Engelands eerste kamp voor Katholieke Actie Heftige rede van Goering de prawda verboden ZONDAG 11 SEPTEMBER 1938 ROEIEN Roeifestijn op den Amstel Uitstekend geslaagd onderdeel van de feestweek De uitslagen De Fransche koloniën De Fellachen betuigen hun trouw aan het moederland De Negus zendt geen vertegenwoordiger Fryske Academy geopend VOETBAL IN ENGELAND Weinig buit voor de Londensche clubs Slechts Chelsea en West Ham United bemachtigen één punt PAARDENSPORT Concours-hippique te Brasschaet Weer fraaie Néderlandsche successen Zege voor Ritmeester Pahud LAWNTENNIS OM DE NATIONALE TITELS Mej. Rollin Couquerque-Karsten kampioenen gemengd dubbelspel CRICKET HERMES-D.V.S.REST VAN NEDERLAND MOTORSPORT K.N.M. V .-najaarsreünie Felle beschuldigingen aan het adres van Praag Het oppotten van bank biljetten gevaarlijk De politieke spanninè De koloniale kwestie De bankbiljetten VLIEGVERBOD IN WEST- DUITSCHLAND Men schrijft ons: Er hebben de laatste jaren in Engeland al heel wat gebeurtenissen plaats gehad op 't gebied van de Katholieke Actie, maar deze zomer bracht tocb. nog weer iets nieuws. Op verzoek van Kardinaal Hinsley, Aarts bisschop van Westminster, organiseerde de Graal een „Katholieke Actie-kamp" voor meisjes, spe ciaal voor studeerende meisjes. Nadat de eerste oproep was gedaan, liet het resultaat zich niet lang wachten: in verwonderlijk korten tijd had den meer dan 130 meisjes, tusschen de 16 en 21 jaar, zich reeds opgegeven. Zij vertegen woordigden de 12 meest bekende, uitnemende Engelsche scholen, vooral de scholen van het Sacré Coeur waren zeer goed vertegenwoordigd. Het kamp werd gehouden In Ashbumham Place in Sussex, op het 10.000 akkers groote landgoed van Lady Catherine Ashbumham, de eenige dochter van den laatsten Graaf van Ash bumham, een van de oudste adellijke geslach ten van Engeland. Lady Catherine Ashbum ham, zelf ijverig lid van de Graal stelt regelmatig haar prachtig huis en uitgestrekt landgoed voor Graalretraites en Graalkampen open. Het kamp werd opgeslagen tegen een zacht- glooienden heuvel; aan alle zijden stonden de statige ceders en hooge esschen, en beneden in het dal kabbelde het riviertje, de Ashbum, waaraan het landgoed zijn naam ontleent. In het midden wapperde vroolijk de groen- wit-gouden Graalvlag hoog aan den mast. Het is niet de fout van de studeerende meisjes, noch van degenen, die haar onderwijzen, dat zij over 't algemeen maar een vaag begrip heb ben van Katholieke Actie. Op school hebben zy him examens, waar hard voor gestudeerd moet worden. Bovendien nog dikwijls een of meer speciale cursussen die zij moeten volgen. Dit alles laat weinig tijd over voor andere dingen. Gaarne ondernam de Graal dus dit werk. Het moest in aanmerking nemend de vele en in spannende studie van de deelneemsters va- cantie en studie te zamen zijn. Zoodoende werd de dag verdeèld in werken, sport, rust, speechen, kampvuur. De idee van een kamp is, dat iedereen haar aandeel heeft in het werk en er dit zoo goed mogelijk afbrengt. In het Katholieke Actie-kamp waren de meisjes verdeeld in verschillende groepen: de eene groep kookte, een andere haalde water of hield het kamp in orde, weer een andere groep maakte groente schoon of be diende aan de maaltijden. Zoo had elkeen haar taak, die eiken dag wisselde. Om het algemeene werk te vereenvoudigen, waschte iedereen haar eigen borden, kopjes, mes en vork. Na lederen maaltijd kon men de deelneemsters zien staan bij de groote teilen bij de openlucht-keuken, om haar beurt af te wachten. Het was een leuk fleurig gezicht: al die jonge meisjes in hun frissche kampjurken en bijpassende hoofddoe ken, die met hun verschillende kleuren het kamp een fleurigen aanblik gaven. lederen