Onze handelsbetrekkingen met Tsjecho-Slowakije We luisteren naar... Sportieve Cocktail FINANCIEN BIJZONDERHEDEN OVER 'N PERIODE VAN IH JAAR De verbanning van Mgr. Sproll qEEN AchTERLicht? Dagfilm WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1938 De Vereeniging Nederland sch- Tsjecho-Slowaaksche K. V. K. doet mededeelingen in een uitvoerig jaarverslag Invoer- en uitvoerci jfers Eenige cijfers De bisschop blijft zijn diocees zelf besturen Vrouwen huldigen de Koningin 'oede manieren, die niet uit in- nerlij'ke beschaving voortkomen, zijn aangeleerde kunstjes, gelijk gedresseerde dieren plegen te ver- toonen. Lager suikeroogst in Ned.-Indië Ook een slecht vruchtenjaar, waarbij vooral de mangga- cultuur getroffen is Slecht vruchtenjaar Besmettelijke ziekten te Pijnacker Kinderverlamming en epidemische kinkhoest De achteruitgang van het weer DOODELIJK ONGEVAL OP DE DOMANIALE MIJN M. O. teekenen Donderdag 1 September Een troonrede 1 Na wereld- nu ook Europeesche titels? CRICKET IN ENGELAND YORKSHIRE KAMPIOEN Verschenen is het jaarverslag 19361937 van de Vereeniging NederlandschTsjecho- Slowaaksche Kamer van Koophandel. Dit ver slag loopt over het tijdvak 1 Juli 193631 December 1937. Wij ontleenen er het volgende aan: De beide Kamers, de Amsterdamsche, opge richt 14 Juli 1936 en de Fraagsche, gesticht 17 September d.a.v., geboren uit den vrijen wil van het particuliere bedrijfsleven en in hoofd zaak daarop aangewezen, zochten vanzelfspre kend daarin hun kracht en ontwikkelingsmoge lijkheid, terwijl zij om dezelfde redenen zich op hunne wederzijdsche samenwerking voelden aangewezen. Hierin bleken ook spoedig de krachtt het speciale karakter en de resultaten van den arbeid der beide Kamers te liggen. De steun, welken de beide Kamers van het bedrijlsleven ontvingen, de relaties, waarover de beide secretariaten in belangrijke indus- trieele en handels-centra der beide landen de beschikking hadden, alsmede de onderlinge uitwisseling van dien steun en deze relaties, waren de grondslagen der arbeidzaamheid van de beide Kamers in het afgeloopen tijdperk. De arbeid van het secretariaat heeft bestaan in het verschaffen van inlichtingen aan onze leden, aan onze zusterkamer ten behoeve van haar leden in Tsjecho-Slowakije en aan derde belanghebbenden. Dagelijks en vaak van verschillende zijden en op verschillend gebied kwamen schriftelijke of mondelinge verzoeken om inlichtingen bin nen. Door onze documentatie-afdeeling waren wij in staat gegevens op economisch-statistisch gebied, op handels-politiek en administratief gebied (contingenteeringen, deviezen-bepalin gen en invoerrechten) te verschaffen, terwijl op commercieel gebied (adressen van impor teurs en exporteurs in beide landen, van fabri kanten, van vertegenwoordigers, informaties op personen en firma's) onze inlichtingendienst perfect kon functionneeren door de relaties, die de beide secretariaten onderhielden met de centra van handel en industrie in de beide landen. Voorts verleende het secretariaat op ver schillende wijzen commercieele hulp, zooals het verstrekken van introducties bij autoritei ten en in handelskringen. De wederzijdsche uitwisseling der gegevens, door de beide Kamers geput uit het zeer nabije contact met het bedrijfsleven, stelde de se cretariaten veelvuldig in staat, de eerste ver binding vast te knoopen tusschen leveranciers en afnemers van beide landen en omgekeerd. De daaruit voortvloeiende transacties zijn niet gering in aantal. Voor zooverre daarvoor Nederlandsche on dernemingen in aanmerking kwamen, verleen de het secretariaat zijn intermediair om te bevorderen, dat hun belangen werden inge schakeld bq de uitvoering van openbare wer ken in Tsjecho-Slowakije. Het is het secretariaat eenige malen gelukt, zoowel in Nederland voor Tsjecho-Slowaken ais ia Tsjecho-Slowakije voor Nederlanders, bij- rondere toewijzingen buiten het raam der con tingenten te bekomen, terwijl op dit terrein