NATIONAAL HULDEBETOON OP DEN DAM Vlaggengroet van de jeugd Nederland defileert voor zijn Vorstin GEESTDRIFT OP DEN AVONDLIJKEN DAM Het nieuws van heden ONGEKENDE JUBEL I HEERKENSïHIJSSENsCo J VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 7 SEPT. 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21365 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten TIVi ct. per week. per kwartaal f 3 58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAO. HAARLEM Uit alle Nederlandsche gemeenten waren deputaties met vlaggen in de eigen kleuren samengekomen Défilé langs de Kon. Familie iminimHUI I ZEE- EN 1 BINNENVAARTVERZEKERINGEN Schoone demonstratie (Voor vervoig zie pag. 3) Limburgsche mijnwerkers brengen hulde aan de. Koningin, bij de nationale betooging van Dinsdagmiddag Dinsdagmiddag werd op den Dam een hulde gebracht aan de jubileerende Vorstin, waaraan vertegenwoordigers uit alle ge meenten van Nederland deelnamen GELUKWENSCH VAN Z.H. DEN PAUS Vertegenwoordigers van alle ge meenten waren in de hoofd stad samengekomen Limburg kwam het best voor den dag (w. g.) PIUS XI. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inget. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bi] contract sterk verlaagde prijzen Voor kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Maandagavond ikleurde zich de lucht boven de kusten en grenzen van het vaderland rood van den gloed der vreugdevuren, die er de Nederland sche jeugd had ontstoken. Dinsdagavond, op den Nationalen Feestdag, vol herinnering aan het verleden, maar ook betrouwvol voor uitzicht in de toekomst, is diezelfde jeugd, vertegenwoordigd door depu taties uit vrijwel alle gemeenten van Nederland, opgetrokken naar de hoofdstad des Rijks, om er hulde te brengen aan de jubileerende Lands vrouwe, om voor Haar te verschijnen op Haar feest, dat het feest is van heel het volk, van de jeugd van Ne derland niet het minst. Zij zijn gekomen, Neerlands jon geren, met duizenden, voerende met zich een haag van vlaggen, de we melende kleuren van hun oude ge westen, van hun steden en dorpen, verspreid over den vaderlandschen grond, van Noord tot Zuid, van Oost tot West. En zij hebben, staande op den his- torischen Dam, op het voorbeeld der Koningin Zelve, aan al die vlaggen den Oranjewimpel gehecht, ten teeken van de onverbreekbare verbonden heid van de jeugd der lage landen met het Huis van Oranje. Uit heel het land zijn zij samengekomen, ae deputaties, nadat zij, elk in haar gemeente, met een korte plechtigheid van hun burgemeester een vlag hadden ontvangen in de kleuren der provincie en met het wapen der gemeente. Elke afvaardiging telde minstens drie personen, een aantal, dat erooter was, naarmate de betref fende plaats meer inwoners heeft. De leden der deputaties werden gerequireerd uit de plaatse lijke jeugdorganisaties. Zoo formeerde zich m den vooravond op het Stadionplein een lange, bonte stoet, waaraan de verscheidenheid der uniformen, die door tal van afgevaardigden werden gedragen, een leven dig aanzicht gaf. Een ongekende kleurenweelde vormden de honderden vlaggen, die werden meegevoerd, terwijl een aantal muziekcorpsen voor pittige rnarschmuziek zorgde op den lan gen weg door de feestelijke stad naar den Dam. Tegen negen uur, toen het historische plein van de hoofdstad, waar mogelijk om zoomd door een dichte menigte van belang stellenden, reeds baadde in het licht der illuminatie met de groote stralende kroon, de blanke W en de schittering der fontei nen tegenover het paleis als sluitstuk, be reikte de stoet de plaats van zijn bestem ming. Het geheele medaillon van den Dam was vrijgelaten en werd door schijnwerpers verlicht. Hier