dag werd begonnen met een H. Mis om 8 uur in de open lucht, daarna ontbijt buiten onder de prachtige denneboomen in twee lange rijen. Dan begon het werk. De Kamp-com mandante hield dagelijks inspectie en het was werkelijk buitengewoon leuk te zien, hoe vlug de meisjes, waarvan de meesten nog nooit een kamp hadden meegemaakt, hun taak met zorg afwerkten. Zelfs de speciale manier om hun bed op te maken, scheen geen moeilijkheden op te leveren. De warmte was in die dagen voor het En gelsche klimaat tenminste bijna tropisch te noemen. Een of tweemaal slechts werden de kampers verrast door een regenbui, die in hevig heid met het zonnetje scheen te wedijveren. Maar deze buitjes konden het vertrouwen toch niet wegnemen. Waarschijnlijk hadden ze alle maal in hun jeugd het liedje geleerd: „Avondrood, mooi weer aan boord, „Morgenrood, water in de sloot." En niets vermocht hun geloof daaraan te laten wankelen. Iedere avond gaf een roode lucht en.... dus bleef het mooi weer! Het kamp lag dicht bij het huis; de speechen werden gegeven in een van de oude halls, die door Lady Catherine aan de Graal was afge staan. Na elke speech verscheen aan den eenen muur een gekleurd biljet, waarop de or ganisaties van Katholieke Actie vermeld ston den, die gedurende die speech besproken waren. Daartegenover was een groote eiken tafel ge plaatst, waarop een keur van boeken en tijd schriften, die alle handelden over Katholieke Actie en de vele mogelijkheden tot apostolaat. De zitplaatsen bestonden voor het meeren- deel uit kussens op den grond, enkelen konden plaats nemen op de zware eikenhouten banken, die tegen de muren stonden. Het kamp zou geopend worden door den be kenden Pater Martindale S.J. Daar Pater Mar- tindale eenige dagen vóór de opening ziek werd, nam de President van de pas opgerichte „Ca tholic Action Board" in Westminster, de Hon. Henry Hope, zijn plaats in. „Katholieke Actie is niet iets nieuws, zij is al bijna 2000 jaar oud. Het eenige verschil is, dat wij in dezen tijd door onzen Paus Pius XI worden opgeroepen om er georganiseerd onder leiding van de Bisschoppen aan deel te nemen. Een bijzonder karakteristiek van goed begrepen Katholieke Actie is: haar eindelooze gevarieerd heid. Daarom is het zaak, die taak, dat werk te kiezen, dat Je ligt, waar je gaven en talenten voor hebt." Een speciaal kenmerk van dit kamp was, dat alle sprekers door de meisjes zelf werden in geleid en na afloop bedankt. De deelneemsters kweten zich zoo spontaan en flink van deze taak, dat menig spreker en spreekster van be roep het haar niet verbeterd zou hebben. Mr. Prank Sheed, de bekende Katholieke uit gever en president van de Catholic Evidence Guild (Gilde van de Klare Waarheid) sprak over het werk, dat door dit Gilde verricht wordt, lederen dag kan men deze sprekers hooren in Hyde Park en op vele andere punten van deze grootstad, waar zij niet alleen uitleg geven van De "buitenlucht maakt grage magen. Een warm hapje smaakt beter dan anders de Katholieke leer, maar de omstanders ook uitnoodigen en aansporen er vragen over te stellen. Mr. Sheed inviteerde zijn gehoor hem in den geest naar Hyde Park te vergezellen. Dit werd een geduchte proef, hoever hun gods dienstkennis zich uitstrekte. Op goed geluk wer den twee van de deelneemsters uitgekozen om achtereenvolgens te spreken over de Biecht en de Onfeilbaarheid van den Paus. Daarna speelde Mr. Sheed de rol van een echten „Hyde Park opponent." De studie van de Liturgie neemt een groote plaats m in de Katholieke Actie. Dom Bernhard Mc Elligott O.S.B. sprak over dit onderwerp in verband met de Katholieke Actie. „Sommige menschen denken, dat de parochie- clubzaal de kern is van de Katholieke Actie", zeide