Amsterdams burgemeester spreekt tot de schooljeugd te V erkeersprobleem in de hoofdstad HET PRINSENLIED OP HET PRINSENHOF DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938 Op de scholen zijn vanmorgen de leerlingen namens het gemeen tebestuur getracteerd Gedenktegels aan hen uitgereikt Op de scholen PI üm Zullen ouden van dagen en ge- brekkigen het regeerings- jubileum thuis moeten vieren Er moet wat op worden gevonden Een nieuwe film Zonnelied" Nederlandsche film van vak- menschen en enthousiasten RETRAITEN Bergen De ingetrokken Fransche verloven TEGEN KINDER VERLAMMING Maatregelen in de residentie Ook Leiden sluit de scholen ADRES VAN HULDE VAN DEN VOLKSRAAD ROEIEN Wedstrijden van de Zaaniandsche zeilvereeniging T Ontvingen veertig jaar geleden 76.000 schoolkinderen het bekende kroningsbordje met aan de keerzijde het opschrift: „Het verheugd Amsterdam aan zijn Kinderen September 1898" en werd de jeugd ont haald op Amsterdamsché korstjes en limo nade, Maandagmorgen heeft 't gemeentebe stuur wederom het jongste deel van Am- stels burgerij doen deelen in de feest vreugde, welke in deze dagen stad en land vervult. Het waren thans meer dan 100.000 jonge en oudere leerlingen der Amsterdam- sche scholen, wien 'n tractatio wachtte ditmaal, naar den smaak der tijd: een portie Üs alsmede het mooie geschenk, voor hen bestemd: de herinneringstegels, waarvan er in totaal 126.500 worden gebakken. Ook de scholen zelf kregen een feestgave een fraai ingelijst portret van de jubi- leerende Koningin die door deputaties van vrijwel alle onderwijsinstellingen onzer stad 's morgens op het Prinsenhof werd af gehaald. Ongeveer 1300 afgevaardigden elke school zond er twee, terwijl de voorbereidende scholen vertegenwoordigd waren door 'n lid van 't onder wijzend personeel kwamen Maandagochtend °m half negen op het Prinsenhof bijeen; een °Pgewekte doch overtuigd van het gewicht dezer gebeurtenis, niet uitbundige schare, ge tooid met oranje, die binnentrok door de stad huispoort, voor deze gelegenheid bewaakt door hoden, uitgedost met fonkelnieuwe steken. Daar stonden zij, de vertegenwoordigers van de Amsterdamsche schooljeugd, de toe komst der stad, binnen de oude muren van het Prinsenhof en de gulden zeemeermin op het ranke torentje, de leeuw met zwaard en kroon op de klok, keken belangstellend naar al die meisjes en jongens van Am sterdam, die er op dit voor hen zoo plech tige oogenblik samen waren gekomen. Een Uit werklooze musici gevormd muziekcorps speelde vaderlandsche liederen, door de jeugd meegezongen. Tot slot na Burgemees ters toespraak, het Wilhelmus, het Prinsen- lied, dat uit al die jonge kelen indruk wekkend opklonk van het oude binnenplein naar de blauwe lucht met witte wolken, onrustig jachten als de tijd, waarin deze jeugd opgroeit. Om kwart over negen sprak de burgemees ter. die zijn ambtsketen droeg, vergezeld van het voltallig college van wethouders, de blijde schare toe. „Zelden te voren", zoo zeide dr. de Vlugt, heb ik zóó gevoeld burgervader van deze stad te zijn, als op dit oogenblik, nu hier Voor mij staan de afgevaardigden van alle scholen in deze gemeente en ik dus het woord richt tot de jeugd van Amsterdam. Ik heet u dan allen hartelijk welkom hier op deze historische plek en het verheugt me, bat ge hier in zoo grooten getale aanwezig zijt. Wij allen oude en jonge menschen beleven thans een gedenkwaardig oogen blik. Want thans beginnen in Amsterdam de feestelijkheden van het veertigjarig re geeringsjubileum van onze Koningin. Aan u, jongens en meisjes, valt de eer te beurt, deze feestweek in te luiden. Ik hoop, dat Se in later tijden, lang nadat ge vaders en moeders zijt geworden, nog steeds