Gunstig jaar voor de R.K.F. DE OCEAAN POST We luisteren y y y FINANCIEN D LEDENTAL NAM WEER TOE Ook Uw steun! Dagfilm RADIO-HOLLAND" Hoofdpijn, Kiespijn. ïï,»nMS Lucht VerdedSoings Fond; WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938 UIT HET KATHOLIEKE KAMP De regeling van de Twentsche kwestie en de voorgenomen samenwerking waren de belangrijkste feiten Verhouding tot den I.V.C.B. De samenwerking met den I.V.C.B. Twentsche kwestie Contact met andere bonden Omvang der organisatie EEN SCHEEPSKRANT! N.V. „ROTTERD. LLOYD" N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" I. V. C. B. Wedstrijden WIELRENNEN AANKLACHT TEGEN COR WALS Door directeur van Parijsche wielerbaan Schulte doet een aanval op het uurrecord Prins Bernhard bezoekt schoolschip Officieel orgaan VOETBAL Bondselftal—Juventus Prins Bernhard zal den wedstrijd bijwonen HOCKEY Fransch hockey-elftal naar Amsterdam Drie huizen te Borculo uitgebrand SCHOLEN TE DELDEN GESLOTEN Donderdag 8 Septem ber Op de „Koningin Wilhelmina" en het instructievaartuig „Prinses Juliana" HERZIENING R. D. V. DER NED. SPOORWEGEN De aanvaarding der voorstellen door St. Raphael HetLuchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw bijdrage aan het Kinderverlamming te Rotterdam Twee nieuwe gevallen aangegeven ONZE BOSCHBOUW OP DE JAARBEURS Hebben wij nu reeds eenige jaren achter een in ons jaarverslag moeten wijzen op te ruggang in ledental aldus lezen wij in het jaarverslag 1937-'38 van de R.K.F. zoodat wij zelfs het vorig jaar tot de con clusie kwamen, dat ieder jaar ons verder van de begeerde 50.000 geregistreerde leden bracht, dit jaar kunnen wij juichen, dat de teruggang in ledental niet alleen is gestuit, doch dat dit jaar ruim 1600 leden door de gezamenlijke bonden meer konden worden ingeschreven. Een feit dat tot blijdschap stemt en er op Wijst, dat blijkbaar een nieuwe groeiperiode voor onze beweging is aangebroken. Tot deze con clusie mogen wij wel komen als wij zien, dat vooral de vermeerdering van het aantal junio ren tot dezen hernieuwden vooruitgang heeft bijgedragen. Stemt dit dus tot groote voldoening, dan moe ten wij onmiddellijk daarnaast constateeren, dat de samenwerking tusschen de aangesloten bon den dit seizoen niet zoo goed was als het daar aan voorafgaande jaar. Konden wij toen als een bewijs van goede samenwerking memoreeren, dat de promotie- en degradatieregeling tusschen den I.V.C3. en de diocesane bonden geheel in onderling overleg tot stand kwam, zoodat de Federatie hieraan alleen formeel haar goed keuring behoefde te hechten, dit jaar ontstond er een conflict tusschen den I.V.C.B. en den D.H.V.B. over de promotie- en degradatierege ling, waarin de Federatie tenslotte beslissend moest optreden, terwijl het feit dient geconsta teerd te worden, dat deze beslissing niet is uit gevoerd. Daarnaast is er de bekende Twentsche kwestie, die ter oplossing aan de Federatie was voorge legd; de oplossing, in het vorig jaarverslag aan gegeven en welke speciaal van het dagelijksch bestuur der Federatie veel tijd en zorg heeft ge vergd, is door, de betrokken vereenigingen een voudig niet geaccepteerd. De kwestie is tenslotte opgelost, doch buiten de Federatie, het leiding gevend lichaam voor de katholieke voetbalorga nisatie in ons land en afwijkend van de door deze genomen beslissingen. Het verbaast zoo niet dat opnieuw de kwestie van reorganisatie aan de orde kwam. De heer Putter, voorzitter van den D.H.V.B., bracht reeds vorig jaar op de ver gadering van het D.H.V3.