KERKLIJSTEN E.N.A.van MEVERDEN ZONDAG 4 SEPTEMBER 1938 Nieuwe R. K. school aan de Eemstraat Groote medewerking van het gemeentebestuur bij de totstandkoming UiTVOERING VAN DEN P.T.T.- ÖIENST OP 6 SEPTEMBER De Jeugdhulde Instructies aan kath. leiders en deelnemers Katholieke Verkenners V reugdevuur R.K. HAARL. VOETBALBOND De groote jeugdhulde op 6 Sept. GEDENKALBUM VOOR DE HAARLEMSCHE SCHOOL JEUGD Feestviering Zijlstraatvereeniging GROOT RUITERFEEST TE HAARLEM-NOORD Gouden Professiefeest Broeder Barnabas van de „Deo" HAARLEM AANSCHOUWT WAT EENDRACHT TOONT Aangereden ACCOU N TANT—UPVER.v-NEP.ACC HAARLEM AMSTERDAM DE JUBILEUM-SINGELLOOP J. Overdijk werd winnaar Programma Radio-Centrale Maandag 5 September Zaandam CRICKET BONDS XI—BOOTLEGGERS De 2de nederlaag der Engelschen TREKJES De laatste trein STAD Het Katholieke centrum in het uiterste Punt van Haarlem Noord breidt zich maar steeds uit en er gaat geen kwartaal voorbij of er worden weer bouwplannen bekend ge maakt, gebouwen ingewijd, tentoonstellingen georganiseerd, fancy-fairs voor de financiën met origfneele woorden geopend, etc. alle gebeurtenissen, die blijk geven, dat in de Parochie van pastoor van Eeden een rijk katholiek leven bloeit. Zaterdagmorgen werd de nieuwe school aan de Eemstraat plechtig ingewijd en ingezegend door pastoor. Deze intieme plechtigheid werd oijgewoond door ir. M. H. A. Maas, directeur den. dienst van Openbare Werken, de heeren O. v. d. Weyer, inspecteur van het L.O. en 9\H. Weustink, oud-inspecteur, verder den ar chitect, opzichter, aannemer en personeel der scholen. Pastoor van Eeden deelde mede, dat de deken Plotseling verhinderd was en dankte vervolgens t'ct gemeentebestuur voor de coulante mede werking. Er werden eerst hulpoplossingen ge iden, die geen oplossingen bleken te zijn, 'Paar toen er maar even een mogelijkheid was JPP tot een nieuwe school te komen was de medewerking spontaan. Spr. dankte de heeren van der Weyer en Weustink voor hun adviezen en ideeën. Een spe- C'aal woord richtte de pastoor tot den architect, 'co heer Jac. van Velzen, die zich in deze iri °.?1 echt heeft willen uitleven en zijn jonge eeën in steen heeft doen uitbeelden. In een kleinen hoek moest een zesklassige chool gebouwd worden, die aan alle eischen van lcht en lucht voldeed. De architect heeft in Pat hoekje echter een juweeltje geschapen. De ank werd gedeeltelijk overgeheveld naar den opzichter, den heer P. Boutelier, en den aan- Pdner, den heer G. Groot te Den Helder. Pan richtte spr. zich tot het hoofd der School, den heer Commandeur en diens staf va® onderwijzers en onderwijzeressen. „Gij moet met uw tijd meegaan", aldus de Pastoor, „gij moet duidelijk aanvoelen, wat het kind in deze jaren noodig heeft en wat Pet moet worden gegeven. Breng het de P^re beschaving en laat u leiden door de Schildering van v. Rees op den achterwand van de hal, waarop Tobias is uitgebeeld en daaronder staat: „Want ik geloof, dat een goede engel Gods hem begeleidt." Inspecteur v. d. Weyer wenschte de parochie Scjuk met de vergrooting van de schoolruimte. toestand van de beide scholen was de laatste IPten zoo, dat zelfs 'n leek kon zien, dat er een Plossing moest komen. De klassen waren veel 'e groot en er waren te weinig onderwijzers. Dat r niettemin goed onderwijs kon gegeven wor- l!en. was te danken aan de vrijwillige kweeke rsen, die het bijzonder onderwijs op bijzondere fee dienden. °e eerste hulp van het gemeentebestuur werd p'kregen door de beschikbaarstelling van eenige Pdere lokaliteiten, maar daardoor werden de aapjes zoo verspreid, dat de toestand met den aS meer onhoudbaar werd. De nieuwe school jPnge het onderwijs in dit belangrijk stadsdeel eP goede komen. Pr- prees den architect voor zijn schepping sprak tenslotte de hoop uit, dat de nieuwe chool het katholiek geloofswezen in Haarlem- belangrijk zou bevorderen. Nadat pastoor van Eeden de liturgische plech- 'gheden verricht had, werd koffie geserveerd. Voor de uitvoering van den Postdienst geldt ®2elfde regeling als op 31 Augustus j.l.; de kan- r<5n zullen niet later open zijn dan tot 10 uur; ,at Poststation te Vogelenzang is open van 9 (ook voor den Telegraaf- en Telefoondienst). rpe bijkantoren Aerdenhout, Schoterweg en ernPeliersstraat, aismede alle postagentschap- v;n. zijn den geheelen dag gesloten, zoowel voor post- als voor den telegraaf- en telefoon- a'erist. 