Lekenschool st. Josephs, gezellenvereeniging i HEN SMULT DEKKERS Bassie Amsterdam trok ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN FA. H. VAN DAM AZN. ZONEN Haarlem, 7 Sept. WITTOP KONING de eerste autostrada- NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ N.V., ECHTE WALES- ANTHRACIET Kort en volledig WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938 Na de feesten °hzer ZAAKJES Verminderd concentratievermogen op deze eentonige wegen de oorzaak? °P den nieuwen Rijksweg AmsterdamDen aaS zijn reeds verschillende ongelukken ge- eurd, sommige ernstig, andere met betrekke- goeden afloop. Doch bij elkaar vormen zij 6en tamelijk hoog aantal en men vraagt zich ar hoe dit nu eigenlijk mogelijk is op een weg, le Juist ten gerieve van den automobilist alleen er<3 gebouwd. Programma Radio-Centrale Alleen de trein vervoerde 10.000 menschen van bloemen- naar hoofdstad Trein, tram, autobus en eigen wagen Nationale vreugdedag VAN W«?U*VO60ZIV» Katholiek Haarlem was goed vertegenwoordigd op de jeugdhulde, welke gisteren op de Grooie Markt aan de autoriteiten gebracht werd 's Middags op het stadhuis 99 99 De belevenissen en avonturen van een broeder van het zieken huis „De Deo Bedelaar, uitvinder, kindervriend etc. MAKELAARS GED. OUDEGRACHT 65 TELEFOON 18307 Huur - Verhuur - Koop - Verkoop - Assuranties - Administraties Het gastdirigenten- stelsel Het vuurwerk in den Hout Knallend einde van de feestweek tffoaqt tui aan. Ua> (yakk&r DEKKERS' „ROG GO", blank gesneden roggebrood, kost 8 cent per pakje. AGENDA Bioscopen 8 September Bioscopen o.a. a 2.15 afmeting 20/35 a 1.90 afmeting 12/20 per 70 K.G. Harmenjansweg 67 a - Tel. 16100 Haarlem Het viaduct Kenaupark Plan tot verfraaiing van de kolommen DAT LIEP GOED AF Kinderwagen gekraakt door een auto Orgelbespeling Zanghulde op het Leidscheplein STAD Voor Haarlem zijn de Regeeringsjubileumfees- ten nu (zoo goed als) achter den rug. De programma's worden in het archief onzer stedelijke geschiedenis opgeborgen om ons na geslacht later te vertellen, dat ook wij, zelfs in eer> tijd van algemeene depressie en interna tionale onrust, onze trouw aan Oranje in een Migekunstelde, schuldelooze volkspret wisten te Uiten. Wij mogen, ongetwijfeld namens de Haarlem sche burgerij, hier wel hulde en dank brengen aan allen, die onze stad in de gelegenheid heb- t"21' gesteld op deze wijze feest te vieren. Dat zeggen aa*i het geheele bestuur van de ver- ^^igingr „Koninginnedag", daarbij vooral ook- inbegrepen de subcommissies voor de verschil- fende onderdeelen der feestelijkheden en aan de vele straatvereenigingen, die de buurtfeesten hebben verzorgd. Wij vergeten die werkers ach ter de schermen maar al te gauw, lachen graag Mn een hoogen hoed, die wat scheef op het hoofd van een commissielid staat en denken er niet aan, dat die man wellicht acht en veer tig uur in touw is geweest om alles tot in de Puntjes te laten kloppen. Zeker is het wel dat "wij zonder vereeniging -Koninginnedag" zoo'n feest niet gehad zouden hebben. Het is geen kleinigheid om het idee, zes da- Sen feest te vieren, een goede oplossing te ge- Ven. -.Koninginnedag" heeft het echter klaar ge speeld en daarmede is, meenen wij, een record in de geschiedenis van Haarlem geslagen wat de kngte van een feest betreft. Ook in onderdee- kn mochten de feesten er zijn. De heele stad deelde in de feestvreugde door den overvloed van Muziek en kermispret, welke er over werd uit gestort. Verder hebben de Haarlemmers kunnen Genieten van ruiterfeesten, wielerwedstrijden, ZWfim- en loopdemonstraties, uitvoeringen van aubades, cantates en schouwburgvoorstellingen, welke tot de beste behoorden van wat op dit gebied ons land werd gegeven, 'n kostelijken alle- Sorischen optocht, een waardige deelname aan he