Hitler's met spanning verbeide rede Dreigende woorden tot Praag bureaux voor redactie en administratie, „Het Duitsche Rijk is niet van plan om nog langer vervolgingen van Duitschers te dulden" Geen maatregelen aangekondigd De stemming in de hoofdsteden Het nieuws van heden POLITIEKE MINISTERS TE PRAAG BIJEEN HET FRANSCHE KABINET BIJEEN DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers Zelfbeschikkingsrecht Voor Sudeten geëischt l Het Weer NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DINSDAG 13 SEPT. 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21375 In zijn met zooveel spanning verbeide rede, gisterenavond op het partijcongres te Neurenberg gehouden, waren de voor naamste eischen, die Hitier stelde: zelfbestemmingsrecht voor de Sudeten en beëindiging van de onderdrukking. De rede be paalde zich verder tot dreigementen aan het adres van Praag en de Westersche mogendheden. Tot een aankondiging van bepaalde maatregelen, waarbij Duitschland zou ingrijpen in Tsjecho-Slowakije, kwam het echter niet. »De arme Arabieren in Palestina mogen misschien weerloos en verlaten zijn, de Sudeten zijn dit niet T sjecho-Slowakije i I Maatregelen genomen om de rust in het Sudeten-land te verzekeren De Westgrens versterkt Londen en Parijs in afwachting van Hitler's rede Britsche ministers luisterden Te Parijs De indruk te Praag Meer blaffen dan bijten, oordeelt Washington „God zij met ons" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor Ho kleine annonces „Omroepers" tie de rubriek NEURENBERG, 1 2 Sept. In de groo te Congreszaal te Neurenberg stelden Maandagavond de nationaal-socialis- tische formaties zich met hun vaan dels onder het spelen van den Nibe- lungenmarsch en de ouverture van Wagner's „Meistersinger von Nürn- berg" op in den vorm van een groot hakenkruis. Om 7.20 uur (Amsterdamsche tijd) kondigde Rudolf Hess aan, dat Hitler in aantocht was, om zijn rede over de buitenlandsche politiek te gaan houden. Hitier herinnerde allereerst aan de eerste frartycongressen te Neurenberg en aan het ont daan der nationaal-socialistische beweging. Hij j^ide, dat er een diepe haat tegen de partij heeft bestaan doordat zij van geen compromis wilde ^eten. Vooral de strijders in de tegenwoordige Qstmark hebben veel moeten lijden. In het Êi'oote wereldgebeuren herhaalt zich thans, wat de partij vroeger in het eigen volk beleefd en herdragen heeft. En vooral: wat de wereldbe schaving betreft zijn de vijanden van thans de zelfde. Opgericht op het vaste fundament van het geloovige vertrouwen staat echter het groote Huitsche Rijk in de branding van de verwarring, de vernieling en de onrust, als een bolwerk van h'oeiend leven naar binnen, als een burcht van den vrede naar buiten. Neurenberg is niet alleen het rustende middelpunt in den wirwar van ge beurtenissen, maar ook in deze uren van koortsachtige spanning het oog en het oor van de wereld. Hitier hield zich daarna bezig met wat hy doemde den onduldbaren toestand in Tsjecho- Slowakye. Men heeft de overwegende meerder heid van dezen staat gedwongen zich in dit Staatsverband te voegen. Men is begonnen haar te onderdrukken en haar de vitale rechten te dhtnemen. Men heeft getracht de wereld de opvatting op te dringen, dat deze staat een bijzondere poli tieke en militaire missie te vervullen heeft. Die t°-ak is echter in tegenstelling met de levens belangen van de meerderheid der inwoners van hozen staat. Men gaat niet uit van volksrechten, maar van bolitieke doelmatigheden voor de onderdrukkers. zich daartegen verzet, wordt beschouwd als s'aatsvijand. Onder de meerderheid der onderdrukte natio- haiiteiten bevinden zich 3|/2 millioen Duitschers, ongeveer zooveel als de bewoners van Denemar ken. Zij zijn schepsels van den Almachtige en hieze heeft hen niet geschapen om hen aan een Vl'eemde macht