ACHTER DE SCHERMEN VAN DE FEESTWEEK D DE JUBILEUMFEESTEN SfAAK V00/(T Laatste Nieuws Staan 1000 potjes bier I <ggt REMBRANDT EN PALACE FAMILIE CINEMA OUDERS! HANSEN LEERT? 'n Kostelijk bezit De ernst van den toestand Grenstroepen niet gelijk vrij t w H. O. H. KVolMIIKI BELASTING - BOEKHOUDING CONTRÖLE H. KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98 - Telef. 13525 - Haarlem E.N.A.van MEVERDEN ZONDAG 11 SEPTEMBER 1938 DE OVERLADEN RAADS- AGENDA Voorstel op Woensdag om de drie weken te vergaderen brengen in hunne voor-programma's w I Een Profilti-hoofdfilm op zich zelf! De feestelijke intocht van H.M. de Koningin te 1 Amsterdam. I Zanghulde onder leiding v. Dr. Willem Mengelberg 1 1 Nationale gedachtenis-viering in de Nieuwe Kerk I Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk spreekt 1 Herdenkingsrede van Minister Dr. Colijn. 1 Antwoord van H. M. de Koningin. Vaandelgroet en Défilé op den Dam. 1 Het Dubileumkleed van de Hoofdstad. 1 Aubade op den Dam. 1 Tewaterlating van het motorschip „Oranje". 1 De Statiesloep. 1 Rijtoer door de Dordaan. 1 1 Intermezzo. It Eere-promotie van H. M. de Koningin.' M FRANS PERQUIN Telef. 10212 ZWEMINRICHTING KLEVERLAAN Eerste stap voor vernieuwing DE WONINGBOUW IN OOST Het raadsvoorstel reeds verschenen B.M.H.C. OPENT SEIZOEN ACCOUNTANTSKANTOOR Kleverlaan 157 Tel. 12627 Haarlem Sen gedeelte uit Ê(l!k 9QU uitnemend ge. slaagden, allegqrischen bloemenoptocht. Ook Uw Dansleraar Wenst U zekerheid, dat Uw zoon of dochter het a.s. seizoen in PRETTIG EN RESCHAAFD MILIEU Wendt U dan tot het bekende dansinstituut voor DE R.K. MIDDENSTAND ARBEIDERSWONINGEN B. en W. vragen machtiging om tot verbetering over te gaan Flor alia" exposeert Fleurige show in de groote zaal van St. Bavo DE KRUISVAART Feesttornier in 't district Haarlem Programma Radio-centrale Dr. L. C. Kerèbergen Gespannen verhoudingen kunnen tot gevaarlijke incidenten leiden Geen paniekstemming in Praag Als in 1914 Geen nieuwe stap te Berlijn ACCOU NTANT—LID VER.v.NED.ACC HAARLEM AMSTERDAM Bewegingsvrijheid over de zeven dagen der week verdeeld T STAD UWS ^ot>dagmorgen met plaatje Haarlem Wij zouden hier de namen kunnen noe men van de talloozen, die de Haar- lemsche feestweek voorbereidden en haar tot een succes maakten. Maar tien tegen een, dat wij dan de besten onder hen vergeten en trouwens ook een tegen tien, dat de personen in kwestie op vermelding van hun naam toch geen prijs stellen. Daarom laten wij over hen den sluier der wibekendheid, die altijd flatteert, omdat hij °n2ichtbaar maakt. En we bepalen ons tot zeer ordeloozen greep in de ordelijke op- ®enhooping van feestelijkheden, die onderling ^erden verbonden door de voetstappen van de ^Uzikale wandelingen. Er is maar een allegorische bloemenstoet en •haar een Oranjecantate geweest, maar daar- hteschen lagen misschien wel vijftig muzikale 'andelingen. U heeft meegewandeldj onmuzi kaal en broodnuchter, zoo met het 'idee van: j6' moet je mij zien. Nooit wandel ik achter muziekcorps en nu ik het eindelijk eens °e, weet ik niet hoe gek ik moet kijken en Wngen om er gewoon uit te zien, of nog on muzikaler en in een vroolijke stemming. Maar de muzikanten hebben gewandeld of et de gewoonste zaak van de wereld is muzi- aal te wandelen. Of zij met gezwollen wangen Un heelen levensweg afliepen en of het niets 'Jzonders was als ze des avonds een lampje afstaken boven op hun pet, dat zonder sym- °üsche beteekenis was. Zjj verdienen daar zeker een pluim voor. ^'et zoozeer voor hun vanzelfsprekende ge dichten als wel voor hun muziek en hun handelingen. Zij hebben voor het gearticu-' 'eerde