Vuurwerk van feestelijkheden Laatste Nieuws Definitief plan van Praag Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen VREUGDEVUREN IN DEN REGEN Kort en volledig De bloemenstoet VREUGDEVUREN LANGS KUSTEN GRENZEN DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938 aninminntmnininitnimmiiimfiiTiintmniiiniinniininnnmninniirtMiiniimmninmnmniranmm^ De ruitersport schijnt aan popula riteit te winnen, gezien het ruiterfeest van gister middag Oranjeliedjes op Santpoorterplein Ruiterfeest Concert op de Groote Markt Vreugdevuur Kinderaubade op het Santpoorter plein Een aardig misverstand Vuur en vreugde aan de Delftlaan Kinderfeest op het Stuyvesantplein Het pontificaal Lof HONDENTENTOONSTELLING Dwergpincher beste hond der tentoonstelling. Welsh terrier beste terrier der show Geen Jan Plezier ïn Haarlem Althans geen rijtuig van dien naam STADSSCHOUWBURG Gala-voorstelling 1813 DE MIJNENVEGERS Officieele bezoeken en tegenbezoeken OPLICHTING TE ZANDVOORT De kooplieden in aardappelen BURGERLIJKE STAND R. K.. Sportvereenigingen Hercules-Winfried ledereen kan zich een goede standplaats ver werven B.V.C. Bloemendaal opent haar nieuwe speelvelden Ongeval ATHLETIEK Athletiektournooi te Zaandam Het zal zoo spoedig mogelijk aan de Sudeten worden voorgelegd Het Foreign Office is waakzaam DE A.J.C, EN 'T REGEERINGS JUBILEUM HEEMSTEDE HiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiü STAD Als u deze krant open vouwt is het Na tionale Feestdag, de langverwachte, groote vreugde-dag, het hellichtende slotstuk van een vuurwerk, dat vol was van prachtige snel omhoog suizende Oranjepijlen, van gouden vrcugdezonnen en enthousiasme-fon teinen. Morgen zjjn er nog wat kleine bom metjes en voetzoekers in den vorm van kinderfeesten en jcugdopvoeringen, doch zij worden slechts afgestoken opdat wij het einde niet zoo schril zouden vóelen na een dag als vandaag. De Haarlemmers en zij, die zich in de omge ving van de bloemenstad nestelden, blijken op vuurwerken als deze verzot te zijn. Zij werden het niet moe steeds weer de lonten aan te ste ken en de tallooze groote en kleine feestnum mers af te steken. Zooveel mogelijk genoten zij van ieder stuk mee en als het dan met een laatsten knal verdwenen was en tot het verle den behoorde, hadden ze nauwelijks tijd om even „Dat was een goeie" te mompelen. Want direct daarna schoot er weer een andere pijl de ffwstweek in. En als we het programma van gisteren zien, dan lijkt het of de organisatoren zijn we dat allemaal niet in meerdere of mindere mate ge feest? gemeend hebben aan den Nationalen feestdag een serie daverende bommen vooraf te moeten laten gaan. Dat begon met een ruiterfeest op het mili taire oefenterrein aan het einde van de Mars- straat te Haarlem-Noord. Als het niet zoo af schuwelijk afgezaagd was, zouden wij hier be slist geschreven hebben van een hoogtepunt in de Haarlemsche feestweek. En dat ondanks den regen. Niet een klein, malsch buitje, dat uren van zonneschijn voorafgaat, maar onregelmatig terugkomende venijnige motregentjes, die een regenjas zonder kraag tot een belachelijk klee- dingstuk maken. De ruiterstoet met wapperende vlaggen ver trok om een uur van het Kennemerplein met muziek voorop en een schare burgers met en zonder fiets er achter aan. De demonstraties werden door naar schat ting een tweeduizend menschen gevolgd, vooi het meerendeel leeken op het gebied van paar densport, maar die toch door een telkenmale herhaald en stevig applaus er blijk van gaven de prestaties op prijs te stellen. Maar dat het leeken waren werd toch van tijd tot tijd dui delijk uit fïet hartelijk gelach, wanneer een paard een hindernis weigerde te nemen. Zij hielden er geen rekening mee, dat de le den van de drie deelnemende vereenigingen, de Amstelruiters, de Badhoeveruiters en de Ven- neper Ruiters, amateurs zijn en dikwijls pas- beginnende. De middag werd geopend met een ruiterhulde aan H.M. de Koningin: alle paarden keurig opgetuigd met hun geüniformde berijders keu rig op een rij. Uit het vlot