We luisteren naar... FINANCIEN Instantine HET M.S. „NOORDAM De weerstoestand Kerkelijk leven Dagfilm DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1938 Een vrachtschip met een rijke, fraaie passagiers-accommodatie Voor New-York— Philadelphia HET NEDERLANDSCHE LIED Nieuwe werkwijze der vereeniging TIEN JAAR LUCHTVAART IN INDIË Uitgifte van bijzondere frankeerzegels ROODE KRUIS VRAAGT.... TIEN MILDE GEVERS Voorbeeld van een Hagenaar, dat navolging verdient K.L.M.-WINTERDIENST OP DE INDIË-LIJN TOERISTENKAARTEN VOOR BELGIË BELANGRIJKE UITVINDING? Het moderne middel De kina-diefstallen in Ned. Indië 2S personen in arrest gesteld De Karimata vertrokken Op weg naar Kinderdijk Hospitaal afgebrand Ned. Vereeniging voor Gemeente belangen OPKLAREND WEER Zwakke wind met weinig regen De herfstverwachting Weerstoestand verloopt weer ongunstig Wiskunde L.O. Vrijdag 16 September H.H. WIJDINGEN Bij de Witte Paters ROZENKRANS EN VREDE Motortankschip „Jonel" te water gelaten Arbeiderswoningen te Vlissingen MARKTEN ■ff (Van onzen specialen verslaggever) Rotterdam, 14 Sept. Vlak vóór de „Nieuw Amsterdam", die net weer binnen is geloopen, ligt een nieuw schip van de Holland Amerika-Lijn aan de Wilhelminakade voor anker het motorschip „Noordam", een vrachtschip met voortreffelijke passagiers accommodatie en bestemd voor de lijn Rot terdamNew YorkPhiladelphia. Uit den aard van zijn bestemming is dit schip heel anders gebouwd dna de oceaanreus, die erachter ligt en die uitsluitend voor passagiers is bestemd. De hoogere dekken liggen niet in blanke wittigheid gestrekt over vrijwel de heele lengte, doch zij vormen een massief midden stuk, dat pardoes uit den langen, zwarten romp opsteekt, aan weerskanten door vier hooge lucht- ververschingskokers geflankeerd en precies in het midden een stijlvol breed, plat stuk schoor steen doorlatend. Bij den bouw van dit schip werd bijzondere aandacht besteed aan een vlugge en doeltref fende behandeling der lading. De onderverdee ling van den romp in 6 laadruimen in plaats van in 5, zooals in het algemeen voor een schip van deze lengte tot nu toe gebruikelijk was, vormt hiervoor een aanwijzing. Eveneens duidt hierop het groote aantal laadboomen ten getale van 24 en laadlieren ten getale van 23. In verband met het vervoer van aan bederf onderhevige producten wordt in alle laadrui men mechanische ventilatie toegepast. Daartoe zijn 6 electrisch gedreven ventilatoren aanwezig, welke de lucht door kanalen naar de onder- en tusschendekruimen voeren. Elk dezer ruimen kan afzonderlijk worden geventileerd door mid del van kleppen, welke van het bovendek af worden bediend. Op de tusschendekken van ruim 3 zijn de gekoelde en vriesruimen ondergebracht. Elk van de 6 gekoelde ruimten is voorzien van een luchtkoeler met ventilator. Een der onderruimen is door oliedichte schot ten verdeeld in 4 dieptanken met een totalen Inhoud van pl.m. 1200 M3., bestemd voor het vervoer var. ladingolie. Op het ondertusschendek 4 zijn 10 tanks geplaatst, elk van pl.m. 30 M3. inhoud, eveneens voor olievervoer. Voor het ver warmen der ladingolie zijn al deze tanks voor zien van stoomspiralen. Bijzonder fraai is in dit schip de passagiers accommodatie, die geheel in denzelfden geest werd opgevat als die van de „Nieuw Amster dam". Het is alleen gezelliger knusser als men dat woord mag gebruiken. Er is geen klasse-onderscheid. Alle 125 passagiers rei zen cabin-class, ontmoeten elkaar dus in de fraaie eetzaal op het A-dek, in de loun ge, die van een geluidsfilm-cabine is voor zien en waar heerlijke clubs tot een praatje of een spelletje kaart nooden, in den foyer aan bakboordzijde, in den bar of in de lees zaal, die een juweeltje vormt in zijn soort of in de veranda, die tot het achtergedeelte van het promenadedek toegang geeft, waar een verzonken zwembad in de open lucht is aangebracht. Daarbeneden liggen de hutten, die op één na alle buitenhutten zijn. De cabines, zonder uitzondering voorzien van bad- of douche-kamer met waschtafel en toilet, zijn ondergebracht op dek A en dek B; laatst genoemd dek bergt tevens een dokters-spreek kamer en een ziekenvertrek, het andere dek bevat nog een dames- en heerensalon. De in richting van de ruimten voor de passagiers werd ontworpen door bekende Nederlandsche binnenhuisarchitecten