Het probleem van Tsjecho- Slowakije w; M Mogelijkheden en onmogelijkheden BREEMEN Op de 100.000 BREDERODE-DUIN De incidenten in T s j echo-Slo waki j e MARKTEN DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1938 NOC TOT 1 OCTOBER KUNT U BIJ ONS UW BRANDSTOFFEN TEGEN ZOMERPRIJZEN BESTELLEN VAN HAARLEM telef 10070 HEEMSTEDE telef 29280 VETGEHALTE VAN DE MELK atbeteekent het lijden in den tijd, vergeleken bij het geluk in de eeuwigheid? DE PRIJS DER LOTEN BEDRAAGT EEN GULDEN eer dan ooit eischt de tijd van ons edelmoedigheid. Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. KWALITEIT EN PRIJZEN DER EDAMMER KAAS SCHOENEN VAN SMIT Smeer-apparaat sprong uit elkaar GEBRUIK VAN BEDRIJFS- WATER De nobelprijzen voor het jaar 1938 VOETBAL K.F.C.-elftal WIELRENNEN DE RONDE VAN ASSENDELFT BESTRIJDING VAN KOOL RUPSEN DAMMEN Simultaanseance te Heemskerk R1JKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Nog altijd kookt de Tsjechoslowaak- sche ketel, maar nog altijd, ook na Hitler's brandrede, kookt hij niet over. Is er nog tijd voor een ontleding van de Tsjechoslowaaksche puzzle? Het schijnt van wel, als men bedenkt, dat de Britsche „Times" het een week geleden nog niet te laat (of te vroeg) achtte een proefballon te lanceeren omtrent het „afschillen" van den Sudetenbolster van de Tsjechische kern, en dat de „Temps" eergisteren, dus op den dag van Hitler's rede zelf, een even verwonderlijke als vage opmerking ten beste gaf over „geheel nieuwe methoden", waarmee men, als alles mislukte, óók nog eens een oplossing kon probeeren. Hoofdacteur in het geding is de Tsjecho slowaaksche staat, twintig jaar geleden iet wat willekeurig uit den na-oorlogschen baaierd geformeerd. Men zegt, dat Masaryk moeite had, en er ook niet in slaagde, zich alle stukken land van het lijf te houden, die de confereerende overwinnaars hem wilden aanleunen. Hoe dan ook, deze staat begon onder Tsjechische leiding een opge wekt leven, waarvan de leiding zelf na twintig jaren nog allerminst moe is. Dat de Tsjechen, het „staatsvolk", het nieuwe staatsbestel niet tot een aangename woon stee wisten te maken voor de met hen ver bonden minderheden, en met name voor de Sudeten-Duitschers, was ten deele hun fout, ten deele gevolg van algemeene om standigheden. Het zelfbewustzijn van dit bevrijde volk, dat nu eens aan de beurt kwam om zich tegenover het vroegere „staatsvolk" te laten gelden; strategische belangen, die de grensstreek zoo weinig mogelijk inviteerend voor een eventueelen aanvaller wenschten te maken; economische factoren als het verlies van vroeger afzet gebied voor de Sudeten-industrieën en de vestiging van nieuwe industrieën bij voor keur in het Tsjechische landsdeel speelden daarbij o.a. een rol. Toen Hitler in Duitschland aan de macht kwam, konden de Sudeten-Duitschers met zijn steun een strijdbare organisatie op bouwen, die het Sudetenland met separa tisme en verzetsgeest vulde als een bom; op het oogenblik, dat hij Oostenrijk an nexeerde, begon de lont te branden. Twintig jaren na Versailles verkeert Europa weer in onrust en algemeen brand gevaar. Wanneer men de conferentie van Versailles vergelijkt met het Weener Con gres, dat na de Napoleontische oorlogen den baaierd ordende, ziet men, dat het toenmalige werk, zoo vaak veroordeeld, het toch vijfmaal zoo lang uithield als dat van honderd jaar later. Het was blijkbaar niet alleen „dansen", wat men te Weenen beter verstond dan in Versailles. Welke kansen bestaan er vandaag nog voor een demonteering van de bom? De Tsjechische regeering wil autonomie geven aan de Sudeten-Duit schers en de andere minderheden. Maar zij stelt aan deze autonomie twee grenzen. Op de eerste plaats zal het autonome Duitsche gebied de rechten van een demo cratische grondwet moeten eerbiedigen Met andere woorden, Praag meent niet te kunnen goedvinden dat er binnen de gren zen van den Tsjecho-Slowaakschen staat een kleine dictatuur-staat gevormd wordt, compleet met stormafdeelingen, concentra tiekampen, jodenwetten en wat dies