feestgedruisch gezorgd, waar jeugdig Maarlem slechts in staat was „hi-ha-ho" en »tra-la-la-la-HAI" voort te brengen. Zij hielden den gulden middenweg tusschen aternmige feesthymnen met orgelbegelei dingen en sopranen en draaiorgels met het lij beperkte repertoire van een drie-cou- Mettig „Violetta", welke melodie er op Ichzelf misschien mag zijn, maar die op den langen duur toch, wjj zouden haast Zeggen, wat eentonig wordt. Eij hebben zich moegeloopen en moegeblazen ?h zij versleten bijna belangeloos hun schoen- 'en. wij schrijven „bijnaomdat de vereeni- Pg ..Koninginnedag" de góede gewoonte heeft a iedere wandeling de muzikanten een con- a, Piptie aan te bieden. In totaal zijn er alleen t aan muzikantenbier 'n duizend potjes uitge- At. Daarnaast werd nog koffie en thee ge zonken, doch voornamelijk door de muzikan- P. die ochtendwandelingen maakten. ®h nu spreken wij nog niet over de con- j. !11Pties van de vergaderende comité-, be- Uurs-, afdeelings- en organiseerende leden, die ,j®ds maanden van te voren op hun vrije avon- bijeen kwamen om te beraadslagen hoe j, Pariem feesten zou. En we hebben nog ge- f.e8en over de optochtthee, die in de rust werd °Pdgebracht. js Duizend potjes bier voor de muzikanten. Dat ürjVoor een persoon een jaar lang iederen dag j^'e glaasjes de vastentijd niet meegerekend, moet u niet spitsvondig gaan denken: „Aha, WAbt lli» TTTrtnvcwi nl /I i r. wimilronFnv* t-, 1V-, ij. heet ik waarom al die muzikanten zoo hun deden en waarom ze zoo hard liepen," jjbt een verversching is voor een overtuigd Pikant slechts een zeer geringe bijzaak. jDp de allereerste plaats is daar het element i Pkunst. Er zijn muzikanten te over, die hun jj lUment meer liefhebben dan hun buren of \ve. huisbel. De buren wat betreft de vrede bei8eris de klarinet- en basrepetities en de huis- meer speciaal in verband met het poetsen, jjj. P dan bestaat er soms nog een zekere riva- v tusschen de verschillende corpsen. Ieder Ijj h hen wil boven de andere uitschitteren in en in koper. Daarom zijn de instrumen- 20o Van onze Haarlemsche muziekkorpsen alle .Prachtig in orde en daarom ook is hun mu- zoo subliem. och er is ook op andere wijze muziek gemaakt in onze stad. Wij hebben het Zqc, verhuurmagazijn van draaiorgels opge- v,,r en stonden versteld over de ontzaglijke SjetScheidenheid. Er stonden er, dié louter ver- be,lng waren en zonder klank. Zij vormden pr 'boerendeel. Maar wij zagen ook een klein, Üa ei}tieloos kastje, dat zong van „Moeder, ik cïfP ,1e niet missen," als je aan den slinger 'b h'^0, Een weemoedig liedje met 27 trillertjes te Pet eerste refrein en 22 in het tweede, want een stukje uit den klankband gescheurd. '°Gn het voor de derde maal uit was kwam klik en toen niets meer. Maar de baas Put verhuurmagazijn zei, dat er nog veel r lh dat kastje zat, juist omdat het zoo een leelijk ding was. En hij draaide zoo hard, dat wij binnen vijf minuten „Lollypop", „Aan den oever" en „Eikenhout is eikenhout" hoorden affladderen. En dat allemaal zonder één klik. „Jij kan 'm van me krijgen," zei de baas, „twee-vijftig per dag. Maar ik zou je raden neem dien grooten voor vijf piek. Een Moorsche juffrouw met bewegende armen en „Wij willen Holland houden" en iets van Chopin. Wij vroegen een dag bedenktijd en wezen naar een koffergramofoon met een breeden, groenen band. „Dat zijn die moderne dingen", zei hij. „Je kan ze over je schouder gooien en in een café een plaatje opzetten. Maar het geluid is niks waard, je hebt altijd nieuwe naalden noodig en de platen breken om den haverklap." In een café is dan ook een strijkje meer op zijn plaats. Maar