10 uur kan door de busrechthouders de Post hog worden afgehaald gedurende het uur openstelling voor den Telegraafdienst van 4514.15 De kantoren zijn gesloten voor de Pandeling van: postwissels (met uitzondering van telegrafi- Bche) ^ostbewijzen. Vuitantiën. belastingbetalingen en pasmunt. Girozaken (met uitzondering van spoedbehan- yPgen, telegrafische machtiging tot uitbeta- ®n reispostchèqueboekjes) Quitantie-invordering vindt niet plaats, terwijl overal slechts één brief- en één pakketpostbe stelling worden uitgevoerd. Te Haarlem, Heem stede, Aerdenhout, Bloemendaal en Overveen vindt één buslichting plaats in aansluiting op de nachtposttreinen te 17.30 uur. Te Bennebroek, Epaarndam, Santpoort en Vogelenzang wordt alleen de le lichting uitgevoerd. De laatste bus lichting aan het Hoofdkantoor voor de nacht posttreinen is te 22 uur. Voor telegraaf- en telefoondienst zullen de kantoren, met uitzondering van de bovenge noemde stadsbijkantoren en postagentschap pen, open zijn als op Zondag, met dien verstande, dat de openstelling des morgens wordt verlengd tot 10 uur. De openstelling is voor Haarlem varf 810 en van 12.45—14.15 en voor de bij- en hulpkantoren te Bloemendaal, Heemstede, Over veen, Bennebroek, Santpoort-dorp en Station, Spaarndam van 8—10. Aan alle Katholieke leiders en deelnemers aan de jeugdhulde op den Nationalen Feestdag op de Groote Markt te Haarlem, worden de volgende instructie gegeven: Behalve de Verkenners, voor wien onder staand een aparte regeling, komen alle deel nemers samen op de Dreef om kwart voor tien uur en begeven zich naar hun nummerbordje, volgens onderstaande regeling 1. S. F. L. 2. St. Jozefs-Gezellen en K.J.M.V. 3. St. Francisca-Romana. 4. R. K. Gymn. Ver. Winfried en Tafeltennis. 5. De Wandelsportver. Sportief. 6. De Athletiekvereenigingen. 7. De Wielrennersver. Achilles. 8. De Voetbalvereenigingen. 9. De Dames Gykumnastiekvereenigingen. 10. De Graal. 11. De Kruisvaart. De geheele jeugdhulde staat onder leiding van den D istr.-Commissaris van de Ned. Padv.- Ver., den heer de Jong. De Katholieke afdee- ling onder die van Rector van Zon, Districts- Directeur van de K. J. C. Verder komen alle takken van jeugdwerk on der eigen districtsleiding en de vereenigingen onder hun eigen leider. De districts-leiders krijgen een breede oran je band om den arm, de vereenigingsleiders een smalle ter onderscheiding. Om kwart voor tien is het dus aantreden. Om 10 uur melden alle districts-leiders zich by den hoofdleider, daarna d« vereenigingslei ders bij den districtsleider. Iedere leider en distr. leider inspecteert zijn afdeeling. Om 10.15 zet de stoet zich in beweging in de richting van de Groote Markt. Daar aangeko men volgt men precies de aanwijzingen van de leiders. Wanneer alles is opgesteld volgt de horden- roep van de welpen, waarna de Verkenners hun rallye houden. Daarna volgt het défilé voor de autoriteiten op het Stadhuis. De vaandels- en vlaggendragers begeven zich direct bij aankomst op de Groote Markt naar het Stadhuis, alwaar zij aan weerszijden wor den opgesteld. Voor het défilé sluiten zij weer in, ieder bij zijn eigen vereeniging. Na het défilé volgt de afmarseh door de Ko ningsstraat naar de Ged. Oude Gracht, alwaar de stoet zal worden ontbinden. Alle groepen van ons district zullen deelne men aan horde-roep en rallye op de Groote Markt. Verzamelen op 6 Sept. uiterlijk half elf in het Kenaupark. Volledig in uniform met stokken, geen jassen. Alle vlaggen worden meegenomen. Om half elf staan alle stammen, troepen en horden geformeerd en worden allereerst de Jubileum-wimpels en totemleertjes uitgereikt aan de troepen en horden die deze hebben ver diend. Dan wordt afgemarcheerd, voorafgegaan door de band van de St. Norbertus-groep, naar de Zijlstraat. Op het juiste oogenblik betreden we de Groote Markt. De welpen vormen hier een groote cirkel en doen de Horde-roep, waarna de verkenners naar voren stormen onder de herhaalde kreet O-ran-je. Dan volgt de Ver- kenners-marsch. Tijdens het zingen van het Wilhelmus staan allen strak in de houding zonder te groeten. schitterende uitvoering van: „Zoo zong de gou den eeuw", vereenigden allen zich