meer zij. Op de tweede plaats zal de buitenland - sche politiek van Tsjecho-Slowakije niet door de autonomie der minderheden mogen worden beïnvloed. Is het eerste punt een vraag van binnen- landsche politiek van Tsjecho-Slowakije, in het tweede spreken door den mond van Praag groote mogendheden, Rusland, Frankrijk, Engeland. Voor hen is Tsjecho- Slowakije ce barrière tegen den Duitschen invloed naar het Oosten en den Balkan. Komt Duitschland over die barrière heen, zoo meenen zij, dan ligt de weg open naar een Duitsche hegemonie over al de kleinere staten in die zone. De vraag is echter, of ook een beperkte autonomie der Sudeten-Duitschers binnen den Tsjecho-Slowaakschen staat zich niet op den duur in die richting zal uitwerken. Velen zijn geneigd aan te nemen, dat die autonomie, in breedere of engere mate toe gekend, slechts den eersten stap op den weg naar een volledige afscheiding kan be- teekenen, zoolang de groot-Dultsche mag neet haar huidige aantrekkingskracht be houdt. Maar omgekeerd kan men ook van meening zijn, dat zulk een autonomie, juist als zij vrede-brengend zou werken, de in leiding zou kunnen vormen van een ver standhouding tusschen Berlijn en Praag, welke dit laatste centrum geleidelijk, hall door druk, half door geschenken, uit de verkleefdheid met de zoog. groote demo cratieën zou losweeken. Het is blijkbaar ook daarom, dat som mige halfluide Britsche stemmen aan eer. „afschillen" van het Sudetengebied de voor keur gaven, omdat een „mossel zonder schelp", zooals onze Geneefsche correspon dent zich heden uitdrukt, toch nog te ver kiezen is boven een totaal verlies. Hoe dit zij, de Sudeten-Duitschers ach ten de beperking van hun autonomie weer niet aanvaardbaar, inzooverre deze in strijd zou komen met hun vrijheid, om de ideo logie van hun stamvolk aan te hangen. Die ideologie vordert immers niet alleen een „volksche" politiek in het binnenland, maar verzet zich ook in de buitenlandsche poli tiek tegen een samengaan van den staat, waartoe de autonome Sudeten toch zouden blijven behooren, met bijv. het bolsjewisti sche Rusland, of zelfs met de „groote de mocratieën". Tegen het „afschillen'' dat nu bepleit wordt op grond van het zelfde beginsel der zelfbestemming, waaraan Tsjecho-Slowa kije zijn ontstaan dankte verzet zich op de eerste plaats de Tsjecho-Slowaaksche staat, die terecht voor zijn eigen bestaan opkomt. De leuze van zelfbeschikking bij volksstemming, destijds door de democra tieën uitgevonden en nu door Hitier uitge speeld, is anti-historisch. Zij kan immers in het oneindige herhaald worden en tel kens weer den groei van historische samen hangen verbreken. De overwinnaars van 1918 hebben haar toegepast en de eeuwen oude Dubbelmonarchie ermee uiteengesple ten: de kwade gevolgen zijn nog lang niet aan hun end. Nu richt die leuze zich tegen het twintigjarige Tsjecho-Slowakije. En morgen tegen wie? Een andere vraag is echter, of Duitsch land zelf bij een aansluiting van het Sude tengebied uitsluitend baat zou vinden. Ideo logisch zou die nieuwe „Anschluss" inder daad een nieuwe, zuivere triomf voor het al-Duitsche nazisme zijn. Maar in de sferen der buitenlandsche politiek zou zij, zooals boven reeds werd aangeduid, ook het ver lies van een balkon c« het Oosten, een handvat voor de aanwending van Duitsch- iands macht beteekenen. Waartegenover weer staat, dat een ontmanteld Tsjecho- Slowakije door het verlies fan zijn noorde lijken defensie-gordel voorloopig een strate gisch „weekdier" aan Duitschlands grens zou zijn. In elk geval heeft Hitier tot nu toe niet uitdrukkelijk op een afscheiding aange drongen, maar veeleer van het recht der Sudeten-Duitschers „in Tsjecho-Slowakije" gesproken. Welke de houding der „groote demo cratieën" tegenover een eventueele afscheiding is, is heden ondanks alle berichten dienaangaande nog geenszins volkomen duidelijk. Het criterium, dat En geland voor zijn houding heeft gesteld, schijnt eerder formeel dan materieel te zijn. „Geweld" van Duitsche zijde, dus een aanval van