Zoo zong de gouden eeuw Laatste Nieuws Luchtvaarttentoonstelling Schiphol" geopend Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Spaarnesprookje EEN MUZIEKFEEST Kort en volledig De plannen van Praag METZE KAMPIOEN DER STAYERS VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1938 Grootsche uiting van vaderlands liefde en gemeenschapszin Overgroote belang stelling De uitvoering DE TAPTOE VAN VANAVOND Oranje-gondelvaart onder met sterren bezaaiden hemel Duizenden genoten RECLAME-OPTOCHT Zal 21 September door de stad trekken bij gelegenheid der Hawet Door spiegelruit gedrukt Een ongeval, dat ernstig had kunnen worden, maar ge lukkig goed afliep GROOTE SPORTOPTOCHT Défilé voor den burgemeester (Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag) TWEE ZILVEREN JUBILEA Bij de Waterleiding Het drama te Sliedrecht De familieverhoudingen in het betrokken gezin waren slecht Gede^.telijk gecorrigeerd) Schulte won den achtervolgings wedstrijd NEDERLAND-DU IT SCH LAND Transfer-overeenkomst geldt tot 30 September a.s. DE KONINKLIJKE TREIN OP MAANDAG A.S. Over Gouda en Alphen naar station Haarlemmermeer IV ROND HET VRAAGSTUK VAN MEXICAANSCHE BENZINE Beslaglegging dient gehandhaafd, volgens waarnemend president van de Rotterdamsche rechtbank UIT DEN VOLKSRAAD |iiniuiiiiiiiuiuiiiiiinii!iiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiii!iiiii!iiiiiiU!liillii!lilliiiilili!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimi[niiiiiiiiirg SilllllllliniiiiiiilllllllllllflIllllllllllllllillllllllllililllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllillllllilllilllllilllllilllllliH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiuiuiiiiiuiil STAD Tvee jaren geleden kregen we met de uit voering van Benoit's Rubenscantate „een groote demonstratie van gemeenschaps zin, de gelegenheid tot het geven van een ge tuigenis voor onze eenheid in staatsburgerlijken zin, alsmede een proeve van wat in Haarlem door eendrachtige samenwerking tot stand kon worden gebracht. Hiermede waren wij het volkomen eens, al leen vonden wij de keuze verre van gelukkig. De cantate kon ons als geheel niet bevredigen, reden waarom wij voor een volgende massale uitvoering een werk vroegen met algemeen- Nederlandschen tekst, liefst in verband met een nationalen feest- of herdenkingsdag. Verleden jaar bracht dirigent-componist Jos. de Klerk onder den titel „Zoo zong de gouden eeuw" een reeks van „Oud-Hollandsche Refe- reijnen" in vrije, kunstzinnige bewerking. Op een enkel klein onderdeel na (b.v. het Besluit) heeft dit werk ons zeer bevredigd. Kort samen gevat hebben wij ons oordeel aldus geuit: Jos. de Klerk schonk de literatuur een werk op ouden grondslag in nieuwen vorm, muzikaal en practisch geschreven, geschikt om in zijn geheel en in fragmenten te wor den uitgevoerd." Voor de uitvoering van de Klerk's werk was de eerste gelegenheid op kunstgebied, de Frans Hals-herdenking, aangegrepen. We wezen toen op nog betere, volkscher gelegenheden, zooals Koninginnedag e.a. En thans ging „Zoo zong de gouden eeuw" op een groot nationaal feest; men zou het kunnen noemen: als een naklank van den Koninginnedag en ter inleiding van de grootsche herdenking van het 40-jarig Re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin. Een geschikter moment was niet denkbaar. Er werd enorme belangstelling getoond (vóór het begin verbrak het publiek in de Zijlstraat reec^s de politie-afzetting), men verkeerde nog in' een echt-feestelijke, de ware stemming (zonder kermis) en aan 't verzoek, te voren in de dag bladen tot de toehoorders gericht, om het slot lied mede te zingen, voldeed men gaarne. De componist had, nu de tijd van voorbe reiding groover was, het gansche werk eens herzien en er een nog interessanter en afgeron- der geheel van gemaakt. Daar het klokkenspel: Variaties op „Est-ce Mars" van Sweelinck, nu niet ter inleiding van de in het vorige jaar toegevoegde Fantasie van Dr. Joh. Wagenaar, maar in het