Eere-avond voor Oranje in de Residentie We luisteren naar... Schip vergaan bij Den Helder Moeder-overste omgekomen Kanseliers der Schatkist als woord voerders der Britsche regeering Zware aardschok te Amboina FINANCIEN HET SPEL „1813 SIMON'S REDE OVER DE SUDETEN-KWESTIE Dagfilm DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1938 De zaal van het „Gebouw" bood een tprookjes-achtigen aanblik Hulde aan de koningin De geheele bemanning kon gered worden VreeseüjV eenvoudig: Op het station te Lichtenvoorde door trein gegrepen en gedood AUGUSTUS GAF TE WEINIG ZONNESCHIJN De regen viel voor een groot deel in zware onweerbuien Vaak spreekt de kanselier der schatkist als de toestand zeer gespannen is Sir John Simon is zeker niet anti-Duitsch Vrijdag 2 September De hevigste, welke daar sinds 20 jaar is waargenomen BRIGGS MANUFACTURING COMPANY Verhandeling van certificaten ter beurze van Amsterdam Koninginnedag in onze Oost Gala-diner ten paleize te Batavia INTERN. SPORTPERS (Van onzen specialen verslaggever) DEN HAAG, 31 Augustus. In een stratenlange file rijden auto's naar het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, waar het Haagsche gemeentebestuur aan Hare Majesteit de Koningin een eere avond aanbiedt. De stad maakt zich in den schemerenden avond op tot feestvieren. Enkele gebouwen hebben hun Illuminatie reeds aangestoken en de honderden dien „de lichtjes gaan kijken" blijven staan en stellen zich bp langs de auto- rij in de hoop een glimp op te vangen van de hooge gasten, die in de volle schittering van hun uniformen langsrijden. Voor het gebouw zelf slaan drommen toe schouwers het uitstappen in het helle licht onder den breeden luifel gade en dnor de wijd geopende deuren kunnen zij nog net zien hoe al deze ministers, deze Indische vorsten deze diplomaten en hoogwaardigheidsbekleeders over met tapijten belegde trappen, langs glim mend-koperen leuningen en schitterende spie gelwanden, waar het licht der kristallen kro nen in weerkaatst, naar de voor hen bestemde Ibges worden geleid. De zaal zelf biedt een weelderigen, pompeuzen aanblik. Een sprookjes achtig spel van goudbestikte unifor men, van even kleurrijke als kostbare inlandsche gewaden, van glinsteren de grootkruislinten en gouden onder scheidingen, van frissche damestoi letten en helder-blanke rok-fronten, van tulbanden en witte pantalons en degens en van waardige, stemmige gezichten, die alle gespannen afwach ting uitdrukken naar de komst der jubileerende landsvrouwe. Drie zetels in de frontloge blijven onbezet. Men keuvelt, maakt kennis, kijkt om zich heen en naar boven of naar beneden naar de schit- tering-aan-alle-kanten. Dr. Colijn neemt met zijn echtgenoote dicht, bij de zetels der vorste lijke personen plaats. Achter hem zit minister Goseling., die juist met een der Oostersche grooten in de loge naast de zijne een praatje maakt, als het licht geleidelijk dooft en hei Symphonie-Orkest van de Koninklijke Mlli- tairre Kapel, dat, eveneens in groot tenue, in de orkest-ruimte heeft plaatsgenomen, Eteet- hoven's ouverture „Egmont" inzet. Wanneer na deze muzikale opening de lich ten andermaal uitgaan om het eerste bedrijf van „1813" aan te kondigen, zijn de drie zetels van de vorstelijke personen nog steeds onbezet. De Fransche tijd leeft op het tooneel. Het lijdelijk, doch energiek verzet van de Hollan ders teekent zich duidelijk af in het huis van Gysbert Karei van Hogendorp. Zoowel Barend je, het astrante broertje van de dienstbode, dat den gendarmen ongemerkt oranje-cocardes op hun chaco steekt, als de oude Gysbert Karei zelf, die den prefect, Baron de Massart, de waarheid zegt, doen wat zij kunnen om