Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" 1 voor 80.000 gezinnen Groote vraag naar nieuwe spelers DE TRANSFERMARKT WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938 Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons t Het Licht der Persoonlijkheid. De geheele Katholieke persoon lijkheid is niets anders dan een lantaarn, waarin de persoonlijk heid van Christus als Licht brandt. Want van wien zou licht en klaarheid kunnen komen dan van Hem 1 Er zijn verschillende lantaarns, doch er is slechts één lichtbron, en het Licht is meer waard dan de lantaarn. Langbehn. RETRAITEN Bergen De oorlogsbodems, die op het IJ te Amsterdam ligplaats genomen hebben, zijn des avonds feestelijk Het imposante slotnummer van het groote vuurwerk, dat Dinsdagavond ter gelegenheid van den verlicht Rechts de flottieljeleider „Tromp aan den steiger der Holland Amerika Lijn. Links de „Sumatra" nationalen feestdag op het zandterrein tegenover de Stadionkade te Amsterdam werd afgestoken |iiiiii)iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiinninmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiinimiiin| VOETBAL IN ENGELAND Publiek prefereert sensatie boven wetenschappelijk spel Glorieuze dagen voor Everton Kermis op Stamford Bridge De rijwielstallingen op Schiphol .waren Dinsdag tot de laatste plaats bezet, een bewijs van de groote belangstelling der zijde van het publiek voor het vliegfeest, dat gehouden werd Wat verder werd gespeeld De eerste dag van het vliegfeest op Schiphol kenmerkte zich Dinsdag reeds door een buitengewone drukte. Een overzicht van de belangstellende menigte langs de Amsterdamsche luchthaven De strijd voor a.s. Zaterdag BOEK EN BLAD 2023 Sept. meisjes boven 17 jaar. 2427 Sept. H. Fam. afd. Mannen; A'dam (St. Willibr., O. L. Vr. v. d. Vrede) e.a. 4—7 Oct. gehuwde dames; A'dam (cl. M. Ma ria) e.a. 912 Oct. heeren Middenstand; A'dam, e.a. 12—15 Oct. mannen Haarlem (gereserveerd). 1619 Oct. heeren Middenstand; Hoorn, Den Helder, Zaandam, e.a. 25—28 Oct. gehuwde vrouwen; A'dam (St. Willibr.), Volendam, e.a. 29 Oct.1 Nov. hoogere klassen P. K. Meisjes lyceum, Haarlem. I4 Nov. meisjes boven 17 jas Volendam, Langendijk, Opmeer, Obdam, Akersloot, e.f 69 Nov. Heeren Middenstand; Haarlem -e a. II14 Nov. heeren Kerkzangers. 1518 Nov. gehuwde dames Middenstand. 19—22 Nov. jongemannen; A'dai.. ((St. Alph. cl.), K. J. M. V., e.a. 22—25 Nov. ongehuwde dames. 30 Nov.3 Dec. mannen; A'dam, St. Bonif. (gereserveerd). 610 Dec. Eerwaarde Zusters. 1013 Dec. gehuwde mannen; Volendam, Beverwijk, e.a. 1316 Dec. meisjes boven 17 jaar; Schenner, Onderdijk, Limmen, e.a. 2023 Dec. gehuwde mannen; Alkmaar fger.) 2427 Dec. St. Jos. Gezellen; Langendijk, Limmen, Obdam, Assendelft, ea. 2831 Dec. dames Onderwijzeressen. 58 Jan. Bondsretraite (L. en T. arb.). 1013 Jan. L.T.B. Venhuizen, Hoogkarspel, Wervershoof, Warmenhuizen, 't Veld, Akersloot, Onderdijk, St. Pancras. 1417 Jan. militieplichtigen. 17—20 Jan. L.T.B. Lutjebroek, de Rijp, Pur- merend, Bovenkarspel, Kring A'dam, Limmen- FOTOREPORTAGE Nauwelijks is de Engelsche competitie drie tot vier wedstrijden oud, of er valt reeds een groote vraag naar nieuwe spelers te bespeuren. Oorzaken? ontevredenheid, teleurstelling en vooral blessures. Allerwegen worden managers gesignaleerd, natuurlijk niet In restaurants of cabarets, doch op de grounds. Wanneer U of wij een of andere voetbalground binnenstappen, neemt en kan men er ook nauwelijks nota van nemen, beke ken uit den gezichtshoek van particulier be zoek, doch niet zoodra ontwaart men de schoenneuzen van een manager, of de geheele press-box komt in het geweer. Zoo'n bezoek heeft een bedoeling, dan wordt een of andere speler op de korrel genomen en zijn capacitei ten gewogen, wat men later in het bod vindt verdisconteerd. Zoo verscheen geheel onverwachts mr. John Cochrane op White Hart Lane. Cochrane is •Sunderland's manager, een knap en