I Zal Engeland thans stappen doen in de Tsjechische kwestie? Het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin WELLICHT EEN NOTA AAN BERLIJN BOODSCHAP VAN KARD. GOMA Y TOMAS HERVATTING VAN DE ONDERHANDELINGEN? Italië verwacht geen oorlog Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Y11 ar K^\\\W|U|Y1]l111( VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1938 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21370 De Runciman-missie aan het werk in haar hoofdkwartier te Praag, hotel Alcron. Zittend van links naar rechts: Peto, Runciman, Ashton Gwatkin, Henderson; staande links: Stephens en Stopford Over het algemeen vindt men den toestand niet ernstiger Radiorede van den President Wordt art. 16 van het Bondspact gewijzigd? Vertegenwoordiger van de Ver. Staten zal de Assemblee bijwonen Treinontsporing in Frankrijk Sudeten-Duitschers betoogen Fransche persstemmen De materieele en moreele ver woesting door den oorlog aangericht Vier Arabieren bij botsing gedood Auto met politiepersoneel werd in hinderlaag gelokt Het Weerj|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiimiiiii| lmminimi! Wensch der Duitsche autoriteiten Te Napels, is, een speciale missie uit Mandsjoekwo aangekomen, eerbewijzen werd ontvangen die- -met De standvastige as-politiek De Duitsche vloot- manoeuvres Tijdelijk gestaakt wegens partijcongres Juweelendiefstal in Amerika Vanmorgen is ten paleize te Amsterdam een deputatie verschenen van de Senaten der Studenten Corporaties aan de Universiteiten te Leiden, Utrecht, Groningen, Delft en Amsterdam. Zij werden gevolgd door een estafettelooper, den heer Z. A. Dijkstra uit Groningen, (zie middelste foto) die een oorkonde kwam brengen van de Kon. Ned. Athl. Unie, gewest Groningen en Drente. Ook de Nederlandsche Jeugd in Gent had per estafette-looper met fakkel een gelukwensch doen over brengen. Zij was ten Paleize veriegenwoor digd door de heeren H. J. H. M. Wensma, organisator van den estafetteloop, Louis Baeck en Joh. Frederiks DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Avondlijk défilé voor Hitier NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek LONDEN, 9 Sept. (Reuter) De terugkeer van Chamberlain naar Londen en zijn con ferenties met de overige ministers, benevens het bijeenroepen van het kabinet voor een Maandag te houden zitting, hebben in de pers vele veronderstellingen opgeworpen. Verschillende diplomatieke correspondenten beweren, dat de eerste minister en zijn col lega's beraadslagen over de vraag of een nota aan Berlijn zal worden gezonden, waar in gewezen zou worden op de vermoedelijke ernstige gevolgen van een rechtstreeksche Duitsche actie tegen Tsjecho-Slowakije. De Times schrijft op geruststellenden toon, Zeggende, dat er in de ontwikkeling van gisteren te Londen niets is, dat nieuwe ongerustheid Zou kunnen wekken, veeleer het tegendeel. De toestand in Midden-Europa is niet plotseling alarmeerender geworden. De Daily Herald Roemt de bij eenroeping van het kabinet op Maandag een voorzorgsmaatregel en schrijft, dat het Tsjechische vraagstuk in de eerstvol gende drie, vier dagen öf aanzienlijk verbeteren Zal, öf wel zoo critiek zal worden, dat besluiten Van het ernstigste belang genomen moeten wor den. In een hoofdartikel schrijft de Daily Te- GENEVE, 8 Sept. (Havas) Zelden heersch- te er aan den vooravond van de zitting van den Volkenbondsraad en van de Volkenbondsverga dering meer bevlogenheid dan thans. De ver tegenwoordigers der staten-leden worden door de politieke onderhandelingen in hun land op- Behouden. Geen van hen wil zijn stad verlaten alvorens de verklaringen, die Hitier te Neuren berg zal afleggen, te kennen. Het begin der zitting zal echter niet worden Uitgesteld en blijft op 12 September bepaald. Het is van beteekenis dat de règeering der Ver. Staten het secretariaat van den Volken bond er van in kennis Leeft gesteld, dat zij zich door haar gezant te Bern zal doen ver tegenwoordigen. Het is de eerste keer dat de fegeering der Ver. Staten officieel uiting geeft aan haar belangstelling voor de debatten der Assemblee. Heden liep het gerucht dat de Britsche