met veel genoegen en opgewektheid aan deze Week zult terugdenken." In het vervolg van zijn toespraak vertelde de burgemeester de aandachtig luisterende kinder- schare van de veranderingen, die het beeld van de wereld in de thans afgesloten regeerings- Periode van onze Koningin heeft ondergaan. Hij Vertelde van de ongedachte ontwikkeling van het verkeer, en van de techniek, vertelde van radio en van het vele, dat de Koningin in hcze jaren met ons land heeft meegeleefd. „Onze Koningin, jongens en meisjes" zoo sprak dr. de Vlugt „is iemand, die in Haar leven vele malen getoond heeft te Weten, wat het is, veel over te hebben voor Haar land en Haar volk. Onze Koningin heeft 'n zware taak, waaraan Zij met ener gie werkt en met een open oog en hart voor al hetgeen om Haar heen gebeurt. Wanneer ge dan straks een portret van Haar van hier medeneemt om dat in uw scholen op te hangen, dan zult ge steeds tegen dat beeld kunnen opzien als tegen dat van iemand, die in al de jaren van Haar regeering zich een voorbeeld heeft ge toond voor ons allen. Sij al de moeilijkheden,' die onze Koningin "ad te overwinnen, heeft Zij zich laten leiden ö°or hetgeen zij zag als Haar plicht. Maar de Wicht alleen geeft in het leven niet voldoende hracht. Dat weet ook onze Koningin. De eigen lijke kracht heeft zij gevonden in Haar geloof. „Gij staat," zoo besloot de burgemeester, „nog &ah het begin van het leven. Ik wensch u toe, Zoowel voor uw ouders als voor ons vaderland. at ge zult opgroeien tot flinke mannen en bouwen, die meehelpen te schragen het gezag Van Oranje en Nederland. Leve de Koningin!" Vlot en ordelijk volgde daarop de uitreiking aan de vertegenwoordigers van elke school van het portret der Koningin, tegelijk met een af ruk van de rede van den burgemeester. Hier mee begaven de jongelui zich naar hun scholen. Waar inmiddels de andere leerlingen waren Samengekomen om met hun onderwijzers het zcgeeringsjubileum te herdenken. Na het vertrek der deputatiën hebben wij °hs naar een tweetal scholen begeven, om haar de aankomst af te wachten en te zien hoe de jeugd op dit grootsch gebeuren rea geerde. Daartoe kozen we voor de mannelij- ke jeugd de St. Aloysiusschool in de Elands straat. Hij onze aankomst troffen wfj de school in af wachting van de vertegenwoordigers, van welke pauze de onderwijzers gebruik maakten, om den jongens uiteen te zetten waarom er feest was en welke beteekenis achter deze feestelijke drukte school. En we hebben het met bewon dering geconstateerd: voor iedere klasse was er een aparte wijze van zeggen. Voor de jongeren zoo eenvoudig mogelijk, voor de ouderen weer uitgebreider. Tijdens deze uiteenzettingen waren echter de pakjes ijs aan de schoolpoort afgegeven, zoodat de regeeringsgeschiedenis snel werd afgemaakt, waarna een der hoogtepunten van den dag kwam: het uitreiken van het ijs, dat met donderende hoera's begroet in minimalen tijd verdween. Menig jongenshart zal nog lang met warmte kloppen voor dien goeden burgemeester, die zooveel jongens op een „ijssie" tracteerde. Direct daarop kwamen, zich volkomen van hun waardigheid bewust, de heeren deputanten: Gerrit Smit en Antoon Zuiver, die door het hoofd der school, den heer P. Fontaine, met een toepasselijk woord werden ontvangen, waarbij het hoofd nog eens goed duidelijk maakte, welk een belangrijke dag dit voor de deputanten in het bijzonder en voor de schooljeugd in het al gemeen wel was. Hierna volgde de plechtige ont hulling van het officieele portret van H. M. de Koningin, dat oogenblikkelijk op de eereplaats werd gehangen en met een driewerf hoezee werd ingehuldigd. Nadat deze plechtigheid in de andere klas- sen was herhaald, werd overgegaan tot