Huldigingssolisten Hitier maakt de balans op SCHUDT UW LEVER WAKKER Getuigenis van dankbaarheid Het graanconflict Kinderverlamming Zuid-Afrika en Engeland VOORZICHTIG VERTOON VAN MACHT WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938 maken. KIND VERDRONKEN Bij het spel te water geraakt Te New-York botsten twee ondergrond sche treinen tegen elkaar. Het ongeluk eischte vele dooden en gewonden Geen steun beloofd aan Londen in geval van oorlog China wendt zich tot Genève Japanners schieten verkeers vliegtuig neer De dood van den graaf van Covadonga De bestuurster van den auto gearresteerd Het gebruik van gifgas door de Japanners De Duitsche grens- versterking De ongeregeldheden in Palestina BUITENLANDSCH OVERZICHT Het nieuwe plan van Praag Vandaar waarschijnlijk, dat hij zich in deze Er zal een commissie tot bestu deering van de graanpolitiek worden ingesteld Wapenstilstand gesloten NED. BOOT IN DIENST VAN JAPAN? De „Reinier" in China in beslag genomen Herdenking van het regeerings jubileum in den Centralen Raad van Beroep Baron van Wijnbergen houdt een rede Volgens dr. Eijkel is er geen reden voor een paniekstemming Kalmte gewenscht KAMERLID SURING HERSTELD Mag echter nog niet aan parlemen tairen arbeid deelnemen EERSTE KAMERVACATURE Indien er voor alle politieke partijen in ons land ooit één geschikte gelegenheid is geweest om in waarlijk nationale eens gezindheid zich te vereenigen, dan is het Wel nu onze geliefde Vorstin Haar veertig jarig jubileum viert. Immers Haar hooge Persoonlijkheid heeft zich al de jaren van Haar zegenrijk bewind met vastheid van karakter, met wijs inzicht en diep door zicht, met moed en offervaardigheid en een nimmer onderbroken continuïteit uitslui tend gewijd aan de belangen van geheel het volk, geheel de natie, geheel het rijk. Als öe integere nationale figuur bij uitstek heeft Zij zich steeds boven den politieken strijd en de verschillende partijschappen Weten te handhaven, al Haar woorden, daden en denken slechts toetsend aan den Wil van God, bij Wiens Gratie Zij de regeering aanvaardde, en aan den wil des volks, vastgelegd in de Grondwet, waarop Zij veertig jaar geleden, in de aanvalligheid Van Haar nog bijna kinderlijke jongvrou- Welijkheid, den eed van trouw aflegde. Zoo heeft Zij allen zonder uitzondering aan Zich verplicht en er was dan ook alle reden voor, dat althans voor deze ééne zeldzame gelegenheid van Haar regeeringsjubileum ons volk, óók het verpolitiekte deel daar van, de onderlinge meeningsverschillen zou laten rusten en in één machtig en indruk wekkend unisono-koor Haar hulde zou 1* tuigen. Helaas, dit heeft niet mogen zijn. Het blijkt te veel gevraagd van de zelfbe- heersching en de noblesse van sommige Nederlanders, of die daarvoor door willen gaan. Dat de communisten zich wrokkend afzijdig houden en den materieelen nood van zekere lagen der bevolking trachten uit te buiten tot het stoken van ontevredenheid, spreekt vanzelf en is ook Van hun standpunt gezien juist, al hebben óók zij alle reden om H. M. dankbaar te zijn voor de onkreukbare trouw, waarmede Zij veertig jaar lang de Grondwet hand haafde. Deze zgn. anti-monarchale knechten Van Moskou hebben nu eenmaal trouw ge boren aan den meest terrcristischen en despotischen monarch van onzen tijd, Stalin, die méér dan zijn keizerlijke voor ganger in de macht, Iwan, den bijnaam van ..He Verschrikkelijke" verdient. Door hun houding, aangenomen ten opzichte van het regeeringsjubileum, dat zij, mdien zij daar toe de kans zouden hebben gekregen, door het ontketenen van een revolutie zouden hebben verijdeld, isoleeren de communisten zich opnieuw als een element, dat in ons land en in ons volk niet thuis behoort. Af gezien echter van dit element, zijn er ook heg andere, die zich niet hebben weten te Voegen in het massale en nationale hulde- koor, dat ter eere van onze jubileerende Kbningin werd aangeheven. Deze hebben gemeend enkele soli ten beste te moeten geven, welke kwalijk pasten in de nationale aubade van de