werk zelf werd gebruikt, was daar als overgang het knor ingevoegd: „Had ick duypend ijsere tonghen", de Pavane en Gail- lande waren nu niet van Grep, doch van den Haarlemschen componist Paabrué (door de Klerk in Leidens bibliotheek ontdekt), tus- schen Meivreugde en Kerstklanken (waaraan toegevoegd „IJspret") hoorde men thans Pinksterblom en Jachtlied onder de nieuwe betiteling van de vier jaargetijden, terwijl de Dankhymne en Vredesklanken, met als nieuwe inleiding „Strijd en Zege" uitgebeeld door het „Lied bij de verovering van Grol door Frederik Hendrik", als het derde deel gold. De uitvoering dient hoogelijk te worden geprezen. Slechts lichte on effenheden waren af en toe te con- stateeren, althans voor den kenner. Het publiek in doorsnee heeft van den aanvang tot aan het slot toe ge noten. Het beste bewijs hiervan was de bijna dood- sche stilte van het publiek, ook onder het af zonderlijke orkestspel (behalve vóór- en na spelen, meerdere mooie oude dansen), alsmede onder het improviseerend klokkenspel van Staf Ness, den beroemden kibkkenist, die we derom een verbluffend bewijs gaf van klok- ken-klankenmengeling en onuitputtelijke imi tatiekunst van motiefjes uit de liederen. Van de koren mag dat der kinderen wel extra worden genoemd. De taak van het kin derkoor was veelomvattender dan voorheen. Bij zonder aardig zongen de kleine zangers het Mey-liet en het lied van de Pinksterblom. Dat klonk naïef, doch tevens overtuigend. Waar lijk. de kleinen gingen in hun taak op. Het groote koor, waarvan de bassen nog talrijker hadden kunnen zijn, zong steeds be- heerscht en muntte bijzonder uit in de „IJs pret bijzonder geestig, „Dankhymne", sterk imponeerend, „Amor", uiterst fijn genuanceerd (en dat in de open lucht!) en „Had ick duy- send tonghen", fiksch en gemarkeerd. De vergroote H.O.V. volgde den leider nauw gezet. de „verwijderde" trompetters, ook die op den hoogen torentrans, kweten zich zoo goed mogelijk van hun taak en ten slotte een woord van eerbied en hulde voor het werk der leiders, de heeren de Klerk Sr. en Jr. Men moet hooge achting hebben voor de lei ders van deze massale koor- en orkestuitvoe ring. die zoo uitmuntend slaagde, alsmede voor de enorme moeite, die zij zich gedurende de voorbereiding en dat in de vacantie voor deze zaak hebben getroost. Op verzoek sporen wij onze lezers gaarne aan, deel te nemen aan de groote taptoe, die vanavond zal worden gehouden. Lampions en fakkels zullen op de plaats van vertrek (Schel penpad a. d. Dreef) verkrijgbaar zijn. Door groote deelneming zal een massaal en schitterend geheel worden gevormd. De bloemenhulde den dirigent-componist na afloop gebracht was dan ook wel dubbel en dwars verdiend. De burgemeester was door bijzondere om standigheden verhinderd dit groote muziekfeest bij te wonen. De loco-burgemeester, W. J. B. v. Liemt, nam zijn plaats in op de eeretribune, die vol was van stedelijke autoriteiten. O. K. Wanneer we vroeger een sprookjesboek zagen waarin onder een met sterren bezaaide lucht een mysterieuze verlichte gondelvaart voorbij trok, konden we in vervoering raken en vurig hopen, dat we zulk een schouwspel ééns wer kelijk zouden mogen zien. Maar deze gelukkige dag bleef maar uit en als er eindelijk bij een of andere feestelijke ge legenheid een rij gondels in een zacht kabbe lend water en versierd met kleurige lampions door het duister trok, was het weer zoo onpret tig, dat veel van het sprookjesachtige totaal verloren moest gaan. Niemand zal ontkennen, dat Haarlem gisteren avond een Venetiaanschen avond heeft beleefd. We mogen gerust zeggen „Haarlem", want "dui zenden en nog eens duizenden hadden zich langs de Spaarneoevers opgesteld om naar de show der samenwerkende watersportvereenigingen te kijken. Eigenlijk ontdekten velen weer een ge heel nieuw brok schoon van onze mooie bloe menstad. Van Spaarndam tot aan de Nieuwe Gracht stond men vijf, zes rijen dik te wachten op de komst van die honderden oranje-lichtjes, die