huldebetooging in Amsterdam, meermalen Vuurwerk, neen, Haarlem is goed voor den dag gekomen. En het prettige bij dit alles was, dat honderden en nog eens honderden con amore Medewerking verleenden. Wij denken hierbij aan he uitvoering van de zanghulde „Zoo zong de houden Eeuw", aan den optocht enz. Prachtig is die samenwerking van menschen van verschillende levensopvatting en politiek hizicht; heerlijk die eenheid bij een nationaal gebeuren bij alle verschil van meening in het hagelijksch leven. Dit is dan ook wel de groote winst, welke uit deze feesten geboren wordt: zij versterken de &aamhoorigheid van het Nederlandsche volk, dén Uationalen band, den wil om eendrachtig de Moeilijkheden van dezen tijd te boven te komen. ®n deze samenwerking wordt niet kunstmatig Verkregen door drang van boven af of door edrieglijke voorstellingen, maar langs geheel Natuurlijken weg, den meest aantrekkelijken ^eg ook, omdat het de liefde is, de liefde tot M Huis van Oranje, de liefde tot het symbool Programma 3: Keulen 8.00, Parijs Radio 10.50, Radio PTT Nord 12.05, Ned. Brussel 1.20, Fransch Brussel 2.20, Ned, Brussel 5.20, Radio PTT Nord 6.05, London Regional 6.20, Keulen 7.20, Fr. Brussel 8.20, Keulen 10.50. Programma 4: Ned. Brussel 8.00, Diversen 9.20, London Regional 10.35, Droitwich 12.15. Programma 5: 8.007.00 Diversen, 7.00 tot 8.00 eigen gramofoonplatenconcert. 1. Hawaian Re verie, 2. Oh Susannah, 3. Uberall san d'Laden- zua, 4. Madame Butterfly selection, 5. The Royal Return, 6. Tyrolerdalen, 7. Blackpool Songmix ture nr. 10, 8. Jan Kiepura Film Melodies, 9. Californische Ballada, 10. Haushammer Schuh- platter, 11. Tyrolervisa, 12. Venetian kisses, 13. Joyons Greetings, 14. La Bohème Selection, 15. Rheinlander potpourri, 16. The broken record, 8.0012.00 Diversen. eenheid en vaderlandsliefde, de liefde tot door God gestelde gezag. Zonder wanklank is de viering van het Re geeringsjubileum volbracht, zonder vechtpar- 'Jen, zonder buitenmatig gebruik van sterken ahk, zonder wanstaltige oranjelol, zooals vroe- ®er wel eens het geval kon zijn. Jammer is het alleen geweest, dat er een ^haduw °ver de Haarlemsche feesten is geval- eM doordat de heer Dr. J. C. Baron de Vos *atl Steenwijk, onze burgemeester, daaraan door roevige familieomstandigheden niet deel kon öeMen. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie het Haariemsche kantongerecht meende de °°rzaak juist in die geriefelijkheid te moe ter) ehen. De weg js zoo prachtig en lijkt zoo ^Makkelijk, verklaarde hij gistermorgen in een eetal zaakjes tegen autobestuurders, dat men lch ondanks een meer dan middelmatig groote Stlelheid, niet voldoende op het verkeer con- Cehtreert. Hij eischte tegen ieder der verdachten, die 'den tegen een stilstaanden wagen waren ^"gereden, een geldboete van f 25. De kan- rechter maakte er f 20 van. hoe°k Donderdag a.s. 8 September bestaat er Vqq gelegenheid zich op te geven als leerling bovengenoemde school en wel vanaf zeven r 'h de Kamperstraat 37. Donderdag 8 September gramma 1: Hilversum 2. roeramma 2: Hilversum 1. Gisterenavond omstreeks 11 uur was Haar lem als het ware uitgestorven. In de binnenstad vermaakten velen zich wel in de café's, maar in de straten kon men schieten zonder iemand te raken. Zelfs de Groote Markt lag grooten- deels verlaten in haar overvloedigen lichtrijk- dom. Natuurlijk waren honderden naar het vuur werk in den Hout getogen, maar nu we eens geïnformeerd hebben naar den trek der Haar lemmers naar Amsterdam, mogen we c-onclu- deeren, dat duizenden stadgenooten de hoofd stad als terrein voor het uiten van hun feest vreugde hadden gekozen. Aan het plaatskaartenbureau te Haarlem deelde men ons mede, dat ruim 10.000 kaartjes naar Amsterdam zijn afgegeven en dat zoo goed als om de vijf minuten