I Ministerraad te Praag KATHOLICKCN VOLTOOIT UW CIGCN UN IVCR GITGIT De partijdag te Neurenberg CHINEESCH VLIEGTUIG AANGEVALLEN DE BAROMETER DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938 Men verwacht beslissingen van kapitaal belang De Sudeten-partij vergadert Runciman wil betere nachtrust Eerherstel voor het godloozencongres Protestdemonstratie te Londen De vliegtuigbouw in Canada Gaat men ook voor Frankrijk bouwen? De typhoon in Japan Schade valt betrekkelijk mee Plechtige ontvangst van Hitier op het raadhuis Japanners maken melding van een groote overwinning Veiligheidszone te Hankau Amerika bestelt wapens op proef Koninklijk bezoek aan Londen Geen aanslag op koning Faroek Van kwaadwilligheid was geen sprake Huil blijft vandaag op zijn post Botsingen aan de grens van Peru en Ecuador? Politieke agitatie in Brazilië? MASSA-ONTSLAG VAN PROFESSOREN Korte berichten DE NIEUWE PRESIDENT VAN DE RECHTBANK Mr. J. Houwink benoemd DE BRIEF DER DUITSCHE BISSCHOPPÉN J. F. van den Broek begraven Groote belangstelling in de kerk en op het kerkhof New-Yorksche Beurs gesloten ATHLETIEK Dualmeet Arnhem-Deventer ZWEMMEN NED. RECORD 4 X 100 METER BORST CRAWL HEEREN Het IJ brengt het te Casablanca op 4 min. 8l/2 sec Clearingkoersen STOOMVAARTLIJNEN Herdenken FAILLISSEMENTEN PRAAG, 5 Sept. (Renter.) Om vijf uur vanmiddag is te Praag een buitengewone ministerraad bijeengekomen, die beslissin gen van kapitaal belang zal nemen. Havas meldt hieraangaande, dat de mi nisters der politieke departementen in ver gadering bijeengekomen zijn. Aangezien echter op Maandag nooit een minister- raadszitting wordt gehouden, heeft de ver gadering een uitzonderlijk karakter. Na de beraadslagingen zal een communiqué uitge geven worden. Runciman had ach in den loop van den middag reeds naar Benesj begeven, terwijl Hodza een langdurig onderhoud met Gwatkin heeft gehad. Het bericht over een bijeenkomst van Benesj, Runciman en Kundt is onjuist. Wel wordt veel beteekenis gehecht aan het on derhoud tusschen Benesj en Hodza, dat gisteren plaats had. Havas meldt, dat Gwatkin Hodza in kennis heeft gesteld van de belangrijke bespreking, die hij gisteren met Henlein te Asch gehad heeft. De persafdeeling van de Sudeten Duitsche par tij deelt mede, dat het bezoek van Henlein aan Hitier gebracht is op verzoek van de Engel- sche missie te Praag, uitsluitend om een wensch, zonder concreet verband met het z.g. nieuwe Tsjechische plan, over te brengen. Dienzelfden dag, 2 September, hebben Kundt en Sebekowski een particulier onderhoud gehad met den staatspresident, wien zij een schrifte lijk antwoord overhandigden op het inofficieele Tsjechische voorstel. Het persbureau der Sudeten-Duitsche partij deelt verder mede: „Heden is te Eger een gemeenschappeüjke bespreking gehouden door Henlein met de af gevaardigden Hermann Frank, Kundt, Peters, Rosche en met Sebekowski en Sehicketanz. De onderhandelingsdelegatie gaf een uitvoe rig rapport en Henlein behandelde de gebeur tenissen van de afgeloopen week, zijn bezoek aan Hitier en zijn onderhoud met Gwatkin. Voorts werd een reeks concrete incidenten en gebeurtenissen behandeld, die bewijzen, dat het optreden der overheid niet tot een ontspanning in het Sudeten-Duitsche gebied bijdraagt. Alle ingekomen berichten toonen den onhoudbaren toestand aan, die slechts door de snelle en om vangrijke uitvoering van de acht eischen van Karlsbad van Henlein kan worden beëindigd." De vergadering begon om 15 uur en duurde ln den avond nog voort. Runciman is vandaag uit het hotel Alcron vertrokken. Hij heeft zijn intrek genomen in het gebouw van de Engelsche legatie, dat in een rustiger wijk is gelegen dan het