Proclamatie van Hitier te Neurenberg Punten van Karlsbad aanvaard? New-ïorksche Beurs HISTORISCH OOGENBLIK NEDERLAND DEFILEERT VOOR ZIJN VORSTIN TSJECHISCHE KWESTIE NIET AANGEROERD WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938 1 De eerste dag van 't Partijcongres stond geheel in het teeken van G root-Duitschland Verklaring bleef vrij algemeen „Ik breng geen pact, maar Groot-Duitschland" Gebrek aan arbeidskrachten Duitschland niet bevreesd voor blokkade De vriendschap met Italië De pioniers van het H. Evangelie Het groote leger der missionarissen over de wereld Het ontwerp van Praag zou bijna geheel aan Henlein's princi- pieele voorwaarden voldoen ,Wij weten nergens van' zeggen de Sudeten Londen op zijn qui-vive Graaf van Covadonga verongelukt Oudste zoon van den vroegeren Spaanschen koning De Raoeng werkt Koning Peter 15 jaar Wijzigingen in de Joego-Slavische regeering verwacht Een der grootste kraters ter wereld De slachtoffers in Chili 7Vs 27s Langere diensttijd voor Duitsche reservisten WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT .- - - VOETBAL Voetbal in Engeland Half visschersdorp in de asch gelegd HALIFAX BIJ KONING BORIS WIELRENNEN ZEGE VAN DEMMENIE STOOMVAARTLIJNEN Het verleden is herleefd. Een beeld uit terug geweken dagen keerde weer na veertig ja ren op eenzelfde plaats, eenzelfden dag, het zelfde uur. Onder de hooge, blanke gewelven der Nieuwe Kerk, vóór het glanzend koperen koorhek, temidden van groen en bloemen en in de ijle feestgeur van vele donkere rozen, ver zamelde zich, in zijn vertegenwoordigers en voormannen op' elk gebied, het Nederlandsche volk rond zijn Koningin. Een schittering van Uniformen, naast plechtig zwart, een uitgelezen gezelschap, dat de oogen richtte op die kleine groep, gezeten op het podium, in het hart der kerk, tenslotte op één enkele figuur: de Ko ningin der Nederlanden. Vóór veertig jaar een meisje van achttien jaar, teer en lieftallig aan de zijde eener wijze en zorgzame Moeder, thans een vrouw, die 's levens strijd en zwarigheid kennen leerde, die Haar taak volbracht, een groote en zorg volle taak, vier decenniën lang, thans zelf Moe der, Grootmoeder, gezeten tusschen Haar kin deren, het jonge Prinsenpaar, de toekomst der dynastie. Vóór veertig jaar een jonge Vorstin, die beloofde met Haar zwakke kracht doch ster ken wil een koninklijke roeping te vervullen, thans de hoog vereerde en geëerbiedigde Lands- jVrouwe. Moeder van Haar volk, dat weet en erkent, hoe Zij die belofte heeft gehouden, ten volle. Vier sprekers hebben m stoere, eenvoudige taal, zonder oratorischen smaak of den luiden bijval van het gehoor, gewezen op dit alles, op de beteekenis voor land en volk, om tenslotte, sober wederom, doch in duidelijke, oprechte woorden den dank van Neerland te vertolken jegens de Koninklijke Jubilaresse. En van den kansel ging tot God een gebed, dat uit de har ten en van de tong van heel het volk kon op wellen en men zag die Koningin in groote aan dacht luisterend, de Prinses, het hoofd gebo gen in den tuil van orchideeën op Haar schoot, den Prins, onbeweeglijk voor zich uitziende, al leen de handen even tastend in zijn ruigen kolbak. Toen gevoelden allen, die daar bijeen .waren, de groote ontroering van het samenzijn op dit plechtig oogenblik, vol herinnering, deelden zij in de sfeer van bezinnen en dank baar erkennen, van al het goede, dat God aan Vorstenhuis en Vaderland heeft willen ver richten. Uren vol wijding en ontroering, deze herden kingsplechtigheid. De stilte van al die honder den, hier bijeen, de zon, bij wijlen schui lend achter de wolken, die met de wisseling van