wist u hoeveel naijver er was tusschen de verschillende orkestjes en bands? Wij zagen vijf Volendammers tusschen het groen en het oranje van een drukbezet terras, die ijverig dansmuziek maakten. Maar aan den overkant van het plein stonden vijf andere Volendammers, die ook graag op het terras ijverig hadden gedaan. Zij gunden hun „dorps'-genooten hun contract niet. En om dat duidelijk te laten voelen zogen zij hun longen vol lucht en trokken zij venijnig en valsch blazend vele malen langs het podium van hun concur renten. En de vijf met het contract in den zak van hun wijde broeken gingen er bij staan om meer kracht achter hun walsen te zetten en zij bliezen zich het zweet tot de venijnigen voor de tiende maal, als een den achter elkaar, het podium passeerden. Toen begonnen zij te schelden. En de be zoekers vonden dit alles nog wel zoo leuk als het dansen en dachten aan een grappig extra-nummer van de directie. Zij vuurden aan en af en gooiden geld naar de vijf een den. Toen was de vrede weer geteekend. Tenslotte willen wij nog wijzen op het vreugdevuur in den regen, als het eenige voorbeeld van een programmapunt, waar bij geen muziek te pas kwam. Misschien juist daarom maakte dit zulk een grootschen indruk. Hier was muziek beslist uit den booze geweest. Dit was een rossige vreugde- gloed, die warmte gaf en spookjesachtige scha duwen tooverde in het natte bosch, die vonken spatte in 't zwarte firmament en de menschen- massa het zwijgen oplegde, omdat er iets van romantiek was in de lucht rond dit vreugde vuur. Iets onwezenlijks in de lichtende con- turen van. het paviljoen en over de gezichten van je overburen. En hoe nuchter zouden wij dit alles niet be keken hebben als wij in plaats van het knet teren der takkenbossen den „Koning Voetbal- marsch" gehoord hadden. Maar een vreugdevuur is slechts vreugdig zoolang het een vuur blijft. Als de vlammen kleiner worden en er nog slechts een vonkende rook overblijft, en de boomen van Den Hout weer een onbestemde grauw-zwarte massa vor men, komt er een einde aan de begoocheling, die verkillend is en somber. Daarom wacht niet tot het allerlaatste einde van een vreugdevuur. Vlucht tijdig naar de stad als de vlam men nog hoog opslaan en zoek op den weg naar het feestelijk verlichte centrum of er nog kleingeld genoeg in uw vestjeszak is voor de eerste tien draaiorgelpetten. B. en W. schrijft aan den raad- Het is gebleken, dat de in art. 6 van het Re glement van Orde voor de vergaderingen van uw Raad vastgestelde regeling van de tijdstip pen dier vergaderingen in de praktijk niet vol doet. Eenerzijds is in het algemeen een verga dering twee maal per maand, in verband met het aantal en den aard der te behandelen stuk ken geenszins noodig, anderzijds leiden de be woordingen van dat artikel er toe bij de vast stelling van den datum eener vergadering zoo veel mogelijk den tweeden of den vierden Woensdag van de maand aan te houden, omdat mag worden aangenomen, dat uw leden in ver band met deze regeling die data vrij houden. Dit brengt echter met zich mede het nadeel, dat de tijdsruimten tusschen twee vergaderin gen bij uitstel wordt verlengd tot vier, somtijds tot vijf weken, als gevolg waarvan dan de agenda meer punten bevat dan voor een goe den gang van zaken wenschelijk moet worden geacht. Om deze bezwaren te ondervangen en tevens tegemoet te komen aan de wenschen, die in dit opzicht in uw vergadering zijn geuit, hebben wij de eer u voor te stellen, de betref fende bepaling zoodanig te wijzigen, dat voor taan in den regel op Woensdag om de drie we ken een vergadering zal worden gehouden. Het ligt in het