onrustig op het water schenen te dobberen. Wanneer er ooit van een massa-schouwspel sprake was, dan was het op dezen uitgelezen zomeravond, bijna te mooi om waar te zijn. Er was geen wind te bekennen, de tempera tuur was bijzonder aangenaam en de sterren trachtten te concurreeren met de lichtjes, die de begeleidende booten ver omhoog staken om den tweevoudig twinkelenden lichtjes der gon dels den weg te wijzen in het duister. De Haarlemsche jachtclub, de Haarlemsche Zeilvereeniging en de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne", de kanovereeniging „De Trek vogels" en de Haarlemsche Kanovereeniging hadden eer van hun werk en zij hebben met hun honderden oranje-lampionnetjes, die soms op kunstzinnige wijze gegroepeerd waren, velen onvergetelijk half uur bezorgd. Het is zoo moei lijk 'n dergelijke show te beschrijven, men moet haar zelf gezien hebben. Omstreeks half elf naderden de bootjes de Tafelbergstraat, waar voor de leden van de Ver- eeniging „Koninginnedag" een gedeelte was afgezet. Een bootje, waarop de verlichte cijfers „40" opende de gondelrij, dan volgden eerst de kano's, die rondom met vetpotjes verlicht waren, hetgeen veel voorzichtige stuurmans kunst vereischte. Dan kwamen de vele ver lichte zeilbooten, tot in het topje van den mast met oranje lampions behangen. Met tweeën voeren zij naast elkaar, waardoor het fantastisch effect nog sterk verhoogd werd. Een der booten torste zelfs een reus achtige gouden, verlichte kroon. Opmerkelijk was het aantal plotseling ge opende rijwielstallingen en er was dan ook geen sprake van een nakomen der vestigingswet. Menige ondernemende werklooze in Haarlem- Noord heeft gisteravond een aardig centje ver diend. Tegen half twaalf schoten de eerste vuur pijlen van het grootsche vuurwerk de lucht in. De grootere stukken speelden het zelfs klaar de sterren te verduisteren. Bij die gelegenheid konden wij vanaf onze verheven standplaats eerst goed zien hoeveel duizenden en duizenden het Spaarne gezocht hadden. De vereeniging „Koninginnedag" mag dit onderdeel van haar zeer gevarieerd gramma volkomen geslaagd achten. pro- Ter gelegenheid van de tentoonstelling op het gebied van Voedings-, Genotmiddelen en Hy giëne, georganiseerd door de samenwerkende Haarlemsche vereeigingen op levensmiddelenge- bied, zal door de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten een groote reclame-optocht worden georganiseerd. Nog helder staat ons voor den geest de uit stekend geslaagde optocht van de B.E.L.-week in 1937. Ongeveer in denzelfden geest wordt ook deze reclame-optocht georganiseerd. Bij de betreffende autoriteiten is reeds toe stemming voor het houden van deze reclanie- actie gevraagd. Wanneer voldoende bedrijven medewerken belooft het een waardige en grootsche uiting te worden van Middenstandsactie. Groote en kleine bedrijven zullen kunnen deelnemen. Mooie prijzen zullen voor de beste deelnemers worden beschikbaar gesteld (medail les, kunst- en verbruiksvoorwerpen). Haarlem moet weer eens in het teeken van den Middenstand staan. Een groote optocht op denzelfden dag, dat een belangrijke middenstandsgroep de grootsch op gezette tentoonstelling „De HAWET" opent. Deelnemen kunnen alle middenstandsbedrij- ven (georganiseerd in stands- of vakorg.) of be drijven die alleen goederen leveren via den middenstand. Alleen versierde wagens worden toegelaten. In overleg met de politie zal de route nader worden vastgelegd. Zooveel mogelijk zal deze door centrum en buitenwijken der stad loopen. De datum is vastgesteld op Woensdag 21 Sept. 1933. Het vertrek zal plaats hebben in den na middag op een nog aan te geven plaats en uur gedacht wordt aan een opstellingsplaats in Haarlem Noord. Alle inlichtingen zijn te verkrijgen Schoter- veg 132. Gsterenavond om kwart voor negen reed 'n driewielige motorcarrier door de Kruisstraat, die, waarschijnlijk doordat de bestuurder te heftig aan de handrem trok, naar rechts slipte en door de spiegelruit