schaduw en licht en vloeiende kleuren in de hooge, gebrandschilderde vensters, langs de wit te en grijze pilaren, als het ware den levens gang volgde van Vorstenhuis en volk, door die veertig jaren heen, met zijn voor- en tegen spoed, zijn blijde en sombere dagen en ein delijk muziek en zang, het orgelspel, ruischend langs de gewelven, de volle stem van violen en fluit, het koor, de sopraan, dit alles wekte ge voelens, die ieder voor zich heeft beleefd en die bij zullen blijven, nu en straks. (Vervolg tan bldz. 1 Utrecht brengt weer het curatorium en den Senaat. Er is een groot muzlekcc~ps met schel- leboomen en het aantal vaandels is enorm groot, Roode Kruis-banieren worden meegedra gen en ook de Utrechtenaren hebben de klee derdrachten niet -vergeten. Daar is Bunschoten en een groot aantal bewoners van Rhenen-Ach- terberg in hun aardige dracht. Zetét is uitste kend vertegenwoordigd en de burgemeester gaat hier zelf voorop. Na Utrecht komt Zeeland. Wie denkt er nu nog aan de jaren dat Zeeuwsch-Vlaanderen zich bij België zou hebben willen voegen? Dat zijn lang vervlogen booze droomen. Want nu trekken de Zeeuwsch-Vlamingen mee in den stoet en zij slaan een uitstekend figuur. Zij willen Nederlanders zijn, onderdanen van Koningin Wilhelmina. Zij zijn ook gekomen in hun gewestelijke dracht en zij hebben zelfs een voortreffelijk spelend muziekcorps meege bracht. De matrozen van de Maatschappij Zee land marcheeren ook mee en de scheepsbou wers van „De Schelde" en de oude schutters gilden. Dan volgt Noord-Holland. Voorop Amster dam met de vertegenwoordigers van Universi teit en studenten. Sanctus Thomas Aquinas is er natuurlijk bij en daarachter komen de leer lingen van de tconeelschool. Den Kon. Ned. Zwembond zien wij en Leembruggen torst de vlag der tennissers. Er zijn Noordhollandsche boeren en boerin nen, Alkmaarsche kaasdragers, Enkhuizer vis schers en Haarlemsche bollenkweekers. Zij dra gen bloemenschilderijen, monsterachtige aard beien en een reuzenbloemkool. Prachtig is de fleurige groep meisjes uit Haar lem in de gekleurde zijden japonnen, die ge volgd worden door de landelijke ruiters uit Nieuwer-Amstel, de landbouwers uit Aalsmeer en Uithoorn, de visschers uit IJmuiden en de hoogovenarbeiders, de Markers, Volendammers en Monnikendammers, die gerookte bokkingen meevoeren. Van Terschelling zijn ze er ook en uit Der Heider eveneens. Dan komen de redders, de stoere oude zeerobben, die met gejuich begroet Worden. Het Gooi ziet er schitterend uit, Huizer boe ren zijn er, een Heidekoningin met gevolg en bloemenmeisjes jto zacht groene jurken. Zuidholland Iaat ook de Javaantjes van dep Rotterdamschen Lloyd mee wandelen en de Haagsche politie, brandweer en postbeambten, de Scheveningsche visschers, de Westlandsche fruit- en bloem enkweekers. Een fraaie groep vormen ook de meisjes in roode, witte, blauwe en oranje jurken uit Over- schie. De Vlaardingsche visschers sluiten hier den stoet. Gelderland volgt met alle wapens der Gel dersche gemeenten. Meisjes in het wit verkon digen den roem der kunstzijdefabrieken en an dere dragen de bloesem der Betuwe mee. De Achterhoek toont iets van de klompenindustrie en ook de Veluwe heeft haar heldekoningin en haar schuttersgilden. De Arnhemsche conduc trices wekken natuurlijk veel belangstelling. En tenslotte komt Noordbrabant. Boerinnen met poffers, schutters in hun schilderachtige kleedij met het koningszilver en vendelzwaaiers Een vroolijke, frissche groep, die een waardig slot vormt van den grooten stoet. De verkenners, die de afzetting hebben ver zorgd, sluiten de rij en brengen, den hoed op den stok, hun