Duitsche troepen, zou naar alle waarschijnlijkheid door een gewapende tegenactie van Frankrijk èn Engeland ge volgd worden. Maar althans Engeland heeft zich niet aan eenige beperking vastgelegd, wat een „vreedzame'' demonteering van de bom betreft. En geruchten willen, dat het vooral Runciman is geweest, die deze Brit sche scepsis heeft teweeggebracht. De Brit sche verloskundige, die met zijn assistenten naar het Praagsche kraambed gestuurd werd om een accoord ter wereld te helpen brengen, zou door de kennismaking met het Sudeten-vraagstuk, tot nu toe in Europa nauwelijks gekend, tot de overtuiging ge komen zijn, met een hopeloos geval te doen te hebben, en die meening ook aan zijn Londensche vrienden hebben gesugge reerd. Als dat zoo is, zouden de Tsjechen dus, toen zij Runciman verheugd begroet ten, „den bok tot tuinman" hebben ge maakt. Eindeloos en verbijsterend wordt echter het uitzicht, wanneer men de afscheiding van de Duitsche minder heid uit Tsjecho-Slowakije als een concrete mogelijkheid onder de oogen ziet. Want de minderheden in dat deel van Europa, niet alleen in Tsjecho-Slowakije, zijn talrijk als de zandkorrels aan het strand. Ons buitenlandsch overzicht somt er eenige op. „Het feit, dat men zich plotseling voor een Europeesch vraagstuk gesteld ziet schreef de Temps eergisteren terwijl het er tot nu toe slechts om ging, een locale crisis te ontknoopen, zou tot gevolg heb ben de opening, met nieuwe methoden, van een debat van geheel andere strekking, en de dingen plaatsen op een plan, dat zeer verschilt van dat, waarop zij zich tot nu toe afspeelden." Dat de Europeesche politici dit vraag stuk Maandag 1.1. „plotseling" zouden heb ben ontdekt, is niet bepaald 'n getuigschrift van intelligentie, temeer, waar zij dit ei twintig jaar geleden zelf hebben gelegd. Duidt de geheimzinnige taal van de „Temps" echter op een Europeesche confe rentie of iets dergelijks, die over de „her ziening der verdragen'' zou gaan spreken? Men moet vreezen, dat dit recept, althans voor de Tsjecho-Slowaaksche keuken, te laat komt, nu de vlam al in de pan is. Sobriëtas-bedevaart naar Heiloo De traditie getrouw zal Zondag 18 September de jaarlijksche bedevaart van katholieke drank bestrijders in Noordholland naar het Heiligdom van O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo worden gehouden. De geestelijke leider zal zijn pater Aug. de Hart O.F.M., rector van het klooster te Nieuwe-Niedorp. De Hoogmis zal te 10.43 uur worden opgedragen, waaronder zang van het bedevaartkoor o. 1. v. Mej. Engelke, Am sterdam; organist de heer Twisk uit Uitgeest. Het programma vermeldt voorts een plechtigen Kruisweg met muzikale begeleiding, een plech tig Lof met H. Sacramentsprocessie, even eens met muzikale begeleiding van het plaatse lijk harmoniecorps. De commissie verwacht vanzelfsprekend alle Sobriëtasmenschen uit Noordholland en daar buiten, maar elke andere belangstellende Ma- riavereerder/ster is van ganscher harte welkom. Redelijke zekerheid der genomen monsters In zijn jaarverslag over 1936 had de Rijks- zuivelconsulent voor Noordholland reeds gewe zen op de belangrijkheid der vraag: „hoe krijgt de boer de zekerheid, dat het genoteerde vet gehalte ook het werkelijke vetgehalte van zijn geleverde melk is?" Deze kwestie is nog altijd actueel in verband met de betaling der melk volgens een overeen gekomen vetprijs en bij de verdeeling van het beschikbare melkgeld aan coöp. fabrieken; maar ook om onjuiste gegevens omtrent betaaide melkvetprijzen te voorkomen, die aanleiding geven tot ongelukkige verhoudingen tusschen de fabrieken onderling. Ook gedurende het jaar 1937 is herhaaldelijk gebleken, dat het gemis aan een redelijke ze kerheid, dat de zaak in orde is, nogal eens door de melkleveranciers wordt gevoeld. Er werden nu en dan melkmonsters door vee houders gezonden om het hier gevonden vet gehalte te vergelijken met de uitkomst van den fabriekscontroleur. Natuurlijk behooren die uitkomsten overeen te komen en dat is dan ook doorgaans het ge val, doch