De nieuwe voorstellen van de Praagsche regeering Een typhoon over Oost-Japan SUDETEN KENNEN DIE NOG NIET De terreur woedt voort Aanval van het Schwarze Korps" De 40-urenweek in Frankrijk De gevechten in Estremadura Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 1 SEPT. 1938 - OCHTENDBLAD IUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten T7Vi ct. per week per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21354 Drukke beraadslagingen worden te Praag en Londen gehouden Wat brengt Henderson naar Berlijn? Henderson vertrokken Wederom verschillende slacht offers in Palestina gevallen Het Weer Reactie op het Herderlijk Schrijven der Duitsche Bisschoppen van j.l. Zondag Spoorwegenconflict Polen-Danzig Poolsche spoorwegambtenaren besluiten Danzigsche collega's te boycotten Zware boschbranden in Rusland Dikke rookwolken drijven zelfs over Zweden Duitsche eer gekwetst Protest van den consul te Liverpool Grondverschuiving in Korea 66 arbeiders om het leven gekomen Parijsche vakvereenigingen ver klaren Daladier's maatregelen onwettig De vliegtuigbouw in de Ver. Staten Productie, vooral van militaire vliegtuigen, belangrijk gestegen Bérenger naar Londen Als Fransche afgevaardigde in de commissie voor politieke vluchtelingen Italiaansch Afrika Eerste steen van het nieuwe ministerie gelegd Belangwekkende vondst op Ceylon Wervelstorm, de hevigste sinds 1905, dreigt een nationale ramp te veroorzaken Regeeringstroepen melden successen Kabinetswijziging in T rans jordanië Haar stem Gerucht over generaal Bluecher In ongenade gevallen? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek PRAAG, 31 Aug. (D.N.B.). De Sudeten- Duitsche partij heeft vanmiddag medege deeld, dat zjj officieel nog niet in het bezit van de nieuwe voorstellen der Tsjecho- Slowaaksche regeering is. Zij kan derhalve haar standpunt ten aanzien van die voor stellen nog niet bepalen. Alle berichten over een afwijzing van den nieuwen grondslag zijn dan ook geheel Onjuist, aldus de mede- deeling. Minister-president Hodza heeft hedenochtend den Franschen gezant, Delacroix, ontvangen. Het secretariaat van Lord Rüncïman deelt mede: „Lord Runciman heeft vanmorgen om elf uur afgevaardigde Kundt, leider der Sude- ten-Duitsche delegatie, die belast is met de onderhandelingen met de regeering, ont vangen. Ashton Gwatkin heeft zich naar Marienbad begeven, waar hij een onderhoud heeft gehad met Henlein. Vanavond keert hij naar Praag terug. Lord Runciman heeft om half vier Zajicek ontvangen, een vertegenwoordiger van de Chris- telijk-Duitsche socialistische partij. Lord en Lady Runciman en de leden van zijn missie zulien vanavond dineeren bij den heer en mevrouw Krulis Ranada." Reuter meldt nog, dat de politieke com missie der Sudeten-Duitsche partij morgen bijeen zal komen. Het is mogelijk, dat Hen lein zelf de vergadering zal voorzitten: zoo niet, dan zal hij vervangen worden door Frank. Algemeen verwacht men, dat de nieuwe voorstellen der Tsjecho-Slowaaksche re geering Vrijdag zullen worden gepubliceerd. De Fransche oud-minister van Luchtvaart,- Pierre Cot, is vandaag door Benesj en Krofta ontvangen. Het provinciaal bestuur van Bohemen heeft besloten voor Zaterdag en Zondag a.s. het schenken van alcoholische dranken, ook bier, te verbieden voor het Sudeten-gebied. Vanochtend heerschte in Whitehall te 'Londen een groote drukte. Reeds om negen uur in den ochtend was Lord Halifax, de Britsche minister van Buitenlandsche Za ken, op zijn bureau. Even later ontving hij den Britschen ambassadeur te Berlijn, NeviUe Henderson, die zijn laatste opdrach ten kwam halen, alvorens naar zijn post terug te keeren. elf uur ontving Lord Halifax den ambas sadeur der Vereenigde Staten te Londen, Joseph Kennedy, die gisteren, na zijn terugkeer te Londen, een bespreking heeft gehad met den minister-president, Chamberlain. Men weet niet, of het bezoek aan het Foreign Office in ver- bsnd stond met instructies, welke Kennedy heeft