overgroote meerderheid des Volks. Men herinnert zich, dat de sociaal democratische A.J.C. niet aan de nationale jeugdhulde wilde deelnemen, wanneer óók de nationaal-socialistisch geïnfecteerde na tionale jeugdstorm van de partij zou zijn. Wij hebben dit bekrompen standpunt, dat aan de boven de partijen staande Lands vrouwe weinig, en aan de pupillen van kfussert's Rosenberg, van Geelkerken, te Veel eer bewijst, indertijd scherp afgekeurd, ^e ontroerende radio-rede van H. M. de Koningin, waarin Zij zoo treffend in het hijzonder Haar Koninklijk en tevens zoo Eenvoudig menschelijk woord richtte tot de •teugd, de bouwers der toekomst, schijnt hiet zonder invloed op de A.J.C. en haar leiders te zijn gebleven. Het hoofdbestuur tier Arbeiders Jeugd Centrale heeft zich ten minste in een telegram tot Hare Majesteit gericht om Haar geluk te wenschen met Haar regeeringsjubileum en de hoop uit te 8Preken, dat Zij „er getuige van moge zijn, hat het tijdens Haar bestuur tot stand ge komen beschavingswerk ten behoeve van het Nederlandsche volk inzonderheid voor h® rijpere jeugd, door jeugdorganisaties van alle richtingen opgebouwd zich vol- todig zal ontwikkelen en dai. de groote ge- Varen, die de volksgemeenschap en de jeugd bedreigen, overwonnen worden." Dat de 6°cialistische A.J.C. hier niet doelt op de gevaren, die in 1918 „bij vergissing" onze Volksgemeenschap hebben bedreigd, noch op hie, welke tijdens de muiterij op de Zeven ^ovinciën aan het tropische daglicht traden, is niet geheel onwaarschijnlijk, ^aar met die gevaren voor oogen had de A j.C. een schoonere geste moeten maken han zjj nu heeft gedaan door het uitvoeren Vah haar buiten het algemeene koor val- *ehde huldigingssolo, in het nederig besef, öat het niet op de eerste plaats aan de s°ciaal- democraten te danken is, dat Neder- 'and thans dit heuglijk jubeltij vieren kan, efl dat er voor hen wel wat valt goed te Over de wijze, waarop de nationaal- socialisten, die de eenig ware Oranjeliefde in erfpacht meenen te hebben, gemeend hebben onze Koningin in hun pers te moeten huldigen als een figuur, hi° er veertig jaar in berust heeft niet de blaats in te nemen, welke Haar krachtens hf: tradities van het Oranjehuis toe zsou moeten komen, zullen wij hier maar verder ^vijgen. Alleen lijkt het ons nuttig, hier m,eh aan te halen, wat de heer Arnold meyer, de leider van Zwart Front, ter hul ding van Hare Majesteit in zijn orgaan ®eft gezongen. Na eerst verklaard te heb- n, dat de Zwart-Fronters niet willen mee- c°en aan het „gehos, gejoel en aan brallen- öe feestartikelen en feestspeeches", omdat dit alles willen overlaten aan hen „die franje gebruiken om hun eigen onbedui- hendheid te bedekken", gaat de heer Meyer in het volle besef van zijn eigen zelfs niet met Oranje te bedekken beduidendheid o.m als volgt verder: „Onze dankbaarheid gaat vóór alles uit naar den Koning der Koningen, den Heer van leven en dood, omdat Hij de Koningin der Nederlanden bewaard en den Oranje boom heeft doen voortbestaan. In dit voort bestaan van net Vorstenhuis, zien wij den Vinger Gods. Van uit zuiver menschelijk standpunt bezien, zou in de tormenten der laatste tientallen van jaren dit Vorstenhuis verdwenen moeten zijn. De democratie zou consequent hiertoe geleid hebben. De ont binding in ons land zou noodzakelijk den ondergang van het Vorstenhuis ten gevolge moeten gehad hebben. Dat dit niet geschied ie, is een hoopvol teeken, dat de Heer, die het lot van volkeren en landen in Zijn han den draagt, het Dietsche volk bewaren wil en het opnieuw een zelfstandig, onafhanke lijk bestaan, slechts mogelijk onder Oranje, hergeven zal." Terwijl in dezen passus God terecht ge geven wordt, wat Godes is, ontvangt de Ko ningin allerminst wat Haar op grond van Haar»veertig regeeringsjaren toekomt. Im mers juist de wijze, waarop Zij zoo voorbeel dig de democratische grondwet van ons land heeft gehandhaafd, heeft er conse- o.uent toe geleid, dat ons Vorstenhuis in de tormenten der laatste tientallen van jaren niet