UIT DEN OMTREK B ORR1E VERLOTING BREOERODE-DUIN VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1938 BEVERWIJK Hevige vechtpartij Politie en marechaussee moesten er aan te pas komen SCHOOLJEUGD MAAKT EEN BOOTTOCHT Op den nationalen feestdag Concert VELSEN-NOORD UITBREIDINGSPLAN VELSEN-NOORD ORANJE-FEESTEN VOGELENZANG VELSEN R.K. Volksbond IJMUIDEN Ieder huis in feestgewaad Ongeval De etalagewedstrijd Fietsers opgepast! Karei Haak exit Tuinfeest „De Meerberg" Muntlichters Aanrijding Stationschef J. Kroon gaat met pensioen Belgisch visschersvaartuig te IJmuiden binnengesleept De Kennemer Jagers ZAANDAM DOOR CHARLES GAR VICE KOMT, KOOPT EEN LOT DER T.3.C. GU STEUNT HET DOEL EN NEEMT EEN KANSJE MEE Donderdagavond is op den Grooten Houtweg een hevige vechtpartij ontstaan tusschen twee mannen. Een der mannen bediende zich van een of ander scherp voorwerp, waarmede hij zijn tegenstander verwondingen toebracht. Politie en marechaussee moesten ei aan te pas komen om de vechtersbazen te scheiden. Zij bleken zoodanig gekwetst te zijn, dat de hulp van een geneesheer moest worden inge roepen om de wonden te verbinden. Een der mannen heeft de politie in arrest gesteld, verdacht van poging tot zware mishandeling. hebben zij, in overleg met de Vaste Commissie voor uitbreidingsplannen in Nrd.-Holland en den Inspecteur voor de Volksgezondheid (Volkshuis vesting), een aanvulling in zuidelijke richting van het opgemelde plan van uitbreiding doen ontwerpen. Zij stellen den raad voor dit plan van uit breiding vast te stellen. Na afloop van de aubade, j.l. Woensdagmor gen, werd aan de schooljeugd medegedeeld, dat hun op den nationalen feestdag, Dinsdag 6 September a.s., een verrassing te wachten staat. Naar wij vernamen bestaat de verrassing hierin, dat op 6 September ongeveer 1200 school kinderen aan een boottocht mogen deelnemen. De tocht wordt gemaakt met de fraaie salon boot „Prins Hendrik", van de Alkmaar Packet. Het ligt in de bedoeling om een rondvaart te maken door de havens van IJmuiden. Be geleid door de Beverwijksche Harmoniekapel zullen de kinderen naar Velsen wandelen, waar de inscheping plaats heeft. Dat wordt onge twijfeld een prachtig uitstapje! Des morgens zullen de kinderen in de ver schillende bioscooptheaters een voorstelling bij wonen van den jubileumfilm „Veertig jaren Koningin". Des avonds zal de Beverwijksche Harmonie kapel in de muziektent op het E. H. Noensplein een concert geven, waarbij het volgende schit terende programma zal worden uitgevoerd: 1. Peestjubel, marsch, H. L. Blankenburg; 2. Ouverture „De Italianen in Algiers", Rossini; 3. „Luisa di Montfort," Bergson, clarinetsolo, Uit te voeren door den heer H. Oosterwaal; 4. i,Sigurd Jorsalfar", Ed. Grieg; 5. Ouverture „Egmond", L. v. Beethoven; 6. „Violettes," wals, G. Wittmann; 7. Czardas uit „Der Geist des Woiwodes", Giessman; 8. „Tremersberg", Koe neman. Het plan van uitbreiding met betrekking tot het deel der gemeente, ten noorden van het Noordzeekanaal, werd door Gedeputeerde Staten goedgekeurd bij hun besluit van 29 September !937. Van deze goedkeuring werd echter uit gezonderd een door gemeld College aangegeven zuidelijk gedeelte, omdat nog nfet kon worden beoordeeld of dit gedeelte zou passen in het te zijner tijd vast te stellen streekplan IJmond- Noord. Dientengevolge vormt het bovenbedoel de plan van uitbreiding geen afgerond geheel en is verdere voltooiing der straten in zuide lijke richting niet mogelijk. Sedert het nemen van het vorengemelde besluit van Gedeputeerde Staten is door den Rijkswaterstaat het tracé van den toegangsweg van den Wijkerstraatweg af naar den geprojecteerden noordelijken