ontvangen na het rapport van het onderhoud ret Chamberlain, waarin deze hem op de hoog- bracht van de besluiten van de Britsche re geering. Te half twaalf ontving de minister van Bui tenlandsche Zaken den Franschen ambassadeur te Londen, Corbin, terwijl de Spaansche am bassadeur, Pablo de Azcarate op het Foreign Office een onderhoud heeft gehad met Lord Plymouth, Winston Churchill heeft hedenmiddag in het Foreign office een onderhoud van veer tig minuten met minister Halifax gehad. Lord Halifax heeft bovendien den Poolschen zaakgelastigde ontmoet. Verder heeft de Tsje chische gezant, na een bezoek aan het Foreign Office te hebben gebracht, een onderhoud mei uen Amerikaanschen ambassadeur genad. Vanmiddag te kwart over een is de Brit sche ambassadeur te Berlijn, Neville Hen derson, met een Nederlandseh vlieg tuig naar Berlijn vertrokken. Van gezaghebbende zijde wordt medegedeeld, dat Henderson volledig in kennis is gesteld met de denkbeelden van de Britsche regee ring. De geruchten, dat Henderson een nota van de Britsche regeering moet overhandigen aan de Duitsche regeering. of dat minister president Chamberlain persoonlijk een brief zal richten tot Hitier, worden in officieele kringen geheel onjuist genoemd. De Britsche belangstelling is voor het ooger,- blik geconcentreerd op het contact tusschen de Tsjechische autoriteiten en de leiders van de Sudeten-Duitschers. Men hoopt, dat dit tot succesvolle onderhandelingen zal leiden. In welingelichte kringen te Berlijn ver luidt, dat Adolt Hitier ofwel door den Britschen ambassadeur te Berlijn, Hender son, of wel door Von Ribbentrop op de hoogte zal worden gebracht van de aan bevelingen en besluiten van de Britsche regeering. In de Wilhelmstrasse verluidt, dat Henlein vermoedelijk gedurende het weekeind een on derhoud zal hebben met den Führer. Onder- tusschen zal Hitlc-r den toestand bespreken met zijn politieke raadslieden, o.a. Von Neu- :ath. In Duitsche politieke kringen is men meer hoopvol gestemd ten aanzien van de regeling; veel hangt evenwel af van wat Henderson uit Londen zal brengen. Het „Hamburger Fremdenblatt" publiceert een beschouwing over de houding van Londen in het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk. Het schrijft: „Als doel van het nieuwe En- gelsche initiatief wordt aangegeven thans in rechtstreeksche gedachtenwisseling met de rijksregeering het Tsjechische probleem op te lossen en een directe samenwerking met Duitsch- land tot stand te brengen. Dat is een nieuw moment in den geheelen, moeilijken toestand. Het geheele probleem kan slechts opgelost worden, wanneer dat deel, dat tot dusverre uitsluitend in het genot was van alle rechten in den staat, door den invloed van de mogend heden gebracht kan worden tot het inzicht, dat een vrijwillige afstand van deze exclusivi teit ten gunste van de onderdrukte volksgroe pen zoo spoedig en zoo omvattend mogelijk den eenigen waarborg voor het behoud van den vrede biedt. Niet bij Adolf Hitler, maar bij de Tsjechische regeering ligt dus in laatste instantie de beslissing over oorlog en vrede". JERUZALEM, 31 Aug. (Reuter). Een bekende Arabische terroristenleider is door de politie in de straten van Haifa doodge schoten, toen hij trachtte te ontsnappen, na door de politie gesommeerd te zijn om te blijven staan Het spoorwegstation van de lijn Jeruzalem Lydda is door brandstichting gisteravond ver nield. Een Arabisch hulpagent is ernstig ge wond door eenige schoten, die vanmorgen in de oude stad van Jeruzalem op hem gelost werden. Nabij Hebron zijn twee dokters ont voerd, vermoedelijk om hen te dwingen me dische hulp te verleenen aan een groot aantal gewonden, die kortelings onder de terroristen gevallen zijn. Tewfik Sjanti, een neef van den uitgever van het blad „Addifaa", is vanochtend dood ge schoten. Hij was pas gisteren uit het zieken huis ontslagen, na de vorige week by een aan slag op z;jn leven gewond te zijn. MOestafa bey Khalidi, rechter van lageren