een regelmatige samenwerking bestond tusschen het Tsjeeho-Slowaaksch Gezantschap te 'sGra- venhage en de Kamer. De interventie der Kamer bij aanstellingen van vertegenwoordigers en handelsreizigers vond regelmatig plaats. Ten aanzien van agen ten en handelsreizigers van Tsjecho-Slowaak- sche firma's in Nederland werd steeds voeling gehouden met het consulaat van Tsjecho- Slowakije in Amsterdam. Het secretariaat heeft onder de leden een enquête gehouden, ten einde hun eventueele bezwaren te kennen, bij het handelsverkeer tus schen beide landen ondervonden, alsmede de middelen, welke naar het oordeel der leden daarin verbetering zouden kunnen brengen. Vele leden hebben van deze enquête gebruik gemaakt en het secretariaat heeft het resul taat daarvan aan de Nederlandse he Delegatie, die by de besprekingen over het handelsver drag de Regeering vertegenwoordigde, kenbaar gemaakt. Bijzondere aandacht heeft het» secretariaat besteed aan de emigratie van Nederlanders naar Tsjecho-Slowakije. In 1937 zijn er vele jongelui tijdelijk in de Tsjecho-Slowaaksche industrie te werk gesteld, •peciaal in de Hat'a-fabrieken te Zlin. Het secretariaat heeft zich zeer intensief bemoeid met de oplossing der vele moeilijk heden, die de Nederlandsche jongelui on danks de wetenschap dat voor hen een levens positie was weggelegd door gebrek aan aan passingsvermogen aan het secretariaat hebben veroorzaakt. Een werkzaamheid van het secretariaat, waaraan meer dan gewone aandacht werd be steed. lag op het terrein der arbitrage. Verschillende meeningsverschillen en onre gelmatigheden in de betalingen van vorderin gen, welke zich in het handelsverkeer tusschen beide landen voordeden, konden door tusschen- komst van het secretariaat der Kamer tot regeling worden gebracht. Een enkel woord wordt gewijd aan het in de periode, waarover het verslag loopt, door mi nister Gelissen geuite verlangen, om te komen tot een zekere coördinatie tusschen de organi saties, welke zich beijveren het handelsverkeer tusschen Nederland en een bepaald land of eer. bepaalde landengroep te bevorderen, waarbij aan den Economischen Voorlichtingsdienst een bepaalde taak werd toegedacht. Bij de reorganisatie van den Economischen Voorlichtingsdienst zoo schreef minister Gelissen aan de Federatie van Nederlandsche Kamers van Koophandel in het buitenland heeft mede de bedoeling voorgezeten, te komen tot bevordering der eenheid in de economische voorlichting hier te lande- en tot het daarin brengen van de zoo noodzakelijke coördinatie. Onze Kamer en het secretariaat hebben van de oprichting af contact gezocht met den Economischen Voorlichtingsdienst. Onze Kamer is aangesloten bq opgemelde Federatie. De secretarissen hebben deelgeno men aan de diverse besprekingen om de re glementen der Federatie aan te passen aan de als boven omschreven gedachte t-aak van den Economischen Voorlichtingsdienst. Het bestuur der Kamer meent, dat samen werking met den Economischen Voorlichtings dienst in het belang der Kamer is Wij verheugen ons daarom, dat de verhou ding tusschen dien dienst en het secretariaat van vriendschappelijken aard is. De secretaris, mr. G. A. J. M. Mutsaerts, spreekt tenslotte als zijn oordeel uit, dat de Kamer en haar secretariaat tevreden kunnen terugzien op de eerste periode van hun werk zaamheid. Er is een aanloop genomen, die reeds tot iets van beteekenis heeft geleid, in ieder ge val een belofte inhoudt voor de toekomst, De teruggang der conjunctuur heeft ook op de ontwikkeling van den handel met Tsjecho- Slowakije een ongimstigen invloed uitgeoefend. Wij geven hieronder weer de percentages, waarmede de handel van ons land in het al gemeen gestegen is tegenover 1936 en dezelfde cijfers in den handel met Tsjecho-Slowakije alleen. Daarachter vermelden wij tusschen haakjes de stqging in het eerste halfjaar 1937 vergeleken met de overeenkomstige periode 1936. Invoer hoeveelheid, alle landen, 15.7 pCt. (21 