bij, ,maar dit is niet waar: het centrum van de'Katholieke Actie is het altaar." Al eerder had Pater Clifford Howell S.J., de kamp-aalmoezenier, hierop den nadruk gelegd in zijn conferentie over „Het eerste doel van de Katholieke Actie: de heiliging van het individu." Hij toonde aan, dat alle leven, zoowel natuurlijk als bovennatuurlijk, z'n rhythme heeft. Ons leven en alle andere gaven komen van God, in een voortdurenden stroom. De voorwaarde, dat deze stroom van gaven nooit onderbroken zal worden is, dat wij ook iets aan God moeten teruggeven. En er is maar één zaak, die wij kunnen geven, en die waarde heeft in de oogen van God. Dat is het offer van Zijn Zoon." Na de speechen wandelden de deelneemsters m het mooie bosch. Onderwijl werd het gehoorde levendig besproken. Ook 's avonds bij het kamp vuur, zoo onder de liedjes door, kwamen deze onderwerpen geregeld ter sprake. Voor het kampvuur werd iederen avond een ander plekje opgezocht; nu eens midden in het bosch, dan weer dicht bij het groote meer. Als vanzelf vormden zich verschillende „kamp- koren.". Eén avond zongen de leerlingen van de Sacré Coeur-scholen, een anderen avond ver rasten de Schotsche Graalleden het gezelschap op oude liederen van het Schotsche Hoogland, die prachtig klonken op het mooie plekje onder de donkere boomen. Een van de meest succesvolle speechen was die van Barones Beaumont over het geheim van een gelukkig huwelijksleven. Zelf moeder van 4 zoons en 4 dochters kon zij met recht spreken over den tact, de kleine attenties, het weten te geven en te nemen en alle andere hoedanig heden, die een meisje nu reeds moet trachten aan te kweeken, om later in haar huwelijk waarlijk gelukkig te zijn en gelukkig te maken. Denzelfden dag toonde Mr. David Walker, een van de meest populaire Engelsche journa listen, hoe wij als jonge meisjes ook de pers kunnen beïnvloeden. Het meerendeel van de menschen denkt juist zooals de krant, die ze lezen. Het is dus van belang de publieke opinie te beïnvloeden. Maar geen aanvallende of opper vlakkige berichten over het Katholicisme, dat doet meer kwaad dan goed. De beste propaganda is: aantoonen, dat ons geloof redelijk is en aan trekkelijk. Menig studeerend meisje had een slecht of verdraaid idee over sociale kwesties. Twee spreeksters waren uitgenoodigd hierover een uiteenzetting te geven. Miss Nancy Hugh Smith sprak over de gevolgen van de armoede bij duizenden en duizenden van het Engelsche volk. Geduldig in afwachting op wat de kooksters hébben bereid Als de Katholieken eens meer hun verbeelding zouden gebruiken op dit punt, dan zou er niet meer gevraagd behoeven te worden om dezen nood te helpen lenigen, maar zij zouden vrij willig komen en het als een voorrecht Be schouwen te mogen helpen. In Engeland realiseert men zich nog te wei nig, hoeveel invloed een vrouw kan uitoefenen, wanneer zij gekozen wordt in de plaatselijke stads- en gemeentebesturen. Mrs. Kemball, een gemeenteraadslid met een ervaring van 25 jaar, overtuigde de deelneemsters van dezen invloed. Ieder van hen moet alles doen, om in haar deel van Engeland (en ze kwamen uit deelen van Engeland en Schotland) dezen invloed zoo groot mogelijk te maken. Mr. Robert Speaight, de bekende tooneel- speler en schrijver, vertelde over bet apostolaat van het tooneel. Hij liet zien, dat er in tooneel- kringen een duidelijke strooming valt waar te nemen van meer belangstelling in godsdienstige zaken. Een bewijs hiervan is de goede ontvangst van stukken als: „Murder in the Cathedral" en „Glorious Morning". Mochten er onder de aan wezige meisjes eenige zijn, die het tooneel als haar loopbaan zouden kiezen, dan gaf hij hun een goeden raad: „Het voorbeeld van een