Schipbreuk der Snow-White WAAR SMAAK TRIOMFEERT TRIOMFEERT We luisteren naar... TRIUMPH FINANCIEN 1 CENT VIRGINIA SCHRETLEN Co. EEN TOCHT NAAR HET WRAK De weerstoestand Dagfilm VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1938 Zestig uur lang hebben de schip breukelingen in levensgevaar verkeerd Beroofd van alles Ook het Nederlandsch-Indische Leger adverteert met succes in couranten De Jutters Zijn vierde schipbreuk De terugreis Jubileum. Intematio feestelijk herdacht Een maand extra salaris voor het geheele personeel De inbeslagneming vein de „Gabri" Belgische tydelijken zaakgelastigde stelt bedenkingen in het licht DAMMEN Kampioenschap van R.K. Nederland De partyen van Zondag a.s. Vv TEGEN ALLE PIJN Met de brandkast er van door K.N.I.L.M.-SUBSIDIE Voorstel tot verhooging ingediend TRAGISCH OVERLIJDEN Gedocoreerde stierf bij huldiging W EERKAN SEN VOOR ZONDAG ZIJN GOED Heel warm zal het wel niet meer worden Zaterdag 3 September Noord-Amerikaansche vlootplannen Vlagvertoon langs de kust van Zuid-Amerika Tramstaking te Rïjssel Een Italiaansche aanval op Blum De oud-minister-president als benzinemagnaat Troepen naar de grens van Egypte Het bestuur over Oost-Afrika Prins Saoed te Londen De mishandeling in de gevangenis Korte berichten SAFE-INRICHTING RETRAITEN Bergen N^H. Gistermorgen kwam, zooals we reeds eerder gemeld hebben, de „Amsterdam" met zes schip breukelingen de haven van Den Helder binnen. Niemand kon haast denken, dat bi] het mooie weer van gisteravond deze zes menschen bijna twee dagen in doodsnood hebben verkeerd; zonder iets, alleen met eenige hoogst-noodza- kelijke kleedingstukken stapten zij aan wal en werden door de goede zorgen van den heer Johan Bakker, Lloydsagent te Den Heider, naar een logement gebracht, om van de ergste ver moeienissen een beetje op verhaal te komen. 60 uur hadden zij gewerkt, om in het leven te blijven. 60 uur waren zij in levensgevaar en hadden voor voedsel een beetje thee met wat scheepsbeschuit. Berooid, zonder iets, stonden zij daar, de kapitein-eigenaar, de heer Buerkoff en zijn echtgenoote en de vier overige leden van de bemanning. De kapitein is een Noor en zijn vrouw een Canadeesche; al hun bezittin gen waren op het schip achtergebleven en het schip was niet verzekerd. Het maakte zijn eerste reis en de kapitein had het voor negen dagen in Londen gekocht. Zijn nationaliteit getrouw de Noren zijn een ondernemend volk was hij er op uit gegaan, om in Finland een lading hout te halen voor België. Maar het schip heeft het eerste doel van de reis niet kunnen halen. Den naam „Snow-White" droeg het pas kort. Vroeger had het den grootschen naam van Orion. Het scheepje is 18 jaar oud en heeft on geveer een inhoud van 200 registerton. Toen de menschen wat op verhaal gekomen waren, besloot de kapitein terug te fceeren, om te halen, wat zij in hun doodsnood hadden moe ten achterlaten. Kleeding, papleren enz. Tot dit doel werd een motorvlet gehuurd en te half vier vertrok de kapitein met twee leden van de bemanning, om te trachten iets van hun achtergelaten bezittingen te redden. Het weer was mooi en wij waren in de gelegenheid de reis mede te maken Somber en zonder veel te zeggen zat kapi tein Buerkoff geheel alleen op de voorplecht van de motorvlet. In zijn somber gepeins dacht hij terug aan zijn gebroken idealen. Na veel moeite wisten we hem aan het praten te krij gen. Hij is een philosophisch aangelegde Noor. Met veel liefde vertelde hij over zijn vaderland en over de bergen, waar