voornemen van den Voorzitter van ons College, deze regeling zoodanig toe te passen, dat een incidenteele afwijking geen wij ziging brengt in de krachtens deze regeling te verwachten data in het algemeen, zoodat indien b.v. een vergadering een week zou worden uit gesteld, de daarop volgende vergadering zoo eenigszlns mogelijk reeds twee weken later ge houden wordt. KUNT U PROFITEER^ VAN DE ZOMERPRijiEN B. en W. schrijven aan den raad: De eigenaar van den grond, gelegen ten noor den van de ijsbaan tusschén de spoorbaan HaarlemUitgeest en de Delft, groot plm. 13.040 M2., heeft zich bereid verklaard tot verkoop daarvan aan de gemeente voor 20.000. Te zijner tijd kan op bedoelden grond een zweminrichting worden gesticht ter vervanging van de bestaande inrichting aan de Delftlaan welke niet aan de daaraan te stellen eischen voldoet. Wij stellen u voor tot aankoop te besluiten. B. en W. stellen voor behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord holland, aan de N.V. Bredero's Bouwbedrijf, te Utrecht, tegen den prijs van f 105.000,in koop af te staan, grond, gelegen aan de Ten Katestraat, de De Genestetstraat en de Van Koetsveldstraat, groot 13.130 m2, zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen honderd woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Zondag 11 September wordt het hockeysei- zoen door B.M.H.C. officieel geopend. Om twee uur zal de burgemeester van Bloemendaal Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, door het hijschen van de clubvlag de twee nieuwe velden en het club huis, waarmede het terreinencomplex van de hockeyclub is uitgebreid, aan het bestuur van B.M.H.C. overdragen. Vele genoodigden o.a. het college van Burgemeester en Wethouders, en de Bloemendaalsche Gemeenteraad zullen bij deze voor de landskampioenen belangrijke gebeurte nis aanwezig zijn. B.M.H.C. krijgt in het komen de seizoen de beschikking over 4 prachtig ge legen speelvelden en het bestaande clubhuis van de voetbalvereeniging „Bloemendaal", dat belangrijk vergroot en wat inrichting en aan zien betreft tot de fraaiste in den lande zal gaan behooren. Het volgende programma is samengesteld: 11.30 uur: Jeugdwedstrijden, waaraan 4 elf tallen van B.M.H.C. deelnemen.; 2 uur Officieele overdracht der nieuwe vel den door den Burgemeester van Bloemendaal; 2.30 uur B.M.H.C. I—H.D.M. I; 2.30 uur: B.M.H.C. IV—H.D.M. IV; 3.30 uur: B.M.H.C. II—H.D.M. II; 3.30 uur: B.M.H.C. III—H.D.M. IIL Het eerste elftal van BMHC verschijnt geheel volledig en in de volgende samenstelling: N. Dalmeyer B. Brusse A. Stüker K. de Wit H. van Alphen M. Oei L. de Roos, A. de Roos, B. Schmeink, P. Gunning, K. de Jong. BMHC II: L. de Kadt H. Reus H. Dalmeyer B. v. Geyn Ir. P. H. Schoute, H. Wolterbeek J. Mulder, P. Breitenstein, C. v. d. Zouwe Chr. Rentjes R. Reynalda. Waar in het komende seizoen door de elftal commissie van BMHC alle aandacht aan het opkweeken van goede reservekrachten geschon ken zal worden, zijn in de lagere elftallen tal van jongere spelers opgenomen die tijdens de reeds gehouden oefeningen bijzonder op den voorgrond traden. Prospectus wordt U gaarne gezonden. Aanmelding en spreekuur van 7 tot 10 uur n.m. Alle gewenste inlichtingen! B. en W. schrijven aan den Raad: De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij circulaire van 23 Juni 1938 ter kenis van de gemeentebesturen gebracht, dat de Regee ring bereid is, steun te verleenen voor het ver beteren van bestaande arbeiderswoningen. Zooals de Minister terecht opmerkt, zou het, van economisch standpunt bezien, onjuist zijn tot nieuwbouw over te gaan, indien met betrek kelijk