van een lampenwinkel ging. Een juffrouw, die voor de étalage stond te kijken, werd door den carrier door de ruit gedrukt. Hoewel zij menschelijkerwijze gespro ken zeer ernstige verwondingen had moeten op- loopen, bekwam zij slechts een snijwonde aan haar rechteronderarm. Door den Ongevallen- dienst werd zij ter plaatse behandeld De carrier is door de politie in beslag geno men voor een onderzoek naar den toestand van de remmen. Naar wij vernemen, zal de sportoptocht, welke door de heeren A. Volmer en P. Dijkstra zou worden georganiseerd en door het Centraal Co mité is overgenomen, bestaan uit niet minder dan 22 plaatselijke sportvereenigingen. Zoowel van gymnastiek-, voetbal-, zwem- en schietvereenigingen als van honden- en paar densport zullen vertegenwoordigers deelnemen terwijl een drietal muziekkorpsen het geheel zullen opluisteren. De route van den stoet is alS volgt: Opstel ling Thorbeckelaan, vanwaar via Lindenlaan. hotel Velserbeek en het kerkplein naar het ge meentehuis wordt gemarcheerd. Daar volgt dan een défilé voor den burgemeester en verdere autoriteiten. Vervolgens trekt de stoet langs Stationsweg, Willibrordstraat, Trompstraat, Wijk aan Zeeërweg, Julianakade en Kennemerlaan naar het Kennemerplein, waar als plechtig slot een vaandelgroet zal worden gebracht. Om het plantsoen worden alle vereenigingen opgesteld. Ongetwijfeld zal het hier niet aan belangstel ling ontbreken. De burgemeester zal heden spreekuur te houden. verhinderd zijn Gedurende de feestweek, van 28 September, zullen in het voorprogramma van het Rembrandt Theater optreden het bekende Ludowsky-Ballet met medewerking van het orkest Joop de Lem en Ans Stroink zang. Martha Posno, die de rol vertolkt van Lottie van Meerle, in de Nationale film „Veertig jaren", werkt mede in het „Lu dowsky-Ballet". Gisteren herdachten de heeren J. van der Schaar en F. H. Bottelier, rasp. tweede fitter en meterhersteller aan het Gem. gas- en water bedrijf, afd. water, alhier, den dag, dat zij vóór 25 jaar in dienst van de gemeente Haarlem traden. De beide jubilarissen, vergezeld van hunne echtgenooten, werden per auto van hun wonin gen gehaald en naar het kantoor van de afd. water, aan den Kampersingel no. 4, gereden, alwaar zij in de feestelijk versierde technische afdeeling werden gehuldigd. Als eerste spreker voerde het woord de heer ir. H. Hollaar, adj.-directeur (mede namens den met verlof afwezigen directeur), die de arbeids prestaties van beide jubilarissen in het licht stelde en aan den heer v. d. Schaar, namens ambtenaren en werklieden in de stad, als aan denken een fraai rijwiel ten geschenke aanbood, terwijl den heer Bottelier als blijvende her innering een polshorloge en een schilderij wer den aangeboden. Verder werd nog het woord gevoerd door den heer C. Warmerdam namens het werklieden- personeel, waarna de jubilarissen voor de hun betoonde belangstelling en de aangeboden huldeblijken woorden van dank spraken. Om 12 uur des middags werden beide jubi larissen ten stadhuize gehuldigd, waar hun een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Het verdere gedeelte van den dag brachten zij in huiselijken kring door. LONDEN, 1 Sept. De Praagsche correspondent van de „Daily Telegraph" doet enkele nadere mededeelingen omtrent de plannen der Tsjecho- Slowaaksche regeering tot verdeeling van het and in kantons. De regeering heeft volgens deze uiteenzetting nog geen definitief besluit genomen omtrent het aantal kantons. Dit zou tusschen de 20 en 23 liggen, doch de voorstellen zijn voor wijziging vatbaar. Ook de grenzen der kantons zijn nog niet vastgesteld. In een aantal dezer kantons zouden de Hen- leinisten een belangrijke meerderheid hebben, in andere zouden de beide volksdeelen vrijwel van gelijke sterkte zijn, terwijl in een groot aan tal de Tsjechen en andere volksgroepen de con tróle zouden uitoefenen. Een belangrijk punt in de plannen der regee ring is, dat zij de mogelijkheid wil openlaten voor de aaneensluiting