waarlijk overtuigd Katholiek leven van een acteur of actrice zal zeker zooveel zielen voor God kunnen winnen, als al diens woorden of twistgesprekken." Behalve deze spreeksters en sprekers had de Graal vertegenwoordigers uitgenoodigd van ver schillende Jeugdorganisaties in Engeland, o.a. de „Young Christian Groups" en de „Legion of Mary". En den laatsten dag sprak de Presi dente van de Graal over den Graalgeest. Zij nam als onderwerp de woorden: „Het is _de geest, die levend maakt." Allen konden zij dien Graalgeest brengen, elk in dat deel van Enge land, waar ze woonden, juist zooals 2 jaar ge leden 5 andere leidsters dien Graalgeest ge bracht hadden naar het Australische continent. Op dezen avond werden* ook de practische plannen gemaakt. Iedere vereeniging van Ka tholieke Actie was besproken; nu moesten zij besluiten, wat ze persoonlijk wilden doen voor de Katholieke Actie. Er werd een geheime stemming gehouden, welke tot resultaat had, Een kijkje in het „Katholieke Actie-kampin Ashbumham Place in Sussex. Zang en voordracht bij het kampvuur Tusschen Berlagebrug en Hoogesluis zijn vanmiddag als onderdeel van de feestelijk heden te Amsterdam roeiwed/trijden ge houden, welke door prachtig weer en een flinke publieke belangstelling begunstigd werden en ongetwijfeld van propagandisti sche waarde zijn geweest. Op de terrassen van de verschillende clubgebouwen hadden zich vele vrienden en kennissen verzameld, langs de oevers en vooral op de nieuwe brug nabij de Ceintuurbaan zag het zwart van de belangstellenden, die een vlot afge werkt programma van aangename verschel- denheid te zien kregen. Begonnen werd met een wedstrijd voor da- mesvieren over een afstand van 800 m., een schouwspel, dat men hier te lande maar heel weinig ziet. Zeer goed was dan ook vaak het gebrek aan routine en technische vaardigheid te bemerken, maar niettemin zal dit nummer zijn nut wel gehad hebben en de dames wier pen zich met overgave.in den strijd. In de eer ste heat won De Hoop met eenige lengten voorsprong op de Deutsche Ruder Verein. ter wijl Nereus de zwakste bleek. In de tweede heat werden de Willem 3 dames eerste voor Poseidon en De Amstel. In den eindstrijd werd het ploegje van De Hoop tenslotte winnaar van den WUhelminabeker voor de Deutsche Ruder Verein en Willem 3. In den wedstrijd der achten voor heeren. waarbij ten Noorden van de Berlagebrug gestart werd, zag men een vinnigen, vrijwel gelijkop- gaanden strijd, welke tenslotte In een zege voor De Amstel eindigde, welke vereeniging even eens een Wilhelminabeker veroverde. „Gemengde acht" Een uniek nummer was ook de wedstrijd in achten, bemand door vier dames en vier heeren met een dame aan het stuur. De Hoop had tot vlak voor de finish voor het clubgebouw van de Amstel een goede kans op de overwin ning, maar een der dames kon het tempo niet bijhouden, geraakte uit het rhythme en Willem 3 legde beslag op de eerste plaats. In het komisch nummer had men zich toch meer,deelnemers gewenscht dan slechts twee, die echter door originaliteit uitmuntten. De Amstel bracht een met waterplanten en water riet „versierde" boot op het water, waarin vier kikvorschen plaats namen, gestuurd door een ooievaar. Dat het tenslotte tusschen deze vijanden uit het dierenrijk niet goed kon gaan, was te voorzien, zoodat de Kikvorschen ten einde raad het hun vertrouwde natte element opzochten en al kwekkend in den Amstel rond sprongen. De Hoop had gezorgd voor eep boot. waarin, matrozen waren gezeten, die groteske maskers achter het hoofd hadden gebonden hetgeen bij het roeien inderdaad een zot gezicht opleverde. Tot slot van dezen geslaagden mid dag werd een estafette verroeid over 4 x 800 m„ waarbij achtereenvolgens