energiek man, die kwam om een der Coventry City-spe lers te observeeren in zijn match tegen Tot tenham Hotspur. Bedoeld speler luistert naar den naam Lager en is centre-forward tan de City. Cochrane's nieuwsgierigheid zal ten deele bevredigd zijn, Lager scoorde City's eenige doelpunt, doch het werd een goal van vrij simpel karakter. Echter dient rekening te wor den gehouden met de kracht van de huidige Spurs' achterhoede, waarin de internationaal Sproston uitstekend debuteert. Doch wat be- teekent een persoonlijk inzicht op een speler! Cochrane zelf heeft zijn eigen visie, hij heeft spelers noodig die in Sunderland's kader passen, tusschen twee haakjes Sunderland is een warm voorstander van alle aanvallers op één lijn, zoodat de waardeering van een speler sterk uiteen loopt. Thans worden de verdere onderhandelingen binnenskamers gevoerd en pas na het tot stand komen wordt de trans actie wereldkundig gemaakt. Dit voorbeeld beschreven wij wat uitvoerig, opdat men een goed begrip krijge van trans fers. Daarnaast zijn ook nog andere mogelijk heden, zooals wij thans hebben met Stanley Matthews, den rechtsbuiten van Stoke City en standaardvleugelman van het nationale elftal. Feitelijk is het overbodig te zeggen dat Stanley een speler is van groot formaat, doch dit juist geeft hem blijkbaar de vrijmoedigheid zijn Di rectie te verzoeken 'm op de transferlijst te plaatsen. Alzoo een geheel ander geval, de speler vraagt zelf. Waarom? ach, hier kun nen verschillende oorzaken zijn. De persoon van den manager of trainer, die hem niet zint, zijn verlangen naar een importanter voetbalcentrum dan Stoke on Tyne of wel eer zucht om zich zelf op een hooger voetstuk te plaatsen. Welke oorzaken er ook aanwezig mogen zijn, het feit is er en de clubs namen er acte van. Een speler als Matthews is, practisch ge sproken, overal welkom, vandaar dat verschil lende directies zich al aandienden voor onder handelingen. Tottenham Hotspur, Manchester United, Newcastle United en zelfs Schotland, n.l. de Glasgow Rangers, blijken in de markt. Thans ontwikkelt zich de aloude gedachte van allen handel het loven en bieden en is aan Stoke City en aan Stanley het laatste woord om toe te happen of niet. Na deze beide momentopnamen van de trans fermarkt is wijders bekend geworden, dat As ton Villa zoekt naar een nieuwen middenvoor, Charlton Athletic meerdere spelers wil koopen, nu de back Turner jj. Zaterdag zijn enkel weer kneusde, naast twee prominente spelers, die nog op de ziekenlijst staan, terwijl in de lagere regionen vier clubs een doelman zoeken, wier keepers voor korteren of langeren tijd werden uitgeschakeld, te weten Adams van West Brom- wich, McLaren van Watford, Gold van Doncas- ler Rovers en Higgs van Barrow. Arme knapen! Voetbal is en blijft toch maar een merkwaar dig instrument. Want sprekender voorbeeld dan dat het pu bliek de sensatie prefereert boven wetenschap pelijk voetbal kunnen wij niet treffen, dan op Stamford Bridge. Toen Chelsea het seizoen in zette, op vreemden grond, met een nederlaag, werd den rood-witten iets anders dan lof toe gezwaaid. Doch welk 'n Hosanna hief men aan, toen een zege op niemand minder dan Preston North End hierop volgde, terwijl thans Leices- ter City met Z0 werd geklopt. Betere stimulans dan het succes op Preston kon men niet treffen, zoodat in breede stroo men het publiek kwam aangemardjieerd en de Chelsea-directie met 40.000 toesSrouwers een bevredigende recette boekte. Zulk 'n 30 overwinning doet wonder wat verwachten. Doch een meerderheid die men in deze cijfers tracht te zoeken bood de kamp allerminst. Het verloop werd aldus. Van den aftrap opende Mills de score en precies voor half-time kwam nummer twee, van den zelfden speler. Maar tusschen beide oogenblikken lag een periode, dat slechts een team aan bod was Leices- ter City. De City attaqueerde zoo geestdriftig, zoo fanatiek en overrompelend, dat de Londen- sche helft