pCt.) Tsjecho-Slowakije 93.1 pCt. (177 pCt.) waarde, alle landen, 52.6 pCt. (59 pCt.), Tsjecho-Slowakije 64.6 pCt. (92 pCt.). Uitvoer hoeveelheid, alle landen, 18.3 pCt. (25 pCt.), Tsjecho-Slowakije 120.5 pCt. (230 pCt.) waarde, alle landen 53.9 pCt. (67 pCt.), Tsjecho-Slowakije 33.5 pCt. (70 pCt.). Wanneer men de waarde als maatstaf neemt, blijkt dus de uitvoer uit Tsjecho-Slowakije naar verhouding veel meer te zijn gestegen dan onze uitvoer naar dat land, welke boven dien ver beneden de algemeene stijging van de waarde van onzen uitvoer is gebleven. Dit ver schijnsel laat zich vrijwel geheel verklaren uit den enormen uitvoer van oud ijzer naar Tsjecho-Slowakije (36.2 millioen ton, bijna evenveel als de totale hoeveelheid van den Nederlandschen uitvoer naar Tsjecho-Slowa kije in 1936, ter waarde van 1.4 millioen gul den). Ook de gemiddelde waarde van onzen uitvoer, die in het algemeen steeg, daalde ten aanzien van Tsjecho-Slowakije van 212.— tot 131-per ton. Dit vindt zijn oorzaak vooral in de groote vermeerdering van de posten: vurenhout, betonijzer en tarwe, waarvan de waarde per ton ver beneden het gemiddelde voor den invoer uit Tsjecho-Slowakije blijft. Het handelsverkeer tusschen Nederlandsch- Indië en Tsjecho-Slowakije vertoont een sterke toeneming tegenover het. vorige jaar; de in voer uit Nederlandsch-Indië steeg van 146 tot 211, de invoer daarheen, van 21 tot 46 millioen Kc. MEER RECLAME VOOR DE LEVER BROS UNILEVER N.V. LEVERDE RECORD-VERKOOPEN Blijkens het laatste jaarverslag der Lever Bros Unilever N.V. bereikte de verkoop in 1937 het recordcijfer van 1.700.000.000, d.i. 12% meer dan het hoogste Cijfer, ooit behaald. „Dit gunstige resultaat", zoo lezen wij in het verslag, „is ongetwijfeld mede toe te schrijven aan de inten sieve reclame, welke voor onze arti kelen is gevoerd. Onze totale reclame uitgaven bedroegen ruim 2.250.000 meer dan in eenig vorig jaar." Een wereld-concern als Lever moet millioenen besteden voor haar reclame over de heele wereld; een kleinbedrijf, met een gewestelijken of localen af nemerskring, kan in zijn district met enkele honderden guldens in de plaat selijke dagbladpers naar verhouding vaak nog meer bereiken dan het wereldbedri.if. Naar de K.W.P. uit welingelichte bron ver neemt heeft Mgr. Sproll van Rottenburg, die als Suffragaan-Bisschop onder den Aartsbis schop van Freiburg ressorteert, in overleg met Mgr. Gröber zijn voorloopige verblijfplaats te Freiburg verlaten en zich naar Sankt Peter begeven, waar zich het Priester-Seminarie van het Aartsdiocees Freiburg bevindt. Zijne Excellentie Mgr. Sproll heeft opnieuw krachtig geprotesteerd bij de regeering van Württenberg tegen zijn wederrechtelijke ver banning en is vastbesloten het bestuur over zijn kerkprovincie te blijven uitoefenen. Van daar dat Zqne Excellentie het bestuur van zijn diocees niet heeft overgedragen aan zqn vicaris- generaal. Mgr. Sproll draagt zijn lot met groote gelatenheid en christelijke blijmoedigheid. Namens een groot aantal vrouwengroepen, o.a. de bewoonsters van tehuizen voor oudere dames, „Pro Senectute', de Nederlandsche Christen- Vrouwenbond, de Federaties van R.K. Vrouwen bonden in Nederlnad, den Joodschen Vrouwen raad en de vrouwen werkzaam in ziekenhuizen in Nederland en Nederland-Indië, heeft zuster A. Zuyderhoff te Bennekom ten paleize Noord- einde een oorkonde aangeboden, op perkament geteekend, in ee nlederen portefeuille in etui, welke oorkonde vergezeld ging van een bloe menhulde. „Morgen ga ik ervoor zorgen I" .O. ja, da'« waar ook...."* „Ik heb nog geen tijd gehad-*. Al die „argumenten" tezamen helpen tegen bekeuringen (enbotsingen I) veel minder goed dan *n fietsachte* licht ot> z'n eentje! Naar het „Nieuws" van bevoegde zijde vernam, rekent men in Ned.