Engeland zal thans duidelijke taal spreken 3 1 NOTA VAN LONDEN AAN BERLIJN Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1938 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21372 ■PP Een beeld van de verwoestingen, die hethoog water in Oost-Duitschland heeft aangericht Roosevelt over den Europeeschen toestand Amerika niet in één front met de Westersche democratieën Het kiesrecht in de V. S. Roosevelt tegen de actie om steun trekkers het stemrecht te ontzeggen Noodweer in Frankrijk Oogsten werden vernield, een twintig-jarig meisje verdronken Het oprukken der nationalisten Vliegongeluk in Argentinië Miss Mildred is vrij gesproken Vlootmaatregelen in Engeland Dag van gebed voor den wereldvrede De kinderverlamming te Keulen Italië krijgt scholen voor de joden Groot-Brittannië zal aan den kant van Frankrijk staan om weer stand te bieden aan iedere agressie in Centraal- Europa Duitsche troepen bewegingen ln het Belgische plaatsje Merchtem heeft een groote brand gewoed, die een huizenblok geheel heeft verwoest De Tsjechische voorstellen Betooging van democra tische partijen De keizerskronen van het oude Duitsche Rijk zijn uit Weenen naar Neurenberg overgebracht. Deze met edelsteenen rijk versierde kunstschatten zijn rond het jaar 1000 vervaardigd Het Weer IlllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIli Prinses Juliana licht ongesteld Feestverlichting in de hoofdstad Blijft tot en met Woensdag gehandhaafd Het vreeselijk ongeluk in Spanje De schoolstrijd in Duitschland Doodelijke val Bij het verwijderen der versiering uit een paal gevallen Oorkonde voor H. M. de Koningin DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN RADIODISTRIBUTIE HAARLEM Het beste uit den aether Billijker en beter TELEFOOX 10010 Waar deer ing voor onze Marine Muziekinstrumenten voor de bemanning van de „Tromp" Olympische Spelen in 1940 De programma-indeeling NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „Omroepers" lie de rubriek jaATiy,-w J*'!-. Y;**>v NEW YORK, 10 Sept. Op vragen betreffende de houding der Vereenigde Staten ten opzichte Van den Europeeschen toestand antwoordde pre sident Roosevelt, dat de Vereenigde Staten niet in één front traden met de Europeesche demo- cratiën in een beweging om Hitier tot staan te brengen. Toen den president daarop vragen Werden gesteld omtrent de afbakening van zijn buitenlandsche politiek, verwees Roosevelt de Vragers naar de kortgeleden door hemzelf en staatssecretaris .Huil uitgesproken redevoerin gen. Tevens wees de president er op, dat een cate gorische ontkenning gepubliceerd was, niet al leen door den Amerikaanschen ambassadeur te Parijs Bullitt, maar ook door de ambassade in Parijs, betreffende het bericht, volgens hetwelk Bullitt zou hebben gezegd, dat de Vereenigde Staten naast Frankrijk stonden in oorlog zoo- Wel als in vrede. Gisteren werd in politieke kringen gesproken over de mogelijkheid, dat drastische wijzigingen zullen worden aangebracht in de Amerikaansche neutraliteitswet. De voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandsche zaken, McReynolds, gaf in dit verband als zijn verwachting te kennen, dat vele leden van het volgende congres gunstig zullen staan tegenover een herziening der wet in dier voege, dat een embargo op wapenen alleen zou kunnen worden toegepast tegen aanvallende na ties. NEW YORK, 10 Sept. President Roosevelt heeft, alvorens naar Rochester- in Minnesota te vertrekken, waar zijn zoon James ernstig ziek ligt, een krachtige verdediging uitgespro ken van het recht voor personen, die werk- loozensteun genieten, om te stemmen. De pre sident ging tot deze verklaring over in verband inet de actie van een groep vrouwen uit New Jersey, die steuntrekkers het stemrecht zouden Willen ontzegd zien. Roosevelt merkte op, dat Wanneer men dien