ST.WILLIBRORDUS Chamberlain vertrokken naar Berchtesgaden De brief van Mussolini HENLEIN EISCHT AANSLUITING BIJ HET DERDE RUK „Persoonlijke besprekingen tusschen Hitier en mij kunnen nuttige resultaten hebben", zegt de Britsche premier Proclamatie uitgevaardigd Het nieuws van heden Nj{JAar sro2?p_gw nIke%SteuT'' VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 15 SEPTEMDER 1938 - AVONDBLAD N.V. NEDERL.VERZ.MU. CATHARIJNESINGEL48UTRECHT DAGBLAD MEI OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21380 LONDEN, IS Sept. (Reuter). Neville Cham berlain is hedenmorgen om S.S5 utir (Ned. tijd) van het vliegveld Heston vertrokken om zijn historische vlucht naar Duitschland te aanvaarden. Om tien minuten over achten is Chamberlain vanochtend uit Downingstreet vertrokken. Een geweldige menigte juichte hem toe. Cham berlain was vergezeld van Sir Horace Wilson en Strang, den directeur der afdeeling Mid den Europa van het ministerie van Ruiten- landsche Zaken. Op het oogenblik, dat Chamberlain in het vliegtuig plaats nam, ontving hij uit handen van Lord Londonderry, die toen juist aan kwam, een boodschap, waarvan hij glim lachend kennis nam. Chamberlain is hedenmiddag te 12.30 uur te München aangeko men. Om 4 uur eerste onderhoud Henderson te München Belgische ministers vergaderen In dit uur van Sudeten-Duit- schen nood wend ik mij tot u, Het Duitsche volk en de ge heele geciviliseerde wereld en verklaar: Wij willen als vrije Duitsche menschen leven. Wij willen weer vrede en arbeid in ons vaderland. Wij willen in het Rijk opgenomen worden. God zegene ons en onzen ge rechtvaardigden strijd. Voorzorgsmaatregelen te Parijs Tegen luchtaanvallen De Duce spreekt zich openlijk uit voor een volksstemming Aansluiting bij broeder volken DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Rijkskanselier Hitier op „Berghof" op den Obersalzberg, waar hij heden Neville Chamberlain zal ontmoeten. Onder een kijkje in een der gastenkamers In het Sudeten-Duitsche gebied kwam het tot ernstige onlusten, zoodat in eenige districten de noodtoestand moest worden afgekon digd. Vele bewoners namen uit angst de vlucht naar Duitschland Gematigder houding der Roethenen Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuï g ^'IIIIIIIIIIIIIIIjllllllllillllllllillillllllillllllllUlllllllllllllllllHHIillllllil Voorraden voor het Roemeensche leger 'V' Gerard Kleeder straat 7 Haarie HUOOIF «KW. VERZEKERINGEN TOT ELK BEDRAG Vertegenwoordigers gevraagd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen reget 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De weersomstandigheden zijn niet bijzonder gunstig voor vliegen en waarschijnlijk zal het vliegtuig, een der modernste toestellen van de British Airways, onderweg veel regen ontmoeten. Het toestel wterdt bestuurd door de piloten Pelly en Kling van de British Airways. Aangezien Chamberlain geen Duitsch verstaat en Hitier geen Engelsch kent, zal Strang aan Britsche zijde als tolk optreden. Lord Halifax, Sir Alexander Cadogan, Lord Brocket, Lord Londonderry en vertegenwoordigers der Duitsche ambassade te Londen waren aan wezig bij het vertrek van Chamberlain van het vliegveld te Heston. Voor zijn vertrek verklaarde Chamberlain: Ik vertrek om den Duitschen Rijkskan selier te ontmoeten, daar de toestand my zoodanig voorkomt, dat persoonlijke bespre kingen tusschen hem en mij nuttige resul- - taten kunnen hebben. Mijn politiek is steeds geweest te probeeren den vrede te verze keren en de gereede aanvaarding door den Fuehrer van mijn voorstel moedigt mij aan te hopen, dat mijn bezoek aan hem niet zonder resultaat zal zijn. De Duitsche zaakgelastigde wenschte Chamberlain geluk met zijn grootmoèdig initiatief. Naar vernomen wordt zal Chamberlain heden om 4 uur te Berchtesgaden zijn eer ste onderhoud met Hitier hebben. De be sprekingen zullen Vrijdag den geheelen dag worden voortgezet en Zaterdagmorgen zal de premier naar Engeland terugkeeren. Bevestigd wordt, dat dit besluit van Chamberlain is genomen na voorafgaand overleg met de Fransche regeering en van ochtend door den ministerraad is goedge keurd. De Engelsche ambassadeur Si/ Neville Henderson is vanochtend uit Berlijn te München aangekomen, waar hij Chamber