Gedeeltelijke noodtoestand afgekondigd Eenige opluchting na de rede van Rijkskanselier Hitier KJ *i DIJJERS m BOTSINGEN TUSSCHEN SUDETEN EN TSJECHEN De defensie van Britsch-Indië DE SPANNING DUURT ECHTER VOORT m wmm Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 13 SEPTEMBER 1938 - AVONDBLAD HOTEL - CAFE - RESTAURANT Uw lunch wordt ook op het terras geserveerd DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21376 In verband met de spanning rond het Sudeten-Duitsche gebied heeft de Tsjecho- Slowaaksche regeering uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Eenige tanks in de omgeving van Milowitz (Bohemen) De incidenten krijgen een steeds ernstiger karakter Talrijke slachtoffers Voor 1939 zeven millioen pond beschikbaar voor de uitrusting Drie dooden bij een brand in Indië Samenzwering te Marokko? herkiezingen in Zweden De Ministers beraadslagen Noodtoestand afgekondigd in vijf departementen Nader wordt bericht: Het Weeri Het ergste is niet gebeurd, maar de toekomst blijft dreigend" De reactie te Londen en Parijs De reactie te Parijs li* 1| Rome zeer kalm Vestigingsverbod voor Joden in Libye In de omgeving van Berlijn zijn oefeningen gehouden met eenvoudige versperrin gen, die moeten beletten dat gemoto riseerde leger-eenheden snel kunnen oprukken Regeeringsmaatregelen in Estland In Frankrijk is de Maginot-linie op oorlogssterkte gebracht. De wegen FranschDuitsche grens vertoonen een oorlogsbeeld langs de Unilever niet in hooger beroep Geding contra „Zuid-Limburger" wordt niet voortgezet Nieuwe lijst van Defensie-verboden S.D.A.P. en N.V.V. niet meer onder verboden organisaties De bijeenkomst der Assemblée Kinderverlamming bij 38-jarige vrouw Patiënte woont te Hillegersberg Te Waddinxveen en Gouda Conflict te Marseille bijgelegd JONGEN SPOORLOOS VERDWENEN Sinds Zaterdagmiddag niets meer van hem gehoord of gezien DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN TJÏ.C. K'tM<WTERD De Oslo-Staten te Genève TEGEN DE VREEMDELINGEN IN MEXICO Buitenhof Telefoon 117375 Den Haag OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS MAGER 'MENU NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 el., Ingez. nriededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PRAAG, 13 Sept. (Havas). In Sudeten-Duitsche kringen is de rede van Hitier aanleiding geweest tot een oproep tot opstand. Drie doo- den en talrijke gewonden vormen de balans van den afgeloopen nacht. De incidenten waren van anderen aard dan dusverre. Voor den eersten keer werd ge bruik gemaakt van vuurwapens en werden aanvallen gepleegd op stations, politiebureaux en postkantoren. LONDEN, 12 September (Reuter). Officieel tvordt medegedeeld, dat de Britsche regeering, •bet het doel de verdedigingsorganisatie van In- <Uë op een meer bevredigenden grondslag te Plaatsen, voornemens is de volgende maatrgelen te nemen: Het jaarlijksche defensiecrediet wordt met in gang van 1 April 1939 met een half millioen Pond verhoogd tot 2 millioen pond. Een bedrag Van vijf millioen pond wordt beschikbaar ge steld voor aanvulling en vernieuwing van de bitrusting van bepaalde Britsche en Indische eenheden in Indië. Vliegtuigen zullen naar Indië gezonden wor sen voor aanvulling van bepaalde escadrilles Van de luchtmacht. Een deskundige commissie Van onderzoek zal zich zoo spoedig mogelijk *tear indië begeven om de financieele en mili- taire aspecten van het probleem te bestudeeren. BUITENZORG, 13 September (Aneta) De sesident van Tapanoeli meldde aan de regee- Hng, dat te Laembontar (in de Dairilanden) *®n huis met drie menschen is verbrand. TETOUAN, 13 September (D.N.B.). De Spaan- Sche hooge commissaris van Marokko deelt of ficieel mede, dat in den nacht van 11 Sep tember verscheidene gewapende personen door internationale politie te Tanger zijn gear resteerd, toen zij poogden de Spaansche zone bereiken. Zij bleken tot een bende samen- zWeerders te behooren, die