rang in* het hoog-gerechtshof te Jeruzalem, is aangesteld tot burgemeester van Jeruzalem. Hij is een oom van Hoessein Fakhri Khalidi, die in October naar het Seychelle-eiland is verbannen op grond van politiek optreden. Bij leger sport feesten in de omgeving van Berlijn werd 'n nummer „wagenrennen" uitgevoerd, waarbij de paarden waren vervangen door motoren Verwachting: EE Meest zwakke Westelijke tot Zuidweste- lijken of Zuidelijken wind, gedeeltelijk s bewolkt, weinig of geen regen, koude nacht, zelfde temperatuur overdag. Verdere vooruitzichtenMeest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen, gedeel- telijk bewolkt, met weinig of geen regen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii 99 BERLIJN, 31 Aug. (Havas). De Duitsche pers had zich tot dusver zorgvuldig onthouden van elke zinspeling op het herderlijk schrijven der Duitsche Bisschoppen, dat Zondag j.l. in alle kerken in Duitschland is voorgelezen. Het „Schwarze Korps", het orgaan van de S.S., verbreekt vandaag echter het stil zwijgen en publiceert een antwoord, dat tege lijk een poging tot rechtvaardiging vormt en een voortzetting der aanvallen op de Kerk. Het blad verklaart, dat de aanvallen op Z. H. den Paus „slechts een wettig antwoord zijn op öe venijnige aanvallen", die de Paus in Zijn En cyclieken en radiotoespraken op de eer van het Duitsche volk zou hebben gericht. „Indien, zoo vervolgt het blad, de uitingen van den Paus waren ingegeven door den plicht het Katholieke deel van de Duitsche bevolking in zijn Geloof te sterken, was het eveneens onze plicht ons te verzetten tegen deze uitingen, die niet bijge dragen hebben tot instandhouding van het Katholieke Geloof in Duitschland, doch tot on dersteuning van het bolsjewisme". De Kerk wordt er voorts van beschuldigd be trekkingen te onderhouden met „bolsjewieken en J«>den". WARSCHAU, 31 Aug. (Havas). Tijdens een bijeenkomst van gedelegeerden der Poolsche suoorweglieden, werkende op het net van Gdynia, is een resolutie aangenomen, waarin besloten wordt de Danzigsche spoorwegambte naren te boycotten en hen alleen in het Poolsch aan te spreken „zelfs tijdens den dienst en zelfs wanneer de Danzigsche spoorwegemployé's geen Poolsch kennen". Bovendien hebben de Poolsche spoorwegem ployé's besloten alle Duitsche dagbladen te boy cotten. De resolutie voegt hieraan toe, dat deze maatregelen genomen zijn in verband met de recente incidenten te Danzig, dat zij zullen voortduren tot de toestand der Poolsche minder heid in Danzig verbeterd is, en dat zij een hin derpaal moeten opwerpen tegen „nieuwe moor den en nieuwe brutaliteiten gepleegd door de Hitlerianen ten aanzien van Poolsche burgers" m. Amsterdam bereidt zich voor op de komst van H.M. de Koningin. Op het perron van het Haarlemmermeer-station, waar de koninklijke trein zal arriveeren, wordt een speciale overkapping gemaakt STOCKHOLM, 31 Aug. (Havas). Volgens telegrammen, welke uit talrijke plaatsjes in Noord-Zweden zijn binnengekomen, hangen daar dikke rookwolken, die door den Oostenwind worden voortgedreven. De rook heeft zelfs Stockholm en het eiland Gotland bereikt. Vol gens verklaringen van Zweedsche vliegers, die uit de Sovjet-Unie zijn teruggekeerd, zou deze rook afkomstig zijn van geweldige boschbran den. De vliegtuigen vlogen zelfs nog boven de 3.000 meter in den rook. LONDEN, 31 Aug. (Havas). De Duitsche con sul te Liverpool heeft het gemeentebestuur van Sledmere in Yorkshire een schrijven gezonden, waarin hij wijst op het „betreurenswaardig" karakter van net gasrelïëf op een monument, dat kort geleden in die plaats is opgericht. Dit basreliëf stelt een Duitschen soldaat voor, die een vrouw het hoofd afsnijdt. KEIJO, 31 Aug. (Domei). Te Tsjoeto bij Kainei in het Noord-Oosten van Korea zijn 69 arbeiders, die zich ter ruste hadden be geven, door een grondverschuiving bedolven Drie hunner kon men redden, de andere 66 zijn om het leven gekomen. Bovendien zijn tien personen gewond, PARIJS, 31 Aug. (Havas). De bond van vakvereenigingen van Parijs heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt ver klaard, dat „het besluit van den Fran schen ministerraad van gisteren een on wettige schending vormt van de veertig- urige werkweek. De arbeidersklasse moet zich hiertegen ver zetten. Het bureau van den bond besluit: lo. Op 2 September a.s. te 18 uur op de Place de la Nation te Parijs een betooging te orga- ni.seeren, 2o: Aan de C. G. T. te verzoeken aan deze betooging deel te nemen. 