den Franschen het leven onaangenaam te maken en de Nederlandsche vrijheidsgedachte, de gedach te aan een terugkeer van Oranje hoog te hou- o'en. Men is heelemaal in de sfeer, wanneer het licht weer aanschiet, Voordien hebben reeds enkele officieren in het duister de loges verlaten. De Koninklijke Familie is in aantocht. Kapitein Walther Boer kijkt, met zyn dirigeerstokje gereed, de zaal in; zijn man nen houden hun instrumenten gereed; ieder ziet naar de drie zetels en naar de zware roode gordijnen die eensklaps openslaan. Het Wilhelmus klinkt. Allen ver rijzen van hun zitplaatsen en Hare Majes teit de Koningin, gekleed in een blauwe avondjapon met gcudbrocaat met een glinsterenden diadeem in het haar, en met bloemen in de hand, treedt buigend naar voren, gevolgd door Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana, die een diep-blauwe avondjapon en eveneens een diadeem draagt. Koningin en Prinses dragen beiden een breed ordelint. Prins Bernard, die aan Harer Majesteits linkerzijde plaats nam, is gekleed in het rijk bestikte tenue van rit meester der rijdende artillerie. Staande aan- hooren de vorstelijke personen het Wilhel mus en dan barsten het applaus en de toe juichingen uit de zaal los. Niet lang het licht dooft weer en het spel gaat voort. De opstand van '13 breekt uit; de Franschen worden teruggedrongen. In het huls van Van Hogendorp weerspiegelen zich al deze gebeurtenissen. Zij worden hem van alle zijden gerapporteerd en hij leidt uit de berichten af, dat het uur der bevrijding is geslagen, dat het land thans een eigen regeering moet vormen. De notabelen laten hem in den steek en hij gaat met van der Duyn van Maasdam en Graaf van Limburg Stirum op zijn eigen weg vastbe raden voort, om zoodoende den schoonsten dag van zijn leven te bereiken, den dag, waarop de Pi. ins van Oranje terugkeert in dé Nederlan den. Van Hogendorp boeit. Dirk Verbeek leeft heelemaal in deze figuur, werkelijk subliem, in drukwekkend. Fie Carelsen staat hem ter zijde als van Hogendorp's echtgenoote, Richard Flink als van Limburg Stirum en Adolphe Engers als van der Duyn. Aan het einde barst de zaal uit in storm achtige ovaties voor Oranje en als de lichten weer aanschieten voor de jubileerende Ko- mngin, die buigend en vriendelijk dankend na nóg en nóg weer een „Wilhelmus" en „Three cheers" od Haar zelf. Haar dochter, den Prins en de kleine Beatrix, de zaal verlaat. de zaal, die leegdruppelt in gouden, glinsteren de druppelen! Woensdagavond is op de „Pannekoek", ook wel genaamd de „Middenrug", een zandplaat In het Westgat by Den Helder, een motordriemaster, genaamd „Snow White", een schip, afkomstig van Panama, vergaan. Het vaartuig had motorpech en werd door den vloed op de gronden gedreven. Aan boord bevonden zich een vijf-koppige bemanning, de vrouw van den kapitein en een hond. Het is een houten scheepje, dat op weg was van Lon den naar Finland om lading ln te nemen. Het meet ongeveer 200 ton. De naam van het schip komt niet voor in de Lloyds' registers, doch vroeger heette het „Orion". Het was eigendom van den kapitein Buerkoff. De bemanning bestond, behalve de kapitein en zijn vrouw, uit twee Letlanders, twee Engel- schen en een Noor. Daar de „Dorus Rijkers", de reddingsboot van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingsmaatschappi), niet ln Nieuwe- diep aanwezig was, werd het eerst assistentie verleend door den botter D.H. 30. De schipper van dit vaartuig had aangenomen de „Snow White" vlot te sleepen, doch het mocht hem niet gelukken. Ook de sleepboot „Amsterdam", van de firma Weissmuller, was uitgevaren, doch hiervan werd de assistentie afgewezen. Tegen den morgen