eRVOSS moeten gewonnen worden in de PA LM OLIVE VOSSENJACHT Verzet tegen de maatregelen van Daladier RHEUMAIIEK EEN VERMEENDE TEGENSTELLING ZïE' STRIJD OM DE GUNST DER ARBEIDERS I fS'lF Ir I DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1938 °Te PRlit30 RIJ*£n 11PII2MI Ti i Él Kinderverlamming Vier nieuwe gevallen te Groningen GELUKWENSCH VOOR H. DE KONINGIN M. Van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen DIENSTBODE-OPLEIDING Cursus op „Roucouleur" te Vught Schout-bij-nacht A. W. Pulle overleden Onderscheiding voor mevrouw Noordewier-Reddingius BUITENLANDSCH OVERZICHT Frankrijks positie op het spel m KONINGINNEDAGVIERING IN HET BUITENLAND Ned. kolonie te Muenchen Nederlandsche verdragen geregistreerd Koninklijke onderscheidingen alamE .-Mm Het politie-drama in de hoofdstad Toestand van den dader nog zorgwekkend Gasmaskerfabriek in Indië Met den bouw zal nog deze maand worden begonnen Een aardig detail uit den grooten optocht, welke ter gelegenheid van de Oranje- ïeesten door. de Residentie trok ZIJ GAF DEN MOED NIET OP Pogingen, om Nederlandsche te worden, mislukt PROTEST VAN PLUIMVEE HOUDERS Bezwaren tegen de verhooging der monopolieheffingen op graan E enigen tijd geleden deed onze Parijsche correspondent in ons blad, dat door Mussert's spreektrompet „Het Natio nale Dagblad" tot „een der spreektrompetten van de Staatspartij" wordt verklaard, eenige mededeelingen over pogingen, welke door den Franschen politicus André Tardieu zijn aangewend om het Fransche Episcopaat te bewegen den geloovigen Katholieken in Frankrijk een wenk te geven tot de oprich ting van een politieke partij. Naar aanleiding daarvan schreef hij op grond van ingewonnen informaties, dat het standpunt van het Hoog waardig Episcopaat, dat daarbij uiter aard het oog op de Fransche toe standen heeft gevestigd, nog altijd is, dat de oprichting eener katholieke partij in Frankrijk ongewenscht moet worden ge acht. En wel om de volgende redenen. Ten eerste zijn er in Frankrijk verschillende poli tieke partijen, waarvan katholieken deel uit maken en ook deel kunnen uitmaken. Het geen tegemoet komt aan de ook den katho lieken geoorloofde vrijheid van politiek denken in open politieke kwesties. Ten tweede zouden, zoo een katholieke politieke partij bestond, door deze gemaakte fouten, gemakkelijk, zij het ten onrechte, afgescho ven kunnen worden op de Katholieke Kerk zelf. Ten derde zou de oprichting eener eigen katholieke partij heel wel tot gevolg kunnen hebben, dat ook een anti-katholieke Partij in het leven werd geroepen, in alle geval zou in zekere andere partijen anti katholicisme en anti-clericalisme er door Worden aangewakkerd of Wakker geschud, Waar zij er thans meer belang bij hebben de katholieke overtuigingen te ontzien. Het Nationale Dagblad, dat natuurlijk angstvallig verzwijgt, dat dit stand punt uitsluitend voor de Fransche politieke toestanden en verhoudingen geldt, constateert naar aanleiding daarvan, dat de Fransche bisschoppen een tactiek volgen, die volkomen afwijkt van die in ons land van kerkelijke zijde voor Katholiek Nederland voorgeschreven en gevolgd wordt. Deze con stateering getuigt van een wel heel opmerke lijke opmerkingsgave bij een blad, dat niet opgemerkt heeft of niet wil opmerken, dat de Fransche Bisschoppen alleen voor Frank rijk en niet voor ons land hun standpunt be palen. Ofschoon het Nationale Dagblad het gezag van de Fransche Bisschoppen bij her haling heeft trachten aan te tasten, als zou t zich compromitteerend vriendelijk over de Volksfrontregeeringen en de daardoor ge schapen toestanden hebben uitgelaten, plaatst het thans dit gezag tegenover dat der Nederlandsche Bisschoppen, die voor ons land met precies hetzelfde Apostolische ge zag zijn bekleed. „De FTansche Bisschoppen", aldus schrijft hpt Mussertorgaan, „achten een katholieke Partij ongewenscht, omdat zij van meening zijn, dat het den katholiek geoorloofd is om er in open politieke kwesties een eigen mee ning op na te houden. Dit is wel zeer in te genstelling met hetgeen van politiek-katho- lieke zijde hier in Nederland