het uitreiken der door de Gemeente Amsterdam aangeboden souvenirs, waarbij de keuze van het gemeentebestuur alle bewondering ver dient. Van de vijfde tot en met de zevende klasse kregen alle jongens een door Dr. P. H. Ritter bevattelijk geschreven, fraai geïl lustreerd en schitterend uitgevoerd herinne ringsalbum en verder kregen alle leerlingen een herinneringstegel, die in staat is de ja ren te trotseeren en voorzien is van een gaatje, zoodat hij ook gemakkelijk als wand versiering dienst kan doen. Met recht dus cadeaux, waar de jeugd voor nu en later iets aan heeft! Dat zelfs de jongsten de be teekenis van dezen dag wel voelden, blijkt 't beste uit het feit, dat de hummels van de eerste klas na de uitreiking spontaan het „Wilhelmus" trachtten te zingen! Na deze plechtigheid volgde nog het oplaten der ballonnen, omdat deze jongens door de da- gelijksche H. Mis niet bij de algemeene oplating aanwezig konden zijn. Als een bewijs van het algemeene medeleven en den goeden burgerzin, die zich in deze da gen toont, vermelden wij nog, dat de directie van De Bijenkorf twintig weesjes uitnoodigde om voor de ramen van haar magazijn den in tocht gade te slaan. Toen daarop werd bericht, dat dit met den etenstijd der jongens zoo slecht uitkwam, luidde het antwoord: „Geeft niet, dan eten ze hier, op onze kosten." Zoo'n prettige schooldag als Maandag hadden ook de meisjes van de St. Christinaschool aan de Kanaalstraat nog nooit beleefd. Ze moch ten praten en lachen en wanneer er een van de kleuters van louter pleizier begin te zingen, Eenige Deensche torpedobooten hebben een bezoek gébracht aan de Duitsche oorlogshaven Kiel dan zei de Zuster heelemaal niet dat hij stil moest zijn, maar dan kreeg hij zelfs 'n pluimpje. Want nu mocht men alleen maar vroo- lijke gezichten zien en de kinderen, die erg stil en zoet waren, konden nu, bij uitzondering, geen wit voetje halen. Maar zij waren niet stil, ab soluut niet, zij weerden zich uitstekend en zij zongen van Lang zal de Koningin leven en Leve Wilhelmien, dat het een lust was. De grooten praatten honderd uit en wachtten met spanning op de herinneringsgeschenken, den fraaien tegel en het gedenkboek, die zij zouden krijgen, zoo dra haar „deputatie" van het stadhuis zou zijn teruggekeerd met het portret van de Koningin. En de kleintjes van de voorbereidende school vierden intusschen uitbundig feest. De Zusters hadden de speelzaal versierd en de hall van de school en drie groote lokalen vol kleine peuters gingen zich amuseeren. Ze hadden van de Zus ters mooie gekleurde mutsen gekregen en rood- wit-blauwe vlaggetjes en er stonden schalen met oranje-koekjes. Het was beslist de school hunner droomen. Zij konden het niet prettiger verlangen. Maar het werd nog prettiger toen Mej. Alie Buys met het portret van de Konin gin verscheen. Dat portret werd op een met oranje omhangen standaard geplaatst temidden van bloemen en hand in hand, zwaaiend met de vlaggetjes en luid zingend, trokken de 'twee honderd kleuters langs de beeltenis, óm hulde te brengen aan die goede Koningin, waarvan de Zuster zooveel verteld had. Ze zongen hard en spontaan en de Zusters zongen even enthou siast mee. En Pastoor Nieuwenhuizen, die om negen uur in de Kindermis al met de kleinen gebeden had voor de Vorstin, had zoo'n schik in de jeugd uit zijn parochie, dat hij met de peuters aan de hand meedefileerde. En toen kwam de koek en later het ijs, waarop de ge meente tracteerde en er was een stemming zoo als men eigenlijk niet op een school zou durven verwachten. Dat ijs, het klinkt misschien vreemd, ontdooide ook de grootsten en Jo Buys en Treesje Maas, die van het stadhuis terug keerden, werden met enthousiasme