en in beproefd materiaal uitgevoerd door ervaren Nederlandsche meubel fabrikanten in een zelfden stijl als op de „Nieuw Amsterdam" is toegepast. Op deze wijze werd een even voornaam als behaaglijk interieur ver kregen, waarin aan hooge eischen van comfort zoowel als van smaak voldaan wordt. Alle salons en hutten worden geventileerd en verwarmd door het inblazen van koude of warme lucht; voor bijverwarming zijn daarenboven electrische kachels aangebracht. De „Noordam" is bestemd om op Zaterdagen in den middag te vertrekken, ten einde na een reisduur van circa een week op Maandagmor gen aan te komen, zoodat vertrek en aankomst vallen tusschen het einde en het begin van een werkweek. De reservesnelheid maakt het moge lijk, de dienstsnelheid ook onder ongunstige om standigheden constant te houden. De Holland-Amerika-lijn is met de „Noor- dam", die straks in de nog niet geheel voltooide .Zaandam" een zusterschip zal vinden, een fraai schip rijker geworden. Morgen Donderdag vangt de proefvaart aan. Officieel gaat het daar na den 28sten September naar Amerika, tenzij onverwachte omstandigheden, een vroegere af vaart noodzakelijk mochten maken. Men schrijft ons: De koninklijke vereeniging „Het Nederland sche lied", welke in 1904 werd opgericht en in de afgeloopen jaren o.a. door de oude zangwij zen weer ingang te doen vinden, den volkszang heeft verbeterd, heeft verschillende bundels van liederen van Groot-Nederland uitgegeven, waarbij speciaal die uitgaven van den stichter P R. Coers Fr.zn. genoemd moeten worden. Na het overlijden van Frits Coers heeft het bestuur der vereeniging de verschillende moge lijkheden besproken, waarop het werk van haar stichter zou kunnen worden voortgezet, daar men er van overtuigd was dat er voor de veree niging een groot en dankbaar arbeidsveld bleef openliggen. Deze besprekingen hebben tot resultaat gehad dat onlangs te Nijmegen een bijeenkomst is ge houden van verscheidene bestuursleden en an dere belangstellenden, waarin de werkwijze der vereeniging voor de toekomst nader is uitge werkt. Os. werd besloten dat de vereeniging zou voortgaan met het uitgeven en verspreiden van bundels van liederen van Groot-Nederland, terwijl de vereeniging zich bovendien zal wen den tot scholen en zangvereenigingen teneinde het zingen dier liederen te propageeren en die liederen niet alleen aan de ouderen, doch ook aan de jongeren te brengen. Het bestuur der vereeniging constitueerde zich voorloopig als volgt: Mr. L. R. J. Ridder van Rappard, burgemees ter van Zoelen, voorzitter; J. P. D. van Banning, burgemeester van Gennep, vice-voorzitter; mr. P. Schierbeek. te Den Haag, secretaris. Mr. A. K H S. Haitsma Muiier, te Nijmegen, penningmeester. Het bestuur zal in de toekomst uitgebreid worden o.a. met vertegenwoordigers van de Utrechtsche studenten-zangvereeniging „Coers' lied" en van het N. J. V. Toezegging werd reeds verkregen van mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier, voorzitter van het N. J. V. te Amsterdam. Het bestuur zal beginnen met zich per circu laire te wenden tot alle leden, oud-leden en be langstellenden. Daarin zal de nieuwe werkwijze worden uiteengezet. Zü, die een exemplaar daarvan wenschen te ontvangen, worden verzocht zich te richten tot den secretaris mr. P. Schierbeek, Verhulststraat 14, te Den Haag. Ter herdenking van het tien-jarig bestaan van een geregelde luchtvaart in Nederlandsch- Indië, welke 1 November 1928 aanving, zullen daar te lande twee bijzondere frankeerzegels worden uitgegeven, in de waarden 17>4 cent en 20 cent. Deze frankeerzegels worden ver kocht met een toeslag van 5 cent, waarvan de netto-opbrengst zal worden uitgekeerd aan de Koninklijk Nederlandsch-Indische vereeniging voor luchtvaart ten behoeve van het Neder- landsch-Indisch luchtvaartfonds. De zegels worden in Indië verkrijgbaar ge steld van 15 t.m. 31 October 1938 en zullen hier te lande gedurende denzelfden termijn aan de philatelistenloketten verkrijgbaar zijn. Zij wor den voor het gebruik gelijkgesteld met gewone Indische frankeerzegels en blijven geldig tot en met 30 November 1938. De zegels zijn vervaardigd door de N.V. Joh. Enschede en Zonen te Haarlem en uitgevoerd in rotogravuredruk in de kleuren sepia en muisgrijs. Het formaat is 30 x 23 mm. Zooals dezer dagen medegedeeld, ondervindt