bijkans voortdurend het terrein was van den strijd. En wat voor een strijd. Scha kelen wij den kanthalf Weaver en den back Smith uit, dan had het resteerend gedeelte van de achterhoede steeds het hoofd te buigen, voor zooveel Leicester-voetbalgrootheld en vakkundig voetbal. Noch Mitchell, noch Craig bleken in staat het vijandelijk overwicht te keeren, laat staan dat zij er aan denken konden om hun stu wende taak te vervullen. En dan Barkas. Arme Barkas want'als hij zelf nog niet tot het be sef was gekomen, dat de jaren hun onheilzamen invloed uitoefenen, dan weet hij 't nu. Op over tuigende wijze bracht Leicester hem zulks aan het verstand. Men stuurde hem van links naar rechts en omgekeerd, men pompte hem uit, ra dicaal, zoodat hij vlak voor half-time eenvou dig bleek uitgespeeld. Doch zooveel inferioriteit vlocht om 't hoi/d van een anderen speler weer nieuwe lauwe:en. Dat was keeper Woodley, de reus van den Chelseagoal. Zijn spel stempelde hem tot den held van den middag, tot den kee per van zeer groot formaat, die waard is een nieuwe „cap" in het Engelsche Elftal te ver dienen. Wat heeft de massa van hem genoten! Met ademlooze stilte beleefde men de sensatie van het Leicester-offensief, met stijgende klemming zag men Liddie. Dewis en Smith hun strikken spannen, doch hoe netelig de situatie ook reeds werd, één figuur wist altijd raad, 't was de held, Woodley, die bejubeld werd voor zooveel kunde en koelbloedigheid. Toen Mills midden in de periode van Leicester-overheersching vlak voor half-time Chelsea's tweeden goal scoorde, werd dit tweede doelpunt met zeer gemengde gevoelens ontvangen. Zij, met een gevoel voor recht en billijkheid zagen dit ge- Y/eld aangedaan alleen de blinde schare juich te en billijkte haar vroolijkheid door den held, Woodley, wiens spel alleen al de zege ver diende. Chelsea heeft 'n nieuwen buitenlinks, Hanson, van Liverpool overgenomen. Zijn debuut is lang niet slecht. Tegen Preston noteerde hij al per soonlijk succes, en thans in de tweede helft, die een meer evenwichtigen strijd bracht dan daarvoor scoorde hij Chelsea's derde doelpunt. Zou dit Londensche elftal werkelijk een im portante rol gaan spelen? Zeker, men beschikt thans over een aantal zeer prominente spelers, hechte steunpunten in de combinatie, doch zoo lang o.i. in enkele hiaten als Barkas en Craig niet grondig is voorzien, kan men Chelsea r.iet rekenen tot de „upper-ten" van het En gelsche voetbal. Dit geschreven hebbende komt een nieuw Chelsea-succes tot ons, de derde overwinning, Maandag j.l. in Bolton, waar de Wanderers met 2—0 werd geklopt. Hanson maakte beide doel punten. Breken er thans glorieuse dagen aan voor Everton? Het seizoen is nog te jong om conclusies te trekken, doen de weg, dien good old Everton thans bewandelt, inclusief de match tegen Aston Villa op j.l. Maandag, is waarlijk veelbe lovend. Vier wedstrijden vier overwinningen, welk succes men goeddeels dankt aan den jeug digen en veelbelovenden middenvoor, Lawton. Na Dixie Dean, die zooveel jaren Everton's aan val leidde, zijn de verwachtingen over Lawton zeer hoog gespannen. In vier wedstrijden r ak te hij 6 goals, wat voor een débutant vaa 20 jaar oud mooie perspectieven opent, vooral ge zien in het kader van gemis aan goede midden voors. Of het echter juist is om thans reeds mede te zingen in het koor, dat Lawton ziet als den toekomstigen man van het Engelsche Elftal, lijkt ons voorbarig. Op een vlotten competitie-start kunnen naast Everton eveneens bogen Middlesbrough, Derby County, Chelsea, Charlton Athletic, welk vijftal thans den kop in de competitie heeft genomen. Aan de andere zijde, dus onderaan, zien wij de namen Stoke City, Huddersfield Town, Grims by Town, Blackpool en als laatste Birmingham. Een afzonderlijk woord nog voor Aston Villa, dat al zoo direct met deerlijken tegenspoed heeft te kampen, vanwege blessures van drie voor hoedespelers. Zijn in de eerste Divisie