-parlement de vraag naar voren of het niet juister zou zijn dat de diocesane bonden ook de competities regelen voor de elftallen van die bonden die nu in den I.V.C.B. uitkomen, hetwelk tot ge volg zou hebben dat de I.V.C.B. kon verdwij nen. De reactie hierop kwam in den vorm van een motie van de vereeniging Mulo te Helmond, in gediend voor de jaarvergadering van den I.V.C.B., welke motie met algemeene stemmen werd aangenomen. De conclusie van deze vergadering was, dat algemeen als oordeel werd gegeven, dat wijzi ging van den huidigen toestand wenschelijk was, al waren de motieven der verschillende aan wezigen daartoe ook zeer uiteenloopend. Op de daaropvolgende bestuursvergadering heeft de voorzitter aan het bestuur de conclusie van deze vergadering medegedeeld. Principieel heeft het bestuur dan ook tot instelling van een commissie besloten. De werkwijze van bestuur en bestuurscommis sie, zooals deze door den Federatie-voorzitter ir. H. Hop6ter by zijn optreden werd ingevoerd, dat om de zes weken werd vergaderd en wel beurtelings door het bestuur en de bestuurs commissie, bleef dit jaar gehandhaafd. Als gevolg van de brochure over de toestanden in de Nederlandsche voetbalwereld en de ver houding K.N.V.B.R.K.F. in groote oplaag ook in neutralen kring verspreid, verscheen in den loop van dit jaar een verweer van den K.N.V.B. in de Sportkroniek, het officieel orgaan van dezen bond. Het R.K.F.-bestuur heeft in zijn officieel or gaan daarop van repliek gediend. Op dit ant woord is de K.N.VJ3. tot op heden niet meer te ruggekomen. Op initiatief van den heer Putter is in den loop van dit jaar contact gezocht met eenige bonden die, evenals de R.K.F., staan buiten het verband van den K.N.V.B., te weten: den Nederlandschen Christelijken Voetbalbond; den Nederlandschen Arbei- - derssportbond en de Nederlandsche Voetbal- Federatie. Het resultaat van de eerste besprekingen, ge voerd door de heeren Putter en Kruyver na- rfiens de R.K.F., was dat in principe de afge vaardigden tot de conclusie kwamen, dat blij vend contact tusschen bovengenoemde organi saties wenschelijk was. Deze eerste stap tot saneering van de toe standen in de Nederlandsche Voetbalwereld buiten den K.N.V.B. had o.m. reeds tot gevolg, dat een overeenkomst tot stand kwam tusschen onzen R.K.V3. Breda en de Bredasche Zater dagmiddag-Competitie, aangesloten bij de Ne derlandsche Voetbal-Federatie, waarin behalve de bovenbedoelde punten ook samenwerking werd verkregen inzake terreinkwesties. Op de jaarvergadering 1937 werd het voorstel van den heer Kruyver aangenomen tot stichting van een Trainingsfonds. Alleen de R.K.U.V.B. stemde tegen om financieele reden, doch op de jaarvergadering, dit jaar door dien bond ge houden, is besloten de verplichtingen uit aan name van dit voorstel ook voor dien bond voortvloeiend na te komen. De spelleiderscursus in het vorig jaarverslag reeds aangekondigd, werd te Amsterdam gehou den. Een elftal cursisten volgde de lessen. Na het eerste deel van den cursus, dezen win ter te Amsterdam gegeven, volgde dezen zomer een practijkcursus op het terrein van R.K.A.V. te Amsterdam. In aanmerking dient genomen te worden, dat deze cursus een proefcursus was. De leiders zullen ongetwijfeld hun nut kunnen doen met de ondervinding bi) de organisatie van dezen cursus opgedaan en daarmede zeker rekening houden bij de organisatie van een dergelijken cursus in de toekomst. Van de bonden, aangesloten bij de R. K. Fe deratie, ontvangen we de volgende gegevens per 31 Mei 1938; wederom voegen wij ter vergelij king bij de cijfers op denzelfden datum van voorafgaande jaren. Senioren Den Bosch Haarlem R.K.L.V3. R.K.U.V.B. 1936 1937 1938 7583 7307 7570 8289 7725 7889 7088 7061 7039 6663 6095 6051 a 3100 3121 3101 Totaal 32723 31309 31650 I WAARIN HET DAGELIJKSCHB NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: EN MET AD VERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN. Vraagt proefnummer en tarieven aan: Amsterdam-C. U Keizersgracht 