tun nelingang definitief vastgesteld en op het ter rein uitgezet. Dit heeft B. en W. aanleiding ge geven ter bevoegder plaatse te doen informee- ren of tegen een hernieuwde vaststelling van 'n Plan van uitbreiding voor het vorenbedoelde, uitgezonderde gedeelte, voor zoover begrensd door de bestaande woonstraten en den gemel- den toegangsweg, bezwaren zouden bestaan. Na dat was gebleken, dat dit niet het geval zou zijn, Door de Oranje-vereeniging „Velsen" zijn ter viering van de jubileumfeesten op 5 September feesten georganiseerd. Om 8.45 uur is er op tocht van ca. 1150 kinderen der lagere scholen door een groot deel van Velsen N. De kinderen zullen in 't v. Gelder's Sportpark enkele liede ren zingen, zij zullen getracteerd worden en met poppenkast en goochelaar aangenaam worden bezig gehouden. 's Middags om half twee is er optocht en mu ziek voor de deelnemers aan de verschillende volksspelen, welke eveneens op 't v. Gelder's Sportpark plaats hebben. Om half zeven speelt Kinheim I een voetbal wedstrijd tegen Z. P. C. I waarvoor een wissel beker is beschikbaar gesteld. Vervolgens is op het terrein aan de Kanaal kade openluchtbioscoop van de film „Veertig jaren Koningin". Tot slot groot schitterend vuurwerk. R. K. V. V. Vogelenzang Dinsdagavond hield genoemde vereeniging haar zesde jaar vergadering in het R- K- Vereenigingsgebouw. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den geestelijken adviseur en het districtsbestuurslid den heer J. Ferdolage. In zijn inleidend woord wees de voorzitter vooral op den toestand der vereeniging, welke nog steeds in moeilijkheden verkeert en waarvoor aller medewerking noodzakelijk blijft om haar in stand te houden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental in het afgeloopen jaar weer is teruggeloopen en dat er vooral aan junio ren momenteel een tekort is. Volgens het verslag van den penningmeester bedroegen de inkomsten en uitgaven resp. i 381.90 en f 404.06, zoodat er een nadeelig saldo is van f 22.16. Vervolgens werden de aftredende bestuurs leden t. w. de heeren J. Kaandorp, H. Lensen, Roeien en G. Sprokkelenburg bij acclamatie herkozen. Als lid van de elftalcommissie werd gekozen de heer P. Abswoude em tot lid van de kas- commissie de heer H. van Tongeren. Tenslotte deed de voorzitter nog een dringend beroep op de leden om mede te werken aan den verkoop van kaarten voor de uitvoering, welke de Jozefgezellen op 18 September a.s. zullen ge ven ten bate der kas der vereeniging en als mede aan den verkoop der loten. Koninginnedag Woensdag hebben alhier de feestelijkheden, georganiseerd door het plaatselijk Oranje-comité, bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin plaats gehad. De geheele ochtend werd in beslag genomen door de kinderspelen, Welke op het feestterrein aan de Bekslaan plaats hadden. De spelen had den een vlot verloop, tijdens welke de kin deren getrakteerd werden. Na afloop der wedstrijden reikte de voor zitter van het Oranje-comité, Pastoor B. N. Terra, na een korte toespraak aan de kinderen de prijzen uit. Na den middag werden de spelen voor de grooteren gehouden, welke om twee uur aan vingen. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. In den middag bezocht ook de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, met zijn echtgenoote het feestterrein om de spelen gade te slaan. Des avonds had tot besluit van het feest een filmvoorstelling plaats. t In de bestuursraadvergadering, welke Woens dagavond te IJmuiden-Oost plaats vond werd o.m. besproken om voor de werkloozen een open retraite te organiseeren, waarvoor men zich voor 4 September moet aanmelden aan het patro naatsgebouw te IJmuiden-Ost. Aan deze retraite zijn geen kosten verbonden. Vervolgens zullen enkele excursies gehouden worden naar het Scheepvaartmuseum, paleis te Amsterdam, Veiligheidsmuseum, e.a. Ook een lichtbeeldenvertooning staat op het programma. Het programma der propagandacommissie be vat o.m. drie propagandavergaderingen waar sprekers van naam zullen optreden. Den propagandisten werd een cursus aan bevolen waaraan leeraren van de Volksuniversi teit hun medewerking hebben toegezegd. I n den strijd tegen het communisme Lis sociale rechtvaardigheid het sterk ste wapen. Het secretariaat van IJmuidens Bloei ver zoekt ons opname: Ieder huis in feestgewaad, luide het parool voor de feestweek van 5 tot en met 10 September. Plaatsgenooten versiert ge vels en straten om hierdoor ook naar buiten uwe feeststemming te toonen en de plaats een vroolijk aanzien te geven Voor de mooist versierde straat looft de V. V. V. „IJmuidens Bloei" een prijs uit van f 10 en de 2 mooist versierde gevels zullen worden be loond niet een kunstvoorwerp naar eigen keus ter waarde van f 7.50 en f 5. De inschrijving voor deelneming sluit 3 Sep tember. Men kan zich dus tot en met Zaterdag nog bij het bureau V. V. V. Willemsplein, hoek Van de Pollstraat opgeven. Geopend van 1012 en van 24 uur. Tel. 5175. Nederlandsche Politie-eftal. Naar wij vernemen, blijft hij voor het plaatselijk politie-elftal uit komen. Den arbeider J. v. d. S. overkwam dezer dagen een ongeval tijdens het transport van ijzeren strippen bij Van Leer's „Ongevallenbedrijf N.V." Met een diepe snijwond in het gezicht en een gebroken arm is hij naar het St. Anthonius- Ziekenhuis vervoerd. Naar het comité ons meedeelt zijn de jury's voor den étalagewedstrijd aldus gevormd. Groep A.: Mevr. GreesmullerVoet, Velsen, Ned. Ver. van Huisvrouwen, de heer J. E. Voet, Haarlem; de heer B. W. Lasschuit, Haarlem. Groep B.: de heer A. v. Weerden, Haarlem, N. F.; G. J. W. Mathot, Hillegom, K. v. K.; me vrouw Van der Does, IJmuiden, R. K. Vrouwen bond. De taak van deze commissie vangt hedenmid dag 2 uur aan. Aan de deelnemerslijst moeten nog worden toegevoegd Groep A.: Fa. H. J. te Lee, Bloemstraat 102; Fa. Geyteman, Bloemstraat—De la Reijstraat; Fa. Grimminck, KrugerstraatKeizer Wilhelm straat; Fa. M. v. Geest, Jb. v. Heemskerkstraat 25. Groep B.: Fa. J. P. Keuter. Velserduinplein; Fa. S. Kluft, Cederstraat 33; Fa. J. de Zwart, Trompstraat 168. Dezer dagen is tegen niet minder dan acht ingezetenen proces-verbaal opgemaakt wegens het ontbreken van het roode achterlicht. Zooals wij reeds berichtten, heeft de bekende Stormvogels-speler Karei Haak besloten niet meer in de competitie uit te komen, waarmede een sportief en daarom alom een geacht verde diger van de groene velden verdwijnt. Meer dan 14 jaren heeft hij de blauw-witte kleuren lof felijk verdedigd. Tal van malen kwam hij uit in Zwaluwen-, A- en B-elftallen, Haarlemsch eif- tal en in de laatste jaren ook geregeld in het De Speeltuinvereeniging „De Moerberg" houdt Zaterdag 3 Sept. a.s. om 2 uur een groot tuin feest waaraan niet minder dan 400 kinderen zullen deelnemen. Onbevoegden hebben zich tijdens afwezigheid der bewoners toegang verschaft tot een perceel aan den Schulpweg alhier. De muntmeter werd gelicht en een portemonnaie met inhoud ont vreemd. Hedenmorgen heeft bij de Julianabrug een aanrijding plaats gehad tusschen een luxe auto van den heer O. en een vrachtauto van den heer K. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; de beide auto's werden echter be schadigd Naar wij vernemen gaat de heer J. Boon, sta tionschef alhier, met ingang van 1 October den dienst met pensioen verlaten wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Het Belgische visschersvaartuig Ostende 247 is twintig mijl voorbij Terschellingerbank door het stoomschip Orion met machineschade drij vende aangetroffen. De Orion heeft het vaartuig tot IJmuiden op sleeptouw genomen, waarna het door de sleep boot Nestor in de Visschershaven werd binnen gebracht. De IJ. W. V. „De Kennemer Jagers" houdt Zondag 11 Sept. haar Noordersluis-wandel tocht. De afstand is 35 K.M.; voor de jeugd 20 K.M. De start is bij de Witte Bioscoop aan de Mahus- straat. Het gebouw van het Prov. Electriciteits bedrijf te Bloemendaal feestelijk verlicht oven het recht op eigendom gaat het recht op leven en beide rech ten liggen verankerd in de natuurwet Een opgewekte Koninginnedag In opge wekte stemming heeft Zaandam den Konin ginnedag gevierd, al waren de festiviteiten niet zoo groot als andere jaren, in verband met de komende jubileumfeesten. Er werd druk gevlagd en het getal der oranjedragers lijkt elk jaar grooter te worden. Het hoofdnummer van dezen Oranje-dag werd gevormd door het kinderfeest, waarbij ongeveer 4000 schoolkinderen op het Z. F. C.- terrein aan den Westzanerdijk bijeenkwamen. Na het openingswoord van den heer G. van Holk, voorzitter van de Alg. Oranjevereni ging, vingen de verschillende wedstrijden voor de jeugd aan. Vemaperingen werden hierbij uitgedeeld. De kermis profiteerde van dezen feestdag en het was dan ook des middags reeds tamelijk druk. Nationale roeiwedstrijden van de Zaanland- sche De roeiafdeeling van de Zaanlandsche Zeilvereeniging organiseert Zondag a.s. op de Voorzaan te Zaandam haar jaarlijksche natio nale roeiwedstrijden, waarvoor 15 vereenigin- gen hebben ingeschreven met ruim 50 ploegen. Onder deze inschrijvingen komen deelnemers voor uit Amsterdam, Utrecht, De venter, Leeuwarden, Alkmaar, IJmuiden, enz. Voor het hoofdnummer overnaadsche vier, waaraan 7 ploegen deelnemen, hebben B. en W. van Zaandam als wisselprijs een zilveren motor beschikbaar gesteld, terwijl voor de roeiers van het winnende team, vijf zilveren bekers zijn uitgeloofd. Voor de 8-riemsgieken verschijnen aan den start Nereus (kampioen van Nederland 1938), De Hoop, Willem III en Amstel, alle uit Am sterdam. Verder zijn zilveren medailles, plaquettes en bekers toegezegd door den Commissaris van de Koningin in Noordholland, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland, de Zaansche V. V. V. en de Z. Z. V. Aan het stijlroeien voor dames sciff wordt deelgenomen door mej. Moes uit Utrecht, die dit jaar den len prijs verwierf in de inter academiale wedstrijden. Onder de deelnemende Z. Z. V.-veteranen bevindt zich burgemeester mr. J. in 't Veld. Kermiswederwaardigheden. Al verloopt de kennis overigens op rustige wijze, toch krijgt de politie wel kleinigheidjes te verwerken. Zoo miste iemand bij zijn kermisrondgang zijn gabardine regenjas. Hij had zijn jas nl. aan een onbekende even in bewaring gegeven en bij zijn terugkomst waren beide verdwenen. Een caféhouder kreeg een bonnetje vanwege het tapverbod en een vrouwelijke collega var. hem kreeg van een bezoeker een flink pak slaag. Zoo maar uit de lol. In een kermisvierder herkende de politie iemand, die nog wat gevangenisstraf te goed had. Aan de pret kwam natuurlijk een einde. Het uitreiken der nieuwe Zaandamsche vlag- Onze Zaandamsche jeugdverenigingen zullen op Dinsdag 6 September ook hun afgevaardig den (een 6-tal) naar Amsterdam zenden, om met de nieuwe vlag op den Dam te defileeren voor onze Koningin. Burgemeester in 't Veld zal de vlag aan deze deputatie uitreiken. De jeugdverenigingen ver zamelen zich 's middags om half