in de kroon zaal, waar op een versierde tafel- een feestelijk diner was aangericht. De voorzitter, de heer A. Pielage, sprak een woord van welkom. Aan ta fel zijnde werden al de bestuursleden gehuldigd, in 't bijzonder het dagel. bestuur de heeren Pielage, Dantuma en Wensing. Speciaal voor dien avond gemaakte liederen vielen al dadelijk in den smaak en de feestvreugde vertoonde een stijgende lijn. De voorzitter en zijn echtgenoote ontvingen bloemen. Men bleef nog lang in gezellige stemming bijeen. Op Maandag 5 September zal des avonds om 9 uur op het terrein voor het paviljoen een vreugdevuur worden ontstoken. Het publiek zal daarbij zeker zijn belang stelling tooncn. De jeugdvereenigingen wor den er echter aan herinnerd, dat ook hun tegenwoordigheid zeer op prijs wordt ge steld. Derhalve geldt dit bericht als algemecne oproep aan alle jeugdleiders om met hun afdeelingen uiterlijk 8.45 uur in den Hout aanwezig te zijn. Verkenners, Voortrekkers, Graal, Kruis vaart, Oranjegarde, Padvindsters, Drie hoeksmeisjes in uniform! Indien zulks mogelijk is, wordt groepsge wijze naar het paviljoensterrein gekomen. In verband met de groote jeugdhulde welke Dinsdagmorgen a.s. zal plaats vinden, verzoeken wij al onze aangesloten vereenigingen van Haarlem en Omstreken aan dit huldebetoon deel te nemen. Het is daartoe gewenscht, dat aUe leden, zoo wel adspiranten, junioren en senioren liefst in sportcostuum om uiterlijk 9% uur aanwezig zijn ter hoogte Haarlemsche Dreef bij het Sport- fondsenbad onder nummerbord 8. De vereenigingen gelieven hun clubvlag mede te brengen, terwijl verwacht wordt, dat minstens één verantwoordelijke leider aanwezig is. Wij vertrouwen, dat al onze lieden aan deze massale jeugddemonstratie zullen cteelnemen, opdat onze organisatie naar buiten uit gede monstreerd kan worden. Aan alle kinderen van openbare en bijzon dere scholen zal, zooals wij reeds meldden, in samenwerking met „Koninginnedag" ter gele genheid van het regeeringsjubileum een herin neringsalbum worden uitgereikt. Thans kregen wij zulk een nummer toegezonden. Het is een goed verzorgd boekwerk met tal van foto's ver luchtigd, waarin dr. P. H. Ritter over de afge- loopen 40 jaar schrijft. Door zuinig beheer was de kas der Zijlstr. vereen, dermate gespekt, dat besloten werd den grondslag te leggen voor een permanente ver siering, te beginnen met Oranjebanen. Daarnaast werden de leden met hun dames uitgenoodigd in den avond van 1 Sept. in de bovenzalen van Rest. Brinkmann het Jubileum van onze geëerbiedigde Koningin op luister rijke en feestelijke wijze te gedenken. Na eerst met aandacht te hebben geluisterd naar de Voor het Ruiterfeest, dat a.s. Maandagmiddag (5 Sept.) om 2 uur gehouden wordt op het Voor malig Militair Oefenterrein (eind Marsstraat) blijkt groote belangstelling te bestaan. De deel nemers zijn leden van de Koninklijke Neder- landsche Federatie van Landelijke Rijvereeni- gingen. Het programma, dat de Amstelrufters, de Badhoeveruiters en de Venneperruiters ten uitvoer zullen brengen, luidt als volgt: 1. Opening: Ruiterhulde aan H.M. de Ko ningin. 2. Tandemnummer. 3. Carroussel. 4. Sigattenrace. 5. Individueel springen. 6. Vrijheidsdressuur. 7. Zadelrace. 8. Springen in groepen van drie. 9. Hongaarsche post. 10. Poppenrace. Voor de nummers 4, 5, 8 en 10 zijn een twaalf tal prijzen beschikbaar gesteld. Het programma belooft veel goeds voor de Ruitersportliefheb bers. Het Comité Haarlem-Noord der Ver. Ko ninginnedag heeft alles in het werk gesteld om dit Ruiterfeest tot een van de hoogtepunten der feestweek te maken. De microfoon zal be diend worden door den heer W. Slob, geen on bekende in de ruiterwereld. Op het terrein wordt voor het dorstige publiek een consumptietent opgesteld. In de omgeving van het terrein is voldoende gelegenheid tot het stallen van fietsen en het parkeeren van auto's. Met den bus (eindpunt Middenweg-van Nesstraat) is het terrein gemakkelijk te bereiken. Leden der Ver. Koninginnedag hebben op vertoon van bun lidmaatschapskaart vrijen toe gang tot het Ruiterfeest. Niet-leden der Ver eeniging kunnen tegen betaling van een gering bedrag de demonstraties bijwonen. Door de medewerking van de politie en den Dienst v. Openb. Werken wordt voor een dege lijke afzetting zorg