verkondigd wordt, n.l. dat er maar één politiek voor den katholiek geoorloofd zou zijn, die der Staats partij." Deze voorstelling van zaken is bewust scheef en misleidend. Immers de Fransche Eisschoppen achten het oprichten van een katholieke politieke partij op dit oogenblik in de huidige poli tieke constellatie van Frank rijk ongewenscht. Dit is heel wat anders dan het Nationale Dagblad tracht te insinu- eeren. Ook in ons land is het den katholiek geoorloofd om in open, liever gezegd V r y e, politieke kwesties, er een eigen mee ning op na te houden. De Nederlandsche Bis schoppen hebben alleen maar op de grootst mogelijke politieke eenheid der Katholieken in ons land aangedrongen, omdat verdeeld heid der katholieken in de politiek uiteraard de katholieke belangen moet schaden en af breuk doen. Verboden zijn voor den katholiek alleen die politieke partijen, wier program, leerstellin gen en strijdmethoden niet te vereenigen zijn met het katholicisme zooals b.v. de com munistische, de sociaal-democratische en de liberale partij, terwijl het den katholiek hier te lande niet geoorloofd is in belangrijke mate steun te verleenen aan de N.S.B. Niet Bisschoppelijk verboden is b.v. het lid maatschap van de Katholiek-Democratische Party, welke toch zelfs niet door het Natio nale Dagblad vereenzelvigd kan worden met de R. K. Staatspartij. Het bestaan van een katholieke partij brengt inderdaad het bezwaar met zich mee, dat door deze gemaakte fouten gemakkelijk, zij het ten onrechte, afgeschoven kunnen worden op de Katholieke Kerk zelf. Hoezeer de Fransche Bisschoppen daarin ge lijk hebben, bewijst het Nationale Dagblad zelf dagelijks door een stelselmatige toepas sing van dit onrechtvaardige afschuifsysteem, dat het heeft afgekeken van alle landen, waar het nationaal-socialisme via de politie ke organisaties der katholieken de Kerk zelve trachtte te treffen. Dit onrechtvaardige afschuifsysteem kan slechts op één manier afdoende door de katholieke politieke par tijen worden ontwricht n.l. door zoo zorg vuldig mogeiyk fouten te vermijden. Het derde bezwaar der Fransche Bis schoppen tegen de oprichting eener katho lieke politieke partij in Frankrijk kan niet tegen de bestaande katholieke politieke par tij in Nederland worden aangevoerd, aange zien er in tegenstelling met Frankrijk hier sinds lang' anti-katholieke partijen bestaan en het anti-katholicisme en anticlericalisme, vooral dat der N. S. B., er blijkbaar geen be lang meer inzien de katholieke overtuigingen te ontzien. De wijze, waarop de Ossche af faire van verschillende zijden werd opgebla zen tot een fel-antipapistische „cause célè- TVe schitterende hoofdprijzen van deze groote Palmolive wedstrijd zijn gemakkelijk te winnenOok morgen moei iemand winnen Dit is alles wat U te doen heeft 1Maak slechts deze zin af (maximum i dertig woorden) Ik geef de voorkeur aan Palmolive zeep 2. Haal bij Uw winkelier vijf stukken Palmolive zeep van 12 '/2 cent. U ontvangt van hem een inschrijf-formulier. 3. Stuur het ingevulde formulier aan Palmolive, Postbus 635, Amsterdam C., met 5 zwarte Palmolive-bandjes. 4. Elke inzender die twee postzegels van 5 cent bijvoegt, ontvangt behalve zijn kans op de hoofdprijzen het omdatin kleuren gedrukte Uitknipboek _^=7"= Er wordt niet gelet op mooi proza. Vertel het ons in Uw eigen woorden. van de Vijfling Dionne, nieuwe uitgave (waarde 25 cent). Wacht nu nietHaal vandaag nog Uw inschrijf-formulier bre" heeft dat maar al te duidelijk bewezen. Indien er in Frankrijk evenals in ons land een katholieke partij sinds jaar en dag bestond, zou er misschien reden kunnen ge weest zijn om het standpunt, dat de Fran sche Bisschoppen dan zouden hebben inge nomen, te confronteeren met dat, wat het Nederlandsche Episcopaat thans voor ons land inneemt. Maar dan zou een natuuriyke parallel in plaats van een vermeende tegen stelling voor den dag zijn moeten komen. De kinderverlamming in het noorden, waar Woensdag één geval werd gemeld, heeft zich uitgebreid. Thans zijn vier nieuwe gevallen bij personen tusschen 27 en 28 jaar geconstateerd en wel drie in de stad Groningen en één in Oldehove. Allen zijn in de barakken van het Academisch Ziekenhuis opgenomen. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heeft Woensdag telegrafisch eerbiedige gelukwenschen aangeboden aan H. M. de Ko ningin ter gelegenheid van Hoogstderzelver ge boortedag en regeeringsjubileum. Men schrijft ons: Eenige weken geleden kon men een bericht lezen over het binnenkort te openen internaat voor dienstbode-opleiding te Vught in het voor malige Provincialaat der Eerwaarde Zusters Ur- sulinen der Romeïnsche Unie. Thans zijn de voorbereidingen zoover gevor derd, dat de opening van den eersten dienst- bode-curcus binnenkort en wel 29 September officieus en enkele weken daarna officieel zal kunnen geschieden. Het is inderdaad een feit van beteekenis, dat nu ook het Bisdom 's Hertogenbosch met een dienstbode-opleiding gaat beginnen. Honderd meisjes worden hier in een 3-maande- lijkschen cursus klaar gemaakt om de huisvrouw te assisteeren bij haar zoo omvangrijke huishou delijke taak. Meisjes, die hier haar plaats goed weten te vervullen, zijn van groote waarde voor onze gezinnen. In Roucouleur zullen onze meisjes zich kun nen bekwamen en ontwikkelen tot flinke dienst boden niet alleen, maar ook tot uitstekende huis vrouwen worden gevormd, iets, waaraan onze maatschappij thans meer dan ooit behoefte heeft. Het ligt namelijk in de bedoeling, onze toekom stige dienstbode de noodige practische en theo retische lessen te geven en wel door Rijksgedi- plomeerde leeraressen. Kooken en naaien, wasschen en strijken, huis houdkunde, hygiëne, kinderverzorging, algemee- ne ontwikkeling en wellevendheid staan op het program, terwijl ook de godsdienstige vorming grondig wordt behartigd. De cursus is geheel gratis, zelfs de reiskosten worden vergoed en bovendien mogen allen na 6 weken kosteloos een weekend naar huis. Voor uniformen zorgt de opleiding. Ze wor den bekostigd uit een gedeelte van het zakgeld, dat de meisjes wekelijks ontvangen van de di rectie en mogen worden meegenomen naar haar nieuwe betrekking aan het eind van den cursus. Een werk van groote sociale beteekenis wordt hier ondernomen. Er mag daarom belangstelling en medewerking worden verzocht en verhoopt van velen in en buiten het bisdom 's Hertogen bosch, die op eenigerlei wijze in staat zijn, ons nieuwe kampwerk te steunen. Inlichtingen omtrent plaatsing enz., verstrekt gaarne op aanvraag de Directie van de Dienst bode-opleiding, „Roucouleur" te Vught. fn zijn woning ie 'sGravenhage is, 82 jaar oud, overleden de schout-bij-nacht A. W. Pulle, gepensionneerd inspecteur .an den geneeskun digen dienst van de r emacht. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder in de orde van Oranje-Nassau en drager van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen in Atjeh 1873—1896. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst heeft aan Mevrouw Aaltje Noordewier-Reddingius, ter gelegenheid van haar 70sten verjaardag de groote legpen ning van toonkunst verleend, die de voorzitter der maatschappij ter gelegenheid van het eeuw feest in 1929 heeft ingesteld. Het is de eerste maal, dat deze onderscheiding op het gebied der zangkunst toegekend wordt, i Toen Daladier de teugels van het Fran sche bewind in handen nam, stond Ihj voor een zware taak. Het scheen, dat Frankrijk, immer beschouwd als een der mach tigste elementen in het diagram der politieke krachten, als zoodanig had opgehouden te be staan: kort tevoren had de kaart van Europa een uitzonderlijk belangrijke wijziging onder gaan, en Parijs had daarby ternauwernood de rol van toeschouwer gespeeld. Een nieuwe wij ziging lag in het verschiet, maar Parijs had andere dingen te doen: men twistte er hevig Over sociale politiek en de verdeeldheid in de regeeringsmeerderheid zelf was, by alle for- meele eenheid, zoo groot, dat men zelfs daar niet verder kwam dan tot heftige debatten over het woord „tempo". Léon Blum, de voor zichtige, wilde niemand voor het hoofd stopten, die in aanmerking kwam om de volksfront meerderheid te versterken en aldus had hij al zün tijd en aandacht