vroolijken groet. Om even na vier trekt de laatste verkenner voorbij. De Koninklijke Harmonie speelt nog eenmaal het Wilhelmus, de vlaggen neigen en dan trekt de koninklijke familie zich terug. Ter gelegenheid van het regeeringsjubïleum heeft Dinsdag de jeugd den geheelen dag de wacht betrokken bij het mon ument van wijlen Koningin Emma NEURENBERG, 6 Sept. (D. N. B.) Voor de plechtige opening van het nationaal- socialistische partijcongres, dat te Neuren berg wordt gehouden, marcheerde de Duit- sche jeugd langs Hitier, Hess en Baldur vun Schirach. Vertegenwoordigers van Italiaansche, Japansche en Roemeensche jeugdorgani saties en een groote reeks persoonlijkheden woonden den optocht bij. De opening van het partijcongres zelf werd op traditioneel plechtige wijze voltrokken. Vervolgens las de stafchef der S. A. Lutze, de namen der voor de beweging gevallenen voor, waarbij hij o.m. hen noemde, die in Oos tenrijk het leven lieten. Hess begroette vervolgens de binnen- en bui- tenlandsche gasten, waarna hij mededeelde, dat Hitier besloten heeft, dat dit congres den naam /Partijdag van Groot-Duitschland" zal dragen. Hess zeide dank aan degenen, die medegestreden hadden voor de bevrijding var. Oostenrijk en richtte begroetingswoorden tot Hitier. Na nog een korte begroetingstoespraak van Streicher las gouwleider Wagner uit Muen- chen een proclamatie van Hitier voor. In deze proclamatie komen als voor naamste punten naar voren: de bestrijding van het internationale Jodendom, de in lijving van Oostenrijk, de economische toe stand van Groot-Duitschland en de waar deering voor de jongste ontwikkeling van de fascistische beweging. Het meest opvallende is dat Hitler in zijn proclamatie het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk in het geheel niet aanroert. Deze eerste partijdag stond bovenal in het teeken van het nieuwe Groot-Duitschland van na den Anschluss. In zijn proclamatie zegt Hitier verder: „Eenige weken geleden heeft een Engelsch blad geschreven, dat ik den wensch koesterde, met eenige staten op verschillend gebied een pact te sluiten, daar ik anders dit jaar niet voor den partijdag zou kunnen treden. Ik had en heb ook thans dit voornemen niet. Ik ver schijn niet voor u met een pact, doch met de zeven nieuwe Duitsche gouwen van mijn eigen vaderland. Het is Groot-Duitschland, dat in deze dagen voor het eerst te Neurenberg ver schijnt. In politiek opzicht kan de opbouw der be weging in de Oostmark voor het belangrijkste deel voltooid geacht worden. In economisch opzicht zal de inschakeling in den grooten kringloop en in het geweldige rhythme van het Duitsche leven snelle vorderingen maken. Reeds aan het einde van het volgende jaar zal de crisis der werkloosheid ook in de Oostmark van het Rijk volkomen overwonnen zijn. Op het oogenblik hebben wij in werkelijkheid slechts met twee economische zorgen te kam pen: het gebrek aan arbeidskrachten en speciaal aan geschoolde industrie-arbeiders en het gebrek aan arbeidskrachten op het platteland. Wij willen echter gaarne deze zwakte van het gebrek aan arbeidskrachten verdragen en den democratieën de kracht der werkloosheid over laten. Wanneer ik in het gebrek aan arbeids krachten de eenige economische zorg zie, dan hebben wij dit aan twee ieiten te danken: door de genade van God is ons dit jaar eindelijk een overvloedige oogst geschonken. Door de krach tige maatregelen van onzen partijgenoot Goe- ring is het ons mogelijk geworden, ondanks den mislukten oogsten in de afgeloopen jaren, met een groote reserve het nieuwe jaar aan te van gen. Wij zullen voor jaren van iedere zorg over de