twee op het Westzijderkerkplein. Hierna marcheeren ze naar het gemeentehuis en scharen zich rondom het bordes, waarna burgemeester In 't Veld de vlag met een korte toespraak overhandigt, terwijl deze toespraak van den burgemeester weer beantwoord zal worden door den leider van de jeugdhulde. De stoet met de gemeente-vlag voorop trkt via de Wilhelminastraat, Damstraat, Westzijde. Stationsstraat naar den Prov. Weg, waar de afgevaardigden naar Amsterdam vertrekken. Hierna wordt de optocht om ongeveer half drie ontbonden. Wij verwachten bij deze plechtigheid al onze Zaandamsche jeugdorganisaties. I 74 Terwijl hij sprak ging de deur open en Lorrie kwam binnen. Onbewust van de pijnlijke, opge wonden scène die zich juist afspeelde, bleef zfj staan en staarde in verbazing naar het bleeke, zenuwachtig gezelschap. Toen bleef haar blik rusten op Seymour Meiford en ze begon te beven. Voor zij iets kon zéggen, kwam de graaf naar haar toe en greep haar hand. „Lieve kind," zei hij ernstig met een eenigs- zins trillende stem, „je komt juist op tijd. We spreken over je." „Over over mij?" zei Lorrie, terwijl ze van den een naar den ander keek en tenslotte naar Guy, die haar met over elkaar gevouwen armen angstig stond op te nemen. „Ja," zei de graaf. „Vanmorgen hebben mijn zoon en juffrouw Meiford hun verloving ver broken „Zijn zijn niet langer verloofd. Maar nu wil len we een paar woorden met jou spreken. Mijn kind en zijn stem werd zacht en bescher mend „wil je ons allen een vertellen of je je verloving met mijnheer Meiford wenscht te be stendigen?" Seymour Meiford wilde spreken, maar de graaf hield zijnh and op. „Wacht even mijnheer. Je zou me kunnen vragen, kindlief, met welk recht ik deze vraag tot je richt. Ik heb geen enkel recht, behalve dat van een oud man, wiens hart is getroffen door je lief gezichtje en je droevige geschie denis. Wil je nog altijd gaarne met dezen heer trouwen?" Een plechtige stilte heerschte. De stem van den ouden man had zoo diep en klankrijk ge klonken. De krakende stem van Seymour Meiford ver brak de stilte. „Ik wil spreken!"zei hy. „Lorrie, kijk mij aan! Je wilt toch niet zeggen, dat je me opzij zet, als ik je vertel, dat ik arm en geruïneerd ben?" „Geruïneerd?" vroeg zij. „Ja! Mijn vader heeft zware verliezen geleden en mijn eigen geld is met het zijne verdwenen. Toen je .ie met mij verloofde, was ik rijk en de zoon van een rijk man. Wil je me nu ik in de ellende zit, verlaten. Denk aan alles! Denk aan alles!" Het was een handig beroep op haar edelmoe digheid, dat onweerstaanbaar was. Bleek en bevend keek Lorrie van hem den graaf en eindelijk naar Guy. Toen stak ze langzaam, aarzelend haar hand uit naar Sey mour Meiford. „Ik denk aan alles," zei ze. „Mylord" en ziji wendde zich tot den graaf. „Mijnheer Mei ford kwam mijn vader te hulp, toen hij in groote moeilijkheden was. Het was te laat om zijn leven te redden, maar maar hot redde zijn naam en zijn eer! Toen beloofde ik zijn vrouw te zullen worden en en ik kan nu niet terug." Guy kreunde en hij ging voor het raam staan, met zijn rug naar het gezelschap, zoodat nie mand hem kon zien. De graaf zuchtte. „Het is dus voor eer en dankbaarheid, niet voor liefde, mijn kind?" zei hij zacht. Toen richtte hij zijn grijze oogen op het opgewonden gezicht van Seymour Meiford en zei streng: „En zult u laaghartig genoeg zijn om dit offer aan te nemen?" „Kunt u mij dat nog vragen?" zei hij min achtend. „Mylord, u hebt het spel verloren! U dacht dat uw zoon, nu hij ons geld niet kon krijgen, tenminste zou kunnen trouwen met degene, die hij zich verwaardigt, lief te hebben. O, ik weet het; ik heb het lang geweten! Maar