noodig om bijeen te houden wat uit elkaar dreigde te vallen. In- tusschen werd Frankrüks economische en fi- nancieele toestand met den dag meer critiek. De bekende Fransche econoom Charles Rist heeft er onlangs nog op gewezen, dat de twee groote economische problemen voor zün land zyn: het staatsbudget, dat zijn evenwicht to taal is kwytgeraakt, en de vlucht van het ka pitaal naar het buitenland. Die beide vraag stukken hangen nauw samen, en hun bestaan is van ouderen datum dan dat van het volks front. Het oordeel van dezen deskundige ls onaantastbaar, doch men mag er wel aan toe voegen, dat, moge de scherpe linksche koers, dien Frankrijk de laatste jaren insloeg, niet de oorzaak van de moeilijkheden geweest zijn, deze politiek de situatie in niet geringe mate verergerde. Het kapitaal verloor er zijn laat ste restje vertrouwen door, en de voortbren ging, waarop het steeds kleiner wordend! volksinkomen steunde, liep ir. versneld tempo terug, waaraan de den arbeid beperkende maatregelen ongetwijfeld mede schuldig waren. De senaat deed toen, wat de Kamer niet aan durfde, en zegde het vertrouwen op. De ge matigde radicalen hoe paradoxaal dit ook moge klinken kwamen aan het bewind. En het wonderlijke geschiedde: Daladier kreeg den steun van alle partijen; deels uit vreugde over de feiteiyke koersverandering, die zijn reputa tie scheen aan te kondigen, deels uit vrees voor het uiteenvallen van een meerderheid, aan welks naam men meer was gaan hechten dan aan haar feitelijke beteekenis. Meer nog dan op het vertrouwen, dat men in hem stelde, steunde de nieuw premier op zijn macht, die voortkwam uit verdeeldheid. Eenerzijds groeide het vertrouwen. De eer ste maatregelen die hy trof, gebruik makend van de hem gegeven volmachten, brachten een opleving in de productie, en zijn herwaardee ring van den franc verbeterde Frankrijks posi tie op de internationale markt. Doch de ver gaande arbeidswetten, die een vrijwel eenig experiment vormden op de geheele wereld, wa ren een blok aan het been van de ondernemers, die met den besten wil van de wereld niet in staat waren hun productie te brengen op het gewenschte peil. En dat peil lag zéér hoog. Aan de overzyde van den Rijn requireerde men arbeiders zonder zich eenige beperking op te leggen, en men produceerde in een richting, die in de huidige omstandigheden onrustig werkte. Duitschland voert zijn wapenproductie tot in het ongeloofelijke op, en wat Frankrijk daar tegenover kon stellen was zeer, zeer wei nig. Daladier begreep, dat hierin verandering moest komen, wilde Parijs bij een volgendë" conferentie over de landkaart meer zijn dan toeschouwer Intusschen bleken de arbeiders, bewerkt door agitatoren, niet den gewenschten geest te be zitten om hun plicht in te zien. De aankondi ging van Daladier, die op de 40-urige werkweek die uitzonderingen wilde maken, die in de ge geven omstandigheden beslist noodzakelijk wa ren, wekte een storm van verontwaardiging. Daladier toonde evenwel, dat hij niet van zins was in te binden, en de verstandige elementen onder de socialisten, die het internationale ge vaar inzagen, wonnen het. Daladier maakte hierby nog winst ook, doordat hy by een recon structie van zyn kabinet twee twafelachtige figuren kon vervangen. Doch zyn overwinning was nog niet gecon solideerd; de onwil, dien de havenarbei ders te Marseille aan den dag legden, was daar een symptoom van. Toen de maatregelen van den Franschen ministerraad bekend wer den, begon de agitatie opnieuw; in de leger- commissie van de Fransche Kamer is het gis teren zelfs tot een conflict gekomen. Daladier benutte deze gelegenheid om zijn latenten tegen standers duidelijk te maken, waarom hij tegen experimenten gekant was. De gegevens, die hy over de wapenproductie in Duitschland, Italië en ook Hongarije mededeelde, moesten wel in druk maken op zijn toehoorders, waarvan het meerendeel wel zal hebben ingezien, dat er aan de zude der democratische staten een tegen wicht gevormd moest worden, koste wat het wil. Niet aldus de communist Cornavin, voor wien het landsbelang, het belang van de democrati sche