afgewerkte programma tippen wij aan de sigarettenrace, die zoowel hilariteit veroorzaakte als spanning bracht en gewonnen werd door den heer W. Immink van de Amstel ruiters. Twee en drie waren de heeren van Sta veren van de Badhoeve-Ruiters en W. de Wildt van de Venneper-Ruiters. Bjj het individueele springen maakten drie ruiters een foutloos parcours, de anderen strui kelden figuurlijk en gleden letterlijk over het te gladde terrein, waardoor de paarden niet sterk genoeg konden afzetten. Daarnaast wa ren er meerderen, die er werkelijk niet veel vau terecht brachten en wegens herhaald weigeren het veld moesten verlaten, voordat zij de ronde volbracht hadden. In dit nummer werd de heer Groenewoud van de Badhoeve-Ruiters eerste, de heer Im mink tweede en de heer W. Fokker, eveneens van de Badhoeve-Ruiters, derde. Aardig was ook de zadelrace. Weer was het de heer Immink, die den eerepalm in casu een schilderstuk wist weg te slee pen. Het springen In groepen van twee werd ook door hem gewonnen, samen met mej. Verha gen. Luid gebel kondigde het volgende nummer aan. Staande op twee paarden reden eenige ïuiters het veid op, die buiten de paarden on der hun voeten ook nog een tweetal voor hen in gareel moesten houden. Een verdiend ap plaus was hun belooning. De middag werd o. m. bijgewoond door den wnd. burgemeester, wethouder W. J. B. van Liemt, wethouder E. v. d. Wal. commissaris, E. H. Tenckink en den heer S. Glastra, voorzit ter van de Koninginnever Haarlem Noord. Des avonds trokken dichte drommen door de verlichte straten en over het glimmend asfalt naar het centrum. Het stadhuis met zijn prach tige versiering was door lampen van duizenden kaarsen in fiood-light gezet, de Groote Kerk stak zijn lichtenden grijzen toren hoog de don kere lucht in, van zijn daken gleden straaltjes regenwater naar beneden en op het middelpunt der Groote Markt, onder tallooze lampen glom, rondom de muziektent, het asfalt voorzoover het niet bedekt was door menschenvoeten. Eu uat was niet teel. Honderden luisterden naar de pittige muziek van de Harmonie Crescendo en de Postfanfare, die elkaar aflosten. En wat niet op de Groote Markt stil hield dromde verder naar het Paviljoensterrein, waar als extra-nummer een vreugdevuur ontstoken werd De. weergoden zijn dit vreugdevuur niet gunstig gestemd geweest. Dat het ondanks dat toch een vreugdevuur gebleven is en niet louter een eenzaam brandende takkenbos werd, is een plnim op zijn thans verkoolde resten. Een rose gloed tegen het Paviljoens gebouw en tegen het natte duistere bosch, dat aan de drie andere zijden den achter grond vormde. Rossige gezichten, rook, veel rook en vonken. En toen eindelijk het metershooge vuur uitge brand was en er nog slechts een rookkolom bleef, die een scherpe lucht verspreidde, alles weer donker werd en men den regen weer voelde begonnen de zangers En in feestelijke stem ming trok men weer stadwaarts. Als klap op den vuurpijl en tevens als slot van ds uitgebreide feestelijkheden welke de Kle verpark vereeniging dit jaar ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum heeft georganiseerd wij denken aan de kinderfeesten aan de Kle verlaan, het concert van St. Caecilia enz. werd er gisterenavond een kinderaubade gege ven voor de H. B. S. aan het Santpoorterplein Een luidspreker voor het uitzenden van gra- mofoonplaten die schijnt tegenwoordig over al bij te hooren zorgde voor een opgewekt deuntje. Ter opening van de aubade sprak de voor zitter van de Kleverparkvereeniging, die den wethouder van Onderwijs, den heer A. G. Boes, hartelijk welkom heette. Wethouder Boes sprak daarna een zeer kort woordje, waarin hij den kinderen vertelde van het vele en groote, dat H. M. de Koningin in de afgeloopen 40 jaren voor Haar Volk heeft gewrocht. Onder leiding van den heer v. d. Hart zon gen de kinderen allereerst het Wilhelmus, dat d.oor de aanwezigen staande en met ontbloote hoofden werd aangehoord. Voorts werden alle liedjes herhaald, die de kinderen bij de groote eubade op de Groote Markt