brak de middelste mast en raakte het schip lek. Het maakte zware slagzij en dreigde bij den opkomen den vloed geheel onder water te komen. Hierop werd assistentie gevraagd en we derom ging de „Amsterdam" uit, om de bemanning aan boord te nemen. Om acht uur bereikte deze de haven van NleuWediep. Het schip was niet verzekerd en moet als verloren worden beschouwd. Slechts weinig van de bezittingen van de opvarenden kon worden gered. Het schip strandde op ongeveer dezelfde 'nV-vormig verkeer» bord beteekent, dat a 'n Voorrangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang* heeft, onvertchiHlg of het voor Bnks of van rechts komt. Let op de V-borden: Is voor uw eigen vaiUahe&i plaats, waar eenige Jaren geleden het Finsche schip „Menja" is gestrand. De schipbreukelin gen werden, nadat de politie de passen had ge controleerd, ln eenige logementen onderge bracht door bemiddeling van den heer Bakker, Lloyds' agent te Den Helder, die vanmiddag zou trachten nog eenige achtergebleven eigendom men uit het wrak te redden. Vanochtend omstreeks half twaalf Is op het station te Lichtenvoorde de Eerwaar de Moeder-Overste van het St. Vincentius- gasthuis te Groenlo door een trein gegre pen en gedood. Het slachtoffer bracht twee zusters naar den trein, die op retraite zouden gaan. By het af scheid nemen liep zy achteruit en viel op een spoorlijn, juist voor den trein, die uit de rich ting Ruurlo naderde. Zy werd ernstig gewond de tweede-klas-wachtkamer binnengedragen. Onmiddellijk werden geestelijke en genees kundige hulp ingeroepen. Dokter Brenninkmeyer en kapelaan Van der Zeyde waren spoedig ter plaatse. Het slachtof fer werd het H. Oliesel toegediend. Korten tyd later is zij overleden. De overledene was sinds 1929 overste van het St. Vincentlusgasthuis te Groenlo. Het stoffelijk overschot is vanmiddag naar Groenlo overgebracht. Gemiddeld over de vyf hoofdstations was de ochtendtemperatuur anderhalven graad boven normaal, in ded rie decaden respectieveiyk 314 en 1% graad boven en een halven graad bene den nörmaal. Indeeerste helft der maand was de tempera tuur op alle dagen boven normaal. De grootste afwykingen kwamen voor op den oden en den 23en, respectieveiyk 5% graad bo ven en 2% graad beneden normaal. De gemid delde dagelijksche maximum temperatuur was 1 Va graad en het gemiddelde dagelyksche mi nimum twee graden boven normaal. In De Bilt was de maximum temperatuur tot den 16en alle dagen 20 graden, to den 7en alle dagen boven 25 graden en op drie dagen boven 30 graden. De regenval was in het midden van hetl and en in het zuid-oosten 40 tot 80 pet. boven nor maal, overigens normaal tot 50 pCt. beneden normaal. De regen viel voor een groot deel ln zware onweersbuien en was onregelmatig ver deeld. Te De Bilt werden 158 uren zonneschijn waargenomen, tegen 190 uren normaal. De Belgische ballonvaarder Van Someren stijgt in het Stadion te Amsterdam op met zijn ballon tijdens de feesten, die er ter gelegenheid van Koningin nedag toerden gehouden (Van onzen Londenschen correspondent) Kanseliers der schatkist treden bulten hun eigen departement minder op den voorgrond dan véle andere leden van een Britsch kabinet. Een kanselier der Schat kist bekleedt een ambt, dat hem weinig tyd laat zich te verdiepen in vraagstukken, die niet verband houden met de nationale financiën. Hy is wat men in andere landen „minister van financiën" noemt, ofschoon in theorie eigeniyk niet tenvolle. Zoo men naar buiten toe weinig van den Kanselier der Schatkist merkt, zyn invloed in het kabinet Is grooter dan die van byna eiken anderen minister, en wanneer hij een enkele maal in het openbaar het woord voert over