staten in het algemeen zelfs, weinig te heteekenen heeft, wanneer het gaat om partij- winst, zyn aanval op de jongste maatregelen van het kabinet waren fel, en zij hebben, he laas, gevolgen. De communisten kregen hier een kans, een voorsprong te maken op hun rivalen, de socia listen, en zij grepen die kans met beide handen aan. De S. F. I. O. ziet dit niet met leede oogen aan en begint onrustig te worden: voor verlies van sympathie onder de arbeiders is zij zeer gevoelig. Léon Blum, die den ernst van de si tuatie zeer wel inziet, en die daarom de meest gematigde houding propageert, schijnt zelfs meegesleurd te worden door zijn ontstemde partijgangers, en liet in zijn blad zelfs de drei gende woorden hooren: „op welke meerderheid rekent Daladier?" En het is niet onwaarschijn- iyk, dat hij, tegen zijn zin, een afwijzende hou ding tegenover het kabinet zal moeten aan nemen. De administratieve commissie van de C.G.T. verklaarde zich scherp gekant tegen de ministe- rieele besluiten. Het Parysche vakverbond ging nog verder en verklaarde de genomen besluiten voor niet minder dan onwettig; een betooging np de Place de la Nation te Parijs moet aan deze verklaring kracht bijzetten. Hoe ernstig deze nieuwe storm tegen Dala dier er ook uit moge zien, men moet niet ver geten, dat de Parijsche bonden, die hier als beweegkracht van de geheele actie schijnen op te treden, zelf een niet al te sterke positie in nemen. De separatistische neigingen in de Fran sche socialistische partij vinden hier hun oor sprong en de verdeeldheid in deze gelederen ver zwakt hun aanvalskracht. Waarschijnlijk loopt de geheele agitatie dan ook nu weer uit op een duel tusschen de communisten en de S. F. I. O om de gunst der arbeiders. Daladier heeft reden genoeg om zijn besluiten krachtig te handhaven. Hij zelf wees reeds 09 den internationalen toestand. Wat hij niet openlijk kon zeggen, was, dat het antwoord op Blum's vraag wel eens zou kunnen zijn: een rechtsche meerderheid. Zyn antwoord aan het communistische commissielid duidt erop, dat hij niet van zins is te wijken. Het was krachtig en gegoten in dien fraaien vorm, waarvan alleen de Fransche politici het geheim schijnen te be zitten. Frankrijk, zoo zeiüe de premier, staat voor de keuze. Het kan zijn internationale verplichtin gen nakomen en aldus zijn positie van groote mogendheid handhaven. Het zal daarvoor de noodige offers moeten brengen. Het kan die offers ook niet brengen, zich af sluiten van het buitenland en zijn beteekenis verliezen. De Fransche premier is er de man niet naar. om het laatste toe te laten. Bestrijdt Rheumatiek, Spit, Ischias, Constipatie etc. met Fynnoo Salt. Prijs per. groote flésch 1:25. Verkrijgbaar bij iederen irogist of apotheker. De leden der Nederlandsche kolonie te Mün- chen hebben te Bad Wiessee den verjaardag gevierd van H. M. de Koningin. Ongeveer zestig Nederlanders werden door den Nederlandschen consul te München, den heer Dyserinck, in het restaurant Terrassenhof verwelkomd. Tot de aanwezigen behoorde ook prinses Viktoria zu Bentheim, een nicht van de Ko ningin. Tijdens de avondbijeenkomst heeft de heer Grondsma literair werk voorgedragen. In een toespraak bracht de heer Dyserinck hulde aan H. M. de Koningin. De avond werd besloten met dansen. Ook de burgemeester van Bad Wiessee heeft van zijn belangstelling doen blijken. Onder de verdragen en internationale over eenkomsten, die gedurende Augustus geregis treerd zijn door het secretariaat van den Vol kenbond, bevindt zich o.m. de conventie tus schen Nederland en België betreffende belas tingen op motorrijtuigen onderteekend in Brus sel den 30sten April j.l en aan het secretariaat ter registratie toegezonden door Nederland. Voorts heeft het secretariaat geregistreerd een aantal tusschen Denemarken en Nederland uit gewisselde nota's, die te zamen een accoord vor men betreffende wederzijdsche vrijstelling van inkomstenbelasting op zekere winsten, voort vloeiende uit het luchtvaartverkeer Deze nota's waren gedateerd Kopenhagen 15 December 1937 en 24 Maart 1938. Ook deze nota's heeft de Ne derlandsche