geroeid werd in overnaadsche vieren, bemand met dames, vier- rleir.swherries voor heeren, gestuurd door eer; dame, overnaadsche tweeriemsgieken voor hee- en met een stuurvrouwe en achten, uitsluit- tend bemand met heeren. Het werd een span nende strijd tusschen Poseidon en Willem 3, welke tenslotte in het voordeel van Willem 3 «indigde. Na afloop werden in het gebouw van „De Hoop" door den heer C. W. Kok de prijzen uitgereikt. Do uitslagen luiden: Damesvieren: eerste heat: 1. De Hoop, 2. Deutsche Ruder Verein op 3 lengten, 3. Nereus op vele lengten. Tweede heat: 1. Willem 3, 2. Poseidon op 1 y2 lengte, 3. De Amstel op 13A lengte. Eindstrijd: 1. De Hoop, 2. D.R.V. op A lengte. 3. Willem 3 op 1 lengte. Achten: 1. De Amstel, 2. De Hoop op 1 lengte, 3. Poseidon op VA lengte. Achten geroeid door vier dames en vier hee ren, gestuurd door een dame: 1. Willem 3, 2. De Hoop op lU lengte, 3. De Amstel op Z'A lengte, 4. Poseidon op lengte. Estafette: 1. Willem 3, 2. Poseidon op lengte. 3. De Amstel op lengte, 4. De Hoop op 1 y3 lengte. dat heel het kamp besloot aan de Katholieke Actie mee te helpen, ieder volgens haar eigen talenten. Onmiddellijk daarna hield Bisschop Myers, hulp-bisschop van Westminster, en Directeur van de Engelsche Graal, de laatste speech van deze kampweek. In een bezielende rede sprak hij over de moeilijkheden, waarmee het Chris tendom In onzen tijd te kampen heeft. Ze zijn niet nieuw, deze moeilijkheden; de eerste Chris tenen moesten ze al overwinnen. De Katholieken moeten den moed hebben, om het licht te zijn voor de wereld, zooals Christus dat bedoeld heeft. Aan het eind van deze rede ontving iedereen van den Bisschop een brandende kaars, om baar aan haar taak ter herinneren: „Een licht te zijn voor de wereld." Daarna in de kapel, die alleen verlicht werd door de zachtflikkerende kaarsvlammetjes, heb ben zij gebeden het mooie gebed van Kardinaal Newman: „Help mü, Jezus, om Uw geest te verspreiden, overal waar ik komniet door woorden, maar door mün voorbeeld...." ALGIERS, 10 Sept. (Havas) De federatie der Fellachen in het departement Constantine heeft den gouverneur generaal een telegram gezonden, waarin zij de verzekering geeft „van volstrekte trouw en onvergankelijke gehecht heid der Fellachen aan de Fransche zaak". De Fellachen verzoeken u de Parijsche regeering er van in kennis te stellen, dat, evenals in 1914, de Fellachen en masse aan een oproep van het in gevaar verkeerende moederland gevolg zullen geven en dapper hun plicht zullen vervullen." LONDEN, 10 Sept. (Havas) De Negus heeft een nota aan den Volkenbondsraad ge zonden, waarin hij er kennis van geeft, dat de Abessinische regeering zich er van onthouden heeft een delegatie naar den Volkenbond te zenden, aangezien bp de agenda geen enkele kwestie voorkomt, die voor Abessinië van be lang is. Onder zeer groote belangstelling, in het bij zonder van de wetenschappeiyke wereld, is Za terdag in de Provinciale Statenzaal te Leeu warden de Fryske Academy geopend. Lector Sipma sprak een kort openingswoord, waarna de Commissaris der Koningin in Fries land, mr. p. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, die eere-voorzitter der Fryske Acade my is, de openingsrede hield. Lector Sipma hield vervolgens een inleiding over: „Karakter en taak van de Fryske Aca demy". In het Oranjehotel volgde later een gemeen- schappeiyke maaltijd. BELGRADO, 10 Sept. (Havas). Bij decreet van den Joego-Slavischen minister van Binnenland- sche Zaken zal het dagblad Prawda tot nader order ophouden te verschynen. De uitslagen van de voetbalwedstryden, wel ke Zaterdag in de Engelsche League zy'n ge speeld, luiden: Eerste afdeeling: ArsenalEverton Birmingham—Stoke City