Om het kampioenschap van R.K. Nederland knap JIJ 'T maar op, I JEEVES! Het regeerings- jubileum DE WEDSTRIJDEN IN RIJSWIJK bijzetting van oranje. DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938 Artistiek geschenk van Rector en Senaat der R.K. Universiteit Kerkelijke herdenking te Manchester VORSTEN Plechtigheid te Breda op Woensdag 14 September KATWIJK IN FEESTTOOI toe geheel eigen versiering geeft het dorp een feestelijk cachet DE KONINGIN DANKT DE HAAGSCHE BURGERIJ Onvergetelijke indruk van de feesten DINER VOOR INDISCHE VORSTEN Aangeboden door de Neder landsche regeering DE PACHTWET Inwerkingtreding van enkele bepalingen BINNENVAART RAMPENWET Per 1 October in werking DE NIEUWE LUCHTLIJN NAAR SAIGON Antwoord van den G.-G. van Indo-China STEUN VOOR KOOLZAAD OOGST 1938 Bedrieglijke bankbreuk te Rotterdam Vader en zoon voor de rechtbank De kinderverlamming Twee nieuwe gevallen te Waddinxveen JONGEN DOODGEREDEN STERFTE AAN MOND- EN KLAUWZEER GOEDKOOPE GESPREKKEN MET INDIË HUIDEN- EN LEDERMARKT De nood in de sigaren- industrie Voorstanders van handmatige productie in een nieuwen bond vereenigd Geen audiëntie Resident benoemd Rectificatie prijsraadsel DAMMEN Grooteman leidt met twee punten voorsprong op Nieuwkerk en Meester Zondag a.s. in Heemstede W. HeijdzaH. v. d. Pol J. MolhoekH. v. Nieuwkerk J. MolhoekH. v. d. Pol J. BosseH. van Nieuwkerk UIT DE STAATSCOURANT Onderwijs Artillerie-inrichtingen Landbouwconsulent Onderscheidingen Rector en Senaat der R.K. Universiteit te Rijmegen hebben aan H. M. de Koningin in Verband met Haar veertig-jarig regeeringsjubi- leum een oorkonde van gelukwensch aangebo- flen, welke op artistieke wijze is uitgevoerd. In de oorkonde wordt de hoop uitgesproken, flat. het God moge behagen Hare Majesteit nog Vele jaren voor het Koninklijk Huis en Haar v°lk te bewaren. °P waardige, indrukwekkende wijze heeft de vereeniging „Neerlandia" voor Lancashire en Cheshire Zondagmiddag in de al-oude St. Anns- church te Manchester het regeeringsjubileum Van H. M. de Koningin herdacht. Behalve door verschillende officieele perso den werd de dienst door een groot aantal per sonen of tijdelijk in de graafschappen wonende j^derlanders of met Nederlanders gehuwde f-ngelschen bezocht. Ds. Sandringham gaf een ort historisch overzicht van de veertig-jarige ^egeeringsperiode der Koningin, gedeeltelijk in e Nederlandsche en Engelsche taal, terwijl de gezangen speciaal voor deze gelegenheid waren Samengesteld. Een in beide talen gedrukt pro- ^a®ma werd aan eiken bezoeker uitgereikt, ffuvijl aan het einde na het zingen van het Bnfrclsche volkslied het Wilhelmus van Nas- SabWe plechtig door de kerk ruischte. Na den dienst bood het bestuur haren gas- en leden een thee in het Midlam-hotel aan Woensdag 14 September zal alles gereed zijn, 001 fle overblijfselen van de Oranje-vorsten, die hl de Prinsenkapel te Breda zijn gevonden, op hieuw te kisten en in den kelder bij te zetten. In tegenwoordigheid o. a. van graaf J. H. F. bmonceau, opper-ceremoniemeester en groot meester van het civiele huis van H. M. de Ko- higin, en dr. N. Japikse, directeur van het Ko- T biklijk huisarchief van H. M. de Koningin, Uilen de kisten in den voormiddag worden ge kaatst, waarna zij verder zullen worden be handeld. C>m twee uur des middags zal de plaatsing her kisten kunnen geschieden. In de Frinsen- hapel zullen enkele woorden worden gespro- *en en kransen gelegd hetgeen zal geschieden namens het stadsbestuur en de Koninklijke Mi- htaire Academie. Ten slotte zal de grafsteen «orden gelegd en dichtgemetseld. Heel ons land maakt zich thans op, den na- ,'onalen feestdag te vieren en men kan niet in het kleinste dorpje komen, of het rood-wit-blauw oranje komt den menschen in allerlei vormen gemoet. Het zou natuurlijk veel te ver voeren, hi naast de machtige vérlichting en versiering an de groote gemeenten die van alle andere P'aatsen in ons land te beschrijven, hoe ieder o'gens eigen smaak, draagkracht en ontwerp h'fle aan onze jubileerende vorstin brengt. Voor één plaatsje willen we een uitzondering 'haken