centrum der stad, waar het hotel Alcron zich bevindt. Nader wordt medegedeeld, dat Runciman al leen in het legatie-gebouw zal slapen. De werk zaamheden blijven geconcentreerd in hotel Al cron. Volgens berichten in de Sovjet-Russische bladen is de delegatie, die de Vereenigde Sovjet- Republieken op het Internationaal Vrijdenkers- congres te Londen zal vertegenwoordigen, dezer dagen naar Leningrad vertrokken, vanwaar zij zal scheep gaan naar Engeland. De leden der delegatie zullen ongeveer veertien dagen op En- gelsch grondgebied vertoeven. Z.H. Excellentie Mgr. Mangers, bisschop van Oslo, heeft bepaald, dat de katholieke mannenvereenigingen hun leden bijeen zul len roepen, om op 9 September as. een ge zamenlijke H. Communie op te dragen als eerherstel voor het godloozencongres, dat in die dagen te Londen gehouden wordt. Naast' de groote katholieke godsdienstoefe ningen van eerherstel, die op 11 en 18 Septem ber in Londen gehouden worden, wordt op 9 September in de Londensche Caxton-Hall een groote openbare interconfessioneele protest demonstratie gehouden tegen het wereldcongres der godloozen. De Earl of Glasgow is voorzitter van deze massa-vergadering, terwijl A. Ramsay, voorzit ter van het „Vereenigde Christelijke front", een rede zal uitspreken. OTTAWA, 5 Sept. (Havas). Een der best in gelichte politieke figuren van Canada heeft te genover Havas verklaard, „dat de Canadeesche Regeering gaarne Frankrijk zou laten profitee- ren van gelijke voordeelen ais die, welke zij aan de Britsche Regeering verleent voor het oprichten van een belangrijk centrum voor den bouw van bombardementsvliegtuigen". TOKIO, 5 Sept. (Domei.) De typhoon in Ja pan heeft minder schade aangericht dan ver wacht werd. Op het eiland Sjikokoe echter is aanzienlijke schade veroorzaakt, o. m. in de prefectuur Tokoesjima, waar vijf personen wer den gedood, drie gewond, en waar zeven per sonen vermist worden. Acht en dertig huizen stortten hier in, drie werden weggespoeld, 577 overstroomd, zes bruggen meegesleurd door het water en acht dijken vernield. Voorts werden in de prefectuur Kagawa vijf huizen wegge spoeld en vijfhonderd overstroomd, terwijl elf personen, voor het grootste deel visschers, ver mist worden. De typhoon volgde een weg over de Japan- sche zse, vervolgens over Midden-Japan tus sehen Kobe en Okayama. In het lage deel van Osaka liepen ongeveer 30.000 woningen onder door een vloedgolf, die echter verder geen scha de veroorzaakte. Kobe is ook voor ernstig: schade gespaard gebleven. NEURENBERG, 5 Sept. (D. N. B.) Na dat rijkskanselier Hitier vanochtend te Neurenberg was aangekomen voor het bij wonen van den rijkspartijdag der NSDAP en ook de buitenlandsche diplomaten in een specialen trein uit Berlyn waren aan gekomen is de partijdag te Neurenberg van- middag op de gebruikelijke wijze geopend met een plechtige ontvangst van Hitier op het raadhuis. De eerste burgemeester sprak een welkomst rede uit, waarop Hitler met een toespraak ant woordde, die hij als volgt eindigde: Thans is Neurenberg de tot steen geworden uitdrukking van Duitsche kracht en grootheid in heb nieuwe Duitsche Rijk." Vanmiddag om half drie heeft dr. Dietrich de vertegenwoordigers van de binnen- en bui tenlandsche pers ontvangen, en hen uit naam van Hitier en de nationaal socialistische partij welkom geheeten. Deze partijdag, aldus verklaarde dr. Dietrich, zal in het teeken van het Groot-Dui'.sche rijk staan. Hij besprak verder de nationaal-socia- listische staatsidee, die, naar hij zeide, op na tionaal en sociaal gebied voor het Duitsche volk problemen heeft opgelost, naar welker op lossing eeuwen lang vergeefs gestreefd is. HONGKONG, 5 Sept. (Reuter). Een