-IndtSche suikerkringen op een lageren oogst voor 1938 dan oorspronkeiyk verwacht werd. Deze zal ongetwijfeld minder zijn dan de vastgestelde tonnage van 1.400.000 ton „kristal". Wanneer men nagaat, dat de Nivas taxatie van 1 Mei af steeds eenige duizenden tons lager zijn dfe van l Augustus bleef beneden de 1.400.000 ton en wanneer men bedenkt dat deze cijfers voor „tel quel" gelden en niet voor „kristal", dan is het vrij duidelijk ,dat de productiever mindering voor 1938 op een kleine 20.000 ton kan worden geschat. De zware en late regens zijn de oorzaak ge weest van het verminderde rendement van het te velde staande riet. Daar nog niet alle suikerfabrieken afgemalen zijn, is het wellicht te vreezen, dat de productie nog iets lager zal zijn. De voor deze maand ongekend zware en late regens hebben, naar wq van verschillende kan ten vernemen, over geheel Java groote schade aan de landbouwgewassen veroorzaakt. Schreven wij boven reeds, dat de suikeroogst niet onbelangrijk getroffen is door den zwaren regenval, ook andere gewassen hebben veel te lijden gehad, o.m. mais fn Oost Java en de padi in sommige streken in Midden-Java. Alsof dit niet genoeg is, hooren wq thans, dat de regenbuien van de laatste maanden groote schade hebben berokkend aan den oogstbouw over geheel Java: het wordt een slecht vruch tenjaar, aangezien de bloei der vruchtboomen verlaat of verminderd is. Het ergst fs wat dit betreft de manggacultuur er aan toe: in alle gewesten van Java is de vruchtzetting of verlaat of weggebleven, zoodat dit jaar de m&nggaoogst abnormaal klein zal worden. De mais-aanplant in Oost-Java en op Madoera vertoont, zooals het gewas er nu voor staat, een niet al te gunstig beeld. Dit •moet in hoofdzaak worden geweten aan het natte verloop van den Oostmoesson. Er is echter geen reden tot ongerustheid daar het weer elk oogenblik ten gunste kan veran deren en dit vanzelfsprekend van invloed zal zqn op het gewas, dat tot nu toe vrij veel van de regens te lijden heeft gehad. Hoe de a.s. kleine oogst zal uitvallen, is met geen mogelijkheid te zeggen. Wel verneemt de „Ind. Courant" dat het dit jaar veelvuldig voorkomen van zonnevlekken grootendeels het eigenaardige Oostmoessonver loop heeft veroorzaakt. In de gemeente Pqnacker hebben zich twee gevallen van kinderverlamming voor gedaan. Dokter J. Bos die de gevreesde ziekte con stateerde, heeft beide patiëntjes naar het zie kenhuis doen vervoeren. De burgemeester van Pijnacker mr. dr. P. H. W. G. van der Helm, heeft een geruststellende bekendmaking gepubliceerd waarin hij er on der meer op wijst, dat beide patiëntjes de be smetting buiten de gemeente hebben opgedaan. De plaatselijke geneesheeren achten het echter noodig, dat er voorzichtigheid wordt betracht ten opzichte van den epidemisch heerschenden kinkhoest. In verband hiermede zullen sommige jubi leumfeestelijkheden vervallen en de filmvoor stellingen voor de schoolkinderen op 5 en 6 September niet doorgaan. Onze weerkundige medewerker schrijft: Veertig jaar geleden was het weer ten tqde van de kroning van H.M. de Koningin zeldzaam mooi zooals sommige jaren in de eerste dagen van September. Kort geleden zag de algemeene weertoestand er naar uit dat wq misschien mochten rekenen op een dergelqke periode van mooi weer als wij toen gehad hebben, maar sedert de laatste dagen hebben veranderingen in den algemeene weerstoestand de vooruitzich ten minder gunstig gemaakt. Er zijn storende depressies tusschenbeide gekomen, die de laat ste dagen over Centraal-Europa trekken en die, als zq niet spoedig oplossen, den weerstoestand nog meer achteruit zullen brengen. Zq hebben reeds een groote achteruitgang in de weersge steldheid in ons land gebracht terwijl de on- wederstoestand, welke over het zuidoostelijk ge deelte van de Noordzee heerschte, en waaruit van alles kan voortkomen, mede onder den invloed van die depressie was ontstaan. Niet alle verschijnselen hebben echter thans een ongunstige beteekenis. Het gebied van hoo- gen druk, dat zich in het westen weer ontwik kelt, schijnt zich toch naar het vasteland te zullen uitbreiden en als dit het geval