ten gehoore had den gebracht. Het was verbazend, hoe de heei v. d. Hart de kinderen op zijn bekende geest driftige wijze wist te dirigeeren. Na afloop dankte de voorzitter van het co mité Koninginnedag Haarlem-Noord den heei v. d. Hart, bood hem een kistje sigaren aan en Let de kinderen een driewerf hoera aanheffen voor hur. dirigent, die hierdoor zichtbaar ge roerd was. Juist toen de menschen zich wilden ver spreiden arriveerde de padvindersband van de N. P. V-, gevolgd door de Postharmonie. Onmiddellijk werden de aanwezigen door middel van den luidspreker teruggeroepen, waarna de heer v. d. Hart mededeelde, dat de Postharmonie en de Padvinders juist een half uur te laat gekomen waren en dit ge heel buiten hun schuld. Hij stelde nu voor, samen het Wilhelmus aan te heffen, waar na de Postharmonie tot slot nog een twee tal marschen speelde. Een daad, die volgens den voorzitter van Ko ninginnedag den bewoners van Haarlem-Noord zeer sympathiek was en de Postharmonie zeker in hun achting zou doen stijgen. Ook de Pad vinders kregen een hartelijk speech je mee naar huis. Langzaam trokken de belangstellenden van de aubade op het Santpoorterplein naar de Delftlaan, waar tegen 9 uur een groot vreugde vuur de vreugde hoog deed oplaaien en zou doen besluiten. Niettegenstaande den regen, die af en toe uit de grauwe wolken op de toeschou wers neerplensde, was de stemming opperbest, bijna vroolijk. Een vroolijkheid, die culmineerde bij het ontsteken van het groote vuur, dat door de bekende brandstoffenhandel N.V. Hoenderdos aan den Schotersingel werd verzorgd. Voor pittige muziek zorgde het muziekcorps „Arti et Religioni", onder leiding van den heel F. A. Dekker. En nu rust de Kleverparkvereerriging uit tot het volgende Oranjefeest, een zalige rust, omdat zij weet, dat zij er dit jaar iets buitengewoons van heeft gemaakt. Alweer een kinderfeest. Het regent den laatsten tijd kinderfeesten, -optochten en -spelen, het een al geslaagder dan het ander. Maandagmiddag had de nog niet zoo oude winkeliersvereeniging „Stuyvesant" de naam zegt al in welke buurt u die moet zoeken een kinderfeest georganiseerd, dat bestond uit een optocht van versierde fietsen, autopeds, en de daarbij nu eenmaal behoorende spelen, zooals ringsteken, autopedrace enz. In zijn openingswoord memoreerde de heer A. J. Borst, voorzitter van het feest-comité, de vele moeilijkheden, die de organisatie van zoo'n feest onvermijdelijk met zich meebrengt, ter wijl hij den minder rooskleurigen toestand van de vereeniging aantipte. Daarna verklaarde hij dit eerste Oranjefeest der vereeniging voor ge opend. De fleurige optocht bood hetzelfde aspect, als wat men gewend is van kinderoptochten te zien. Er waren frissche nieuwe ideetjes bij. Ook hier ontbrak het zoo rasecht Hollandsche „paar tje uit Marken" niet, dat den eersten prijs in de wacht wist te sleepen. De jury had een moeilijke taak te verrichten. De hieropvolgende autopedrace is een goede noot van het bestuur geweest. Er hing een echte .,Zesdaagsche"-sfeer in de lucht. Het zou te veel ruimte vragen, alle spelen te bespreken, in ieder geval kan men er van overtuigd zijn, dat het jonge volkje zich dezen middag kostelijk heeft geamuseerd. En als men weet, dat er voor den optocht en de diverse spelen driehonderd verschillende kindei en had den ingeschreven, behoeft over de belangstel ling niet meer gesproken te worden. Eenige duizenden geloovigen hennen gisteren avond in de kathedrale kerk van Haarlem het plechtig pontificaal Danklof bijgewoond, dat door Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers werd gecele breerd om God te danken voor alle weldaden, welke gedurende het veertigjarig bewind van Koningin Wilhelmina ons Vaderland zijn ge schonken. Een eenvoudige, maar indrukwekken de hulde en betuiging van dankbaarheid van de Haarlemsche katholieke bevolking bij dit roemrijke Regeeringsjubileum. Onze aanhanke lijkheid aan land en Vorstenhuis werd treffend gesymboliseerd door een majestueuze oranje vlag rechts en de