regeering in den loop der vergadering het initiatief zal nemen tot wijziging van art. 16 van het Volkenbondspact met betrekking tot de sancties, in den door de Scandina vische landen gew'enschten zin. De woordvoerder der Britsche delegatie sprak het bericht niet tegen, doch verklaarde dat een dergelijk voorstel nog niet was geformuleerd. VANNES, 9 Sept. (Havas) Tusschen Rate- Rac en Reguigny is een trein met bedevaart gangers ontspoord. Er zijn drie <}ooden en twin tig gewonden. legraph„De vrede kan alleen worden verstoord door een optreden van buiten af. Het is nog mo gelijk te hopen, dat de Tsjechische regeering en de Sudeten-Duitschers aangemoedigd zullen worden om zich er toe te zetten, de details uit te werken van de regeling, die voor bespre kingen open is gebleven." Gisteravond hebben 4000 Duitschers uit Cesky Kroemlof en omgeving, voor het meerendeel leden der Sudeten-Duitsche partij, betoogd. Zij riepen: „Een rijk, een volk, een leider" en eisch- ten den terugkeer bij het Rijk, een volksstem ming en een actie tegen de Joden. De betoogers drongen vervolgens door tot een door de politie afgezette straat, waar het tot een botsing kwam met tegenstanders. De politie heeft de orde spoedig hersteld. Gisteravond heeft een groep betoogers op de groote markt te Fryvaldov (provincie Olomouc) het Deutschland-lied en het Horst Wessel-lied gezongen. Zij gingen om een politie-inspecteur staan en drongen dezen op naar het politiebu reau, dat zij probeerden binnen te dringen. Zij werden verspreid. Er werden eenige ruiten ver nield. Intusschen wordt weer een incident gemeld uit Aussig, waar het den scholieren aan het be gin van het schooljaar verboden werd om in Duitsche Wanderkleidung het onderwijs te vol gen. Dit gaf aanleiding tot onregelmatigheden. Het „Prager Tageblatt" meldt, dat Staats president Dr. Benesj Zondagavond om zes uur per radio 'n belangrijke boodschap tot het volk zal richten. Ten aanzien van het Tsjecho-Slowaaksche probleem schrijft Bourgues in de Petit Pari- sien: „Wanneer het om normale onderhandelingen ging tusschen twee partijen, zou een accoord reeds thans volkomen mogelijk lijken. De Su deten-Duitschers streven er niet bijzonder naar opgenomen te worden door het rijk, waarin zij verdronken zouden zijn in de Nationaal Socia listische massa, zooals de bittere ervaring der Oostenrijkers bewijst. Zij geven er de voorkeur aan volledige autonomie te verwerven binnen het kader van den Tsjecho-Slowaakschen staat, waarin zij natuurlijk geroepen zouden zijn de belangrijkste rol te spelen. Om diezelfde reden voelen de Sudeten-Duitsche leiders geen enkele geestdrift voor de gedachte van een plebisciet, dat door de Hitleriaansche kringen in Duitsch- land bepleit wordt. Er kan hierover geen enkele twijfel bestaan, aangezien zij zelf dit verklaard hebben tegenover bevoegde personen." In de Epoque schrijft De Kerillis: „Zoolang het nog tijd is, tpt de laatste minuut en met al onze krachten, moeten wij Hitier waarschuwen. Zijn vergissing zal ontzaglijk zijn, wanneer hij zijn politiek grondvestte op het in gebreke blij ven van Frankrijk. Frankrijk zal in 1938 even min als België in 1914 in gebreke blijven. En Engeland zal volgen en anderen zullen eveneens volgen." Blum schrijft in de Populaire: „Het probleem is nog steeds hetzelfde: Tegelijkertijd de on afhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije en den vrede in Europa handhaven. De oplossing is nog altijd dezelfde voor de groote democratieën: duidelijke standpunten innemen, een duidelijke taal spreken. Berlijn moet begrijpen, dat men niet verder kan gaan, omdat men reeds te ver gegaan is." In de maand November 1935 werd onder voorzitterschap van Kardinaal Goma in Toledo een „Seminarie-Week" gehouden, waarop vooral gesproken werd over het tekort aan priesterroepingen. Kort daarna brak de oorlog uit. En nu, nog voor liet einde van den strijd gekomen is, heeft de Kardinaal een ontroe rende boodschap gericht tot de geloovigen, on der den titel: „Na verloop van twee jaren". In deze boodschap herinnert hij niet alleen aan de materieele, maar ook aan de moreele ver woesting, die de