3o. Aan de C. G. T. te verzoeken stappen te doen bij het I.V.V. opdat het internationale proletariaat zijn houding bepale inzake de ver dediging van de werkweek van veertig uur in Frankrijk. 4o. Een conferentie bijeen te roepen van de werkloozencomité's van Parijs." WASHINGTON, 31 Aug. (Havas). Het Ameri- kaansche bureau voor civiele luchtvaart deelt mede, dat de Vereenigde Staten 1974 vliegtuigen gebouwd hebben in het eerste halve jaar van 1938, d.w.z. een productie-vergrooting met 22% vergeleken met dezelfde periode van 1937. De productie van militaire vliegtuigen is, ver geleken met de cijfers van verleden jaar, ge stegen met 173 pCt. Van dit aantal zijn 700 toe stellen geleverd aan de landsverdediging en 827 aan het buitenland. PARIJS, 31 Aug. (Havas). In verband met de nieuwe bijeenkomst van het bureau van de internationale commissie voor politieke vluch telingen, welke beden te Londen wordt gehou den, heeft Henry Bérenger een onderhoud ge had met den Amerikaanschen ambassadeur te Parijs, Bullitt en den bijzonderen gezant van Roosevelt, Myron Taylor Na deze besprekingen én na instructies van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Georges Bonnet, te hebben ontvangen, is Bérenger naar Londen vertrokken, waar hij de Fransche regeering in genoemde commissie zal vertegenwoordigen. ROME, 31 Aug. (Stefani). Mussolini heeft vanochtend den eersten steen gelegd van het meuwe gebouw voor het ministerie voor Ita liaansch Afrika. Het gebouw zal verrijzen in de nabijheid van de oude Thermen van Caracalla. De plechtigheid werd door verscheidene auto riteiten bijgewoond. Het gebouw zal 62 millioen lire kosten en het moet in 1941 gereed zijn. gane, waarschijnlijk Nederlandsche munten op gegraven. Deze vondst herinnert eraan, dat Ceylon eens Nederlandsch bezit was. Fort Battenburg was oorspronkelijk een Nederlandsche vesting, die op de Portugeezen was veroverd. Het fort, dat in 1670 werd gebouwd is thans een der voor naamste verdedigingswerken van Colombo. COLOMBO, 31 Aug. (Ceylon). (Reuter) Op fort Battenburg zijn acht schedels gevonden, die naar men meent afkomstig zijn van Ne derlandsche soldaten, die in den strijd ge sneuveld zijn. Eveneens is een aantal half ver- TOKIO, 31 Aug. (Reuter). Tokio, Yokohama en andere deelen van Oost-Japan zijn vanochtend geteis terd door een typhoon, den hevigsten sinds 1905, welke zich met een snel heid van 70 mijlen per uur verplaat ste en geweldige schade heeft aan gericht aan de te velde staande ge wassen. De rivieren wassen voort durend. Het dreigt een nationale ramp te worden. MADRID, 31 Aug. (Havas). Aan het front van Estremadura blijven de regee ringstroepen ten Zuiden en ten Westen van Cabeza de Buey oprukken. Gisteren her overden zfj een gedeelte van de Sierra de Benquerencia en sneden zij tusschen Cas- tuera en Almorchon den spoorweg van Madrid naar Badajoz door. Eveneens sneden zij ter hoogte van Nava de la Verilla, nabij de bron van de Rio Almor chon, den straatweg tusschen beide plaatsen af. In den sector van Puente de Arzobispo, in de provincie Toledo, heroverden de linkschen Robledo del Mazo, ongeveer 10 K.M. ten N.O. van Sevilleja de la Jara gelegen. Vanochtend heeft de rechtsche luchtmacht Aguilas in de provincie Murcia gebombardeerd. Het is nog niet bekend, of er ook slachtoffers gevallen zijn. Het hospitaalschip Gradisca met 650 gewon de legionarissen en officieren uit Italië aan boord is te Napels aangekomen. Het doel