562 Uit deze cijfers blijkt, dat de teruggang in ledental senioren, die in de laatste 3 jaren moest geconstateerd worden, niet alleen tot staan is gekomen in ongeveer alle bonden; Breda boekte 20 leden minder; Utrecht 44 leden minder en Limburg 22 léden minder dan vorig jaar; cijfers die er op wijzen, dat er ongeveer geen teruggang in deze bonden meer is; maar ook nog dat de bonden in de bisdommen Den Bosch en Haarlem nieuwe winst in ledental geboekt hebben. Het leeuwenaandeel van de winst valt in Den Bosch met 263 leden meer dan vorig jaar; Haar lem registreerde 164 leden meer dan in het vorig jaar. Na een verlies over de beide laatste jaren van ongeveer 2000 senioren is er nu een winst van 341 leden. Alle bonden registreerden meer junioren dan vorig jaar, uitgezonderd Utrecht, dat een terug gang van 117 junioren had te boeken. Den Bosch registreerde 148 junioren meer dan vorig jaar Haarlem 429 meer; Limburg 175 meer en de kleinste bond, die in het bisdom Breda, zelfs 702 junioren meer dan het laatste jaar. In to taal is er dus een vooruitgang met 1337 junio ren. Een prachtig resultaat, dat er op wijst, dat de liefhebberij van de katholieke jeugd voor de voetbalsport niet is verminderd. Het aantal elftallen verminderde het vorig jaar met 135, hetgeen inderdaad een onrustba rend teeken was. Dit jaar konden echter weder om 49 elftallen meer ingedeeld worden, een krachtig bewijs, dat er over het algemeen een nieuwe groeiperiode is aangebroken. De I.V.C.B. telde het afgeloopen jaar 248 ver eenigingen met 268 elftallen. Voor deze 250 ver eenigingen werden 10017 leden geregistreerd. Met het vorig jaar vergeleken is de I.V.C.B. met 15 vereenigingen en 14 elftallen vooruitgegaan. Voor den I.V.C.B. werden dit jaar 219 leden meer geregistreerd dan het vorig jaar. De leden voor den I.V.C.B. geregistreerd vermeerderden niet het aantal leden der federatie, omdat krachtens-het dubbel lidmaatschap voorgeschre ven door het reorganisatierapport de leden voor den I.V.C3. geregistreerd eveneens lid moeten zijn van den betreffenden diocesanen bond. Het totaal aantal aangesloten vereenigingen daalde dus met 13. Het aantal seniorenelftallen steeg met 49. Het aantal senioren en junioren bedroeg dit jaar 47685. Het vorig jaar was dit totaal 46007, zoodat het totaal ledental het af geloopen jaar met 1678 leden is vermeerderd. Bestuur In het bestuur der Federatie werden door de aangesloten bonden de volgende personen aan gewezen: R.K.V3. Bosch: R. J. de Grood en G. Wijers; R.K.V.B. Breda: L. Luchtenberg en D. Boumeester; R.K.L.VB.: A. Kockelmans en H. HeynenD.H.V.B.: H. Putter en G. Kruyver; R.K.U.V.B.: H. Alfrink en H. Richter Junior; I.V.C.B.: W. Goorse en B. Roosenboom. In de samenstelling van het bestuur kwam in den loop van het jaar slechts een' geringe wij ziging. De heer B. Roosenboom nam ontslag als vertegenwoordiger van den I.V.C.B. in de Fede ratie. Hij werd vervangen door den heer J. van der Pol. Verder nam eerst onlangs de heer L. Luchtenberg ontslag als vertegenwoordiger van den Bredaschen bond. In deze vacature zal wor den voorzien bij de aanwijzing van het nieuwe jaar. De heer ir. H. HHopster werd dit jaar bij acclamatie als voorzitter herkozen. Als vice- voorzitter werd gekozen de heer A. Kockelmans. Als geestelijk adviseur stond de zeereerwaarde heer A. Vissers, rector-te Veghel, het Federatie bestuur ook dit jaar weer terzijde. Toegevoegd was aan het bestuur als secretaris-penningmees ter de heer M. Verstegen. Konden wij het vorig jaar juichen om een flink bezet programma van internationale wed strijden voor ons elftal, dank zij het contact met österreichs Jugendkraft verkregen, sneller dan iemand had kunnen vermoeden ging dit contact weer verloren, door den Anschluss