De Gala-voorstelling in den Stadsschouwburg ff j IK Onderhandelingen met Praag nog niet hervat UITVOERING WAGNER- VEREENIGING DRUKKE BESPREKINGEN TE LONDEN Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 9 SEPT. 1838 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2IVi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21369 Opera „De nieuwsgierige vrouwtjes" van Ermanno Wolf-Ferrari Ministers en Indische vorsten aanwezig In de zaal In de pauze De uitvoering TOURINGCARS IN DE BINNENSTAD? SS In verband met den ernst van den toestand stelt Halifax zijn vertrek naar Genève uit Praag noemt het Times- artikel inopportuun Britsche kabinet komt Maandag bijeen Vergadering der minderheden Nieuw punt van wrijving Heeft Runciman nog een plan Het Weerniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüniiiiiiiii!- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Inaez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Kipv Gisterenavond heeft d.e gratievolle plechtstatigheid van het regeerings- jubileum onzer Koninginne in de hoofdstad des rijks haar culminatie gevonden tijdens de gala-voorstelling in den geheel gerestaureerden stads schouwburg. Beter dan ooit te voren leende zich nu het kleurige interieur voor een festijn als het muziekfeest, door de Wagnervereeniging ver zorgd. ,,Le Donne Curiose" „de nieuwsgierige vrouwtjes", de muzi kale comedie van Ermanno Wolf Ferrari naar het blijspel van Carlo Goldoni werd voor het eerst onder diectie en regie van Joh. den Hertog, met dramatische assistentie van Frits van Dijk, door Nederlandsche krach ten en met begeleiding van het Con certgebouworkest, uitgevoerd. Gerard Hordijk had de decors en costumes ontworpen. Reeds te kwart over zeven vulde zich de zaal, Welke door den Flowershop Ivy versierd was A met groote bouquetten van oranje en gele bloe men, verdeeld over de verschillende balcons Vóór de loge der Koninklijke Familie strekte zich een groot vlak van gele bloemen uit, waar op bouquetten van lila orchideeën. Aan weers zijden van het tooneel rankten twee tuilen van vurige bloemen met groen omhoog. De foyer was stijlvol met vaste acers, ixora's en clematis getooid. Groepen van laurierboomen met bloeiende planten had men in de vestibu le aan de Marnixstraat aangebracht. Daar wer den de vorstelijke personen begroet door den voorzitter der Huldigingscommissie, mr. L. J. A Trip en den algem. secr., den heer C. Vattïer Kraane, verder door den wethouder voor de Kunstzaken, den heer E. Boekman en de leden van het uitvoerend comité, de heeren Gottfr H. Crone en J. F. van Hengel, bij wie zich de voorzitter der Wagner-vereeniging, mr. dr. J. P. van Tienhoven, had aangesloten. Burgemeester dr. w. de Vlugt was met H. M. mede gekomen. Begeleid door deze heeren begaven zich de Koningin, de Prinses en de Prins naar de ko ningsloge, die voor deze gelegenheid in de gang haar achteren was uitgebouwd en onmiddellijk verbonden was met den bovenfoyer, welke voor het publiek ditmaal was afgesloten. Door Paulina Crena de Iongh waren aan de Prinses en door Eva Jonkheer aan de Koningin orchideeën-bouquetten aangeboden, samenge steld uit gele en donker-lila orchideeën, alsmede uit witte en licht-lila orchideeën. De Koningin was gekleed in een robe met champagne-kleurige kant, waarover het lint Van het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw, welk onderscheidingsteeken ook de Prinses droeg over een pauw-blauwe avond japon. Koningin Wilhelmina had in naar kap sel de sierselen van het nationaal huldeblijk, terwijl Prinses Juliana den hoofdtooi droeg, haar bij heur huwelijk door de Indische vorsten ge schonken. De