je zonder ze ooit eer der gehoord te hebben De Morgenstimmung uit Peer Gynt van Krieg zonder te we ten, vanwaar zij komt, in je ooren hoort klin ken. Hij vertelde van de Noorsche llteratuut van Slegrid Undset en van vele anderen. Som ber en pessimistisch, als de Fjordenoever-be woners, kwam het gesprek op het onaangename in het menschenleven, over de troubles en de downs. Intusschen had schipper Bijl de vlet in de nabijheid van de gronden gebracht. Tot schra- len troost vroeg hij ons van tijd tot tijd den kapitein te vertellen, welke schepen daar in het rond vóór de „Snow White" vergaan waren. De Engelsche katoenboot, die in het zand ge zonken was, maar nog gaaf was. De mast van een logger, waar de haringvaten nog in zaten. De Menja, die een buur kreeg op het kerkhof der schépen, dat de Pannekoek en de Razende Bol in den loop der eeuwen zijn geworden. De kapitein, apathisch, als een kameeldrij ver in de woestijn, in fatalistische meditatie verzonken op zijn schommelend woestijnschlp, wordt plotseling van flegmatisch haast cole- risch. In de verte ziet hij het wrak van zijn schip en langszij een witte sloep; aan boord „Jutters"'. „See-raliber" mompelt hij. De vlet van schipper Bijl gaat hem niet hard genoeg en toen wij in de nabijheid van zijn bezit kwa men, ontsnapte aan zijn mond een kort bevel. Dit was onverstaanbaar voor landrotten -ooren De twee leden van de bemanning, die ook som ber te peinzen zaten, trokken hun Jassen uit en in minder dan geen oogenblik. hadden zij het kleine vletje, dat we meegebracht nadden, losgemaakt en het schip bereikt. Daar lag het schip, waarop men ruim twee dagen in doodsnood was geweest. Haveloos en zwart als het Wachtschip in de haven van Den Helder, dat óók een sleepboot noodig heeft om te varen. Twee masten stonden kaal overeind. Het maakte zware slagzij en het was als een weggeworpen, gekneusde eierdop in twee stuk ken gebroken. De middelste mast was verdwe nen; dezen heeft het schip in den nacht vóór de schipbreuk ter hoogte van Terschelling ver loren. Overboord hing in groote wanorde her want. Deze nacht was verschrikkelijk geweest. Op de Noordzee had men met den storm te kampen gehad en toen men daar reeds ander- halven dag in was geweest, kwam het ergste. Bij Terschelling knapte midden in den nacht de bijna een halven meter dikke mist met donde rend geraas af en stortte met al het zeil en want overboord. Dit was het begin van het eind. Het schip was onbestuurbaar geworden. Door den noordenwind kwam het bij de ge vaarlijke gronden. In hun nood begonnen zij alle beschikbare vuurpijlen af te steken, maar deze werden niet opgemerkt. De schepen wa ren door het vuurwerk, dat op de reede van Den Helder werd afgestoken, misschien op een dwaalspoor geraakt. In de verte zagen zij het spel van de zoeklichten van de oorlogsschepen, die in de haven van Den Helder deelnamen aan het Koninginnefeest. Met him reddingsgordels om en tot over hun middel in het water, werden zij alle kanten heen geslingerd. Ieder oogenblik scheen het schip in de ko kende diepte onder hen te zullen verdwijnen. Uit een persconferentie van den afgetreden commandant der Koloniale Reserve te Nij megen, Kapitein L. A. van den Berg, over de annonce-campagne, waarin jongemannen worden opgewekt vrijwillig dienst te nemen bij het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger: „Zijn de advertenties in de dagbladen ge plaatst, dan komt een stroom van brieven los, want het is eigenaardig, dat de Holland- sche Jongens