van Oostenrijk bij Duitschland en de daaruit volgende ophef fing der Oostenrijksche katholieke sportorgani satie. Reeds werden voorbereidende maatregelen ge troffen voor den tweeden wedstrijd in Nederland tegen de Oostenrijkers, toen de gebeurtenissen in Oostenrijk een dusdanigen keer namen, dat alle kans op het spelen van een dergelijken wedstrijd verdween. Opnieuw waren wij dus voorloopig alleen op België aangewezen voor het spelen van inter nationale ontmoetingen. De eerste oefenwedstrijd, die dit seizoen door ons vertegenwoordigend elftal werd gespeeld, vond plaats te Hoorn op 30 Januari 1938. De uitslag was 32 voor het R.K.F.-team. De traditioneele wedstrijd R.K.F. Noord-Zuid werd georganiseerd door het district Den Haag op het terrein vanG.D.A. te Loosduinen. Het Noordelijk elftal won met 52. Op Zondag 1 Mei speelde het Federatie-elftal een laatsten oefenwedstrijd alvorens in het veld te komen tegen het R. K. Belgische elftal. Het elftal van het district Haarlem fungeerde nu als tegenstander, de wedstrijd werd ge speeld op het terrein van H.B.C. te Heemstede. Het resultaat was een 11 gelijk spel. Zondag 8 Mei werd te Breda op het terrein van H.K.I. de wedstrijd gespeeld tegen het R. K. Belgische elftal. De tegenstand, dien onze jon gens van de Belgen ondervonden, was zoo hevig, dat de verwachte revanche voor de nederlaag vorig jaar in Borgloon geleden, uitbleef. Wij mochten tenslotte met een 33 gelijk spel meer dan tevreden zijn. Tot besluit van het seizoen fungeerde de rest van de R.K.F. als tegenstander van het elftal van Haarlem in een wedstrijd, die op Hemel vaartsdag werd gespeeld ten bate van den Haag- schen Bloedtransfusiedienst. Het resultaat was een 74-overwinning voor onze restploeg. Missiewedstrijden De missiewedstrijden werden dit jaar voor het eerst gespeeld volgens een andere methode. Tot op heden werd bij deze wedstrijden tusschen de 5 diocesane bonden gespeeld volgens het beker systeem, waardoor slechts 2 wedstrijden per sei zoen plaats vonden en het eerste jaar één bonds- elftal, namelijk dat was vrijgelaten voor de eerste ronde, het tweede jaar zelfs twee elftallen niet aan de missiewedstrijden deelnamen. Volgens de nu gevolgde methode, een halve competitie te verdeelen over twee seizoenen, speelt ieder bondselftal ieder seizoen een wed strijd thuis en een wedstrijd uit. In totaal wor den dus ieder jaar nu 5 missiewedstrijden ge speeld. De stand van deze halve competitie is: gehouden zal worden, en waaraan ook nog de volgende landen zullen deelnemenDuitsch land, België en Nederland. Te dien einde heeft de Fransche Hockeybond op de Zaterdagen 24 September, 1 en 8 October oefenwedstrijden vastgesteld, daar men zoo sterk mogelijk in het veld wil komen. Wals, die Zaterdagavond in Keulen heeft ge reden, is Zondag te Parijs niet aan den start verschenen, daar hij te Keulen gevallen is(!) zocals hij aan den directeur van de Parijsche Wielerbaan seinde. Deze heeft echter meege deeld, daar geen genoegen mee te nemen, aan gezien in het contract gestipuleerd is, dat Wals den dag tevoren niet in een wedstrijd mocht uitkomen. Derhalve zal tegen Cor Wals een aanklacht worden ingediend bij den Franschen Wielerbond. Schulte heeft meegedeeld na 26 September een aanval te doen op het uurrecord. Hij heeft dien dag een contract op de Vigorellibaan te Milaan en zal zijn verblijf aldaar eenige dagen verlengen, teneinde te trachten het werelduur record op zijn naam te brengen. Indien Slaats dien tijd in vorm is, zal ook hij een poging doen. altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45. ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st. 10 ct. Doos 50 ct. Haarlem Limburg Utrecht Breda Bosch 7—3 6—3 5—5 4—6 3—7 Het officieel orgaan, de Sport-IUustratie, bleef in den vorigen vorm met een zuidelijke en een noordelijke editie gehandhaafd. Regelmatig werd met 28 of 36 pagina's ver schenen, waardoor ook de opname van alle aan geboden officieele mededeelingen mogelijk was. De commissie, door de R.K.F. ingesteld teneinde tc adviseeren over de verdere exploitatie van de Sport-IUustratie, kwam dit jaar met haar arbeid gereed. Het rapport der commissie werd aangenomen en besloten tot het aangaan van een nieuw contract voor den tijd van 5 jaar. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. Prins Bernhard den wensch te kennen gegeven, den voetbalwedstrijd tusschen het Nederlandsch elftal en Juventus, welke hedenavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt ge speeld in het kader van de jubileumfeesten, bij te wonen. De ontmoeting vangt aan om acht uur precies. Het Fransche hockeyteam heeft definitief in geschreven voor het internationale hockey- tournooi, dat 15 en 16 October in Amsterdam i Een passeerende motorrijder ontdekte het vuur In den afgeloopen nacht is door nog niet be kende oorzaak brand ontstaan in een perceel in de Hofstraat te Borculo, bewoond door tie familie Wierike. Een motorrijder, die omstreeks half drie door de Hofstraat reed, ontdekte den brand. Hij waarschuwde onmiddellijk de bewoners, waarna ook de brandweer gealarmeerd werd. Deze was spoedig ter plaatse. Het vuur had echter reeds een zoo grooten omvang aangenomen, dat ook de aangrenzende huizen: een schoenmakerij en het huis van de familie Van Leeuwen en een drukkerij met wo ning van de familie Hüskes waren aangetast. Het gezin van Van Leeuwen wist zich tijdig in veiligheid te stellen. De familie Hüskes was af wezig. Met alle kracht werd het vuur bestreden. Men kon echter niet voorkomen, dat de huizen ge heel uitbrandden. De brandweer moest zich beperken tot het nathouden van het nabij gelegen winkelpand van de firma Zijlstra en een kapperszaak. Deze panden kregen yeel waterschade. De schade wordt door verzekering gedekt. Ook de scholen te Delden zijn thans in ver band met eenige gevallen van kinderverlam ming gesloten. In Ambt-Delden komen een viertal gevallen voor, terwijl ook te Stad- Delden eenige gevallen zijn aangebracht. Wie dit bor-4 voor zich ziet moet x t r a voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) -8 HILVERSUM I, 1875 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Declamatie. 11.30 Omroeporkest. 12.15 Berichten. 12.30 Omroeporkest. 2.00 Zang met piano. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Tewaterlating van de Oranje" door H. M. de Koningin. Hierna: Repor tage van de Vlootrevue. 4.30 Voor zieken en thuiszittenden. 5.00 Voor kinderen. 5.30 De Palladians. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Pianovoordracht. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.25 Omroeporkest, -Operettekoor en sol. 9.25 Veertig jaar Kleinkunst. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Reportage. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Harry Calling's orkest. HILVERSUM II, 301.5 en 415.5 M. 6.009.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.1.5 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest. 2.00 Voor, de vrouw. 2.30 Tewaterlating van de „Oranje" door H. M. de Koningin. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 „Quintolia". 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 8.00 Berichten ANP, SOS-berichten. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gramofoonmuziek. 12.15 Orgelspel. 12.50 Gramofoonmuziek. 120 Dansmuziek. 1.50 Norris Stanley sextet. 2.20 Pianovoordracht. 2.50 Continental Players m. m. v. solist. 3.35 Stedelijk orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang 5.40 Westminster Players. 6.45 Cello en piano. 