van een aantal kantons, of gouwen, in een z.g. gouwverband, dat dan be- stuurscontröle zou uitoefenen over een zeer groot deel van het Sudeten-Duitsche gebied. De re geering staat er echter op, dat voldoende waar borgen worden gegeven voor de bescherming der minderheden. De bescherming zou ten voordeele van de Duitschers worden verleend in ieder kanton, waar zij een minderheid vormen. Naar de correspondent verder meldt, zou de regeering reeds direct o.a. de volgende conces sies willen verleenen: Evenredige vertegenwoordiging der Duitschers in het bestuur des lands. Benoeming van Duit schers bij iedere voorkomende gelegenheid tot dat volledige evenredigheid is bereikt. Evenredige toewijzing van begrootingontvang- sten, behalve in aangelegenheden als het leger, die slechts centraal geleid kunnen worden. Vol komen gelijkheid in het officieel gebruik der talen. Verstrekkende concessies bij benoemingen bij de politie en in bestuurszaken. Cultureel zelfbestuur in alle deelen der repu bliek. Voorts zou de regeering onmiddellijk uitgifte overwegen van een leening voor den industriee- len wederopbouw van de Sudeten-Duitsche ge bieden. Over de aanleiding tot hét drama in Slie drecht, vernemen wij nog het volgende: Het gezin van kleermaker BI. bestaat uit man, vrouw en vier kinderen, onder wie een tweeling. De familieverhoudingen waren slecht. De 18-jarige dochter werd door den vader steeds onder den duim gehouden, mocht zelfs niet alleen op straat. Zij heeft zich hierover wel eens beklaagd en als de moeder voor haar dochter partij koos, kreeg zij ruzie met haar echtgenoot. Woensdag is het meisje uitgegaan, ondanks het verbod van haar vader en heeft in opge wektheid het Oranjefeest gevierd met den gymnasiast K. Toen zij om half twaalf thuis kwam, is er ruzie ontstaan. De man trok plotseling een revolver en loste drie schoten In de gisteravond gehouden finale om het wereldkampioenschap der stayers is de Duit- scher Metze erin geslaagd den titel te verove ren. Onze landgenoot Cor Wals speelde geen rol van beteekenis en werd vierde. De officieuze wereldtitel in het nummer ach tervolging om den Grand Prix du Monde werd gewonnen door Schulte, die in de halve finale Klink en in de finale Pijnenburg versloeg. On geveer 30.000 toeschouwers woonden de wed strijden bij, die circa half twaalf ten einde wa ren. op zijn dochter, waarna hij de hand aan zich zelf sloeg. Een buurvrouw heeft op verzoek van de vrouw van BI. de politie gewaarschuwd. De inspecteur van politie Tienstra en de agent Van der Velde waren spoedig ter plaatse. De lijken zijn in beslag genomen. De regeeringspersdienst meldt: In verband met de nog loopende onderhande lingen tusschen de Nederlandsche en de Duit- sche regeering over een transfer-overeenkomst, werd overeengekomen, dat de bestaande trans ferovereenkomst alsnog tot 30 September a.s. zal gelden. De onderhandelingen worden dezer dagen in Duitschland voortgezet. De trein waarmede de Koninklijke Familie Maandagmiddag naar Amsterdam reist, zal waarschijnlijk bestaan uit twee koninklijke sa lonrijtuigen en een rijtuig waarin de directie der Nederlandsche Spoorwegen medereist. De trein rijdt van Den Haag via Gouda en Alphen aan den Rijn naar Amsterdam. Het salonrijtuig, waarin de koninklijke familie is gezeten, zal stoppen aan het begin van een eeregalerij, welke thans op het station wordt opgericht. Donderdagmiddag is op Schiphol het daar voor ingerichte gedeelte van hangar A., in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en bekende persoonlijkheden uit de lucht vaartwereld, door den Amsterdamschen Wet houder voor de Handelsinrichtingen, mr. G. C. J. D. Kropman, de luchtvaarttentoon stelling Schiphol, georganiseerd op initiatief van de Huldigingscommissie 1938 Amster dam ter gelegenheid van het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, officieel geopend. Het zijn geen doode voorwerpen, die hier ten toongesteld zijn, aldus wethouder Kropman in zijn