voortdurend op deze mogelijk heden moeten worden gewezen. Velen weten niet, dat de dienstneming practisch gedu rende het geheele jaar opengesteld is. zoodat na zoo'n advertentie het aantal brieven be langrijk grooter is, dan daarvoor. Na den oproep voor de adspirant-vliegers b.v. werden in twee weken tijd 1955 brieven ontvangen, waarvan de eerste dagen eenige honderden per dag." Er kan op de gronden met Noordenwind een geweldige deining staan. Zoo werden zij gered door de „Amsterdam." Tijd om iets mee te nemen hadden ze niet ge had. Toen de kapitein met zijn twee mannen aan boord kwam, waren de jutters druk bezig de beste spullen van zijn echtgenoote in een groo- den koffer te pakken. De kapitein zei niets en liet alles kalm in de vletten laden. In zijn hut gekomen, dreigde hij een woedebui te krijgen. Alles was overhoop gehaald en de beste dingen waren reeds door een stel jutters van de Oude Helder, die al eerder op bezoek waren geweest, meegenomen. Weg was een aantal voor hem zeer gewichtige papieren; verdwenen sieraden van zijn vrouw, verdwenen sigaretten en levens middelen. Wat meeneembaar was, ging in de vletten; ook de achtergebleven kleedingstukken van de bemanning. De jutters werden op sleep touw genomen en terug ging de tocht naar Den Helder. Het werd reeds donker en men kan zich indenken, wat het zeggen wil, hier op het woelige water, 10 K.M. uit de kust in doods nood te verkeeren en in de verte de lichten te zien. Het is haast onbegrijpelijk, maar de le den van de bemanning verzekerden ons, dat op een afstand van een halve mijl schepen pas seerden, die zich niets van de lichtsignalen aantrokken. De scheepstimmerman vertelde ons, dat het reeds zijn vierde schipbreuk was. Eens in Afri ka, één keer in Indië en daarna met een stoo- mer bij Sjanghai. Het was een van die typen, die Je alleen maar uit verhalen kent. Hij was achtenveertig jaar oud en had van zijn twaalf de jaar de zeeën bevaren. Viermaal was hij rond de wereld geweest. Onder de vlotte verhalen van den scheeps timmerman ging de tijd snel voorbij. Het werd koud. De kapitein een die zijn luldjes kent had bij de geredde spullen een kistje gezien met Schiedam. De kist werd opengebroken en de kurken vlogen er af. We werden warm en zoo kreeg de kapitein met een Schiedamsch lijntje de jutters veilig in de haven van Nieuwediep. Hier werd vastgemaakt en blij, dat ze nog iets van hun poover bezit gered hadden, gingen ze aan wal. Inmiddels arriveerden hier ook de poli tie en de douane. Den jutters stond nog een onaangename ont moeting met de politie te wachten. Wat de bestemming van de bemanning be treft, deze waren op arbeidscontract aangeno men met een opzegtermijn van zeven dagen. Zij zullen naar Rotterdam vertrekken en daar een schip zien te krijgen. De kapitein en zijn echtgenoote blijven nog eenige dagen te Den Helder om de verdere zaken te regelen. BATAVIA, 2 Sept. (Aneta). In verband met het 75-jarig bestaan van de Internationale Cre- dlet- en Handelsvereenlging „Rotterdam", werd hedenochtend het geheele personeel bijeenge roepen, waarna de heer M. P. Tielens een toe spraak hield. Hij deelde mede, dat aan het geheele personeel, van hoog tot laag, ter gele genheid van dit jubileum een maand extra- salaris is toegekend. Verder werd hedenochtend een receptie ge houden, waar de cliëntèle in de gelegenheid werd gesteld gelukwenschen aan te bieden. Voor deze receptie bestond enorme belangstel ling, terwijl een overweldigende schat van bloe men werd aangeboden, benevens