7.20 Fred Hartley's sextet. 7.50 BBC-Mannenkoor en solist. 9.20 Jack Payne's Band. 10.45 BBC-orkest. 11.35 Maurice Winnick's orkest. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10 en 10.30 Gramofoonmuziek. 12.40 Giardino-orkest. 3.05 en 4.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Cellovoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 8.50 Uitzending uit Theatre National de 1' Opéra-Comique. KEULEN, 456 M. 8.50 Omroeporkest. 10.20 Volksliederenconcert. 12.20 Concert m. m. v. solisten. 2.30 Populair concert. 6.30 Ottersbach-trio. 7.20 Omroeporkest. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.30 Orkest en koor. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Nedersaksenorkest. 12,20 Danziger Landesorkest en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Cabaretensemble. 1.00 Dansorkest. 1.30 Salonorkest. *2.00 Gramofoonmuziek. 5.20 Salonorkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.23 Zang en piano. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Symphouie-orkest. 10.10 Gramofoonmuziek 10.30 Vervolg concert. 10.50 Dansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Kleinorkest en Musette-en semble. 1.50 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Kleinorkest. 8.20 „La Bohème", opera. Hierna: „Capri ce espagnol", ballet. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 10.40 Trioconcert. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. •9 Z. K. H. Prins Bernhard heeft vanoch tend een bezoek gebracht aan het school schip „Koningin Wilhelmina" en het in structievaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. De Prins werd bij dit bezoek vergezeld door zijn particulier secretaris Jhr. mr. C. Dedel en zijn adjudant kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt. Om half elf verscheen Z. K. H. Prins Bern hard per auto aan steiger V aan de Ruyter- kade, waar hij werd ontvangen door den heer G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds vóór de Scheepvaart. Ook de havenmeester van Amsterdam, de heer W. N. van de Poll was bij deze begroeting aanwezig. Aan boord van het Instructievaartuig „Prins Hendrik" waarop de Prinselijke standaard was geheschen en waarmede naar de Overzijde van het IJ werd gevaren heeft de voorzitter van het stichtingsbestuur van het Onderwijs fonds, de heer W. Polderman, de overige leden van het bestuur en de leden van de commis sie van toezicht op de dagnijverheidsschool voor schippersjongens „Oranje Nassau", welke op de „Koningin Wilhelmina" is gevestigd, aan Z. K. H. Prins Bernhard voorgesteld. In de gymnastiek- en recreatiezaal van de „Koningin Wilhelmina" aan boord waarvan ook de commandant, de heer A. Wassing, aar. den Prins werd voorgesteld heeft de heer G. de Jong Prins Bernhard uitvoerig ingelicht omtrent het werk van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, zoowel wat het lager onderwijs aan schipperskinderen als het vakonderwijs voor schippers en schippersjongens betreft. Vervolgens heeft Z. K. H. Prins Bernhard begeleid door de heeren W. Polderman, G. de Jong en den heer P. Haverkamp, voorzitter van de commissie van toezicht de „Koningin Wil helmina" bezichtigd. Na afloop van dit bezoek bezichtigde Z. K, H. Prins Bernhard het naast de „Koningin Wilhelmina" gemeerde instructievaartuig „Prin ses Juliana." Daarna keerde Z. K. H. Prins Bernhard met de „Prins Hendrik" naar de stad terug. Zoowel bij aankomst als bij vertrek werd Prins Bernhard door een „Leve de Prins" en een driewerf hoezee van de en haie opgestelde matrozen en leerlingen der schepen toegejuicht Bij zijn vertrek heeft Z. K. H. Prins Bern hard den heer G. de Jong en het bestuur be dankt voor de voorlichting en zijn voldoening uitgesproken voor het werk, dat het