voedselvoorziening ontheven zijn. Desondanks moeten wij spaarzaam blijven. Het belang der productie Het Duitsche volk is, dank zij het werk van onze vijanden zij het ook op smartelijke wijze van het waandenkbeeld van een zoogenaam de goudvaluta en daarmede gouddekking ver lost, docht juist daarom is het van zooveel te meer belang, de Duitsche valuta de eenige we zenlijke waarde te geven, die als voorwaarde voor haar stabiliteit de steeds gelijke koop kracht waarborgt, namelijk: de stijgende pro ductie. Terwijl tezelfdertijd in de democratieën de loonen en prijzen elkaar in wilde haast op jagen, de totale producties echter voortdurend dalen, vertoont het nationaal-socialistische eco nomische leven het beeld van een gestadig toe nemende productie en een stabiele valuta. Zoolang de democratische staatslieden, in plaats van zich om hun eigen proauctie te be kommeren en hun eigen economische leven in orde te brengen, in algemeene pnrasen, deels van leerenden, deels van critiseerenden inhoud, met de autoritaire staten redetwisten, doen zij niets voor den wederopbouw van de zoogenaam de „wereldeconomie" en in het bijzonder den wereldhandel, doch zij benadeelen deze. Duitschland is dank zij zijn voortdurend toe nemende productie niet slechts een steeds groo- tere verkooper van zijn eigen, doen ook afne mer van buitenlandsche producten geworden. Evenwel met een beperking: over het algemeen is het Duitsche economische leven zoo opge bouwd, dat het te allen tijde ook geheel onaf hankelijk van andere landen op eigen beenen kan staan. De gedachte aan een blokkade van Duitschland kan men reeds thans als een vol komen ondoeltreffend wapen begraven. In politiek zoowel als in economisch opzicht is de tijd van de isoleering van Duitschland voorbij. Het rijk heeft groote en sterke mogend heden als vrienden gekregen. Dreigender dan ooit verheft zich over deze wereld het bolsje wistische gevaar der volksvemietlgmg. Duizend voudig zien wij het werk van aen Joodschen verwekker van deze wereldpest. Ik mag hier wel zeggen hoe innig gelukkig wij zijn, dat nog een groote Europeesche mogendheid onze meening op grond van eigen ervaringen deelt. Wij ver heugen ons over deze gemeenschappelijke mee ning en houding in alle actueele vitale vraag stukken, waardoor wij in deze wereld van on verstand en vernietiging ook van menschelijk standpunt bezien steeds nader tot elkander wor den gebracht. Hitier besluit met dank te brengen aan God „voor het slagen van de vereeniging van de oude Oostmark met het nieuwe Rijk, zonder dat het noodig is geweest, het bloed en het leven van onze volksgenooten in de waagschaal te stellen. Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: Mgr. Gelso Constantini, secretaris van de H. Congregatie ,,de Propaganda Fide", heeft een eerste opwekking gepubliceerd tot mede werking aan de a.s. missiedagen. Hij noemt daarin het aantal missionarissen, die over de geheele wereld werkzaam zijn. Buitenlandsche missionarissen 14.239 en inlandsche priesters 6.973. Daarbij komen 15.979 seminaristen, 10.055 buitenlandsche en inlandsche broeders, 55.349 buitenlandsche en inlandsche zusters en 163.430 catechisten en leekenapo,stelen. Te za- men dus een leger van 266.025 pioniers van het Evangelie. In zekere deelen van Indië, Afrika en China, aldus Mgr. Constantini, is het thans het uur Gods. De menigten wenden zich tot de missio narissen. Daarom zijn er middelen noodig, veel middelen. Na eenige citaten te hebben gegeven van brieven van missionarissen, waaruit de drin gende behoefte van vele missies aan overvloé- digen steun blijkt, spoort Mgr. Constantini allen aan te