van het bezoek van den Spaan- schen ambassadeur te Londen aan Halifax was volgens de inlichtingen, die in Spaansche regeeringskringen konden worden verkregen, tegenover den Eritschen minister van Buiten landsche Zaken uiting te geven aan de onge rustheid van de regeering te Barcelona, naar aanleiding van de werkeloosheid van Londen ten aanzien van het antwoord van Franco. Dit antwoord vormt naar het oordeel van Barcelona een weigering van het plan tot te rugtrekking der vrijwilligers. De ambassadeur heeft met Halifax van gedachten gewisseld over den toestand in Spanje in het algemeen, doch het onderhoud zou geen betrekking ge had hebben op het Midden-Europeesche vraag stuk. AMMAN, 31 Aug. (Havas). De minister-pre sident van Transjordanië Djemil Naser heeft zijn ontslag aangeboden aan Emir Abdallah. Deze heeft dit ontslag aanvaard en Moham med el Bems aangewezen tot zijn opvolger. De nieuwe minister-president vertegenwoordigt een gematigde richting en zal in staat zijn een toe nadering tusschen de verschillende elementen in Palestina en Transjordanië tot stand te bren gen. Een verschrikkelijke typhoon jaagt over Oost-Japan. De Sudeten-Duitschers zeggen de nieuwe voorstellen van Praag niet te kennen. De „Osservatore Romano verdedigt de Nederlandsche pers tegen een Duitsche beschuldiging. Het „Schwarze Korps"' richt een aanval op de Kerk en Z. H. den Paus. Parijsche vakvereenigingen verzetten zien tegen de maatregelen van Daladier ten aanzien van de 4U-urenweeü. Daladier gaf voor de legercommissie der f-ransche Kamer een uiteenzetting over de defensie van Frankrijk. De Chineezen wijzigen hun tactiek van alle krachten op één punt te concen- treeren. De Spaansche regeeringstroepen melden successen in Estremadura. Het Zuid-Afrikaansche parlement ver wierp een motie tegen den eersten Minis ter naar aanleiding van diens houding jegens Engeland. Nieuwe slachtoffers van de terreur in Palestina. fe Weenen is een Zwitser, oud-honorair consul van Oostenrijk, gearresteerd. Bij een grondverschuiving in Korea zijn 66 arbeiders om het leven gekomen. Hulde van de residentie aan H. M. de Koningin: luisterrijke optocht Sir Neville Henderson via Schiphol naar Berlijn teruggekeerd. Proefvlucht BataviaSaigon v.v. naar wensch verloopen. Te Groningen heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan. Onderwijzer doodelijk gewond bij ver keersongeluk nabij Roermond. Gemeente-ambtenaar te Blerick aange houden wegens knoeierijen. De Koningin heeft tot haar volk ge sproken en heur stem is gehoord in alle deelen des rijks, óók over de zeeën. Door het technisch vernuft is haar woord gedragen naar alle wind streken en het meest onmiddellijk contact is verkregen tusschen het hoofd van staat en hare onderdanen. Nimmer voelen allen zich zoo één in deze oogenblikken wanneer de lands vrouwe een beroep doet op heel de natie en in blij herdenken God ge dankt wordt voor hetgeen verkregen werd en Hem gebeden wordt voor een gezegende toekomst. De Koningin heeft gesproken als regeerster. Maar inzonderheid heeft tot ons gesproken de nobele Vrouwe die zoo piëteitvol haar Moeder eerde onder wier re gentschap Nederland gelukkige jaren heeft gekend, en die de toekomst aan beval aan de jeugd, geleid door haar Kind. De Kojiingin heeft het verstaan bij haar veertigjarig jubileum tot haar volk te spreken met dat won derlijke accent, dat door het hart wordt begrepen. Haar stem zullen we niet vergeten nu haar volk hechter en trouwer dan ooit rondom haar staat, rond haar en het Oranje-huis! KEIJO, 31 Aug. (Domei). Volgens een te Keijo (Japan) ontvangen bericht is het bevel over het roode leger in het Verre Oosten over gedragen aan Ryakof, den politieken commissa ris van het leger. Dit zou beteekenen, dat Stalin geen vertrouwen heeft in Bluecher. I V VVVIV I I II1 11 I I I II I 1 t ,7 i/y? Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 762.1 .Vorige stand: 759.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1