Blackpool—Aston Villa BrentfordWolverhampton Wanderers Derby CountySunderland Grimsby TownManchester United Leeds UnitedBolton Wanderers Leicester CityPreston Northend Liverpool—Charlton Athletic Middlesbrough—Chelsea Portsmouth—Huddersfield Town Tweede afdeeling: Blackburn RoversSwansea Town Bury—Westham United Coventry City—Southampton FulhamChesterfield Manchester CityLuton Town MillwallBradford Newcastle United—Burnley Norwich CityPlymouth Argyle Nottingham ForestTottenham Hotspur Sheffield WednesdayTranmere Rovers West Bromwich Albion—Sheffield United 1—2 1—2 2—4 0—1 1—0 1—0 1—2 2—1 1—0 1—1 4—0 4-0 1—1 3—0 2—0 1—2 3—1 3—2 2—1 2—1 2—0 3—4 od beproeft hel zwaarst dien Hi] bet meest bemint Op den eersten dag van het internationaal concours hippique te Brasschaet wisten de Ne- derlandsche vertegenwoordigers enkele fraaie successen te behalen. In het jachtspringen handicap categorie A en B om den Eikelenbergprüs wisten van de 120 deelnemers er slechts drie foutloos rond te komen. De hindernissen hadden een maximale hoogte van 1.30 meter. In totaal moesten twin tig sprongen worden genomen, waaronder en kele zeer moeilijke dubbelsprongen. Bij gelijk aantal fouten besliste de tyd. Luitenant Grup- pelaar werd met Peter Pan derde. Met kapi tein Ghonze was hy de eenige deelnemer zon der fouten, doch de tyd van onzen landgenoot, 1 min. 30 sec., lag enkele seconden boven dien van den Belgischen officier, die eenmaal 1 min. 25 sec en met een ander paard 1 min. 26 sec noteerde, telkens met een foutloos parcours. Ritmeester Pahud de Mortanges werd in dit nummer 17de met Silver Star, totaal acht fou ten. Vermelding verdient nog het uitstekende rijden van luitenant Vlielander met het jonge paard „Johny" (12 fouten). In de categorie C, D en E waren de hinder nissen tot 1.50 meter opgesteld. Overigens was het parcours geiyk aan dat van den vooraf- gaanden wedstrijd. Opnieuw waren er slechts drie deelnemers, die een foutloos parcours maakten. Ditmaal waren er veertig deelnemers. Kapitein Ghonze behaalde wederom den eersten prijs met Ali Baba in een tyd van 1 min. 20 2/5 sec. Luitenant Gruppelaar werd tweede met Peacock, eveneens met 0 fouten en een tijd, welke slechts 2/5 sec. lag boven dien van den Belg, Lt. Paswyck (België) werd met Acrobat derde met een tijd van 1 min. 25 sec. Ritmees ter Pahud de Mortanges plaatste zich zevende met Maedel wie Du (vier fouten). Luitenant Gruppelaar kreeg den specialen beker in zijn bezit, welke door den commandant van de cavalerieschool te Brasschaet was uit geloofd voor den luitenant, die op beide num mers de beste prestaties had geleverd. Aan het slot van den dag werd de Grand Prix de Brasschaet verreden, een Jachtspringen over twaalf hindernissen met maximale hoogte van 1.50 meter. Slechts twee deelnemers kwa men zonder fouten over dit moeliyke parcours, n.l. ritmeester Pahud de Mortanges met Maedel wie Du en luitenant Stevens (België) met For- marina. Ditmaal besliste niet de tyd, doch moest er over verhoogde hindernissen (1.60 meter) worden gesprongen. Ritmeester Pahud maakte toen 8 fouten, de Belgische officier twaalf fou ten, zoodat onze landgenoot in het bezit kwam van den beker, welken hij ook het vorig jaar heeft gewonnen. Ritmeester Pahud is daarmede definitief in het bezit van den beker gekomen. Derde in dit nummer werd lt. Paswyck met Acrobat (4 fouten). In nog geen drie kwartier tijd werd het restantje der nationale kampioenschappen, de finale van het gemengd dubbelspel verwerkt: mej. Rollin Couquerque en Karsten wonnen op Festina den titel met 64, 61 van mej. Jon- quière en Hughan. Geen oogenblik kreeg men het idee, dat hier gestreden werd om den hoogsten titel, zoo ma tig was het peil, zoo