het Roode Kruis bij zijn actie tot opvoering van het ledental en het vestigen van een verbeterd inzicht in het buitengemeen uitgebreide Roode Kruis-werk een belangrijke mate van sympathie en daadwerkelijken steun, in den vorm van ge staag binnenvloeiende nieuwe contributies en giften. Talloozen geven bij het zencen van hun bijdrage te kennen, dat zij niet wisien, dat het Roode Kruis bij zijn werk (opleiding en uit rusting van leden der transportcolonnes en van helpsters, hulpverleening bij rampen, hulppos ten langs den weg, bloedtransfusiediensten, uit zending van ambulances, hulp aan door ramp spoed getroffenen in het buitenland, enz.) groo- tendeels aangewezen is op vrijwillige bijdragen Dezer dagen nu deed een Hagenaar, die on bekend wenscht te blijven, een zeer mooi aan bod. Hij begon met een bedrag van f 100 te schenken voor den menschlievenden arbeid van het Roode Kruis en zegde voorts toe, dit be drag aan te vullen tot f 1000 ineens, wanneer het Roode Kruis binnen vier weken tien an dere menschen zou kunnen vinden, die elk eveneens f 1000 voor hetzelfde doel aan het Roode Kruis wilden schenken. En daar het hier een persoonlijk offer moest zijn, mochten die tien andere giften van f 1000 niet afkom stig zijn van groote instellingen, banken o.i.d. Het moesten dus individueele giften zijn. Dus vraagt het Nederlandsche Roode Kruis, postrekening 22120, Prinsessegracht 27, Den Haag, thans tien milde gevers. Het !r er vast van overtuigd, dat er in ons goede land nog wel een tiental menschen gevonden zal wor den vóór 15 October dus die in staat en bereid zijn het zegenrijke werk van den in het Roode Kruis belichaamden „barmhartiger. Samaritaan" met een gift ineens van f 1000 te steunen. Het behoeft zeker geen nader betoog, dat gevers-in-spé, die nog geen voldoende be kendheid met het Roode Kruis-werk bezitten, gaarne alle gewenschte inlichtingen kunnen ontvangen. Op 2 October gaat de winterdienst in op de Amsterdam-Batavialijn der K.L.M. Van dezen datum af wordt de zomerroute door Europa via Leipzig en Boedapest verlaten en een Zui delijker weg via Marseille en Napels gevolgd. Volgens het voorloopig schema der dienst regeling duurt de heenreis, evenals vorigen win ter, 614 dag en de terugreis 6 dagen. Op de uit reis overnachten de passagiers te Napeis, Alexandrië, Basra, Jodphur, Rangoon, en Singa pore; op de thuisreis wordt halt gehouden voor den nacht te Medan, Rangoon, Jodhpur, Bag dad en Athene. Het vertrek der K.L.M.-vliegtuigen uit Am sterdam en uit Batavia blijft bepaald op Dins dag, Donderdag en Zaterdag. Aangezien de aankomst te Batavia thans één dag later valt dan in den zomer, n.l. op Maandag, Woensdagen Vrijdag, is ook het vertrek van de K.L.M.- vliegtuigen naar Australië een dag verschoven en wel naar Maandag en Woensdag. In het reisschema van den Australiëdienst komt ove rigens geen verandering. Het consulaat-generaal van België te Am sterdam deelt mede, dat volgens de nieuwste voorschriften, ingaande op 15 September, toe- ristenkaarten alleen zullen worden afgege ven aan Nederlanders, die in het bezit zijn van gen verloopen paspoort of van een verloo- pen bewijs van Nederlanderschap. Voor echt- genoote en kinderen, gelden bovengenoemde papieren ten name van den man, vergezeld van het trouwboekje. Aanvragers van toeristenkaarten beneden de 21 jaar moeten tevens overleggen een schrifte lijke toestemming van vader of voogd. De handteekening op deze toestemming moet worden gelegaliseerd. In Zwitsersche technische kringen bestaat groote belangstelling voor een uitvinding van een Nederlandschen student aan de Technische Hoogeschool te Zürich, waarop korten tijd ge leden een Zwitsersch patent is verleend. Deze uitvinding heeft betrekking op een „proces en apparaat tot het opwekken en over brengen van warmte". De zoogenaamde detona- tieve verbranding, een in een benzine-motor zeer ongewenschte verschijning, waarvan ook op ander gebied nog geen productief gebruik kon worden gemaakt, zou volgens deze uitvin ding op rationeele wijze gebruikt worden voor het opwekken van hooge warmte. Gedurende een jaar zouden reeds goed geslaagde proeven met een model van het apparaat genomen zijn. Tegen pijnen Doosjes a is Instantine. In Instantine zijn Tnstfintinp voortreffelijke werking en f absolute