een zaak van groot belang, dan heeft dit byna de zelfde beteekenls als dat de Eerste Minister spreekt. Dat Sir John Simon de Tsjechisch-Duitsche crisis Zaterdag j.l. tot het onderwerp zijner rede gemaakt heeft, was voor een deel hier aan toe te schrijven, dat hij de eenige minis ter was, die een spreekbeurt had te vervullen. Indien het mogeiyk geweest was, zou Neville Chamberlain zelf gesproken hebben, maar er was geen tyd meer om een meeting te beleg gen. Maar een andere reden, waarom Juist aan Sir John Simon opgedragen werd op een zoo kritiek oogenblik het Britsche regeeringsstand- punt te vertolken, was dat een rede van dien aard, uitgesproken door een Kanselier der Schatkist, zoowel in als bulten Engeland een dieperen indruk maakt dan wanneer zij gehou den wordt dóór eenig ander lid van het ka binet. Hierby komt, dat Sir John van 1931 tot 1935 zelf minister van Buitenlandsche Zaken ge weest is. Hy is toen een tyd lang hoogst onpopulair geweest in Duitschland, nadat in October 1933 zijn conflict te Genève met baron von Neu- rath gevolgd werd door Duitschlands uittreding uit den Volkenbond. Daarvoor had zyn voor Duitschland ongunstige interpretatie van de ontwapeningsbepalingen van het verdrag van Versailles te Berlijn groote ontstemming tegen hem gaande gemaakt. Anti-Duitsch is Sir John echter in het minst niet, ofschoon hy als libe raal natuuriyk niet de minste sympathie heeft met het régime van Hitler. Maar hij is op de eerste plaats jurist, en aangezien hy meende, dat Duitschlands standpunt juridisch meestal onverdedigbaar was, weigerde hy ook zich er mede te vereenigen. Het was zijn zwakste zijde als minister van Buitenlandsche Zaken, dat hij zich steeds door staatsrechtelijke overwegingen liet leiden, en weinig gevoel had voor politie ke en diplomatieke realiteit. Dat hy niet anti-Duitsch was, bleek in Au gustus 1914, toen hij zich als lid van het kabi net tot het uiterste er tegen verzette, dat En geland de schending van Belglë's neutraliteit met een ultimatum aan Duitschland beantwoor den zou. Thans werd hy belast met het houden eener rede, die voornamelijk bestemd is voor de ooren HILVERSUM, 1873 M. 8.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00—7.30 VARA. 9.00—10.40 VARA. 11.00—12.00 VARA 8.00 Gramofoonmuzlck. 8.18 Berichten. 9.30 Keukenpraatje. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuzlek. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 „The Romancers". 12.15 Berichten. 1.30 Orgelspel. 1.45 Lyra-Trio. 2.30 Causerie „De tuin ln September".. 3.00 Jonny Kroon's ensemble en solisten. 4.00 Gramofoonmuzlek. 5.30 Orgelspel. 8.05 Esmeralda-scptet. 6.50 Gramofoonmuzlek. 7.00 Causerie „Stad en platteland". 7.20 Berichten ANP. 9.00 Radlotooneel met muziek. 10.00 Fantasia. 10.30 Berichten ANP. 11,00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Jazzmuziek. HILVERSUM II, 301.5 en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO 8.009.15 Gramofoonmuzlek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuzlek. 2.00 Orgelconcert. 3.00 Gramofoonmuzlek. 3.15 KRO-Kamerorkest. 4.0Ö Gramofoonmuzlek. 4.15 KRO-Orkest. 6.05 Land- en tuinbouwcauscrie. 8.25 KRO-Melodlsten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartcauserie. 7.35 Muslca catholica. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Melodlsten en solist. 8.30 Xylofoon-ensemble met plano. 8.40 Vervolg van 8.15. 8.55 Vervolg van 8.30. 9.05 Vervolg van 8.40. 9.30 Groninger orkestvereeniglng. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Jean Marcu en zijn Roemeensch ork. 11.05 Gramofoonmuzlek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Militair orkest. 