een conflict om Ma- r°kko wilden verwekken. STOCKHOLM, 13 Sept. (Havas). De ver- bezingen voor de jaarlijksche benoeming van ®er* achtste deel der leden van de eerste kamer ^ar> den Rijksdag zijn geëindigd. Gekozen wer- ®er> 6 conservatieven, 2 agrariërs, 2 leden van volkspartij, 9 sociaal-democraten en een Communist. De conservatieven verliezen twee etcls, evenals de volkspartij, terwijl de sociaal- emocraten twee en de agrariërs en communis- een zetel winnen. De directeur van het postkantoor te Trink- saifen nabij Joaehimsthal op de Saksisch-Bo- beemsche grens werd gedood. Te Schönpreisel in Noord Bohemen stoot ten een Tsjechische en een Duitsche menigte op elkaar. Aan Duitsche zijde viel een schot, waardoor echter niemand getroffen werd. De Tsjechen beantwoordden dit schot; twee per sonen werden gedood. Wij laten hier de lezing van het Duitsche nieuwsbureau over het incident volgen: Kort na de redevoering van Hitier verzamel de de bevolking van Anssig zich op de Ring Platz en vormde groote spreekkoren om haar verbondenheid met het groote Duitsche volk kenbaar te maken, terwijl het zelfbeschikkings recht geëischt werd. De betooging zelf veriiep ordelijk. Ook het afmarcheeren ging zeer regel matig. Op den terugweg echter werden zij in de straten van Schönpreisel door geweerschoten ont vangen. Een' lid van den Freiwilige Schutzdienst, Hellmuth geheeten, werd doodelijk getroffen. Ook een zekere Rudolf Vacha, die uit een raam stond te kijken, werd in den hals getroffen en bloedde dood. Talrijke getuigen verklaren, dat er door de Tsjechen geschoten is. De daders konden nog niet worden achterhaald. Als gevolg van de incidenten van den afgeloopen nacht zijn de ministers vanoch tend te Praag bijeengekomen. De minister raad zal de maatregelen nemen, welke worden vereischt door den ernst en den aard dezer incidenten. De Sudeten-Duitsche afgevaardigden Kundt en Rosche zullen overigens over deze aan gelegenheid door minister-president Hodza worden ontvangen. De regeering zou inder daad wenschen maatregelen van buiten gewonen aard te nemen in overeenstem ming met de verantwoordelijke Sudeten- Duitsche leiders. De Tsjecho-SIowaaksche regeering heeft besloten den noodtoestand in vijf departementen af te kondigen. VERWACHTING: Meest matige Wes- telijke wind, weinig of geen regen, in het EE Noorden nevelig tot zwaar bewolkt en iets koeler, in het Zuiden nevelig tot licht bewolkt en weinig verandering in tempe- EE ratuur. EE Hoogste barometerstand 769.8 te Valentia Laagste barometerstand 735.6 te Vaasa in Finland EE Zon op 6.31 - onder 7.20 - Licht op 7.51 EE Maan op nam. 8.33 onder v.m. 10.44 EE 17 September L. K. Men zou heden den internationalen toe stand als volgt kunnen samenvatten: Hit ler's rede heeft in de Europeesche hoofd steden eenige opluchting gebracht, omdat men gelooft, dat een onmiddellijk oorlogs gevaar is afgewend. De spanning duurt echter onvermBnderd voort. Chamberlain, Halifax, Simon en Hoare heb ben, naar verluidt, nog gisterenavond laat de redevoering van Hitier aan een eerste bespre king onderworpen. De ministers waren evenwel van meening, dat nog geen definitieve conclu sies gemaakt konden worden. Zij besloten daar om hedenmorgen opnieuw te vergaderen, om de rede verder te bespreken. De redevoering van Hitier heeft de wereld in twijfel gelaten over zijn bedoelingen. Aldus is het algemeene gevoelen der Engelsche bladen, welke meerendeels een voortzetting voorzien van het tijdperk van onrust. Zoo schrijft de „Times": Hoewel niet gerust stellend, was de rede niet sterk verontrustend. Het doel van Hitler's woorden was blijkbaar den last der regeling op de Tsjecho-SIowaak sche regeering te leggen. Hitier zeide: „Zeven millioen Tsjechen kwellen drie en een half mil lioen Duitschers." Dit is een absurde verdraaiing van de waarheid, waardoor zijn eigen toegewijde gehoor zich nauwelijks zal kunnen laten beet nemen. Het