en wel voor het visschersdorpje, Katwijk ■an zeej da(; ZiCh altijd zoo nauw met ons Ofstenhuis en den laatsten tijd speciaal met rinses Juliana verbonden voelde. He Katwijksche bevolking heeft deze dagen aar beste beentje voortgezet en alle bewoners berken gezamenlijk mede aan 't eene doel: het ^°rPje een feestelijk aanzien te geven. En daarbij eeft men uitsluitend zelf vervaardigd materiaal 6ebruikt, hetgeen de versiering een eigen cachet Beeft. Needs bij den ingang van het dorp valt op, hoe ke straat, elke weg versierd is en hoe bijna elk his een feestelijken aanblik heeft, hetzij door v,h enkele vlag, hetzij door een gevelversiering an groen en met de nationale kleuren en oranje. °ver en langs de straten zijn lijnen gespan hen met duizenden en nog eens duizenden "hpeltjes. Denneboomen in oranjepotten van ^''arije-appeitjes voorzien, zrjn ook een gewilde ersiering, welke men langs vele huizen aantreft. Niet minder dan 42 eerepoorten vindt men op ^"schillende plaatsen van het dorp en het aar- ^ige is daarbij, dat sommige uit visscherij-ma- €l'iaal zijn samengesteld. Op de Burgersdyk- st*aat b.v. vlak bij den Boulevard vindt men een k°°rt Uit tonnen, netten en boeien geconstrueerd, kiwyi ook over verschillende andere straten ftetten zijn gespannen, zooals men dat verleden eenvoudig materiaal heeft men op deze wijze een prachtig effect bereikt. Des avonds branden er in het. dorp eenige duizenden lampions en vetpotjes, waarvoor de bewoners eveneens zelf zorgen en deze eenvou dige, maar daardoor niet minder geslaagde ver lichting laat niet na eiken avond honderden be woners uit de omliggende dorpen te trekken, zoodat er in Katwijk dan een gezellige drukte heerscht. Jaar eveneens in Scheveningen aantrof. Met De burgemeester van Den Haag ontving van H. M. de Koningin onderstaand telegram: „Burgemeester van 's-Gravenhage. Op het ooigenblik van Mijn vertrek naar Am sterdam verzoek Ik u, mijnheer de burgemees ter, Mijn zeer hartelijken dank te willen over brengen aan de burgerij voor de luisterrijke vie ring van Mijn acht-en-vijftigsten geboortedag en aanvaarding der regeering van veertig jaar geleden. De Mij door zoo talloos velen gebrachte auba de, de begroeting door vereenigingen en bevol king, de schitterende optocht, de prachtige ver siering en verlichting van de stad, de indruk wekkende avondvoorstelling, Mij door het ge meentebestuur aangeboden, hebben op Mij een onvergetelijken indruk gemaakt en zullen tot Miin schoonste herinneringen blijven behooren. WILHELMINA." 14 September biedt de Nederlandsche regee ring aan de Indische zelfbestuurders en aan de deputaties van zelfbestuurders uit de Javaan- sche vorstenlanden een diner aan, dat zal wor den gegeven in de Ridderzaal te Den Haag. Voor dit diner zijn ongeveer 150 personen uit- genoodigd, o. a. alle ministers, de ministers van Staat, de oud-gouverneurs-generaal van Ned. Oost-Indië, de leden van de koloniale afdeeling van den Raad van State, de Indische experts van de Eerste en Tweede Kamer, hoofdambte naren van het departement van Koloniën, de chef van den marinestaf, de chef van den ge- neralen staf, de commandant van het veld leger, de commandant van de marine te Den Helder, de commandant van de koloniale re serve te Nijmegen, Indische oud-gouverneurs, een oud-legercommandant uit Ned. Oost-Indië, een oud-vice-president van den Raad van In- dië en verder eenige particulieren zooals de pre sident-directeur van de Nederlandsche Han delmaatschappij en de algemeen-secretaris van het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Bij Kon. Besluit is bepaald dat het tweede en het derde lid van artikel 47 der Pachtwet in werking zijn getreden op 1 September j.l. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de Binnen- vaartrampenwet in werking treedt met ingang van 1 October van dit jaar. BATAVIA, 5 Sept. (Aneta.) De gouverneur- generaal van Indo-China heeft met het eerste retourvliegtuig van de K. N. I. L. M. uit Saigon een antwoord medegebracht op het schrijven van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, dat werd aangebracht door het eerste toestel naar Saigon. In dit antwoord spreekt de gouverneur-gene raal van Indo-China zijn voldoening uit over de opening van de nieuwe verbinding. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de steun voor koolzaad van oogst 1938 zal bedra gen, voorzoover het volgens de gestelde voor schriften verkocht is: a. vóór 25 Juli 1938 4.50 per 100 K.G. b. in het tijdvak 25 t/m. 30 Juli 1938 4.75 per 100 K.G. c. in het tijdvak 1 t/m. 6 Aug. 1938 5.— per 100 K.G. d. in het tijdvak 8 t/m. 27 Aug 1938 5.25 per 100 K.G. In het najaar van 1937 werd het faillissement uitgesproken van den 70-jarigen effectenhan delaar J. J. V., handelende onder de vennoot schap V. en 9.. gevestigd te Rotterdam. Het tekort beliep 200.000. Na het gerechtelijk onderzoek werden zoowel de kantoorhouder als zijn zoon, die procuratie houder was, in hechtenis gesteld. Tal van kleine spaarders waren door de frauduleuze handelin gen van dit tweetal gedupeerd. J. J. V. bad zich deswege voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden inzake bedrieglijke bankbreuk en de 35-jarige zoon D. W. M. V., gedetineerd wegens verduistering. De president, mr. J. G. Huyser, deelde mede, dat de rechtbank tot de conclusie was gekomen, dat het onderzoek in de zaak tegen den vader niet volledig was geweest en beval daarom te rugwijzing naar den rechter-commissaris, met benoeming van deskundigen met de opdracht van een schriftelijk rapport, in het bijzonder ten aanzien van de handeling van verdachte betreffende de bedrieglijke bekorting van de rechten van zijn schuldeischers. De dagvaarding tegen den zoon vermeldde zeven feiten van verduistering, alle gepleegd in het tijdperk van Maart tot Juni 1937. De ver dachte heeft ten aanzien van deze feiten een volledige bekentenis afgelegd. Het M. eischte, er rekening mee houdende, dat verdachte reeds geruimen tijd in' preven tieve hechtenis heeft vertoefd, een gevangenis straf van drie jaar, met aftrek van de voor- loopige hechtenis Na het pleidooi van mr. H. Blusse van Oud- Alblas werd de uitspraak bepaald op 19 Sep tember. In de gemeente Waddinxveen zijn de laatste dagen twee nieuwe gevallen van kinderverlam ming geconstateerd, resp. bij jongetjes van elf weken en acht maanden oud. Het aantal gevallen in die gemeente bedraagt thans negen. Te Rouveen is de 8-jarige Klaas Visser, die met zijn vriendje achter een vrachtauto holde, op het moment, dat hij het voertuig losliet, pardoes tegen een uit tegenovergestelde rich ting naderenden personenauto geloopen. Het kind was op slag dood. In de week van 21 t/m 27 Augustus j.l. stier ven tengevolge van het mond- en klauwzeer 47 runderen, 24 kalveren, 42 varkens en bigger en 2 schapen. Sedert de week 1926 September 1937 stier ven in totaal 3355 runderen, 4211 kalveren, 3179 varkens en biggen, 255 schapen en 65 gei ten. Ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings jubileum van H. M. de Koningin is de mogelijk heid geopend tot het voeren van goedkoope tele foongesprekken met Nederlandsch-Indië. Tot en met 10 September kunnen de aanvragen worden ingediend. 12 September wordt met de afwikke ling der gesprekken begonnen. De kosten bedra gen f 5 voor een gesprek met Java, Madoera en Bali en f 6.50 voor een gesprek met Sumatra en Makassar. Langer dan drie minuten mogen deze gesprekken, waarin geen zakelijke aangelegen heden mogen worden behandeld, niet duren. Zij kunnen worden gevoerd op werkdagen tusschen 9.20 en 15.50 uur, naar verkiezing van het huis van den telefoonabonné of van de spreekgele- genheid in de telegraafkantoren uit. Deze kan toren verstrekken alle nadere inlichtingen. WAALWIJK, 5 September 1938. Het blijkt, dat de gunstige kentering, die sinds eenigen tijd in de schoenindustrie is waar te nemen, zich zal bestendigen. Er zijn meerdere fabrieken, die op volle capaciteit werken, enkele zelfs heb ben overwerkvergunning. Ook van omliggende fabrieksplaatsen komen berichten van lang zaam toenemende drukte met de uitvoering van herfstorders. Deze verbetering in de schoen industrie heeft de vraag naar