zij is me toch trouw!" Lorrie schrok, werd vuurrood, keek van den graaf naar Guy, die zich absoluut niet bewoog. „Ja, kindlief," zei de oude man met kalme waardigheid, „wat mijnheer Meiford zegt is in zekeren zin juist. Door de verliezen van zijn vader is Latcham verloren, maar niettegen staande dat zou ik voor mijn zoon je gaarne om je hand gesmeekt hebben!" De tranen welden op in Lorrie's oogen. „O, mylord, mylord!" zei ze. „Stil, niet schreien, mijn kind," zei hij „en beef niet zoo. Je bent hier onder vrienden. Wat de eer je zegt, kan niet, mag niet gebeuren. Moge de hemel je helpen en beschermen!" „Ik zal haar wel beschermen, mylord," ant woordde Seymour aanmatigend en met een valschen glimlach van genot vervolgde hij: „Kom Lorrie, we zullen lady Famham verlossen van onze tegenwoordigheid." Lady Farnham en lady Collop gingen bij de deur weg ze schreiden beiden en Lorrie had haar vingers op zijn arm gelegd, om hem te vergezellen, toen de openstaande deur zacht en verlegen werd opengedaan en een gebogen, magere gestalte binnenkwam. Hij bleef, op den stok leunend, staan. Lady Farnham, wier zenuwen gewoonlijk bewonderenswaardig waren, voelde zich nu tot het uiterste gespannen. Zij uitte een kreet van schrik en de anderen, die zich omwendden om te zien, wat daarvan de oorzaak was, staarden den indringer zwijgend aan. Alleen oo Sevmour Meiford scheen de plotselinge verschijning van die zwakke, uitgeteerde persoon een verlam- menden indruk te maken. Zijn gezicht, dat een oogenblik tevoren nog een brutale en triompheerende uitdrukking had vertoond, werd bleek van angst en hij greep den rug van een stoel vast, hoewel hij ook Lorrie's arm stevig bleef vasthouden. „Wie is dit?" vroeg de graaf ernstig. Guy stapte werktuiglijk naar voren. „Een man, dien ik ken, vader," zei hy dof. „Ik zal hem wegbrengen" en hij ging naar hem toe. Maar Leverick schudde zijn hoofd. „Neen, neen, mylord," zei hij met zijn zwakke stem, „ik kwam hier niet om u te spreken, maar om die lieve juffrouw," en hij wees op Lorrie. „Om mij te spreken?" zei Lorrie. „Ik ik kan je nu niet spreken, Leverick." „Neen, neen!" zei Seymour hard, „laat iemand dien kerel wegsturen." Zijn woorden hadden een eigenaardigen invloed op Leverick. Het uitgeteerde, afge tobde gelaat scheen plotseling anders ge worden, de holle oogen werden verlevendigd door een innerlyk vuur en hy hield zijn vuist drei gend opgeheven, terwül hy heesch schreeuwde: „Ja, mij wegsturen, hé! Mij wegsturen, voor ik de waarheid kan vertellen, hé, mijnheer Mei ford?" „Ik ik ken dien man niet!" stamelde Sey mour Meiford. „Ga mee, Lorrie!" Guy ging tusschen hem en de deur staan. Hij had er een voorgevoel van, dat er onthullingen gedaan zouden worden. „Ga op zij!" gilde Seymour Meiford bijna „Neen, houd hem vast!" riep Leverick. „Mylord" en hij strekte smeekend zijn hand uit naar Guy „laat hem niet gaan, voor ik u alles verteld heb! Die man is de gemeenste schurk, dien ik ken! Houd hem tegen, tot ik alles gezegd heb en laat hij zich dan verdedigen! Mylord, die man kocht my om, teneinde uw race in Carshal te bederven. O, ik bracht hem op het idee, dat geef ik toe! Ik ben schuldig! Ik heb het gedaan. Ik maakte uw paard aan het schrikken by die laatste hindernis, mylord, met myn zakdoek, maar hy hy betaalde me om het te doen." „Het is een gemeene leugen!" zei Seymour. Een stilte volgde op deze woorden en allen wachtten. „Ik weet niets van dezen man af! Dat is een complot van jou, jij denkt Guy keek hem gebiedend aan. „Zwijg," zei hij zacht. „Anders zal zelfs haar tegenwoordigheid je niet beschermen!" en hij keek naar Lorrie. Toen gaf hy Leverick een