is werkelijk betreurenswaardig, dat het hoofd van een grooten staat als Duitsch- land zulken onzin spreekt." Waardeerende woorden heeft de „Times" voor Hitler's opmerking inzake het pact met Polen, het vlootverdrag met Engeland en den defini tieven afstand van Elzas-Lotharingen. De „Daily Telegraph" zegt: Het is een on aangename gedachte, dat Europa wellicht nog maanden lang in spanning zit, wachtend op het oogenblik, dat Hitier het resultaat der onder handelingen goed- of afkeurt. „Het ergste is niet gebeurd, maar de toe komst blijft dreigend", aldus is de een stemmige reactie der Fransche bladen ten aanzien van Hitler's redevoering. De „Petit Parisien" schrijft: Hitier heeft de deur voor besprekingen niet gesloten. Het gaat erom, of hij de onderhandelingen normaal zal laten verloopen en of de Gestapo in het Sude- tenland geen nieuwe ernstige incidenten zal verwekken, waarin Duitschland een aanleiding vindt om zijn bedreigingen uit te voeren. Volgens de „Epoque" blijft de deur open voor onderhandelingen, maar als Duitschland niet be vredigd wordt, blijft de weg ook vrij voor het gebruik van geweld. Er is een hechte Fransch- Engelsche solidariteit noodig. Alle Franschen moeten zich broederlijk vereenigen, want het land is in gevaar. Het is onze laatste kans om den vrede te redden. De redevoering van den Fuehrer wordt in de Duitsche bladen groot opgemaakt weerge geven. De „Voelkischer Beobachter" meldt over de geheele breedte eener pagina: „De Duitsche eisch voor de Sudeten-Duitschers is zelfbe schikkingsrecht". Het „Berliner Tageblatt" gebruikt als kop: „Hitier vereffent een rekening met Praag". Over het algemeen verheerlijken de bladen langdurig de „ondubbelzinnige, maar vredelie vende taal van Hitier". Onze Parijsche correspondent seinde heden morgen: Zelden zijn de extra edities van de groote boulevardbladen, welke den tekst van Hitler's rede bevatten, zoo uit de handen der verkoopers gevlogen als gisteravond. Vele Franschen hadden hun radiotoestel op Neurenberg afgestemd om van de rede, waar van zij den inhoud wel niet konden omvatten, toch den toon op te vangen, deze immers maakt, zooals het Fransche spreekwoord luidt, de muziek. De spanning der Parijsche bevolking was in de eerste avonduren nog onder den invloed van m II het reeds doorgekomen Laatste Nieuws uit binnen- en buitenland, dat reeds deeis door de bladen was gepubliceerd. Het publiek kreeg daarbij kennis van de be sprekingen, welke de minister-president na af loop van de kabinetsvergadering gehad had met de generaals Gamelin, George en Bilette, res pectievelijk chef van den generalen staf, onder staf-chef en militair gouverneur van Parijs, alle drie leden van den oppersten oorlogsraad. Sterken indruk had vooral ook gemaakt het sensationeel gebrachte nieuws, dat de door En geland en Frankrijk reeds genomen voorzorgs maatregelen thans ook door België en Zwitser land waren getroffen en „met het geweer aan den voet versterkte wachten aan de Duitsche grenzen waren betrokken". Daar een der eventualiteiten, waarop de man in de straat zich voorbereid had, was, dat de rede van Hitler in een of anderen vorm voor direct een oorlogsverklaring zou behelzen, was de eerste algemeene reactie op straat er een van kennelijke ontspanning. De crisis, dat was duidelijk, had nog geen tragische ontknooping bereikt, Hitler's rede had noch den angst van den sombersten pessimist, noch de hoop van den grootsten optimist in het gelijk gesteld. Hedenmorgen staan uiteraard nog geen gezaghebbende uitlatingen uit politieke kringen ter beschikking. Welke de stelling- name van de Fransche regeering is, zal men eventueel eerst kunnen beluisteren uit het officieele communiqué, dat na den te houden ministerraad onder voorzitter schap van den president der Republiek zal worden verstrekt. De commentaren der ochtendbladen stem men inmiddels vrijwel alle daarin overeen, dat Hitier inderdaad