een stampvolle trein met een groot aantal wa gens vertrok. De N.Z.H.T.M. heeft recorddagen meege maakt. Na des morgens 9 uur waren de gewone diensten geheel bezet, om half twee waren ze overvol en toen om 3 uur de bloe menstoet het Houtplein gepasseerd had, begon de groote trek naar het Oosten en moest en 10 minuten-dienst ingevoerd worden. Om 18 uur werd elk tramtreinstel met een vierden wagen versterkt en zoo is het tot des nachts 1 uur doorgegaan. In den laten avond en des nachts gaven de conducteurs in de trams van Amsterdam naar Haarlem opmerkelijk veel enkele reizen af. kennelijk aan passagiers, die per autobus in den loop van den dag gekomen waren. In Amsterdam was alleen tusschen 9 en 9.30 uur eenige vertraging, omdat een optocht moest passeeren, maar verder verliep alles vlot en vol komen naar wensch van de reizigers. De autobusdiensten van een drietal onderne mers hadden natuurlijk ook niet over belang stelling te klagen. Verschillende kwartierdien sten werden ingelascht en tot diep in den nacht heeft men de passagiers veilig in de bloemen stad gebracht. Dat er overal nogal eens gedrang was, laat zich begrijpen. Dat in deze dagen alle vervoer middelen broederlijk naast elkaar maximum- vervoer bunnen noteeren, wijst op een zekere eenheid in Oranje-vrijheid. Laten we bij deze opsomming het aantal par ticuliere auto's, dat over den Rijksstraatweg suisde, niet vergeten. De drukte op dezen weg was ook meer dan normaal en wat den inhoud van de wagens betreft, zouden we zelfs nog ver der willen gaan! Het ziet er naar uit, dat de komende dagen blijvend druk vervoer zullen brengen, zoodat September voor de exploitanten van vervoer- middeleh ongetwijfeld met gouden letters in de boeken zal komen te staan. Wat wij nu gaan verklappen zou oneerbiedig zijn geweest, als het niet 'op den Nationalen Feestdag gebeurde. Honderd jonge meisjes, aardige meisjes, uit Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Benne- broek hebben Haarlem en omgeving vertegen woordigd bij de groote huldebetooging in Am sterdam. Honderd meisjes in bloemengewaden, met bloemenslingers, kleurige bordjes an schil den. TJ heeft ze misschien gezien toen ze in optocht naar het station gingen, een beetje ver legen nog en al te statig. Maar wie ze om tegen half^zes heeft zien terugbomen weet, dat het honderd vroolijke en uitgelaten meisjes waren. Met het muziekkorps, dat hun voorafging, werden ze door het gemeentebestuur ontvangen in onze deftige oude raadzaal, die gebouwd is voor conferenties van deftige oude heeren in het zwart. Voor de overpeinzingen van wijze, bezadigde mannen en voor statige families van jonge bruiden. Vroegere burgemeesters blikken uit hun stem mige lijsten in den zeer deftigen schemer. En in den hoek staat een klok, die je altijd kunt hooren tikken, wanneer je ook de raadzaal betreedt. Gisterenmiddag was dat anders. Fleurige kleuren, jonge stemmen, lachende gezichten onder de officieele hooge hoeden van wethou ders en comitéleden. Wie kan er ernstig blijven kijken als honderd jonge meisjes vroolijk zijn? Loco-burgemeester van Liemt kon het niet, toen hij de deputatie namens het gemeentebe stuur hulde bracht. Hij stond dan ook precies in het midden van de honderd. En de stemmen der sprekers verzonken in 't niet bij de tonen van 't muziekcorps op 't dure raadszaalkleed, dat plotseling een „Lang zullen ze leven" in zette. Dat was het sein voor een grooten uitgelaten vreugdedans. Oud-inspecteur van Tongeren zette er zijn hooge zjje bij af en danste mee met de bevallige en vroolijke deputatie. En toen er een over den dam was volgden ook wethou der v. d. Wal en wethouder Boes. De slingeren de panden van hun rokcostuums staken in eens Agentschap HAARLEM Croote Houtstraat/Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) niet