geringe offers het bestaande woningbezit in de behoefte zou kunnen voorzien. Gedacht wordt aan het verbeteren van de inrichting van verouderde woningen, het treffen ■'an voorzieningen tegen vochtigheid of brand gevaar, het verbeteren van de sanitaire instal latie, aansluiting aan de rioleering, het r-estau- reeren van verwaarloosde woningen, het aan brengen van gas, water of electriciteit, het splitsen van voor de huidige verhoudingen on doelmatige perceelen in verschillende wonin gen, enz. Evenwel verdient het geen aanbeveling om medewerking te verleenen voor het verbeteren van woningen, die binnen afzienbaren tjjd voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komen of die een ongunstige ligging hebben, bijv. aan sloppen of op inpandige terreinen. Het aanbrengen van verbeteringen in de ove rige oude arbeiderswoningen zal ongetwijfeld goede resultaten kunnen opleveren, getuige hier aan het. feit. dat in de jaren 1928 tot 1932 een 200-tal woningen tengevolge van een aanschrij ving op grond van de Woningwet zijn verbe terd, welke verbetering ten aanzien van zeker 60 pet. dezer woningen een succes genoemd kan worden. Konden bij deze aanschrijvingen alleen nood zakelijke voorzieningen worden gevorderd, nu premies in uitzicht worden gesteld, zullen ver moedelijk de eigenaren ook te vinden zijn voor wat men zou kunnen noemen het modemiseeren hunner woningen. De premie uit 's Rijks kas wordt slechts ver strekt onder voorwaarde, dat de gemeente te gelijkertijd een bijdrage van de helft der Rijks- premie uit de gemeentekas verstrekt. De premie zal in totaal bedragen 1/3 van de kosten der verbetering, met een maximum van ƒ165.per woning. Ingeval van zeer ingrij pende verbetering kan daaraan ten hoogste f 720.— ten koste worden gelegd en kan de pre mie tot ten hoogste ƒ240.— worden opgevoerd Van de premie zal 2/3 deel door het Rijk en 1/3 deel door de gemeente worden gedragen Derhalve komt van de premie per woning ach tereenvolgens maximaal 110.en 180.ten laste van 's Rijks kas en 55.en 80.ten laste van de kas der gemeente. Wij stellen U voor ons te machtigen om in daarvoor in aanmerking komende gevallen me dewerking te verleenen aan de uitvoering van de in bedoelde circulaire omschreven regeling. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De Vereeniging „Floralia", de vereeniging, die jaarlijks een wedstrijd in het kweeken van planten door kinderen van de Lagere School organiseert, exposeert op het oogenblik in de groote zaal van gebouw St. Bavo aan de Sme- destraat. Ruim vijfhonderd kinderen hebben dit jaar hun zelf gekweekte planten, die zij in het voor jaar als stekjes hebben gekregen naar deze tentoonstelling gestuurd en het moet worden gezegd, dat er inderdaad mooie planten te be zichtigen zijn, vooral als men in aanmerking neemt, dat het kweeken geheel en al door de kinderen is geschied. Het is alleen jammer en het Bestuur der vereeniging „Floralia" be treurt dat ook ten zeerste dat niet alle kinderen, die in het voorjaar planten kregen, deze nu naar de tentoonstelling zonden. Van de vijfhonderd inzendertjes kregen er tachtig een prijs. De voorzitster, mevrouw G. J. Risselade heette in haar openingswoord allereerst welkom den heer W. J. B. van Liemt, wethouder van So ciale Zaken, die het Gemeentebestuur verte genwoordigde, en den heer H. v. d. Weyer, In specteur van het Lager Onderwijs in de In spectie Haarlem. Zij betreurde het ten zeerste, dat het aantal inzendingen ieder jaar minder wordt. Zij schreef dit toe aan de tegenwoor dige sfeer van haast en gejaagdheid, die lang zamerhand ook de kinderen in haar greep klemt