weg eenmaal insloeg, de Volgende stap wellicht zou zijn, dat het stem- lecht alleen zou worden toegekend aan dege nen die een einddiploma van een college be zaten. NIMES, 10 September (Havas) Een nood weer, dat vier en twintig uur duurde, heeft boven de provincie Le Bas Languedoc gewoed. Huizen werden vernield in steden en. dorpen, de Wegen werden door de voortstroomende water massa's uitgehold en tot wilde rivieren her schapen, wijngaarden overstroomden, oogsten gingen verloren. Een twintigjarig meisje is te Caissargues, nabij Nimes, verdronken. De stra ten van Montpelller werden woeste stroomen. Tevens is in dezelfde streek een felle hagel neergeslagen, waardoor de oogsten totaal ver- Woest werden. De schade kan nog niet worden geschat, doch is overal buitengewoon groot. SALAMANCA; 10 Sept. (Havas). In een of ficieel communiqué deelt het hoofdkwartier Van Franco mede, dat de nationalisten verder oprukten in den Ebro-sector en vijf versterkin gen bezetten. Men telde een groot aantal ge vangenen. Ook werden vier tanks buit gemaakt Waarvan er twee in goéden staat verkeerden. Een vijandelijk vliegtuig werd neergehaald. BUENOS AIRES, 10 September (D.N.B.) Twee tweedekkers der marine ziin gisteren tii- dens een oefenvlucht in het noorden der provin cie Buenos Aires neergestort. De eene machine ontplofte, toen zij op den grond neerkwam, ten gevolge waarvan beide inzittenden verbrandden. Van de inzittenden van het tweede vliegtuig was de piloot, een officier, op slag dood, de tweede inzittende werd levensgevaarlijk gewond. MIAMI. 10 Sept. (Reuter). Miss Mildred Gay don, die den auto bestuurde, waarin de graaf van Covadonga verongelukt is, is door de jury van iedere schuld vrijgesproken. LONDEN, 9 September. (Reuter). De admi raliteit heeft vanavond medegedeeld, dat het eerste flottielje mijnleggers, zeven schepen van de Halcyon-klasse, van de volledige bemanning zal worden voorzien en dat het kader van vier kruisers zal worden uitgebreid met reserve- personeel, dat in actieven dienst zal komen. Het verluidt, dat de admiraliteit dezen maat regel heeft genomen uit voorzorg, met het oog op den internationalen toestand. SYDNEY, 10 September (D.N.B.) Minis ter-president Lyons heeft gisteren een door de Australische zenders uitgezonden radioredevoe ring uitgesproken, waarin hij voorstelde Zondag in alle kerken van Australië een „dag van ge bed en afsmeeking voor het behoud van den wereldvrede" te houden. De kerken hebben be sloten hieraan gevolg te geven. KEULEN, 10 Sept. (Reuter). Tengevolge van de kinderverlamming, welke ook in Keulen is uitgebroken, zijn al de scholen en speelplaat sen tot 24 September gesloten. Er zijn in totaai thans 233 gevallen, waarvan er 219 zijn sinds begin Augustus. ROME, 10 Sept. (Havas). De regeering heeft besloten speciale scholen voor lager onder wijs te stichten voor Joodsche kinderen, die onlangs de Italiaansche openbare scholen moes ten verlaten. De nieuwe scholen zullen door den staat worden bekostigd. LONDEN, 10 Sept. (Havas). De diplomatieke redacteur van de „Daily Mail" schrijft: „De Britsche regee ring heeft kort voor middernacht besloten de Duitsche regeering er in duidelijke en formeele termen van in kennis te stellen, dat Groot-Brit tannië niet terzijde zou blijven staan, wanneer Tsjecho-Slowakije het voor werp werd van een militaire agressie. Te dien einde zal Henderson over enkele uren, waarschijnlijk aan Hitier, een nota ter hand stellen. De ambas sadeur had gisteravond, op het oogenblik, waarop hij zich gereed maakte naar Berlijn te vertrekken, een telegram ontvangen, waarin hem verzocht werd te Neurenberg te blij ven, waar hem nieuwe instructies zouden worden meegedeeld. „De gisteren te Whitehall ontvan gen inlichtingen hadden ten slotte tot gevolg Chamberlain te doen beslui ten Duitschland