meer donker en somber af bij de lichte tinten van de aardige bloemen, die letterlijk en figuurlijk aanspraak op dien naam konden maken. De burgemeesters aan de muren knepen hun oogen dicht, de zeer vormelijke bode sloeg zich op zijn knieën en commissaris Tenckinck dacht er niet aan, om hier in te grijpen. Dit was de ware viering van een Nationalen Vreugdedag. En toen de honderd al weer drie straten ver der achter hun muziekcorps liepen te zingen, stond secretaris Wesstr'a nog met een bloemen slinger in zijn handen. „Dien hebben ze vast vergeten," lachte hij. Vanzelfsprekend hebben 09k de gemeentelijke autoriteiten den bloemenstoet gadegeslagen. Zij stonden op het bordes van het stadhuis. En ter wijl de optocht voor de eerste maal langs trok, beklom ook Herman Moèrkerk, aan wiens kun stenaarsbrein dit sierlijke sprookje ontsproten was, de met loopers belegde treden van het bor des. En eventjes rustte hij uit van de vermoeie nissen, die achter hem lagen om zijn optocht in zijn geheel te kunnen zien. Om daarna weer met frisschen moed mee te loopen, vergezeld van Jan Kraakman, aanwijzingen te geven, tij dens de rust kleine onvolkomenheden weg te werken in de aankleeding van de wagens, kort om om te zorgen, dat de stoet was en bleef wat hij zijn moest. En om half zes kwam de deputatie uit Am sterdam terug. Zij werd met haar muziekcorps ontvangen in de raadzaal en toegesproken door den waarnemend burgemeester wethouder W. J. B. van Liemt, die den meisjes namens het ge meentebestuur lof toesprak. Ook het hoofdbestuur van Koninginnedag met al zijn onderafdeelingen werd in zijn dankwoorden betrokken voor de werkelijk keu rige wijze, waarop het de feestelijkheden in de stad verzorgd had. Ir. P. H. Lefebvre, voorzitter van het hoofd bestuur, dankte voor deze pluim. En een van de meisjes vertolkte de gevoelens van allen, die de deputatie hadden gevormd, toen zij het comité hulde bracht voor zijn goede verzorging en het Haarlemsche gemeentebestuur voor de grandioze ontvangst. Die ontvangst was grandioos. De dames van de wethouders, van den gemeente-secretaris en van den voorzitter van Koninginnedag serveer den persoonlijk limonade en gebakjes. Het mu ziekcorps speelde een vroolijken marsch. Het werd een uitgelaten hospartij in de deftige raadzaal. En daarenboven hadden de meisjes nog het geluk, dat juist toen zij de trappen van het bordes hadden beklommen, de allegorische bloemenstoet voor de derde maal de Groote Markt „deed". Zoodat zij ook daarvan nog ge noten hebben. En van welk een hooge stand plaats! Bij de ontvangst waren o.m. aanwezig buiten de reeds genoemden, wethouder E. v. d. Wal, wethouder A. G. Boes, commissaris E. H. Ten- cinck, mr. P. Fuhri Snethlage, secretaris van het Hoofdbestuur van Koninginnedag, en de ge meente-secretaris mr. Th. A. Wesstra. In aansluiting op het officieele bericht over het gouden professiefeest van den eerwaarden Broeder Barnabas van het Ziekenhuis St. Joan nes de Deo, zendt men ons van „zeer bevoegde zijde" het volgende vermakelijke en lezenswaar dige relaas: Ik heb de Röntgenfoto van den jubilaris in de krant gezien, een foto, die knap bijgewerkt was om het griezelige van het doodshoofdachtige te camoufleeren. Het kakement van Broeder Bar nabas, maar voor de rest.neen dat is Broe der Barnabas niet. Wie heeft Broeder Barnabas ooit gezien met zoo'n officieel gezicht. Ik ken hem van zeer nabij al meer dan 4 jaar, ont moet hem dagelijks, maar ik tref hem nooit an ders aan dan met een van gullen lach stralend gelaat. Die photo is natuurlijk een gelegenheids- photo geweest, en de photograaf zal wel gezegd hebben: lachen verboden. Ook de naam Broeder Barnabas van den jubi laris klinkt ten eenenmale vreemd. Wij kennen hem bijna uitsluitend onder den