niet de mogelijkheid van een vreedzame oplossing der Sudetenkwestie heeft willen uitschakelen. De mogelijkheid van een gewelddadige oplossing heeft hij daarentegen ondubbelzinnig ingeschakeld. De conclusie wel ke getrokken wordt, is dan ook, dat in den stand van zaken eigenlijk weinig verandering, maar ook weinig verbetering is gekomen, en dat de Rijkskanselier nog wil afwachten wat de poli tiek van onderhandelen, gevoerd in 'n atmosfeer van intimidatie, voor resultaten zal afwerpen. Zijn woorden, dat, zoo de Sudeten van de Tsjechen hun recht niet krijgen, zij dat van hem, Hitier, verkrijgen zullen, is men wel ge neigd ernstig te nemen en er niet alleen maar bluf in te zien. Volgens de opinie die Léon Blum in de „Populaire" neerschrijft, schijnt het gevaar eener Duitsche militaire invasie in Tsjecho- Slowakije wel afgewend. Hitier zou echter thans zijn pogingen richten op een infiltratie en ont binding van den "Tsjechischen staat van binnen uit. Velen duchten echter nog de mogelijkheid, dat de Sudeten, door een vermenigvuldiging van de incidenten, tenslotte in openlijken opstand tegen Praag zullen komen en dat het Derde Rijk dan, wanneer Praag dien opstand zou wil len onderdrukken, ten gunste der Duitsche broeders in Bohemen zal ingrijpen. Het is dan ook zeer begrijpelijk, dat de meeste hoofdredacteuren in hun ochtend-commenta ren er op wijzen van hoe allergrootst belang het is, dat, zoolang de Sudeten-kwestie hangen de is, Frankrijk en Engeland even nauw aan eengesloten en even waakzaam als tot dusver blijven en dat Frankrijk zelf zich verre moet houden van alles, wat op een politieke of sociale crisis zou gelijken. Elk moment van ver slapping in de houding der democratieën, zoo zegt men, kan fataal voor den vrede worden. De eerste indruk te Rome is, dat Hitler's rede geen wijziging heeft gebracht in den internatio nalen toestand, noch in de factoren van het Sudeten-Duitsche probleem, doch dat zij de deur open heeft gelaten voor onderhandelingen. Deze constateering versterkt de overtuiging, dat het Tsjecho-SIowaaksche probleem langs vreed- zamen weg kan worden opgelost. Ontegenzeg lijk heeft men de hevigheid van toon van den Fuehrer opgemerkt, doch men is van mee ning, dat hier niet al te groote beteekenis aan moet worden gehecht, gezien de omstandighe den en de omgeving, waarin de rede werd ge houden. ROME, 12 September. (Stefani). In het staatsblad wordt een decreet gepubliceerd, waarbij het buitenlandschen joden met ingang van heden verboden is, zich blijvend in Libye of de Italiaansche bezittingen in de Aegeïsche zee te vestigen. REVAL, 13 Sept. (D.N.B.). De president van Estland heeft den duur van den uitzonderingstoe stand. in het geheele land met nog een jaar ver lengd. De minister-president verklaarde dat dit besluit genomen was in verband met den ge spannen internationalen toestand, terwijl daar naast de regeering nog een jaar noodig had om door ingrijpende wetten den innerlijken op bouw van het land te verstevigen. Het proces, dat de Lever Brothers en Uni lever N.V. te Rotterdam aanhangig hadden gemaakt tegen het te Kerkrade verschijnende blad „De Zuid-Limburger" wegens het publi- ceeren van een artikel over het Unilever-con cern en het uitgeven van het artikel in bro churevorm, zou heden voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch in hooger beroep in kort ge ding worden gevoerd, nadat de rechtbank te Maastricht de vordering van Unilever tot stop zetting van de verspreiding had afgewezen. De advocaat van Unilever, mr. Kolfscho ten, heeft Maandag echter medegedeeld, dat Unilever afziet van deze behandeling in hooger beroep. (Van onzen parlementairen redacteur) Dezer dagen is een nieuwe lijst verschenen van voor ambtenaren verboden vereenigin- gen. Wij vernemen, dat thans van deze lijst geschrapt zijn de 9. D. A. P. en het N. V. V., zoodat de Defensie-verboden niet meer gel den voor ambtenaren, die