te zien overgeleverd. Hy heeft Öe zeven millioen Tsjechen niet geschapen, op- öat zy de 3Vu millioen Duitschers zouden be voogden, controleeren en kwellen. De ellende Sudeten-Duitschers, aldus vervolgde Hitier, Is nameloos. Men wil de Sudeten Duitschers Vernietigen. Ik kan zoo zeide Hitier den democratischen staten slechts zeg gen, dat dit alles ons niet onver schillig is. Aan de rechteloosheid der Sudeten-Duitschers moet een einde komen. Ik heb dat reeds in fnijn rede van 22 Februari van dit laar gezegd. Ik verzoek den buiten landsche staten er van overtuigd te 2Ün, dat mijn verklaring van toen geenphrase was, toen ik zeide, dat Let Duitsche Rijk niet meer de ver volgingen van Duitschers ponder meer zal willen dulden. Het rijk heeft voor den Europeeschëh vrede reeds vele offers gebracht. Het heeft van Elzas- Lotharingen alleen afgezien om den Europee- schen vrede een dienst te bewijzen en een einde te maken aan den eeuwigen twist met Frank rijk. Ook aan andere grenzen heeft het rijk offers gebracht om den weg te effenen voor de verzoening der volkeren. Hitier stipte daarbij het vlootverdrag met Engeland aan en ver klaarde, dat de Duitsche overeenkomsten met Polen van meer belang zyn dan alle gepraat over den vrede. Duitschland is niet bereid onverschillig te biy ven staan tegenover het leed van drie en een half millioen Duitschers. Dat is zeker niet in het belang van den wereldvrede. Wij begrijpen dat Engeland en Frankrijk voor hun belangen in de wereld opkomen, maar de staatslieden in Parijs en Londen moeten be- grijpen, dat er ook Duitsche belangen in de wereld zijn, die wij onder alle omstandigheden wenschen te verdedigen (daverend applaus). Ik zou deze staatslieden willen herinneren aan het jaar 1933, toen ik er voor de eerste maal aan herinnerde, dat er nationale vraag stukken zijn, die Duitschland zelf wil oplossen, waarby groote Duitsche belangen op het spel staan. Geen Europeesche staat heeft voor den vrede meer gedaan dan Duitschland. Niemand heeft grootere offers gebracht dan wij. Maar men moet begrijpen dat er aan deze offers eens een einde komt. Het is u bekend, partijgenooten, dat er in het begin van dit jaar in Tsjecho-Slowakije gemeenteraadsverkiezingen zouden plaats vin den. Men was echter bang voor den uitslag Men meende tot bijzondere maatregelen te moe ten overgaan om zoo het resultaat van de stemming te kunnen vervalschen. Door machts middelen van den staat wilde men den kiezers vrees aanjagen. Tegenover de Sudeten-Duitschers werd geweld gebruikt om hun vrees aan te jagen. Benesj vond de leugen uit, dat Duitschland troepen had gemobiliseerd en van plan was Tsjecho-Slowakije binnen te vallen. Hiertegenover verklaar ik het volgende: Zulke leugens zijn niets nieuws. Ik herinner er slechts aan, dat kort geleden de pers van een ander land heeft beweerd, dat Duitschland 20.000 soldaten in Marokko aan wal had gezet. De Jood die deze leugens fabriceerde, hoopte dat het tot een oorlog zou leiden. Het was vol doende aan den Franschen gezant een verkla ring ter hand te stellen, waardoor het mis verstand uit de wereld werd geholpen. Toen is aan den gezant van 'n ander land de boodschap overgebracht, dat van de leugens van Benesj geen woord waar was. Maar de regeering van Praag had deze leugens noodig als een voor wendsel om de stemming van de kiezers te be- invloeden. Ik kan u verzekeren, dat op dat oogenblik geen enkel regiment aan de grens stond en geen enkele Duitsche soldaat gemobiliseerd was. Desondanks is men met deze propaganda voortgegaan. De Praagsche regeering bediende zich van deze leugens om de Duitschers van hun stem recht te berooven. Men schrok er niet voor terug geheel Europa te alarmeeren en Europa in oorlogsgevaar te brengen. Men wist wel, dat .1, .1 Op den vijftienden verjaardag van Koning een groote Peter II