naam van „Bassie"; zoo noemen hem z'n confraters, zoo noemen hem de patiënten, zoo noemt hem een ieder, die hem kent, en niemand ziet daar iets oneerbiedigs in tegenover een religieus van 72 jaar. „Bassie" is een goed mensch, nauwgezet reli gieus, een voorbeeld voor zijn communiteit. Hij gaat in vitaliteit voor een jongen broeder niet opzij, alleen tegenwoordig „sloft" hij. Dat heeft hij niet altijd gedaan. Daaraan kan je merken, dat hij een dagje ouder wordt. Vroeger rende hij altijd en was hij gehaast zelfs als hij geen haast had. Met een ander „wandelen" was onmogelijk was zijn wandelgenoot op de helft, dan was hij aan het einde van de straat. Dat zat hem hierin, dat hij zoo vol ijver was voor zijn pa tiënten. Tegenwoordig fietsen de wijkbroeders, maar vroeger ging dat zoo maar niet. Dan moes ten ze loopen, of met de tram; wilden zij dus in hun ijver veel werk verrichten, dan moesten ze hard loopen. En omdat Bassie altijd ijverig was, liep hij ook altijd hard. Dat was hem een tweede natuur geworden. En als hij dan zoo hard liep, waren zijn gedachten hem al naar de patiënten vooruit gegaan. Tenminste, daaruit is verklaarbaar, dat hij, midden op straat, in zijn vaart eenvoudig een kinderwagen onderste bo ven liep, natuurlijk tot groote deernis en hilariteit van het publiek, tot gerechtvaardigden toorn en ergernis van de wagenvoerdster en tot beschaming van Bassie. Daaruit is het ook verklaarbaar, dat hij met een „stilletjes van tafel meegenomen pannetje soep" voor een armen zieken patiënt onder zijn „Toen Wilhelm Furtwangler met zijn Berlijn- sche Philharmonie onlangs in Den Haag een concert kwam geven", aldus schrijft Wouter Paap onder den titel: Nederlandsche Dirigen ten in „mixturen" en wat in verband met het louter optreden van gastdirigenten bij de H.O. V. in het komende seizoen ook wel door de Haarlemsche concertbezoekers mag worden ge lezen, „hebben de journalisten tijdens een pers conferentie grif de gelegenheid te baat geno men, om-Te vragen wat hij man van groote ervaring mx onbetwistbaar geza«t van het systeem der. gast-directie dachf, dat zich in ons l«nd' meer en meer inburgert. Furtwangler gaf als zijn stellige meening te kennen, dat de gastdirectie, mits zij uitzondering blijft, op een orkest wel eens een gtimuleerende uitwerking kan hebben, doch dat het voor ieder orkest een noodzakelijke voorwaarde is, dat het een eigen leider bezit, die den stempel van zijn persoon lijkheid op het ensemble drukt; die door dage- lijksche samenwerking de capaciteiten van de musici door-en-door kent; die de volledige ar tistieke verantwoordelijkheid weet te dragen en de eigen individualiteit, het eigen karakter van het orkest, bepaalt. Het was buitengewoon nut tig, dat wij deze klare taal eens te hooren kre gen, want wij zijn langzamerhand aardig op weg om van ons land een doorgangsgebied te maken voor buitenlandsche gastdirigenten, zeer tot schade van onze Nederlandsche muziekcultuur. In Utrecht b.v. heeft men zich voor drie jaar overgeleverd aan de extreme inzichten van den Duitschen kapelmeester Carl Schuricht en het is ernstig te vreezen, dat er na deze avontuur lijke periode van de eigen cultuur van het U.S. O,, welke door Wouter Hutschenruyter werd gegrondvest en door Evert Cornells werd gecon solideerd, geen spaan meer over isHet U. S.O. zal dan misschien met een of andere klei ne Philharmonie kunnen wedijveren of groote overeenstemming toonen met de Duitsche Kur- orchester van de betere soort. Doch de indivi dualiteit van het orkest, dat niet een eigen ka rakter bezit, dat resulteert uit den landaard en de eigen cultuur, heeft zijn „crème" grooten- deels verloren." Wouter Paap wijst hierna als „overtuigend be wijs van de stelling, dat een orkest staat en valt met de persoonlijkheid van