Prins droeg het uniform van rit meester der blauwe huzaren, met het grootlint van den Nederlandschen Leeuw. Een groote verscheidenheid van bekende per soonlijkheden had op alle rangen plaats ge nomen. Vóór de koningsloge zaten links en rechts de ministers met hun dames. Behalve de ministers van Boeijen en De Wilde waren alle leden van het ministerie aanwezig. Ter rechterzijde was de minister-president dr. Co- lijn in druk gesprek met Z.Exc. mr. Romme, bij wie zich later de ministers Wel ter en Patijn voegden. Links namen de ministers Goseling, Steenberghe en Slotemaker de Bruïne plaats. Hunne Excellenties van Buuren en v. Dijk volg den. In de loges onmiddellijk naast de konings loge waren o. a. gezeten de Commissaris der Koningin, mr. dr. A. baron Röell, en het lid van het uitvoerend comité W. J. R. graaf Drees- mann. Op alle rangen waren de dames en heeren gekleed in avondkleedij. Verschillende vooraan staande personen, o. a. de ministers, waren in ambtsgewaad verschenen. Elders merkte men de Indische vorsten en rijksgrooten op in hun statiegewaden. Opmerkelijk was het overigens dat er zoo weinig militaire en marine-uniformen in de zaal geteld werden. In de loge van bur gemeester en wethouders waren aanwezig de wethouders De Miranda, Van Meurs en Rustige Zoodra de Koninklijke Famil'e de loge betrad rezen alle aanwezigen op van hun zetels, ter wijl de muziek het Wilhelmus inzette. Alsdan ving onmiddellijk de opera-voor stelling aan. In de pauze begaven zich de Prinses en de Prins naar den foyer, maar H.M. de Koningin bleef zitten in haar loge en onderhield zich daar ach tereenvolgens met de dames mevrouw van Loon Egidius, mevrouw baronesse Röellde Vos van Steenwijk, mevrouw de Vlugt, mevrouw Trip en mevrouw Vattier Kraane. Veertig jaar geleden en nu! Toen ook een volle Stadsschouwburgtoen op 8 Septem ber een Nederlandsch tooneelwerk van een Ne derlandschen auteur, H. J. Schimmel, „Oranje en Nederland", met Louis en Theo Bouwmees ter, als de grootste dramatische kunstenaars, vertegenwoordigers der Nederlandsche drama tische kunstToen het orchest van een nog bestaande Nederlandsche opera onder Cor van der Linden in de orchestruimte. Nude gevierde Wagner-vereeniging, die de gala-voorstelling verzorgt met behulp van het beroemde Concertgebouw, onder leiding van een jongere kracht, Joh. den Hertog. Nu het werk van een Wolf-Ferrari in het Ita- SGOOOOQOGQOQGQOGOQGGGQGGQOGg Naar wij vernemen, ligi hei in de bedoeling der poliiie- auioriieiien Zaterdagavond a.s. de verlichte binnenstad van Amsterdam voor tou ringcars enz. vrij te geven. GOOQQQQOQOQQOQOOOGOQQQQOQOOO Een imposant overzicht over de helling v an de N. S. M., waar Donderdagmiddag deOranje te water is gelaten door H. M. de K oningin. De foto, genomen onmiddellijk nadat het schip van stapel is géloopen, geeft een goed overzicht van de drukte. Op den inzet ziet men H. M. op het moment, waarop zij de laatste beletselen wegneemt iiaansch gezongen door leerlingen eener opera klasse, door- jonge Nederlandsche kunstenaars die weliswaar geen Nederlandsche opera vor men, maar met wie de Whgner-vereeniging, welke een naam te verliezen heeft, toch in zee durft gaan. En er kwam een vertooning, die m veel nog dilettantisch moge geweest zijn, maar die toch de charme had van het frissche en fleurige. Vooral excelleerde Truus ter Steege in een voortreffelijke creatie van de charmante Bea trice en deze paarde prachtigen zang aan ge- iukkig spel tegenover Johan Lammen als Ot- tavio. Noemen we nog met onderscheiding Greet Koeman als Rosaura, Otto Couperus als een grappigen Pantalone en Betty Rutgers met Wim van Santen als Columbina en Arlecchino „Bandiete le Donne" vrouwen worden ge weerd: zoo luidt het devies der Sociëteit, waai een groep Venetianen zich dagelijks onttrekt aan de ondraaglijke bemoeizucht hunner lief hebbende gaden. Pantalone en Arlecchino (de bekende figuren der commedia dell' arte) fun- geeren als gérant en loopjongen van de club. Harlekijn mist tusschen al die mannen noode zijn Colombina (ditmaal kamerkatje hij Otta- vio en Beatrice). Zoo treurt ook de jonge Flo- .