ontvangen, alsof zij de schenksters en niet slechts de voor boden van het ijs waren. De tegels en de albums werden uitgereikt. Er werd gezongen en gelachen en gesmuld. En het was voor de jeugd een dag om niet licht te ver geten. Regie en camera aan het werk bij de Nederlandsche film „Zonnelied" De enorme drukte, welke de hoofdstad, terecht, in de komende dagen verwacht heeft een verkeersprobleem geschapen, waarover wij al een en ander hebben ge zegd en waarvoor men een oplossing heeft gevonden, die geenszins bevredigend is. Practisch komt het, zooals men weet, hierop neer, dat het geheele rijverkeer in de binnenstad zal worden stilgelegd, maar hoe dan ook, in geen geval zal de ver keerspolitie een touringcar in de binnen stad dulden. Deze maatregel is radicaal en de oplos sing voor het verkeersvraagstuk is hier door wel erg eenvoudig. Het Regeeringsjubileum moet echter een feest worden voor alle lagen der bevolking en juist om de enorme drukte die verwacht wordt, zullen ouden van dagen en gebrekkigen of gedeeltelijk invaliden slechts dan van versiering en illuminatie kunnen genieten, wanneer zij daarvoor het aangewezen middel, de touringcar, kunnen benutten. Want dat de touringcar in deze het aan gewezen middel is, wordt door de autori teiten zelf bewezen, die Zaterdagavond in een aantal touringcars op uitnoodiging van G. E. W. de verlichting, toen deze „proef stoomde", in oogenschouw hebben geno men. Wij hebben al eerder gemeld, welke stappen er o.m. door het reisbureau Cebuto werden on dernomen. Zonder succes echter! Merkwaardig is daarbij, dat terwijl de G.E.W. zelf een touringcartocht langs de verlichting organiseert, dit aan anderen verboden wordt. Toen n.l. bekend werd dat men Zaterdag proef zou branden, heeft Cebuto een uitnoodiging aan alle raadsleden gericht om per touringcar deze proef in oogenschouw te nemen. Eerst la ter richtte ook GEW een uitnoodiging tot de raadsleden. Het antwoord, dat het raadslid de heer A. J Dingemans aan Cebuto richtte spreekt voor zich. De heer Dingemans schrijft o.m. „Voor mij persoonlijk is de keuze niet moeilijk. In dit speciale geval geef ik de In Breda en omgeving wordt de laatste weken gewerkt met een ijver, die bij de heerschen- de warmte heldhaftig mag heeten, aan een film over het Wit- Gele Kruis. W. Vorscher, on der welken naam zich een theologant verschuilt, wiens liefde voor de film groot genoeg is om haar theoretisch en practisch te beoefenen, is de schrijver van het scenario en het draaiboek en tevens de regisseuri en hij wordt aan de ca mera, zoowel als bij alle technische besognes, die bij het vervaardigen van een film te pas komen, geassisteerd door de mannen van „Zui derfilm" te Venlo, de gebroeders Cox en J. Bra- der, terwijl de heer R. ter Veer als productie leider optreedt. Het is een volledig filmcollec tief, dat zich hier gevormd heeft ten deele uit vakmenschen, ten deele uit enthousiaste lief hebbers, die terwilie van de film en terwille van het werk van de Nationale Wit-Gele Kruis-Fe- deratie bijeen gekomen zijn om ten koste van veel vrijen tijd deze film in weinige weken tot stand te brengen. Het wordt een 16 m.m.-smalfilm, die „Zonne lied" getiteld is en die tracht in een eenvoudige intrige de hygiënische vorderingen, welke door het Wit-Gele Kruis bereikt zijn, duidelijk te ma ken. De handeling speelt zich af in het dorp Overa, waar de oude dokter vervangen wordt door een jongen collega, die zich met moed en energie aan de bestrijding van oer-conservatieve hygiënische opvattingen waagt, daarbij aanslui tende op de eerste grondslagen voor betere ver zorging van de volksgezondheid, welke de oude dokter reeds gelegd heeft. Het conservatieve element onder de bevolking, dat den jongen medicus dwarboomt, wordt ver persoonlijkt in de ouderwetsche baker en in den molenaar, die het overlijden van zijn vrouw een t.b.c.