van Joego-Slavië is te Belgrado parade gehouden De leider der Sudeten-Duitschers, Konrad Henlein, heeft per auto een tocht gemaakt door de Sudeten-Duitsche streken, waar hop verbouwd wordt. Henlein werd door de bevolking enthousiast begroet PRAAG, 12 Sept. (Havas). Onder voorzitterschap van minister-president Hodza is de raad van politieke ministers te Praag vanmiddag te 15 uur bijeenge komen. Te 18.30 uur werd nog vergaderd. De toestand wordt met de grootste zorg bestudeerd. Men heeft de noodige maat regelen genomen, om te bereiken, dat het in het Sudeten-Duitsche gebied rustig zou blijven tydens de rede van Hitier. Men legt er den nadruk op, dat het niet in het voornemen ligt een maatregel te nemen, die buiten het kader van de wet zou vallen. De Tsjecho-Slowaaksche minister van Bui tenlandsche Zaken, Krofta, zal morgen naar Genève vertrekken, om de zitting van den Volkensbondsraad by te wonen. de gemeenteraadsverkiezingen het goede recht zouden bewijzen van de Sudeten-Duitschers. Een tweede maal zal een groote staat als Duitschland een dergelijke leugen en een dergelyke beleediging niet meer aanvaar den. (Langdurig applaus). Ik heb derhalve hieruit de noodige con sequenties getrokken. Als nationaal-socialist ben ik gewend, op iederen aanval 'terug te slaan, iederen aanval met een aanval te be antwoorden. Ik kan u verzekeren, aldus zeide Hitier onder stormachtigen bijval, dat een groote mogendheid als Duitschland eegi derge- ïijken aanval niet voor de tweede maal zou dulden. Op 28 Mei heb ik tot zeer ern stige maatregelen besloten: 1. De aangekondigde versterkingen van leger en luchtmacht werden op mijn bevel onverwijld buitengemeen uitgebreid en oogenblikkelijk ten uitvoer gelegd. 2. Ik heb het bevel gegeven tot de onmid dellijke uitbreiding van onze vestingwer ken in het Westen. 3. Ik kan u de verzekering geven, dat daar sedert den 28en Mei de meest gigantische vestingwerken van alle tijden opgebouwd worden, (stormachtige bijval). Ik heb in Mei besloten, het leger en de lucht vloot te versterken en aan deze bevelen is on middellijk gehoor gegeven. Tevens heb ik bevel gegeven, onze verdedigingslinie in het Westen te versterken. Ik kan u verzekeren, dat sedert 28 Mei aan deze grensversterkingen met grooten spoed wordt gewerkt, (Langdurig applaus). Op het oogenblik werken er 278.000 Duitsche arbeiders aan de Westgrens. Bovendien 100.000 van den arbeidsdienst, talrijke pioniers en in- fanteriebataljons. De Duitsche Westgrens zal nog voor het aan breken van dezen winter volkomen gereed zijn. Achter dit front van staal en beton staat het Duitsche volk straks aaneengesloten (daverena applaus) Ik ben niet van plan een verdere onderdruk king van het Duitsche volk in het Sudetenge- bied kalm aan te zien. Men kan niet eeuwig Onze Londensche correspondent seint ons de volgende bijzonderheden over de stemming, die vandaag te Londen heerschte. De belangstelling van het Engelsche publiek voor de zich ontwikkelènde gebeurtenissen kwam vanmorgen tot uiting toen de Ministerraad in Downingstreet vergaderde. Dit was de eerste for- meele ministerraad sinds Juli j.l. Tijdens de ver schillende crises in de laatste jaren waren er nog nooit zooveel menschen in de buurt van Downingstreet bijeen als vanmorgen en vanmid dag. Bereden politie moest de straat vrijhouden. De Engelschman uit zich niet in het openbaar, maar het kan geen scherp opmerker ontgaan zijn, dat er groote bezorgdheid heerschte. Ieder scheen zich er ten volle bewust van te zijn, dat Engelands lot afhangt van de beslissingen, die nu genomen worden. Ondanks den zeer ernstigen toon, dien 't Fo reign Office sinds Zaterdag aanslaat, kan men niet beweren, dat 't volk pessimistisch is, maar wel dat men zich heeft voorbereid, zoowel op een gunstige als ongunstige ontwikkeling. De regeering heeft dagenlang