12.05 Orgelspel. 12.35 Henry Hall's orkest. 1.50 BBC-Schotsch orkest. 2.50 Gramofoonmuzlek. 3.05 Fianovoordracht, 3.50 Dennis van Thai's orkest en sol.. 4.20 Harry Evans' sextet. 4.50 Gramofoonmuzlek. 6.20 Alfredo Campoli Trio. 7.05 Planovoordracht. 7.35 BBC-Theater-orkest, -koor en sol. 8.35 Radio Roadhouse-orkest. 9.20 Billy Gerhardi's Band. 10.40 BBC-orkest. 11,30 Vincent Ladbrooke's orkest. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 9.00, 10.10 en 12.35 Gramofoonmuz. 1.50 Zang 2.05 en 3.05 Gramofoonmuzlek. 4.35 Zang. 5.20 Kamermuziek. 6.20 Gramofoonmuzlek. 7.20 Cellovoordracht. 7.35 Gramofoonmuzlek. 8.35 Planovoordracht. 10.50 Gramofoonmuzlek. 11.20 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 12.20 Omroeporkest. 2.30 Vrooiyk concert. 4.20 Danzlger Landesorkest. 6 50 Zang en piano. 7.20 en 8.30 Gramofoonmuzlek. 9.00 Orkest, koor en solisten. 10.35 Gramofoonmuzlek. 10.50 Otto Frlcke's orkest en solisten, 12.20 Dansorkest en Klelnorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuzlek. 5.20 Brusselsen trio. 6.20 Gramofoonmuzlek. 7.20 en 8.20 Omroeporkest. 9.20 Symphonie-orkest en soliste. 10.50 Dansmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 Klelnorkest. 1.50 Gramofoonmuzlck. 5.20 en 5.45 Kamermuziek. 5.55 Gramofoonmuzlek. 6.35 Harmonlcasoll. 6.50 Planovoordracht. 7.35 Gramofoonmuzlek. 8.20 Klelnorkest en solist. 10.30 Dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Orkest, koor en. solisten. 10.50 Trioconcert. 11.20 Blaasconcert. 12.50 Concert. cc (fc jxbjfcdJ jaebehcbiEcbcJjcpcticbdj dxEebebcbcbcb jad»cbd>Ac|»ct>cbcb<J><fccb<fcct>cb<tKbifc<fect>cfaibcbc|aijacb<fc4»d»cb<fccbcfctt?<fccl»tt) van Beriyn, en de keus was ook hierom een gelukkige, omdat men van John Simon weet, dat hy niet anti-Duitsch is; dat hy ook in het laatste jaar ln het kabinet steeds gepleit heeft voor een politiek van toenadering tot Beriyn, maar dat hy desondanks nooit van eenig rechts- standpunt afwijkt, ten gunste van wien ook. Hij zou er niet tegen opzien zyn eigen dood vonnis te onderteekenen, Indien hij er van over tuigd was, dat bewezen was, dat hy zich aan een misdaad schuldig gemaakt had, zelfs al wist hy, dat hij onschuldig was. Sir John heeft reeds herhaaldelijk redevoe ringen gehouden, welke een beslissenden in vloed op den loop der gebeurtenissen gehad hebben. De beroemdste daarvan was die, welke hij in Mei 1926 in het Lagerhuis hield, en waarin hy verklaarde, dat de toen heerschende algemeene staking onwettig was. Het gevolg was, dat het Vakvereenigingscongres een dag later besloot tot opheffing van de staking. Herhaaldelijk ook hebben kanseliers van de schatkist in het openbaar beslissende uitspra ken gedaan met betrekking tot de internationa le staatkunde. Het beroemdste geval is dat van Lloyd George, die in Juli 1911, tijdens de Aga- dlcrisis, in het Londensche Mansion House 'n rede hield, welke in Duitschland de overtuiging vestigde, dat Engeland aan Frankryks zijde zou staan, indien dat land aangevallen werd. Lloyd George, de toenmalige kanselier der schatkist, was desniettemin zóó Dultschgezind, dat de ka rikaturisten hem soms in Duitsche kleeder dracht afbeeldden. Een andere befaamde kan seliersrede was die welke Neville Chamberlain twee jaren geleden hield, toen hy bestendiging der sancties tegen Italië als „midsummer madness" aan de kaak stelde. Het zou nog bijna een jaar duren eer hy Eerste Minister werd, maar de politiek, die hij als hoofd van het kabinet zou volgen, kondigde hy toen reeds aan (althans voor goede verstaanders), en zijn rede bracht inderdaad den genadeslag aan de onzalige anti-Italiaansche sancties toe. AMBOINA, 1 Sept. (Aneta) Woens