verdwenen is, maar vaster dan ooit ge grondvest staat in de liefde, de trouw en de aanhankelijkheid van het Nederlandsche volk, dat zijn schoonste en roemrijkste historische tradities en zijn eigen karakter eerbiedigde er. bewaarde. Het is overigens een merkwaardige hulde, gebracht aan H. M. de Koningin, te beweren, dat onder Haar bestuur een ontbinding zich van ons land zou hebben meester gemaakt, welke menschelijkerwijze gesproken het vorsten huis had moeten wegvagen en dat het zelf standig, onafhankelijk bestaan, slechts mo gelijk onder Oranje, zoo deerlijk zoek is ge raakt, dat de Heer, die het lot van volkeren en landen in Zijn handen draagt, het moet hergeven. Neen, het ware toch maar beter geweest, wanneer de Heer Arnold Meyer in de dagen van afzondering en bezinning welke hem werden opgelegd, ertoe had kun nen besluiten, wel mee te doen aan het ge hos, gejoel etc., om zijn eigen onbeduidend heid met Oranje te bedekken. Intusschen zullen allen, die van ganscher harte hebben meegezongen in het nationale huldigingskoor ter eere van onze geëerbie digde en geliefde Koningin de heeren, die dissonneerende soli ten gehoore hebben ge bracht, niet vergeten. En daarom is het misschien toch goed en van waarlijk natio naal belang, dat zij gezongen hebben gelijk zij deden. Dinsdagmiddag te ongeveer drie uur-is het zesjarig zoontje van de familie Ronteltap uit de Veerlaan te Amstelveen bij het spelen in een gracht aan de Graaf Aelbrechtlaan gevallen en verdronken. Zijn makkertjes hebben direct hulp geroepen en het kind was spoedig op het droge. Men heeft een uur kunstmatige ademhaling toegepast, hetgeen echter niet meer mocht baten. Wv J KAAPSTAD, 7 Sept. (Reuter) Minister-presi dent Hertzog heeft in het parlement verklaard, dat de regeering van de Unie van Zuid-Afrika noch met de Engelsche regeering van gedachten heeft gewisseld, noch haar geconsulteerd heeft over de eventueel door Groot-Brittannië met be trekking tot het Tsjecho-Slowaaksche probleem te volgen politiek, zoodat de Unie zich bijgevolg ook niet bereid heeft verklaard, Engeland in ge val van oorlog te steunen, zooals in sommige buitenlandsche bladen is medegedeeld. De premier voegde hieraan toe, dat het vol gens zijn meening niet alleen voorbarig zou zijn thans reeds de politieke gedragslijn van de Unie in geval van een crisis in Tsjecho-Slowakije be kend te maken, doch dat dit eveneens onge- wenscht zou zijn, aangezien, aldus spreker, „niemand de reacties ka noverzien, welke onder de delicate omstandigheden, waarin wij thans leven, op onverschillig welke belangrijke ver klaring dan ook zouden kunnen volgen." In een te Paarl gehouden vergadering der nationale partij is de volgende motie aangeno men: „De partij" vereenigt zich van ganscher harte met de politiek van neutraliteit in een komenden oorlog, omdat dat de grootste waarborg is voor onze veiligheid en onzen vrede." Malan, de partijleider, verklaarde: „Engeland is niet meer de sterke militaire macht, welke het was in het verleden. Het zou Zuid-Afrika niet die bescherming kunnen geven welke men zich voorstelt." deld, die door gifgassen waren aangetast, en van documenten, gevonden op lijken van Ja- pansche officieren bij Nanking. De nota zegt. dat in Juli en Augustus duizend Chineezen bij Joeitsjang door phosgeengas om het leven zijn gekomen, dat op 1 September bij Singtse een geheel bataljon zoo is uitgeroeid en dat bij Tauhwatsjen een half regiment door gifgas ver delgd is. SJANGHAI, 7 Sept. (Reuter.) Officieel wordt medegedeeld dat de Japansche luchtstrijdkrach ten wederom een vliegtuig van de Eurasia neergeschoten hebben op 30 mijl ten zuidwesten van Hankau. Het feit heeft zich gistermiddag voorgedaan. MIAMI (Florida), 7 Sept. Naar verno men wordt zou de 25-jarige dame, die den auto bestuurde, waarmede het ongeluk is geschied, dat een einde heeft gemaakt aan het veelbe wogen leven van den graaf van Covadonga, ge arresteerd zijn, op grond van de geheimzinnige omstandigheden van het ongeluk. GENÈVE, 7 