teeken om verder te gaan. „U won de race, mylord en dat was niet naar den zin van mijnheer Meiford. Neem Ik bleek smerig werk te willen doen ik leed werkeiyk honger, mylord en hij wist nog iets ge- meeners voor me. Mylord, ik heb Gypsy vei gif - tigd vóór de Groote Wedrennen." Guy werd bleek en het zweet stond op zijn voorhoofd. „Ik heb het gedaan, mylord, maar ik had er zelfs niet aan gedacht voor die man het my kwam voorslaan en me omkocht." „Leugenaar!" hygde Seymour. „Ik ben een leugenaar, hé? Is dat jouw schrift?" vroeg de man en hy liet een stuk papier zien. „Kijk eens, mylord, kük eens dames en heeren, dat is zijn schrift, al heeft hij getracht zijn hand te veranderen. Hierin staan de in lichtingen, die hij me gaf, hoe ik in de stallen moest komen en het paard het vergif geven. Hier staat het; laat het hem zien!" Guy nam het papier aan. Eén blik was ge noeg. Hy sprak niet, maar keek van den man naar Seymour Meiford. „Ik had nog nooit zoo iets gedaan en en ik heb er spijt van gehad," zei Leverick. „Ik wist dat ik hierna nooit meer geluk zou hebben en dat was ook zoo. Toen ging ik naar hem hy had me toch zoo ver gebracht, dames en heeren en ik smeekte hem mij het land uit te laten gaan. Ik dacht, dat hy dat natuurlijk zou doen. Maar neen! Hij lachte me uit en beweerde dat hij me niet kende; hy zei, dat hij me nog nooit ontmoet had en hij gooide me een shil ling toe." Hij zweeg even om zijn lippen af te vegen en allen keken elkander aan in gemeenzamen afschuw. Maar Seymour bleef Lorrie's arm vasthouden. „Ik ik heb hem altijd gehaat, mylord," ver volgde Leverick, „maar ik haatte hem nog meer van af dat oogenblik, zoodat ik het plan opvatte hem er onder te brengen. Ik dacht bij mezelf om naar u toe te gaan en alles eeriyk te vertel len maar ik had er den moed niet toe. Daardoor ging ik nog erger drinken dan vroeger en ter- wyi ik daartegen trachtte te vechten, werd ik door den auto omgereden en en hij kon byna niet verder spreken „u waagde uw leven om het mijne te redden en ik, ik had nog wel uw paard vermoord!" De ellende van den stakker was zoo wanhopig, dat Guy's hart, dat tot nu toe als een molen steen was geweest, begon te ontdooien en hij ging naar hem toe, dwong hem om te gaan zit ten en zei, met zijn hand op den schouder van Leverick, met heesche stem: „Heb je nog meer te vertellen? Doe het dan in 's hemelsnaam vlug, beste kerel!" „Ja, er is nog meer," zei Leverick. „Mylord, toen h in het ziekenhuis kwam, dacht ik, dat alles had ontdekt en dat u was gekomen om my te laten arresteeren, maar ik zag spoedig, dat dit niet zoo was en ik zag nog meer, mylord!" Hij aarzelde en keek naar Lorrie. „Ik zag, mylord, dat dat lieve jonge meisje en u van elkaar hielden." i Guy schrok. „Stil," zei hy met gebroken stem. „Neen, mylord, laat me verder spreken. Maar toen ik het haar vroeg, vertelde ze mij, dat ze met dien dien hond ging trouwen!" en hij wees met een bevenden vinger naar Seymour Meiford. „Ik vond het vreemd dat iemand als zij hem kon liefhebben en ik lette op haar ge zicht toen ik uw naam noemde. Toen wist ik, dat^zij u liefhad mylord en ik vermoedde byna met zekerheid, dat hij de een of andere ge meene streek had uitgehaald om macht over haar te krijgen. Maar ik zei niets. Ik dacht, dat ik doodging mylord en dat dachten ze allemaal in het ziekenhuis. Maar ik wilde niet dood gaan vóór ik geprobeerd had u en haar te helpen. Ik verliet het ziekenhuis en ging naar de City. Ik heb in mijn tyd veel zaakjes omhanden gehad en ik heb eenige wonderlijke kennissen. Een van hen daar in de City kende dien fynen meneer wist alles van hem, omdat hij op hetzelfde kantoor had