dagnacht te 1.45 uur werd Ambon opge schrikt door een korte, doch zeer hevige aardbeving, de hevigste, welke sinds 30 jaar is waargenomen. De richting was vermoed- lyk zuid-oost, de duur was 3 seconden. Het licht ging uit, de klokken stonden stil en in de winkels vielen de flesschen uit de rekken. De betonsteiger isg edeelteiyk ontzet. De wa terleiding, welke is aangelegd voqr het voor zien van schepen, is defect geraakt. Van een brug is een landhoofd verzakt. Het observatorium te Batavia registreerde de aardbeving te Amboina op 31 Augstus te 1.21 uur. Hier werd slechts een aardbeving van lich ten aard waargenomen in oosteiyke richting, vermoedelijk, oost-zuid-oost op een afstand van 4000 K.M. D. W. Brand en J. Houthakker zullen van morgen af ter beurze van Amsterdam verhan delen certifloaten van tien aandeelen zonder nominale waarde ln de Briggs Manufacturing Company uit te geven door het Tweede Kan toor van het Administratiekantoor Hubrecht, Van Harencarspel en Vas Visser. Opneming in de offlcleele pryscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Am sterdam onder rubriek II zal worden aange vraagd. Het geautoriseerd kapitaal der Briggs Ma nufacturing Company, opgericht in November 1909 onder de wetten van den Staat Michigan, is 2.025.000 gewone aandeelen, zonder nominale waarde, waarvan uitstaand 1.979.000. De maat- schappy heeft geen gefundeerde schuld. De aan deelen zyn officieel genoteerd op de beurzen te New York en Detroit. zy produceert carrosserieën en onderdeden daarvan voor automobielen, geperste en getrok ken metalen onderdeden, enz., o.a. voor Ford en Chrysler. Fabrieken en terreinen zyn ge legen In Detroit, Cleveland, Knoxville en Nash ville. In den loop der Jaren werden de zaken gelei- delyk uitgebreid. Volgens Symington en Wilson zijn de rubber-vooruitzichten zeer gunstig, maar is onmogelijk een blijvende prijsverbetering te vernachten, zoolang de politieke spanning in Europa blijft bestaan. De wereld-ver schepingen in het vierde kwartaal zullen bij een quotum van 45 pet. 175.700 ton bedra gen en in het eerste kwartaal 1939 198.000 ton en bij een quotum van 50 pet. resp. 191.900 ton en 216.250 ton. De firma meent, dat de uitvoer-quota voor het vierde kwar taal niet op 50 pet. zullen worden gebracht en eerder tot 45 pet. zouden worden ver laagd, wanneer het verbruik tegenvalt.. Hoewel de vakbonden in Frankrijk tegen het regeeringsdecreet, inzake de wijziging van de 40-urige werkweek zeer gekant zijn, acht de beurs te Parijs de binnenlandsche politieke toestand niet alarmeerend. De verkooporders droegen nergens het teeken van nervositeit, terwijl de vaste stemming voor Fransche Rentes kalmeerend werkte. Inzake den politieken toestand van Europa is de beurs momenteel eveneens minder pessimistisch gestemd, hoewel men geen spoedige oplossing der hangende vraag stukken verwacht. De beurs te Londen koestert weer hoop, dat de Tsjechisch-Slowaaksche kwestie op een ordelievende wijze zal worden opgelost. Men neemt echter bij het doen van zaken nog steeds terughoudendheid in acht. De rubberprijs te Londen steeg met 1/32 tot 7 15/16. De Republic Steel heeft haar tweeden nieuwen hoogoven in werking gesteld. Deze werkt met een capaciteit van 150 ton. Thans zijn vijf ovens van de acht in bedrijf. Als gevolg van de politieke onrust in Europa vloeit ongeveer 25 mïllioen doll, per week naar de Vereen. Staten. De goudvoor raden bereikten op 27 Augustus het record bedrag van 13.09 milliard doll, of 55 pet. van de wereld-goudvoorraad. Uit Engeland werd Dinsdag nog 984.000 doll, en gisteren 5.05 mïllioen doll, aan goud ingevoerd. Volgens mededeeling van de General