verzamelden zich ordelijk de naar schatting 10.000 jongeren, rij na rij, provincie na provincie, gemeente na ge meente tot de geheele ruimte was gevuld en boven al die jonge hoofden de vlaggen leef den in een ongekenden rijkdom van kleuren, als een deinende zee van bont coloriet. Aan den kop van den stoet trok de Bossche Patronaats Harmonie, onder leiding van diri gent C. Coppens, met haar vaandel en schelle- boomen en keurig geüniformeerde leden. Daar achter sloten aan afgevaardigden der landelijke jeugdorganisaties met hun vlaggen en vaan- deis. Het doffe dreunen der parade-trommels van de Haagsche Christelijke Padvinders kondigde den tweeden troep aan, de lange khaki-kleurige rijen van verkenners en pad vinders, die meevoerden vlaggen in natio nale kleuren met de wapens van 23 Ned. Indische gemeenten, alsmede die van Suri name en Curagao. En hierbij sloten aan de gemeenten van Ne derland, provinciegewijs, Drente voorop, Noord brabant als laatste, telkens afgewisseld dooi muziekcorpsen, die er een flink tempo inhiel den, zoodat de opmarsch der duizenden op den Dam binnen eer. half uur ordelijk was ver- loopen. Een bijzonder voorrecht viel de alphabe- tisch eerste deputatie, de afvaardiging van de kleine Drentsche gemeente Anloo ten deel. Zij werd uitverkoren, om met haar vlag ten Paleize te verschijnen, waar H. M. de Koningin zelve den Oranje-wimpel aan het dundoek zou hechten. Zoo trok Beilen als eerste gemeente, nadat Anloo zich had afgescheiden, den Dam od. Spandoeken kondigden de verschillende op trekkende provinciën aan. De Friezen onder hun roode pompeblaren zongen hun volkslied evenals de Limburgers. De Vlag van de hoofdstad des Rijks werd door leden der Kolpings Lijfwacht geëscorteerd. Bennebroeks deputatie was in costuums met de kleuren der gemeente. Daar waren Volen- dammers en de deputatie van Edam, Marken en Urkers. In de Utrechtsche groep vielen de Bunschoters op, bij Overijssel de frissche Stap horster meisjes. Ook tal van Zeeuwsche gemeen ten hadden afgevaardigden in de fraaie ge westelijke dracht, evenals de Brabantsche ge meente Erp. Ook tal van jeugdleiders trokken mee. Een pittig muziekcorps in den stoet was St. Willibrordus van de R.K. Vereeniging voor kin derbescherming te Breda onder leiding van di rigent A. v. Driel. Ook het corps van „De Jonge Werkman" uit Eindhoven maakte een keurigen indruk; De laatste gemeente, die den stoet sloot, was Zeeland in Noordbrabant. Te half tien verscheen de Koninklijke Familie op het balcon, Koningin en Prin ses in bontmantels gehuld, de Prins in Marine-uniform. Geestdriftige toejuichin gen uit duizenden jonge kelen klonken hun tegen. Na den zang van het „Wilt heden nu treden" riep de heer P. van Voorthuy- sen met duidelijke stem de volgende trouw- formule af, welke door alle afgevaardigden in spreekkoor werd herhaald: Trouw aan U, Oranje-Vorstin, betuigen wij blijdschap op Uw feest, ook ons feest, wij, jeugd van Nederland". De tekst van die trouwfor- mule was H. M. de Koningin aangeboden. Op het balcon was inmiddels aan de Kon. Familie voorgesteld Mej. Barger, van de Fe deratie van Chr. Vereenigingen van en voor vrouwen, Mej. van Rijckevorssel namens de Meisjes-studenten Vereeniging en Mevr. van Dijk van het N. J. V., alsmede de deputatie van Anloo. Het hoogtepunt van den avond was thans aangebroken. Onder het gejuich der duizenden hechtte de Ko ningin een Oranje-wimpel met ge- Z. H. de Paus heeft een telegrafischen gelukwensch gezonden aan Koningin Wilhelmina. Vertegenwoordigers uit alle gemeenten hebben Dinsdagmiddag voor H. M. de Koningin gedefileerd. Jeugdhulde op den Dam. Feesten te Brielle afgelast wegens kin derverlamming; de