is, krqgen wq een grooter kans op mooier weer. Ik heb er al eerder op gewezen maar de toen nog storende depressie is wel opgelost maar opgevolgd door een nieuwe en het is nog niet te zeggen of deze op zijn beurt niet zal worden gevolgd door een nieuwe en het is nog niet te zeggen of deze op zijn beurt niet zal worden gevolgd door een derde. Het is dus nog afwachten. Maar zoo gun stig als de algemeene weerstoestand veertig jaar geleden tijdens de feestdagen was, zal hij toch nu wel niet worden of hij moest eerst een verrassende wending nemen. (Nadruk verboden). Op de bovengrondsche werken van de Doma- niale mqn te Kerkrade geraakte vanmorgen de gehuwcfe mynarbeider A. van der Muilen be kneld tusschen twee kolenwagens. Hq werd zoo zwaar gewond, dat de dood spoedig intrad. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor de akte M. O. de dames H. Smits en H. J. Suhr, beiden te Amsterdam en de heeren: E. E. H. Hoen te Amsterdam, J. L. van Laere te Edam en M. Leeuwenburgh te Den Haag. •8 HILVERSUM I, 1875 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonplaten. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Orgelspel. 10.50 Modepraatje. 11.15 Kovacs Lajos-orkest. 12.15 Berichten. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 Ensemble Carel Alberts. 2.30 Omroeporkest. 3.15 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Viool en piano. 5.00 Voor kinderen. 5.30 Aeolian-orkest en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Causerie „Voor studenten in den dop". 7.15 AVRO-Dansorkest. 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Orkest en soliste. 10.45 Sportreportage. 11.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 en 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 2.00- 11.00 KRO. 10.00 NCRV -12.00 NCRV 8.009.15 Gramofoonplaten. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Handwerkuur. 3.00 Gramofoonplaten. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonplaten. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Gramofoonplaten. 6.45 Causerie. 7.00 Berichten. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. SOS-berichten 8.15 H. O V., koren en solisten. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Kamermuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gramofoonmuziek. 12.05 Aston Hippodrome-Orkest. 1.5Ó Gramofoonmuziek. 2.35 Jack Wilson and his Versatile Five. 3.05 Zangvoordracht. 3.35 Sted, Orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Keltisch Trio. 6.45 BBC-Singers. 7.20 Mantovani's dansorkest. 8.20 BJIC-Symp.honie-orkest en solisten. 10.45 Sydney Kyte's Band. 11.35 Vervolg dansmuziek. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 9.00 en 10.20 Gramofoonplaten. 12.40 Bailly-orkest. 3.05 Gramofoonmuziek. 4.20 Pascai-ork -st. 5.20 Variété-programma. 5.50 Pianovoordracht 8.35 Zang. 8.50 Nationaal orkest. KEULEN, 456 M. 10.50 Gramofoonmuziek. 8.50 Dansorkest. 10.20 Volksliederenconcert. 12.20 Amusementsorkest. 2.30 Populair concert. 3.40 Gramofoonplaten. 4.20 Amusementsorkest. 6.45 Pianovoordracht. 7.20 Gevarieerd concert. 10.50 Kleinorkest, boerenkapel en solis ten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Danziger Landesorkest. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.50 Gramofoonplaten. 5.20 Salonorkest. 6.50 en 7.23 Gramofoonplaten. 8.20 Orkest en gemengd koor. 10.40 Gramofoonplaten. 484 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonplaten. 6.35 Kleinorkest. 7.35 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.20 Symphonie-orkest. 10.30 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Viool en piano. 8.50 Orkestconcert. 10.05 Vervolg concert. 10.50 Berichten. 11.20 Omroeporkest. 