Sept. (Havas.) De permanente gedelegeerde van China te Genève heeft het Secretariaat-Generaal van den Volkenbond een nota doen toekomen, bevattende „aanvullende inlichtingen over het gebruik van gifgas door de Japansche troepen in China". De nota gaat vergezeld van een rapport, geteekend door vijf dokters van het Roode Kruis, die in Mei te Soetsjau Chineesche soldaten hebben behan- BRUSSEL, 7 Sept. (Havas). Een bijzon dere correspondent van de Vingtième Siècle in Luxemburg schrijft, dat langs de grenzen van België en Luxemburg Duitsche versterkingen worden aangebracht in een koortsachtig tempo. JERUSALEM, 7 Sept. (Reuter). Gisteravond is aan de Noordelijke grens een landmijn ont ploft, juist op het öogenblik dat een auto patrouille passeerde. Twee soldaten werden ge dood en vier gewond. Adolf Hitler heeft dan gesproken, bij mon de van den gouwleider Wagner uit Mün- chen, wiens stem een opvallende gelijke nis met die van den Fuehrer vertoont. En de eerste woorden waren een uiting van vreugde over de toevoeging van de „Ostmark" aan het Duitsche rijk, geheel in het kader van dezen rijksdag, waarop het parool „Groot-Duitsch- land" was uitgegeven. Onwillekeurig komt men ertoe een vergelij king te maken tusschen het oogenblik, waarop de Duitsche rijkskanselier zegevierend het oude Oostenrijksche land binnentrok, en dit oogen blik, waarop hij een nieuwe zege ten aanzien van het „Deutschtum" voorbereidt. Toen, in die woelige Februaridagen, behoefde hij nau welijks acht te slaan op een nerveus conferee- rend kabinet te Londen en een demissionnairer» ministerraad te Parijs, dat in steriele twisten over volksfrontpolitiek den kostbaren tijd ver deed. Thans staat hij echter tegenover een Britsch kabinet, dat lang op alle eventualiteiten is voorbereid, dat duidelijk zijn waarschuwingen deed hooren en dat door middel van een on- officieelen bemiddelaar op het bedreigde punt duchtig werkzaam is. En hand in hand met Engeland gaat thans een Frankrijk, welks re geering de binnenlandsche situatie steeds meer meester wordt, een regeering, die tegenover het drijven van enkele agitatoren den steun heeft van de publieke opinie en die op het laatste oogenblik voor de opening van den partijdag de grenzen in vollen staat van verdediging bracht. Terw'ijl over de houding van Italië niets zeker is, nemen de Vereenigde Sta ten een houding aan, die zich immer verder schijnt te verwijderen van het eens als „schitterend" gevierde isolement. De rijks kanselier moge alle reden hebben tot juichen over het verleden, de toekomst ziet er minder gunstig uit. rede bezon op de positieve punten, waarop hij zijn toekomst kan bouwen. Handig keerde hij de economische moeilijkheden, waarmee Duftschland te kampen heeft, om: het gebrek aan geschoolde arbeiders duidt op een fabel achtige productie. Dat dit voornamelijk een wapenproductie is, verzweeg hij wijselijk: wel- isw'aar geeft, dit een demonstratie van zijn agressieve kracht, doch anderzijds zou hij daar mee de zwakte van ee'n onevenwichtige productie toegeven. Het gebrek aan voldoende landarbei ders toont, dat de oogst overvloedig is, een sterke steun dus voor iemand, die het argument van gewapend optreden in petto houdt. Tegen over Washington, dat geen gelegenheid voorbij laat gaan om de voordeelen van een terugkeer naar den vrijhandel in het licht te stellen, is de verheerlijking van de autarkie een onhof felijke geste; tegenover de latente tegenstan ders is Hitler's schouderophalen voor een blok kade een bedreiging, al zal de Britsche admi raliteit in stilte meesmuilen over deze implicite erkenning van de suprematie der Engelsche oorlogsbodems, die een blokkade mogelijk zou den maken. De stelling, dat Duitschlands isolement voor bij is, lijkt in dit betoog de meest aanvechtbare van alle. Berlijn heeft weinig vrienden; zijn naburen zijn ongerust geworden en de Wes- tersche diplomaten ontwikkelen een activiteit, die reeds belangrijke successen heeft opgele verd. Dat de rijkskanselier niet sprak over Tsje cho-Slowakije