Chineesch passagiersvliegtuig, op weg van Hongkong naar Joennan, is vanochtend aan de grens tusschen Kwangtoeng en Kwangsi door Japansche vliegtuigen aangevallen en tot dalen gedwongen. De benzinetanks waren door kogels getrof fen, doch de passagiers, onder wie verschei dene Duitschers, hadden geen verwondingen epgeloopen. Tijdens een gevecht aan den rechteroever van den Jangtse hebben de Chine ezen, volgens berichten uit Tokio, 10.000 man verloren. Na het gevecht was de spoorlijn van Kioe- kiang naar Nantsjang afgesneden. De Japanners hebben hun actie in de pro vincie Hoepeh voortgezet en Yoekiausjen, een belangrijk strategisch centrum, bezet. Volgens een nader bericht van Japansche zijde zouden de Japanners de Chineezen uit hun defensieve stellingen bij Mahweiling (Noord Teian) hebben gedreven. Van de 10.000 Chi neezen, die er buiten gevecht werden gesteld, zouden 3000 gesneuveld zijn. 20.000 man Chi- neesche troepen trekken zich uit dit gebied terug. Volgens een bericht uit Sjanghai wordt in Chine esche militaire kringen het bericht te gengesproken, dat de Japanners Mahweiling zouden hebben bezet. Daarentegen wordt ver klaard, dat de gevechten voortduren. Den ambassadeurs te Tokio is medegedeeld, dat het Japansche leger bereid is een bepaald gedeelte van Hankau te respecteeren als vei ligheidszone, mits dit gedeelte niet wordt ge bruikt als basis voor Chineesche militare ope raties. WASHINGTON, 5 Sept. (Havas.) President Roosevelt heelt een crediet van 2 millioen dol lar ter beschikking van het Ministerie van Oorlog gesteld, bestemd voor het doen van proefbestellingen bü de particuliere wapen- en munitie-industrie, teneinde deze ondernemin gen met de massa-productie vertrouwd te ma ken. Hij heeft voorts zijn goedkeuring gehecht aan verschillende fabricage-plannen, o. a. betreffen de een nieuw oorlogsgeweer, een mechanisme voor het reculeeren van luchtafweergeschut, gasmaskers en granaten, waaraan het Depar tement van Oorlog zekere beteekenis toekent. LONDEN, 5 Sept. (Havas.) De Koning en Koningin van Bulgarije zijn te Londen aange komen. Zij werden aan het station verwelkomd door den Britschen gezant te Sofia, die thans met vacantie te Londen vertoeft. ONDER HENGELAARS. „Dat is pas een opschepper gewgggt, die deje yisjjh gevaggeg heg|tV ALEXANDRIË, 5 Sept. (Reuter). In verband met het vermelde incident in Alexandrië ver neemt Reuter van betrouwbare zijde, dat er geen enkele kwaadwillige bedoeling in het spel was. Categorisch wordt ontkend, dat er een aanslag is gepleegd op het leven van den ko ning. WASHINGTON, 5 Sept. (Havas). Minister Huil zal vandaag, ofschoon het Labor-day is, te Washington blijven om de ontwikkeling van den toestand in Midden-Europa van nabij te volgen. Hij zou zich reeds des morgens naar zijn departement begeven om de telegrammen van de diplomatieke vertegenwoordigers in Europa te bestudeeren. QUITO, 5 Sept. (Havas). De autoriteiten be waren het stilzwijgen omtrent een in het bui tenland gepubliceerd bericht, volgens hetwelk aan de grens een* botsing zou hebben plaats gehad tusschen troepen van Peru en Ecuador. Men acht het echter mogelijk, dat het bericht slaat op een incident, dat zich begin Augustus zou hebben voorgedaan. MONTEVIDEO, 5 Sept. (Havas). Volgens niet bevestigde berichten van de Braziliaan- sche grens zouden de troepen van Livramento in de kazernes geconsigneerd zijn in verband met politieke opwinding in den staat Rio Gran de do Sul. Verscheidene leden van de familie van den oud-gouverneur Flores da Cunha zouden zijn gearresteerd. De Braziliaansche ambassade spreekt echter deze berichten tegen en ver klaart, dat er rust heerscht in Rio Grande