te doen weten, dat Engeland aan den kant van Frank rijk zou staan om weerstand te bie den aan iedere agressie in Midden- Europa". Reuter meldt uit Neurenberg, dat Henderson daar blijft om vanmorgen de parade der Hitier jeugd bij te wonen. Uit Londen wordt aan de „Figaro" gemeld: ,,De Engelsche regeering heeft zoo juist nauw keurige rapporten ontvangen over de laatste troepenbewegingen in Duitschland. Deze rap porten zijn, naar gezegd wordt, geheel van zoodanigen aard, dat de ongerustheid wordt verhoogd, waarmede de Engelsche ministers gisteren den toestand onder oogen hebben ge zien. Zjj verleenen een zekere vastheid aan de ge ruchten, volgens welke de Duitsche regeering zou overwegen een plotselinge actie tegen Tsjecho-Slowakije te ondernemen. Onder deze omstandigheden zou men het Vrijdagavond als bijna zeker beschouwen, dat zeer spoedig instructies zullen worden gezon den aan den Engelschen ambassadeur in Duitschland, opdat hp een onderhoud met Hitier aanvraagt." Blum meldt uit Berlijn aan de Journal": „Laten wij ons niet met illusies in slaap wie gen. Berlijn wil autonomie voor de Sudeten- Duitsche gebieden en zeer waarschijnlijk aan hechting in min of meer nabije toekomst dier gebieden aan Duitschland. Slechts tegen dien prijs, zoo erkent men in Neurenberg, zal Europa den vrede heroveren." De besprekingen te Londen tusschen de ministers en hun raadgevers hebben gis teren meer dan vijf uren geduurd. Het bezoek van Eden aan Lord Halifax en de ontbieding van Attlee door den minister-president toonen aan, dat de kabi- netsleden zich den steun willen verzekeren van de voornaamste groepen en him opvat tingen willen vernemen over de politiek en de te nemen besluiten. Chamberlain zal ook nog sir Archibald Sinclair en Winston Churchill ontvangen. Wij geven hieronder nog eenige Fransche persstemmen: In de „Epoque" schrijft Kerillis: ,,Lord Ha lifax heeft persoonlijk het „Times"-artikel ge desavoueerd. Het is dus zeker, dat het Brit sche kabinet vastbesloten is weerstand te bie den. Op het oogenblik, waarin wij leven, tellen de minuten. Maandag spreekt Hitier. Vandaag nog moeten Daladier en Bonnet hem doen we ten, dat Frankrijk niet de oplossing van een plebisciet zal aanvaarden, aangezien het er zeker van is door een plebisciet heen te wor den geleid naar een diplomatiek Charleroi in afwachting van een ander Charleroi". Romier schrijft in de .Figaro": „Het is waar schijnlijk, dat wanneer eenmaal het maximum aan territoriale autonomie verkregen is voor de Sudeten-Duitschers binnen het kader van den Tsjecho-Slowaakschen Staat Duitschland ook een maximum van practische neutralisatie van Tsjecho-Slowakije zelf zal verlangen. Het is absoluut noodzakelijk, dat Frankrijk en Enge land het van te voren volledig eens zijn over de uitdrukkelijke limieten, die gesteld moeten worden tegenover een dergelijk verlangen tot neutralisatie Want wanneer zou blijken, dat er inderdaad een verschil zou bestaan tusschen de standpunten der beide Westersche mogend heden, dan zou het Fransche standpunt aan de kaak worden gesteld als te behooren tot „een ideologisch geval" en zou Frankrijk naar het isolement worden gedreven". PRAAG, 9 Sept. (Havas) In een lang communiqué geeft de Tsjecho-Slowaaksche regeering een ontleding van haar voorstellen benevens aanvullende bijzonderheden over de negen punten. In dit communiqué wordt gezegd, dat de re geering zich bij de opstelling harer voorstellen voor oogen heeft gehouden, dat het noodzakelijk is de voornaamste vraagstukken onmiddellijk op te lossen, opdat een duurzaam accoord betref fende de nationaliteitenvraagstukken verkregen kan worden. Alle andere problemen zullen nader besproken worden. Er zal steeds voor gewaakt worden, dat de souvereiniteit, de onschendbaarheid en de eenheid van den Staat behouden