moge op het eerste ge zicht opvallend zijn, het lag niettemin geheel in de lijn van zijn betoog, waarin hij het verleden beschouwde en de krachten van het oogenblik mat. Door zich vooralsnog niet uit te spreken over dit netelige vraagstuk, wint Hitier tijd waarmee een krijgsman genoeg wint, zegt de dichter en bovendien bereikt hij een zooveel te grooter effect, wanneer hij eerst in de groote rede van a.s. Maandag, waar in hij ongetwijfeld zal spreken over de toekomst van groot-Duitschland, zijn standpunt inzake dit brandende „groot-Duitsche" vraagstuk zal uiteenzetten. Bovendien kon hij omtrent deze kwestie nog niet spreken, wijl de normale spanning, die men tegenw'oordig met het woord „ontspanning' gelieft aan te duiden, nog aanhield en de jong ste plannen van Praag hem nog niet bekend konden zijn. Weliswaar trok Henlein naar Neu renberg, doch Kundt en Sebekowsky, die de détails van het plan bij Hodza zouden halen, keerden niet terug, zoodat men te Neurenberg officieel nog in het onzekere blijft. Wat die nieuwe plannen zelf betreft: het schijnt dan toch neergekomen te zijn op een verbetering van het „derde" plan van Praag, waarbij inderdaad aan de acht eischen van Karlsbad ten zeerste wordt tege moet gekomen, zonder dat de Tsjechen de on afhankelijkheid van den staat in gevaar laten brengen. In zooverre kan men ze niet anders dan toejuichen; een herstel van aangedaan leed en onrecht moet kalmeerend werken. Vooral het crediet van 700 millioen kronen, waarmede het zwaar door de crisis en Tsje chische militaire maatregelen en men moet hier rechtvaardigheidshalve aan toevoegen: door de scherpe Duitsche grensbepalingen geteisterde Sudetenland economisch gesteund moet worden. Het schijnt dan ook, dat de nieuwe plannen door de Sudeten-Duitschers voorloopig gunstig ontvangen werden. Twee vragen blijven bij dit alles echter; een staatkundige en een ideologische. Gesteld, dat het probleem van de min of meer zelfstandige Duitsche „kantons" technisch kan worden op gelost: waar zullen dan de grenzen van de aan deze kantons verleende autonomie liggen? Zal die voldoende beperkt worden door het gezag van den nieuwen Tsjecho-Slowaakschen staat, of zal die autonomie zoover gaan, dat het tot een scherpe tegenstelling kan komen tusschen het ,aanzien van twee naast elkaar gelegen kantons van den eenen staal? De ideologische zijde van dit vraagstuk maakt deze kwestie nog urgenter: zal punt acht van Henlein's eischen zoozeer ingewilligd worden, dat de nieuwe Duitsche kantons meer zullen gelijken op „groot-Duitsche" gouwen dan op autonome provinciën van een democratisehen staat? Wat moet er dan gebeuren met niet-nationaal- socialistische Duitschers in deze streken? En zal de decentralisatie zoover gaan, dat van een eenheidsstaat bij deze ideologische geschillen geen sprake meer kan zijn? Dan zou inderdaad vanzelf het buitenlandsche vraagstuk opgelost worden; de nieuwe staat zou in een ommezien, verlaten door zijn oude vrienden, in het Duit sche vaarwater terecht komen. En daarom gaat de geheele strijd immers Dit is het punt, waar de belangen van Berlijn m conflict komen met die van Parijs en Lon den, het eenige strijdpunt waarover in de ko mende weken beslist gaat worden. Misschien is het hierom, nu de eigenlijke strijdvraag naar voren komt, dat Runciman verhuisde van hotel Alcron naar de Britsche legatie. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, v«elt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter s Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. De minister van Economische Zaken zal, naar wij vernemen, eerstdaags een commissie in het leven roepen, die de tot dusver ge voerde graanpolitiek der regeering en de meest juiste wijze om de graanbouwers te steunen, aan een onderzoek zal onderwerpen en daarover vermoedelijk op kor ten termijn rapport zal uit brengen. In deze commissie zullen verte genwoordigers der verschillende be trokken bedrijfsgroepen zitting heb ben. Men heeft er in de kringen van den graan