specifieke Chineesche huldebetoogingen. Vanavond is er een receptie voor de overige relaties en belangstellenden, terwijl verder nog verschillende feestelijkheden op het programma voorkomen. Ook te Semarang is het Jubileum op feeste lijke wijze herdacht. De Belgische tijdelijk zaakgelastigde heeft heden een bezoek gebracht aan den mi nister van Buitenlandsche Zaken, ten einde mondeling de bedenkingen in het licht te stellen, die van Belgische zijde met het oog op de belangen van Antwerpen worden ge koesterd tegen de inbeslagneming van het s.s. „Gabri" op de Westerschelde. De inbeslagneming van het Spaansche stoom schip „Gabri" zal Woensdag 14 September, 's morgens half elf, voor de rechtbank te Mid delburg worden behandeld. De mogelijkheid bestaat echter, dat, nu door de Belgische regee ring diplomatieke stappen worden gedaan bij de Neder] andsche regeering, deze kwestie reeds eerder en dan in kort geding zal worden be handeld. Door verschillende omstandigheden heeft het rooster eenige wijzigingen ondergaan. Het pro gramma voor as. Zondag luidt aldus; Aanvang 11 uur: W. Heijdra H. v. d. Pol H. van Nieuwkerk J. Molhoek Aanvang 4.30 uur: Jac. Bosse H. van, Nieuwkerk J. Molhoek H. v. d. Pol Er wordt gespeeld in hotel „Leeuwendaal" aan den Rijswijkscheweg te Den Haag. De beide vertegenwoordigers uit West-Fries land zijn ditmaal niet van de partij, deze ko men 11 Sept. wederom in het strijdperk. De voornaamste belangstelling zal wel uit gaan naar de verdere verrichtingen van den jongen Utrechtschen kampioen H. van Nieuw kerk. Zijn debuut was vorige week zeer goed en hij kan nog een ernstige candidaat voor den titel worden. Ook de Brabantsche kampioen v. d. Pol moet nog eenige partijen inhalen, de resultaten daarvan kunnen voor hem ook nog van het grootste belang zijn. Hoewel zijn beide tegenstanders voor a.s. Zondag voor den titel vrijwel uitgeschakeld zijn zullen zij ongetwijfeld hun sportieven plicht vervullen en trachten hun beste spel te spelen, bovendien zal ook de kans op het bezetten van de onderste plaats daartoe wel bijdragen. Alle factoren in aanmerking nemende zal het ook as. Zondag aan spanning niet ontbreken en verwachten wij wederom fraaie partijen en groote belangstelling. in dienst is, werd ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin onderscheiden. Nadat hij was toegesproken door den chef der firma, in tegenwoordigheid van het Euro- peesche en inheemsche personeel, sprak de ge decoreerde een woord van dank. Na afloop hiervan zakte hij plotseling in elkaar en over leed na enkele oogenblikken. Een onmiddellijk geroepen arts constateerde hartverlamming. Inbrekers hebben gisteravond de brutaliteit gehad de brandkast weg te sleepen uit de wo ning van den heer H. Pasterkamp, beheerder van de Coöp. Kunstmest-Aankoopvereenigmg te Broek op Langendijk. De familie P. was naar het dorpsfeest en vond bij haar terugkomst de deur van de woning geforceerd. Bij onderzoek bleek toen, dat de brandkast .waarin de gelden van de Coöperatie geborgen waren, ongeveer f 3000.verdwenen was. Van de daders ontbreekt elk spoor. BATAVIA, 2 Sept. (Aneta). Bij den Volks raad is ingediend een aanvullingsbegrooting voor het jaar 1938, strekkende tot verhooging van de subsidie aan de K.N.I.L.M. van f 240.000 tot f 300.000. De huidige subsidie is zeer krap gebleken en de voortschrijdende ontwikkeling van de burgerluchtvaart maakte een modemlseering en uitbreiding van het materiaal van de K.N.I. L.M, noodzakelijk. SEMARANG, 2 Sept. (Aneta). De