do Sul. Volgens de nieuwe ministerieele decreten in Italië zijn aan de universiteit van Turijn 50 professoren ontslagen, aan de universiteit van Florence 40 en aan de universiteit van Milaan 20. Zij namen bijna allen vooraanstaande plaat sen in. De „Osservatore Romano" bericht, dat ook aan de universiteit van Weenen talrijke profes soren zijn ontslagen om redenen van ras en politiek. Verscheidenen van hen zijn katholie ken, die door de nationaal-socialisten als ge vaarlijk voor den staat en het Duitsche ras werden beschouwd. Zondagavond om 11 uur hebben vijf recht- sche vliegtuigen voor de tweede maal in den loop van den dag Valencia gebombar deerd. Volgens dè eerste telling zijn er één doode en tien gewonden. Om half één keerden drie vliegtuigen terug, doch zü richtten slechts onbeteekenende schade aan. Maandag is te Blackpool in Engeland het „Congres der trades unions" geopend. De voorzitter, El vin, betoogde in zijn openings woord onder meer, dat Tsjecho-Slowakije tegen alle aanvallen verdedigd moet worden. Jacqueline Cochrane heeft den prijs van 30.000 dollar van de transcontinentale lucht- derby van Los Angelos naar Cleveland gewon nen. Zij legde 2042 mijl af in een gemiddelden tijd van 249.774 mijl per uur. Nabij Botosani in Moldavië hebben vier met geweren gewapende bandieten een autobus met twintig passagiers aangehouden. Zij beroofden de passagiers van 300.000 lei. Men vermoedt hier te doen te hebben met ontsnapte gevangenen. Veertienduizend arbeiders der jutefabrieken in het departement Somme in Frankrijk zijn in staking gegaan. Zij eischen een ver hooging der loonen. De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Beek, heeft den Britschen ambassa deur K e n n a r d ontvangen. Bij Kon. Besluit van 5 September is be noemd tot president van de Arrondisse mentsrechtbank te Arnhem mr. J. Houwink, thans vice-president van deze rechtbank. Mr. Houwink is in 1873 geboren, promoveerde te Leiden op 7 November 1899. Hij werd in 1903 benoemd tot Kantonrechter-plaatsvervan- ger te Arnhem en in November 1904 commies bij den Centraien Gezondheidsraad. In Juni 1912 werd mr. Houwink benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Almelo en in Maart 1916 in gelijke functie bij de rechtbank te Arnhem. Op 23 October 1935 werd de nieuw benoemde president benoemd tot vice-president bij de Arnhemsche rechtbank als opvolger van Jhr. mr. A. D. H. Quintus. Mr. Houwink is reeds vele jaren voorzitter van den Voogdijraad en maakte dèel uit van het bestuur van Pro Juventute. De leiding van de R. K. Staatspartij heeft be sloten een extra-„Opmarsch"-editie in een op laag van een millioen exemplaren te doen ver spreiden, waarin de volledige tekst zal worden afgedrukt van den belangrijken Herderlijken brief der Duitsche Bisschoppen over de ge loofsvervolging in Duitschland. Resumeerende komen wij tot de conclusie, dat wederom een goede sportdag achter den rug is, welke voor de propaganda van de mooie athletieksport van belang is. Naar onze meening hebben dergelijke dual- meets grootere waarde dan de districtswed strijden. Maandag is het stoffelijk overschot van den heer J. F. van den Broek, in leven directeur van het dagblad „De Gelderlander" te Nijme gen, ter aarde besteld. In de Lourdeskerk werd onder zeer groote belangstelling de plechtige Requiemmis opge dragen door pastoor Schots met assistentie van de weleerwaarde heeren Van der Heiden en Schellekens. Na den plechtigen Uitvaartdienst werd het stoffelijk overschot in een indrukwekkenden stoet overgebracht naar het kerkhof op Brak- kenstein, waar de teraardebestelling geschiedde. Ook hier was de belangstelling zeer groot. De absoute verrichtte