NEDERLAND HULDIGT ZIJN VORSTENHUIS Onvergetelijke dag in de historie der Oranjes GROOTSCHE HULDE OP DEN DAM Het nieuws van heden DE PRINSES DANKT DE KONINGIN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 6 SEPT. 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC fao. 21363 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week. Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor nsr l* f o co DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM per Kwartaal r J.58 do kleine annonces „Omroepers" rle de rubriek jm- ïen jijic dig bor oer- De Koninklijke Familie, staande op het balkon van het paleis te Amsterdam, neemt de hulde in ontvangst Het défilé voor H. M. de Koningin tijdens de grootsche hulde op den Dam In een spontaan enthousiasme verbreekt de menigte de politie-af zettingen Fleurig défilé Het Weer minimi minui! De Dam in afwachting Gala-maaltijd ten Paleize Versiering van het Paleis Vader en zoon voor de Rotterdamsche rechtbank ter zake bedrieglijke bank breuk en verduistering. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN De menigte op den Dam was zoo enthousiast, dat zij de politie-afzetting verbrak en naar het paleis stormde om H. M. de Koningin te begroeten Dankstonden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT I IZ.C rVVJCII Cll 79 r UtJI W CtJAK^1 «-> IJ v. wi ui av.1 K .iet |en ijn er- ars •en. ieer of hij tar •30- us- uw ■rijn liet »m bg- ïer «e- riat ich de ai net je zen it," en, ïen op ór- er- ïen Het défilé is afgeloopen. De laat ste groetende en wuivende deputatie is weggetrokken met de wapperende vlag en de Koningin blikt lachend haar de menschen, die nog eens om kijken en nog eens met de hoeden Zwaaien, alsof het hun moeilijk valt door te loopen, zooals de orde-com- thissarissen hun bevolen hebben. Het hartelijke, spontane défilé is voorbij. Lang heeft de toeschouwende massa zich bedwongen. Maar eensklaps is het uit. Het volk wil juichen en meer dan dat. Het wil de Vorstin zien en Haar toonen hoe diep de sympathie is. die het Haar toedraagt. Het Wil helmus jubelt eensklaps over den Dam. Het trilt tegen de Paleismuren en het golft over de daken. Dit is het Wilhelmus der massa, het volks lied, dat als een kreet van hulde en trouw opstijgt uit de harten van dui zenden, die Haar onderdanig willen Zijn. verzekerd direct achter de afzetting op het middenplein. En de jongeren hebben vanzelf sprekend de lantarenpalen in beslag genomen De groote getouwen zijn bezet door uitverko renen, die geïnviteerd zijn om het grootsche gebeuren vanuit de vensters mee te maken en de daken zijn volVoor dc Nieuwe Kerk is een tribune opgebouwd. Een aantal genoodig- den heeft er plaats genomen en de Indische vorsten mei hun familie vormen hier een fleu rige groep temidden van het stemmig zwart Om kwart voor drie kan men een luid gejuich hooien. Er komt iets van nervositeit over de wachtenden. Zou de Koningin dan vroeger gekomen zijn? Neen, het is het Prinselijk Paar, dat per au'o naar de hoofd stad gereden is en dat nu arriveert aan de achterzijde van het Paleis. Het is een aankomst zonder plechtigheden. Prinses Juliana en Prins Bernhard lachen tot de wachtenden en groeten op vriendelijke wijze, maar verdwijnen dan direct door den achteringang. Zij moeten immers dadelijk gereed zijn Hun Koninklijke Moeder te ontvangen. Op den Dam trekt dan de Postharmonie rond en mocht de stemming onder de gedul dige menigte nog geen hoogtepunt bereikt hebben, dan gaat het nu toch met sprongen vooruit. Men zingt en fluit mee en er komt een sfeer, die echt op een feestdag past. Nauwe lijks is de Postharmonie tot bij het Paleis ge komen of daar marcheeren de Mariniers aan Commando's klinken en de Jantjes betrekken de wacht voor den ingang, waar ook de Ma rinekapel staat opgesteld. Intusschen hebben de zangers