weinig geconcentreerd werd er gespeeld. Grove fouten werden er gemaakt, indruischend tegen elke techniek en tactiek van het spel. Aangezien mevr. Jonquière en Hughan de meeste fouten maakten, werd het voor deze combinatie een verliespartyIn de eerste set serveerden beide dames beslist zwak, miste mevr. Jonquière zeer eenvoudige kansen, doch ook Karsten was er geenszins in, waar door Hughan nog al eens in staat werd gesteld tot het scoren van punten. Maar setverlies was voor mej. Rollin Couquerque en Karsten geen moment te duchten. In de tweede set bleek de laatste combinatie al veel beter te sluiten. Herhaaldelijk konden de returns van hun tegenstanders aan het net worden afgemaakt. Snel en regelmatig liep de score op tot 50, eerst daarna won Hughan een game. Maar het einde liet niet lang op zich wachten. Het eerste het beste matchpoint werd door Karsten benut: zijn service werd door Hughan ver buiten het speelveld geslagen. Eerste inning van Hermes D.V.S. H. Stolk l.b.w. fc. «L Sodderland 61; L. Boranie c W. Arendse de Wolf b A. Terwiel 9; J. Offer man l.b.w. mr. Labouchère 11; J. Keuzenkamp b L. J. Sodderland 1; A. Bart b Sodderland 0; C. Tettelaar b K. Neuerburg 9; A. Scheepmaker b Sodderland 22; A. Nolet n.o. 46; A. Molenaar b Sodderland 10; P. Janse c H. de la Mar b A. van der Togt 5; J. Scheffer c Schnitzer b Van der Togt 0; extra's 8, totaal 182. Bowlingcyfers Rest van Nederland: A. Ter- wiel 1 voor 39, L. J. Sodderland 5 voor 58, mr. P. G. Labouchère 1 voor 10, A. van der Togt 2 voor 24, K. Neuerburg 1 voor 25, M. Rutgers 0 voor 13, J. de la Mar 0 voor 5. Eerste innings van de Rest van Nederland: mr. P. G. Lachou- chère n.o. 10; J. J. Voogd n.o. 6; extra's 6, totaal 22 voor 0, tyd verstreken. In verband met betere kansen op goed weer heeft het bestuur der K.N.M.V. besloten, de traditioneele najaarsreünie ditmbaal eenige we ken vroeger dan gewooniyk te organlseeren. Als plaats voor de reünie is Zandvoort uitgekozen, waar de bezoekers zullen byeenkomen in het Casino. De algemeene voorzitter, mr. J. G. A. van Gel dorp Meddens, zal om 1 uur de reünisten toe spreken, waarna de nieuwe terreïnkampioenen van Nederland hun kampioensbekers in ont vangst zullen nemen. NEURENBERG, 10 Sept. (Havas) Op het congres van het arbeidsfront heeft veldmaarschalk Goering een rede gehouden waarin hij allereerst de kameraden van het Oostenrijksche arbeidsfront begroette. Hij richtte daarop bijzonder scherpe aanvallen op de vroegere Oostenryksche regeering en zeide dat de Ostmark thans weer gelukkig is, nu zij binnen het rijk is teruggekeerd. Hierop vervolgde Goering: „Toen de verde diging van het Ryk moest worden verzekerd, heb ik een verordening moeten teekenen. Dat viel mil niet gemakkelijk, maar daar het er om ging in het Westen een barrière op te richten, heb i" niet geaarzeld. Ik heb een verplichten arbeidsdienst inge* j steld en de arbeiders gaven hieraan vrijwillig j gevolg. „Wij wachten de onvermijdelijke dingen ai. aldus Goering. Wy hebben gedaan, wat wil konden om het Rijk eer en veiligheid te geven. Ondanks alles is de as RomeBeriyn hechter dan ooit. Groot Brittannië kletst zoo over vrede, da' het er goed aan zou doen zijn oude land van Joden vrede en orde te geven. Duitschland en Italië vormen in Europa, met Japan in Az$j .het eenige bolwerk tegen de wereldpest van he' i bolsjewisme. Duitschland is verzekerd tegen I iedere blokkade, de luchtmacht, het landlege' I en de vloot zyn bezield door een onschokbaa' i vertrouwen in de overwinning. Nimmer in zijn geschiedenis was het zoo hecb' geconsolideerd. Een over een enorme uitge strektheid versterkte zone beschermt het Rij" tegen iederen aanval. Geen enkele macht tt' j wereld zal