lid zijn van deze vereenigingen en haar neven-organisaties. GENEVE, 12 September. (Havas). De Assem blée heeft als ondervoorzitters gekozen de eerste gedelegeerden van Engeland met 42 van de 43 geldige stemmen, van Frankrijk met 41 stem men, van Zwitserland met 40 stemmen, van Zweden met 39 stemmen, van Siam met 38 stemmen, van Polen met 38 stemmen, van Tur kije met 36 stemmen en van Sowjet Rusland met 36 stemmen. Bij den directeur van den G.G.D. te Rotter dam is aangifte gedaan van een geval van kin derverlamming bü een 38-jarige vrouw, in Hil legersberg woonachtig. De vrouw is in een der barakken te Rotter dam opgenomen. In Waddinxveen zijn Maandag vier nieuwe ge vallen van kinderverlamming voorgekomen, waarvan één met doodelijken afloop. In deze ge meente zijn reeds elf patiënten aan dezq ziekte lijdende; vijf zijn overleden. In Gouda heeft de kinderverlamming zich weer met één geval uitgebreid. Hier zijn thans, sinds het uitbreken van de ziekte, negentien ge vallen waargenomen. PARIJS, 12 September (Havas). Het ministe rie van Openbare Werken deelt mede, dat in het conflict in de haven van Marseille een re geling is tot stand gekomen. Sinds Zaterdagmiddag omstreeks drie uur wordt het elf-jarig jongetje Frits Strating, wonende aan de Molenstraat te Assen, vermist. De jongen werd omstreeks genoemden tijd voor een boodschap naar een apotheker in de stad gezonden, doch nadien keerde hij niet naar zijn ouderlijke woning terug. Zaterdagavond om pl.m. 10 uur schijnt hij nog door eenige jon gens op de markt te zijn gezien. De burgemeester der gemeente Assen heeft reeds opsporing verzocht. Het signalement van den jongen luidt-: lang 1.10 m., tenger, smal bleek gezicht, blond haar, blauwe oogen, kleine, iets naar boven staande neus, mond en kin eenigszins scheef, gekleed in een blauw poloshirt, grijze slipover, zwartflu- weelen broek, grijze kousen en bruine sandalen. Noodtoestand in Tsjecho-Slowakije af gekondigd. De incidenten tusschen Tsjechen en Sudeten worden steeds gevaarlijker. Reactie in de Europeesche hoofdsteden op de rede van Hitier. Engeland heeft de jaarlijksche uitgaven voor de defensie in Britsch-Indië met een derde verhoogd. De zitting van den Volksraad is heden gesloten. Vlootoefeningen in Ned.-Indië zullen in den loop dezer maand beginnen. In Indië bestaan plannen tot het vervaar digen van films ter propaganda voor Indië in het buitenland. Defensieverboden opgeheven voor S. D. A. P. en N. V- V. Pater lector J. Dito is gekozen tot voor zitter van den K. R. O. Algemeene vergadering van den Alg. Ned. Zuivelbond te Nijmegen. Vergadering van den R. K. Hanzebond „St. Reinoldus" te Valkenburg. Aantal verkeersongelukken in Juli toont een. zeer ongunstig beeld. Weer nieuwe gevallen van kinderver lamming. Bij ontploffing in een woning te Heerlen werd veel schade aangericht; er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. DE FIJNPROEVER c-ebpuikt SLAOLIE OV r\ EN AZIJN GENEVE, 12 September (D.N.B.). Op uit- noodiging van den Zweedschen minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler, zijn de verte genwoordigers der Oslo-staten Zondagmiddag bijeengekomen voor een officieuze bespreking van hun houding op deze bijeenkomst van den Volkenbond. Men meent te weten, dat de gedelegeerden der Oslo-staten in de bijeenkomst, waarin de hervorming van het volkenbondspact wordt be sproken, opnieuw de houding hebben bevestigd, zooais deze uiteengezet is in de verklaring, welke ter gelegenheid van de in Juli te Kopen hagen gehouden conferentie is gepubliceerd. MEXICO-STAD, 12 Sept. Een delegatie werk- loozen heeft een open brief geschreven aan pre sident Lazaro Cardenas en hem verzocht de vreemdelingen met staatsbetrekkingen te ont slaan en door werklooze Mexicanen te doen ver vangen. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 764.6 Vorige stand: 764.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1