van ,,Apollo", die onder leiding van Fred. Roeske hun muzikale hulde zullen bren gen, hun plaatsen rond den dirigeerstoel van hun leider opgezocht. Het kan dus niet lang meer duren. De spanning stijgt met de minuut. De stoet moet in aantocht zijn. Nerveus draaien de hoofden. Men rekt de halzen om maar vooral niets te missen van het schouwspel dat te wachten staat, Tien over half vierEr klinkt gejuich, zacht eerst, maar dan zwelt het aan. De klok ken van het carillon barsten los en hun bron zen stemmen zingen het Wilhelmus boven de hoofden der massa. Op de daken en uit de vensters zwaait men met zakdoeken en vlae- getjes. De Koningin komt En dan, eensklaps, is het groote moment aangebroken. Men hoort, duidelijk het getrap pel der paarden, dat overstemd gaat worden door de jubelende menigte. Het gejuich groeit aan tot een donderend geweld. De roomgelp calèche, waarin de vorstin gezeten is, zwenkt den hoek van de Paleisstraat om en rijdt langs de afzetting naar het Paleis. Het urenlange wachten is beloond. Achter de versperring kan men de Koningin zien, vriendelijk groetend, onvermoeid na Haar zegetocht en steeds maar buigend en knikkend. H. M. passeert de tri bune en wuift naar de Indische Vórsten en naar de Wethouders en gemeenteraadsleden, die verderop staan. Bij den ingang presenteert de eerewacht het geweer en terwijl de Koningin uitstijgt en de officieren het eeresaluut bren gen zet de Marinekapel onder leiding van ka pelmeester Leistikow het volkslied in. Er valt VERWACHTING: Aanvankelijk afne- j| mende Noordelijke tot Westelijken, later weer toenemende en verder krimpende wind, aanvankelijk gedeeltelijk bewolkt, daarna toenemende bewolking, tijdelijk regen, iets zachter. j| 2 VERDERE VOORUITZICHTEN: Matige H wind uit Zuid tot West, betrokken tot zwaar bewolkt met kans op nu en dan een weinig regen. De Koningin luistert ontroerd toe en knikt maar en wuift, getroffen door de eerlijke betuiging van liefde. Maar nog heeft het enthousiasme geen voldoenden uit leg kunnen vinden. Er komt beweging in he massa. De politie en de orde-commissa rissen, die zoo voortreffelijk de afzetting hebben gehandhaafd, manen tot kalmte. E>och zij manen tevergeefs. Zij staan mach teloos. De menschen dringen op. Het Ujkt een vloedgolf, die naar het Paleis komt gespoeld. De agenten kunnen niets meer Uitrichten. Zij worden meegesleept en ver her gedragen tot voor het Paleis. Het plein, hat na het défilé even verlaten is geweest, Wordt veroverd door het volk, dat juicht en juicht en met hoeden en zakdoeken zwaait. En de Koningin lacht en groet en wijst de Prinses op het aanstormende vreed zame geweld. Dat is het schoonste moment van heel dezen heerlijken dag, die een aaneenschakeling is van treffende oogen- hlikken, doch die hier zijn bekroning vindt hi de onstuimige liefdesbetuiging van een Volk. Uren lang hebben deze menschen gewacht Up het historische plein van de hoofdstad. Om Jwaalf uur zijn ze al gekomen, om maar iets r® kunnen zien van het groote feest dat hun wachten staat. Sommigen hebben stoeltjes Ogenomen, anderen hebben zich een plaatsje Maandagavond is in de groote Burgerzaal ten Paleize een gala-maaitijd gehouden. Daaraan zaten met H. M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhaid aan de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer, de le den der regeering en de ministers van Staat, In dische Vorsten en delegaties met hun familie leden. Voorts verschillende hooge civiele en mili taire autoriteiten in den lande, o.m. de commis sarissen der Koningin in de verschillende pro vinciën en het college van B. en W. van Am sterdam. Tot de gasten behoorden ook de leden van het uitvoerend comité van de Huldigings commissie en de oud-cadetten en adelborsten, die in 1898 de eerewacht naar de Nieuwe Kerk vormden. De interieurversiering