en hen geen geduld meer doet hebben, met liefde en toewijding hun stekje tot een prachtige plant op te kweeken. Het Floralia- als de meubelen com fortabel en geriefelijk zijn; de stoffering met zorg en smaak is ge kozen; als kortom alles 'n intieme, gezellige sfeer ademt dan is het bezit van zo'n in terieur 'n bron van veel en blijvende vreugde. Ga eens met Spierings uit de Schoutensteeg praten hij heeft menige „bron" doen ontspringen en de kosten vallen mee. Voor reparaties, ver nieuwingen of veran deringen aan meubels en interieur naar: Ss> MEUBELMAKERIJ STOfFEERDSRU-REBAR INR. SCHOUTENSTEEC A 1. aARTEUOIUSSTR.TEl-I6S2A HAARLEM werk beoogt toch zoo'n schoon doel. Het leert den kinderen oog te hebben voor het mooie en edele der natuur. Zij hoopte, dat volgend jaar meer belangstelling zou bestaan en opende de expositie. Wethouder van Liemt vond het jammer, dat Mevrouw Risselade geen vreugdevolle klanken kon doen hooren. Hij was het volkomen eens met de voorzitster, dat Floralia een schoone taak heeft en was ervan overtuigd, dat de ver eeniging die taak in de afgeloopen jaren bui tengewoon vervuld heeft. Met de behaalde suc cessen felicitèerde wethouder van Liemt de voorzitster en het geheele bestuur. De heer v. d. Weyer was door de openings rede van Mevr. Risselade ook overtuigd gewor den, dat Floralia prachtig werk verricht. Hij achtte het van zeer groote opvoedkundige waarde en zegde dan ook zijn volle medewerking en propaganda bij het schoolbezoek toe. Hij hoopte, dat de vereeniging daarvan volgend jaar de vruchten zal mogen plukken. Dat hij met zijn woorden het bestuur van Floralia een hart onder den riem had gestoken, bewees het krachtige applaus. De aanwezigen bezichtigden hierna de expo sitie, die indien niet wat betreft kwantiteit, dan zeker wat betreft kwaliteit op een vrij hoog peil stond. Wij kunnen eenieder dan ook aanraden op deze tentoonstelling een kijkje te gaan nemen. Hedenmiddag om drie uur precies zal op het H.B.C.-terrein (naast het verenigingsgebouw) aan den Heerènweg t.o. de R.K. Kerk te Heem stede, een feesttornier worden gehouden, waar bij, behalve leidsters, leiders, kruisvaarders en St.' Jansknapen ook de ouders en belangstellen den van harte welkom zijn. Moge velen van deze gelegenheid gebruik maken eens nader met dezen tak van katholieke jeugdbeweging kennis te maken. Progr. 1: Hilversum 2. Pro gr. 2: Hilversum 1. Pre gr. 3: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs Radio; 12.05 Radio P.T.T. Nord: 12.20 Ned. Brussel; 5.20 Parijs Radio; 6.35 Frans Brussel; 7.20 Ned. Brussel; 7.50 Diversen; 8.20 London Regional; 8.50 Fransch Brussel; 10.20 Ned. Brussel; 10.30 Pauze; 10.35 Keulen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen; 10.35 London Regional; 1.20 Droitwich; 4.20 London Regional; 5.20 Droitwich; 6.45 London Regional: 7.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoonplaten-concert1. Was kann so schön sein; 2. Mr. and Mrs, is the name; 3. Wenn die Sonne hinter den Dachern versinkt; 4. You are my lucky star; 5. Stars in my eyes; 6. Le mur cle ton jardin; 7. Vilja Lied; 8. Ich steh' im Regen; 9. Alles tue ich aus Liebe; 10. Die ganz.E Welt dreht sich um Liebe; 11- Folly Wolly Doodle; 12. Ho! Ho!; 13. Dort wo die Waldei grühn; 14. Tiritomba; 15. Kinostar; 16. Flir tation Walk; 17. Mein Herz ist voller Sonnen- schein; 18. Take me back my boots and saddle 8.0012.00 Diversen. Hoewel dr. L. C. Kersbergen, geneesheer-di recteur van het St. Elisabeth's Gasthuis op 30 Juli 1938 den 65-jarigen leeftijd bereikte, zal hij. overeenkomstig voorstel van het college van Regenten, tot 1 Juli 1939 