Onderwijs fonds in het belang van de binnenscheepvaart verricht. Vorige week hebben de afdeelings-besturen van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphaël" vergaderd en zooals reeds gemeld, de voorstellen tot herziening van het 'R.D.V. der Ned. Spoorwegen aangenomen Het orgaan der vereeniging „Het Rechte Spoor" deelt over deze bijeenkomst een en ander mede. De voorzitter, de heer L. Wigman, heeft ge wezen op de teleurstelling, die velen bij deze herziening zouden ondervinden, omdat tal van oude, op zich billijke wenschen en verlangens niet in vervulling konden gaan, omdat de on gunstige situatie van de N.S. niet toeliet veel geld-kostende verbeteringen in de arbeidsvoor waarden door te voeren. De bedrijfsleiding is er als gevolg van de voortdurende ongunstige si tuatie, als vanzelf op uit, de personeelkosten te drukken inplaats van deze op te voeren. Het valt dus te begrijpen, dat onder deze om standigheden de voorstellen van de directie wei nig aanlokkelijks bevatten en de onderhandelin gen er op uitliepen, de dienstvoorwaarden als geheel zooveel mogelijk intact te houden. In hoofdzaak is zulks gelukt, al moet vastgesteld worden, dat de wachtgeldregeling niet onbedui dend verslecht is, dat de uitkeering van 180 dagen bezoldiging bij overlijden is verminderd tot 42 dagen, dat de uitkeering van 14 dagen loon bij ontslag wegens leeftijd of invaliditeit geheel vervallen is en dat evenmin het nieuwe loonsysteem voor het personeel op uurloon een verbetering kan worden geacht. Maar alles bijéén genomen, gelet op wat werd voorgesteld en op wat tenslotte bereikt is, was het hoofdbestuur met den Personeelraad van oordeel, dat, alle persoonlijke en groeps-teleur- stellingen volledig onderschrijvende, het belang van het personeel vorderde het geheel te aan vaarden. Nadat de secretaris nog een verduidelijking- had gegeven over de beteekenis van de artike len betreffende de wachtgeldregeling en de wij zigingen in den overigen tekst van het R.D.V. de revue had laten passeeren, kwam een groot aantal vragenstellers aan het woord. De meesten Postgiro 287177 Den Haag, ten name van Vereeniging vqoi Nationale Veiligheid. De goudprijs te Londen steeg met 1V2 d. tot 144/2%, hetgeen de hoogste stand is sedert 2 Mei 1935. 1.367.000 loerd aan goud omgezet. De vlucht naar het goud en den dollar is nu en dan minder groot, hoofd zakelijk in verband met de iets gunstiger beoordeeling van den politieken toestand in Europa. Het Pond Sterling kwam eveneens tot een licht herstel. De commissie van het internationale staalkartel te Londen besloot, geen veran dering te brengen in de uitvoerprijzen voor alle markten en staalproducenten. De Celanese Corp. of America keert een kwartaal-dividend uit van 2 op de 7 pet. eerste cum. pref. aandeden, tegen 1.53 over het vorig kioartaal. De staalproductie in Amerika werd in het begin der week op 39.9 pet. der capaciteit geraamd, tegen 44 pet. de vorige week. Deze vermindering houdt verband met het feit, dat gisteren op Labor-Day de meeste fabrie ken gesloten bleven. In de overeenkomstige week van het vorig jaar daalde de productie met 12.5 pet. In verband met de besprekingen tusschen Canada en de Vereen. Staten, inzake het afsluiten van een handelsverdraggelooft men, dat de onderhandelingen tusschen En geland, Canada en de Vereen. Staten thans spoedig beëindigd zullen worden. In verband met de zwakke houding van de internationale tarwemarkten en de ge ringe buitenlandsche vraag, ziet de Ameri- kaansche minister van landbouw zich ge noodzaakt, het ondersteuningsprogramma te dien opzichte te herzien. jjc De New York Telephone boekte in Juli aan netto-inkomsten 1.86 mill., tegen 2.03 mill, in Juli 1937. In de eerste zeven maanden 7.08 mill., tegen 