vaderlandsche driekleur links van het bisschoppelijk altaar. De vlaggestokken. waaraan deze emblemen van trouw aan vorstin en vaderland waren gebonden, werden bekroond door het kruis. In het hoogkoor hadden o.m. plaats genomen de hoogeerwaarde heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem; de heer mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud-lid der Eerste Kamer; de heer W. J. B. van liemt, wethouder van Haarlem: voorts verschillende R.K. raadsleden van Haar lem en hooge katholieke ambtenaren in open baren dienst en de kerkmeesters der kathedraal Onder leiding van den weleerwaarden heer De Kat voerde het zangkoor de liturgische gezan gen voortreffelijk uit. Na het plechtig Te Deum werd het Domine, salvam fac Reglnam nostram gezongen. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers werd ingehaalu en uitgeleide gedaan door een vaandelwacht der jeugdorganisaties. Op allen maakte de gods dienstige plechtigheid een dienen indruk. De Zondag j.l. gehouden hondententoonstel - hng voor alle rassen is werkelijk zeer geslaagd geweest. Haarlem heeft getoond een. goed Kyno- logisch Centrum te zijn. De belangstelling was dan ook zeer groot. De groote zaal van het Kre lagehuis was uitnemend voor dit doel geschikt. Ruim en licht, zoodat den bezoekers een zeer goed overzicht van het groote aantal geëxposeer de rassen werd geboden. Het aantal inschrijvingen van 166 stuks is voor een ééndaagsche gewone tentoonstelling, waar geen kampioenschappen aan verbonden zijn, be hoorlijk. Het grootst in aantal waren de Bouviers, de kwaliteit hield hier echter geen gelijken tred met de kwaliteit. Over het geheel genomen bracht deze tentoonstelling een aantal honden van uitstekend gehalte, zoodat de strijd, die om 10.30 uur werd aangebonden, vooral in sommige rassen zeer spannend was. Bij de groote rassen blinkt vooral een Matin- Belge, de groote gele Belgische trekhond uit. Ook de Sint Bernards trokken zeer de belangstel ling. Bij de Windhonden treffen we zeer fraaie Barzois, Sloegi's en Saluki's. De Afghaansche Windhond, Barukhzy's Bima van Han Jungeling gaat hier, hoewel nog In de kinderschoenen staande, aan de spits en wordt een beste Wind hond. Amati van mevr. C. P. GunckelDekking is een mooie Wachtelhond met veel adel. De Set ters brengen een kleine, doch zeer kwaliteitsvolle groep. Spaniels houden geen gelijken tred met wat wij elders op shows zagen. De beste groep Teckels wordt gevormd door honden van de hee ren van der Ham. De beide Hoilandsche Her ders van den heer van Haaren (IJmuiden) doen ons nationale ras eer aan, het zijn Benno en Erik van Purmerstein. De Belgische herders zijn in diverse variëteiten vertegenwoordigd. Bij de Duitsche Herders is Arras van de Schapendui nen van mevr. Overweg een bekende verschij ning, die later op den Kennemerl and-beker nog beslag legt. Arras is een eigen fokproduct. Benno van Neckarhause (Koelemeyer) is een bijzonder goede Rottweiler. Piet van Walhalla is winnaar bij de Keeshonden. Hij is echter te donker van kleur. Waar blijft het zoo gewilde grijze dek? De schitterende Roode Chow-Chow van den heer F. J. Schuurmans te Aerdenhout: Gouw KhanThuan Klaus v. Reckleben verscheen voor het eerst op de tentoonstelling, hij kwam, zag en overwon. Een uitmuntende Chow, die ze ker tot Nederlands beste behoort. Petra's Flatt (P. E. Hartendorp) is een zware Boxer. Hij werd een beste zelfgefokte hond. Bij de Engelsche en Fransche Bulldoggen zijn zeer mooie honden. Poedels trekken veel be langstelling. Terriers vormen onder keurmeester Nout de grootste groep der tentoonstelling met 32 stsuks. Beste en tevens beste zelfgefokte der groep werd de Welsh Terrier „Merthyr's Ringlleader" van den heer F. M. Heerkens Thijssen te Aerdenhout. Jane en June van de Havezate zijn 2 veelbe lovende Airedale Terriers, welke eveneens de hoogste kwalificatie behaalden. Donderbus van 't Donarspan is een uitmuntende Bullterrier. Mediaeval Dark Brilliance beste Bedlinton Ter rier. Bij de Welsh Terriers trok de ter opluistering