in dienst blijven. PRAAG, 10 Sept. (Reuter) Algemeen voelt men, dat de komende 24 uur zullen be slissen, of de onderhandelingen tusschen de regeering en de Sudeten-Duitschers in vrede zullen verloopen, of dat Duitschland een willekeurige regeling wil trachten op te leggen, hetgeen oorlog zou beteekenen. De mogelijkheid voor eenig ernstig incident, voorkomend uit de spanning en animositeit, aangewakkerd door de weken- en maandenlange propaganda van Duitsche zijde, mag niet over het hoofd worden gezien. Sinds de Sudeten- Duitsche leiders de orders aan hun aanhan gers, zich van provocaties te onthouden, heb ben ingetrokken, is een volslagen Verandering over de Sudeten-Duitschers gekomen, die thans voor geen beleedigingen en provocaties terug deinzen. Dagelijks zijn er incidenten op steeds grooter schaal en van steeds grootere strekking. De Tsjechen houden zich nu rustig, maar daar vele centra van nazi-activiteit tevens militaire cen tra zijn, kan er zeer gemakkeiyk een uitbarsting komen. Evenwel valt er in Praag geen teeken van op winding, en nog minder van paniekstemming te bespeuren. Naar uit Washington wordt gemeld is daar het rapport van den ambassadeur te Londen, Kennedy, ontvangen aangaande zijn onderhoud met Lord Halifax. Hull bleef den geheelen middag op zijn bu reau om het rapport betreffende de jongste ont wikkeling in Europa te bestudeeren. -De „Washington Star" schrijft in een hoofd artikel dat James Gerard, de ambassadeur te Berlijn, in 1914 een telegram naar Washington neeft gezonden, waarin hij verklaart, dat de situatie van het oogenblik gelijk is aan die van 1914 en dat het eenige, wat den oorlog nog kan tegenhouden is een krachtige verklaring van Londen, dat als Frankrijk in oorlog komt, Londen de zijde VEin Frankrijk zal kiezen. Uit een officieele verklaring van Hedenavond na de bespreking der ministers, blijkt, dat geen nieuwe stap in Berlijn noodig wordt geoordeeld. Dit wil niet zeggen, dat men in Londen den toestand met meer optimisme beoordeelt. De uit Berlijn en andere deelen van net Duitsche Rijk ontvangen inlichtingen wettigen zulk een gevoelen geenszins. Het kabinet zal moeten be slissen of andere maatregelen noodig zijn om Duitschland te overtuigen van den ernst, waar mede de Britsche regeering den toestand be ziet. GED.OUDE GRACHT02 P.C.HOOFTSTRAAT 7 TELEFOON 18707 tel. 90361 - 22367 Naar wij vernemen wordt de bewegings vrijheid van de militairen, behoorende tot de grensbataljons, welke normaal op Zater dag (na den dienst) en op Zondag wordt verleend, voorloopig en behoudens bij groo tere oefeningen, over de zeven dagen van de week verdeeld. Heden overleed tot onze diepe ïroefheid, plotseling, na een Korte doch hevige ziekte, nog voorzien van het H. Oliesel, in het St. Elisabethsgasthuis :e Amersfoort, onze dierbare Vader, Grootvader, Behuwd- vader, Zwager en Oom, de Heer HENRÏCUS CLEMENS KAMPMEI JER in den ouderdom van bijna 69 jaar. Haarlem, 10 September 1938 Haarlem E. N. P. KAMPMEI JER PAPAVO INE Soestdijk Mr. A. H. I. M. KAMP- MEIJER echtgenoote en kinderen Haarlem Fr. H. J. H. KAMPMEI JER Bussum F. J. M. KAMPMEI JER Haarlem M. KAMPMEI JER J. KAMPMEI JER Oudenbosch M. A. PAPAVOINE (Br. Raphael) Amersfoort H. F. PAPAVOINE echtgenoote en kinderen De H.H. Uitvaartdiensten zul- en Woensdag a.s. in de Paro chiekerk van het Allerh. Hart te Haarlem gehouden worden. Om 7% en 8 uur de stille H.H. Missen en om half tien de olechtige gezongen Requiem mis. De begrafenis zal dien dag op 't R.K. Kerkhof te Amers foort geschieden. Eenige en algemeene kennis geving

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3