pastoor Schots. Van hun belangstelling gaven o.m. blijk de putaties van de Nederlandsche Vereeniging van katholieke dagbladdirecteuren, de Katholiek" Dagbladpers, de Vereeniging „De Nederland sche Dagbladpers", het Bureau voor publici- teitswaarde, voorts de deken van Nijmegep, de hoogeerwaarde heer J. L. van Mulukom, de burgemeester van Venlo, mr. Berger, baron Van Voorst tot Voorst, lid van Ged. Staten van Gelderland, de professoren prof. dr. T. Brands- ma, prof. T. Baader, prof. mr. Duynstee, ver tegenwoordigers van directies en hoofdredacties van verschillende dagbladen en tal van katho lieke, sociale en religieuze organisaties, waarvan de thans overledene bestuurslid was. Ook wa ren vertegenwoordigd de Kamer van Koophan del van het Land van Maas en Waal, het col lege van B. en W. van Nijmegen en het de partement Nijmegen van de Maatschappij van Nijverheid en handel. Een zoon van den overledene, de heer M. van den Broek, dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. In verband met de viering van Labour- Day in de Vereenigde Staten van Amerika bleven Maandag de effectenbeurs te New- York en de Amerikaansche goederenmarkten gesloten. Op het sportpark Hartenstein, te Oosterbeek vonden Zondagmiddag athletiekwedstrijden plaats, georganiseerd door de Arnhemsche Gym nastiek- en Athletiekvereeniging UDI en be doeld als Dualmeet tusschen Arnhem en De venter, De regen trad meerdere malen als spelbreker op, waardoor een vlotte afwerking van het pro gramma niet bevorderd werd. Een voordeel was het, dat door den regenval de sintelbaan in betere conditie kwam te ver- keeren. Over de wedstrijden zelf kan gezegd worden, dat er over 't algemeen behoorlijk strijd gele verd werd, hoewel de prestaties uiteraard on gunstig beïnvloed werden door de slechte weers omstandigheden. Deventer won met 87—73 punten, waarbij de puntentelling 4, 3, 2, 1 gold en voor de estafette 7, 3. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: 400 M. heeren: 1. v. Ulsen (Deventer) 55.8 sec.; 2. Oonk (D.) 57.2 sec.; 3. Stenfert (A.) 59 sec.; 4. Jacobs (A.) 59.1 sec. Verspringen dames: 1. Mej. R. Kloezeman (D.) 4.37 M.; 2. W. Aalbers (D.) 4.10 M.; 3. Mej. Salemink (A.) 4 M.; 4. Mej. v. Duyven- bode (A.) 3.87 M. Discuswerpen dames: 1. Mej. Albers (D.) 28.30 M.; 2. Mej. Kloezeman (D.) 24.21 M.; 3 Mej. Duyvenbode (A.) 23.61 M.; 4. Mej. Sale mink (A.) 20.63 M. 4 x 100 M. estafette dames: 1. Deventer 58.3 sec.; 2. Arnhem 61.4 sec. 4 x 100 M. estafette heeren: 1. Deventer 48 sec.; 2. Arnhem 48.1 sec. Hoogspringen dames: 1. Mej. M. Tappe (A.) 1.30 M.; 2. Mej. v. d. Kamp (D.) 1.25 M.; 3 Mej. Salemink (A.) 1.25 M.; 4. Mej. R. Kloe zeman (D.) 1.15 M. 100 M. dames: 1. Mej. R. Kloezeman (D.) 13.6 sec.; 2. R. v. d. Kemp (D.) 14.1 sec.; 3. Mej Salemink (A.) 14.8 sec.; 4. Mej. M. Tappe (A.) 14.9 Sec. Hoogspringen heeren: 1. spijker (A.) 1.66 M.; 2. Brinkman (A.) 1.55 M.; 3. v. d. Burgt (D.) 1.55 M.; 4. Rhemeijer (D.) 1.50 M. Kogelstooten dames: 1. Mej. Albers (D.) 10.75 M.; 2. Mej. Gerritsen (A.) 8.77 M.; 3. Mej Brinkman (A.) 7.62 M.; 4. Mej. R. Kloezeman (D.) 6.50 M. Speerwerpen heeren: 1. pijpenbroek (D.) 39.36 M.; 2. F. Rademaker (A.) 37.45 M.; 3 Brinkman (A.) 34.11 M.; 4. v. d. Burgt (D.) 32.36 M. Kogelstooten heeren: 1. Brinkman (A.) 11 M.; 2. Rejjnders (A.) 10.75 M.; 3. G. v. Burgt (D.) 9.74 M.; 4. H. J. Pijpenbroek (D.) 9.01 M 100 M. heeren: 1. M. Nathans (A.) 11-8 sec.; 2. Oonk (D.) 12 sec.;.3. Lebbink (D.) 12 sec.: 4. Siebelink (A.) 12.2 sec. Speerwerpen dames; 1. Mej. Albers (D.) 29 M.; 2. Mej. Salemink (A.) 18.45 M.; 3. Mej. Brinkman (A.) 17.68 M.4. Mej. Schultens (D.) 15.35 M. Verspringen heeren: 1. H. Reijnders (A.) 6.04 