•indo om de afwezigheid zijner Rosaura. (Zie vervolg op pag. 4 van dit blad) Dc tewaterlating van het m.s. „Oranje". Bij aankomst aan de werf der Ned. Schee K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard begrpet door den heer D. Goedko psbouw Mij. werden H. M. de Koningin, H. op Dsn., directeur der Ned. Scheepsb. Mij PRAAG, 8 Sept. (Havas). Het in het bui tenland gepubliceerde bericht, dat de Sude- ten-Duitsche partij zich bereid zou hebben verklaard de onderhandelingen te hervatten, blijkt voorbarig te zijn. Weliswaar zijn de Sudeten-Duitsche afgevaardigden Kundt en Rosche vanmiddag door Hodza ontvangen, doch dit onderhoud had betrekking op de incidenten te Ostrawa in Moravië. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat Halifax zich verplicht acht zijn vertrek naar Genève uit te stellen, omdat hij in nauw con tact met de andere ministers wil blijven in ver band met de onderhandelingen betreffende Tsjecho-Slowakije. Na de bespiekingen tusschen Chamberlain, Simon en Halifax hebben Kingsley Wood, Mac- Donald en Inskip een bezoek aan Chamberlain gebracht. De Poolsche zaakgelastigde heeft zich naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken begeven. Om vijf uur vanmiddag arriveerden Halifax en Cadogan in Downingstreet om opnieuw een onderhoud met Chamberlain te hebben. Van Sittart was enkele oogenblikken eerder aange komen. Het is nog niet zeker of ook Simon weer aan de besprekingen zal deelnemen. Naar Reuter opmerkt, vormen de terug keer van Chamberlain uit Schotland, het uitstellen van Halifax' vertrek naar Genève en de drukke besprekingen van vandaag in de ambtswoning van den minister-president een aanwijzing voor den ernst, waarmede men in Britsche kringen de Tsjecho-Slo- waaksche situatie beschouwt. De Britsche kabinetsraad is tegen Maandag ochtend elf uur bijeengeroepen. Naar Reuter meent te weten, is het de bedoeling de ministers op de hoogte te stellen van de ontwikkeling van den internationalen toestand sedert de bijeen komst op 30 Augustus. De Tsjecho-Slowaaksche gezant te Londen heeft een energieke démarche gedaan in ver band met het artikel in de „Times", dat zooveel stof heeft doen opwaaien. Hg heeft gisteravond een bezoek aan het ministerie van Buitenland sche Zaken gebracht, en naar verluidt, mede gedeeld, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering de publicatie van het artikel inopportuum acht. Het Tsjecho-Slowaaksche persbureau te Praag deelt aangaande de incidenten te Opava mede, dat deze veroorzaakt zijn, doordat de vrouwen, die zich voor het raadhuis verzameld hadden, een optocht wilden vormen, het verbod der po litie ten spijt. Intusschen hebben de Sudeten-Duitschers te Opava een schoolstaking afgekondigd. Zij eischen inschrijving der kinderen op Duitsche scholen. Vandaag is te Praag onder voorzitterschap van den plaatsvervanger van Henlein, Karl Hermann Frank, een gemeenschappelijke vergadering gehouden van de politieke com missie van de hoofdleiding der Sudeten- Duitsche partij met de vertegenwoordigers van de Slowaaksche Volkspartij, de Ver- eenigde Hongaarsche partgen en het Pool sche comité van samenwerking. Ten aanzien van de