offeren en het hunne bij te dra gen voor de missies. PRAAG, 6 Sept. (Havas). De gisteravond te Praag gegeven aanwijzingen worden vol komen bevestigd. De Tsjechen zouden de acht punten van de door Henlein te Karls bad genoemde eischen bijna geheel aan vaarden. Gwatkin is vanmorgen ontvangen door Hodza, die hem op de hoogte stelde van de besprekingen van den gisteren gehouden ministerraad en van de besluiten, die daar genomen zijn. Vanmiddag zou Hodza Kundt, den leider der Sudeten-Duit- sche delegatie, ontvangen, wien hij de defini tieve voorstellen der Tsjecho-Slowaaksche re geering, die gisteravond zijn uitgewerkt, zou overhandigen. Algemeen is men van opvatting, dat, gezien de belangrijkheid der concessies van den kant der regeering, een afwijzing van den kant der Sudeten-Duitschers moeilijk verwacht kan worden. Reuter wijst er evenwel op, dat hetgeen Hodza vanmiddag aan Kundt zou voorleggen niet an ders is dan bepaalde beginselen, die de uitwer king mogelijk maken van de geheele omlijsting van de reorganisatie in den staat, en dat er eigenlijk van een plan geen sprake is. De aanvaarding door de Sudeten-Duitschers wordt als vrijwel zeker beschouwd, daar de drie reeds genoemde beginselen (n.l. toekenning van territoriaal zelfbestuur, erkenning van de vol komen gelijkheid van status en erkenning van de gelijkheid der talen) de hoofdtrekken vor men van de eischen van Karlsbad. Men ver wacht dan ook, dat de bijeenkomst van vandaag tot overeenstemming zal leiden omtrent de vraag, wanneer en waar de onderhandelingen over de details zullen worden voortgezet. Intusschen wordt er volgens het Duitsche Nieuwsbureau in leidende kringen der Su- deten-Duitsehe partij op gewezen, dat het de partij nog niet bekend is, dat de regee ring te Praag de acht punten van Karlsbad aanvaard heeft. De Praagsche regeering heeft een derde noch een vierde voorstel aan de partij gedaan. Vast staat alleen, dat een Sudeten-Duitsche delegatie vanavond een bespreking met Benesj of Hodza zou hebben, Londen blijft de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije met aandacht volgen. De minister van Buitenlandsche Zaken, Lord Halifax, is vandaag wederom bezig met het bestudegren van de ver schillende aspecten van den Tsjecho-Slowaalc- schen toestand, waarbij hij zijn departementaire raadgevers raadpleegt. Henlein is gisteren uit Asch vertrokken om het congres te Neurenberg bij te wonen als eere- gast van Hitier. De Sudeten-Duitsche partij heeft besloten een partijdag bijeen te doen komen volgens het mo del van Neurenberg. Deze partijdag zal 15 en 16 October in Aussig worden gehouden. Alle partijleiders zullen vcor de bijeenkomst worden uitgenoodigd. Men verwacht, dat ongeveer 204)00 gedelegeerden aanwezig zullen zijn. MIAMI, 6 Sept. (Reuter). De Graaf van Covadonga, de oudste zoon van den vroe geren Koning van Spanje, Alfonso XIII, is ten gevolge van een auto-ongeluk, dat hem is overkomen, overleden. Nader wordt vernomen, dat de auto, waarin de Graaf een tocht maakte, tegen een telegraaf paal is gereden, doordat een jongedame, die aan het stuur zat, de macht over den wagen verloor, toen zij voor een vrachtauto moest uitwijken. De Graaf, die aan een chronische ernstige bloedziekte leed, is tengevolge van bloedverlies bezweken. BELGRADO, 6 Sept. (D.N.B.). Geheel Joego slavië viert vandaag den vijftienden verjaardag van Koning Peter II. Prins-regent Paul is gisteravond naar Bel grado teruggekeerd. Ook alle ministers zijn in de hoofdstad bijeen om aan de koningsparade van vandaag deel te nemen. In politieke kringen te Belgrado verwacht men een dezer dagen de afkondiging