M.; 2. Verweü (D.) 5.95 M.; 3. C. v. d. Burgt (D.) 5.85 M.; 4. Brinkman (A.) 5.75 M. 1500 M. heeren: 1. Kolkman (D.) 4 min. 38 sec.; 2. H. Boes (A.) 4 min. 39 sec.; 3. v. Ulsen (D.) 4 min. 56 sec.; 4. G. Rademaker (A.) 4 min. 57.2 sec. Discuswerpen heeren: 1. Brinkman (A.) 29 M. 30 C.M.; 2. Spijker (D.) 29 M. 4 c.M.; 3. F Rademaker (A.) 27 M. 23 C.M.; 4. Pijpenbroek (D.) 23 M. 10 cM. Een ploeg zwemsters en zwemmers van de Amsterdamsche zwemvereeniging het IJ is op tournée door Noord-Afrika. O.a. werd voor een talrijk publiek te Casablanca gestart. Behalve het schoonspringen wonnen onze Jandgenooten alle nummers, waarbij vooral in het bijzonder een fraai succes op de 4 x 100 M. borstcrawl estafette werd geboekt. De ploeg van het IJ slaagde er n.l. in, om het Neder landsche record, hetwelk de D.J.K. estafette op 20 September 1936 te Amsterdam vestigde, met een tijd van 4 min. 11 sec., te verbeteren en te brengen'op 4 min. 8.5 sec. Een uitstekende prestatie leverde ook Metman op de 400 M. rugslag, waaraan zoowel dames als heeren deelnamen. Metman zwom dezen afstand in 5 min. 35.7 sec., waarmee hij onder het officieele Nederlandsche record, dat Schef- fer op 4 Juni 1936 te Amsterdam vestigde met een tijd van 4 min. 41 sec. bleef. Echter heeft Scheffer op 24 Mei j.l., eveneens te Amsterdam, een. tijd gemaakt van 5 min. 33.3 sec., welke prestatie nog niet als Nederlandsch record is erkend. De uitslagen van de wedstrijden te Casa blanca luiden: 100 M. borstcrawl: 1. Moolenaar (IJ) 1 min. 1.6 sec.; 2. Gardez (Neptune) 1 min. 2.3 sec. 400 M. rugslag gemengd: 1. Metman (IJ) 5 min. 35.7 sec.; 2. Iet van Feggelen (IJ) 5 min. 59.6 sec. 100 M. schoolslag: 1. Maier (IJ) 1 min. 16.3 sec.; 2. Van Aelst (IJ) 1 min. 21.2 sec.; 3. Thornton (Rabat) 1 min. 24.8 sec. 200 M. schoolslag dames: 1. Jopie Stroomberg (IJ) 3 min. 15.4 sec.; 2. Mej. Puisoye (Mouettes) 3 min. 40.8 sec. 100 M. rugslag; 1. Metman (IJ) 1 min. 12.4 sec.; 2. Van Heteren (IJ) 1 min. 14.4 sec.; 3. Viard (Marokko) 1 min. 25.5 sec. 100 M. rugslag dames: 1. Iet van Feggelen (IJ) 1 min. 17.7 sec.; 2. Mej. Conne (Mouettes) 1 min. 21.8 sec. 4 x 100 M. estafette: 1. Het IJ, 4 min. 8.5 sec. (nieuw Nederlandsch record)2. Marokko 4 min. 21.6 sec. Schoonspringen Sempere (Marokko) 171 pnt„ 2. Lotgering (IJ) 159 pnt. Waterpolo: Het IJMarokko 75. Koersen voor stortingen op 6 en 7 Septem ber tegen verplichtingen, luidende in Reichs- marken 74.15, lires 9.63. BINN'ENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 3 Sept., Vulcanus, s., Midcll. Zee. 4 Sept., Schleland, s„ Newcastle (voor Velsen); Prima, m.s., Swansea; Hamm, s.. Java; Theano, s., Fowey; Nordcap, s„ Danzig; Eastlea ,s., Vii- puri Rossum, s„ Casablanca; Olga m.s., Londen; Vliestroom, s„ Huil Merel, s„ Londen Poelau Bras, m.s„ Bremen; Tora Elise, s„ Karlshamn; Salland, s„ Hamburg; Westerschelde, m.s., Bou- logne; Theseus, s„ Gothenburg; Rhein, s., Ham burg; Kongsgaard, tank, Houston Vita, Ameri- kaansch jacht, New York; Corbank, s„ Gdynia; Seaman Engelsche sleepboot. Huil voor IJmui- den); Vechtstroom', s„ Leith; Ek, s., Oslo (voor Velsen); Saturnus, s„ Ml.ddl. Zee. Vertrokken 3 Sept., Cabo, m.s„ Londen; Affi- stelstroom, m.s„ Idem. 4 Sept., Hontestroom, s„ Londen'; Vienna, s., Hoek van Holland; Dimitrios N. Bogiazldes, s., Danzig; Lena, Russische baggermolen, Leningrad; Sea Cloua', Amerikaansch jacht, Antwerpen- Eastlea, s„ East Londen. Aangekomen 5 Sept., Iris, s., Danzig; Berenice, s., Aarhuus. Vertrokken 5 Sept., Wim', m'.s., Stralsund; Eurybates, s., Java via Faumouth; Angra, s Rotterdam. Vertrokken 5 Sept., Westerschel'dte, m.s., Duis burg. AMSTERDAM, aangekomen 4 