blijven. Ten aanzien van het ambtenarenvraagstuk heeft men het beginsel toegepast, dat alle na tionaliteiten het recht hebben in alle rangen van het ambtenarencorps vertegenwoordigd te zijn naar verhouding van haar percentage van de geheele bevolking. Om deze verhouding zoo snel mogelijk tot een werkelijkheid te maken, zal men in de komende tien jaar zooveel Duit sche ambtenaren benoemen, dat na die tien jaar het Duitsche percentage ambtenaren be reikt is. Voorwaarde is slechts, dat die ambtenaren de kwaliteiten voor hun functie bezitten. Ambtena ren kunnen worden overgeplaatst, doch elke nationaliteit kan eischen, dat de samenstelling van het ambtenarencorps overeenkomt met de verhouding der nationaliteiten in de admini stratieve afdeelingen. Anderzijds eischen de be- langeh van den Staat, dat in elk gebied van de republiek ambtenaren van een andere nationa liteit, dan die van de bevolking der betreffende streek, geplaatst worden. Het beginsel, dat een rechter niet kan worden overgeplaatst, blijft gehandhaafd. Ook in de centrale administratieve lichamen en de hoogere rechtscolleges moet het ambtena rencorps zijn samengesteld volgens het beginsel van evenredige vertegenwoordiging. Paritaire commissies der nationaliteiten zullen nagaan of de verhouding in acht wordt genomen. De even redigheid zal ook worden toegepast bij de staat huishoudkunde. De begrootingscredieten voor onderwijs, gezondheid en openbare werken zul len worden verdeeld naar evenredigheid der nationaliteiten. Hetzelfde geldt voor leveringen aan den Staat. Ook dit zal door een commissie gecontroleerd worden. De regeering wil verder oonmiddellijk hulp brengen aan de streken, die het meest door de crisis getroffen zijn. Deze hulp zal ver leend worden door een leening van een milliard kroon, waarvan 700 millioen bestemd is voor de Sudeten-Duitsche streken. Het regeeringsontwerp bevat een nieuwe orga nisatie van het taalrecht, opdat de gelijkheid van het Duitsch, Russisch, Hongaarsch en Poolsch met het Tsjecho-Slowaaksch verwezen lijkt wordt. Zelfbesturende lichamen zullen worden gekozen door algemeen, direct en ge heim kiesrecht op den grondslag van even redige vertegenwoordiging. Alle vraagstukken, die 'de Staat niet nood zakelijk aan zichzelf behoeft te houden, zullen aan deze lichamen ter behandeling worden ge geven. De territoriale grondslag van het zelf bestuur moet zooveel mogelijk berusten op de nationaliteit der bevolking, waarbij rekening wordt gehouden met den geografischen en eco- nomischen toestand en de verkeersmiddelen. Bevoegdheidsgeschillen tusschen de verschil lende administratieve organen zullen door een speciaal rechtscollege beslist worden. Alle ontwerpen, waarover geen wetgevende beslissing noodig is, zullen zonder verwijl ver wezenlijkt worden. De noodige wetsontwerpen zullen worden uitgewerkt door de regeering, bij gestaan door vertegenwoordigers der nationali teiten. De wetsontwerpen zullen daarna aan het parlement ter goedkeuring worden voorgelegd. Te Ostrau is gisteren een groote betooging georganiseerd door alle democratische partijen, waaraan werd deelgenomen door ruim 50.000 Tsjechen, Duitschers en Polen. Na de redevoe ringen werd door de partijen de sociaal-de mocratische Duitsche partij en alle partijen der regeeringscoalitie een resolutie aangenomen, waarin onwrikbare toewijding wordt uitgespro ken jegens de Tsjecho-Slowaaksche republiek, instemming met de regeeringsontwerpen ter op lossing van de nationaliteitenproblemen en goedkeuring van alle regeeringsmaatregelen ter verhindering van een ontbinding van den Staat. Aan president Benesj en minister-presi dent Hodza werden telegrammen van dank en trouw gezonden. Hoogste barometerstand 771.8 te Valencia EE en Blacksod Laagste barometerstand 746.1 te Janmauen i VERWACHTING: Matige