Praag schorst de werkzaamheid der Sudeten-partij Chamberlain en Runciman te Londen teruggekeerd v bureaux voor redactie en administratie, x«>£L Vredesboodschap van Kard. Verdier Rijksmiddelen STAAT VAN BELEG UITGEBREID Sudetenleiders manen tot kalmte ONDERHOUD MET HITLER WAS VRIENDSCHAPPELIJK sa/' JT GOPESBECGi LkoNiG&WlNTER Het nieuws van beden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten UVi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM ZATERDAG 17 SEPT. T938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21383 Onzekerheid omtrent de verblijf plaats van Henlein, die, volgens Praag, naar Duitschland is gevlucht Oneenigheid onder de Sudeten? Geen bevel tot arrestatie van Henlein Hun volgelingen aangespoord een vredelievende houding aan te nemen Militaire maatregelen? Hongaarsche eischen Het Weer PiMini ISBKilfflFi Wij kennen thans eikaars standpunt, verklaarde de Britsche premier Besprekingen begonnen op Downingstreet iOUSSELDOÜF o r Limhuwj J Keulen \.-^«AKEn kfr8LENZT Chamberlain bij den Koning Maharadja van Bikaner zegt zijn steun toe Gissingen van 't Fransche publiek over de besprekingen op den Obersalzberg Reden tot scepticisme? Openbaarheid De opbrengst van Augustus was f 85.714 minder dan de raming Bommen op Barcelona Britsche schepen getroffen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingec mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor do kletne annonces „OmroeDers" zie de rubriek PRAAG, 16 Sept. (Reuter). De Tsjecho-SIowaaksche regeering heeft besloten, de werkzaamheden der Sudeten-partij te schorsen. Oor spronkelijk werd gemeld, dat de regeering besloten had de partij te ontbinden. Hoewel dit wel de be doeling is der regeering, is deze daartoe niet bevoegd. Daarom ligt het in het voornemen de kwestie van ontbinding op 19 September voor te leggen aan de permanente Kamercommissie, die daartoe wel de bevoegdheid heeft. Britsche diplomatieke kringen hebben, naar Uit Londen wordt gemeld, bevestiging ontvan gen van het bericht, dat de staat van beleg opnieuw over zestien gebieden in Tsjecho- Slowakije is uitgebreid. De laatste in dezelfde dingen uit Praag ontvangen berichten beves tigen voorts, dat Henlein, de leider der Su deten-Duitsche partij, uit Tsjecho-Slowakije haar Duitschland is vertrokken. Zoo heeft de Tsjecho-SIowaaksche radio een communiqué verspreid, waarin wordt gezegd, dat Henlein en afgevaardigde Frank, zoomede de meeste Sudeten-Duitsche leiders, naar Duitschland zijn gevlucht. Het communiqué besluit met de mededeeling, dat het in het geheele land rustig is en dat alle berichten van de Duitsche radio over den toestand in Tsjecho-Slowakije geheel verzonnen *Un. Bevoegde kringen te Berlijn en Berchtesgaden verklaren niets te weten van een verblijf van Henlein in Duitschland. Zij voegen hieraan toe, dat bij hun weten de leider der Sudeten- Duitsche partij zich te Eger bevindt. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat het hoofdbestuur van de Sudeten-Duitsche partij, dat intusschen gecamoufleerd zijn zetel opnieuw te Eger heeft overgebracht, mededeelt, dat hijna alle leiders der partij zich nog op Tsjecho- Slowaaksch gebied bevinden, hoewel „om be grijpelijke redenen" hun verblijfplaatsen niet openbaar gemaakt kunnen worden. De Tsjecho-SIowaaksche gezant te Parijs heeft zich met Hodza in ver binding gesteld naar aanleiding van de radioberichten, volgens welke een bevel tot arrestatie van Henlein was uitgevaardigd. Hodza