lain zal verwelkomen. De diplomatieke correspondent van de „Press Association" schrijft: Men kan onmogelijk voor uit den duur der besprekingen tusschen Hitier en Chamberlain schatten. In Londen rekent men er echter algemeen op, dat zij minstens tot Zaterdag zullen duren. Zouden zij verschei dene dagen duren, dan is het waarschijnlijk, dat behalve het Tsjechische vraagstuk ook an dere kwesties ter sprake zullen komen, welke reeds sinds iang op opheldering wachten. In sommige kringen heeft men zelfs den indruk, dat in aansluiting op de besprekingen te Berchtesgaden een nieuw tijdperk van begrip en goeden wil in de Duitsch-Engelsche betrek kingen zou kunnen ontstaan. Onze Parijsche correspondent seint ons he denmorgen: Het laat in den avond door de radio en extra edities der bladen bekend gemaakte sensatio- neele nieuws, van Chamberlain's vertrek naar Berchtesgaden is hier door politici, journalisten en publiek met gevoelens, die ontroering nabij waren, ontvangen. Men was er reeds van overtuigd, dat Enge land besloten was zeer ver te gaan in het belang van den vrede, maar dezen grandiozen „coup de théatre" welke nu eens een „coup de théatre" in het belang van den vrede is, had men niet verwacht. Wel was men in politieke en jour nalistieke kripgen reeds min of meer voorbe reid, vooral na de publicatie in de Temps", dat een of ander officieel, ingrijpend initiatief genomen zou worden, waardoor de situatie, w'elke de laatste 24 uren naar het ergste scheen af te glijden, geredresseerd zou worden. Wanneer men nu weten wil, in noeverre de Fransche regeering aan deze opzienba rende geste van den Engelschen premier deel heeft, dan staat slechts de door den minister-president Daladier afgelegde ver klaring ten dienste, waarin deze zeide reeds Dinsdagnamiddag het initiatief te hebben genomen van een direct en per soonlijk contact met den Engelschen pre mier, ten einde met hem de mogelijkheid te onderzoeken Van een uitzonderlijke krachtsinspanning', welke zou veroorloven met Duitschland over de meest doeltreffen de middelen te beraadslagen, die het Sude- tengeschil alsnog op minzame wijze zouden kunnen regelen. Op zijn eigen, bruuske en gedecideerde wijze, zoo verklaart men, heeft Chamberlain de aan vrage van een persoonlijk dringend onderhoud met den rijkskanselier als vorm van deze uit zonderlijke procedure gekozen en zijn Fran- schen collega daarvan op de hoogte gebracht. Ook Leon Blum betuigt zijn warme en volle dige instemming er mee. Des te grooter wordt de geste geacht, omdat men niet vergeten heeft, hoe Hitler in zijn rede te Neurenberg zich smalend en bijna beleedi- gend over de democratieën in het algemeen en ditmaal over Engeland in het bijzonder uitliet. Daarom, zoo zegt men, zal de prestige-winst in het oog der wereld tenslotte voor Chamber lain grooter zijn dan voor Hitier. Vrijwel algemeen wordt aangenomen, dat, wat Chamberlain aan Hitier als uiter ste concessie zal aanbieden is, de organisa tie van een plebisciet in het Sudetengebied, onder internationale controle, waarbij men zich zal instellen op de volksstemming, welke eenige jaren geleden in het Saar- gebied werd gehouden. Het ochtendblad „Le petit Parisien", dat als officieus geldt, zegt zulks in zijn commentaar met evenveel woorden. Het lijkt geheel onaannemelijk dat, tenzij Duitschland den oorlog zou verkiezen, de rijks kanselier niet alles in het werk zal stellen om nu, in afwachting van het plebisciet, de rust en de zelfbeheersching in het Sudetengebied te doen terugkeeren. Van Praag verwacht men, dat het voor den „amicalen" druk van Parijs en Londen zal bukken. Opdat de keus, welke Frankrijk thans wel gedaan schijnt te hebben, n.l. „tus schen de meest verschrikkelijke der oor logen en de meest ondraaglijke der vredes" waardig is, zal het noodig zijn, dat Duitsch land, na bij een regeling van het Sudeten- vraagstuk het onderste uit de kan te heb ben gekregen, zich loyaal en stipt leent voor een hechte organisatie van den vrede en de internationale samenwerking in Europa. Men spreekt in dit verband reeds van een later te houden conferentie der groote Europeesche mogendheden. BRUSSEL, 14 Sept. (Havas). Gisteravond is de Belgische ministerraad bijeengekomen. Volgens het na