onschadelijkheid op IIËÈS ideale wijze vereenigd. ÏS&V Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. BANDOENG, 15 Sept. (Aneta) Betreffende den reeds destijds gemelden diefstal en smok kel van kinabast, kan thans nog worden mede gedeeld, dat de veldpolitie te Bandoeng wegens heling een Europeeschen en een Japanschen opkooper heeft gearresteerd. Verder zijn 23 in landers in arrest gesteld. De hoeveelheid gesto len kinabast bedraagt ruim 5000 K.G. minder lage temperaturen. Een smal gebied van slecht weer en regen strekt zich uit over de Duitsche middelgebergten tot in Noord-Frank rijk, ten zuiden daarvan is het weer nog geheel zomersch. In ons land blijft het weer in het eerste etmaal opklarend, met zwakken tot matigen wind uit noordoost tot noord en zonder buien van beteekenis. Hedenmorgen omstreeks elf uur is de Kari- matj, van Terschelling, met bestemming Kin derdijk, vertrokken. De baggermolen wordt ge sleept door de sleepbooten Indus, Schelde en Donau van Smit en Co.'s Internationale Sleep diensten. Ir. van Cappelle maakt den tocht op de Karimata mee. Het weer is gunstig en de zee kalm. BENKOELEN, 15 Sept. (Aneta). Het hoofdgebouw van het hospitaal op de goudmijn Redjang Lebong is afgebrand. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Naar wij vernemen, is de vergadering van de Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen, wel ke Vrijdag te Groningen zou worden gehouden, tot nader order uitgesteld. uiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiniiiiimimiiiiimiiii"» De depressie in het noordoosten is nog zeer diep, doch vult aan de westzijde regelmatig op. Het gebied van hoogen luchtdruk in het westen verplaatst zich oostwaarts, doch wordt gevolgd door een diepe oceaan-depressie. Langs de west zijde van het gebied van lagen luchtdruk in het noordoosten bewoog zich een strooming van zeer koude polaire lucht naar het zuidoosten en zui den, die de in onze omgeving en in Centraal- Europa heerschende zomerwarmte naar het binnenland van Europa terugdrong. Het over trekken van het koudefront ging gepaard met veel regen, vooral in ons land en in Noordwest- Duitschland en werd gevolgd door een sterke afkoeling. Deze kwam het sterkst tot uiting in de lage ochtendtemperaturen in Engeland en Ierland, in ons land en in Noord-Duitschland. In het binnenland van Zweden en op Jan Mayen komt reeds vorst voor, de stations op het noordelijke deel der Noorsche kust melden Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Wij hebben de vorige week kunnen lezen, dat voor de herfstmaanden September, October en November het Meteorologisch Instituut te koel en te regenachtig weer heeft voorspeld, zonder dat hierbij kon worden aangegeven in welke mate dit in ieder der genoemde maanden het geval zal zijn. Het is in zooverre met deze verwachting in overeenstemming, dat nu reeds weer een alge- meene achteruitgang in de weersgesteldheid in West-Europa is begonnen, nadat gedurende eenigen tijd de kansen op mooi weer heel groot zijn geweest en ook inderdaad eenige mooie dagen gepasseerd zijn. Dit goede weer hadden wij te danken aan de omstandigheid, dat zich een gebied van hoogen druk (in den regel ook van mooi weer) uitstrekte van den Oceaan ten Westen van ons werelddeel over de Noordzee tot Finland. Het goede weer zou gehandhaafd zijn geble ven en zou nog beter hebben kunnen worden, indien dit gebied van hoogen druk zich verder over Centraal-Europa had uitgebreid en in derdaad geleek het eerst wel, dat het hiertoe zou komen. Toen dit evenwel niet spoedig ge beurde, was het duidelijk, dat het er ook niet meer toe zou komen en nu komen de jongste veranderingen in den algemeenen weerstoestand dit bevestigen. Deze veranderingen komen hierop neer, dat over het Noordelijk gedeelte van Europa de luchtdrukking gaandeweg lager wordt onder den invloed van voorbijtrekkende depressies, die op hoe langer hoe korter afstanden van ons pas- seeren. Dit heeft weer ten gevolge, dat het ge bied van hoogen druk zich naar het Zuiden en Zuidwesten terugtrekt. Het weer in geheel West- Europa komt daardoor meer en meer te staan onder den invloed van een algemeenen koeleren en vochtigen Westelijken luchtstroom en 't weer krijgt hierdoor hoe langer hoe sterker het ka rakter van het veranderlijke z.g. Westenwind type, dat uiteindelijk overgaat in het meer on stuimige herfsttype. Met deze verandering, die overigens in ver band met het jaargetijde normaal is, voltrekt zich ook het verloop, dat beheerscht wordt dooi de groote en over het algemeen onbekende oor zaken, die de groote en langdurige' schoriimelin- gén in den" algemeenen Weerstoestand beheer - schcn, welke ten deele gebonden zijn aan vaste perioden en dus tot op zekere hoogte voorzien kunnen worden. Het is op grond van een dezer perioden, dat het Meteorologisch Instituut in staat is te voor spellen, dat de herfst kouder en regenachtiger zal zijn dan gewoonlijk. (Nadruk verboden"! 