leder gestimu leerd, al bepaalde deze zich nog uitsluitend voor seizoénbehoefte. In reparatieleer waren de zaken de laatste veertien dagen iets kalmer. Naar afvalzoolleer bestaat gereede vraag. Voor overleer zien we een betere sfeer en zijn de omzetten vermeer derd. Prijzen zijn zoowel voor zoolleer als over leer goed standhoudend tot vast. De situatie op de huidenmarkt blijft dezelf de. In het prijsverloop kwam niet veel wijziging, de omzet is beperkt. Verwacht wordt echter dat de vraag in de eerstvolgende weken wel zal toenemen in verband met de onbeteekenende voorraden bij de looiers. Op de inlandsche huidenmarkt heerschte ge durende deze berichtsperiode een zeer flauwe stemming en hielden koopers zich sterk terug. De prijzen vertoonden echter niet veel verande ring. Voor kalfsvellen is de stemming uitgesproken flauw, eveneens voor paardenhuiden. Te Utrecht vergaderden Maandagmiddag vele Nederlandsche sigarenfabrikanten om tot de op richting te komen van een landelijke organisatie. Deze vergadering was uitgeschreven door het Comité van Actie tot Behoud van de Sigaren- industrie in Nederland. De voorzitter van dit comité, de heer G. de Gooyer, heette welkom de afgevaardigden van den Kleinfabrikantenbond Tilburg, den Kleinfa- brikantenbond Amsterdam, den Limburgschen Bond van Kleinfabrikanten, de leden van het Comité van Actie en de individueele Kleinfabri kanten. Mr. Perrin bracht verslag uit over hetgeen het comité van actie tot nu toe had verricht. Waar deering had spreker over het rapport, dat kortgeleden de R.K. Bond van Sigarenfabrikan ten had uitgebracht. Er valt niet aan te twijfelen, vervolgde de heer Perrin, of de machines hebben de grootste schuld aan de werkloosheid in de sigarenindus- trie. Vervolgens is de verkoopswaarde van het geproduceerde geweldig gedaald. Zonder machi nes zou dit niet mogelijk geweest zijn. Echter hebben ook de handmatige fabrieken de goed- koopere sigaren gefabriceerd, doch niet met Winst. Op het oogenblik is de toestand bijna hopeloos, ofschoon er toch nog wel tot een verbetering gekomen kan worden, mits de regeering haar steun zal verleenen. Het comité van actie heeft zich met een request tot den minister gewend, aan welk request ruim 200 fabrikanten adhaesie hebben betuigd. Dat request werd afgewezen, doch 20 Juli j.l. werd een mondeling onderhoud toege staan. De resultaten hiervan zijn: dat de minister een algeheel machineverbod niet gewenscht acht en dat maatregelen, rechtstreeks uitgaande van den minister, niet te verwachten zullen zijn. Het Departement verzekerde, dat slechts iets bereikt kon worden door georganiseerde actie. Vervolgens sprak de heer Granwitz, voorzitter van den Amsterdamschen Bond van Kleinfabri kanten. Ook deze spr. wees op de ramp, die de mechanisatie veroorzaakt heeft. De kwestie van de mechanisatie is nu een kwestie geworden van de Nederlandsche gemeenschap, omdat zij de slachtoffers moet onderhouden. De heer Rijswijk, lid van het comité van actie, stelde hierop voor, over te gaan tot oprichting van een organisatie van Nederlandsche sigaren fabrikanten, tevens voorstanders van hand matige productie in deze industrie. Aangezien in het Zuiden een soortgelijke R.K. Bond in wor ding is, zal deze organisatie Noordelijke Bond genoemd worden. De aanwezigen konden zich met dit voorstel vereenigen. Een voorloopig bestuur werd samengesteld, be staande uit de heeren Bunk, Kok, v. d. Hoeven, Van Rijswijk en De Gooyer. Tot voorzitter werd benoemd de heer Bunk en tot juridisch adviseur mr. Perrin De contributie werd vastgesteld op f 5 per lid en per jaar. Tot leden van de contact-commissie tusschen de Noordelijke en Zuidelijke bonden werden be noemd de heeren v. d. Hout (Tilburg), Van Kleef (Amsterdam), Jansen (Belfeld), Notrop (Apeldoorn) en uit het Noorden tijdelijk het ge- beele bestuur van den nieuwen bond. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 9 September niet plaats hebben. BUITENZORG, 5 Sept. (Aneta.) Tot resi dent van Madbera is benoemd de heer J. V. A. Slors, thans assistent-resident eerste klasse. In ons prijsraadsel van deze week zijn tot onze spijt enkele onjuistheden geslopen, welke we hieronder rectificeeren. 