politie moest tegen de woedende ingezetenen optreden. In Hitler's proclamatie op het congres te Neurenberg werd de Tsjechische kwes tie niet aangeroerd. Praag zou bijna het geheele program van Karlsbad aanvaard hebben. De Graaf van Covadonga tengevolge van een auto-ongeluk om het leven gekomen. O Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiMiniiiiiHiij E VERWACHTING: Zwakke tot matigen, E Zuidwestelijke tot Noordwestelijken wind, m j= zwaar bewolkt tot betrokken met waar- Er Ël schijnlijk eenigen regen, later opklarend, EE weinig verandering in temperatuur. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig 1 verandering. tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi^ ASSURANTIEBEZORGERS DAMRAK 60 AMSTERDAM Tel. 45014 45016 ÜlllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIItlllillllIrs kroonde W aan de vlag van Anloo en onmiddellijk daarop verhieven zich alle vlaggen op den Dam, even eens getooid met den wimpel. Fier wapperden de kleuren van Anloo van het paleisbalcon; beneden neig den en wuifden de kleuren der ver dere Nederlandsche gemeenten. Met het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten, waarna op speciaal verzoek der Koningin een défilé volgde, dat vlot en geestdriftig verliep. Het défilé, dat na de huldiging plaats vond, ging in zeer snel tempo. Onder pittige rnarsch muziek werden de groepen in de richting var. den N. Z. Voorburgwal geleid, waar zij uiteen gingen. De Koninklijke Familie bleef den ge- heelen tijd op het balcon staan en werd her haalde malen spontaan en luide toegejuicht Deze avond had een waardig slot, want nau welijks hadden de laatste jeugdige huldebetoo- gers het Damplein verlaten of de tienduizenden, die achter de politieafzetting stonden, verbra ken het cordon en in wilden ren ging het in de richting van het paleis. Op het laatste moment wist een sterk detachement marechaussees de massa's tegen te houden. Ontroerend waren de volgende oogenblikken: spontaan zette de massa het volkslied in, waar na een minutenlang gejuich werd aangeheven. H. M. was blijkbaar door deze hulde diep ge troffen en groette langdurig terug. Daarna ging de Koninklijke Familie het paleis binnen en verspreidde de menigte zich in alle richtingen van de stad, waar het verkeer als een kluwen vastliep. De leden van de hofhouding verlieten even later aan de achterzijde het paleis om zich per auto naar het Rijksmuseum te begeven, waar een officieele receptie voor Rijks- en gemeente- autoriteiten werd gehouden. prachtige corps met den beroemden tamboer majoor speelt het Wilhelmus en het volkslied is als steeds een indrukwekkend begin van een daverende betooging. Er volgen nog enkele an dere vaderlandsche liederen en het slot is weer een wilde, onstuimige jubeling /an de dicht- opeengepakte massa, die maar roept en juicht en zingt en met hoeden en zakdoeken zwaait. H. M. dankt en dankt steeds weer opnieuw met een gracieus handgebaar en ook Prinses Juliana en Prins Bernhard wuiven de menigte toe. De Stafmuziek van het Vijfde Regiment In fanterie uit Amersfoort onder leiding van kap. v. d. Glas speelt dan „Piet Hein" en de dui zenden op den Dam zingen, evenals de men- schen uit de vensters en op de daken, het po pulaire lied luid mede. En dan begint het défilé, dat de schoon ste en treffendste demonstratie zal worden van de volkseenheid en van de oprechte liefde, die een geheel volk in al zijn gele dingen hier belijdt voor zijn vorstin. Het Limburgsche volkslied wordt ingezet en dan treden de vertegenwoordigers aan van onze heerlijke zuidelijke provincie, die hechter dan ooit de banden willen strikken, die hen binden met het huis van Oranje. Prachtig is deze