dit zegt nog niet, dat het genoteerde wekelijksche vetgehalte ook inderdaad het wer kelijke is. Om dit als een steekproef na te gaan, moet de veehouder strikt volgens de instructies van het consulentschap minstens 14 maal een mon ster melk nemen; dit schrikt sommigen af en men laat het erbij. Eenmaal is het gebeurd met het volgende re sultaat: volgens het onderzoek van de 14 mon sters avond- en morgenmelk, in de tweede helft van September 1937 door den veehouder zelf genomen, welker vetgehalten een alleszins be trouwbaar beeld ter beoordeeling der monster neming gaven, berekende het consulentschap voor zijn weekleverentie een vetgehalte van 3,78 pet. De melkmonsters waren met 1 pet. k'aliumbichromaatoplossing verdund. waagt U een kans bij de Staats loterij. Nog grooter is uw kans om winnaar te worden van de schitterende Chevrolet, waaide 2200.de hoofdprijs der verloting ten bate van want bij de Staatsloterij worden 21000 loten uitgegeven; bij de verloting voor Brederodeduin slechts 20.000 loten. En boven alles: U STEUNT EEN NOBEL DOEL! N.B. Deze hoofdprijs wordt desge- wenscht door den leverancier terug gekocht tegen 80% der waarde. Loten worden franco toegezonden na overschrijving op de postrekening der Haarl. Ver. t. bestr. der tuberculose, No. 119600. (Verloting goedgek. bij Min. besl. van 9 Juni '38, No. 1184) Volgens het melkbriefje leverde de veehou der gedurende die week 1388 K.G. melk met een vetgehalte van 3.50 pet. Wanneer de uit komst van het consulentschap tot op 3,75 pet. naar beneden wordt afgerond, blijft er een verschil van pet., overeenkomende met 3.47 K.G. melkvet. De directeur van een zuivelfabriek vermoed de, dat een leverancier schapenmelk aan de melk toevoegde; de samenstelling (S.G. 32.0 en 3.90 pet. vet) wezen wel in die richting. Het feit werd door de politie geconstateerd. Het oordeel van den Rijks- zuivelconsulent Nadat de Rijkszuivelconsulent voor Noord holland in zijn jaarverslag! over 1937 een aan tal kaas-gebreken geconstateerd heeft en aan gegeven heeft welke middelen ter verbetering hij na onderzoek heeft aanbevolen, verklaart hij, dat de melkeommissie zich wederom mocht verheu gen in een toenemende belangstelling van de veehouders. De commissie is een onmisbare in stelling geworden, die thans ook in het zuide lijk gedeelte der provincie in het consumptie- melkgebied van Amsterdam meer en meer waardeering Vindt en daar nog veel nuttig werk kan doen. Er zijn in 1937 21 cursussen tot stand geko men met 24 groepen; ook zijn nog 3 groepen melkers van 2 cursussen, welke in 1936 gedeel telijk zijn gegeven, afgewerkt en geëxamineerd. In het geheel zijn 116 mannelijke personen en 35 meisjes geëxamineerd, van wie 99 jongens en 34 meisjes het getuigschrift ontvingen, samen 133 gediplomeerden; dus 88 pCt. is geslaagd. In het geheel heeft de commissie thans 720 getuigschriften uitgereikt. Wat de kwaliteit van de Edammerkaas be treft, deze was in 1937 normaal, terwijl de marktprijs van de Edammerkaas 40 plus min der laag was dan in 1936. In de eerste 6 weken was er geen verschil van beteekenis; in de tweede helft van Febru ari waren de prijzen 2,hooger dan in het voorafgaande jaar, begin Maart zelfs 4, daarna volgde een viertal weken zonder ver schil. Van half April tot half Juni was de no teering 1,a 2,lager dan in 1936, toen kwamen weer 6 weken met ongeveer overeen komstige prijzen. In Augustus en September waren ze echter 2,— a 4,— hooger dan het jaar te voren, en in de laatste 3 maanden be droeg dit verschil zelfs 5,a 6, De hoogste marktprijs was in het eerste kwartaal ongeveer 20,alleen in de eerste helft van Maart enkele guldens hooger. In het tweede kwartaal bedroeg deze noteering 17, met een stijging in de laatste paar weken tot 20,welke zich in het derde kwartaal voort zette, en zich handhaafde op een gemiddelde van ongeveer 23,deze prijs gold ook voor het vierde kwartaal. Het hoogste punt (f 25. werd in de eerste helft van October bereikt. Zooals gewoonlijk was ook nu in Mei, Juni en Juli de prijs