gedragen. Tenslotte zij nog vermeld, dat de Ruiterstoet om 1 uur 's middags vanaf het Kennemerplein vertrekt, om zich met muziek voorop, via Scho terweg, Gen. Cronjéstraat en Rijksstraatweg naar het feestterrein te begeven. Op 8 September, feestdag van O. L. Vrouw Geboorte, hoopt in het Ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem de Eerwaarde Broeder Barnabas (in de wereld Wilhelmus F. Manders, geboren te Roosendaal 18 Juli 1866) het gouden feest zijner inkleeding in de Congregatie van de Broeders van Barmhartigheid te herdenker. Voor de zeer velen, die hem kennen, is deze Broeder-Jubilaris steeds een toonbeeld van een voud en plichtsbetrachting geweest: een stil werker in den dienst van de naastenliefde, die nooit tegen moeilijkheden en offers opziet, waar het de eer van God en die zijner Congregatie en het welzijn der zieken betreft. „Een vrome, goede Broeder", luidt het een stemmig oordeel van allen. Broeder Barnabas telt thans 72 jaren, maar nog altijd is hij in het ziekenhuis te Haarlem, waar hij sedert 1904, dus gedurende 3* jaren, onafgebroken vertoeft, met onverflauwde toe wijding werkzaam. De verpleging van patiën ten in en buiten het ziekenhuis, de nachtdienst, het laboratorium, de polikliniek en de mechano- therapeutische afdeeling welke twee laatste ook nu nog zijn arbeidsveld uitmaken zijn de functies geweest, waaraan Br. Barnabas, tot groote tevredenheid van geneesheeren en oversten, gedurende 50 jaren zijn beste krach ten heeft gewijd. Zeer zeker zal. het den verdienstelijken jubi laris niet aan belangstelling ontbreken op zijn gouden feest, vooral niet van de zijde zijner talrijke vrienden en vereerders, de dankbare patiënten en oud-patiënten inbegrepen. Donderdag 8 Sept. zal er in de kapel van „St. Joannes de Deo" te Haarlem te 9 uur een plechtige H. Mis van dankzegging met Te Deum worden opgedragen. De ceremoniën, bij de plechtige viering van een gouden professie- feest in de Congregatie van de eerw. Broeders gebruikelijk, zullen aan deze H. Mis voorafgaan. De receptie zal dien dag gehouden worden uitsluitend van één uur tot half drie. Binnen enkele dagen zal er een reclameplaat voor de H.A.W.E.T. worden verspreid. Zü stelt voor de Amsterdamsche Poort. Op Woensdag 21 Sept. as., des avonds om 9.30 uur, brengt het gemengd koor „Polyhymnia" op de tentoonstelling eenige nummers ten gehoore, w.o. „Prés du fleuve étranger" van Ch. Gounod en „Lentezang" van Fred. J. Roeske. Verder wordt medegedeeld, dat een eerste klas caba retprogramma zal worden gegeven en dat er zang en dans van beroemde buitenlandsche ax- tisten te genieten zijn. Voor Zaterdagmiddag is een groote kindermatinée georganiseerd, waarin Charley en zijn geestige poppenkast den kinderen een genotvollen middag zullen ver schaffen. Vele verrassingen zullen den bezoekers worden aangeboden. Zaterdagavond kwart over negen reed de 28- jarige v. V. uit Haarlem op de Zijlvest en wilde de Wilhelminastraat inslaan. Van de Raaks kwam met groote vaart een auto naar de Raaksbrug toe. De bestuurder kon den wiel rijder geen voorrang verleenen, zoodat werd gegrepen en tegen den grond gesmakt. Vermoedelijk kreeg v. V. een bekkenfractuur en een dijbeenbreuk, benevens schaaf- en hoofdwonden. Per ziekenauto werd hij naar de Mariastichting overgebracht. GED.OUDE GRACHT 82 telefoon 18701 In het kader van het feestprogramma ter ge legenheid van het koninklijk jubileum vond Zaterdagmiddag een jubileum-singelloop plaats, waarvoor de belangstelling, zoowel van de zijde der athleten als van het publiek, voor een sport- stad als Haarlem wel iets tegen viel. Van de pl.m. 75 ingeschreven athleten kwamen slechts 46 aan dep start, terwijl de publieke be langstelling zich meer tot de toevallig voorbij komenden dan tot de werkelijk geïnteresseerden bepaalde. Het parcours van ruim 6% K.M. liep vanaf het Paviljoensterrein achtereenvolgens door Flora park, Iordensstraat, Emmastraat, Leidschevaart, Kinderhuissingel, Schotersingel, Klöppersingel, Hooimarkt, Koudenhorn, Donkere Spaarne, Spaarne, Turfmarkt, Kampervest, Kleine Hout weg, Paviljoensterrein. Om 5 uur precies viel het door den hoofd commissaris van politie, den heer Tenckink, ge loste startschot voor de D-klasse, waarna 30 sec. later de C-klassers vertrokken en wederom 