openingswoord, zij leggen getuigenis af, zij getuigen van Nederlandschen arbeid en Neder- landschen geest, Nederlandsch inzicht en Neder- landsch doorzicht, Nederlandsch initiatief en Nederlandschen durf, van Nederlandsch intellect, zij getuigen: ook wij zijn producten van dien eigen Nederlandschen geest en arbeid, welke zich in de laatste twintig, vijf en twintig jaren, heeft kunnen ontwikkelen in ons land en in ons volk, dat rustig en arbeidzaam is gebleven, mede dank zij het wijze beleid van de Vorstin, die straks hier in Amsterdam, zal gedenken hoe zij veertig jaren lang den opgang van haar volk heeft mogen geleiden ook wij, voorwerpen van luchtvaart, vertegenwoordigers van modern le ven, dragers van modem handelsverkeer zijn hier te zamen gebracht als een hulde aan dat wijze beleid en meer: ook als een oelofte voor de toekomst. Dankbaarheid is de eerste reactie bij het aan schouwen van al dit tentoongestelde. Dankbaar heid voor de innerlijke rust, welke ons land en ons volk heeft gekenmerkt al de eeuwen, dat de Oranjes waakzaam en rustig ons volkskarakter hebben beschermd. Dankbaarheid maar ook besef van ver antwoordelijkheid. Wij staan hier op een grond, waar het moderne handels- en ver keersleven groeit en zich ontwikkelt en alle energie van technici en organisators en over heid er op gericht is aan de steeds toene mende eischen te voldoen. De feesten welke aanstaande zijn ter eere van Hare Majesteit de Koningin, hebben zeker voor de lucht vaart niet alleen het karakter van een herdenking van deze laatste veertig jaren, zij houden ook in de belofte in, wat in deze jaren is tot stand gebracht, te behouden niet alleen, maar het voort te zetten en wel met een tempo, een élan, een vaart, welke onzen terecht verdienden naam op luchtvaartge bied over de geheele wereld nog zal ver sterken. Terecht is aan deze luchtvaarttentoonstelling een naam gegeven, den naam „Schiphol". Het gemeentebestuur waardeert deze vriendelijke at tentie. Schiphol, een Amsterdamsch bezit, onze Amsterdamsche trots, Schiphol is Nederland sche luchtvaart, complex van groote geestelijke en materieele, op het moderne leven gerichte, waarden, Schiphol is centrum van moderne acti viteit, gevoed en gestimuleerd door dat andere centrum van activiteit: Amsterdam. Schiphol en Amsterdam zijn onverbrekelijk: een. Na het openingswoord droeg de declamator Jan Hartman 'n gedicht voor: „Oranje, Lucht vaart, Nederland", dat o.a. is afgedrukt in het programma van het vliegfeest, dat in de feest week op 6 en 7 September op Schiphol wordt gehouden, en vervolgens een fragment uit „Log boek" van A. Viruly. De declamator eindigde met het zeggen van eenige strofen van het oude Wilhelmus, waar na het strijkje het Wilhelmus, dat staande werd aangehoord, ten gehoore bracht. De heer Thomson, stationschef van de K.L.M., op Schiphol, noodigde het gezelschap uit, zich thans naar de tentoonstelling te willen begeven, Voor nangar A. knipte wethouder Kropman het lint, waarmee de tentoonstellingsruimte was af gescheiden, door, en hiermede was de officieele opening verricht. Onmiddellijk na de openingsplechtigheid kregen de genoodigden gelegenheid, het ten toongestelde in oogenschouw te nemen. Het gedeelte van hangar A, waarin de tentoon stelling is ondergebracht, is met behulp van een velum van boven afgedekt, zoodat de afgescheiden ruimte den indruk maakt van een zaal, die herschapen is in een betim merde tentoonstellingshal, welke, ondanks de verscheidenheid van bedrijven, die er ex- poseeren, gekenmerkt wordt door een ar tistieke eenheid van stijl. Het werkcomité dat onder voorzitterschap stond van den heer U. F. M. Dellaert, havenmeester Van Schiphol, heeft het ontwerp en de uitvoe ring der tentoonstelling opgedragen aan den heer C, van den Handel, chef van de af deeling publiciteit der gemeentelijke han delsinrichtingen, en Joh. J. Krop, propa- ganda-ontwerper van de K.L.M. Men is uitgegaan van de gedachte, dat deze tentoonstelling zoo