getracht een eind te maken aan het misverstand, dat te Berlijn heerschte t.a.v. de door de Engelsche regeering aan te nemen houding. Von Rib- bentrop had Hitier blijkbaar overtuigd dat Engeland niet zou ingrijpen. Thans denkt men er te Berlijn anders over. In den loop van gisteren en heden kreeg men uit Berlijn berichten dat de leidende persoonlijkheden thans overtuigd zijn, dat Engeland zich in het geval van een conflict zou scharen aan de zijde van Frankrijk. Dit is de laatste waarborg, zegt men, voor een duurzamen vrede. Velen spraken heden als him verwachting uit dat de rede van Hitier zeer scherp zou zijn, maar dat hy niet de deur achter zich zou dicht slaan. Een verwachting, die blykens Hitiers rede verwezenlijkt is. Eén ding is opmerkelijk: de kranten, zelfs de meest Duitsch gezinde, hebben te kennen -gegeven, dat men geen aanval op Tsjecho-Slo wakije zou dulden. De hoofdredacteur van de Observer, Garwin, die bekend staat als pro- Duitsch, heeft deze meening op ondubbelzin nige wijze doen uitkomen. Dit alles heeft zeer grooten indruk op Berlijn gemaakt. Duitschland is in Engeland op het oogenblik in het geheel niet populair, doch van eenige onwelwillendheid tegen de Duitschers die te Londen vertoeven is niets merkbaar. Evenmin bespeurt men vriendschapsbetoogingen jegens Frankrijk of Tsjecho-Slowakije, welke landen toch, ingeval van een conflict, Engelands bond- genooten zullen zijn. Socialistische partij en Labour hebben zich van elke betooging onthouden, waaruit wel blykt dat men geheel achter de regeering staat en deze rustig haar gang wil laten gaan. Trouwens nooit was de eenheid rond de regeering grooter dan thans. Het overleg dat de regeering pleegt met enkele bekende persoonlijkheden als Churchill, Eden, Sinclair en Attlee wordt als hoogst ernstig be schouwd, doch tegelijkertijd als zeer geruststel lend. Bijzondere waarde hecht men aan het feit, dat voortdurend de Amerikaansche geiant naar het Foreign Office komt. De Tsjechische gezant, Jan Masaryk, over handigde hedenmorgen op het Foreign Office een nota van zijn regeering, waarin deze ver klaarde, dat een volksstemming in het gebied der Sudeten, onvereenigbaar was met de inte griteit van Tsjecho-Slowakije. De Britsche regeerjng gaat intusschen rustig voort met het nemen van maatregelen in het belang van de veiligheid des lands. De vloot wordt opgevoerd naar de verschillende bases. Reuter verneemt, dat in den Britschen ka binetsraad van heden besloten is, dat de vier ministers, die de ontwikkeling van den toestand van uur tot uur gadeslaan, vanavond weer in Downingstreet zullen bijeenkomen. Derhalve zullen Chamberlain, Halifax, Simon en Hoare bijeenkomen te half tien; men ver wacht, dat dan een groot deel van Hitler's rede bekend zal zijn. De leider der libéralen, Sir Archibald Sin clair, is tegen morgenochtend uitgenoodigd voor een bezoek aan Chamberlain. Omtrent de stemming te Parijs voor het uit spreken van Hitiers rede seint onze Parijsche correspondent de volgende byzonderheden: In afwachting van de rede van Hitier, waar mede hij het Neurenbergsche congres zou be sluiten, werd de stemming gisteren en vandaag te Parijs beïnvloed door twee gebeurtenissen n.l. de redevoeringen van Goerlng en Benesj en de mededeeling, Zondagavond gedaan door hoogs ambtenaren van Downingstreet ten over staan van Engelsche en in Engeland verbly- vende buitenlandsche journalisten. De rede voering van Goering, waaraan zooals de Temps opmerkte de meest elementaire vorm van in ternationale wellevendheid ontbreekt, heeft uiteraard een zeer slechten indruk gemaakt over den maarschalk en de door hem verdedig de zaak. Door haar toon en inhoud heeft deze rede weer eens dieper de moreele isoleering doen zien van een coalitie tegen het Derde Ryk, Welke zich steeds duidelijker afteekent, welk feit den