21.15 mill, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Te Londen heeft een vergadering van ver tegenwoordigers van een groot aantal be langrijke niet-Amerïkaansche loodprodu- centen besloten tot de oprichting van een vereeniging van loodproducenten, welke tot taak zal hebben, tot een betere verhouding tusschen vraag en aanbod te geraken. De vereeniging moet voornemens zijn, een restrictie-programma op vrijwillige basis te formeeren. De producenten achten den prijs van circa £14 per ton te laag, aange zien in vele gevallen de productiekosten niet kunnen worden gedekt. Men acht een pro ductie-beperking met 5 d 10 pet. voldoende en stelt zich voor een prijs van 16 a 20 te bereiken. De loodprijs te Londen steeg met 6/3 tot 14.5 per ton. De invoer van Frankrijk bedroeg in de eerste acht maanden fr. 30.484 millioen en was fr. 3.797 mill, grooter dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De uitvoer be liep fr. 18.752 millioen en was fr. 3.993 mill, meer. Het invoer-overschot daalde met fr. 11.928 mill, tot fr. 11.732 mill. In de maand Augustus bedroeg de invoer fr. 3.709 mill, en de uitvoer fr. 2.485 mill. Het Pond Sterling, bewoog zich hedenoch tend ie AhiStérdani öp 8.92 -8.93 (v. koers 8.92Val, de Dollar op 1.84%—1.85V4 (1.84Ya), de Frank op 4.995.00(5.00Ya), de Belga op 31.20—31.30 (31.20) en de Zwitsersche Frank op 41.85—41.95 (41.95). van hen gaven uiting over ondervonden teleur stelling, anderen uitten bezorgdheid over in de toekomst mogelijk door de directie te nemen maatregelen, maar velen ook waardeerden, dat onder de huidige moeilijke omstandigheden toch nog, als geheel genomen, een vrij bevredigend resultaat kon worden verkregen. Nadat alle debaters door voorzitter en secre taris tot tevredenheid beantwoord waren, legde de voorzitter aan de vergadering de vraag voor, of het voorgestelde R.D.V. al of niet aanvaard kon worden. Deze vraag werd met algemeene stemmen met ja beantwoord, waarmee voor St. Raphael de beslissing gevallen was. Dinsdag zijn bij den directeur van den ge meentelijken Geneeskundigen en Gezondheids dienst te Rotterdam twee nieuwe gevallen van kinderverlamming daar ter stede aangegeven. Een der patiëntjes, die in ziekenhuizen zijn opgenomen, woont aan den Linker-Maasoever. het andere aan den Rechter-Maasoever. Van daag zijn geen nieuwe gevallen aangegeven. Zooals wij dat de laatste jaren gewoon wa ren, heeft ook op de derde Agrarische Jaar beurs de Nederlandsche boschbouw zijn plaats weer ingenomen. In samenwerking met den inlandschen hout handel en een aantal houtverwerkende in dustrieën wordt een collectie hout tentoonge steld, die menig insider zal doen watertanden. Naast rondhout en bezaagd hout in allerlei vormen en maten en voor de meest verschillen de doeleinden, worden tal van afgewerkte pro ducten tentoongesteld, die laten zien, wat Ne derland met Nederlandsch hout en Nederland schen arbeid vermag. De inzending wil niet alleen meerdere be kendheid geven aan het inlandsch hout, maar vooral ook laten zien, dat het gelijkwaardig is aan het buitenlandsche en in tal van gevallen hierboven de voorkeur verdient,-omdat het zulk een prachtige werkgelegenheid schept voor Ne derlandsche arbeiders. Wie naar de Jaarbeurs gaat, verzuime vooral niet dezen even belangrijken als interessanten stand (no. 200 in het bijgebouw op het Vreden- burg te Utrecht) te gaan zien. Als men dan na een rondwandeling aan de hand van den overzichtelijken gids tot de over tuiging komt, dat het ieders plicht als Nederlan der is, dit hout waar mogelijk te steunen, dan is het doel van deze inzending ten volle bereikt. nederigste arbeid wordt van eeuwige waarde, mits hij metzuivere intentie wordt verricht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6