-patiënte wijt aan de moder ne medische opvattingen. Een hygiënische com missie, samengesteld uit de notabelen van het dorp en den jongen dokter, weet te bereiken, dat een afdeeling van het Wit-Gele Kruis wordt op gericht en een wijkverpleegster aangesteld. Met model-verpleging, met circulaires, met propagandistische woorden en opgewekte ge zichten wordt de strijd tegen de hygiënische mistoestanden opgenomen. Men vordert echter slechts langzaam, tot een droevige gebeurtenis met de molenaarsdochter op de kermis aanlei ding wordt voor duidelijker resultaten. De mole naarsdochter krijgt een bloedspuwing en de knecht leidt haar naar huis. Men waarschuwt den dokter, maar de mulder laat hem niet bin nen. Alleen de baker, die haar tante is, en de mulder zullen het meisje verplegen. Doch de knecht, die niet alleen de molenaarsdochter, maar zijn toekomstige vrouw tevens wil redden, zoekt naar mogelijkheden voor een betere verpleging- Hij bewerkt, dat de wijkverpleegster de zieke herhaaldelijk komt bezoeken en ten laatste sla gen zij er gezamenlijk in het meisje in een ge zondere omgeving onder dak te brengen. Licht en lucht en een voorbeeldige verzorging bewer ken het herstel en de baker is het eerste con servatieve bolwerk, dat zich van lieverlede ge wonnen begint te geven. De spraakmakende ge meente zorgt naar aanleiding - van dit geval voor de noodige mondreclame over de klaarblij kelijk doelmatige methodes, die het Wit-Geie Kruis toepast. Het wint zoodoende de sympathie van de dorpelingen. Er komt een nieuw, eigen gebouwtje, voorzien van alle middelen ten dien ste van de meest perfecte ziekenzorg. Alleen de mulder blijft ongenaakbaar. Daarmee vereen zaamt hij zich zelf. Hij moet het aanzien, hoe de stemming in zijn heele familie en in het dorp gekenterd is en hij ziet, hoe de verstandhouding tusschen zijn dochter en den knecht steeds be ter wordt en ten laatste onlaadt zijn opgekropt gemoed zich in een heftige huiselijke scène. De pastoor, die op den landweg loopt te brevieren, haast zich erheen. Zijn woorden missen hun doel niet. De molenaar vlucht de kamer uit, loopt den molen in en gooit uit kwaadheid, als het ware om zichzelf los te maken van zijn booze gedachten, de wieken van den molen los. De knecht, die juist bezig was het zeil van een der wieken op te spannen, valt en bezeert zich ernstig. Maar daarvoor is' natuurlijk ook de medische hulp van het Wit-Gele Kruis weer goed. De ontknooping laat ons dan zien, dat de mulder en de baker, gebroken door de over macht der feiten en door de narigheden die zij door hun koppigheid aangericht hebben, reeds om het hardst naar den jongen dokter zijn ge- loopen, waarmee dan de overwinning van het Wit-Gele Kruis bevochten is. Over de film kunnen we natuurlijk nog vol strekt niet oordeelen, maar men ziet uit dit ré sumé wel, dat het scenario lang niet kwaad bedacht is en blijk geeft van dramatische fee ling. Dat is natuurlijk nog niet genoeg om een goed resultaat te waarborgen, want van de scè- nische en filmcompositorische uitwerking van het gegeven hangt in laatste instantie alles af. Als men de moeilijkheden in aanmerking neemt om een geschikte gelegenheids-intrige te vinden èn de beperking, die voorgeschreven wordt door het spelersmateriaal, dat men mt dilettanten moest recruteeren, dan biedt deze opzet toch wel mogelijkheden. Bij de verfilming hebben de makers een waar lijk overstelpende medewerking gevonden, die ten deele ook verklaard moet worden uit de groote populariteit, die het Wit-Gele