leider van het Duitsche volk toch te denken moet geven. Wanneer men de redevoeringen van Benesj en van maarschalk Goering tegenover elkaar heziet, zoo werd niet zonder sarcasme opge merkt, dan blijkt de beschaving ln ieder geval aan de zijde van den president der Tsjechische republiek te zijn geweest. Overigens onthoudt men er zich hier zorgvuldig van het' conflict te vergiftigen. Commentaren en verklaringen welke hier worden gegeven of neergéschreven geven blijk van de grootste voorzichtigheid. Over het algemeen wordt alhier voldoening getoond over de mededeelingen van de hdoge ambtenaren van het Foreign Office, hoewel mén daarnaast beweert, dat de verklaring op som mige punten wel wat krachtiger en duidelijker had kunnen zijn. De quintessence ervan is aldus geformuleerd: „Dat Engeland niet afzijdig kan blijven in een gewapend conflict, waarin de veiligheid en de integriteit van het Fransche grondgebied be dreigd zouden kunnen worden en dat de Duitsche regeering zich niet moet voorstellen dat een militaire campagne, die tegen Tsjecho-Slowakije gevoerd zou kunnen worden, zonder dat mo gendheden als Frankrijk en later Engeland in- tervenieeren, onmogelijk moet worden geacht". Hoewel men er niet aan twijfelde, dat onder invloed van een Fransch-Duitsch conflict rond Tsjecho-Slowakije Engeland zich inderdaad ef fectief aan de zijde van Frankrijk zou bevinden, hoogstwaarschijnlyk reeds in het begin, en dat ook de Duitsche regeering daar niet meer aan kan twijfelen, constateerde men toch, dat, of schoon de termen van de Engelsche mededee lingen niet kort en krachtig zyn, bij een ge wapend conflict Engeland toch aan de zijde van .Tsjecho-Slowakije en Frankrijk zou staan. PARIJS, 12 Sept. (Havas). De leden der Fransche regeering zyn even voor drie uur vanmiddag bijeengekomen in bet ministerie van Oorlog. Na den kabinetsraad heeft de minister van Binnenlandsche Zaken de pers het volgende communiqué verstrekt: „Het kabinet, bijeen on der leiding van Daladier, heeft kennis genomen van de laatste diplomatieke documenten en de gebeurtenissen op het gebied dér buitenlandsche politiek, waarover Bonnet een uiteenzetting gaf. De raad bracht hulde aan de vaderlandsliefde, de kalmte en de koelbloedigheid van de natie. Hij heeft ook uit Noord-^frika en het koloniale rijk ontroerende betuigingen van verknochtheid aan Frankryk ontvangen. Deze waardige en ver standige houding van het land is van buiten gewoon groot nut voor de verdediging van den vrede. Morgen wordt een ministerraad gehou den". blijven onderhandelen. Het Duitsche volk eischt zelfbestemmingsrecht. Wanneer de democratie denkt, dit volk eeuwig te kunnen onderdrukken, dan zal dit ernstige gevolgen hebben. Ik eisch slechts, dat aan de onder drukking van drie-en-een-half mil lioen Sudeten-Duitschers in Tsjecho- Slowakije eindelijk een einde komt. Ik verlang voor deze Duitschers zelfbestemmingsrecht. Het zou ons leed doen,wanneer wij hierover met andere staten in moeilijkheden zou den komen. Het is echter mijn zaak en ons aller zaak, er voor te zorgen, dat ons dit recht niet wordt ont nomen. Het is zaak der Tsjecho-Slowaaksche regee ring, zich te verstaan met de gevolmachtigde vertegenwoordigers der Sudeten-Duitschers en tot een overeenkomst te komen. Mijn zaak en. die van ons allen is het echter, ervoor te zor gen, dat hier niet uit recht onrecht wordt, want het betreft Duitsche volksgenooten. Ik ben, aldus Hitier, niet bereid jn het hart van Europa een tweede Palestina te laten ontstaan. De arme Arabieren zyn mis schien weerloos en verlaten. De Sudeten- Duitschers echter zijn noch weerloos noch verlaten. Ik weet, wat het beteekent van het moeder land gescheiden te zyn. Ik zeg dat in dit con gres, waar voor de eerste maal ook Oosten- rykers aanwezig zijn. Men is geen Duitscher, wanneer men niet bereid