van de hooggekleurde, z.g. roode Commissiekaas 2,— a 5,— hooger dan die van de kleine Edammers; in het najaar waren de noteeringen echter ongeveer gelijk. Zoowel Duitschers als Tsjechen onder de slachtoffers PRAAG, 15 Sept. (Ceteka). De incidenten van gisteren, aldus het Tsjecho-Slowaaksche persbureau, zijn vandaag bijna volkomen geli quideerd. Betreffende de opstandige actie in eenige hotels te Cheb (Eger), wordt medegedeeld, dat er in totaal zes dooden zijn. Bij een benzine pomp kwamen om het leven een agent van politie en 'n spoorwegbeambte, beiden Tsjechen, alsmede de chef van het pompstation, van Duitsche nationaliteit en de chauffeur van de „Egerer Zeitung". Alle lijken hadden het gelaat gekeerd naar het hotel „Welzel" en waren blijk baar getroffen door kogels uit het hotel. Onder een trap werden voorts de lijken van een man en een vrouw gevonden, die blijkbaar eveneens door uit het hotel komende kogels gedood wa ren. Hun identiteit is tot dusver nog niet vast gesteld. De politie heeft het hotel, waar buiten het personeel niemand werd aangetroffen, be zet. De in hotel „Viktoria" gevonden papieren zullen onderzocht worden. De rebellen te Schwaderbach hebben zich op Duitsch gebied in veiligheid gesteld. De gevan gen genomen Duitsche gendarmes en douane beambten zijn over de grens gezet. De politie post van Markthausen, welke door Sudeten- Duitschers was bezet is zonder moeilijkheden 'ontruimd. De rebellen zijn over de grens ge gaan. HEBBEN GOEDE PASVORM EN SNIT NASSAUSTRAAT 1, hoek Kruisstraat, Haarlem Telefoon 13490 Maandag is in de garage van de firma Van Versenöaal te Barneveld een smeer-apparaat onder luchtdruk uit elkaar gevlogen, waarbij de 16-jarige bediende Aart van de Pol zeer ernstig aan het hoofd is gewond. In den afge- loopen nacht is hij in het St. Elisabeth-zieken- huis te Amersfoort aan de verwondingen over leden. v De inspecteur van den Arbeid in het district Arnhem, die belast is met het toezicht op de naleving van de veiligheidswet, heeft het toe stel, op verzoek van de politie te Barneveld, onderzocht. Hierbij is niet gebleken, dat er iets aan mankeerde. Het ongeval moet te wijten zijn aan te hooge opvoering van den luchtdruk. Het apparaat van dit type is gevaarlijk, zooals den Inspecteur reeds enkele malen in de prak tijk is gebleken. Ook in het jaar 1937 zijn door het Rijks- zuivelconsulentschap voor Noordholland vele onderzoekingen verricht, om advies te kunnen geven omtrent de voorziening van boerderijen en zuivelfabrieken van bedrijfswater. Een on derzoek ter plaatse, waarbij dan tevens de noo- dige monsters werden genomen, was in het al gemeen tevens noodig. Op een boerderij werd het water uit een drinkput in den stal gebruikt, die ook nog in verbinding stond met een sloot. Het diende als drinkwater voor het vee en boenwater. Het onderzoek viel ongunstig uit; o. a. was het zout gehalte tamelijk hoog (1.61 gram keukenzout per liter), het water bevatte veel coli-bacteriën Zulk water is altijd bedenkelijk, aangezien het een wisselende samenstelling heeft en elk oogenblik nog slechter worden kan. Een veehouder wenschte een onderzoek van net nortonwater, bestemd voor drinkwater van het vee. De pomp stond in den stal. De norton was r.og maar 10 jaar oud; de ziiigbuis hing in de nortonbuis, waarvan het koperen boveneind 20 c.M. boven den stalvloer uitstak. Hoewel de koeien voldoende voer kregen, zagen zij er ma tig uit en herhaaldelijk hadden zij erg last van diarrhee. Bij het bezoek aan de boerderij werden 3 monsters genomen, het eerste direct na aan komst, het tweede na heel wat water wegge pompt te hebben en het derde eveneens. Hei wegstroomende water liet men een doek in een goot pass ee ren. Het bleek, dat er plantaardige stukjes meekwamen, wijzende op veen. Het on derzoek der monsters wees uit, dat niet steeds hetzelfde soort water werd opgepompt; de chioriongehalten bedroegen per liter 147 resp. 118 en 105 milligram. Ter vergelijking werd ook nog een monster genomen uit de gelijksoortige norton bij den buurman; dit water bevatte 199 milligram Cl. per liter. Dit water maakte den mdruk, dat het met de wel in orde was. De koelen hier hielden zich goed. Veronderstellende, dat het nortonwater op de eerste boerderij in zuiveren toestand diezelfde samenstelling had, moest men aannemen, dat er besmetting plaats vond met water uit de veenlaag, waardoor het koperen gedeelte van de norton liep, hetwelk dan een lager Cl.