ooit meer door een dergelijk land trekken." Sprekende over de internationale politiek spanning deed Goering een feilen aanval op d® Tsjechen. „Een kleine fractie der Europeanen plaagt andere menschen, die haar werden toe vertrouwd en veroorzaakt aldus onrust Europa. Maar in plaats van het centrum va® deze onrust op te zoeken, zoekt men de gren®' Wij weten, dat het onduldbaar is, dat dit vol" zonder cultuur, men weet zelfs niet om de waar heid te zeggen, waar het vandaan komt, zin'1 zoo kan gedragen jegens een groot beschaafd volk." Na op deze wijze den Tsjechen te hebbe" verweten zonder ophouden de Sudeten-Dui'' schers te molesteeren, beschuldigde Goerirré Moskou en de Joden. ,,Wij weten, wie acht®1 deze belacheiyke dwergen van Praag staal1. Moskou en de eeuwige Joodsche ophitsing." „Wij zijn echter vastbesloten de bevelen van onzen Fuehrer te volgen, waarheen hij ons zende." In zyn aanvallen op de Tsjechen verklaard® Goering: Men deed beloften, welke men nin1' mer nakwam. De wereld weerklinkt opnieuw van oorlogskreten. Men heeft opnieuw schuld1' gen gevonden: Duitschland en Italië, die beid8 leiders hebben van een buitengewone verau'' woordelijkheid. Het gaat er niet om te wete»' wie het meest over vrede kletst, maar wie b® meeste voor den vrede doet. Duitschland is steeds bereid zijn krachten geven voor de veiligheid van de natie, heW met werkgereedschap, hetzy met het geweer. Indien wij onze koloniën hadden behoudt"- zouden wij niet zooveel krachtsinspanningen be' hoeven te ontplooien. Wij kunnen slechts ver bruiken, wat wy zelf produceeren. Goering betoogde vervolgens, dat het levens peil dit jaar is gestegen. Er biyven nog vele din gen te wenschen. Het komt voor, dat men plaats van een pond boter slechts een h»1' pond heeft, dat men in plaats van een varken®' cotelet slechts een stuk rundvleesch heeft, ma® dat zijn dingen van geen belang. Toen Hitier aan de macht kwam dacht b® buitenland, dat hij op het economische vraag stuk zou stranden. Wat men toen een econ° misch probleem noemde, was het egoïsme va iedereen. Thans doen de nationaal-socialistiscb( economische opvattingen zich gelden. In b® centrum van het bedrijfsleven staat het volk niet het voordeel voor den individu. Over de daling der koersen aan de beurs ver' i klaarde Goering: In het nationaal-socialistische economische 1® ven speelt de beurs geen enkele rol van bela"' meer. Wanneer iemand zijn rijksleeningpapiere» verkoopt, wil dat zeggen, dat hy wel bereid is al wat goed aan het Rijk is, te aanvaar den, maar dat hy zelf geen enkel vertroU- i wen wil geven. Er zyn lieden, die bankbil jetten oppotten. Ik zal dat van zeer nabi) i gaan gadeslaan, opdat het Ryk er niet onder lijde. Het zou kunnen gebeuren, dat dege nen, die bankbiljetten oppotten, zouden kun nen constateeren, dat deze biljetten van den eenen dag op den anderen van de circulatie zün onttrokken. Er is nog geen officieele lezing gepubliceerd van de redevoering, welke Goering vanmidd"5 gehouedn heeft. De bladen beperken zich er to®1 vrij algemeene overzichten van deze belangrij", verklaringen te geven. Een speciale correspon dent te Neurenberg van de „Nachtausgabe", d' nauwe betrekkingen onderhoudt met de Dul'' sche politieke kringen, schrijft o.a,: De staat^ lieden in Parijs, Londen, Praag en in alle Eur0' peesche hoofdsteden moeten deze rede woo'' voor woord lezen. Zij is volkomen oprecht daarom zuivert zij de zware atmosfeer, welke Europa drukt. BERLIJN, 10 Sept. (Havas.) Goering het'' een decreet uitgevaardigd, waarby het verbod®11 is te vliegen boven het gebied in West-Duitscb' land, dat begrensd wordt door Aken, Trier, d® pfalz en Baden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6