hoofdman doer van de firma Dunlop en Kolff, Hardjose- mito, die reeds vele jaren bij genoemde firma tiiiniiiiiiimiiiimiiHiiiiiiniiniiiiimifuitiiiuimmtimiiiminuiiiiiiiit Onze weerkundige medewerker schrijft: De maand September brengt ons op weer kundig gebied den overgang van den zomer op den herfst en in sommige jaren verloopt die overgang op een prettige wijze met bij zonder mooi, rustig weer. Dat was het geval toen wij veertig jaren geleden het feest van de kroning van H. M. de Koningin vierden. Het weer was toen niet alleen heel mooi maar ook zoo warm als midden in den zomer. Zulke gunstige weersomstandigheden komen voor onder den invloed van een gebied van hoogen luchtdruk over Midden-Europa. De wind is dan zwak, de hemel helder Of licht bewolkt, er valt geen regen en overdag is het warm, terwijl' dë nachten soms koud zijn. Het zou wel opmerkelijk zijn wanneer wij dit jaar het regeeringsjubileum van de Ko ningin zouden kunnen vieren onder dezelfde weersomstandigheden' als in 1898 en de vraag is dus maar of hierop veel of weinig kans be staat. Die kans is heel groot.. Sedert eenigen tijd ligt er een groot gebied van hoogen druk in het Wésten over den Oceaan en dit breidde zich de laatste dagen langzaam in Oostelijke richting, dus .naar Midden-Europa uit maar het werd daarin nog belemmerd door depres sies, welke in een zone van de Noordelijke IJs zee tot het Alpengebied lagen en weinig nei ging vertoonden om uit het waarnemingsgebied te verdwijnen. Thans echter bewegen zij zich in Noordoostelijke richting en geven het ge bied van hoogen druk de gelegenheid zich over Midden-Europa uit fce breiden. Gaat dit pro ces door dan staat het mooie nazomerweer voor de deur erf zal het juist op tijd komen. De kans hierop is zeer groot. Voor het week-end en Zondag staan dus ook de kansen op mooi weer zeer goed. Wij kunnen echter geen honderd procent zekerheid geven in verband met lichte storingen, die nog in het Z.W. liggen. Misschien komt het nog voor het weekeinde tot eenige buiigheid, maar ove rigens zal er weinig verandering komen in den rustigen weerstoestand. Heel warm zal het ech ter niet meer worden zooals in 1898. Regen zal in het Ongunstigste geval sléchts plaatselijk vallen. Zoo zijn dus de vooruitzichten nog heel gunstig. HILVERSUM I, 1875 M. VARA-Ultzendlng (8.00—10.00; 10.20—7.30 en 8.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Voor Arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 2.00 Esmeralda-Septet. 2.30 Orgelspel. 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.30 „Filmland". 6.05 Orgelspel. 6.30 Sportreportage. 8.00 Herhaling SOS-berlchten. Berichten ANP. 8.15 VARA-Orkest m. m. v. Bollste. 10.00 Berichten ANP. 10.10 Orgelspel. 10.30 Novltelten-orkest en solisten. 11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 en 415.6 M. KRO-Ultzendlng (8.00—4.00 en 5.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten 12.15 KRO-Melodisten m. m. v. solist. 2.00 Voor de rijpere Jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuur. 5.00 KRO-Melodlsten m. m. v. solist. 5.30 Esperantonleuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek weekoverzicht, 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Friesch programma. 7.35 Actueele aetherflltsen. 8.00 Berichten ANP 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijs ting. 8.35 Gevarieerd concert. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Sportoverzlcht. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. BBC-Welsch-orkest m. m. v. soliste. Gramofoonmuziek. Londensch Palladlum-orkest. Orgelspel. Crystal Palace Orkest m. m. V. solist. Harold Sandler's Octet, New Georglan-Trlo. Henry Hall's orkest. BBC-Orkest. Solistenconcert. Variété-programma. 11.20 12.35 1.20 2.20 2.60 3.40 4.50 5.20 7.05 7.50 8.20 10.30 BBC-Theater-orkest. 11.20 De Grosvenor House Dance Band. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00, 10.10 en 11.20 Gramofoonmuz. Cantrelle-orkest. Gramofoonmuziek. Zang. Goldy-orkest. Variété- Zang. Planovoordracht. Gramofoonmuziek. Mandolinevoordracht. Gramofoonmuziek. Variétéprogrammal Symphonieconcert. Dansmuziek. 8.10, 12.35 2.40 4.05 4.20 5.20 5.50 6.05 6.52 7.35 8.35 9.30 10.25 11.20 -programma. KEULEN, 456 M. 8.50 Danzlger Landesorkest. 12.20 Weensch Symphonle-orkest. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.20 Amusementsorkest, kinderkoor en so listen. 7.20 Trioconcert. 8.30 Opera „Cavalleria rustlcana". 9.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Orkest en kwintet. 12.20 Amusementsorkest, kwintet en mili tair orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Klelnorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Quedarrlana-orkest. 2.50 vioolvoordracht. 3.20 Vervolg orkestconcert. 4.05 Dansorkest. 4.35 Zang. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.20 Klelnorkest m. m. v. solisten. 8.20 Dansorkest en solist, 9.35 Vervolg van 8.20, 10.30 Populair concert. 11.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 José Schnyders' orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Balonorkest. 3.35 Planovoordracht. 3.50 Vorvolg concert. 4.05 Zang. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.35 en 6.00 Concert. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest en koor, pianoduo en solisten. 10.30 Jean Omer's orkest. 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.36 Orkest en solisten. 8.35 Otto Dobrlndt's orkest. 10.50 Trioconcert. 11.20 Dresdensch orkest. 12.20 Concert. WASHINGTON, 2 Sept. (Havas). Het Ministerie van Marine neeft medegedeeld, dat een tijdelijk escader van de Amerikaansche vloot is gevormd voor den dienst In den Atlan- tischen Oceaan. Het escader telt zeven nieuwe kruisers en zeven nieuwe torpedojagers. Naar verluidt, is de voornaamste reden van het oprichten van dit tijdelijk escader het ver langen van de Vereenigde Staten de „Sterren en Strepen" te toonen langs de kust van Zuid Ame rika op het oogenblik, dat sommige Europee- sche mogendheden, vooral Duitschland, hier hun propaganda versterken. RIJSSEL, 2 Sept. (Havas). Het personeel van de trams te Rijssel is in staking gegaan. Sedert enkele dagen verlangde het loonsver- hooging. ROME, 2 Sept. (Stefani). Een speciale verslaggever van de „Popölo d'Italia" in het Spanje van Franco schrijft over leveringen van Fransche benzine aan de regeering te Barce lona. De benzine, aldus deze verslaggever, wordt in het bijzonder over Perthus vervoerd. Tank wagens nemen lading in te La Nouvelle, waar aanzienlijke voorraden zijn opgeslagen door een groote Fransche maatschappij, die speciaal is opgericht voor de leveringen aan Barcelona. De naam van de maatschappij is „Blum, Montel en Co." en de voornaamste aandeelhouder is oud-minister-president Léon Blum. Deze om standigheid, aldus vervolgt de Italiaansche ver slaggever, verklaart, waarom de Joodsche mil- lionnair Blum voorstander is van inmenging, zelfs van oorlog, daar hij daarvan groote win sten voor zijn onderneming verwacht. KAIRO, 1 