noodzakelijkheid van reorganisatie van den staat en van regeling van het nationaliteitenvraagstuk werd algeheele overeenstemming geconstateerd. Besloten werd, de gemeenschappelijke besprekingen wanneer noodig voort te zetten. De leider der Slowaaksche Volkspartij had vanmiddag een onderhoud met president Benesj, die hem daartoe had uitgenoodigd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de po litieke districtsautoriteiten te Jaegemdorf niet willen toestaan, dat de lijkkist van den soldaat Alfred Knoll, die bij zijn opkomst voor het ver vullen van zijn militairen dienstplicht een func tie bij de Sudeten-Duitsche partij bekleedde en, naar verklaard wordt, door zelfmoord om het leven is gekomen, geopend wordt en dat een Duitsche arts aanwezig is bij de lijkschouwing. Het lid der Runciman-missie, Sutton Pratt, heeft, naar verluidt, den wensch geuit, dat een Duitsche arts er bij gehaald wordt. De Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten hebben reeds sancties genomen tegen politie-beambten, die verantwoordelijk geacht kunnen worden voor de incidenten te Ostrawa. Het onderzoek duurt nog voort en de schuldigen zullen met uiterste gestrengheid worden gestraft. In verband met deze incidenten zijn de poli tieke ministers vanochtend bij Benesj bijeen gekomen om den toestand te bestudeeren en de maatregelen te overwegen, die noodig zijn. Een bureau te Praag, dat in nauwe betrekking met de regeering staat, meldt, dat de missie- Runciman Maandag een vertrouwelijk document aan het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft gezonden. In dit document zouden o.a. de resultaten vervat zijn van de besprekingen tusschen Runciman en Henlein, verder het nieuwste plan der Tsjecho-Slowaaksche regee ring en het ontwerp voor een bemiddelingsvoor stel van Lord Runciman, dat bestemd is voor het geval het jongste regeeringsontwerp door de Sudeten-Duitsche partij van de hand zou worden gewezen. I VERWACHTING: Matige, in het Westen tijdelijk krachtige, meest Noordelijke wind, aanvankelijk zwaarbewolkt tot be- trokken met plaatselijke regenbuien, later opklarend, weinig verandering in tempe- ratuur. VERDERE VOORUITZICHTEN: Wraar- H schijnlijk droog weer. lilllll|JIIIIIIIII!llllllllllllllllllllllllllllllllllllll!!!IIIIIHIIHIIII!Hlllllllll^ De onderhandelingen der Sudeten met Praag zijn nog niet hervat; drukke be sprekingen te Londen. Op het partijcongres te Neurenberg hield rijksperschef Dietrich een rede tegen val- sche berichtgeving in de pers. Gala-voorstelling in den Stadsschouw burg. Onverwachte rondrit van de Koninklijke Familie door de verlichte stad. Revue op het IJ van gepavoiseerde oor logsschepen en vlootschouw van parti culiere jachten. Den eersten dag heeft de Jaarbeurs zich reeds in druk bezoek mogen verheugen. Eenige koninklijke besluiten zijn in wer king getreden ter voorkoming van het gebruik van eenden-eieren voor con sumptie. Blijkens schrijven van den hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat ligt het in de bedoeling, een auto-tunnel aan te leggen onder het Noordzeekanaal ten Oosten van Velsen. Daling der werkloosheidscijfers in Augus tus. Monteur te 's Gravenhage gearresteerd, die zich aan een groot aantal oplichtin gen en verduisteringen schuldig heeft gemaakt. Mededeelingen betreffende het verkeer van buitenlandsche reizigers in Neder land in Juli. Vergoeding aan de spek-exporteurs als gevolg van de Deterding-transacties. Pastoor J. de Kroon, te 's Hertogen bosch, is benoemd tot eere-kanunnik van het Bossche Kathed»»l» Kapittel. New-Yorksche beurs: reactie bij kalme markt. O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1