's-GRAVENHAGE. Geslaagd: mej. J. A. A. A. Waterloo, 's-Gravenhage en de heeren: G. J. de Moree, Dordrecht; A. D. Pool, Middel- harnis; L. j. Poort, Amsterdam; H. J. Röm- gens, Chèvremont; K. Veldman, Midroolda, en L. de Visser, Aagtekerke. •6 HILVERSUM I, 1875 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO 4.00—7.30 VARA. 9.00—10.40 VARA 11.00—12.00 VARA 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.16 Berichten. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuzlek. 11.00 Orgelspel. 11.30 Esmeralda. 12.00 Gramofoonmuzlek. 12.15 Berichten. 12.30 Amusementsorkest. 1.30 Orgelspel. 2.00 Zang met piano. 2.30 Declamatie. 3.CO Ge-arieera programma. 4.00 Gramofoonmuzlek. 5.30 Orgelspel. 6.30 Litteraire causerie. 6.50 Gramofoonmuzlek. 7.00 Causerie „Stad en platteland", 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berxhten. 9.00 Esmeralda m. m. v. solisten. 9.45 Gramofoonmuziek 10.30 Berichten ANP. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Jazzmuziek. 11.55 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II, 301.5 en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Orgelconcert. 3.00 Gramofoonmuzlek. 4.15 KRO-orkest en solist. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-orkest. 6.05 Land- en tuinbouwcauserie. 6.25 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het verloop der werkloos heid in dezen zomer". 7.35 Musica Catholica. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-orkest. 8.45 Matrozenkoor „Hofstads Koorknapen" 9.00 Vervolg orkestconcert. 9.20 Vervolg koorconcert. 9.35 Vervolg orkestconcert. 10.00 KRO-Melodisten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 John Kristel's orkest. 11.20 Gramofoonmuzlek. DROITWICH, 1500 11.20 BBC-Schotsch orkest. M. 12.05 Orgelconcert. 12.35 Henry Hall's' orkest. 1.35 Birminghams Phllharm. strijkorkest en solist. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.35 Militair orkest. 3.30 BBC-Midland-zangers m. m. v. piano duo. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 BBC-orkest en solist. 7.05 Eddie Carroll's orkest. 7.50 Variété-programma. 8.50 BBC-Symphonie-orkest en soliste. 10.40 BEC-Harmonie-orkest. 11.30 Billy Mason's orkest. 11.50 Dansmuziek. RADIO-l'ARIS, 1648 M. 8.10, 9.20, 10.10 en 12.35 Gramofoonmuz. 1.50 Zang. 2.05 en 3.05 Gramofoonmuzlek. 4.35 Planovoordracht. 5.20 Casadesus-Trio en soliste. 6.20 Vioolvoordracht. 6.35 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 10.50 Gramofoonmuzlek. 11.20 Concert. KEULEN, 456 M. 12.20 Orkest en solist. 2.30 Populair concert. 4.20 Amusementsorkest. 7.05 Cembalovoordracht. 8.35 Orkest en koor. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Koor, Otto Prlcke's orkest en solist. 12.20 Kleinorkest en dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 en 1.30 Salonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Salonorkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Pianovoordracht. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Nationaal orkest. 11.00 Gramofoonmuzlek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Symphonie-orkest en soliste. 9.35 Symphonie-orkest en solist. 10.30 Dansorkest. 11.15 Gramofoonmuzlek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Otto Dobrlndt's orkest. 9.35 Blaasconcert. 10.50 Kwartetconcert. 11.20 Gramofoonmuzlek. 