burgeroorlog heeft aangericht Wij laten hier de voornaamste passages van dit schrijven volgen: Laten wij ons eerst bezig houden met de seminaria, zoo zegt de Kardinaal Primaat; om eenig idee te geven van de aangerichte schade, geef ik hier eenige cijfers over de bisdommen, waarvan de bisschopsstad niet in handen van de Rooden was of in September 1937 reeds was bevrijd. Van de 38 seminaria werden er 29 voor oorlogsdoeleinden gebruikt: ze werden ingericht tot kazernes, hospitalen, gevangenissen, wees huizen; van de 9 overige zijn er verschillende verwoest, terwijl enkele hun oorspronkelijke bestemming behielden Wij beklaagden ons reeds over de plotselinge daling van het aantal seminaristen in Spanje: in vijf jaar hebben w'ij 5000 roepingen verloren, bijna de helft van het totale aantal. Kardinaal Goma spreekt vervolgens over de opleiding van de seminaristen, die niet geheel bevredigend was, en welke toestand nog verer gerd is doordat zooveel priesters in den burger oorlog vermoord werden. In bittere bewoordingen wijst de Kardinaal dan op de economische crisis, die zeer goed merkbaar is bij de opleiding der priesters. En na twee jaar is onze financieele toestand niet verbeterd. „Wij zouden kunnen rekenen op het diepe geloof van ons volk; dit geloof, dat ber gen verzet, zou ons in normale tijden zelfs hun dagelijksche brood geven. Nu zal dat zeer moei lijk zijn: jaren zullen voorbijgaan, voor ons volk zijn welstand van weleer herkregen zal hebben. Zal de godsdienstige reactie van ons land 'n compensatie zijn voor den economischen nood, waarin de Kerk zich bevindt?" De Kardinaal laat hierop volgen: „De gods dienstige reactie is nog een duister punt. In ons diocees hebben wij de feiten onder het oog gezien. Maar men kan zich afvragen: welk deel moet men hiervan op rekening schuiven van een schijnbare vriendelijkheid tegenover de Kerk, nu het in sommige streken gevaarlijk is, eer. tegenovergestelde houding" aan te nemen? Maar het ergste is tach wel de diepe ont kerstening van geheele gebieden, waar de over heden God uit het openbare leven hebben ver bannen. Wij hebben statistieken voor ons over hetgeen tijdens de hegemonie der Rooden bi.; ons is geschied. Het is beschamend: nooit heb ben wij gedacht, dat de geest Gods bij ons zoo vernietigd zou kunnen worden. Wat zal er over gebleven zyn in de gebieden, waar men nu al twee jaar leeft zonder God en zelfs in verach ting van God, van Zijn Wet en Zijn Waarheid? Onze vrees is niet ongegrond. De ooriog is een slechte behoeder van de deugd, zelfs de oorlog die met de hoogste idealen ondernomen wordt. Ongetwijfeld schitteren op het slagveld voorbeelden van vaderlandlievenden heldenmoed en van christelijke deugdzaamheid. Maar in den oorlog ontplooien zich ook de lagere in stincten en in den langen stoet van ellende en bloed vindt men veel geestelijke verwoesting. De Kardinaal eindigt zijn schrijven met de volgende woorden: Tegenover het smartelijke perspectief, dat vele streken ons bieden, rijst spontaan uit ons hart omhoog het gebed: „Heer, zie op ons neer en bezoek Uw volk, opdat het H. Sacrament hier altijd moge worden opgedragen." JERUZALEM, 9 Sept. (Reuter). Een autobus, waarin zich Britsche politiebeambten bevonden, is vanavond bij Jaffa in een hinderlaag terecht gekomen. Er ontstond een gevecht met een ge wapende bende, waarbij vier Arabieren werden gedood. Hoogste barometerstand 772.0 jE te Stornoway en Blacksod Laagste barometerstand 749.3 te Janmayen VERWACHTING: Matige tot zwakken, Noordoostelijke tot Noordwestelijken wind, 1; nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen regen, koude nacht, overdag iets E zachter. Zon op v.m. 6.24 onder n.m. 7.29 uur. EE Licht op n.m. 7.59. Maan op n.m. 6.56 onder v.m. 6 uur. Volle Maan 9.28 n.m. NEURENBERG, 9 Sept. (Reuter). Alvorens toe te stemmen in de hervatting van de onder handelingen, zullen de Sudeten-Duitschers, naar verluidt, er op aandringen, dat Hitier zijn steun verleent ten behoeve van een zware be straffing van de betrokkenen bij het incident van Ostrava, aangezien zij van oordeel zijn, dat de bij vroegere incidenten betrokkenen een te