handel allesbehalve een geheim van gemaakt, dat men met de jongste maatregelen, door mi nister Steenberghe in het belang van de graan- verbouwers getroffen, niet instemde. Men heeft alarm geslagen en daar openlijk de hulp van de couranten toe ingeroepen; men heeft vergaderingen belegd en telegrammen verzonden; men ging op audiëntie en liet niet na daarvan foto's te publiceeren en tenslotte gingen de bezoekers van de graanbeurs zelfs drie dagen in regelrechte staking. Dit alles vond zijn grond in de wending van de graanpolitiek der regeering. Aanvankelijk steunde de regeering de graan beurs langs twee wegen: zij hief aan de grens monopolierechten op de binnenkomende gra nen en met de gelden, daaruit verkregen, hielp zij de boeren door rechtstreeksch steun- bijslagen. Ds monopolieheffingen hadden de tendenz de graanprijzen omhoog te drijven, de steunbijslagen daarentegen drukken de prij zen weer naar beneden. Zoo hielden deze beide maatregelen elkander min of meer in even wicht. Toen nu twee jaren geleden, onmiddellijk na de devaluatie, de wereldmarkt voor de gra nen een gunstiger beeld vertoonde en de prij zen op de binnenlandsche markt geen sterken steun-in-den-rug meer noodig hadden, werden de monopolieheffingen verlaagd en de steun bijslagen geheel afgeschaft. Een nieuwe daling in de conjunctuur dwong de regeering echter tot nieuwe maatregelen. Doch in plaats van terug te keeren tot de weegschaal van bijslag en heffing, verkiest zij thans alleen den weg der monopolieheffingen in te slaan. Tot driemaal toe heeft zij de graan rechten aan de grens verhoogd. Doch de gel den, daardoor ontvangen, worden niet meer in den vorm van directen steun den graanver- bouwers toegevoerd. Tusschen de regels van het betreffende com muniqué door kon men lezen, dat deze derge lijke directe steunverleening naar het oordeel van de regeering een veel te grooten administra tieven omslag vergt een feit, dat men in het jongste verslag van de Algemeene Rekenkamer, waarin van een anderen bijslag wordt aange toond, dat een vierde part der daarvoor be stemde gelden aan ambtelijke kosten weggaat, zijdelings bevestigd kan vinden. De graanhandelaren hebben nu tegen deze wending in de graanpolitiek verzet aangetee- kend. Aanvankelijk omdat zij, naar zij verzeker den, de belangen van den consument op het oog hadden, die door de verhooging van de monopo- lieheffingen aan evenredige prijsverhooging bloot zou staan. Later echter omdat de prijzen niet evenredig omhoog liepen en omdat de graanhandelaren zelf geen kans zagen, om de verhooging van de monopolieheffingen op den consument te verhalen. Na hun audiëntie echter bij den minister-pre sident is de storm van hun eersten aanloop ge luwd. Het vooruitzicht van een commissoriaal onderzoek scheen hun gemoederen tot bedaren te hebben gebracht. De commissie van minister Steenberghe brengt het graanconflict in het stadium van den wapenstilstand waarop hopenljjk binnen kort de vrede zal volgen. Volgens een bericht van United Press aan de bladen hebben de Chineesche autoriteiten te Canton beslag gelegd op de sleepboot „Reinier" van de Ned. Mij. voor Havenwerken onder be schuldiging dat Japansche belangen te Hongkong het schip gebruiken om lichters met koper- of wolframerts, waarop een uitvoerverbod ligt, te doen sleepen.. De kapitein bevindt zich op vrije voeten, doch de Chineesche bemanning is ge vangen genomen. Bij den aanvang van de openbare zitting van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht heeft hedenochtend de voorzitter, Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, de volgende rede ge houden. De Centrale Raad van Beroep neemt van hee ler harte deel in de vreugde, in de dankbaar heid van het Nederlandsche volk, nu het H.M. de Koningin gegeven werd 40 jaren lang het bewind te voeren, gelijk Zij het heeft gedaan. In de ontroerende rede, door de Koningin op Haar jongsten verjaardag tot- Haar volk ge richt, heeft Zij in heerlijk getuigenis voor gansch de wereld, voor staatshoofden en