Sept. (Reuter). Aangezien Op standelingen een klein spoorwegstation op Palestijnsch gebied aan de grens van Palestina en Egypte in brand hebben gestoken, heeft de regeering van Egypte besloten, uit voorzorg, militairen naar de grens te zenden. Tot nu toe was de grens van Egypte niet militair be waakt ROME, 2 Sept. (Stefani) De ministerraad heeft een decreet goedgekeurd, waarbij de re geering te Addis Abeba wordt vervangen door de regeering van Tsjoa, Waaronder behalve het oude gebied van Addis Abeba ook ressor teeren een deel van Amhara, Galla en Sidama. De regeering van Tsjoa Is het zesde Italiaan sche bestuur in Oost-Afrika. De regeering heeft verder besloten tot de op richting van een fascistische academie voor Italiaansch-Afrlka, ter opleiding van ambte naren, bestemd voor den dienst in het keizer rijk. De academie heeft een militair karakter. LONDEN, 1 Sept. (Havas). Emir Moham med, de jongste zoon van koning Ibn Saoed van Saoedisch Arabië, is vanmiddag naar Zwitser land vertrokken. Zijn broer, kroonprins Saoed, is te Londen ge bleven, waar hij door een tandarts wordt be handeld. Hiermede zijn de berichten in de Italiaansche pers over het terugroepen van den kroonprins door zijn vader uit protest tegen de geruchten m de Britsche pers, volgens welke koning Ibn Saoed een wapenstilstand van tien jaar in Pa lestina zou voorstellen, tegengesproken. PHILADELPHIA, 2 Sept. Tijdens het ver hoor heeft gisteren de sergeant-bewaker James Hart bekend, dat hij opdracht heeft gegeven stoom te blazen in de strafcellen van de gevan genis, waardoor vier gevangenen om het leven zijn gekomen. Hij voegde hieraan toe, dat dit de gewone straf was voor Weerspannige ge vangenen. Te Baltimore zijn drieduizend chauffeurs van vrachtauto's in staking gegaan. Zij verlangen een loonsverhooging van 20 procent, hetgeen door de werkgevers is geweigerd. De groote transport-maatschappijen van Baltimore liggen thans geheel stil. Het Natlonaal-socialistlsche orgaan van het Saargebied „Rhelnfront" heeft medgedeeld, aat. de synagoge van Kalserslautern, de belangrijk ste van de Pfaltz. plaats zal moeten manen voor een ander gebouw of voor een plantsoen. Bij de uitgifte van f 1.000.000 3% obliga ties ten laste der gemeente Wageningen werd zoodanig ingeschreven, dat de toe- icijzing uiterst gering zal zijn. Op 7 September a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 700.000 3% pet. obligatiën a pari ten laste der gemeente Voorburg. De „Indische Courant" deelt mede, dat onderhandelingen zouden worden gevoerd over afname van een groote hoeveelheid Nederl. Indische tabak door Duitschland, waarbij Java-Krossok een voornaam punt van behandeling zou zijn. De „Java-Bode" deelt mede, dat de Java- suikeroogst 1938 naar raming 15.000 ton minder zal zijn, dan de oorspronkelijke ra ming van 1.4 mïllioen ton. De goudprijs te Londen daalde met 3 d. tot 143%. 1.37 miüioen pd.st. werd aan goud omgezet. Op de heden te houden vergadering van het Fransche kabinet, onder voorzitter schap van president Lebrun verwacht men een verklaring van minister Marchandau over den toestand van de staatsfinanciën. De beurs te Parijs acht het conflict tus- schen de regeering en de arbeidersorgani saties met betrekking tot de wijziging van de 40-urige werkweek niet onoplosbaar. Met groote aandacht volgt zij de ontwikkeling van het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk. De invoer van kunstzijde door Japan be droeg in Juni 20.57 mill. lb. tegen 33.82 mill. lb. in Mei en 59.47 