1 min. 30 sec. later de A-klassers. Dank zij de uitstekende regeling voor de pers konden wij per auto de A-klassers volgen in hun pogingen om de reeds eerder gestaxten te ach- tërh&lcn Dank zij den uitstekenden maatregelen van de zijde der politie werd ieder verkeer op de hoofd wegen en uit zijwegen tijdelijk stopgezet, zoodat de loopers ongehinderd hun race konden ver volgen. Het driemanschap Paap-Meyer-Nieuwenhui- zen, dat in de A-klasse uitkwam, zette direct een hoog aanvangstempo in, waardoor reeds na bij den Zijlweg de staart van de D-klassers was bereikt. Waar de kwaliteit in deze klasse echter geweldig verschilde en ook de C-klassers een goed tempo onderhielden, was de taak van het laatst gestarte trio nog zwaar. Nieuwenhuizen werd het hooge tempo spoedig te machtig en liet het initiatief aan zijn klassegenooten. Ter hoogte van het Frans Halsplein slaagde Paap er in zich los te werken van Meyer en nam spoedig een voorsprong vaii ongeveer 50 M. zonder er echter in te slagen voldoende zicht te krijgen op de kopgroep, waar o.a. de wielrenner Overdijk en de Marathonlooper P. v. Leene zich Uit stekend weerden. Eerst op de Kampervest kreeg Paap den in middels onbedreigd aan den kop loopenden Overdijk in het zicht en moet daar zijn kansen op de eerste plaats hopeloos ingezien hebben. Inderdaad ging Overdijk, als C-klasser, het eerst over de finish, waar het inmiddels talryk geworden publiek hem met een krachtig applaus ontving. Zijn tijd bedroeg in totaal 23 min. 34.3 sec die na aftrek van zijn handicap op de D-klasse tot 23 min. 4.3 sec. moet worden terug gebracht. Ook op de tweede en derde plaats ein digden C-klassers, n.m. P. v. Leene en Wagema- kers, die op ongeveer een halve minuut achter stand van den winnaar de eindstreep passeer den. De eerste A-klasser A. Paap kwam me., -4 min. 15.3 sec. uit den strijd, aldus zijn zuiveren tijd na aftrek van den 2 min. achterstand, op 22 min. 15.3 sec. stellend. Zeker een zeer goede prestatie, temeer nu hij hTermede den ervaren straatlooper Meyer voor het eerst achter jch wist te houden, die nochtans ak zevende bin nenkomende niet onverdienstelijk heeft ge-oopen. Ook Nieuwenhuizen, de derde A-klasser, viel als veertiende nog net binnen de beschikbaar ge stelde prijzen. Na afloop van dezen sportief uitstekend ge slaagden singelloop, die slechts door één van de 46 gestarte deelnemers op de laatste 100 M. gestaakt moest worden, reikte de weled. heer mr. dr. F. A. Bijvoet, als voorzitter van het Centrum-Comité van de Vereeniging Konin ginnedag, de prijzen en herinneringsmédailles uit, na eerst den politie-autoriteiten voor hunne prachtige medewerking dank te hebben gezegd. De namen van de 15 eerst,geplaatsten luidden als volgt: 1. J. Overdijk, AAC, Amsterdam 23 min. 34.3 sec. (C-klasse); 2. P. van Leene, DOS, Rot terdam 24 min. 02.8 sec. (C-klasse): 3 J. Wage- makers, De Adelaar, Vught, 24 min. 06.2 sec (C-klasse); 4. A. Paap, Haarlem, 24 min. 15.3 sec. (A-klasse)5. D. Jordens (D-klasse)6. C. Koster (D-klasse)7. J. Meijer, De Vole wijekers, Amsterdam (A-klasse)8. J. Punt, id. (C-klasse)9. G. Kirchhof, id., (C-klasse)10. P. Tullenaars, Holland, Haarlem (D-klasse)11. F. Groen, Olympia, IJmuiden, (D-klasse); 12 G. Pieterse, DOS, Rotterdam (C-klasse); 13. P. Jordan (D-klasse)14. J. Nieuwenhuizen (A- klasse); 15. G. Hermans (D-klasse). P.C.HOOFTSTRAAT 7 tel. 90361 - 22361 Programma 1: Hilversum 2. Programma 2: Hilversum 1. Programma 3: Keulen 8.00; Parijs Radio 10.20; Radio P.T.T. Nord 12.05: Brussel Ned 12.20: Brussel Fr. 1.30; Brussel Ned. 1.50; Brussel Fr. 2.20; Parijs Radio 5.20; London Regional 6.30; Keulen 7.20; Pauze of diversen 8.10; Keulen 3.20; Brussel Ned. 10.20; Brussel Fr. 10.30; Keu len 11.20. Programma 4: Brussel Ned. 8.00; Diversen 9.20; London Regional 10.35; Pauze 2.45; Droit- wich 2.50. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: 1. Auf wieder- sehen my daer, 2. New Street Swing, 3. Geen geld en toch geen zorgen, 4. Stars and stripes, 5. Blackpool Song Mixture, 6. Ein A.bend bei Paul Lincke, 7. Gershwin Foxtrot Medley, 8. The gipsy Princess, 9. Ein Stern fait vom Himmel, 10. Where the blue of the night, 11. The Count of Luxembourg, 12. Geen dag en geen uur, 13. Mandulinata di Napoli, 14. Blue Rhythm, 15. Washington Grey March. 