ingezonden 8 jaar oude bekende winner kam pioen Festin zéér de aandacht (eig. F. M. Heer kens Thijssen). De beste der Gladharige foxterriers, de be kende kampioen Cromwell of Joy van mevr. C. P. Gunckel. Bij de Draadharige won Wyche Withstand van J. Grolleman, tevens beste fox- terrier. De West -Highland White Terrier was een hondje met zeer hard haar. De Yorkshire Terrier is nog te veel baby om nu reeds de hoogste kwalificatie te kunnen krijgen, een veel belovend ding. De beide Malthesers van mevr. Kaptein, Peggy en Emelietje, hadden vele bewonderaars. Viteko is wel de mooiste Griffon Bruxeliois hier te lande, een prachtig kereltje, een athleet in zak formaat (eig. H. G. Schutstal). Liane de Chênelet (mevr. Tayloi) is een op vallend mooi vlinderhondje. Ook de Pekingeezen trekken veel belangstelling, hier waren prachtige honden bijeen gebracht. Bij de gladharige Duitsche Dwergpinchers treffen we den besten hond der show, den kleinen roodbruinen Eddy (mevr. E. Olthoff, Rotterdam). Eenige mooie dwergkeesjes besluiten de rij der vele rassen, waaruit wij slechts een greep namen. De Kynologenclub Kennemerl and kan met dankbaarheid terugzien op haar zoo geslaagde tentoonstelling, die blijkens het groote aantal nieuwe leden, dat zich kwam melden, van groote propagandistische waarde is geweest. Men verzoekt ons mede te deelen, dat zij die zich wenschen te bekwamen in het verleenen van E.H.B.O. zich kunnen wenden tot het be stuur van „Snelverband", Reigerstraat 101 voor 17 September a.s. Wij lezen in het excursieblad van de afd. Haarlem van de Ned-. Reisvereeniging voor Katholieken: Nog voor men begon aan de directe voorbe reidingen voor de viering van het 40-jarig re geeringsjubileum van enze Koningin, om juis ter te zijn, op den dag van onzen glovieuzen tocht naar Nijenrode, kwam plotseling een idee boven, dat nog dezenzelfden avond rijpte rot een volledig uitgewerkt plan. Ook wij zouden het jubileum meevieren en wel op een heel origineele manier; een ma nier, juist geëigend voor een reisvereeniging. Hoe? Wel, we zcuden uitbeelden het verschil in het zich verplaatsen van nu en 40 jaar geleden, m. a. w. 40 jaar toerisme. Een authentieke Jan Plezier, gevuld met een schare feestvierenden uit den jare 1898 in costuums van dien tijd en een hypermoderne touring-car, gevuld met reizenden anna 1938. Helaas, deze Jan Plezier bleek nog slechts in onze herinnering te bestaan. Hoeveel moeite we ook deden, nergens in Haarlem en wijde om geving was nog een Jan Plezier te vinden. En daar ligt nu ons plan, onuitvoerbaar. Het spijt ens voor de adspirant-bezetting van de Jan Plezier. Het spijt ons voor de Reisvereeni ging, voor welke het een bijzondere reclame zou zijn geweest. Het spijt ons voor allen, die iets origineels hebben gemist. We troosten onszelf met de gedachte: Het was vast aerdig geweest. De gala-voorstelling in den Stadsschouw burg gegeven door het Residentietooneel is een groot succes geworden. Het stuk dat door Bet sy RanucciBeekman en Johan de Meester speciaal voor het Regeeringsjubileum van H.M de Koningin werd geschreven, valt zeer zeker te. waardeeren, te meer, wijl over het algemeen gelegenheidsstukken niet bijzonder uitmunten door originaliteit. Zeer vele autoriteiten van Haarlem en om streken woonden de voorstelling, waarop wij in ons avondblad nader terugkomen, bij, ter wijl een uitbundig applaus de groote ingeno menheid van alle aanwezigen vertolkte. band met de samenstelling der teams voor de a.s. Bondscompetitie. 14 Sept. a.s. is de algemeene ledenvergade ring der tafeltennis afd.; deze week worden de agenda's verzonden. Tenslotte nog het ope- ningstournooi van O. Z. De leden kunnen zich voor dit tournooi opgeven bij den secretaris en bii de overige bestuursleden. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De commandanten van de mijnenvegers „Wil lem van Ewijk" en „Jan van Gelder" hebben gisteren hun opwachting gemaakt bij den waar nemend-burgemeester van Haarlem, wethouder W. J. B. van Liemt. Des middags om 4 uur heeft de heer Van Liemt namens het gemeentebestuur een tegen bezoek op de mijnenvegers aan het Noorder- Buiten-Spaarne gebracht. Zaterdagmiddag vervoegden zich twee perso nen bij een aardappelhandelaar in de Hulsman straat te Zandvoort, die voorgaven aardappelen te willen koopen. Na eenig heen en weer ge praat over den prijs, kwam men ten slotte over een en werd een koop gesloten van elf mud duinaardappelen tegen 3.75 per mud. De „hee ren" wilden echter de aardappelen terstond medenemen en zouden binnen een kwartier met een vrachtwagen terugkomen. Dit geschied de ook werkelijk. Een vrachtauto kwam voor en gedrieën werden de 22 zakken naar den auto overgebracht. De zoogenaamde koopers zorgden er echter wel voor, dat de 22ste zak „toevallig" door den verkooper van de opslag plaats naar den wagen gebracht moest worden. Toen deze laatste met zijn half mud aankwam en bijna den auto had bereikt, hadden de beide anderen zich inmiddels op den wagen begeven en gaven vol gas, zoodat de onthutste hande laar met zijn laatsten zak moest blijven staan. Toch had hij nog de tegenwoordigheid van geest om onmiddellijk naar het nummerbord te kijken om dit te onthouden, doch tot zijn ont steltenis ontbrak dit en zoodoende werd het geval nog slimmer. De gedupeerde deed aangifte bij de politie, die thans deze zaak in onderzoek heeft. Geboren: 3 Sept. S. Hagenaar—Wurms, dochter; 3 Sept., A. M. LasschuitBlankert, zoon: 3 Sept., J. W. Knap—Vos, zoon; 3 Sept., A. C. Kist de Ruijter—Gerrits, zoon; 4 Sept., F. J. RavesteinClowting. dochter; 3 Sept., C. v. d. HeuvelKraan, zoon; 4 Sept., M. J. van GeenBron, zoon; 3 Sept., G. Cohen Leising, zoon; 1 Sept., E. H. FeltbampBeid, dochter; 4 Sept., M. G. GalamaEl ting, zoon; 2 Sept., c. J. Kuijpers—Janssen, zoon; 4 Sept., H. J. M. v. d. BroekPhilippo, dochter; 2 Sept., J. M. DopKramm, zoon; 3 Sept., T. C. Kerk- hoffVan Loon, dochter; 4 Sept., E. A. Huls hofGroeneveld, zoon; 3 Sept. G. Schoppen Visser, zoon. Overleden: 3 Sept., L. van 't WoutTensen, 61 jaar, Verspronckweg; 3 Sept., H. Rutte Ntfssen, 48 jaar, Assendelverstraat; 3 Sept., G. C. Maste, 59 jaar, Kamperlaan; 3 Sept., L. J., 5 maanden, dochter van A. C. Lagerweij, Elzenplein; 5 Sept., c. Vink-Van Lieshout, 55 jaar, Kamperlaan; 3 Sept., S. Beekman, 50 jaar, Groot Heiligland. De leden en adsp.-leden worden verzocht van het volgende goede nota te willen nemen. Allen worden Dinsdagmorgen om uiterlijk 9 uur verwacht aan de Westergracht. De dames en heeren zoowel de jongens als de meisjes, worden verzocht in sportcostuum te verschij nen (ook de tafeltennisafd.)Wij vertrouwen er op dat allen zich vrij kunnen maken en dat ieder lid en adsp.-lid aanwezig zal zijn. Tevens verzoeken de besturen, dit bericht zooveel mogelijk aan elkaar door te willen ge ven. De tafeltennisafd. begint deze week wederom te oefenen. Alle leden worden verzocht deze week, Donderdag of Vrijdag, te komen in ver- Ten einde zooveel mogelijk stadgenooten in staat te stellen hedenmiddag den allegorischen bloemenstoet gade te slaan, is het noodzakelijk dat de bewoners der straten, waardoorheen de optocht trekt, geen auto's of andere voertuigen voor hun perceel zetten. Men wijze er elkander desnoods op en de automobilist bedenke, dat I hij anderen vreugde schenkt door zich de kleine moeite te geven zijn auto in een zijstraat t>- i plaatsen! De Commissaris van Politie te Haarlem ver zoekt het publiek om tijdens den allegorischen bloemenoptocht, die hedenmiddag tusschen 2 en 5 uur zal worden gehouden, op de trottoirs te blijven staan. Meeloopen met den stoet kan niet worden toegestaan. De aard van den optocht komt het best tot zijn recht als de deelnemers een zoo breed mo gelijk weggedeelte tot hun beschikking nebben. Aangezien de route, waarlangs de optocht trekt, lang genoeg is, heeft het publiek vol doende gelegenheid alles te zien als het zich langs die route verspreidt en niet op sommi ge plaatsen in dikke rijen samenklont. Men zal trekken langs onderstaande wegen: Opstellen Krelagehuis, vervolgens