regeering ter registratie aangebo den. H. M. de Koningin heeft den opzichter der gebouwen van de intendance van het koninklijk paleis en domein Het Loo, J. Bosma, het gouden kruis van verdiensten van de huisorde van Oranje verleend en den opper-boschwacbter ti tulair D. J. Rondhuis het zilveren kruis van verdienste dier orde, beiden wegens 25-jarigen koninklijken dienst. on. onder nederigheid is het mogelijk iets te genieten zelfs geen hoogmoed. - *- -r *S& 1 De toestand van den agent van het bureau P. Aertszstraat te Amsterdam, die den brigadier van de centrale controle Van der Linde, toen deze op het bureau aanwezig was, om hem een order van zijn chef over te brengen, heeft neer geschoten, is nog zorgwekkend. De agent, die in het Wilhelminagasthuis is opgenomen, kon vanmorgen nog niet worden gehoord. De schedelwonde, die hij zichzelf heeft toegebracht, blijkt toch van ernstiger aard dan zich eerst liet aanzien. BANDOENG, 1 Sept. (Aneta). In den loop van deze maand zal begonnen worden met den bouw van een fabriek van gasmaskers. Van wege de Staatsspoor is reeds begonnen met het aanleggen van een zijspoor naar de terreinen, waarop deze fabriek zal worden gebouwd. Ver wacht wordt, dat de fabriek in April van het volgende jaar gereed en in Juli in vol bedrijl zal zijn. Dezer dagen meldden wij, dat te Laren voor de zooveelste maal een Duitsche juffrouw zekere K. A. G., uit Borkum, was aangehouden zy was reeds meermalen naar Duitschland terug gebracht, n.l. door de politie te Apeldoorn, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Arnhem waar zy verleden jaar veroordeeld werd tot een maand hechtenis. In Juni werd zy weder gesignaleerd te Utrecht en werd toen op verzoek der Larensche politie gearresteerd. Een veroor deeling tot een maand hechtenis volgde, doch de juffrouw trok zich van het geval niets aan. Het was haar te doen om de Nederlandsche nationaliteit te verwerven. Daartoe heeft gij een ingezetene van Laren, door omkooping, zien te bewegen, met haar in het huweiyk te treden. Alles was reeds kant en klaar. Het hu welijk zou te Emmerich gesloten worden. Juis* op het nippertje werd echter de buitenlandsche pas van haar toekomstigen man, op last van den Commissaris der Koningin in Noordholland, ingetrokken, zoodat het huwelijk geen doorgang kon vinden. De juffrouw bleef echter haar pogingen en bezoeken aan Holland volhouden. Meermalen kwam het voor, dat zij zich drie dagen na haar uitleiding weer in Laren bevond. Om nu een eind te maken aan deze geschie denis, is zy ingesloten in het Huis van Bewa ring te Amsterdam, terwijl de procureur-gene raal thans maatregelen overweegt om haar af doende onschadelijk te maken. De mogelijkheio is niet uitgesloten, dat de juffrouw op een of ander fort geïnterneerd zal worden. In een schryven van het Comité van Actie tegen de graanrechten aan den minister van Economische Zaken hebben de pluimveehouders geprotesteerd tegen de verhooging der mono polieheffingen op granen. Zij wijzen er den minister op, dat de toestand in de pluimveehouderij wel iets verbeterd is in vergelijking met de jaren 1934 en 1935, doch dit mag h.i. toch geen aanleiding zijn, de pluimvee houders te nopen de lasten van een andere groep op zich te nemen. Wel ontvangen de pluimveehouders een resti tutie, doch deze veroorzaakt een kunstmatige verhooging van den eierprijs met het gevolg, dat de binnenlandsche consumptie van eieren zal afnemen. Inplaats dat de pluimveehouders dus profi- teeren van de lage wereldmarktprijzen van gra nen, belemmert de verhooging der graanrechten hen in hun bedrijf. Daarby doen de geruchten de ronde, dat de Engelsche regeering overweegt wederom tot contingenteering over te gaan. waardoor de restitutie der graanrechten bij den uitvoer van eieren haar effect geheel zou verhezen. De pluimveehouders verzoeken den minister op ander wijze schadeloos gesteld te worden, in ieder geval maatregelen te treffen welke een gunstige verhouding tusschen voer- en eiere- prijzen doen ontstaan en welke direct in wer king kunnen treden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9