32 horiz.: Onder zich moet zijn: onderricht. 46 vert.: Notenraam moet zijn: notennaam. 79 vert.: sleepende honden moet zijn: sle pende houden. 1 'eer dan ooit eischt de tijd van ons edelmoedigheid Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid laat overtreffen. dat nien Zondag werden te Rijswijk bovengenoemde wedstrijden onder zeer groote belangstelling voortgezet. Hierbij was ook het bestuur van den Ned. R.K. Dambond tegenwoordig. De voorzitter, de heer H. F. M. Pellemans, sprak er o.m. zijn groote voldoening over uit, dat deze wedstrijden zich steeds kenmerk ten door fraaie spannende partijen, waaruit bleek, dat het spelpeil der R.K. dambewe- ging met groote schreden vooruit gaat. De partijen hadden het volgende verloop: Heijdza, met wit, opende wederom met 32 28 en scheen zich aanvankelijk te hebben voor genomen zich ditmaal niet zoo gemakkelijk van het centrum te laten verdringen als in vorige partijen. Zwart 1823, 3429, 23 x 34, 40 x 29. Na den gebruikelijken afruil 2025, 24 x 14 wer den beide korte vleugels behoorlijk ontwikkeld. Zwart verzuimde het centrum aan te vallen, waarna Wit een afruil op zw. korten vleugel forceerde, hetgeen schijnbaar eenig voordeel gaf, daar wit op dien kant een stuk meer hield. Nu echter ging zwart zeer sterk het centrum in nemen en bleef, mede omdat wit in zijn oude fout van het spelen naar de kanten verviel, ge- ruimen tijd op het midden domineeren. Langen tijd bleef het een voorzichtig opbouwen, totdat wit bij den 30sten zet een aanval op zwarts centrum ondernam, welke echter mislukte. Stand na 34 zetten: zw. 3 5 10 11 14 16 17 22 23. Wit 26 31 34 35 36 39 43 48 49. Na 43—38 speel de zwart 1621?! Indien wit doorbraak for ceert door 3429, 3127 volgt 6—11, 3237 met eenig voordeel voor zwart, vermoedelijk echter niet genoeg om te winnen. Wit antwoordde met 4943 en zwart gaf zijn voordeel op het cen trum prijs door 2329, 2227, enz. te spelen, beter ware geweest direct 2227 te spelen. Het eindspel vereischte nog 20 zetten en hoewel wit nog het eerst op dam kwam en zwart tot offe ren wist te dwingen, was een vreedzame remise het resultaat. Aan het andere bord werd 3228 door Mol hoek met 17—21 beantwoord. Molhoek vendel wel in zijn oude fout van het teveel op de vleu gels spelen; de stukken van het centrum gin gen naar de vleugels en de vleugels zelf werden niet ontwikkeld, met het gevolg dat de sterk op het centrum spelende Nieuwkerk in het eind spel tot winnend voordeel kwam. Na de eerste 10 zetten had wit reeds aan merkelijk positie-voordeel, hoewel hij herhaal delijk rekening had te houden met listig com binatiespel. Na 14 zetten was de stand: Zwart 1 3 5—12 14 15 16 19 20 26. Wit 32—40, 42—45, 47—49. Het is duidelijk dat wit hier de beste papieren heeft. Herhaaldelijk trachtte zwart den jeugdigen Nieuwkerk door ingewikkelde afruilen tot on regelmatige zetten te brengen, hetgeen echter geen ander resultaat had dan dat Nieuwkerk zijn positie verbeterde. Door op het juiste mo ment in te grijpen wist wit den zwarten korten vleugel vrijwel gevaarloos te maken. Stand na 31. 39—34; zwart 3 5 6 10 11 13—16 19 20 21 26. Wit 27 28 29 32—36 38 40 43 45 48. Zwart speel de op complicaties (er was anders voor hem niets te verhopen) 39. Wit 2722Zwart kan nu de volgende 6 om 6 nemen, welke hem ech ter verlies oplevert: 1923, 28 x 8, 2127, ad lib. 26 x 30, 35 x 24, 9—13, 8 x 19, 14 x 34, 40 x 29 met gewonnen stand. Zwart liet zich niet verleiden en lokte wit in de val door 2025. Wit kon nu dam halen door: 2218, 33 x 22, 28 x 17, 11 x 22! 36—31, 26 x 30, 35 x 4. Nu zou zwart echter vervolgen met 2227, 4 x 36, 21 27, 36 x 20, 15 x 42, 48 x 37 en zwart wint een stuk. Met enkele afruilen trachtte zwart zijn gehavende stelling wat te herstellen, doch zijn stukken van den langen vleugel kwamen te laat. Bij den 53sten zet brak wit door en won na enkele zetten. Door deze overwinning bevestigde Nieuwkerk zjjn besten indruk van de vorige week. In den namiddag waren de volgende partijen te bewonderen. Molhoek opende ditmaal Fransch, vermoede lijk was hy er niet mede bekend, dat dit juist de geliefkoosde opening van v. d. Pol is. Weer kon Molhoek den lust niet weerstaan om op combinaties- te gaan spelen. Inplaats van bij den 7den zet sterk het centrum in te gaan ne men, ging hij ruilen op den l.