van het Koninklijk Pa leis op den Dam is als huldeblijk aangeboden door den Aalsmeerschen Tuinbouwbond. De troonzaal werd met duizenden Amerikaan- sche anjers van de variëteit „Laddy" versierd, waarvan de warm-rose klem- bij vutstek harmo nieert met de tinten van meubels en tapijten. Bij deze versiering sloot zich aan een decoratie van twee zijgalerijen van de Burgerzaal, be staande uit rose en gele chrysanthemums Jtayonnante" en rozen van de variëteit „Dame Edith Helen", geplaatst in vazen van de potterij Zaalberg te Leiderdorp. Een aantal manden, ge vuld met de grootbloemige begonia „Exquisite" voltooit het geheel. Défilé van vereenigingen en organisaties voor H. M. de Koningin op den Dam te Amsterdam. Gala-maaltijd ten Paleize te Amsterdam. De partijdag te Neurenberg werd met de plechtige ontvangst van Hitier geopend. De Tsjecho-Slowaaksche ministers zijn in een buitengewonen ministerraad te Praag bijeengekomen. Een Chineesch passagiersvliegtuig werd door de Japanners tot dalen gedwongen. Rector en Senaat der R. K. Universiteit hebben H. M. de Koningin een artistiek uitgevoerde oorkonde aangeboden. Voorstanders van handmatige productie in de sigarenindustrie hebben een nieu wen bond opgericht. O een stilte over den Dam. Men gevoelt zich vreemd te moede bij dit Wilhelmus, dat plech tiger klinkt dan ooit en men beseft volkomen de diepe beteekenis van dit moment. Als het Wilhelmus beëindigd is en het pu bliek weer een hartelijk gejuich heeft aange heven, betreedt de Koningin het Paleis. Dade lijk zal Zij op het balcon verschijnen en dan zal men beter dan thans nog uiting kunnen geven aan zijn geestdrift. De koninklijke standaard gaat omhoog. Het duurt slechts weinige minuten. H. M. wil alleen Haar vor stelijke kinderen begroeten. Doch dan worden de balcondeuren open geworpen en achter de iiaag van groen, die is aangebracht, verschijnt H. M. de Ko ningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. De Prinses is gekleed in een zeegroene robe en draagt een bijpassenden hoed met af hangende veer. Zij ziet er vriendelijk uit als immer en lacht vriendelijk. De Prins is gekleed in het gala-uniform van luite nant ter zee 1ste klasse. Het gejubel dat losbarst bij het verschijnen der Vorstelijke Familie op het balcon is overweldigend. Alle liefde en geestdrift, alle trouw en aan hankelijkheid spreken hier in dezen éénen juichenden groet. Spontaan zet de massa het volkslied in, nog voor de muziek maar gelegenheid heeft te spelen. H. M. de Koningin, die een bouquet paarse orchideeën draagt, luistert stil toe. Zij is zichtbaar ontroerd nu zij den ganschen koet, die zich gevormd heeft tijdens de aankomst en die vertegenwoordigers van alls organisaties en vereenigingen telt, daar ziet staan met vlaggen en vaandels. Het geheele Damterrein is bezet He: is een menschenzee, waarboven vroolijk het kleurige dundoek wappert. De Postfanfare speelt dan het Wilhelmus. De vaandels neigen ten groet. Het maakt een prachtigen indruk en deze vaandelhulde ver rast voor de zooveelste maal dezen middag de toeschouwers. Intusschen is ook de Burgemeester, dr. W. de Vlugt, op het balcon verschenen. De wet houders, de raadsleden en de gemeente-secre taris, hebben zich beneden, terzijde van den ingang, opgesteld. En nauwelijks is de vaan- delgroet gebracht of de Koninklijke Mannen- zangvereeniging „Apollo", versterkt door de christelijke mannenkoren „Valerius" en „Ada- ma van Scheltema", brengen onder leiding van den dirigent Fred. Roeske de eerste en zesde strophe van het Wilhelmus ten gehoore. Prach tig klinken de sonore mannenstemmen over den Dam en nooit hoorde men ons volkslied schooner zingen dan hier, waar men zich kan verzadigen aan een klankenweelde. Het Wil helmus woTdt gevolgd door „Wilt heden nu treden" en door het koraal „Wij loven