Kruis vooral in Breda en omstreken geniet. Wij kwa men in Etten in een eenvoudige boerderij, waar van de bewoners zich nu al dagenlang in een hoek hebben laten drijven, omdat hun huis eenvoudig als filmstudio is ingericht. Aan de zoldering zijn latten getimmerd, waaraan lam pen zijn bevestigd. Groote schijnwerpers staan er opgesteld, het huishouden moet er tijdelijk op geschort zijn, want zestien uur per dag zijn de filmers daar bezig met het vervaardigen van do scènes, welke in dit huis opgenomen moeten worden. En dat terwijl de vrouw des huizes zelf lijdende is. Men moet bij inschikkelijke Braban ders komen om zulke ongeloofwaardige wonde ren gedaan te krijgen. Natuurlijk heeft de be kende dr. Mol van Etten, groot ijveraar voor het Wit-Gele Kruis, dat wonder een handje meegeholpen. Hij heeft het trouwens by de loutere prediking van deze opofferingsgezindheid niet gelaten, maar heeft zijn eigen huis voor de filmers even royaal open gesteld. En wat voor een juweel van Brabantsche architectuur is dit huis. Wat dr. Mol en wat in het bijzonder me vrouw Mol hebben moeten uitstaan, behoeft niet meer beschreven te worden, als men weet, dat men hier juist een verhuisscène moest filmen. Maar daarmee niet tevreden, vindt dr. Mol ook nog den tijd om tusschen zijn practijk door de rol van den pastoor in de film te spelen, zoodat hij zijn dagen nu doorbrengt met beurtelings den zwarten toog en zijn witte jas aan te schieten. Ook het gemeentebestuur van Breda is den filmers met zeer gewichtige dingen behulpzaam, om dan nog te zwijgen van de spelers, die ein deloos lang onder de heete lampen moeten staan. Zoo komt er dan in Breda met vereende, geestdriftige krachten een film tot stand, die vroeg in het najaar voltooid zal zijn. De na- synchronisatie heeft plaats bij Multi-film ui Haarlem. De muziek wordt geschreven door Ma- rius Monnikendam. voorkeur aan uwe onderneming, die het eerst het initiatief nam en bovendien als vooruitstrevende particuliere onderneming op dit terrein zeker die voorkeur verdient. Intusschen lijkt het mij mogelijk, als nog tot een eenheid te komen, wanneer u overleg pleegt met de directie van G.E.W., die gaarne zal erkennen, dat het geen zin heeft twee gelijke, ik zou bijna zeggen concurreerende, uitnoodigingen tot dezelf de personen te richten." Maar het bleek niet mogelijk, want Cebuto ontving van de verkeerspolitie de me- dedeeling, dat ook Zaterdagavond de binnen stad voor de touringcars verboden terrein zou zijn. Hoe men een bepaalde categorie van men schen daarmede dupeert moge blijken uit het feit, dat bij Cebuto o.m. een aanvrage bin nenkwam van het Gemeentelijk Weduwenhof in de Karthuizerstraat om den inwoners van dezen Hof Zaterdagavond de gelegenheid te geven de verlichting te zien. Cebuto was be reid, den oudjes een gratis rit aan te bieden. Resultaat: Weigering van de verkeerspolitie die geen touringcar in de stad duldt! Men moet ons ten goede houden, maar dit gaat toch op willekeur lijken. Dat er behoefte is aan een gelegenheid om voor de door ons bedoelde categorie de verlichting en versiering te kunnen gade slaan moge voorts nog blij ken uit een kaartschrijven, dat door het Ini tiatief Comité Amsterdam naar Cebuto werd doorgezonden en dat letterlijk luidt als volgt: „Ondergeteekende, reeds op jaren en zeer slecht ter been zijnde, zou zoo gaarne, zoo eenigszins mogelijk, gebruik maken van de wel willende gelegenheid om per autobus de ver sieringen, aangebracht ter gelegenheid van het 40 jarig Regeeringsjubileum van H. M. on ze geëerbiedigde Koningin, met zijn eveneens op jaren zijnde vrouw in oogenschouw te ne men, waarvoor bereids hartelijk dank. In beleefde afwachting verblijven