van belangrijke politieke besluiten. Voorts houdt men rekening met een wijziging in de regeering. Verscheidene figuren, die tot nu toe tot de rechtsche oppositie behoorden, zouden als minister zonder porte feuille in de regeering worden opgenomen, Naar wij vernemen, aldus het A.I.D. van 29 Aug., heeft de vulkaandienst bericht ontvangen van eruptieve werking van den Raoeng, den hoogste "berg van het Idjen-complex. De vulkaan, die gewoonlijk slechts een fuma- lorenwerking vertoont, stootte 1000 tot 1200 M. hooge eruptiewolken uit, welke wolken dus 500 tot 700 M. boven den kraterwand uitkwamen. In de richting van Djember viel asch neer. De vulkaandienst heeft een mantri en een waarnemer naar den Raoeng gezonden ter ob servatie van den vulkaan. De krater van den Raoeng is een der grootste ter wereld. (De vulkaandienst spreekt dan ook niet meer van krater maar van caldera)De trechter is 2 kilometer bij 2 y2 kilometer in door snee. Eerst sedert luttele jaren is het den eersten mensch gelukt om met behulp van touwen in den krater af te dalen. De Raoeng heeft een hoogte van 3328 meter. SANTIAGO DE CHILI, 6 Sept. (Havas). De opstandige beweging in Chili heeft niet zoo veel slachtoffers geëischt als oorspronkelijk werd gemeld. Er is één persoon om het leven gekomen en 17 menschen zijn gewond. Elf hun ner verkeeren in levensgevaar. De kamer komt morgen bijeen, ten einde de wet, waarbij aan de regeering buitengewone volmacht wordt ver leend, binnen 48 uur in werking te doen treden. Slotkoersen Sept. 6 3 2 Allied Chemical 179% 180 178 American Can Co. 98 'A 99% 98 \m Car. F.drv 24% 26 26% Amer. Roüing Mill? 18 18% I8V4 Am. Smelt. Ret. 47% 49% 48% Am. Tel. TeL 1443/4 144% 143 Am. Tobacco B. 86% 87% 86% Amu Waterworks S7/s 10 9% Anaconda Copper 34% 347/p 341/8 Atchison Topeka 36 363/4 35% Baltimore fir Ohio 7% 8 7% Bethlehem Steel 58% 59% 587/8 Canadian Pacific 6 6% 6% Case Treshing 87 89 R8% Chase National B. 29% 30 :9% Ches. Ohio 29 30% 29 hkago Rock IsL Chrysler Motor 733/4 75% 74% Cities Service 7% 7 Consol Gas N.Y. 263/4 267/8 26% Continental Oil 29% 30 29 '/8 7 Dawesl. 31 5 Va Young 23% 23% Deleware (s Huds. 19% 19% 197/g Douglas Aircraft 46% 47% 47Vs Dupont de Nem. 133 1341/2 131% Eastman Kodak 174 173% 174% El. Bond Sh. 7% 7% 7% General Electric 41% 42 42% Genera» Motors 473A 48 48% Good Year 28 28% 28'% Hudson Motor 8% 8% 9 Illinois Central 11% *2% 11% Intern. Harvester 61% 62 618A Intern. Nickel 49 487/g 49 Intern. Tel. TeL 8 8% 8 Kennecott Copper 40% 41% 40% Missouri Pacific 1% 1% 1% Idem pref. 2% 2 2 Montgomery Ward 463/4 48% 477/g Nat. City Bank 23% 233/4 23% Nat. Dairy Prod. 13 13% 13% New York Central 18% 18% 18 North. Amer. Co. 20 20% 197/g Norfolk V\estern 152 150 150 Pennsylvania 19% 197/g 19% Phillips Oil 39% 40% 39% Proctor Gamble 54Vs 54% 533/4 Publ. Serv. N. J. 29% 29 28% Radio Corporation 71/4 7% 7% jcars RoeDuck 73% 74 723/4 Shell Union Oil 15% 15% 15% jocony Vacuum 13% 14 14 Southern Pacific 18 177/g lb 1/8 Southern Runway 13% 13% 13L/i Standard Brands 7% 7% 7% Stand. Oil 01 N.-J. 53% 54 531/2 Tidewater Asa. Oil 123/4 13 127/g Union Pacific 91 91 87% United Aircraft 26 26% 263/4 United Corp A 2% 23/4 U. S. Leather U. 6. Rubber 45% 46% 45% U. S. Steel 58% d9% 59% Western Union 18% 18s/t 19 Westingh. Electr. 102% 1633/4 103% vV OOI V8./, 447/8 45% 4a ex dividend. ex coupon. 4- nieuwe aandeelen NEW YORK, 6 Sept. Slotkoersen Sept. 6 3 2 Brussel 16.91 16.87 16.88% Rome 5.261/4 5.26% 5.26% Bern 22.65V5 22.75 22.80 Madrid Oslo 24.24% 24.34 24.39 A'dam 54.081/2 54.30 S4.40% Londen 4.82-ib 4.84f\ 4.8 5 Parijs 2.707s 2.71 &r 2.72% Berlijn 40.04 40.05 40.06 6 Sept. 3 Sept. NEW YORK, 6 Sept 6 Sept. 3 Sept Suiker Juli Jan. 2 03-04 2.04-05 Sept. 2.00 2.00 Mrt. 2.06-07 2.0S-0 Nov 2.02 2.03-04 Mei 2.09-10 2.12-13 Dec 199.