-vleugel ran zwart, met het gevolg dat zwart eenig voordeel kreeg. Na eenige zetten herstelde wit 'echter de fout en kwam toch eens op het midden en direct won de partij aan belangstelling. Bij den 22sten zet dacht wit het spel te kunnen forceeren door en f linken afruil; dit kostte hem echter de positie. Na 26 zetten was de stand: Zwart 3 4 6 9 11 13 14 16 17 18 19. Wit 25 28 32 34—38 42 45 48. Zwart speelde 1822, indien wit nu 3833 of 4540 speelt, volgt dam door 1420, 1318, enz. Wit besloot tot 32—27, waardoor hij de situatie aldus weer even redde. Door fijn berekend spel dreigde zwart een stuk te win nen, hetwelk slechts door een grooten ruil van stukken verhinderd kon worden. Doch ook daar mede verloor wit terrein. Toch zou deze partij nog remise geworden zijn als Wit niet nog een foutje gemaakt had. Zw. 6 8 11 14 16. Wit 22 26 31 34 36. Zwart 11—17, 22 x 11, 6 x 17, 34— 29? 1621 en wint. Een spannende partij. Tenslotte de beste en meest spannende par tij van dezen dag. Het was aan het spel niet te merken dat Bosse voor den titel reeds uit geschakeld was, integendeel. Ook Nieuwkerk gaf zijn beste krachten om zyn kans te hand haven. B. opende weer met 3228, hetgeen ditmaal door zw. met 19—23, 14 x 23 beantwoord werd, waardoor beide 1. vleugels snel ontwikkeld kon den worden. Evenals Raichenbach speelde wit de stukken 34 en 31 naar de hoekvelden, waar deze direct werden afgeruild. Bij den 13den zet nam zwart 'n minder sterken afruil, welke hem praktisch het centrum kostte. Wit verkreeg hierdoor het initiatief en bouwde zün stand uit stekend op. In het middenspel bood Z. een 3 om 3 naar 10 aan, hetwelk echter daarna op schijfverlies zou komen te staan. Stand na 31 zetten: Zw. 3 4 6 8 9 11 13—16 18 24; Wit 25 28 32 33 38 39 42 43 44 47 48 50. Wit vervolgde hier met 5045, waarschijnlijk had hij thans beter 3227 kunnen spelen met goede aanvalskansen aan dien kant. Nu hij dit verzuimde bracht zwart direct de stukken 16 en 11 naar voren, waardoor er van het sterke witte centrum niet die kracht uitging, welke men ervan verwacht te. Na 2126 verbrak wit zelf de stelling door met 28—22 twee om twee te ruilen, doch be hield toch het positievoordeel. By den 45sten zet kreeg zwart eindelijk weer eens gelegenheid om 23 te bezetten, welke kans hij natuurlijk benutte. Wit liet dit toe, om goede aanvals kansen op zwarts korten vleugel te verkrijgen. Na 48 zetten was de stand: Zw. 4 8 11 17 20 23 24. Wit 26 27 33 39 40 42 45. Het schijnbaar sterke 27—21 brengt geen voordeel wegens 8— 12, 21—16 gedw. 23—29! De partij is thans in een zeer moeilijk stadium gekomen, althans zeer moeilijk om winst te behalen. Na 27—22, 17 x 28, 33 x 22, 11—16 scheen het nog alsof wit toch zou gaan winnen. Wit wilde echter blijkbaar het spel niet forceeren, daar ook zwart op dam zou komen. Door listig combinaties in den stand te vlechten wist zwart tenslotte de remise af te dwingen. Een byzonder fraaie en hoogst spannende partij. Na deze Dartüen is de stand Grooteman 4 3 1-7 Nieuwkerk 4 13-5 Meester 4 13-5 v. d. Pol 4 12 14 Heijdra 6 13 2 5 Bosse 5 12 2 4 Molhoek 5-232 As. Zondag worden te Heemstede de partijen voortgezet en zal vermoedelük de beslissing val len. Met 15 September is benoemd tot leeraar aan de rükslandbouwwinterschool te Scha gen I. J. Schroevers te Julianadorp (gem. Den Hel- der). Met 15 September is opnieuw voor den tijd van een jaar benoemd tot directeur, voorzit ter der directie, van het staatsbedrijf der ar tillerie-inrichtingen de heer ir. A. Groothoff, regeeringscommissaris voor de industrieele ver dedigingsvoorbereiding. Met 1 September is benoemd tot rijksland- bouwconsulent ir. A. H. Smale te Roosendaal. Aan den kapitein der infanterie van het Kon. Ned. Indisch leger, W. Romswinckel, ad