12.20 Concert. Zondag 18 September zullen uit handen van Z.H. Exc. Mgr. Leys, Apost. Vicaris van Kivu (Belg. Congo) de volgende 17 subdiakens, allen leden van de Sociëteit der Witte Paters, de wijding van het Diakonaat ontvangen: W. van Oostrum uit Haarlem; C. Goes uit Houten (Utr.)j. Schuurmans uit Maasbom mel; H. Brockhus uit Rotterdam; J. van Amelsvoort uit Boxtel; L. van der Linden uit Kaatsheuvel; A. Raaymakers uit Boxtel; A. Scheven uit Emmercompascuum; J. v. d. Bie- sen uit Breda; J. van Helden uit Roermond; G. van Oosterhout uit Oudenbosch; Th Sche- pens uit Best; J. Hassink uit Amsterdam; A. Verdonk uit Valkenswaard; H. Witbroek uit Eindhoven; J. Blekemolen uit Purmerend en S. Jongerius uit Utrecht. Pater D. A. Linnebank O. F., promotor van het Apostolaat van den Rozenkrans, schrijft ons het volgende: Er is hoogspanning in Europa. De internatio nale toestand is in een zeer critiek stadium ge komen. En we weten niet. wat ook ons eigen land misschien nog te wachten staat. Daarom moeten onze handen weer Hiddend omhoog. We moeten den hemel een heilig ge weid aandoen, bestormen met ons gebed, opdat ons dierbaar vaderland, dat zoo Juist zich in uitbundige vreugde geschaard heeft om den troon van onze jubileerende vorstin, niet in diepen rouw en droefheid worde neergeworpen en vrij moge blijven van die gruwelijkste aller rampen, den geesel van den oorlog. En onze voorspreekster bij God moet zijn Maria, de Koningin van den Vrede. Zij, die eens vrede bracht aan de wereld, door aar> die wereld den Koning des Vredes te geven, Zij moet opnieuw vrede brengen op aarde. Vrede onder de volkeren, die niet langer in bloedigen haat tegenover elkaar moeten staan, maar ais kinderen van één Vader, in liefde elkander recht en gerechtigheid schenken mogen. Tot Maria dus in deze critieke oogenblikken. Met onzen Rozenkrans, dat Mariale gebed bij uitnemendheid. Mogen alle katholieken avond aan avond, bij eengekomen in onze kerken vereenigd om Maria's beeld hl het huisgezin of privé, voor zichzelf, het Rozenhoedje bidden, opdat God met medelijden op de wereld moge neerzien en haar den vrede moge geven, waarnaar zij zoo hunkerend uitziet. Woensdag werd van een der hellingen van de N.V. Scheepsbouwwerf „De Merwede" v.h. Van Vliet en Co. te Hardinxveld met goed gevolg tewater gelaten een motortankschip van 120 ton voor het vervoer van benzine en olie, in aanbouw voor de fa. A. de Jong, te Zwijndrecht. Te Vlissingen is ten stadhuize aanbesteed het bouwen van 154 arbeiderswoningen, bestaande uit 104 beneden- en bovenwoningen en 50 een gezinswoningen, ten behoeve van de wonlng- bouwvereeniging „Goed Wonen." Laagste inschrijver P. Groeneweg te Rotter dam voor f333.000. AMSTERDAM, 14 Sept. Visch. Aangevoerd door 1 motorbotter benevens consignatiezendingen Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruij- terkade, Amsterdam. Besomming van den botter 48.00. Handschol 8.00, kleine Schol 8.00 per kist. Kabeljauw 0.601 per stuk. Schelvisch 11.25 per 10 stuks. Middel Tongen 1.301.46, kleine Tongen 0.961.16 per kg. Aal 16 cent per pond. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Aal 1535 cent per pond. Harder Bokking 11.50 per 100 stuks. Garnalen per kistje van 15 kg 1.502.75, Gest. Makreel 810 cent per pond. AMSTERDAM, 15 Sept. Vlsch. Aangevoerd door 5 motorbotters benevens consignatiezendingen Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruij- terkade, Amsterdam. Besomming van de botters 65.00—250. Handschol 57.50, kleine Schol 11.00 12, per kist. Schelvisch 0.651.80 per 10 stuks. Middel Tongen 1.38—1.46, kleine Tongen 0.90— 0.96 per kg. Koolvisch 33.50 per stuk. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Aal 1842 cent, Bot 11.50, Spiering 2.253.50. Gest. Ma kreel 1012 cent per pond. BARNEVHLD, 15 Sept. Pluimveemarkt. Oude kippen 2560 cent per stuk, 2435 cent per kg. Oude hanen 3065 cent, jonge hanen 2075 ct. per stuk, 4048 cent per kg. N.H. Blauwen 50 60 cent, wilde eenden (in Jachttijd) 2550 ct.. Duiven 3040 cent per paar. Tamme eenden 15 —60 cent, wilde eenden in jachttijd) 2550 ct., ganzen 11.45 cent per stuk. Kalkoenen 5060 cent per kg. Tamme konijnen 1—1.60, wilde ko nijnen 2035 cent, piepkuikens 2030 cent per stuk. Aanvoer 31000 stuks. Handel kalm. Eiermarkt. Witte eieren 4.855, gemengde 4.95 5.05, bruine 5.305.50, eendeieren 3.703.80, jonge eendeieren 2.753.75, jonge heneieren 3.25—3.40. Aanvoer 1.420.000 st. Handel redelijk. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Sept. Groen- tenveiling. 