—201 2.01-02 Sept. 2.11-13 2.14-16 Katoen Oct. 7,98- - 8,10 •- Mrt. 7.97 8,11-12 Dec. 8.03-04 8.15 16 Me) 7.96 8.11- - Jan. 8.00- - 8.15 Juli 7.95 8.10-12 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Sept. 4.54 4.62 Sept 6.55- 6 65- Dec. 4.54 4.59-- Dec. 6.78 6.87 Mrt. 4i58 -59 4.64-- Mrt. 6.88- 6.99 Mel 4.64 - - 4.68 - Mei 6 93 7,03-- Juli 4,67 4,72 Juli 6.97 7.05 Dec. Dec. Rubber Standaard Sept. 16.13- f 16.25-f Mrt. 16,39 16.56- - Oct. 16.15 16.25-f Mel 16.46 - f 16.64- - Dec. 16.31 16.44-- Juli 16.52 16.70 Jan. 16.32 - f 16.48-f 6 Sept. 3 Sept.' 6 Sept. 3 Sept Tin _oco 42.95 43.00 Termijn 43.00 43.05 6 Sept. 3 Sept. CHICAGO, 6 Sept. 6 Sept. 3 Sept. Tarwe Haver Sept. 60% -3/s Dec. 62% *62 Mei 637/g 62%-3/g 64%- 637/g. Sept. Dec. Mei 23 - 24%-- 253/s 23%-- 24%- - 25% - - Mais Rogge Sept 50%-- Dec. 48 - Mei 50%- Reuzel 50%-- 48 - a03/a Sept Dec. Mei 39% 40% 42% 40 3/4 - 41% 43%-- Sept. 7.40 Oct. 7.52 7,57% 7.62% Dec. Jan. 7.72% 7.80 7.77% 7,85 6 Sept. Tarwe Oct. a7 Dec. 57% - Mei 61% Rogge Oct. 36%- Dec. 37% Mei 39%- Haver Oct. 27 Mei 25 - - geaaan en S nominaal 3 Sept. 59% 59%- 62 37 37% 401/8 28%-- 29% taten J 3 Sept. 33 - 6 Sept. Gerst Oct. 32% Dec 33%33%- Met 351/435% Lijnzaad Oct. 129 - - 134 Dec. 1281/4-— 133 Dec. 28 27%- bieden BERLIJN, 6 Sept. Men verzekert volgens Ha vas, dat de Duitsche reservisten onder de 45 jaar, die nog niet in dienst geweest zijn, drie maanden in plaats van acht weken zullen moe ten dienen. De Nachrichtentruppen zullen echter zestien weken dienen. De verlenging wordt hiermede gemotiveerd, dat de oorspronkelijke periode van acht weken te kort is, om recruten op te leiden. De voor de eerste afdeeling gespeelde lea guewedstrijd tusschen Grimsby Town en Portsmouth eindigde in een 21-zege van de thuisclub. TOKIO, 6 Sept. (D.N.B.). Vannacht is op het schiereiland Noto in Japan een geweldige brand uitgebroken, die half Mimimachl, het belang rijke visscherij centrum, verwoest en honderd dooden geëischt heeft. Het vuur, dat pas vanochtend vroeg gebluscht was, heeft ongeveer 1500 van de 3300 huizen in de asch gelegd. Tengevolge van den brand zijn 7000 menschen dakloos geworden. LONDEN, 6 Sept. (Reuter). De Britsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Lord Halifax, heeft heden Koning Boris van Bulgarije een bezoek in zijn hotel te Londen gebracht. In het kader der feestelijkheden bij gelegen heid van het 40-jarig regeeringsjubiieum van H.M. de Koningin werden Dinsdagmiddag on der auspiciën van het Haagsch comité voor volksfeesten in samenwerking met de H.R.C. „Hollandia" wielerwedstrijden genouden rond het Malieveld te 's-Gravenhage. Om 1 uur startten de nieuwelingen en begin nelingen voor een course van 45 k.m. over 35 ronden. De uitslag werd: 1. Chr. Smits (Rotterdam) in 1 uur 5 4/5 sec.; 2. M. van Ingen (Amster dam); 3. Cor Edik (Zandvoort). Om 3 uur startten 54 amateurs en nieuwe lingen voor hun race over 65 K.m. ofwel 50 ronden. De uitslag was hier: 1. J. J. Demmenie (Rot terdam) in 1 uur 29 min. 521/5 sec.; 2. C. J. Mooyman (Den Haag)3. A. Zwartepoorte (Amsterdam) op 150 m.; 4. W. Houtman (Den Haag); 5. Heslinga (Den Haag); 6. J. Hofstede (Gouda); 7. S. v. d. Valk (Den Haag). BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 5 Sept., Diana, m.s., Rotterdam (voor IJmuiden); Ousel, s„ Liverpool; Orpheus, s., Stettin. 