afloop gepubliceerde communi qué heeft minister-president Spaak den raad op de hoogte gesteld van den internationalen toe stand, EGER, 15 Sept. (D.N.B.) De leider der Sudeten-Duitsche partij, Konrad Hcnlein, vaardigt de. volgende proclamatie uit: „Mijne volksgenooten. Als drager van uw vertrouwen en in het be wustzijn van mijn verantwoordelijkheid stel ik vOor de geehele openbare meening der wereld va&t, dat het onderdrukkingssysteem van het Tsjechische volk met het inzetten van machine geweren, pantserwagens en tanks tegen het Weerlooze Sudeten-Duitschtum zijn hoogtepunt bereikt. Daardoor heeft het Tsjechische volk voor de °ogen der geheele wereld laten zien, dat een Samenleving in een staat definitief onmogelijk 15 geworden. De ondervindingen van een twintigjarige heerschappij van geweld en vooral de zware bloedoffers der laatste dagen verplichten mij te Verklaren: 1In 1919 werden wij met ont houding van het ons plechtig toege zegde recht op zelfbeschikking tegen onzen wil in den Tsjechischen staat gedwongen. 2. Zonder ooit te hebben afgezien Van het recht op zelfbeschikking, hebben wij onder de zwaarste offers alles geprobeerd in den Tsjechischen staat ons bestaan te verzekeren. 3. Alle bemoeiingen het Tsjechi sche volk en de dragers van zijn ver antwoordelijkheid te bewegen tot een eerlijk en rechtvaardig vergelijk, zijn mislukt door een onverzoenlfjken wil tot vernietiging. (Ongecorrigeerd.) PARIJS, 15 September (A.N.P.). De Parijsche politie heeft na een conferentie op het ministe rie van Ovrlog bekend gemaakt, dat met in gang van vandaag voor alle hulzen te Parijs zand zal v orden beschikbaar gesteld, dat moet worden neergelegd op den zolder of de bovenste verdieping. Een emmer en een schop moeten by net zand worden geplaatst. Zooals wij reeds in een deel onzer vorige editie hebben gemeld heeft Mussolini in de „Popolo cl' Italia" een open brief aan Runciman gepubliceerd: - Wij laten hier de voornaamste passages van dit schrijven volgen: „Toen u eenige weken gleden uit Londen vertrok, om u naar Praag te begeven, had de wereld geen duidelijk begrip van uw taak, uw bevoegdheden en uw verantwoordelijkheid. Was uw missie officieel? Was zy niet-officieel? Dat alles bleef in een soort Londenschen mist ver borgen. Was uw taak uitsluitend die van een bemiddelaar, of zou zij op een gegeven oogen blik die van een scheidsrechter zijn? Hoe dat ook zij, u kwam naar Praag met een staf van medewerkers en de aandacht, der ge heele wereld was op u gevestigd. Ieder was gedwongen den ijver te bewonderen, waarmede gij uw zware taak ter hand naamt. In den loop der laatste weken hebt u tallooze memo randa en honderden brieven gelezen, dozijnen personen ontvangen, met de leiders van alle nationaliteiten gesproken. Want men staat hier niet slechts voor een Duitsch probleem, doch ook voor een Hongaarsch, een Poolsch, een Slovaaksch probleem, evenveel problemen als er natio naliteiten zijn, waarmee men te Versailles de Benesj-republiek opgeblazen heeft. Ik ben er van overtuigd, dat u in uw hart al tot een conclusie bent gekomen: Daar er geen Tsjechoslovaaksch volk bestaat, kan er ook geen Tsjechoslovaaksche staat bestaan. U, mijnheer Runciman, bent niet toevallig beland in een familie, waar toch nog altijd een minimum aan hartelijkheid en begrip be staat, zooals men dat tusschen menschen van een en hetzelfde bloed kent. Neen. De samen stellende elementen van de Tjechoslovaaksche familie zijn van verschillend ras en kunnen el kaar niei verstaan. Zij zijn niet bezield door een middelpuntzoekende, maar door een middel puntvliedende kracht. Slechts door dwang wor den zij bij elkaar gehouden. Zoodra die dwang zou ophouden, zouden ook de ontbinding en het einde van Tsjechoslowakije onafwendbaar en onweerstaanbaar worden. Te Versailles zou een nieuw Bohemen een historische naam met een homogene Tsjechische bevolking geschapen worden. In plaats daarvan heeft men Tsjecho slowakije uitgevonden; een ding, dat nooit be staan heeft, zoodat men een kunstmatigen staat heeft gesticht, die reeds bij zijn geboorte alle elementen van zwakte en van onmacht tot leven in zich verborg. Ik geloof, mijnheer Runciman, dat u deze si tuatie letteriyk gevonden hebt, zooals ik ze heb