nog drie elftallen ongeslagen, dit aantal bedraagt in de tweede afdeeling vijf. Fulham heeft hier den kop met Blackburn Rovers, Bradford,- Burnley, Sheffield Wednesday en met de Spurs op de zesde plaats. Londen verwacht van de Spurs dit seizoen bui tengewoon veel. Of deze verwachting zal be waarheid worden zal de tijd ons leeren. Het programma voor a.s. Zaterdag ziet wat de Hoofdafdeeling betreft er als volgt uit: ArsenalEverton. BirminghamStoke City. BlackpoolAston Villa. BrentfordWolverhampton Wanderers. Derby CountySunderland. Grimsby TownManchester United. Leeds UnitedBolton Wanderers. Leicester CityPreston North End. LiverpoolCharlton Athletic. MiddlesbroughChelsea. PortsmouthHuddersfield Town. En voor de tweede Divisie: Blackburn RoversSwansea Town. Bury—west Ham United. Coventry CitySouthampton. FulhamChesterfield. Manchester CityLuton Town. MiilwallBradford. Newcastle United—Burnley. Norwich City—Plymouth Argyle. Nottingham ForestTottenham Hotspur. Sheffield WednesdayTranmere Rovers. West Bromwich AlbionSheffield United. TECHNISCHE OEFENINGEN VOOR VIOOL, door K. A. Visser. Uitgave: Broekmans en v. Poppel te A'dam. De heer Visser, leeraar aan de Bredasche Mu ziekschool, huldigt het niet genoeg te waardee- ren standpunt, dat de viool-leerling, ook bij de studie der hoogere positief steeds die van de eerste positie als basis moet blijven beschouwen. In twee deeltjes (keurig uitgegeven en prach tig gedrukt door de Nederlandsche muziek- drukkerij bij uitnemendheid: „Nirota" te Am sterdam) heeft dé practicus Visser het studie materiaal voor de le positie inderdaad van alle zijden belicht. Zeer aanbevolen! v. d. BIJL DE PIËTA Bij de uitgeverij „Het Spectrum" te Utrecht is uitgekomen in fraaie uitvoering het Maria- Wagenspel, dat dezen zomer onder patronaat van Roermonds bisschop met veel succes in Lim burg is gespeeld. Dit „mysterie-spel van droom en gelijkenis: De Piëta" werd geschreven door Jac. Schreurs M.S.C., in opdracht van het- Ma- ria-Wagenspel-comité. Reeds vroeger hebben we uitvoerig er de aandacht voor gevraagd en pas sages geciteerd. Het tekstboekje, dat bij het spel verkocht werd, is nu op beter papier en in fraaien omslag in den handel gebracht. 17 Juni werd het 't eerst opgevoerd te Roermond, in bijzijn van Z. H. Exc. Mgr. Lemmens. L. v. d. B. GESCHIEDENIS VAN GRAVE door Fr. M. Roelofs. Uitg.: Graaf- sche drukkerij van Wed. Verhaak) Men behoeft geen wetenschappelijke histori cus te zijn om zich te interesseeren voor de merkwaardigheden van het aloude Grave. Deze zienswijze die volkomen juist is en door de feiten verantwoord was voor Fr. M. Roelofs de aanleiding tot het samenstellen van dit boekje. Hij heeft er ons een dienst mee bewezen. Over de geschiedenis van Grave bestaat een vrij uit gebreide bibliographie. Hieruit heeft de schrij ver een leesbaar, handig en duidelijk overzicht gegeven, dat zeker zijn doel niet zal missen. Grave heeft namelijk steeds de aandacht ge trokken van allen, die eenigermate belangstellen in oude stadscultuur, want er is wel geen periode geweest in onze vaderlandsche geschiedenis, of Grave heeft er hetzij als vestings- hetzij als handelsstad een belangrijke rol in gespeeld. Het boekje is tevens een handige gids voor de genen, die de historische herinneringen van het mooie stadje aan de Maas met eigen oog willen bezien. YACHTING IN HOLLAND door Capt. C. Rumbold. Uitg.: A.N.V.V., Den Haag. Binnen 30 meter van een bran dende straatlantaarn staande be hoeft mw auto binnen bebouwde bommen geen eigen verlichting te voeren! In het Engelsch geschreven bevat „Yachting in Holland" voor buitenlanders een wegwijzing voor boottochten langs onze mooiste wateren. Het is verlucht met uitnemende foto's en een overzichtelijke kaart. Dat het met deze uitgave gekomen is aan zijn 6de editie, bewijst, dat het aan een bestaande behoefte overvloedig voldoet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4