gezeten met een man, die zaken voor hem deed een zekeren Wheeler" Seymour Meiford schrok „en ik gaf hem te drinken en maakte hem aan het pratenjen in een paar minuten had ik het spoor al van „Genoeg!" viel Seymour Meiford hem smalend in de rede. „Deze roman van uit de goot op geraapte personen mag u misschien interessee ren, maar ik stel er geen belang in. Kom!" en hij trachtte Lorrie mee te trekken, maar zij bleef staan, haar oogen op Leverick's gelaat geves tigd, terwijl ze diep ademhaalde. „Het zal hem zoo dadelijk wel interesseeren, mylord!" zei Leverick grimmig. „Ik liet mijn vriend het spoor volgen en toen ontdekte ik hoe hij macht had gekregen over die lieve jonge dame. Mylord, hij had de vader van de juf frouw overreed, om aandeelen te koopen in een mijn, waarvan hy wist, dat hij failliet zou gaan en toen, toen de oude heer failliet dreigde te gaan, kwam hy om hem geld te lee- nen. En zoo geloofde onze lieve juffrouw dat hy een vriend van haar vader was geweest en hem van een faillissement had gered Alsof er een sluier van het verleden was weg gerukt, zag Lorrie nu alles. Die lange bespre kingen tusschen haar armen, gestorven vaderen Seymour; den doodsangst, dien de oude man te verduren had onder de pijniging die Seymour hem in koelen bloede had doen ondergaan. Zij zag alles; alle mazen van het net, dathy rondom haar geweven had. werden nu zichtbaar voor haar. Met een kreet van 't diepste afgrijzen rukte ze haar arm uit den zünen en klemde zich aan den graaf vast. „De mijn was de Wheal Rose, mylord," ging Leverick voort, „en die ging failliet, maar meneer Meiford had op het laatste oogenblik zijn aandeelen verkocht. Hij verloor weliswaar bijna alles wat hij er in gestoken had, maar hij dacht, dat hij het geld wel besteed had. Hy kon natuuriyk niet vermoeden dat de mijn later zou blijken goed te zijn. De mijn was ten slotte goed, mylord, maar het nieuws kwam voor den armen dominé te plotseling en het was zijn dood." Lorrie bedekte haar gelaat met haar handen. „En onze lieve jongedame was toen totaal aan dien kerel overgeleverd. Dat is de heele ge schiedenis mylord. Dat was de macht, die hy over haar had maar ik heb haar vry ge maakt, mylord! Ik heb Gypsy gedood, mylord; maar ik heb die lieve juffrouw gered -an een leven met dien schurk en en Hij zweeg plotseling en draaide wild staTend in het rond. Lady Famham uitte een waarschuwenden kreet en Guy haastte zich naar hem toe en ving hem op, terwijl hy juist voorover in den stoel viel. De inspanning was te groot geweest voor den man en hij was bewusteloos geworden. Guy belde en droeg Gillow op om voor hem te zorgen. In de verwarring, die nu volgde, dacht niemand meer aan Seymour Meiford. Iedere aandacht was gevestigd geweest op de voor naamste persoon in die vreemde historie op Lorrie zelf. Nog met den arm van den graaf om zich heen, hield zij haar gelaat op zijn borst verbor gen en snikte zachtjes. Seymour Meiford stond haar met over elkaar geslagen armen aan te kijken, met een blik op zijn gelaat, die vreeselijk was van diepe wan hoop en machtelooze woede. Tenslotte opende hij zijn lippen. „Lorrie," zei hy heesch, „Lorrie Met een rilling hief Lorrie haar hoofd op en zag hem vlak in het gelaat. Een oogenblik keek hij in het gezichtje, dat hem vol afgrijzen en diepe minachting aanzag, toen keerde hij zich om en ging naar de deur. Diana stond op, legde haar arm in dien van Seymour en leidde hem de kamer uit. En toen zij de deur achter zich lieten dichtvallen was het, alsof er een groote last, een al te zware last van alle aanwezigen was afgewenteld. (Slot volgt)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9