-ge- n-alte moest hebben. Daarom is cr voortaan leidingwater aan de koeien verstrekt. Later is de nortonput ge sloopt en het bleek inderdaad, dat er in de ko peren buis groote gaten waren gekomen, waar door dus drangwater, dat daar wel zeer besmet n-.oet zijn, mede opgepompt werd Een veehouder kwam eerst om hulp, nadat ei een nieuwe norton gemaakt was. De aanleg bleek heel ondeskundig te zijn geschied. Tegen öen eisch, dat het zuivere nortonwater op den weg uit de diepte naar de plaats, waar het ge bruikt wordt, onbesmet moet blijven, was gru welijk gezondigd. Op een boerderij in den polder Schermeer bij Rustenburg is een nieuwe norton gemaakt. Het water is afkomstig uit 4 lagen en gaat tot 65 meter diepte. In het vorig jaarverslag wees de consulent op een paar nortons (in de Weere Geir.. Hoogwoud, en in de Berkmeer), die water „even met een voor Noordholland bijzonder laag zoutgehalte, n.l. 56.8 en 57.8 milligram Cl. per ,iter Het gehalte van het water uit bovenge noemde bron is slechts 30.4 mg/1. op hetzelfde erf was ook een oude gasbron Oit water bevatte 31.4 mg. Cl. per liter, dus hetzelfde gehalte. Het water uit de nieuwe bron werd bacteriologisch zuiver bevonden. Een groote zuivelfabriek heeft een nieuwe norton van groote capaciteit laten maken. Eerst was het plan een bron te maken tot op een diepte van pl.m. 50 M. Door de reeds bestaande bron, die moest vervallen, was de hydrologische ioestand tot die diepte bekend. De vraag drong zich nu op, of door een diepere boring een bron van grootere capaciteit kon worden verkregen zonder dat het water in scheikundige samen stelling achteruitging. Er is een proefboring uit gevoerd tot 85 meter. Volgens de gevonden grondlagen kon er van 70 tot op 83 meter, dus 13 M. extra filterlengte verkregen worden. Ei werd van 80—83 M. een proefpomping uitge voerd om de kwaliteit van het water na te gaan; 4 monsters, genomen na telkens 45 minuten flink afgepompt te hebben, bleken dezelfde sa menstelling te hebben, dus een betrouwbaar monster te zijn. Het onderzoek viel gunstig uit zoodat geadviseerd kon worden, de norton tot 83 meter diepte af te werken. Er is nu een bron verkregen met 2 filters te zaïnen 49 meter lang, dus met een zeer groote capaciteit. Toen de bron eenigen tijd gebruikt was, werd het water bacteriologisch steriel bevonden. Voor de Directie van den Wieringermeerpol der is advies uitgebracht omtrent de geschikt heid van een terrein voor de oprichting van een zuivelfabriek, met het oog op het te ver krijgen bedrijfswater. Daartoe is een proefbo ring gedaan en werd het water, bij een proef boring verkregen, onderzocht. Het resultaat is geweest, dat'het terrein in dit opzicht is goed gekeurd. Water van uitmuntende samenstel ling evenwel is daar nergens te verwachten. STOCKHOLM, 15 September. De Nobel- stichting heeft zoojuist haar jaarboek voor 1938 gepubliceerd. Er blijkt uit, dat het voor naamste fonds einde 1937 32.811.120 kronen heeft bedragen. De Nobel-prijzen voor 1938 zullen ieder 155.077 kronen (een kroon heeft de waarde van f 0.46) bedragen. De volgende instellingen kunnen de prijzen toewijzen: de academie van wetenschappen (Vetenskapsakademien), die voor natuurkunde en scheikunde, de medische faculteit der univer siteit te Stockholm (het Carolin-instituut), die voor physiologie en geneeskunde en de Svenska akademien (Zweedsche academie) die voor let terkunde. Het Carolininstituut neemt uiterlijk 31 October een beslissing, de academie van we tenschappen uiterlijk 15 November. met de ouderwetsche middelen te werken. Stui ven gaat bovendien veel vlugger, als het ten