Tyre and Rubber zijn de rubberverkoopen in Amerika thans 14 pet. minder dan op het zelfde tijdstip van het vorig jaar. De pre sident zal op 20 September a.s. aan de ver gadering van het Internationale Rubber Restrictie Comité te Londen deelnemen. De katoenoogst in Amerika ivordt thans op 12.18 mïllioen balen geraamd, tegen een raming van 11.98 mïllioen balen op 8 Au gustus j.l., in verband met het gunstiger weer. De Standard Brands keert een kwartaal- dividend uit van doll. 0.12 per aandeel, tegen doll. 0.15 over het vorig kwartaal. De Chesapecke and Ohio stelt zijn beslis sing omtrent het dividend tot de volgende week uit. De Vereen. Staten hebben in het eerste halfjaar 1974 vliegtuigen geproduceerd, het geen 22 pet. meer is dan in het eerste half jaar 1937. De productie van militaire vlieg tuigen is met 173 pet. gestegen, waarvan 700 voor de landsverdediging en 827 toestéfi len bestemd voor het buitenland. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.92—8.92m, (v. slot 8.93%)de Dollar op 1.83V2—1.83 7/8 (1.83%); de Frank op 5.00—5.01 (5.01); de Belga op 30.95—31.02y2 (30.98) en de Zwit- sersche Frank op 41.87%—41.92% (41.92). De Nivas verkocht 335 ton superieure sui ker voor consumptie en 7620 ton bruine sui ker voor export. De electriciteits-productle in de Vereen. Staten was in de week per 29 Augustus 7 pet. minder dan in dezelfde week van het vorig jaar. BATAVIA, 1 September (Aneta) Ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin werd gisteren ten paleize een gala-diner gegeven. Hieraan hebben de hoogste autoritei ten in den lande, leden van het consulaire corps, vertegenwoordigers van bankwezen, han del, industrie en scheepvaart deelgenomen. Voor het begin van het diner stelde de gou verneur-generaal een toast in op H. M. de Ko ningin, welke werd gevolgd door het spelen van het Wilhelmus. Na afloop van het diner begaven de gasten zich, volgens de gewoonte welke elk jaar wordt gevolgd, van het paleis Rijswijk naar paleis Koningsplein, waar op het grasveld een taptoe van de "marine werd gehouden. De leiders van de taptoe werden na afloop gecomplimenteerd. Onder voorzitterschap van den heer Victor Boln (België) is in het Carltonhotel te Amster dam de plenaire byeenkomst gehouden van de Association Internationale de la Presse Spor tive (A. I. P. S.), de Internationale organisatie der sportjournalisten. De „Nederlandsche Sportpers" was vertegen woordigd door haar eere-voorzitter, Jhr. Jan Feith, en haar secretaris, L. de Wolff. Onder groote instemming werd het voorstel van den heer Boln aangenomen om een tele gram aan H. M de Koningin te zenden. De verslagen van den president Victor Boin, den Secretaris A. Janssens (België) en den pen ningmeester J. Monteyne (België) en den pen- getuigden van den bloei en den groei der A. I. P. S., werden goedgekeurd. De heer Drigny (Frankryk) bracht verslag uit Inzake het door hem ingestelde onderzoek naar de persregeling voor de Olympische Spelen in 1940 te Helsinki. Uit een en ander blykt wel, dat de Finsche organisatoren al het mogelijke zullen doen den honderden buitenlandsche Jour nalisten 't zoo gemakkelijk mogelijk te maken Een voorstel van de „Nederlandsche Sport pers" tot het uitgeven van een maandelijksch bulletin werd aangenomen Het bulletin zal ln Nederland worden vervaardigd. Onze landge noot, de heer L. de Wolff, werd ln dit verband als adjunctsecretaris aan het bureau der A. I. P. S. toegevoegd. Over de jaren 19381940 zal de A. I. P. S. een jaarboek uitgeven. Het eerstvolgend congres van de internatio nale sportpers-organisatie zal ln 1940 te Hel sinki worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6