Sept., Vulcanus, Middl. Zee, stukgoed, Surinamekade, Verg. Car gadoorskantoor; 9, 11, 12, 13, 16, Den Helder, De Ruyterkade; Brinio, Noordzee, Trompkade; Douwe Aukes, Hydra, Tromp, Sumatra, P. Flo- risz en Abraham v. d. Hulst, Steiger H. A, L.; Prim'a, Swansea, steenkolen, J. P. Coenhaven, Scheepvartbedrijf Gruno; Theano, Fowey. stuk goed en klei, Rietlanden, Holl. Stoomboot Mij; Hamm, Java, stukgoed, Javakade, Wm. H. Muller Co; Nordkap, Danzig, hout. Houthaven', idem; Eastlea, Viipuri, bunkeren, J. P, Coenhaven, Ned' Steenkolen Handel Mij; Rossum, Casablanca, fosfaat, Fosfaatfabriek, Vinken Co.; Vlie stroom, Huil, stukgoed, Handelskade, Holl Stoom boot Mij; Olga, Londen, stukgoed. Steiger H.A.L., Kampman; Catharina. Londen, oud ijzer. Riet landen, Wagenborg: Merel, Londen, stukgoed. Handelskade, Gen. Steam. Transp. Comp.; Poelau Bras, Bremen, stukgoed, Handelskade, Gen Steam Transp. Comp.; Poelau Bras, Bremen, stukgoed, Javakade, Mij. Nederland; Tora Elise, Karlshamn, steenen. J. P. Coenhaven, Bernard's Vrachtkantoor: Salland, Hamburg. stukgoed, Handelskade, Kon. Holl. Lloyd; Westerschelde, Boulogne, cement en oud ijzer, J. P. Coenhaven, Ned. Bevrachtingskantoor. 5 Septembe, Theseus, Gothenburg, stukgoed, Surinamekade, Verg. Cargadoorskantoor Rhein, Hamburg, stukgoed, De Ruyterkade, Van Es en Van Ommeren; Konsgaard. Houston, benzine en gasolie, Petroleumhaven, Ruys Co; Corbank, Gdynia, steenkolen, J. P. Coenhaven, Ned. Steen kolen Handel Mij; Vechtstroom, Leith, stuk goed, Handelskade, Holl, Stoomboot Mij: Satur nus. Middl. Zee, stukgoed, Surinamekade, Verg. Cargadoorskantoor. Aangekomen 5 Sept.. Cosmopoliet, Memel, hout, Steiger H. A. L., Wagenborg; Iris, Gdynia, stukgoed, Surinam'ekade, Verg. Cargadoorskan toor; Berenice, Aarhuus, stukgoed, Levantkade. Idem. Aangekomen 5 Sept., Vita, Amerikanasch jacht Zeebrugge, Eng. Boeien. MIJ. NEDERLAND POELAU TELLO, thuisreis, 5 Sept. van Port Said. POELAU BRAS. 4 Sept. van Bremen te Amst. JOHAN DE WITT, uitreis, 2' Sept. van Singa pore. BENKALIS naar de Perzische Golf, pass. 4 Sept. te Gibraltar. MOENA, 4 Sept. van Amsterdam te Batavia. POELAU ROEBTAH, 3 Sept. van Batavia naar Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD EEMLAND, thuisreis, 3 Sept. n.m. 9 uur van Santos. WATERLAND,, 2 Sept. van B'.-Aires n. Amst. SALLAND, 4 Sept. van Hamburg te Amst. JAVA, NEW YORK LIJN KOTA INTEN,, 3 Sept. van New York naar Java. TABINTA. New York naar Java, 3 Sept. van Dakar. TABIAN, 3 Sept. van Java te Boston. BRASTAGI Java «aar New York, passeerde 2 Sept. Kaap de Goede Hoop. KOTA TJANDI, 4 Sept. van New York te Singa- pire. SINGKEP, Java naar New York, 4 Sept. te Batavia. TANIMBAR, 3 Sept. van Sa bang naar New York. KON. NED. STOOMBOOT MN. VULCANUS, 4 Sept. van Middl. Zee te Amst. THESEUS. 5 Sept. van Gothenburg te Amst. SATURNUS, 5 Sept. van Middl. Zee te Amst. ACHILLES, 3 Sept. van Piraeus naar Albu- feira v. o. AJAX, Amsterdam' naar Kopenhagen, pass. 4 Sept. v.m. 10 uur 40 Holtenau. barneveld, 4 Sept. n_m. 4 uur van Amtster- dam te Hamburg, Herdenken is een waardevol iets. Bij een jubileum den dag herdenken waarop we een groote taak aanvaar den stemt tot blijdschap en ernst. Zoo ook heden. Veertig jaar geleden werd Koningin Wilhelmina ingehuldigd. Wanneer we dit feit herdenken, dan komen vreugd en ernst om den voor rang strijden. Gelukkig dat er zulke dagen zijn als die van heden. Want ze geven ons aanleiding het leven, wer ken en streven van een bepaalde le vensperiode te overzien, het toen en nu te vergelijken en er ons voordeel mee te doen. We behoeven nog geen eenzijdige lofzangers van het verleden te zijn volgens den Latijnschen dich ter, om te betreuren dat veel goeds