met ver schuldigde hoogachting enz Cebuto is onmachtig om dezen oudjes dit pleizier te doen. Zelfs voor het vervoer van het Centraal Sta tion, naar Schiphol, waar Dinsdag een aantal kinderen aankomen om de luchtvaartfeesten mede te maken kreeg men geen toestemming. Er is dus voor de touringcars, welke ouden van dagen op Zaterdagavond wilden vervoeren geen plaats. Er is echter wel plaats voor de autobussen, die de autoriteiten, door G. E. W uitgenoodigd, vervoeren Behoeft zulks nog commentaar? Nu de verkeerspolitie niet te vermurwen blijkt en blijkbaar niet in staat is, om te doen, wat in Rotterdam wel mogelijk is, waar op een bepaalde route èn voor voetgangers èn voor touringcars een eenrichtingsverkeer is ontworpen, dient er desondanks toch getracht te worden een oplossing te vinden om de zeer velen, waarvoor dit thans onmogelijk is, toch in de gelegenheid te stellen om de verlichting en versiering te zien. En die mogelijkheid is er, wanneer een ieder, dus ook de verkeerspolitie er toe wil medewerken, dat na afloop der feestweek, de versiering en verlichting b.v. nog een drietal avonden blijft branden en dan de gelegenheid open te stellen om per touring car den feesttooi in oogenschouw te ne men. Het gaat hier niet in de eerste plaats om een commercieel belang van de autobusonder nemingen. Het gaat hier om een groote ca tegorie van menschen, die door al te radicale maatregelen van de verkeerspolitie worden uit gesloten van een feestvreugde, die bedoeld is voor héél de bevolking! (Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag) 2023 Sept. meisjes boven 17 jaar. 24—27 Sept. H. Fam. afd. Mannen; A'dam (St. Willibr., O. L. Vr. v. d. Vrede) e.a. 47 Oct. gehuwde dames; A'dam (cl. M. Ma ria) e.a. 912 Oct. heeren Middenstand; A'dam, e.a. 12—15 Oct. mannen Haarlem (gereserveerd). 1619 Oct. heeren Middenstand; Hoorn, Den Helder, Zaandam, e.a. 2528 Oct. gehuwde vrouwen; A'dam (St Willibr.), Volendam, e.a. 29 Oct.1 Nov. hoogere klassen P. K. Meisjes lyceum, Haarlem. I4 Nov. meisjes boven 17 jat Volendam. Langendijk, Opmeer, Obdam, Akersloot, e.r 6—9 Nov. Heeren Middenstand; Haarlem ea. II—14 Nov. heeren Kerkzangers. 1518 Nov. gehuwde dames Middenstand. 19—22 Nov. jongemannen; A'da-.. ((St. A'ph cl.), K. J. M. V., e.a. 2225 Nov. ongehuwde dames. 30 Nov.—3 Dec. mannen; A'dam, St. Bonil (gereserveerd). 610 Dec. Eerwaarde Zusters. 10—13 Dec. gehuwde mannen; Volendam, Beverwijk, e.a. 1316 Dec. meisjes boven 17 jaar; Schermer, Onderdijk, Limmen, e.a. 2023 Dec. gehuwde mannen; Alkmaar (ger.) 24—27 Dec. St. Jos. Gezellen; Langendijk, Limmen, Obdam, Assendelft, ea. 2831 Dec. dames Onderwijzeressen. 58 Jan. Bondsretraite (L. en T. axb.). 1013 Jan. L.T.B. Venhuizen, Hoogkarspel, Wervershoof, Warmenhuizen, 't Veld, Akersloot. Onderdijk, St. Pancras. 1417 Jan. militieplichtigen. 1720 Jan. L.TB. Lutjebroek, de Rijp, Pur- merend, Bovenkarspel, Kring A'dam, Limmen. 2124 Jan. ongeh. mannen; Volendam, e.a. 2427 Jan. St. Jos. Gezellen; W. Friesland. 2831 Jan. St. Jos. Gezellen; W. Friesland. 31 Jan.3 Febr. congreganisten; Zwaagdijk. e.a. 47 Febr. L.TB. Obdam, Grootebroek, De Goom, Houtrakpolder. 1013 Febr. Rijwielclubs van N.-Holland. 1417 Febr. kerkzangers en kosters. 18—21 Febr. K. J. M. V. afd. L. T. 2124 Febr. verloofden (Meisjes). 