God den Heer", waarvoor Jac. Denys de woorden schreef en dat Fred. Roeske bewerkte. Het is een zanghulde die indruk maakt. De koninklijke familie applaudisseert enthousiast en de menigte roept luid hoera. Fred. Roeske en de voorzitter van Apollo' de heer Jac. Denys, worden ten paleize ontbo den om den dank van H. M in ontvangst te nemen. Eenige oogenblikken hebben de vorstelijke personen zich naar binnen begeven, doch on der groot gejuich verschijnen zij even later weer op het balcon. Het défilé neemt een aan vang. In een vlot tempo trekken de deputaties met vlaggen en vaandels voorbij. Het is een bonte stoet. Alle godsdienstige en maatschappelijke instellingen lijken vertegenwoordigd en in hun groote verscheidenheid vormen zij een merk waardige eenheid. Men ziet de Katholieke jeugd-, stands- en vakorganisaties tusschen christelijke en neutrale vereenigingen. Van daag is alles één in denken, nu het er om gaat eer te bewijzen aan Haar. die men aanvaardt als het van God gegeven ge?as. Studenten trekken voorbij, arbeiders, ziekenverpleegsters, sportlieden, leden van muziekclubs en padvinders. Men ziet de fleurige Graalmeisjes met haar leidsters, de kwieke St. Josephs Gezellen, de kranig marcheerende Kruisvaarders en de kleine parmantige welpen. Zij stappen fier voorbij hun Koningin, die zij groeten willen op Haar feest. En de Koningin lacht maar en knikt en wuift onvermoeid en de Prinses wuift mee, terwijl de Prins salueert, wan neer de vlaggen en vaandels neigen. Tot half vijf duurt het défilé. Dan is het officieele einde gekomen. De koninklijke fa milie trekt zich terug Maar het volk blijft en juicht. Het wil de Vorstin opnieuw zien. En het krijgt zijn zin. Weer gaan de deuren open en wanneer de laatste deelnemers aan het dé filé nog bij de Mozes- en Aaronstraat zicht baar zijn, verschijnt weer de Koningin op het balcon. Prins en Prinses blijven op den ach tergrond als willen zij er op wijzen dat deze hulde toch eigenlijk geldt; de Koninklijke Moeder, die thans Haar schoone feest viert. En dan komt het groote moment, dat wij hierboven reeds beschreven. Het publiek ver breekt de afzetting. Het dringt tot vóór het Paleis en het brengt zijn spontaan eeresaluut. Na deze treffende oogenblikken trekken de vorstelijke personen zich terug. De balcondeu ren worden gsloten. De eerewacht rukt in en ook de Indische vorsten vertrekken. De massa verspreidt zich langzaam. Een onvergetelijke dag in de historie der Oranjes is ten einde. Tijdens den galamaaltijd in het paleis heeft H. K. H. Prinses Juliana Maandagavond H. M. de Koningin toegesproken. De Prinses zeide: „Excellenties, Dames en Hee- ren, Ik stel u voor, zoo dadelijk een heildronk uit te brengen op de Koningin, die in deze dagen haar 40-jarig jubileum mag vie ren. Ik zou hierbij den nadruk willen leggen op de dankbaar heid, die wij gevoelen, ditmaal niet tegenover de representatie ve Koningin, maar vooral in dezen kring van de meest voor aanstaanden in het Rijk, en om dat het hier haar eigen kind is, dat spreekt in het bijzonder ten aanzien van den stillen wer ker, dien men niet kent, van de persoonlijkheid, die niemand ten volle weet. En bij onze dank baarheid voegen wij onzen wensch voor het geluk, dat haar arbeid haar in de toekomst moge schenken." Maandagavond zijn in verschillende kerken te 's Gravenhage dankstonden gehouden. In alle R. K. kerken van 's Gravenhage, Scheveningen en Loosduinen werd een plechtig Lof gecelebreerd met het „Te Deum" en het gebruikelijke gebed voor H. M. de Koningin, „Domine salvam fac Reginam nostram". Ook in de verschillende protestantsche kerken wer den dankdiensten gehouden. De Nederlandsch Israëlietische gemeente hield een buitengewone godsdienstoefening in de groote synagoge in de Wagenstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1