den vasten di rigent", naar wat Eduard Flipse bereikt heeft met zijn Rotterdamsch Philharmonisch Orkest. Flipse nam in 1930 de leiding in handen, toen nog in de muzikale behoeften van de havenstad reeds regelmatig werd voorzien door het Resi dentie- en het Amsterdamsch Concertgebouw orkest. „Eduard Flipse heeft 't pleit schitterend ge wonnen: aan het einde van het seizoen 1936— 1937 werd het genootschap omgezet in een stichting, waardoor de financieele basis aan merkelijk werd verstevigd (helaas bleef de re- geeringssubsidie uit). Deze gestadige vooruitgang is in dezen tijd, waarin vrijwel ieder orkest een noodlijdend be staan leidt, wel zeer opmerkelijk! Hij is enkel en alleen te verklaren uit het, men kan wel zeg gen fanatieke idealisme van den dirigent Eduard Flipse. Hij heeft zijn musici, die voor hun ijver en toewijding een geldelijke belooning ontvingen welke nauwelijks noemenswaard was, gedurende deze jaren dag aan dag weten te bezielen; hij was in ieder opzicht de „vader" van het orkest, evenals Hutschenruyter indertijd van het U.S.O." Na het omvangrijke repertoire van het Rot terdamsch orkest te hebben gememoreerd (o.a. veel moderne en Nederlandsche werken) besluit de schrijver: „Men tracht het binnenhalen van buitenland sche gastdirigenten te rechtvaardigen met de bewering, dat het publiek tegenwoordig zóó cri- tisch en veeleischend is, dat men, wat de per fecte vertolking betreft, niets riskeeren kan. Deze stelling lijkt zeer serieus en verantwoorde lijk, doch zij is te zeer vebonden aan de uiter lijke zijde van de werkzaamheid van een orkest, aan de op-zich-zelf-staande prestaties. Doch een reeks van in spel-technisch opzicht uitne mende prestaties onder leiding van een of meer gastdirigenten, die geen wezenlijk aandeel heb ben in het cultureele leven, waarmede een or kest organisch verbonden behoort te zijn, bezit een vrij twijfelachtige waarde. Een orkest be hoort te wortelen in het cultuurleven van zijn omgeving en dit is alleen mogelijk, wanneer de artistieke verantwoordelijkheid in vollen om vang wordt gedragen door een leider, die deze cultuur kent, liefheeft en haar mede wil ver duurzamen en opbouwen in den arbeid, welken hij met zijn orkest verricht." Dat men spoedig den besten, juisten, vasten dirigent voor de H.O.V. moge vinden, is vermoe delijk wel de wensch van orkestleden en concert bezoekers! mantel, midden in de stad, pardoes tegen een net gekleed heer opliep, zoodat de soep uit de pan spatte over het keurig kleed van den hger. het pannetje op straat in stukken viel en 'de Overste op de hoogte kwam van zijn „diefstal". Jammer genoeg gebeurde er geen rozenwon- der! „Bassie" heeft ongeveer alle takken van dienst in een ziekenhuis doorloopen: hij was in den loop der jaren verpleger, wijkbroeder, nacht wacht, analist, assistent op de poliklinieken, as sistent op de Röntgen-afdeeling, verzorger van mechano-therapie, hoogtezon, diathermie enz. Ja zelfs is hij bedelbroeder geweest, totdat de malaise de klad bracht in dezen tak van dienst. Trouwens, als bedelbroeder was hij gevreesd en geraffineerd. Het schijnt, dat hij de parochies leegplunderde zóó, dat een pastoor het noodig vond een bedelverbod tegen hem uit te vaar digen en dit voor te lezen van den kansel. Wie zal zich de verontwaardiging kunnen voorstel len van den pastoor als hij van zijn koster na de plechtige afkondiging van het bedelverbod verneemt: Pastoor, U bant net te laat, die Broe der verlaat juist, volgeladen, de parochie! En als de pastoor hem nazit, weet „Bassie" zich al leen te redden door over een sloot te springen en zijn heil te zoeken in een overhaaste vlucht. Bassie was ijverig, maar een pechvogel. Langen tijd heeft hij heel alleen de nacht wacht waargenomen. Ieder, die op de hoogte is, weet welke een