12.20 Concert. cpepcJMpcpcpcpcpcpcpcpcpcpcpcpcgi j^j^^cócpcpcpcbciscbcbckcpcócpcècpcpcpcpckcpcpcpcpcbcticpckcbcbcpcpcpcpcpcbcbcpcgcócb Hoewel ik nimmer van zqn aftreden heb ge hoord, lees ik telkenjare, zoodra September in het land is, dat Z. M. Koning Voetbal zijn in trede heeft gedaan. Het mag geacht worden, niet van algemeene bekendheid te zijn, dat deze Hoogheid op den Koninklijken voetbal- troon, geheel in overeenstemming met zijn Koninklijk ambt, telkenjare een troonrede uit spreekt. Het uitspreken van deze merkwaar dige troonrede geschiedt in een geheimen kabi netsraad en zq wordt nimmer aan de open baarheid prijsgegeven. Op een bepaald oogen blik is een van 's Konings ministers echter vertrouwelijk tegen mq geworden en ik heb het geheime staatsstuk van hem los weten te krijgen! Hier is de troonrede van Z. M. Koning Voet bal: Dierbare onderdanen! Het vervult mij met groote blqdschap, nu ik mij wederom in uw midden mag bevinden, te constateeren, dat alle gebroken beenen, schram men en blauwe plekken in het afgeloopen ja,ar, terwille van onze geliefde sport opgedaan wederom genezen zyn. De economische toestand drukt nog steeds zqn stempel, op ons voetbalwereldje, tengevol ge waarvan het aantal sigarenwinkeliers en clubcafé's zich nog steeds uitbreidt. Het zoeken naar de juiste amateursdefinitie baart ons een voortdurende zorg. Niettemin is het aantal zuivere amateurs zoo gering gewor den, dat deze aangelegenheid, die onze aan dacht blijft behouden, zich vermoedelqk zelf zal regelen. De betrekkingen met andere takken van sport waren van den meest vriendschappelijken aard Oogluikend werd toegelaten, dat op een enke len zomerschen Zondag ook andere dan voet balsport werd beoefend. De actie tot instelling van een zgn. gesloten seizoen zal, evenals voorheen, met alle ten dien ste staande middelen worden bestreden. Een land zonder zomer heeft toch zeker geen recht op zomersporten! De overschryvingsbepalingen kunnen zich in een grooten bloei verheugen. Deze bepalin gen beantwoorden volkomen aan haar doel, temeer, daar iedere wet gemaakt wordt om haar te ontduiken en bovendien de bonden, die niet aan mijn Koninklqke macht onderworpen zijn, aan overschrijvers een pracht gelegenheid bieden om in den overgangstijd in training te blijven. De internationale toestand stemt tot groote tevredenheid. In het tournooi om het wereld kampioenschap werden wij in de eerste ronde gewipt, wat volkomen overeenstemde met onze politiek, omdat de oude garde de opdracht had, zich te sparen voor het tournooi, dat in 1942 zal worden gehouden! Het ligt in het voorneman in het komende seizoen een. wet in te dienen, waarbij onze scheidsrechters verplicht worden zich tegen leven en ongevallen te verzekeren, terwijl een studie-commissie zal worden benoemd, welke heeft na. te gaan in hoeverre het noodig en gewenscht is, om een aantal ziekenhuizen te subsidieeren. Nu er, naar ons ter oore kwam, plannen zijn tot stichting van een stadion in Tjletjerkstera- deel en Panneshei, ligt het in ons voornemen om ook daar enkele interla'ndwedstrqden te organiseeren. Het verkeersVraagstuk in deze plaatsen is reeds in studie. Met den wensch, dat u allen spoedig zult ge nezen zijn van de op te loopen verwondingen verklaar ik het seizoen 19381939 voor ge opend En wat zegt u wel van ons succes bü de wie lerkampioenschappen. 2 titels in de wacht gesleept twee wereldkampioenen. Arie van Vliet en Sjef v. d. Vijver zqn onze helden. Sjefke heeft mooi woord gehouden, dat hq zqn zege van Kopen hagen zou bevestigen en Van Vliet is er ein delijk in geslaagd om zijn geduchten tegen stander voorbij te „loopen". Sjef zal nu wel tot de beroepsklasse overgaan, al heb ik ergens gelezen, dat hij daar nog niet veel ooren naar heeftomdat hq als amateur meer wed strijden zal krijgen en als prof nog maar moet afwachten hoe hy contracten krijgt! Het komt mij voor dat deze uitlating een min of meer valsch lichtschqnsel werpt op den amateuris- tischen staat van onze wielren-amateurs! Enfin onze twee titels hebben wy. Nu Mid delkamp nog on den weg! U zegt?? Met betrekking tot de Olympische Spelen in Finland in 1940 is thans definitief besloten, dat voetbal op het