49000 kg. Roode kool 1.20—1.80, 29000 kg. Gele kool 11.40, 115 kg. Savoye kool 1.50— 3.50, 5300 kg. Uien 2.803, grove Uien 2.90 3.10, drielingen 22.20, nep 5.405.60, 5800 kg. Peen 2.102.60, kleine Peen 0.90-1, 1200 kg. Bieten 22.80, 600 stuks Bloemkool 6.3011.10, idem 2e soort 2.203.50, 5600 kg. aardappelen: Eigenheimers 2.102.50, idem Blauwe 2.70— 2.80. 171000 kg. vroege Witte kool 0.80—1.20, 300 struiken Andijvie 11.20, 840 kg. Slaboonen 8.9013.80. Goedgekeurde aardappelen: aanvoer 11000 kg.: a 28/35 4.80—4.90, a 35/55 4.20, b 28/35 4.30, C 2'8/35 3.80, c 35/55 3.80. GOUDA, 15 Sept. Veemarkt: Aangevoerd in totaal 467 stuks, waarvan: 24 slachtvarkens. Vette 26—27 ct. per pond, levend met 2 pCt. korting; 139 magere varkens: 25—40 per stuk; 253 biggen 1216 per stuk; Geldersche biggen 1620 per stuk; 33 nuchtere kalveren 811 per stuk; 18 bokken en geiten 26 per stuk. Handel matig. 325 partijen kaas: le kw. met rijksmerk 26— 28, 2e kw. met rijksmerk 2325; extra zware tot 9,50. Handel vlug. 146 ponden boter: Goeboter 7585 per pond; Weiboter 70—75 per pond. Handel vlug. 134.500 eieren; Kipeieren 4.50—4.90 per 100 stuks; eendeieren 3.504.00 per 100 stuks Han del matig. Coöperatieve Zuid-Hollandsche Eierveiling g.a. (C.Z.H.E.) te Gouda. Aanvoer 114.500 kipeieren; Prijzen: 56/58 K.G. 4.55—4.60, 58/60 4.60—4.70, 60/62 4.704.80, 62/68 4.80—5.10; Bruine 58/72 4.65—5.40; Kleine eieren 4.104.50, alles per 100 stuks. Aanvoer; 500 eendeieren 3.20—3.40 per 100 stuks;heneieren 3.053.80 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 15 Sept. 19800 kg. Roode kool 11.90, 3600 kg. Gele kool 1.30 1.40, 2300 kg, Deensche Witte kool 2.00, Uien: drielingen 1.80—2, nep 4.70—5.80, 5700 kg. Peen 1.40—2.30, idem kleine 0.50—1, 2100 kg. Bieten 1—2.10, 128 stuks Bloemkool 7.80, 31000 kg. aardappelen; bonken 2.30, Schotsche Muizen 3.00, drielingen 1.80, Due 1.40—1.50, Eigenh. 2.30 —2.50, Blauwe Eigenh. 2.40—2.60, Bevelanders 1.60, 86500 kg. vroege Witte kool 0.90—1.20, 7800 kg. Slaboonen 12.5016.50. Gelijk ter Amsterdamsche beurze koester de men gisteren te Parijs de meening, dat de eisch der Sudeten-Duitschers tot het houden van een plebisciet zou ingewilligd worden. De bevestiging hiervan bleef echter achterwege. Op de Londensche goudmarkt hebben gis teren groote goudverkoopen van specula tieve zijde plaats gevonden in verband met de vrees voor oorlog. Ook continentale goudbezitters gingen tot verkoopen over. De goudprijs steeg nochtans met 4 d. tot 144/4, hetgeen de hoogste stand is sedert Mei 1935. De rubberprijs te Londen daalde met l/M d. tot 7 15/16 d. Volgens Symington en Wilson heeft de beslissing van het Interna- tionale Rubber Restrictie Comité tot hand having van het uitvoer-percentage van 46 pCt. in rubberkringen wel voldoening ge wekt. Het Joint War Risk Committee van Lloyds besloot de officieel geldende tarieven voor oorlogsrisico's buiten werking te stellen De National Steel Corporation keert een kwartaal-dividend van 0.25 uit op de ge wone aandeelen. Chrysler heeft de prijzen van elf automo bielen model-1939 met 2 d 15 verlaagd ten opzichte van de prijzen van het vorig jaar. Het wordt mogelijk geacht, dat an dere producenten ook tot prijsverlaging zul len overgaan. Phelps Dodge verhoogde den koperprijs voor het binnenland van loy8 tot 10% dol larcent per lb. Hierop volgde een prijsver- hooging ook door andere producenten. Men brengt de prijsverhooging in verband met de gunstige statistische positie der koper- markt. De koperschroot- en koperdraadprijzen in Amerika werden met V8 dollarcent tot SM dollarcent per lb. verhoogd. De prijs van geraffineerd koper, bestemd voor het buitenland, werd van 10.15 tot 10.25 per 100 lb. verhoogd, in verband mot de vermindering der wereldvoorraden en het grooter verbruik boven de productie ge durende eenige maanden, zoowel in Ame rika als elders. De staalproductie in Amerika wordt thans op 45.5 pCt. der capaciteit geraamd tegen 40 pCt. de vorige week, waarin Labour-DO/j viel. Men verwacht, dat de prijzen binnen kort een wijziging zullen ondergaan. De vooruitzichten voor den afzet worden ech ter minder gunstig geacht. De automobiel industrie, die voor het einde van November ongeveer een half millioen wagens vervaar digd zal hebben, heeft voor het benoodigde staal nog niets gekocht. Volgens verklaring van kolonel Ayres van de Cleveland Trust duurt de conjunctuur verbetering in de Vereen. Staten in den aanvang