verdween. Maar we dienen daarbij zoo openhartig, eerlijk en breed-ziend te wezen om te erkennen, dat er heel wat winst in geestelijk en materieel op zicht valt te boeken sedert den dag van eertijds. Nederland heeft gelukki ge jaren gekend, heeft groote figuren voortgebracht, heeft een eigen plaats in de wereld volkomen gerechtvaar digd, is vooruitgeschredcn op 't gebied van het intellectueele denken en de li chamelijke ontwikkeling. Er is reden met ernst ons te verheugen op dezen gezegenden herdenkingsdag. BENNEKOM, 5 Sept. v.m. 7 uur van Hamburg te Antwerpen. CERES, 4 Sept. van Izmir te Itsanboul. COLOMBIA, 4 Sept. van Cristobal nar Carta gena. DEUCALION, Lissabon naar Algiers, passeerde 4 September Gibraltar. BERENICE,, 3 Sept. van Aarhuus naar Amst. FAUNA, 4 Sept. van Gibraltar nar Genua. IRENE, 3 Sept. van Amst. te Kopenhagen. IRIS, naar Amsterdam', pass 4 Sept, n.m. 6 uur Brunsbuttel. ORANJE NASSAU, uitreis, pass. 4 Sept. Oues- sant. ORPHEUS, naar Amsterdam, pas. 4 Sept. n.m. 10 uur Brunsbuttel. PYGMALION, 3 Sept. Van Piraeus naar Volos. RHEA, 3 Sept. naar Livorno te Napels. TRAJANUS. 4 Sept. van Derindjo te Piraeus. TRITON, naar Amsterdam, pass. 4 Sept. n.m. 9 uur Finisterre. VENUS, 4 Sept. van Genua te Palermo. VESTA. 4 Sept. n.m. 10 uur van Amsterdam te Hamburg. HOLLANDAMERIKA LIJN VEENDAM, Rotterdam' naar New York, pass. 4 Sept. Lizard. BLOMMERSDIJK, thuisreis, 9 Sept. v. Havanna. BINNENDIJK, 4 Sept. van Rotterdam te Nor folk. DINTELDIJK, 2 Sept. van Rotterdam te Three n.m. 3 uur te Plymouth verwacht. STATENDAM, New York naar Rotterdam, 6 Sept. Rivers. Binnen 30 meter von een bran dende straatlantaarn staande be hoeft uw auto binnen bebouwde hommen geen eigen verlichting te voeren Opgegeven' door v. d. Graaf Ca. N.V. Afd. Handelsinformaties Uitgesproken 2 Sept.: H. J. Grooteboer, Zevenbergen, Klundertscheweg B. 67. R.c. mr. F. A. J. Marres. Curator mr. F. Doeleman, Zevenbergen, Stations straat 57. A. Verhulst, smid, Zevenbergen. R.c. mr. F. A. J. Marres. Curator mr. J. F. M. Molken- boer, Brugstraat 17, Roosendaal. C. Witlox, zich noemende en schrijvende M. C. Witlox, Oisterwijk, Baarddijk 112. R.c. mr. F. A. J. Marres, curator mr. C'. Budde- meljer, Tilburg, Nleuwlandstraat 6. M. Beks-Kappé, koperslager, Oisterwijk Hoogstraat 598. R.c. mr. A. F. J. Marres, Cur. mr. dr. J. F. M Eras, Stationsstraat 34, Tilburg Josephus Maria van der Wiel, assuradeur, Tilburg, Noord-Besterdstraat 12. R.c. mr. F. A. J Marres, Curator mr. J. A. A. Blote, Bosscheweg 512, Tilburg. H. Oosterveld, baker, Eelderwolde. R.c. mr. H. J. E. Engelkens. Curator mr. J. E. Hesse, Groote Markt, Groningen. H. H. Brouwer, manufacturier, Veendam hoek Middenweg. R.c. mr. H. J. E. Engelkens, Curator mr. E. J. Bulder, Veendam. J. Weesjes, timmerman, Haren, Molenweg. R.c. mr. H. J. E. Engelkens, Curator mr. R. ten Kate, Munnekeholm 4, Goningen. H. Meyer, verfwlnkelier, Groningen1, Nieuwe- weg 66a. R.c. mr. H. J. E. Engelkens, curator mr. R. ten Kate, Munnekeholm 4, Groningen. 2 Sept.: N.V. P. W. van Dalsum's Rotterdam's Verkoopkantoor „De Poolster", Goudsche Singel 53, Rotterdam. R.c. mr. A. Dirkzwager, Curator mr. A. Blussé van Oud-Alblas, Rotterdam.'. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 1 Sept.: J. Looijschelder, wed. H. Th. Kersten, aosder beroep, Nijmegen. 1 Sept. W. Roelofsen, Ede. 2 Sept.: J. Slijver, Groningen. 2 Sept.: M. L. Lode, Groningen. In de week van 29 Aug. tot en met 3 Sept. 1938 werden in Nederland 31 faillissementen uitgespro ken. r C\ w\mi III III inn//////s; Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 763.2 .Vorige stand: 764.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2