Leidsche- vaart, Raaksbrug, Wilhelminastraat, Van Eedenstraat, Lorentzplein, Groote Houtstraat, Groote Markt links om, Jansstraat, Jansweg, Stationsplein, Kruisweg, Kruisstr., Barteljcris- straat, Groote Markt, Koningstraat, Gierstraat. Groote Houtstraat, Plein, Dreef (rust). Vervolgens Hazepaterslaan, Wagenweg, Plein, Groote Houtbrug, Gasthuisvest,, Kleine Houtstraat, Anegang, Groote Houtstraat, Groote Markt, rechts om langs Rembrandt The ater naar Zijlstraat, Nassaulaan, Nassauplein. Nieuwe Gracht, Kinderhuisvest, Zijlvest, Raaksbrug, Leidschevaart, Krelagehuis. Zaterdagmiddag vond in tegenwoordigheid van den burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. Den Tex, en vele belangstellenden, de offi cieele opening plaats van het terreinencom plex en kleedlokalen der voetbalvereniging „Bloemend-aal". Vooral het kleedhuis met zijn talrijke ruime lokalen en prima waschgelegenheid trok ieders belangstelling. Momenteel beschikt Bloemendaal nog over twee ruime speelvelden, maar in de toekomst, warschijnlijk reeds het volgend jaar, zal dit tot vier worden uitgebreid. Vanmiddag wilde de 45-jarige wielrijdster, mej. F. uit Bloemendaal, van den Kinderhuis- singel naar den Schotersingel rijden, juist toen een autobus van de N.Z.H. het Staten Bolwerk wilde bereiken. De juffrouw weifelde, alhoewel zij voorrang had. Zij werd aangereden, viel, en werd 2meter meegesleurd. Zij brak haar linkerbeen en linkerarm. De fiets werd totaal vernicid. Per ziekenauto werd zij naar het Dia- conessenhuis vervoerd. Naar de schuldvraag wordt een nader onderzoek ingesteld. De athletiekvereeniging Zaanland organiseer de Zondag te Zaandam een athletiektournooi, waaraan werd deelgenomen door de vereenigin gen Gita, Haarlem, A.V. 1923, Amsterdam, en Zaanland (dames en heeren). De uitslagen luiden als volgt: Dames hardloopen 100 yards: 1. M. Boorsma (Zaanland) 12.5, 2. S. de Boer (Zaanland) 12.9. 3. L. Koning (Gita) 13.2. Verspringen: 1. M. Boorsma, Zaanland, 4.51; 2. R. Jansen, Gita, 4.49; 3. A. Bolidt. Gita, 4.46 Hoogspringen: 1. S. de Boer, Zaanland 1.425: 2. L. Klinge, Gita, 1.425; 3. M. Boorsma, Zaan land, 1.375. Discuswerpen: 1. D. Stouten, Gita, 23.66; 2 A. Brouwer, Zaanland, 22.33; 3. I Veniet, Gita. 20.72. Speerwerpen: 1. N. Huisman, Zaanland, 28.01: 2. L. Klinge, Gita, 26.31; 3. J. Brandsma 22.37 Estafette 4 x 100 yards: 1. Gita 55.5; 2 Zaanland 56.3. Totaaluitslag: 1. Gita met 69 punten; 2 Zaanland met 67 punten. Heeren hardloopen 100 yards: 1. J. K. Leeu werik, Zaanland, 10.7. 2. Luteraan, A.V. 1923. 10.8; 3. Uphuas, A.V. 1923, 10.8. 400 yards: 1. Elsinger, A.V. 1923, 55.4; 2. C. J. de Jager, Zaanland, 57.3; 3. G. Hoorn, Zaan land, 58.3. 800 yards: 1. Roos, A.V. 1923, 2.9.8; 2. G. Duits Zaanland 2,14.1. 1500 yards: 1. J- Roos, A.V. 1923, 4.28.4; 2 D. Zwikker, Zaanland, 4.28.6; 3. C. Timmer man, Zaanland, 4.29.3 3000 yards: 1. D- Zwikker, Zaanland, 10.59; 2. C. Groen, Zaanland, 10.10; 3. C. de Ruyter A.V. 1923. Verspringen: 1. Van Kalken, A.V. 1923, 5.70 M.; 2. M. Stiener, Zaanland, 5.59; 3. Kuik, A.V 1923, 5.53. Hoogspringen: 1. en 2. Gebr. Carlier, A.V 1923, 1.55 M.; 3. J- Hooft, Zaanland, eveneens 1.55.' Speerwerpen: 1- Verhagen 49.43 M.; 2. Huls- kes, 45.20 M.; 3. v. Kalken 44.80 M., alle van A.V. 1923. Discuswerpen: 1- N. de Graaff, Zaanland 41.11 M.; 2. v. d. Wel, A.V. 1923, 37.89 M.; 3. Hulskes, A.V. 1923, 30.94 M. Kogelstooten1 v. d. Wel, A.V. 1923, 13.17 M 2. N. de Graaff, Zaanland, 11.98 M.; 3. Van Kalken, A.V. 1923, 11.1 M. Estafette: 4 X 100 yards: 1. A.V. 1323 in 47 sec.; 2. Zaanland in 47.3 sec. Totaal uitslag: 1- A-V. 1923 met 129 pnt.; Zaanland met 100 pnt. 100 yards hardloopen K.N.A.U.