van den herfst voort. In verband met de bestaande hooge loonen moet de staalproductie op 60 pCt. der capaciteit werken, wil het bedrijf met winst werken. Volgens de Federal Reserve Board u>as het indexcijfer voor de industrieele produc tie in Amerika in de eerste zeven maanden van 1932 45 pCt. beneden het normale ge' daald, in dezelfde periode van 1937 10 pCt' en in de eerste zeven maanden van 196' 40 pCt. Volgens de Federal Reserve Bank werd Dinsdag j.l. 4.22 millioen goud uit Enge' land naar Amerika verscheept. De invoer van Engeland steeg in Augus tus ten opzichte van Juli met 192.000 to( 74.13 millioen en verminderde ten op' zichte van Augustus 1937 met 12.51 In de eerste acht maanden bedroeg de ir}' voer 617.26 millioen, hetgeen 38.39 müh minder was dan in dezelfde periode van he* vorig jaar. De uitvoer is ten opzichte VU11 Juli met 1.13 millioen tot 36.33 millioC11 gedaald, hetgeen de laagste stand was se dert Augustus 1936. In de eerste acht maar1' den bedroeg de uitvoer 306.95 millioen e"4 ivas 34.50 millioen minder dan in het over' eenkomstig tijdvak van het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich hedeU' ochtend te Amsterdam op 8.911 i8.92y2 W' sl. 8.92 1/16); de Dollar op 1.85—1.85'A tv. 1.85%)de Frank op 5.005.01 (v. sl. 5.001/*'' de Belga op 31.3531.45 (v. sl. 31.38) en aj Zwitsersche Frank op 41.8541.9214 (vorrQ slot 41.92). De Nivas verkocht 832 ton superieure sur' l:er en 152 ton bruine suiker voor consvJtnf' tie en 307 ton superieure suiker voor export' HOORN, 15 Sept. Kaasmarkt. Aanvoer stapels, 3370 Kg. 8 Boeren kl. 23. 4 Boer®11 comm. 26. Handel goed. SCHAGEN, 15 Sept. Veemarkt. 5 paarden 150-", 250, 8 magere Geldekoeien, 40 vette Gele', koeien 180.00250, 6 kaifkoeien 200.00270, L graskalveren 20.0055, 23 nuchtere kalveren 1-.q 18, 58 magere schapen, 311 vette schapen f - 24, 140 lammeren 8.0012, 5 bokken en gdte,g 2.009, 7 vette varkens 3355 cent per kg- biggen 12.0019, konijnen 0.151, 59 kippen 1.60, hanen 4075 cent. 's-HERTOGENBOSCH 14 Sept. Veemarkt. Op a.t markt van heden waren aangevoerd 2789 stuks a' 1409 runderen, 60 vette kalveren, 131 nuchter kalveren, 929 biggen. 33 zeugen, 41 loopers, 1°,: schapen-lammeren. De prijzen waren als vol8 Kaifkoeien 140260 per stuk, Kalfvaarzen WJr 220 per stuk, Magere ossen en koeien 110180 E stuk, Vette ossen en koelen le kw. 6468 Pit K.G., 2e kwaliteit 5862 per K.G., 3e kwalitei 5056 per K.G., Guste vaarzen 110165 per stöa' Pinken 80125, Graskalveren 5085, Nuchte' kalveren 813, Zeugen 5070, Loopers 203,o Biggen 1014, Schapen 1520, Lammeren 8 alles Der stuk. Melk- en Kalfvee, evenals mager vee weiöjj aangevoerd, ook was de vraag gering, zoodat 0 handel stil en niet geheel prijshoudend verlat. Jong vee nog tamelijk ruim aangevoerd, vra»!> echter gering en prijzen gedrukt. Alleen n«jv graskalveren voor den dood was nogal vraag, e ze handel verliep ruim prijshoudend. Nucht®' kalveren naar verhouding duur. Vetvee ruime aai voer en prijzen gedrukt. Schapen en lammév» stil en niet geheel prijshoudend, in zeugen, lo pers en biggen eveneens weinig handel; pr: ongeveer als vorige week. WOERDEN, 14 Sept. Aanvoer 345 part!)® kaas; le kw. met R.M. 24.5026.50, 2e kW® met R.M. 22.00—24. Handel goed. WOERDEN, 14 Sept. Veilingsver. Woerden e5i Omstreken. Groentenveiling. Bloemé 7—1°- Zoete Candij 10—12, Bismarck 10—13.5, Notar 16, Pippeling 1214, Luntersche Present 13, &e.z, zer Alexander 13, Keswick 4—15, SlnJeuren h0 Gieser Wildeman 1218, Spiegelpeer 17, B- "r Mérode 1922, Fransche Wijnpeer 25, Juttepe° 2045 Clapp's 1738, St. Germain 7—16, Bj®, gamot 1421, Pondspeer 4—13.5, Diamant 1°0, 22 Texelaars 17.5, Perziken 413, Pruimen Jubilé 913, Knolpeer 9.5, Gron. Kroon 12■1%| Schilvers 15.5, Dr. Julia 8—23, Williams 7— Col dessert 11—17.5, Kroten 33.5, Sla Andijvie 10—23, Peer 7—8.5, Uien 4—4.5. Spina®' 1314, Roode kool 6, Savoye kool 6.57.5, Bro kers 1°1®' SnijboQnen 1023, Stamboonen 20 26, Druiven 2022, Tomaten 2033, Meloen 515- ap WOERDEN, 14 Sept. Veilingsver. Woerden//, Omstreken. Eierenveiiing. Kipeieren: wit 4.3" 5 io, bruin 4.705, gemengd 4.105.10, eend®1 ren 3.50—3.80, heneieren 34.10, kalkoend®'- 4.905.70, alles per 100. Aanvoer 24672 eiefe Boter 5568 cent, Kaas 1825 cent per pond-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6