2528 Febr. verloofden (Jongemannen). Nader wordt gemeld: In verband met den internationalen toestand en naar aanleiding van de aanzienlijke versterkingen van de Duit sche troepen en het Duitsche materiaal aan de Fransche Noordoostelijke grens, heeft de Fran sche regeering zekere veiligheidsmaatregelen moeten nemen. Zoo moesten reservisten onder de wapenen geroepen worden, om de sterkte der vesting troepen op peil te houden. Officieren en man schappen, die met verlof waren, moeten naar hun garnizoensplaatsen terugkeeren. Het betreft hier dus overmijdelijke voor zorgsmaatregelen, waarover men zich niet ongerust behoeft te maken. Trouwens, aldus wordt verklaard, koelbloedigheid van de openbare meening is een. der belangrijkste factoren voor de handhaving van den vrede. Bovendien is volgens de laatste berichten veeleer sprake van een ontspanning in den algemeenen toestand. In verband met de door den burgemeester ran 's-Gravenhage getroffen maatregelen tegen mogelijke uitbreiding van de daar ter stede voorkomende gevallen van kinderverlamming, zullen de speelterreinen, speeltuinen, piasvijvers en openbare speelweiden aan de Anna Bijns- laan en aan den Evert Wytemaweg tot 18 Sep tember zijn gesloten. In verband met het te leiden geconstateerde geval van kinderverlamming he- de burge meester, in overleg met den inspecteur van de volksgezondheid, gelast, dat alle bewaarscholen en lagere scholen in Leiden, voorloopig voor den tijd van één week, moeten worden gesloten. BATAVIA, 5 Sept. De voorzitter van den Volksraad deelde mede, dat door de commissie, daartoe ingesteld bestaande uit de heeren Roep. Kan en Soetardjo een adres van hul de is opgemaakt, dat door de oud-voorzitters van den Volksraad, de heeren Koningsbergen Schumann, Neytzell de Wilde en Meyer Ran- neft, namens den Volksraad aan H. M. zal wor den aangeboden. De voorzitter besloot met de hoop uit te spreken, dat de wenschen in dit adres uitge sproken, voor het bestendig geluk van H. M. en Haar Huis, in vervulling mogen gaan. Zondag hebben op de Voorzaan te Zaandam onder groote belangstelling roeiwedstrijden plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door vijftien ploegen. De uitslagen luiden als volgt: Stijlroeien voor meisjes in inrigged m. maasvieren (2x500 M.) 1. Famos, Amsterdam, 74 pnt., 2. Zaandamsch Lyceum 63 pnt. Stijlroeien ovemaadsche skiffs, dames (2x500 M.) 1. Het Spaame, Haarlem 78 pnt, 2. Viking (Utrecht) 68 pnt., 3. Z. Z. V. (Zaan dam) 56 pnt. Snelroeien in oefenskiffs heeren: 1. L. Kom man (A. M. V. J. Amsterdam) 4 min. 39 sec, 2 M. J. Crore (Z. V. V. Zaandam) 4.47. Stijlroeien dames in vierriems outrigged wherrys: 1. Z. V. V. (Zaandam) 72 pnt. 2, Alkmaarsche R. en Z. Z. (Alkmaar) 58 pnt. Vierriems overn. inrigged maasvieren: 1. Het Spaame «.Haarlem) 2.05., 2. Z.V. V. 2.0f. Stijlroeien dames juniores: 1. Daventria (De venter) 75 pnt., 2. Viking (Utrecht) 68 pnt, 3. Het Spaarne (Haarlem) 61 pnt. Ovemaadsche twee met stuurman: 1. Het Spaame 4.32., Viking 4.40. Snelroeien voor jongens: 1. Famos, Amster dam, 2.02., 2. St. Ignatius College (Amsterdam) 2.4. Vierriems ovem. gieken voor heeren junio res.; 1. Het Spaarne 2.56., 2. Z. V. V. 2.57. Het Spaame) Gladde skiffs voor heeren: 1. B. Sonnen- berg (Daventria 4.11., 2. E. Steenhuysen (Het Spaarne) 421 Snelroeien voor heeren in vierriems outrig ged wherrys: 1. Daventria, 221., 2. Z. Z. V. 2.29. Snelroeien jongens: 1. St. Ignatius College (Amsterdam) 2.1, 2. Zaandamsch Lyceum 22.; Stijlroeien dames seniores: 1. Z. V. V. 78 pnt, 2. De Hoop (Amsterdam) 67 pnt. Ovem. skiffs heeren: 1. N. Doets (Alkm. R. en Z. V.) 5.1., 2. A. Starin (Het Spaarne). Ovemaadsche vierriems gieken: 1. Daven tria 4.1., 2. A. M. V. J. 4.8., 3. Wetterwille Leeuwarden) 4.14. Achtriems gieken: 1. Nereus (Amsterdam) 429., 2. De Hoop, Amsterdam 5, 3. De AmsteL Frankrijk, tijdens den wereldoorlog Bovenstaande tank, waarmede bij Tillhead in Engeland oefeningen zijn gehouden, gelijkt meer op een rijdende vesting dan op een tot nu toe bekenden pantserwagen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5