zware post dit is. In de uitoefe ning van deze functie heeft hij zich zelf opge werkt tot uitvinder. Hij heeft in de vrije kwar tiertjes een procédé uitgevonden om kaarten en teekeningen op tegels af te drukken. Pech heeft hier een einde gemaakt aan zijn loopbaan van nachtwacht en waarschijnlijk ook van uitvin der. Als hij op een goeden nacht bij een zenuw patiënt komt, sluit deze de deur van de kamer af en dreigt Bassie van kant te zul len maken met een scheermes. Met veel moeite en in grooten angst is Bassie aan dit doodsgevaar ontkomen, maar het heeft hem toch een tijd lang van streek gebracht en een einde gemaakt aan den een-mans nacht-wachtdienst. D'r is veel van Bassie te vertellen zijn leven is een leven vol avontuur, maar ook een leven van echte vurige, maar vooral zonnige vroom heid. Edelmoedig heeft hij zich gegeven aan zijn taak van ziekenverpleger en hij wist zich zelf iets te onthouden om het zijn patiënten te ge ven. Daarvan kunnen de ouders meepraten, die met hun kindertjes ter behandeling aan de Deo moesten wezen. Die koekjes, die hij in dat trom meltje heeft, heeft hij uit zijn mond gespaard of bij elkaar geschooierd en die „fijne sigaar", die hij je wel eens aanbiedt, rookt hij zelf niet op, omdat hij daarmee een ander een pleizier doet. Dat is nu eenmaal de vreugde van Bassie: een ander een pleizier doen. Broeder Barnabas heeft 34 jaar lang meege werkt aan den opbouw van „de Deo", maar hij heeft ook bij den bouw meegewerkt als opper man. Toen heeft hij steenen aangesjouwd van het schip in den singel naar deze plaats en hij is blijven helpen bouwen om de Deo te maken tot een huis van barmhartigheid en liefde. Ve len zijn daarvan getuigen geweest en het zou een voldoening voor hen zijn, als die velen bij dit gouden jubilé, dien welverdienden feestdag, Bassie indachtig waren vooral in hun gebed. En wat zal hij het fijn vinden als op de re ceptie van half 1 tot kwart voor 2 ook de moe ders komen met hun kindertjes, die hij in de polikliniek of op de therapeutische afdeeling geholpen heeft. Wij wenschen Bassie van harte een heerlijk gouden feest en nog vele jaren. Z. De receptie is op Donderdag 8 September van half een tot kwart voor twee, Maerten van Heemskerkstraat 2. Gisteravond is als kroon op de feestelijkhe den, die Haarlem in de afgeloopen week heeft gehouden, door het Centrum-comité van de Vereeniging Koninginnedag een groot vuurwerk in den Haarlemmerhout gehouden, nadat de Harmonie Crescendo en de Postfanfare een muzikale wandeling gemaakt hadden. Zooals gebruikelijk, was de belangstelling over weldigend groot. Duizenden waren er op uitge trokken om dit schitterende schouwspel gade te slaan. Tegen half elf werd de menigte rumoerig. Maar eindelijk hoorde men in de verte het na derend geroffel van de trommen der beide mu- ziekvereenigingen en toen eindelijk om kwart voor elf het vuurwerk geopend werd met een salvo van luchtvuurwerk, met acht kanonslagen en bliksemlicht, steeg er een overweldigend gejuich op. Het was windstil. Het ideale weer voor vuur werk. De verlichting van het Paviljoen was ge doofd en men genoot hoorbaar van de magne- siumzonnen, kaleidoscoop-,chrysantheum- en kunstbommen, van de dubbel pyrotechnisehe radiumtelegraaf, enz. enz. Dat de diverse stukken in den smaak vielen, bewezen wel de bewonderende uitroepen en het hartelijke applaus. Toen het grootste en laatste stuk, de slot- decoratie „Leve de Koningin", ontstoken werd, zette de harmonie het Wilhelmus in, dat door de menigte meegezongen werd. Gezien het respectabele aantal aanwezigen liet de terugtocht zich aanvankelijk zeer moei lijk aanzien, maar toen er eenmaal beweging gekomen was, verliep alles verder heel vlot. Onnoodig te zeggen, dat dit vuurwerk dat door geen regen, wind of andere ongunstige omstandigheden bemoeilijkt werd een waardig slot van de Haarlemsche feestweek is geweest. Gebouw St. Bavo: Ass. L.TB., 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Rembrandt: Nationale film, 2.30, 7 en 9.15 uur Cinema: „Een meisje uit duizend" en „Bor- ïeo", 2 en 8.15 uur. Luxor: Nationale film, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Nationale film, 2.30, 7 en 9.15 uur. Mo viae: Doorloopend uurfilmprogramma. Gebouw St. Bavo: Fed. Gr. en Fr. handel, 8 uur. Commissie Geestelijke Belangen. 