programma zal kojnen. Er mag geen vergoeding voor loonderving worden gegeven en om deze reden bleef het Neder landsch elftal in 1936 uit Berlijn weg. Wij kunnen dus aannemen, dat ook het Olympisch voetbaltournooi van 1940 het zonder de deel name van Nederland zal moeten doen! Intusschen gaat het er aardig naar uitzien, dat het oorspronkelijk bescheiden Olympisch program, tegen dat wy 1940 hebben, wel tot de gebruikelijke proDorties zal zijn uitgegroeid! Zooals bekend heeft Osendarp tijdens den drielandenwedstrijd in Rotterdam een blessure opgeloopen. Gelukkig is de toestand van dien aard, dat onze sprintkampioen wel in Parijs zal starten, waar Zaterdag, Zondag en Maan dag de Europeesche athletiekkampioenschapper, worden gehouden. Het zou zuur zijn voor ónzen looper als hem hierdoor de Europeesche titel ontging. De Zweed Strandberg loert er op! Een selecte ploeg van negen Nederlandsche athleten zal ons in Parijs vertegenwoordigen. Onze sprinters Osendarp en van Beveren op de 100 en 200 M., K. Baumgarten op de 400 M.. Bouman op de 800 M., de Ruyter 1500, Bras ser voor de 110 M. horden, Spanjerdt hoog springen en de estafetteploeg 4 x 100 meter zal bestaan uit H. Baumgarten, van Beveren. Boersma en Osendarp. Vanzelfsprekend komen onze jongens tegen zeer gevaarlijke concurrenten uit. Maar het heele seizoen heeft men zich hier reeds op dit evenement geconcentreerd en kansloos zijn wij in geen geval. Behalve de beide sprintnummers, die Osendarp eigenlijk moet winnen, zit er mogelqk iets in de estafette! Wij zien met vertrouwen de Europeesche kampioenschappen tegemoet, zqn er zeker van, dat de verdediging van onze kleuren by het gekozen team in goede handen is en hopen van harte, dat zij niet met leege handen zullen terugkeeren. MIXER Yorkshire heeft evenals in 1937 het country- kampioenschap behaald. In twee dagen tijds werd Kent geslagen. Yorkshire sloot de 1ste innings op 3268, waarna Kent op Verity (542) en> Bowes (343) in de eerste innings tot 168 kwam om vervolgens in de 2de volko men te falen. Verity nam nu 4 wickets voor De gemeente Voorburg is tot conversie van leeningen besloten en zal een nieuwe 3V4 vet. leening van f1.500.000 aangaan met een looptijd van veertig jaar. Op de beurs te Parijs verneemt men, dat de Britsche regeering een nieuwen diplo- matieken stap in Berlijn van plan is. Ook verluidt, dat de Engelsche premier Cham berlain een persoonlijken brief aan Hitler zal zenden, voornamelijk met betrekking tot de Tsjecho-Slowaaksche kwestie. Het plot selinge bezoek van Hitier aan de Fransche grens bij Trier wordt beschouwd als een Duitsch antwoord op de rede van Simon. Men acht nog geen voorteekenen aanwezig voor een ontspanning Financieele en economische kringen te Parijs juichen het toe, dat de beraadsla gingen in de Fransche regeering over wij ziging in de veertigurige werkweek tot een volledige oplossing hebben geleid. De Fransche premier Daladier is niet voornemens, omtrent het doorvoeren van financieele plannen overhaast te werk te gaan. De Minister van Financiën Marchan- deau zal eerst na 15 September zijn nieuwe financieele plannen bekend maken. De Standard Oil of California behaalde in het eerste halfjaar een netto-winst van doll. 15.41 mill., tegen doll. 17.78 mill, in het eerste halfjaar 1937. In Wallstreet gelooft men, dat de Spoor wegen met een loonsverlaging van 5 a 7 pet. inplaats van 15 pet. genoegen zullen ne men. Wallstreet gelooft, dat indien de prijs ontwikkeling van petroleum niet ongun stiger werkt, de resultaten over het derde kwartaal bij de meeste mijen gunstiger zullen zijn dan over het tweede kwartaal, In verband met het feit, dat de petro- leumproductie in Texas op Zaterdag en Zondag in de maand September wordt stil gelegd, wordt de productie in deze maand op gemiddeld 1.22 millioen vaten per dag bepaald, tegen thans 1.44 millioen. De Texas Corp. de Humble Oil and Refi ning, dochtermij. van de Standard Oil of New Jersey