judant in gewonen dienst van H. M. de Ko ningin, is verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van officier der Kroonorde van België hem door Z. M. den Koning der Belgen verleend. Vergunning is verleend tot het aannemen van de versierselen van officier in de orde van de Kroon van Eelgië, aan P. Frenkel, pianist te 's Gravenhage; commandeur in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk, aan ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk te Amsterdam en rid der in de orde van Leopold H van België, aan dr. W. J. A. Visser, gemeente-archivaris te Eindhoven. Aan mr. D. G. Draayer, directeur-generaal voor de werkverschaffing en steunverleening, te 's Gravenhage, is verlof verleend tot het aannemen van het onderscheidingsteeken het kruis van verdienste le klasse der OTde van den Duitschen adelaar. 31 moet vooral een bezoek aan onze stad lengen, het is de snelstgroeiende plaats van et land. Leve Birdsburg!" »Leve Birdsburg!" antwoordde het koor van ftegen. Toen kwam de piekerende broeder uit den „Hoor eens!" j, ~fet was een robuuste kerel met een vastbe- flcti kin en kouden blik. e negen keken hem aan. •.Zaken zijn zaken," begon hy. „U moet niet Zau^n, dat iemand wantrouw, maar uit een kelijk oogpunt zou het billijk zijn, dat deze v®ei hier wees hy op oom onder getuigen ''klaart, dat hij een echte hertog is." Kt'ir at bedoelt u, mijnheer?" riep ons tentoon- eilings-exemplaar, purperend. „Ik bedoel geen beleediging, mijnheer, alleen érs?ar le^ zakelijks. Er is een ding, dat mij zoo j»,®,raar voorkomt. Deze mijnheer zegt, dat hij „'ttstefl! heet, als ik het goed verstaan heb. Mek 06! maar' da^ als u hertog van Chis- bent waarom is hü dan geen lord Dinges of zoo iets? Ik heb veel Engelsche romans ge lezen, dus ik ben eenigszins van die dingen op de hoogte." „Dat is ergerlijk," riep onze bron van inkom sten, vreeseiyk opgewonden. „Nu, maak u maar niet zoo warm. Ik vraag alleen maar iets. Ik heb toch het recht, het te weten. U krijgt er ons geld voor, dus is het niet meer dan billijk, dat wij een bewijs hebben, dat wij waar voor ons geld krijgen." De waterleidingmaniak viel hem bij. „Je hebt gelijk, Simms. Ik heb dat by het maken van de overeenkomst over het hoofd ge zien. U zult wel begrijpen, heeren, als zaken- menschen hebben wy recht op redelijke garan tie. Wij betalen mijnheer Bickersteth honderd vijftig dollar voor de receptie en wij van onzen kant verlangen natuurlijk De oude Chriswick wierp een onderzoekenden blik op Bicky; dan wendde hij zich tot het wa- terleidingwonder. Hij was onnatuurlijk kalm. „Ik geef u de verzekering, dat mij van dit alles niets bekend is," zei hij beleefd, „en ik zou u zeer dankbaar zijn als u zich nadér wilde verklaren." „Welnu, wij kwamen met mijnheer Bicker steth overeen, dat zeven en tachtig burgers van Birdsburg het voorrecht zouden genieten u de hand te drukken, tegen een onderling geregelde vergoeding en wat mijn vriend Simms bedoelt en ik ben het volkomen met hem eens is, dat wij er alleen maar de verklaring van mijn heer Bickersteth voor hebben en hij is een vreemde voor ons dat u de hertog van Chis wick is." De oude Chiswick slikte iets weg. „Laat mij u de verzekering geven, mynheer," zei hij met een vreemden klank in zyn stem, „dat ik de hertog van Chiswick ben." „Dan is de zaak in orde," zei de waterpijp hartelijk. „Meer behoefden wij niet te weten. Laten wij nu opschieten." „Het spijt my u te moeten zeggen," sprak Chiswick eenigszins plechtig, „dat deze recep tie hiermede geëindigd is. Ik gevoel mij te ver moeid en vrees, dat ik mij zal moeten veront schuldigen." „Maar er staan er buiten nog zeven en zeven tig te wachten, om aan u voorgesteld te wor den!" „Het spijt mij, dat ik hen moet teleurstellen." „Maar dat is contractbreuk!". „Dat is een zaak, die u met myn neef moet uitmaken." De kerel scheen eenigszins verlegen „U wilt dus de rest niet ontvangen?" „Neen." „Nu, dan zullen wy maar gaan." Zij vertrokken en er ontstond een indrukwek kende stilte. Eindelyk keerde de oude Chiswick zich tot Bicky. „Heb je niets