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Ziekenhuis St. Johannes de Deo: Receptie Br. Barnabas, 12.30 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Rembrandt: Nationale film, 2.30, 7 en 9.15 uur Cinema: „Een meisje uit duizend" en „Bor neo", 2 en 8.15 uur. Luxor: Nationale film, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Nationale film, 2.30, 7 en 9.15 uur. MoviacDoorloopend uurfilmprogramma. TIJDELIJKE AANBIEDING Piet Halsema zal op Donderdag 8 Sept. 1938 in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal des avonds 8.15 uur een orgelbespeling geven waar bij medewerking wordt verleend door: Bep Mis setvan Andel, alt. Het programma zal in ver band met het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een nationaal karakter dragen. De toegang is vrij. Programma a 10 cent aan de kerk verkrijgbaar. Zooals "bekend, begint de dienst van Open bare Werken nog dit jaar met de verbetering van het uiterst gevaarlijke verkeerspunt Ver- spronckwegKenauparkStaten Bolwerk. De kosten van uitvoering zijn f 125.000; het Werk fonds verleent medewerking. Het plan zal de omgeving belangrijk ver fraaien en in verband daarmede wordt thans een proef genomen om te komen tot moderni seering van de kolommen van het viaduct. Een houten betimmering is gedeeltelijk aangebracht en eenige triplex-bogen voorspellen reeds, dat de proef nog niet zoo kwaad is. Bevoegde men schen zullen een en ander straks eens nader onder de loupe nemen. Om drie uur gistermiddag reed een auto op den Jansweg hoek Nieuwegracht op het wach tende optocht-publiek in. Een kinderwagen werd volkomen gekraakt, doch de ouders had den de tegenwoordigheid van geest, de 214-jarige en een-jarige kinderen, die in den wagen zaten, nog bijtijds eruit te trekken. Een jongetje van vijf jaar liep een schaafwondje op, terwijl een andere jeugdige toeschouwer een bloeduitstor ting in zijn been bekwam. Toch is dit ongeluk, veroorzaakt doordat de bestuurder van den auto, een 42-jarige Haarlemmer, de bocht naar links te groot nam, nog buitengewoon goed afgeloo pen. Het programma voor het orgelconcert in de Groote- of St. Bavo-kerk op Donderdag 8 Sep tember des namiddags van 34 uur door den heer George Robert luidt als volgt: 1. Wir glauben all' an einen Gott, J. S. Bach. 2. Sonate f. kl t., Padre Martini •Prélude, Allegro, Sicilienne, Courante, Me nuet. 3. Aria, J. S. Bach. 4. Fantasie C. maj, C. Franck. 5. Preludio e Fughetta, H. Andriessen. 6. Sonata da chiesa, H. Andriessen Tema con variazioni e finale. Op het Leidscheplein concerteerde hedenmor gen, in tegenwoordigheid van wethouder A. G, Boes en van diverse andere autoriteiten, onder auspiciën van de Oranjevereeniging „Prins Bemhard" het R.K. Mannenkoor St. Caeciiia, met medewerking van het kinderkoor van die vereeniging en de R.K. Harmonie Utile Dulci. Het geheel stond onder leiding van den heer A. Bak. Het kinderkoor voerde een aantal vaderland- sche liederen uit, die verbazend zuiver werden voorgedragen. Het mannenkoor beperkte zich tot een viertal liederen. De belangstelling voor deze zanghulde was zeer groot. De zangers en zan gertjes, en tevens de muzikanten werden be loond met een hartelijk en langdurig applaus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5