lichte straf hebben gekregen. De Duitsche autoriteiten wenschen echter een zoo spoedig mogelijke her vatting van de onderhandelingen, teneinde Hitier de gelegenheid te geven om in zijn redevoering van Maandag aan te kondigen, dat een regeling op handen is. ROME, 9 Sept. (Stef.). De „Informazibne diplomatica" schreef gisteren: „In verantwoor delijke kringen te Rome volgt men met gesta dige aandacht, maar tegelijkertijd met de groot ste kalmte de ontwikkeling van het conflict tusschen de Sudeten-Duitschers en de regeering te Praag. De houding van Italië is geweest en is nog overeenkomstig de politiek der „as" uitgesproken gunstig ten opzichte der door Henlein in zijn acht punten van Karlsbad ge formuleerde eischen. Deze eischen, welke een territoriale autono mie voor de minderheden inhouden, hebben nooit het deeluitmaken van het geheel van den Tsjechischen staat in discussie gebracht. Hen lein heeft geenszins de volstrekte afscheiding der Duitschers van den door Benesj gepresi- deerden staat gevraagd. Deze radicale oplos sing daarentegen is dezer dagen onder de oogen gezien door invloedrijke bladen als de Londen- sche „Times" en de Parijsche .République." Het is den bevoegden personen te Rome dui delijk, dat in de aangelegenheid der Sudeten- Duitschers buitenlandsche en onverantwoorde lijke krachten werken, welke haar verbindingen te Moskou en Parijs hebben; krachten, die het verzet der regeering te Praag aanvuren, door haar de mogelijkheid van een misschien denkbeeldige hulp voor te spiegelen en het geschil op het plan der tegenover elkaar staan de ideologieën te plaatsen. In Romeinsche kringen wordt de houding van het Duitsche volk, o.a. tegenover de Fran sche semi-mobilisatie, gewaardeerd, evenals de door Hitler in zijn proclamatie te Neurenberg in acht genomen reserve. De houding van Italië in de kwestie der Su deten-Duitschers werd vastgesteld tijdens de besprekingen, welke de Fiihrer te Rome met den Duce had. Italië is niet tot het oproepen van lichtingen overgaan, of tot andere maatregelen van militair karakter, ten eerste omdat de oorlogszuchtige stroomingen niet over- heerschen en het van oordeel is dat een accoord nog mogelijk is; ten tweede omdat zijn binnen- landsch mechanisme het in staat stelt aan elke eventualiteit onmiddellijk het hoofd te bieden." De manoeuvres der Duitsche vloot, die eeni- gen tijd geleden in de Noordzee begonnen waren, zijn tot 12 Sept. afgebroken. Men wilde de man schappen in de gelegenheid stellen, het partij congres te Neurenberg bij te wonen. Na hervatting der manoeuvres zullen onge veer 50 oorlogsschepen oefeningen houden in verband mët de bescherming van koopvaardij schepen. Na 20 Sept. zullen ook de reservisten der kustverdediging aan de manoeuvres deel nemen. Omvangrijke oefeningen, ter bescher ming der Duitsche kust, zullen plaats hebben. INDIANAPOLIS, 9 Sept. (A.N.P.). Vier bandieten hebben gisteren in een juwelierswin kel alhier een diamanthandelaar uit New York overvallen, dien zij beroofden van een partij diamanten ter waarde van 40.000 dollar. Zij wisten met den buit te ontkomen. De Vereenigde Staten loonen belang stelling voor de Assemblee, vertegen woordigd door den gezant te Bern. Er loopen geruchten over openlijke stappen van Engeland inzake Tsjecho- Slowakije. Belangrijke boodschap van Kardinaal Goma Y Tomas over de materieele en moreele verwoesting door den oorlog aangebracht. Diocesaan Bureau voor Katholieke Actie in het Bisdom Haarlem opgericht. Voor den tuinbouw is alsnog f 1.125.000 beschikbaar gesteld. Een gedeelte der bosschen bij Eerde wordt eigendom van het Rijk. 23 Gewonden bij een vuurwerk te Malang. (N.-I.) Benoemingen bij de paters Jezuieten. Verkeersongelukken te Soest. Incident tusschen officier en plaatselijke politie. O O Donderdagavond defileerden 20000 politieke leiders langs Hitier, ieder met brandende fak kel; tienduizend vormden een gesloten groep marcheerend tusschen 10000 anderen die in het rond stonden opgesteld. De Führer zag toe vanaf het balcon van zijn hotel. Stand op Vrijdag I uur n.m.: 765.2 Vorige stand: 764.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1