te zeggen?" Bicky zag er heelemaal niet spraaklustig uit. „Was dat waar, wat die man zei?" „Ja, oom." „Wat heeft die gemeene streek te beteeke- nen?" Bicky scheen lam geslagen; daarom probeerde ik hem op gang te helpen, „Ik geloof, dat het 't beste is, dat je de heèie zaak maar uitlegt, ouwe jongen." Ik zag Bicky's adamsappel een beetje omhoog schieten; toen begon hij. „Ja ziet u, u had mijn toelage ingetrokken en ik had een kapitaaltje noodig voor een hoender park. ik verzeker u, dat het een beslist succes is, als men een kapitaaltje heeft. Je koopt een kip en die legt eiken dag, dien God geeft, een ei van vijf en twintig cent. Kippen houden kost zoo goed als niets. Allemaal winst dus." „Wat moet je toch met dien kippen onzin? Je hebt mij in de verbeelding gebracht, dat je een welgesteld zakenman was." „Onze goede Bicky heeft een beetje overdre ven, mijnheer," zei ik om mijn vriend te hel pen. „De zaak is, dat de arme jongen absoluut afhankelijk van uw toelage is en toen u daar mede ophieldt, zat hy leelijk in den put en moest vlug naar een middel zoeken, om aan de kost te komen. Zoo ontstond dat plan van die hand- jesgeverij en die voorstelling." De oude Chriswick schuimbekte. „Dus heb je mij voorgelogen! Willens en we tens heb je mij bedrogen, ten opzichte van Je financieelen toestand!" „Onze goede Bicky heeft geen aanleg voor zoo'n ranch," verklaarde ik „Hy kan niet met paarden en koeien overweg en hij gelooft, dat die afkeer wederzydsch is, maar op kippen is hij gewoonweg dol. Al wat hij noodig heeft is een klein kapitaaltje. Gelooft u niet, dat het aardig zou zijn als u hem „Na hetgeen gepasseerd is? Na dit bedrog.... en dit belachelyk tooneel? Geen pennyl" „Maar...." „Geen penny!" Er klonk een eerbiedig kuchje op den ach tergrond. „Zou ik misschien een opmerking mogen ma ken, mynheer?" Jeeves stond aan den horizon van ons appar tement en zijn oogen stonden buitengewoon helder en duivelsch ondeugend. „Steek maar van wal, Jeeves," zei ik. „Ik wilde eenvoudig opmerken, mijnheer, dat indien mynheer Bickersteth een kapitaaltje noodig heeft en het bezwaarlyk ergens anders kan verkrijgen, hy zeker de verlangde som kan bekomen, wanneer hij een verslag maakte van de gebeurtenis van dezen middag en het aanbiedt voor het Zondagsblad van een der beste humo ristische bladen. Ik heb, zonder dat u het be merkte, een kiekje genomen van een paar der meest interessante oogenblikken; uitsluitend voor mijn privé genoegen, doch voor genoemd doel wil ik ze, uit hoogachting voor mijnheer Bickersteth, gaarne aan hem afstaan, zoodat t stuk met illustratie zou geplaatst kunnen wor den" „Allemachtig!" zei ik. „Sapperloot!" riep Bicky. „Lieve Hemel!" zuchtte Chiswick. „Tot uw dienst, mijnheer," zei Jeeves. Met opgewektheid richtte Bicky zich tot den ouden Chiswick. „Jeeves heeft gelyk! Ik zal het doen! De Chronicle zal er op aanvliegen. Dat soort aar digheden hebben zy het liefst." De hertog van Chiswick gaf een kreunenden gil. „Ik verbied je nadrukkelyk, Francis, om dat te doen." „Dat is allemaal goed en wel," zei Bicky flink, „maar ik kan dat geld op geen andere manier in handen krijgen...." „Zachtjes aan.... wacht een beetje, Jongen. Je bent zoo driftig, zoo onstuimig. Wij kunnen het misschien nog weel regelen." „Ja, maar ik ga niet naar die vervloekte farm of ranch, nooit!" „Neen, neen, neen, vent. Daar praat ik toen niet over. Dat wilde ik ook niet voorstellen. Ik- ik geloof...." Hy scheen 't met zichzelf niet geheel eens te zijn. „Ik zou denken, dat het over het algemeen het best zou zyn, als je met my naar Engeland terugkeerde. Ik zou misschien wel kans zien, een baantje voor je te scheppen als secretaris." „Daar heb ik geen zin in." „Ik zou je geen salaris kunnen aanbieden, doch zooals je weet, is een ongesalarieerde secre tarispositie een zeer achtenswaardige „De eenige positie, die ik erken is," zei Bic ky, met voor my nooit aanschouwde brutaliteit, .vijfhonderd pond per jaar, in vier termijnen te betalen." ,3este jongen!" „Geen penny minder!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3