mill. lb. in Juni 1937. In het eerste halfjaar 228.45 mill. lb. tegen 266.70 mill. lb. in dezelfde periode van het vorig jaar. De verkoopen van kunstzijden garens in Engeland bedroegen in Juli 7.88 mill. pd.st. hetgeen 1.04 mill, pd.st. meer is dan in Juni en 3.51 mill, pd.st. minder dan in Juli 1937. In de eerste zeven maanden 60.32 mill, pd.st. of 12.38 mill, pd.st. minder dan in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. De Illinois Central boekte in Juli aan netto-ontvangsten 1.343.805 doll., tegen 830.416 doll, in Juli 1937. In de eerste zeven maanden 6.94 mill, doll., tegen 7.67 mill, doll, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Kennecoth Copper boekte in het eer ste half jaar een netto-winst van 8.23 mill, doll, of 0.76 doll, per aandeel, tegen 26.75 mill. doll, of 2.47 doll, per aandeel in het eerste half jaar 1937. De American Waterworks keert een kwar taal-dividend uit van doll. 1.50 op de eerste preferente aandeelen. De kunstzijde-voorraden in Amerika zul len in Augustus, naar verwacht wordt, een verdere daling te zien geven. De Paramount Pictures keert een onver anderd dividend van 1.50 doll, op de eerste preferente aandeelen en van 0.15 doll, op de tweede preferente aandeelen uit. De onderhandelingen over loonsverlaging bij de Amerikaansche Spoorwegen met 15 pet. zijn mislukt. Een staking is te verwach ten wanneer de Spoorwegdirecties toch tot loonsverlaging overgaan. Een door Roose velt te benoemen commissie zal over den toestand rapport uitbrengen. De ruw-olieprijs te Pennsylvania is met 0.12 doll, tot 1.68 doll, per vat verlaagd. De uitvoer der Vereen. Staten naar Duitschland bedroeg in Juli 5.62 mill. doll, tegen 6.33 mill. doll, in Juli 1937 en de in voer 4.39 mill. doll, tegen 4.53 mill. doll. De American Power and Light boekte in het tweede kwqrtaal een netto-winst van 1.91 mill. doll, of 1.08 doll, per preferent aandeel, tegen 3.31 mill. doll, of 0.20 doll, per gewoon aandeel in het tweede kwartaal 1937. In de maand September zal in Amerika 460.5 mill, aan dividend en interest worden uitgekeerd tegen 250.8 mill. doll, in Augus tus. Het bedrag dat door de industrieele ondernemingen zal worden uitgekeerd is 244.84 mill, doll., tegen 389.02 mill. doll, het vorig jaar. De eerste klasse spoorwegen in de Vereen. Staten boekten in Juli een verlies van 15.95 mill, doll., tegen een winst van 18.36 mill. doll, in Juli 1937. In het eerste half jaar een verlies van 181.25 mill, doll., tegen een winst van 38.89 mill. doll, in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. De New-York Central verkreeg van de Interstate Commerce Commission vergun ning tot de uitgifte van vijf millioen doll., welk bedrag door de Reconstruction Fi nance Corporation wordt gegarandeerd. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.918.92(v. slot 8.92%); de Dollar op 1.83 5/81.84 (1.83%); de Frank op 4.991/2—5.00% (5.00%); de Belga op 30.98—31.03 (30.98%); de Zwitsersche Frank op 41.8841-93 (41.90) AMSTERDAM NIJMEGEN N.Z. Voorburgwal 326/28 Mariënburg 16 Alle effectenzaken Beleggingsadviezen Vraagt gratis toezending van onze Beursberichten Plaatsing of conversie van KerkelUke leeningen, mede op onderhandsche schuldbekentenis 36 Sept. mannen; A'dam (St. Ignatiuscl. UI). 10—13 Sept. mllitieplichtigen. 1316 Sept. gehuwde dames; Haarlem (O. L. Vr. v. d. Roz., St. Ells, en Barb.) Volt. 1720 Sept. gehuwde mannen; A'dam (O. L. Vr. v. Alt. Bijst.), Velzen N., ea.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6