8.0012.00 Diversen. Heden le Zondag van de ma^nd Septem ber. De stille H. Missen om 6 en 7 uur; half 9 de Hoogmis; om 10 uur de Kindermis, uitslui tend voor kinderen toegankelijk; de laatste H. Mis om 11 uur. Onder de H. Missen schaaicol- lecte voor onze eigen kerk, die dringend in uw milddadigheid wordt aanbevolen. 7 uur oefening van de Derde Orde. Om 7 uur Lof en preek. In de Week de HJH. Missen om 6.45, 7.30, 8 en 9 uur. MAANDAG geen H. Mis om half 8. 's Avonds om 7 uur plechtig Lof met preek en Te Deum ter gelegenheid van het 40-jarig Regeerings jubileum van H. M. onze Geëerbiedigde Ko ningin. Alle vereenigingen van volwassenen en van de jeugd worden verzocht hierbij tegen woordig te zijn als een manifestatie van onze nationale eenheid. DINSDAG, de herinneringsdag van het Kro ningsfeest van onze Koningin. Om 8 uur de plechtig gezongen H. Mis waarbij ook alle ge- organiseerden worden verwacht. WOENSDAG om 8.30 uur Maria Congr. afd. Geh. Dames. DONDERDAG 8 Sept. Feest van Maria Ge boorte. Om 6 uur en half 7 wordt de H. Com munie uitgereikt. Kwart voor 8 Gez. H. Mis. Onder de H. Mis van kwart voor 7 Alg. H. Communie voor de Maria Congr. 's Avonds om 7 uur Lof met. Rozenhoedje en gebeden ter eere van onzen Kerkpatroon St. Bonifatius vcor de bekeering van ons Vaderland. VRIJDAG om 8 uur Gez. Jaarmis voor HE.H. Joh. Zwart en overl. bestuursleden van het schoolbestuur, 's Middags om 11.30 en 4 uur biechtgelegenheid voor de kinderen v. de St. Bonifatiuschool. Om 7.30 uur Recollectie voor oud-retraitanten. ZATERDAG 's morgens onder de H. Mis van 8 uur Algemeene H. Communie voor de kin deren; 's namiddags van 48.30 uur gelegen heid om te biechten; 's avonds om 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria voor de be keering van de zondaars. ZONDAG a.s. 2e Zondag van de maand. Col lecte voor het Kath. onderwijs in het Bisdom Haarlem. Op het terrein van VOC te Rotterdam werd door de Bootleggers tegen een Bonds XI de laatste wedstrijd van den toer door ons land. gespeeld. Captain Nolet won voor het Bonds XI den toss en koos batten. Het openingspaar Terwiel—D. Ingelse werd op 16 gescheiden als Terwiel voor 13 l.b.w. gaat. Baring bowlde zeer snel, hetgeen evenwel geen beletsel was voor Ingelse en den beweeglijken C. Engel om voor het 2de wicket de 100 op het scoringbord te brengen. Tien runs later wordt Engel van een harden slag fraai door Kitching voor een zeer goede 39 gevangen. Vóór de lunchpauze viel nog het wicket van Nieuwenburg (1264). Ingelse, die voortreffelijk stond te spelen, zag ook Wittebol voor op Gadsby verdwijnen, Selievis, v. d. Vegte met een harde 19 en Klink verleenden zooveel steun, dat het totaal tot 184 kon worden opge voerd. Ingelse's innings was de beste van den dag. Ditmaal had Gadsby met zijn slows en leg- breaks het meeste succes met den bal door 5— 68 te nemen. Het fielden der Engelschen het in deze ontmoeting nogal te wenschen over. Op den Nederlandschen aanval, uit Terwiel, v. d. Vegt en Klink bestaande, deden de Boot leggers niet veel. Alleen Best scoorde van de kopwickets een goede 17. De H.B.S.-er v. d. Vegt nam 5 wickets voor 20 runs en ook Klink met den wind in den rug leverde door zijn snelheid de noodige moeilijkheden voor de Engelsche bats- men op 9 wickets vielen voor 66 runs. Een laatste wicketstand tusschen Palmer en Senst bracht het totaal nog op 90. Het Bonds XI won den wedstrijd met 94 runs. Scores: Bonds XI: A. Terwiel l.bw. b. Parker D. Ingelse l.bw. b. Baring C. Engel c. Kitching b. Gadsby A. Nieuwenburg c. Wisdom b. Gadsby W. O. F. Wittebol l.bw. b. Gadsby L. W. Selleyis l.bw. b. Gadsby A. H. v. d. Vegt c. Austin b. Baring A. Nolet c. Palmer b. Baring H Klink c. Best b. Baring J. J. Voogd b. Gadsby M. Rutgers not out extra's 13 63 39 0 0 20 19 4 14 0 0 12 184 A. E. G. Baring 462, P. C. Parker 120, A. C. Gadsby 568, D. Best 022. Bootleggers: P. C. Parker b. v. d. Vegt 1 D. Best c. J. Voogd b. v. d. Vegt 17 E. M. Wisdom l.bw. b. v. d. Vegt p. N. Kitching c. en b. v. d. Vegt G. M. G. Austin b. Rutgers 5 J. C. Lynn c. Voogd b. Klink 1* C. H. Harmer c. Ingelse b. v. d. Vegt 5 A. C. Gadsby b. Klink 11 A. E. G. Baring b. Terwiel 0 P. H. Palmer not out 13 D. Senst b. Klink extra's 6 90 A Terwiel 125, A. H. v. d. Vegt 