enorme groep, die verreweg bet best voor den dag komt en die op simpele wijze H. M. toont wat Limburg is en wat Lim burg voortbrengt. Daar zijn de mijnwerkers in hun werkklee- ding, de lampen in de hand en de houweelen over den schouder. Frontsoldaten der industrie, loopgravenvechters, die met enorme wilskracht hun zwaren arbeid onder den grond verrichten Taaie, onverzettelijke kerels, die stram voorbij de Koningin marcheeren, met iets van ont roering in de strakke blikken. De katholieke mijnwerkers dragen hun eigen vaandel en ach ter hen komen de vertegenwoordigers van alle andere Limburgsche industrieën. Zij dragen hur. attributen mee. Zij torsen moeizaam stukken staal, zakken cement, aarden buizen, dakpan nen, aardewerk en brokken zandsteen. Het is een typisch gezicht en de Koningin kijkt vol belangstelling toe. Dan komen de oude Lim burgsche schuttersgilden met het koningszil ver, dat rinkelt bij eiken stap. St. Joris met den draak ziet men en de reus Valuas met zijn vrouw ontbreekt evenmin. De gewestelijke Carnevalsprinsen en even zoovele bijfiguren wandelen mee. Het is één bonte mengeling van opgewekt provincieleven, een rijkdom aan tra ditie en men kan niet genoeg krijgen van de zen kleurigen stoet. Limburg wordt gevolgd door Drente. Het volk van de veengronden heeft zich gesierd met paarse hei en de boerinnen dragen haar aardige gewestelijke dracht. Dan komt Groningen. Voorop het curato rium van de Universiteit en de senaat. Een plechtig begin. .Maar dan komen verpleegsters en meisjesgilden, burgemeesters in uniform en een massa vlaggen met de wapens der ver schillende Groningsche gemeenten. Het is een lange stoet en het hooge Noorden laat zich niet- onbetuigd. Het komt uitstekend te voor schijn. Overijsel heeft weer meer aandacht be steed aan de gewestelijke kleederdrachten. Men ziet hier weer boeren en boerinnen in hun typische pakjes, die men hoogstens wel eens op een plaatje heeft gezien. Dat is aardig en leerzaam en H.M. waardeert dit ook zichtbaar. Maar ook de arbeiders heb ben zich in him bedrijfskleeding gestoken. De katholieke werkliedenorganisaties zijn goed vertegenwoordigd en haar vaandels en vlaggen vallen direct op. Een groep verte genwoordigers van de rechtbank in toga trekt hier ook mee. Het welluidende, stoere lied der Friezen weerklinkt en daar treden de mannen en vrouwen uit Friesland aan. Twintig jaren geleden deed Troelstra, de sociaal-democra tische volksleider, een beroep op hen om den troon der Oranjes te doen wankelen. Hij deed dit beroep tevergeefs. Thans defi- leeren zij als trouwe onderdanen van de Oranje,-vorstin voorbij de Koninklijke fa milie, die met welbehagen neerziet op deze zelfbewuste, fiere groen. Een vloedgolf van menschen spoelt over den Dam. Menschen uit alle deelen van het land, boeren en stu denten, arbeiders, professoren en ■Winkeliers, trekken voorbij. Zij dra gen de symbolen van hun arbeid mee en zij zijn gestoken in de bonte klee derdracht van hun gewest. Elf pro vinciën hebben haar deputaties ge zonden en eensgezind defileeren zij Voor de Vorstin, die zij op dezen middag willen eeren met alle harte lijkheid en liefde die in hen woont. Klompen klepperen op het asphalt, bijna onhoorbaar schuifelen de ge- pantoffelde voeten der boerinnen en traag sloffen oude mannen en vrou wen, die van ver gekomen zijn, voort. Helden der zee, die tallooze malen het leven waagden om ande ren te kunnen redden, komen hun groet brengen. Zij wandelen met een Zekere schuchterheid voorbij en eenigszins verlegen zwaaien zij met de zwarte hoeden. Maar de Konin gin ziet hen en Hare Majesteit wijst Prinses Juliana met een glimlach van vreugde op de kranige oude man hen, die