is hieruit de con sequenties te trekken. Hierna maakte Hitier nog een korte verge- lyking tusschen Duitschland en Italië. Eeuwen lang heeft Duitschland gesluimerd, doch einde lijk is Duitschland ontwaakt. Mogen de buiten landsche mogendheden eindelijk er toe kunnen komen de geschiedenis van een hooger stand punt te bezien. Het nieuws Italië en het nieu we Duitschland zijn verschijnselen, waar men rekening mee moet houden. Men behoeft hen niet te beminnen, doch moet er rekening mee houden, dat zij er zijn. Nationaal-socialisten, aldus Hitler tot slot, onder deze omstandigheden loopt het huidige partijcongres ten einde. Wij hebben met el kander gezien een demonstratie van kracht en van eenheid. Gy hebt het recht, Duitschers, naar huis terug te keeren met opgeheven hoofden. Men is te Praag van oordeel, dat er, ofschoon de toestand, zooals deze na Hitlers rede van hedenavond is, hoogst ernstig geacht moet wor den, toch nog ruimte is voor een weinig hoop. De deur is niet gesloten voor de mogelijkheden van onderhandeling. Hitier heeft geen volks stemming verlangd, doch practiscb heeft hij de Sudeten-DüitSchers uitgenoodigd, er een te eischén. De scherpe en agressieve toon van Hitiers redevoering heeft, volgens Reuter, te Washing ton een zekere mate van geruststelling gewekt. De menschen gelooven daar, dat de werkelyke mate van bedreiging in de rede omgekeerd evenredig was met den krachtigen toon van de stem van den Fuehrer, die te Washington op vele belangrijke punten met groote duidelijkheid was te hooren. „Het blaffen was onrustbarend, doch het byten is ten minste uitgesteld," aldus kan zoo ongeveer de meening worden weergege ven, ofschoon men wel inziet, dat Europa slechts respyt heeft gekregen van de ongerust heid der paar laatste weken,. illllllllllllllllllllllllllllMIIIIHMIIIIIIIIIIIHjE Verwachting: Zwakke tot matigen, Noordwestelijke tot Zuidwestelijken wind, des nachts en in den morgen nevelig tot zwaar bewolkt, overdag gedeeltelijk be- wolkt, droog weer, iets warmer. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. Hitier hield te Neurenberg zijn met spanning verbeide rede over Tsjecho- Slowakije, waarin hij verklaarde, dat het Rijk geen vervolging van Duitschers lan ger zal dulden. De stemming te Londen en Parijs voor Hitier zijn rede hield. Onverwacht Koninklijk bezoek aan Weesp. De Indische vorsten hebben een bezoek gebracht aan het Nationale Centrum te Zeist. Voortgezette behandeling in den In- dischen Volksraad van de interpellatie over het malaria-gevaar te Priok. Nieuwe gevallen van kinderverlamming in verschillende plaatsen. Verbannen Nederlandsche ingenieur in Siberië gestorven? Wrak te Zandvoort aangespoeld. Generaal Snijders-medaille uitgereikt aan dr. ir. Damme. Reinaerdt-monument te Hulst onthuld. Beurs van New York: stemming vrij on regelmatig; weinig handel. De ongewisheden van een woelende wereld in gisting doen het verlangen naar vrede treuren om hetgeen niet bereikbaar schijnt. Steunpunten wan kelen en ijdel lijkt alle menschen- werk dat een chaos denkt te ordenen door 'n nieuwen chaos. Temidden van alle verwarring rijzen de torens van de steenen' cibories, welke onze ker ken zijn, ten hemel. En ze leeren met hun stomme getuigenis, dat er één Waarde is welke altijd blijft tot het einde der dagen en in de branding der meeningen het rotsvaste middel punt is voor allen. Waar de Godslamp het duister verdrijft, is de stilte, de ingetogenheid, de rust en de vrede temidden van alle verdwazing. In de klanklooze omslotenheid van het bedehuis stijgt de klagende boet psalm om ontferming en rijst de jubel van het Te Deum, Hem dankend voor Zijne nabijheid. De wereld in gisting: „God zij met ons!" Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 764.5 Vorige stand: 763.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1