6 Sept., Progress, m.s., Memel; Quentln Roose velt, Fransche politiekruiser, Leith, Euterpe, s., Memel; Quentln Roosevelt, Fransche politie krulser, Leith; Euterpe, s., Bordeaux; Mousse le Mbyes, s., Nantes: Bennekoms s,. „Hamburg; Alcl- nous, Java; Helens Russ, s„ Oulo'u (voor Zaan dam) Vertrokken 5 Sej>t., 'Öfeaman, Enge&che sleept boot, Marseille, met den bok Ursus op sleeptouw; Michael Frunze, s., Archangel; Bothnia, mt,.', Antwerpen; Marina, tank, Aruba; Merel, s., Har- lingen; Schieland, s., Newcastle. 6 Sept., Corbank, s., Methil. Aangekomen 6 Sept,. Wild Rose, s„ Swansea. AMSTERDAM, aangekomen 5 Sept., Ousel, Liverpool, stukgoed. Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. Orpheus, Stettin, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoorskantoor. 6 Sept., Progres. Memel, hout, Houthaven, Scheepvaart Bedrijf Gruno; Quentln, Reosevelt, Fransche politiekruiser, Leith, De Ruyterkade; Mousse le Moyes, Nantes, repareeren, Amsterd Dok, d"Arnaud Co; Euterpe. Bordeaux, stuk goed, Surinamekade. Nw. Rijnvaart Mij; Benne- kom, Hamburg, stukgoed, Sumatrakade, Vracht mail; Alcinous, Java, stukgoed, Borneokade, Meyer Co's, Scheepvaart Mij. Aangekomen 6 Sept., Ewijck en Jan van Gelder, mijnenvegers. Haarlem, Tro'mpkade; Wild Rose, Swansea, anthraciet, Hoofdkanaal Oost, Ned. B'evr. kantoor. ROTT. LLOYD BALOERAN, uitreis, 6 Sept. van Gibraltar. SIANTAR. uitreis, 6 Sept te Antwerpen. BALOERAN, uitreis, 5 Sept. van Lissabon. SITOEBONDO, Sept. van Batavia naar R'dam. INDRAPOERA. uitreis, 6 Sept. te Singapore. KEDOE, uitreis, 6 Sept. van Suez. VER. NED. SCHEHPVAART MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN, Rotterdam naar Hamburg, 6 Sept. uit den Nieuwen Waterweg. SPRINGFONTEIN. Antwerpen naar Hamburg, passeerde 6 Sept. VHssingen. NIJKERK, uitreis, 6 Sept. te Zanzibar. BLOEMFONTEIN, thuisreis, 5 Sept te Dar 03 Salaam. HOLLAND—O.-AZIE LIJN GAASTERKERK. uitreis, pass. 5 Sept. Gibraltar. ZUIDERKERK, thuisreis, 5 Sept. te Sjanghai. HALCYON LIJN STAD ZAANDAM, 6 Sept. Van Salta Cabello te Vlaardingen. STAD ZWOLLE, 6 Sept. van Bilbao te Vlaar dingen. STAD ZWOLLE, 6 Sept. van Bilbao te Vlaar dingen. MAASBURG, 6 Sept. van Korkenaes te Vlaar dingen. ROZENBURG, Vlaardingen naar Bilbao, 6 Sept. uit den N. Waterweg. VREDENBURG. naar Rotterdam, was 5 Sept. 5 uur 45 v.m. 450 mijlen W. van Valentia. STAD AMSTERDAM, 4 Sept. van Stockholm naar Lulea. STAD HAARLEM, 5 Sept. van Morphoubaai te Amsterdam. STAD ARNHEM, Genua naar Pepel, pass. 5 Sept. Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA LIJN BURGERDIJK, thuisreis, was 4 Sept. 11 uur 40 n.m. 900 mijlen Z.W. van Valentia. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. MARS. Rotterdam naar Gibraltar, was 5 Sept. 12 uur 50 n.m. 85 mijlen Z. O. van Lands End. ORPHEUS, 5 Sept. van Stettin te Amsterdam'. EUTEiRPE, 6 Sept. van Bordeaux te Amst. BENNEKOM, 6 Sept. van Hamburg te Amst. AMOR. 3 Sept. van West-India te New York. POSEIDON, 3 Sept. van Albany naar Queens- town. MIJ. OCEAAN EURYLOCHUS. 9 Sept. van Batavia naar Amst. ALCINOUS, 6 Sept. van Java te Amsterdam. ROTTERDAM—Z»AMERIKA EIJN ALHENA, uitreis, pass. 5 Sept. Ouessant. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN MADOERA, 5 Sept. van New Orleans te Kaap stad. SOEMBA, 3 Sept. van Batavia naar Basrah. MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 5 Sept. te Port Said. BENGKALIS, uitreis, 5 Sept. van Algiers. JOHAN DE WITT, 4 Sept. van Amst. te Batavia KON. PAKETVAART MIJ. NIEUW ZEELAND,, 5 Sept. van Singapore te Sydney. JAVA—CHINA—.JAPAN LIJN TJISADANE, 5 Sept. van Manilla te Sjanghai. JAVA—NEW YORK EIJN KOT TJANDI, 6 Sept. van New York te Batavia.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2