tot zwakken jf N. O. tot N. W. wind, nevelig tot half of EE zwaar bewolkt, weinig of geen regen, wei- EE nig verandering in temperatuur. H Zon op v.m. 6.26 onder n.m. 7.27 uur. Licht op n.m. 7.57. Maa§ op n.m. 7.18 onder v.m. 7.12. Laatste kwartier 17 Sept. EE H. K. H. Prinses Juliana heeft van morgen haar kamer moeten houden, daar Zij een lichte koude heeft gevat. Vanmorgen is de Prinses dan ook niet uitgereden en vanmiddag zou H. K. H. het groote Huldigingsfeest in het Stadion niet bijwonen. Het groote succes, dat de feestverlichting in de hoofdstad heeft, is voor de gemeente aanlei ding geworden om de torens en de grachten tot en met Woensdag a.s. te verlengen. De particu liere feest-comité's hebben zich hierbij aan gesloten en zoo zal de geheele stad dan ook na Zondag' nog enkele dagen zich baden in een zee van licht. De café's mogen tot en met Woensdag a.s. tot twee uur 's nachts geopend blijven en er mag op deze dagen tot 's avonds half elf straat muziek worden gemaakt. CERONA, 10 Sept. (Havas). Gisteren zijn nog vier gewonden van het ongeluk op den spoorwegovergang nabij Cerona aan hun wonden bezweken. Het aantal dooden is daarmede tot zestien gestegen. VATICAANSTAD, 9 Sept. (Havas) De Os- servatore Romano publiceert den brief der bis schoppen van Beieren, waarin deze protesteeren tegen de sluiting van een groot aantal katholieke scholen in hun bisdommen. Bij het verwijderen der straatversiering te Den Burg (Texel) is de heer W. Bruin, wonende aldaar, uit een paal gevallen. Met een ernstige schedelfractuur en hersenschudding werd de ongelukkige opgenomen en naar zijn woning vervoerd, waar hij hedenmorgen is overleden. De Ned. Ver. Arti et Industriae. heeft aan H. M. de Koningin, beschermvrouwe van de vereeniging, een oorkonde van gelukwensch aangeboden, welke het artistieke -resultaat is van een prijsvraag onder hare leden. De met den eersten prijs bekroonde teekening is op perkament in rood, wit, blauw, oranje en grijs vervaardigd, door George Notenboom te Rotterdam. De oorkonde eindigt met den eerbiedigen wensch: „Blijve Uwe Majesteit tot in lengte van dagen voor Nederland en zijn overzeesche be zittingen gespaard." Engeland zal heden een nota aan Berlijn zenden, waarin het Duitschland waar schuwt voor iedere agressie in Centraal Europa. Roosevelt over den toestand in Europa. Rotterdam gaat drie tunnels bouwen voor het doorgaand verkeer. Nieuwe hefbrug over de Gouwe wordt Woensdag officieel in gebruik gesteld. Maandagmorgen om 10.30 uur zal door de Ver eeniging Amsterdamsche en Rotterdamsche zee assuradeuren aan de bemanning van den flot tieljeleider „Tromp" een geschenk worden aan geboden, bestaande uit een aantal muziekin strumenten voor een fanfarecorps en een jazz band als bewijs van appreciatie voor de door de bemanning bewezen diensten. Het Finsche organisatie-comité voor de Olym pische Spelen 1940 heeft ter voorbereiding van de spelen een betrekkelijk korten tijd ter be schikking, welke zoo veel mogelijk dient te worden uitgebuit. Vrijdagavond reeds werd de eerste voltallige bijeenkomst gehouden, waarop de data der onderdeelen zijn vastgesteld. Deze programma-indeeling luidt als volgt: Zaterdag 20 Juli: Openingsplechtigheid. 2128 Juli: Athletiek. 26 Juli3 Augustus: Zwemmen. 2124 Juli: Grieksch-Romeinsch worstelen. 2729 Juli: Vrij worstelen. 25 en 26 Juli Gewichtheffen. 30 Juli4 Augustus: Boksen. 21 en 23 Juli: Schermen. 29 Juli1 Augustus: Gymnastiek. 2125 Juli: Moderne vijfkamp. 2528 en 30 Juli: Wielrennen. 29 Juli3 Augustus: Paardensport. 21 Juli3 Augustus: Voetbaltournooi. 2427 Juli: Schieten. 30 Juli2 Augustus: Roeien. 2326 en 2930 Juli: Zeilen. 25 en 27 Juli: Kanovaren. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 765.6 Vorige stand: 765.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1