minste niet te hard waait. Van derris gaan de rupsen niet oogenblikkelijk dood. Eerst na eenige dagen kan men de resultaten vaststellen. Bij eigen ervaring weet ik echter, dat het een goed middel is. Men kan derrishoudende middelen onder verschillende benamingen bij de hande laren in dergelijke artikelen koopen. Volledigheidshalve kunnen wij nog wel eens vertellen, dat de rupsen ook in de natuur ge lukkig genoeg vijanden hebben. Verschillende sluipwespen van veelal kleine afmetingen jagen op de rupsen en daaraan heeft de tuinder in derdaad een zeer goed hulp. In sommige jaren gaan aan die parasieten soms wel voor 80 proc. ten gronde. De bekende hoopjes van lichtgeel gekleurde coconnetjes van de meest bekende sluipwesp zijn zeer bekend, doch soms worden ze aangezien voor vlindereieren. De vlindereieren zijn echter kleiner en anders van kleur en vorm. Dat is echter weer een ander hoofdstuk. Inlichtingen op plantenziektenkundig gebied worden gratis verstrekt door ondergeteekende. De ambtenaar van den Plantenziektenkun- digen dienst, VAN HERWIJNEN, St. Pancras. In K.F.C.-kringen durft men het nog steeds niet aan de oude spelers, waarvan enkelen aar dig het veteranenschap beginnen te benaderen, door jongeren te vervangen. Alleen is In de voorhoede De Bast als nieuweling opgenomen. Het K.F.C.-elftal is thans als volgt samen gesteld: Klokkemeyer Wm. Mol M. Hille Kaayk P. Nieuwenhuizen Bley v. Wensveen v. 't Kaar De Boer De Bast Kruyver Onder groote belangstelling organiseerde de R. C. Kennemerlanü voor de derde maal de jaarlijksche Ronde van Assendelft. In renners kringen bestond voor dezen omloop veel animo, zoodat een groot aantal deelnemers uit het ge- heele land aan den start verschenen. Bij de Nieuwelingen, die in de morgenuren hun koers reden, bleek Smits uit Rotterdam de sterkste te zijn met een tijd van 1 uur, 23 min. er. 16 sec. (vorig jaar won Griffioen uit Diemen Jn 1 uur, 38 min. en 17 sec.). Des middags ver trokken de amateurs en onafhankelijken en na feilen strijd werd hier J. v .d. Stel uit Apel doorn winnaar met een tijd van 2 uur 24 min. en 43 sec. De volledige uitslag luidt als volgt: Nieuwelingen (60 KM.)1. C. Smits, Rotter dam (1 uur, 23 min. en 16 sec.). 2. Segaar, Leiden. 3. Ottenbros, Alkmaar. 4. Loos, Amsterdam. 5. J. v Vliet, Gouda. 6. G. Blauw, Zaandam. 7. P. Ver schuren, Rotterdam. 8. A. Lodewijks, Rotterdam. 9. Sanou, Amsterdam. 10. Dietvorst, Amsterdam. - 11. Bouman, Haarlem. 12. J. Smit, Hoofddorp. 13. J. Lust, Zaandam. 14. A. Verhagen, Assen delft. Amateurs en onafhankelijken (105 K.M.): 1. J. v. d. Stel, Apeldoorn in 2 uur 24 min. en 43 sec. 2. Zwartepoorten, Amsterdam. 3. Engel, Amsterdam 4. Luppes, Amsterdam. 5. Demme- nie, Rotterdam. 6. C. Bakker, Zaandam. 7. Motke, Amsterdam. 8. Moeke, Weesperkarspel. 9. de Jong, Rotterdam. 10. Joosen, Made. 11. Rijne- veld, Haarlem. 12. Kors, Rotterdam. 13. Hordijk. Rotterdam (onder protest van Bösinger, Amster dam) 14. Jansen, Amsterdam. 15. Reuter, Am sterdam. 16. de Groot, Amsterdam. De binnenkomende vragen geven de beste aanwijzingen voor wat in de praktijk op een zeker oogenblik omtrent de ziektebestrijding of insectenbestrijding het meeste de aandacht vraagt. Ook blijkt, dat men omtrent de bestrijding nog schen last hebben van rupsen in hun kool. Dok blijkt, dat men omtrent de bestrijding nog wel voorlichting noodig heeft. Nu mag het waar zijn, dat de verbouwers van de grootste oppervlakten juist den minsten last hebben van koolrupsen, tengevolge van het feit, dat de rupsen juist veel voorkomen onder den rook van de dorpen, dicht bij de huizen dus, en op beschutte plaatsen; dat alles neemt niet weg dat een klein artikeltje over dat onderwerp niet van belang ontbloot is. Dat de rupsen, vooral van de eerste genera tie, vooral in de buurt van huizen of op be schutte plaatsen voorkomen, is gemakkelijk te verklaren, doordat bekend is, dat de poppen gedeponeerd worden op beschutte plaatsen. Uit die poppen komen de vlinders, die de eieren afleggen en het is te begrijpen, dat