en een dochtermijvan de Stan dard Oil of Louisiana hebben de prijzen verlaagd, bij de verwachting dat andere mijen zullen volgen, om het prijsverschil, dat reeds anderhalf jaar bestaat, te doen verdwijnen. In de tijdelijke renteverlaging door de Baltimore and Ohio hebben de groote obli- gatiehbuders toegestemd. In verband hier mede kan spoedig een voorstel aan alle obligatiehouders worden verwacht. Ongeveer midden September kan de pu blicatie van het Britsch-Amerikaansch handelsverdrag worden tegemoet gezien. De Consolidated Oil heeft een onder- handsche leening aangegaan van doll 25 millioen. De American Gas and Electric behaalde in het jaar per einde Juli een netto winst van doll. 11.88 mill, of doll. 2.16 per aandeel, tegen doll. 13.02 mill, of doll. 2.43 p. a. het vorig jaar. De benzine-voorraden bij de Amerikaan- sche raffinaderijen bedroegen aan het einde der vorige week 39.080.000 vaten tegen 40.045.000 vaten aan het einde der vooraf gaande week en de voorraden benzine en stookolie tezamen 146.920.000 tegen 147.180.000 vaten. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in de Vereen. Staten is in de af gelopen week met 4000 vaten tot 3.389.000 vaten gedaald en ten opzichte van de over eenkomstige week van het vorig jaar met 304.000 vaten. 53, Robinson 221 en Leyland 24. Middlesex heeft tegen Surrey geen schijn van kans gekre gen. Middlesex scoorde 241 en 1838. Gregory (129) en Squires (116) passeerden, de innings voor Surrey openend, reeds het totaal van Middlesex zonder wicketverlies. De score van 396 all out viel tenslote nog niet mede. Gebrek aan tijd ontnam Surry de verdiende overwin ning, want met nog slechts 2 wickets in handen had Middlesex slechts een voorsprong van 28 runs. Nottinghamshire 203 en 349 won van Hamps hire 310 en 75. De Notts-captain scoorde in de 2de innings een fraaie 106. Hampshire faalde daarna volkomen op het bowlen van Voce, Jep- son en Harris. Northamptonshire slaagde er on danks een voorsprong van 96 runs wederom niet in tegen Worcestershire de eerste over winning van het seizoen te behalen. Worces tershire scoorde in de eerste innings slechts 104 Timms had met 618 merkwaardige cqfers. Northampthonshire's 2de innings leverde 140 (Brooks 60x) op, hoofdzakelijk door Howorth die 551 nam. Worcester maakte de benoodigde 237 voor het verlies van 8 wickets na een span nend slot. Derbyshire 309 (Worthington 106) won met innings van Leicestershire 131 en 129. De slowbowler Mitchell had met 5—44 in de lste en 545 in de 2e innings geducht de hand in deze stevige overwinning. De overige wed- strqden eindigden in een draw. Sussex 453 en 532 stond er uitstekend voor tegen de Austra liërs 336 en 300 (Hammond 5107). De Sussex- amateur T. C. Bartlett die in den wedstrijd GentlemenPlayers reeds 'n zeer snelle 175 not out scoorde, sloeg in dezen wedstrqd 100 runsin 57 minuten bijeen. Het was de snelste century in dit seizoen want E. R. T. Holmes, de Surrey- captain deed er tegen Sussex op den Oval 9 minuten langer over. Bartlett scoorde in 2 uren 157 runs (6 x 6 en 18 x 4) en kwam in het bezit van de Lawrence Trophee, uitgeloofd voor den cricketer die in de lste klasse de snelste cen tury scoort. Er is voorts een geldprqs van 100 aan verbonden, doch deze incasseert Bartlett als amateur niet. Lancashire scoorde 3387 (Hopwood 120) en 1527 tegen Warwickshire 336 (Buckingham 85) en 300 (Hammond 5107). Paynter met 98 ging in de eerste innings run out. Tenslotte dient de prestatie van den Enge- land-bowler K. Farnes een bijzondere vermel ding. Essx sloot de innings tegen Glamorgan op 3209, waarna Farnes 751 en 838 nam en Glamorgan tweemaal voor 150 en 83 aan den kant zat. Thans komen nog de festival-mat ches, de wedstrqd Yorkshire tegen de Rest en dan behoort het seizoen 1938 weer tot het ver leden. „en mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon of een private maan heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6