521, H. Klink 317, M. Rutgers 1—3. ..De hoofdpersonen van dit historische drama 1Jtl de twee echtparen Jaap-Mien en Gijs-Wies. ze hadden met gastvrije kennissen uit 't Zui- ?etl 'n reisje gemaakt door België en waren na Paar zeer genotvolle dagen terug in Limburg's £°ofdstad, om vandaar per trein weer naar aariem te vertrekken. aap was de man met 't spoorboekjedie aq (je jleenj.gjs prachtig uitgekiend en zat nu eenig geblader en getuur mede te deelen, at ze om ggygn minuten over half tien nog h Maastricht kondendie trein kwam 'n w uur na middernacht in Amsterdam aan, aar ze dan de laatste naar Haarlem nog kon- de« nemen. bo S was secure hij keek nooit in spoor tjes, daar werd ie altijd zenuwachtig van, .,aai' hij moest minstens zesmaal een beves- jend antwoord hebben op zijn tot vervelens e herhaalde vraag of 't nou heusch in orde niet de trein. 0rTe. mededeeling „de laatste naar Haarlem" Tv'ing hij met 'n zeer bedenkelijk gezicht Jaap lachte al en zei met 'n geruststellend 3e' aar: „Wees maar niet bangdie laatste trein °et op die van ons wachten "Is dat beslist waar?" „Ja, Gijs.absoluut.al zouden we 'n uur iaat m Amsterdam zijnhij moet wach- dat is voorschrift." „O,... juisten is dat altijd in orde? Is 'r nooit es 'n chef geweest, die „Toe, Gijs" kwam Wies er 'n beetje verveeld tusschen „zit nou niet zoo te zanikenbe gin je weer? Als Jaap 't uitzoekt, komt 't toch altijd voor elkaar! En doe me nou 'n plezier en zit onderweg niet telkens te vragen of ie 't wel zeker weet.-... we zijn voor ons plezier uit en met die- angst van jou bederf je 't voor je eigen en voor ons." „Nou, goed" zuchtte Gijs „we spreken dan af, dat 'r onderweg niet meer over die laat ste trein wordt gepraat." „Dat lukt je nooit" schaterde Mien, die hem er altijd om zat uit te lachen. „Wat geef je weg als je je woord niet houdt?" ,,'n Rondje aan 't eerstvolgende station." „Afgesproken." 't Was 'n dieseltje om te zoenen En zoo ongemerkt ze waren gaan pandoe ren zaten ze goed kwaxt voor twaalf in Utrecht, waar de overstap-trein al klaar stond. Gijs had met geen woord over „de laatste" ge rept. In ruim twintig minuten waren ze aan 't Weesperpoort-stationen Gijs knikte tevre den: „We zijn prachtig op tijd." „Schitterend" keek Jaap op z'n polshorloge „zoo heb ik 't nog zelden meegemaakten dan in de vacantie-tijd. Dat eindje naar 't Cen- traai-station beteekent nikspakken jullie de boel maar vast bij elkaar, dan kunnen we zóó uitstappen." Er waren twee handkoffers, twee tasschen, drie bossen hei, twee doozen met Limburgsche vlaat- jes, vier regenjassen en nog wat kleiner spul. Met dat alles op hun knien reden ze naar Cen traal. De trein stoptevoor 'n onveilig sig naaldat duurde 'n minuut of drie en Gijs begon al raar met z'n mond te trekken. Jaap Mien en Wies lachtenendelijk" gingen ze weeren de trein stopte opnieuw.... voor 'n tweede onveilig seintje. Gijs werd wittig om z'n neus.... werd weer uitgelachenJaap klopte hem op z'n schouder en zei: „Maak je nou maar niet ongerust, jöhij moet wachten Zeven minuten over half een stapten ze uit en zagen de trein voor Haarlem al staan. „Nou? Wat heb ik je gezegd?" gaf Jaap hem 'n por tegen z'n ribben. „Nee, je hoeft heusch niet te gaan hollen, want Maar de mond van Jaap bleef in schrik open staanen 'n seconde later stonden ze alle vier als vastgenageldwant de laatste trein naar Haarlem schoof het station uit. En Gijs brulde op zijn beurt, vlak in Jaap's beteuterde snoet: „Nou, wat heb ik je gezegd? Daar stéan we nou.;., daar staan we nou kenne we drie pop neerleggen voor 'n taxi „Maar dat néém ik niet" riep Jaap „daar zullen we Daar kwam de chef al aanen vroeg ver bouwereerd: „Wat scheelt er aan, dames en heeren?" „Wat er aan scheelt?" krijschte Gijs hoog zenuwachtig „dat je de trein voor onze smoe len hebt laten wegrijdenwe komen uit Maastrichten Daar kwam ook de seinhuiswachter op de perron-brug en maakte tegen de chef 'n serie wanhoopsgebaren met handen, hoofd en schou ders.... „Tja, dames en heeren" bekende de chef „Dat is 'n vergissing.... we dachten beslist, dat de trein uit Utrecht al aan wasmaar er gaat straks nog 'n goederentreindaar kunt u inen die zal ik dan in Haarlem laten stoppen." „Hoe laat gaat die?" „Om kwart voor twee...." De dames gaven 'n kreun-gilletjeJaap liet z'n koffer en Gijs z'n sigaar vallenChef en seinwachter spraken woorden van excuus en medelijden en gingen maatregelen nemen En daar zaten de twee echtparen, in 'n triestig décor van koffers, tasschen, vla-doozen en bosjes echte Belgische heien stuk voor stuk wer den de lichten utgedraaidwat het tooneel nog somberder maakteen 't laatste perso neel verliet het perron en bekeek het groepje met gezichten van: „wat moet dat stelletje daar nóg?" 