volken, het kloek en onomwonden verklaard, waaraan Zij vooral de kracht ontleende Haar Volk zoo ze genrijk te regeeren 40 jaren lang, nX aan het vertrouwen op God, aan het erkennen en aan vaarden van Zijn leiding. En opnieuw heeft het Nederlandsche Volk in die verklaring gevoeld, waarom en hoezeer het zich onder het bewind van Zijn Koningin, ook in deze donkere wereld, veilig weten mag. In de afgeloopen 40-jarige periode werd recht spraak ingevoerd op nieuw terrein, in den loop der jaren herhaaldelijk uitgebreid; de uitoefe ning er van werd in hoogste instantie aan ons College opgedragen, en op dezen dag stemt het dankbaar die eervolle taak 35 jaren lang in Nam der Koningin te hebben mogen vervullen. Over enkele dagen herneemt het leven zijn gewonen gang. Te midden der vele spanningen in de wereld zal het Nederlandsche volk met gerustheid, met vertrouwen de toekomst kunnen tegen gaan, als het zich in hechte trouw blijft scha ren om de Koningin, Haar Geloof, Godsdienst zin, toewijding en plichtsbetrachting na te vol gen weet. Aan dankbaarheid voor het verleden, paart de Centrale Raad van Beroep de beste wen schen voor de toekomst, met de bede, dat God Hare Majesteit de kracht moge blijven schen ken tot heil van Haar Volk, Haar verheven regeertaak te blijven vervullen. In verschillende plaatsen van ons land hebben zich gevallen van kinderverlamming voorgedaan. Tot 6 September zijn 245 gevallen, voorkomende in 109 gemeenten, gemeld. In 949 gemeenten des lands kwam geen kinderverlamming voor. Ver geleken met 1930, toen tot 1 September van dat jaar 423 gevallen gemeld werden, is het verloop van dit jaar dus nog gunstig. Is er nu reden voor ernstige ongerustheid? Bovenstaande cijfers deelde dr. R. N. M. Eijkel, hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, ons mede, toen wij met hem over de kin derverlamming spraken. Voor een paniekstemming is geen reden, meende dr. Eijkel. „Ik begrijp, dat ouders en de gemeentelijke overheid him verantwoor delijkheid nu extra zwaar voelen. Maar hoe zeer ik ook de ellende, welke deze ziekte kan veroorzaken, betreur, zou ik hun toch ern stig willen raden kalm te blijven en geen overhaaste maatregelen te treffen. Voornamelijk denk ik hierbij aan het school bezoek en de schoolsluiting. Indien zulks noodig is, zal de geneeskundige inspecteur van der Volksgezondheid ongetwijfeld op grond van de Besmettelijke Ziektenwet den burgemeester hiertoe adviseeren. Vrijdag jX heeft de geneeskundige inspectie wederom vergaderd om de maatregelen te be spreken ter bestrijding van de kinderverlam ming. Op deze vergadering is o.m. de gedrags lijn vastgesteld, welke gevolgd zal worden ten opzichte van de schoolsluiting, kinderfeesten en koloniehuizen. Wij weten wel, dat een niet zichtbaar levend organisme de oorzaak van de ziekte is, maar langs welke wegen dit virus zich verspreidt is nog niet geheel duidelijk. Naast contact schijnt ook nog op andere wijze de infectie tot stand te kunnen komen. Er is dus tegen de verspreiding eer kinderverlamming nog weinig te doen. In den laatsten tijd zijn door een Zweedsch onderzoeker, Sven Grave, nieuwe denkbeelden naar voren gebracht omtrent de wijze, waarop ae besmetting tot stand zou komen, nX door middel van water, melk en andere voedings middelen. Deze mededeelingen zijn gepubliceerd in de Officie International d'Hygiène Publique van Mei 1938. Misschien dat de toekomst de juist heid van deze stelling zal aantoonen." Naar de Volkskrant verneemt, is het herstel van het Tweede Kamerlid, den heer Suring, thans zoover gevorderd, dat hij niet meer zijn kamer behoeft te houden. Volgens medisch ad vies zal het echter nog geruimen tijd duren, eer hij weder geregeld aan den parlementairen arbeid zal mogen deelnemen. Als opvolger van mr. P. Droogleever Fortuyn als lid van de Eerste Kamer staat op de lijst van de liberale staatspartij de heer Gelderman te Oldenzaal, die van 19281937 reeds in dit colle ge heeft zitting gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9