daar gaan als de waardigste Vertegenwoordigers van het stoere Volk aan de zee, dat een leven van plichten als het ideaal beschouwt. En de koninklijke familie wuift en lacht de Heldersche redders toe en achter de afzetting juicht de massa mee. Het is het schoonste moment van den dag, omdat hier Vorstin en Volk in blijde eensgezindheid de ware belden eeren. Uren geleden Is de omgeving van den Dam volgestroomd. Om drie uur zal het groote hationale défilé beginnen, maar om twee uur reeds is er geen plaatsje meer onbezet. Ieder een wil genieten van het bijzondere schouwspel, zich straks gaat afspelen. Op den N. Z. voorburgwal staan de toeschouwers rijen-dik. is geen doorkomen meer aan. Trams krui pen in een slakkengang over de rails, auto's staan hevig toeterend achter elkaar en fiet- sers geraken in de knel. De mooie plaatsen ®P den Dam achter de afzetting, met een bijna vrij uitzicht op het Paleis zijn natuurlijk al heel vroeg ingenomen en zij die er uren lang wachten tot eindelijk de feestelijke plech tigheid zal beginnen, gevoelen zich buitenge woon bevoorrecht. ■Het middenplein is evenals Maandag geheel vrij gehouden voor de bijna tienduizend deel nemers aan het défilé, die van wijd en zijd naar deze historische plek komen om hulde te brengen aan hun jubileerende Koningin. Mu ziek en tromgeroffel weerklinken en steeds weer komen nieuwe groepen zich bij de wach tende deputaties voegen. Het is een menschen- zee, zooals men bijna nimmer zag. Hier op den Dam heeft men vele indrukwekkende, groot- sche demonstraties gezien, maar dit schijnt alles te gaan overtreffen. Zoover het oog reikt ontwaart men menschen en niets dan men schen. Zij dragen vlaggen en vaandels en reus achtige emblemen. Zij zijn gekleed in lichte! vroolijke kleurige costumes en zij vormen een beeld dat waarlijk eenig is. De klokken van het Paleiscarillon beginnen te spelen. De vroolijke klanken dartelen boven de hoofden der duizenden. Er komt deining in de massa, want het is drie uur, het tijdstip waarop de plechtigheid een aanvang moet nemen. Het Vijfde Regiment Infanterie uit Amersfoort, dat de wacht heeft betrok ken voor het Paleis, neemt de houding aan. Commando's klinken. Het geweer wordt ge presenteerd en dan worden de balcondeu- ren opengeworpen en onder onbedaarlijke toejuichingen verschijnt H. M. de Konin gin. Achter de Vorstin volgen H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, die het ceremonieel-uniform draagt van kapitein der Rijdende Artillerie. De ko ninklijke familie, die wuivend en knikkend dankt voor de hartelijke ontvangst, neemt op het balcon plaats en terzijde van Koningin, Prinses en Prins stellen zich dan op de Commissarissen der Koningin in de verschillende provincies. Zij zijn eveneens in groot uniform en zij zullen H. M. alle inlichtingen geven over den stoet, die pro- vinciegewijze zal voorbijtrekken. Vóór het Paleis, waar o.a. de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, wethouder Jac. Rustige en de gemeentesecretaris, mr. S. J. van Lier, aanwezig zijn, staat de Koninklijke Harmonie uit 's Hertogenbosch opgesteld. Het Z. H. de Paus heeft gisteren aan H. M. de Koningin het vol gende telegram gezonden: Op dezen zeer gelukkigen da tum, welke voor Uwe Majesteit het providentieele feit van veer tig jaar regeeren afsluit, jaren, geleefd in een volledige toewij ding aan bloei en welzijn van het Nederlandsche volk, is het Ons een zeer aangename taak, Onze levendige gelukwenschen Uwe Majesteit te doen toekomen en tot God de beote wenschen te richten voor het persoonlijk ge luk van Uwe Majesteit en voor dat der edele Nederlandsche natie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1