veel mogelijk een beeld moest geven van de historische ontwikkeling van de Nederlandsche luchtvaart, aangezien deze practisch geheel in de tweede helft van de regeeringsperiode van H. M. de Koningin valt. Zoo werd zij tot een symbool van den tech- nischen vooruitgang onder de regeering van onze Vorstin, een symbool tevens van Neder landschen ondernemingsgeest en toekomstzin. Rondom de - zaal vindt men negen, door den schilder Frans Hartman vervaardigde wandpa- neelen, die op symbolische wijze belangrijke oogenblikken en data uit de geschiedenis van de luchtvaart verbeelden. Deze paneelen vor men als het ware de artistieke steunpunten der expositie en geven kleur en fleur aan het ge heel. Bij het betreden der tentoonstelling wordt onmiddellijk de aandacht getrokken door twee vliegtuigen, die zoo langzamerhand historische vermaardheid hebben verkregen, de Spin van Fokker en het eerste verkeersvliegtuig met ge sloten cabine van Koolhoven, de F. K. 26. In dit centrale gedeelte vindt men tevens de be langrijke inzending van den technischen dienst van de K.L.M. Hoofdschotel hiervan vormt de Wright Cyclone-motor, die in 1934 in de Doug las was gemonteerd, welke aan de Melbourne- race deelnam. Daarna was zijn rol echter niet uitgespeeld, want daarna is deze motor regelmatig in dienst geweest op de Indië-route en op het Europee- sche net. In totaal heeft hij 4.356 uur gedraaid en daarbij een afstand van 1.200.000 K.M. ofte wel 30 maal den omtrek van de aarde afge legd. Voorts vindt men er het model van het laatste type Hamilton-Standard Luchtschroef. de z.g. Hydromatic Propeller waarmee de schroef in vaanstand kan worden gebracht. De overige inzendingen zijn ondergebracht in een doorloopenden stand, die de vier wanden der hal geheel in beslag neemt. Bij het binnen komen vindt men allereerst de inzending van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart. Deze betreft voornamelijk fotoma teriaal en vliegtuigmodellen. De Koolhoven-inzending vraagt belangstelling voor de productie van vliegtuigen, op verkleinde schaal uitgebeeld. Daarnaast laat men zien, wat er op het gebied van lasschen bereikt is. De Oranje-stand toont door middel van foto's de belangstelling van ons vorstenhuis voor de luchtvaart. Een inzending luchtvaartlitteratuur laat zien, hoe sterk de luchtvaart de verbeelding onzer schrijvers gedurende het laatste decennium heeft bezig gehouden. De K.L.M. geeft een overzicht van de ont wikkeling van haar bedrijf in de periode 1919 1938. Hierbij vindt men o.a. een volledige pantry van de D. C.-3 waaruit men zien kan, dat men op een luchtreis honger noch dorst behoeft te lijden. Philips-N.S.F. radio exposeeren een ma quette van de Indische luchtroute, waardoor wordt getoond, hoe de vliegtuigen op ieder punt van het traject in verbinding staan met de grondstations langs de route. Het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut vraagt de aandacht voor zijn instru menten en werkmethoden, en speciaal voor de weerkaarten, die voor den vliegtuigbestuurder van zoo groot belang zijn. Het radiobaken wordt gedemonstreerd door den rijksluchtvaartdienst, die het mede ontworpen heeft, het werd door de Philipsfabrieken uitgevoerd. Voor het staatsbedrijf der P.T.T. ontwierp de architect Cor Kuiler een bijzonder mooie stand, waarin tal van historische poststukken uit het postmuseum zijn ondergebracht. Philips laat natuurlijk de ideale vliegveldverlichting zien, in den vorm van een maquette, waarbij de ver schillende verlichtingsorganen door het publiek kunnen worden bediend. Air France komt o.a. uit met een model van haar nieuwste verkeerstoestel, de Bloch 220, die men op Schiphol ook in levenden lijve kan aan schouwen en de Deutsche Lufthansa exposeert een model van bestuurdersplaatsen met instru mentenbord van een modern Junker vliegtuig. Internaional Air Freight Ltd. laat de voor- deelen van het vervoer van goederen door de lucht zien. De gemeente Amsterdam exposeert een fraaie