't Werd kilen ze zaten rillerig bij elkaar op een der bankenen 't restaurant was ook dichten Jaap dacht droog-slikkend aan de goedkoope Belgische biertjes.... Mien lachte maar esWies had 'n gezicht of ze de chef en de seinwachter wou op vreten De groote stationsklok treiterde ontzettend langzaam naar één uur „Zouden we 'toch maar 'n taxi nemen?" huiverde Gijs. De anderen vonden 't zonde.... 't had allemaal tóch al zoo veel gekost 't Werd kwart voor twee't werd twee t werd.... Nee, daar kwam de chef hen ha len.... En daar gingen ze omlaagen weer 'n andere trap open daar stond de chef te turen en te zoekentoen moesten ze wéér 'n trap afen wéér 'n trap open daar kwam 'n goederen-trein aanzuchten,... die stopte „Tja" zei de chef wat verlegen „we moeten naar de achterste wagendaar kunt u zitten in 't administratie-vertrekje van de trein-conducteurvolgt u me maar." „Hoeveel wagens zijn er?" informeerde Gijs na 'n lange wandeling, zwaar hijgend. „Negen en vijftig, meneerpast u op hier moeten we 't perron af Toen werd het 'n gesukkel, gestruikel en ge schuifel over rails, kiezels, balken, wissels, ver raderlijke stangen en dwarsliggers vol vuile olie plassen.... de dames moesten als kleine kin deren worden opgetild, om in de bagage-wagen te worden gedeponeerdde mannen volgden klimmend en grijpend.... Gijs stapte mis en viel languit op de bagageverpletterde met z'n kin de helft van 'n doos vla. In 't schrijf-hokje van de conducteur was 'n bankdaar zaten ze stijf tegen elkaarde conducteur bleef staanEr klonk 'n toeter- sein.... Boem! Ze vlogen alle vier met hun borstkas tegen de schrijfplank. „Houdt u maar goed vast" waarschuwde de vriendelijke conducteur iets te laat „Dit is pas de eerste sjor van de locomotief." Er kwamen nog vijf k zeven van die „sjorren", met gekrijsch van het ijzerwerk en gegil van de roestige buffersen de dames. Met zeer on aangename schok-rukjes ging 't vooruitze kregen het gevoel, of ze medicijn-fleschjes wa ren, die vóór 't gebruik werden geschud. „Dat wordt- in Haarlem nog erger" deelde de conducteur liefjes mee „want 'n goederen trein van 59 wagens laten stoppendat is nog niet zoo heel gewoon, ziet u!" Tsjoek-tsjoek-tsjoeksloomde de trein en de dames hadden de grootste lolen toen de conducteur driemaal achtereen z'n handen zwart-bevlekte" aan 'n pas gepotlood en nog niet uitgepoetst kachelpijpje, kwamen Mien en Wies niet meer tot bedarenJaap en Gijs schaam den zich dood voor de goeie man, die was blij ven staan om hén op z ij n bank te laten zit tenZe dreinden tot Haarlemde con ducteur. die stond te schrijven, had het nog niet eens in de gatenen kreeg de.eerste gooi.... kwakte tegen het deurtje en kon zich nog juist bijtijds aan de knop in evenwicht grijpen Mien en Wies gierdenBoem! De tweede „stop-schok". De hoed van Gijs vloog af en z'n kop bonkte tegen 't schotjede andere drie hadden zich al eerder schrap gezetBoem! De derde gooieerst vóór- en toen achter uitde doozen met vlaatjes vlogen van de plank.... en toen Gijs zich bukte, om er een te grijpen, kwam meteen de vierde schokGijs plofte als 'n blok onder de plank en kreeg de grootste koffer op z'n derrièreDe dames zaten zich op te rollen van 't brullen en de dikke kop van Jaap stond op springenBij de laatste en geweldigste schok kregen ze 't gevoel of de trein tegen 'n muur botsteMien kon niet meer en omstrengelde Wies in benauwde lach-wanhoop. De stationschef van Haarlem dacht, dat er 'n stelletje dronken lui uitstapte.... althans iz'n gezicht stond heeleméal zoo. Drie uur in de nacht liepen ze naar huis.... Toevallig stond de buurman van Jaap en Mien aan de deurdie had nachtdienst aan de. gasfabriek.... En die zei: „Goeie genade, zijn jullie nóu pas thuis.... jullie hebben 't 'r van genomen, hoor!" G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3