-leden A. en B.: 1. Scheermeyer. A.A.C., 10.4 sec.; 2. Spaak A.A.C., 10.7 sec.; 3. E. Gerzon, A.A.C. Op grootsche wijze heeft de Ne- derlandsche j'eugd H. M. Koningin Wilhelmina aan den vooravond van den nationalen feestdag gehuldigd. Niet minder dan 225 vreugdevuren zijn Maandagavond langs de Neder- landsche kust, de grenzen en in de provinciale hoofdsteden ontstoken en vele duizenden jongeren hebben door hun medewerking en aanwezig heid deze symbolische daad luister bijgezet. PRAAG, 5 Sept. (Reuter). Het communiqué dat uitgegeven is na de beraadslagingen van de ministers, deelt mede, dat de ministers beslo ten hebben een definitief plan op te stellen, dat zoo spoedig mogelijk aan de Sudeten-Duitsche partij zal wor den voorgelegd. Reuter verneemt verder uit betrouwbare bron, dat het nieuwe plan der regeering bijna volledig tegemoet komt aan de eischen der Sudeten-Duitschers, zooals deze geformuleerd zijn in de acht punten van Karlsbad. In officieele kringen te Praag is men er zich van bewust, dat de algemeene toestand zoo cri- tiek is, dat Tsjech-o-Slowakije een bijdrage moet leveren tot de zaak van den vrede, zelfs wanneer dit zware offers met zich medebrengt. Deze bijdrage zou het genoemde plan tot re geling zijn. Men is van gevoelen, dat er geeri moeilijkheid zal bestaan ten opzichte van de aanvaarding van dit plan door de Sudeten- Duitschers als grondslag voor besprekingen Lord Halifax keert deze week niet naar Yorkshire terug, doch blijft te Londen, waar hij nauw contact kan onderhouden met de ontwikkeling van den internationalen toestand. Hij hoopt in staat te zullen zijn Vrijdag naar Genève te vertrekken om de leiding op zich te nemen van de Britsche delegatie voor da Volkenbondsvergadering, die baandag getfpend wordt. Vandaag hebben Lord Halifax en zijn raadgevers een kort vertrouwelijk rapport ont vangen door bemiddeling van de Britsche le gatie in Praag, van den indruk, dien de missie van Runciman hesft van de resultaten van het bezoek van Henlein aan Hit Ier. Dit rap port werd bestudeerd, te zamen met andere desbetreffende zaken. De Sudeten-Duitsche kwestie is officieel no? niet ter sprake gebracht op het congres van Neurenberg. Het vraagstuk komt echter in alle gesprekken op. Vanaf de politieke leiders tot de eenvoudige manschappen spreken allen er over en de argumenten loopen weinig uiteen. Men hoort zeggen „Hitier zal geen oorlog voe ren, maar Duitschland zal niet dulden, dat men Duitschers buiten zijn grenzen onderdrukt en het zal hen met alle middelen verdedigen," Over oorlog wordt wel gesproken, maar men verwerpt de gedachte daaraan, met deze alge meene overweging: ,,Het zou misdadig zijn ons den oorlog aan te doen om ons te beletten, datgene tot stand te brengen, waar wfj geen afstand van kunnen doen." Het hoofdbestuur van de Arbeiders Jeugd Centrale heeft aan H. M. de Koningin een tele gram gezonden, waarin het zijn eerbiedige en welgemeende g-elukwenschen aanbiedt bij het veertig-jarig regeeringsjubileum. Het spreekt daarbij de hoop uit dat H. M. er getuige van moge zijn, dat het tijdens haar bestuur tot stand gekomen beschavingswerk ten behoeve van het Nederlandsche volk inzonderheid voor de rij- pere jeugd door jeugdorganisaties van alle rich tingen opgebouwd zich volledig zal ontwik kelen en dat de groote gevaren, die de volks gemeenschap en de jeugd bedreigen, overwonnen zullen worden. De kilometer-propaganda-zwemtocht Muiden- Weesp De N.-Hollandsche Vereeniging van het Witte Kruis had op Zaterdag 3 September een massa propaganda zwemtocht georganiseerd in de Vecht tusschen Muiden en Weesp. Ook een tiental zwemmers en zwemsters uit Heem stede hadden ingeschreven. Gezien de zeer lag® temperatuur van het water zijn er toch heel goede resultaten bereikt, daar er van de pl.m- 100 deelneemsters en deelnemers er slechts on geveer een 30-tal uitvielen. Na afloop werd aan ieder die den geheeleó afstand afgelegd hadden, een fraai diploma uit gereikt. Onder hen behoorden o.m. mevr. J. G- v. Wijk-Buurman, mevr. S. A. A. Soeteman- Ruigrok, mej. J. Pieron en de heer J. Hille- ganger, allen abonné's van de zweminrichting Groenendaal en de heeren R. Abrahams, L. v. Wijk en L. Th. Meskens, leden der Heemsteed- sche reddingsbrigade en mej. J. Weers en J. J- Leyenaar, leden der Haarlemsche reddings brigade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4