maquette van het vliegveld Schiphol, waarop duidelijk uitkomt, hoe voortreffelijk deze lucht haven is uitgerust en hoe groot het vliegveld na de jongste uitbreiding op 1 October zal zijn. Ook hier kan de apparatuur door het publiek worden bediend. De Fokker-inzending geeft een overzicht van de moderne inrichting van de N. V. Nederland sche Vliegtuigenfabriek, die een internationale reputatie geniet, en die aan 2000 personen werk verschaft. Afbeeldingen van verkeerstoestellen en militaire vliegtuigen completeeren deze in zending. Bijzondere aandacht vraagt de inzending van de K.N.I.L.M. De achtergrond daarvan wordt gevormd door een artistieke landkaart waarop het luchtnet, zooals het thans is, en zooals het nog worden kan, is uitgezet. De twee nieuwe internationale lijnen Australië en Saigon maken de kaart zeer actueel. Ook aan het karteerings- bedrijf is verdiende aandacht besteed. De afdeeling Beplantingen der gemeente Am sterdam zorgde voor een fraaie planten versie ring der tentoonstelling, welke ongetwijfeld de belangstelling zal trekken van allen, die zich voor de luchtvaart interesseeren en van de ve len die gedurende de komende feestdagen de drukte van de stad een enkele maal ontvluch ten om verpoozing te zoeken op Amsterdams in ternationale luchthaven. Tot groote verrassing van de genoodigden werd de openingsplechtigheid bijgewoond door de Australische pilote Jean Batten, die te za men met den heer Plesman, directeur van öe K. L. M., arriveerde. Nadat reeds de presidenten van de recht banken te Middelburg en Dordrecht in kort geding de vordering tot opheffing van de be slaglegging op een lading benzine, die hier uit Mexico was aangevoerd, hadden toegewezen, heeft Donderdag de waarnemend president van de Rotterdamsche rechtbank, mr. dr. G. J. van Oosten Slingeland, bij uitspraak in deze kwestie doen blijken, dat hij het geheel eens is met de uitspraken van zijn ambtgenooten in Middelburg en Dordrecht. Hij was n.l. van oordeel, dat de beslaglegging gehandhaafd moet blijven. Mr. v. Oosten Slingeland motiveert zijn uit spraak o.m. door aan te voeren, dat als vast staand mag worden aangenomen, dat de ben zine deel uitmaakt van de 10.000 ton, wier winnen en raffineeren twee maanden geduurd heeft, zoodat veilig aangenomen kan worden, dat men daar gereed mee was, voordat de be kende Mexicaansche onteigeningswet van kracht werd. Verder meende de president, dat uit een Fransch vonnis betreffende deze zaak is op te maken, dat de kooper der benzine er van op de hoogte moet zijn, dat er iets niet in den haak was. Uit verschillende geschriften blijkt, dat de Mexicaansche onteigening alleen op roerende goederen slaat en dat het van den president der Vereenigde Staten van Mexico geenszins de bedoeling was, dat goederen, die reeds vóór 18 Maart 1938 gewonnen waren, in Eagle beschouwd worden. De benzine aldus de president moet dan ook als rechtmatig eigendom van de Mexican eagle beschouwd worden. Rechtdoende, beval de president van de rechtbank, dat het beslag op de benzine ge handhaafd moet blijven en dat de vordering tot opheffing ontzegd moet worden. Tenslotte veroordeelde hij de eigenaresse, t. w. de Bataaf - sche Petroleum Maatschappij tot betaling der nog nader te bepalen proceskosten. BATAVIA, 1 September (Aneta) In de buitengewone zitting van den Volksraad, welks op deze zitting zal volgen, zal o. a. cle te ver wachten ordonnantie inzake bepaalde regelin gen in verband met de rubberrestrictie worden behandeld. Ook de interpellatie-Kruyne over het mala ria-gevaar te Tandjong Priok wordt in ieder geval nog deze maand in behandeling geno men. Voor den aanvang van de vergadering van heden deelde de voorzitter mee, dat aan den gouverneur-generaal, naar aanleiding van de. hooge koninklijke onderscheiding, welke hem is toegekend, de eerbiedige gelukwenschen van den Volksraad zijn aangeboden, welke mededeeling met instemming werd begroet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4