afgeschilderd. Misschien hebt u zich afge vraagd, wat u nog te doen stond. (Men heeft inderdaad van de mogelijkheid van uw terug keer naar Londen gesproken). Neen, sinds de rede van Hitler is voor u. mynheer Runciman, de goede tyd aangebroken. HENLEIN EISHT AANSLUITING BIJ DUITSCHLAND. CHAMBERLAIN TE MüNCHEN AAN GEKOMEN. Men is thans te Parijs van meening 'dat Chamberlain als uiterste concessie een plebisciet zal aanbieden. Te Parijs zijn voorzorgsmaatregelen ge nomen tegen luchtaanvallen. Arbeidsongeval met doodelijk gevolg te Barneveld. De Karimata is van Terschelling ver trokken. O U kunt handelen en iets tot stand brengen wat geschiedenis zal worden. Thans is' er' geen tijd meer voor compromissen. Karlsbad is reeds lang verouderd. Benesj, de oude parlementaire vos, heeft den wedloop verloren. U, mijnheer Runciman, moet eenvoudig aan den heer Benesj de volksstem ming voorstellen, niet alleen voor de Sudeten- Duitschers, doch voor alle nationaliteiten, die haar zullen eischen. Zal Benesj een plebisciet van de hand wijzen? Dan moet u hem aan het verstand brengen, dat Engeland zich zevenmaal bedenken zal, voor het ten oorlog trékt om een fictieven staat te redden, die ook in zijn geo grafische samenstelling een afschuwelijk maak sel is, zoodat men hem steeds weer een blinde darm- of worststaat noemde. Als Londen zegt, dat het standvastig blijft, zal niemand het wa gen zich te roeren. Stel een plebisciet voor. Hebt u slechts den moed, mynheer Runci man. Stelt u het plebisciet voor, of, beter ge zegd, de plebiscieten. Het is een heerlijke en delicate taak. Er zijn heele gebieden, waar de volksstem ming heel eenvoudig zal uitloopen op een aansluiting bij het broedervolk. Er zijn echter ook gebieden, waar de ver schillende rassen sterk vermengd zyn en een volkomen scheiding niet mogelijk is. Hier zou het systeem van de z.g. „gelijkge rechtigde districtsindeeling" of iets dergelijks toegepast worden. Overigens zou dit geheel en al bij de democratische traditie passen. Als men de .'gebieden, waar een volksstemming moet worden gehouden, heeft vastgesteld, blyft .er nog over, - het tijdstip, de voorwaarden en de controle te regelen. Deze controle kan interna tionaal zijn, zooals dat ook bij de stemming in het Saargebied gebeurd is. Voor Italië is het bijna onmogelijk, op vriendschappelijken voet met Tsjecho-Slo- wakije te blijven, maar met een toekomstig Bohemen zou dit zeker mogelijk zijn. Een nieuwe territoriale constellatie zou aldus een nieuw evenwicht en nieuwe mogelijkheden scheppen. En, wat vooral van gewicht is. Europa zou voor een oorlog gespaard biy- ven. Millioenen menschen zyn van mee ning, dat het beslist noodzakelijk is, dit te verwezenlijken. Grenzen, die met een pen- nestreek getrokken zijn, kunnen door een nieuwen pennestreek gewijzigd worden. Een geheel andere zaak is het echter, wanneer de grenzen door Gods hand getrokken of door bloed bezegeld zyn." PRAAG 15 September. (Havas). Volgens Lidove Noviny hebben dé Roetheensche autono- misten be.loten, gezien den toestand, niet aan te dringen op een directe verwezenlijking van autonomif in sub Karpatisch Rusland. Zij heb ben besi ten te wachten totdat de regeering zelve een concreet plan zal aanbieden. VERWACHTING: Meest matige Noord- oostelijke tot Noordelijken of Noordwes- g tclijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig g of geen regen, koude nacht, weinig ver- g andering in temperatuur overdag. 5 Hoogste barometerstand 777.8 te Valentia g Laagste barometerstand 727.1 te Vardoe g Zon op 6.35 - onder 7.16 - Licht op 7.46 s Maan op nam. 9.51 onder nam. 1.06 17 September L. K. BOEKAREST 15 Sept. (D. N. B.) De minis terraad heeft g steravond besloten, het minis terie voor Nationale Verdediging te machtigen, alle pakhuizen et industriebedrijven, welke ar tikelen bevatten tf vervaardigen die voor de landsverdediging nocdig zijn, van 15 September af onder militaire ccntröle te plaatsen, tenein de een overzicht te Vrij gen van de productie capaciteit der bedr vul, alsmede van de aan wezige grondstoffen en producten. Deze maat regel heeft ten doel, de productie van goederen voor het leger te verhoogën en te bespoedigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1