de vlin ders de eerste de beste gelegenheid te baat nemen om eieren te leggen. Overigens kan men gerust aannamen, dat die beschutte plaatsen ook nog andere, clima- tologische, voordeelen bieden. Rupsen zijn dieren, die aan den kost ko men door te vreten, zulks in tegenstelling met vele andere nsecten of insectachtige dieren, zoo als b.v. luizen, wantsen etc. die hun maag vol krijgen door te zuigen. Nu is dat voor ons van belang te weten, omdat wij dan weten, op welke wijze wij ze bestrijden kunnen. Rupsen bij kool vreten stukken van het blad en wel net zoo lang, tot de planten kaal zijn. Dan is het dus geen koolplant meer, doch een kaal stelletje bladnerven, die wij niet voor men- schelijk voedsel aan den man of op de veiling kunnen brengen. Zorgen wij nu, dat de bladeren bedekt zijn met een vergif, dan vreten de rupsen tege lijk met het blad, ook het vergif naar binnen en ze gaan dood, zoodra ze een voldoende hoe veelheid binnen gekregen hebben. Zoo gemak kelijk gaat dat echter altijd niet. De rupsen zijn listig en vreten dikwijl niet van vergif tigde planten en ze vasten dan gewoonweg of ze zoeken net zoolang, tot ze bladeren gevon den hebben, waarop geen vergif zit. In gewoon Nederlandscil komt het er dus op neer, dat wij de rupsen kunnen bestrijden door de kool te spuiten met Parijsch groen of loodarsenaat. Inderdaad kunnen wij dat ook doen, Parijsch groen wordt gebruikt in een oplossing van 1 gram per liter water met bij voeging van 10 gram kalk per liter water, Parijsch groen is n.l. zuur en daardoor kunnen de plant enbeschadigd worden, maar boven dien dient de kalk om Let Parijsch groen zwe vende te houden en meer te doen hechten. Deze middelen worden echter vrijwel niet gebruikt, omdat wij in He derrishoudende mid delen en vooral de stuifmiddelen zulke uit nemende rupsenbestrijdingsmiddelen hebben gekregen, dat het eigenlijk onzin zou zijn nog Woensdagavond gaf de Belgische kampioen dammen, de heer K. Bordon, een simultaan- séance in het clublokaal van D.C.H. te Heems kerk. Hier zag de Belgische kampioen zich ge plaatst tegen 32 borden, en daar ook hier de strijd in 3 uur beslist moest worden, werd in een snel tempo gespeeld, zoodat de gemiddelde duur van iedere partij slechts 6 minuten was. De heer Bordon won 19 partijen, verloor partij, tegen A. Peekei, H. Zonneveld, Th. Kloes, C. Peekei, J. Koper, J. Beentjes en G. Zonne veld, en speelde 6 partijen remise, tegen Th. Mulder, J. Vendel, J. Zonneveld, W. de Ruiter, J. Koper en A. Wentink. Heden, Donderdagavond is de heer Bordon de gast van de damclub „Ontwikkeling" te Lisse. HAARLEM, 14 Sept. Groentenmarkt. Tomaten 614, Heerenboonen 1424, Snljboonen 1422 cent per kist Andijvie 4060, Sla 2555, Spina zie 3560, Postelein 4060, Zuring 2535 cent, Uien 1,101.40, Groene kcol 4060, Savoye kod 5075 cent per kist. Bloemkool 1022, Roode kool 59, Komkommers 37 cent per stuk. Wor telen 812, Kroten 47, Selderie 37, Peterse lie 3—6, Prei 512, Kervel 48, Radijs 24, Ra barber 610 cent per bos. IJMUIDEN, 15 Sept. Versche visch. Tarbot 80 88 cent. Tong 1.02—1.50, Heilbot 1.10—1.20 pet kg. Griet 18.00—30, groote Schol 38.00, middel Schol 32.00—36, Zetschol 20.50—26, kleine Schol 10.50—23, Schar 14.00, groote Schelvisch 25.00—" 36, middel Schelvisch 32.00, kleine middel Schel visch 7.8030, groote Gullen 14.5017, klein® Gullen 7.00—17, Wijting 3.40—6.10, Makreel 5.20 —9, versche Haring 1.952.65, kleine middel Heek 16.00, kleirie Heek 11.00—12 per 50 kg. Ka beljauw 43.00—82 per 125 kg. Leng 0.75—2.16 V' stuk. Versche Haring aangevoerd: 3703 kisten, ö4 kantjes steurharing 6.306.70 per kantje. van de heden aangekomen TRAWLERS Bloemendaal IJm. 71 315 manden 2700.—, Pet ten IJm. 49 650 manden 4790.—, Haarlem IJm. 9 3800 manden 5250.—, Flamingo IJm. 25 1700 manden 3350. KOTTER E. 436 1520. LOGGERS K.W. 78 1050—, K.W. 60 460.—, IJm. 201 060.—» IJm. 204 620—, WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 16 September 7-.56 3.29 8.19

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 10