sprak deze berichten met stelligheid tegen en de gezant stelde minister Bonnet hiervan onmiddel lijk op de hoogte. Hij deelde tevens mede, dat het rustig is in Tsjecho- Slowakije. Reuter meldt uit Praag: Het bericht, als zou een arrestatiebevel tegen Henlein zijn uitgevaar digd, is op zijn minst voorbarig. Er is een aan klacht tegen hem ingediend en het geval wordt onderzocht door den minister van Justitie. Het «al ook door den raad van politieke ministers behandeld worden, doch vanavond zal nog geen besluit worden genomen. De Sudeten-Duitsche senator Frank (niet te Verwarren met den gelijknamigen plaatsver- Vanger van Henlein) heeft vanmorgen een be zoek gebracht aan de autoriteiten te Karlsbad en haar medegedeeld, dat hü de politiek van Henlein niet tot de zijne maakte maar van toeening was, dat het Sudeten-Duitsche vraag stuk zou kunnen worden opgelost binnen de Krcnzen van het Tsjecho-SIowaaksche gebied en Sender dat de Sudeten-Duitschers bij Duitsch land zouden worden ingelijfd. i De Sudeten-Duitsche afgevaardigde Ritter heeft zich ter beschikking van de autoriteiten te Asch gesteld en een dergelijke verklaring af gelegd. De leider der Sudeten-Duitsche katholieken, Reissenberger, die onlangs wegens zijn gema tigde tendenzen uit de leiding van den bond van Duitsche katholieken in Tsjecho-Slowakije is Êestooten, heeft vanavond voor de Tsjecho- SIowaaksche radio een verklaring afgelegd, daarin hij betoogde, dat het Sudeten-Duitsche Volk den vrede wil, daar een oorlog de ineen storting van het land zou beteekenen. Hij ver klaarde, dat „het denkbeeld van een Anschluss buitenlandsche import is" en dat de voorstellen her regeering „gelijkheid van behandeling, vrij heid en vrede verzekeren". De Tsjecho-SIowaaksche radio heeft van middag een beroep gedaan op de Duitsche bur ners van Tsjecho-Slowakije. Duitsche burgers, zoo werd daarin o.a. ge- 2egd, zekere elementen trachten u in een bur geroorlog mee te sleepen. Er is echter geen probleem, hoe moeilijk ook, dat niet door vreedzame onderhandelingen kan worden op- PRAAG, 16 Sept. (Reuter) De Sudeten-Duitsche leiders hebben hun volgelingen den raad gegeven kalm te blijven en een vredelievende hou ding aan te nemen. De algemeene toestand was vandaag veel minder gespannen en er wordt geen melding gemaakt van ernstige incidenten. Te Karlsbad is het Bruine Huis, het hoofd kwartier der Sudeten-Duitsche partij, door de politie omsingeld en doorzocht. Er werd geen verzet gepleegd. Het gebouw is gesloten. In verscheidene steden, o.m. te Aussig, Stroppau en Saaz hébben de Sudeten-Duitsche leiders een bezoek gebracht aan de autoriteiten en verklaard, dat zij al het mogelijke zullen doen om hun volgelingen tot kalmte aan te manen. Runcimans oproep tot kalmte heeft veel bijgedragen tot geruststelling van het publiek. gelost met goeden wil aan weerszijden. Zij, die hun toevlucht nemen tot geweld, doen zichzelf onrecht aan, Duitsche Burgers, weest kalm, neemt de meest strikte discipline in acht. Vergeet niet dat het uw vaderland is, dat het eerst bedreigd wordt. Denkt aan de catastrofe, die 20 jaar geleden over de wereld is gekomen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Ber lijn: „Het gebied tusschen Jaegerndorf en Ostrau is vol Tsjechische militairen. Bij Hult- schin zijn groote munitietransporten gezien en langs de Berfursche heeft men troepenverplaat singen in de richting van Ostrau waargenomen", In een interview over den toestand in het Sudeten-Duitsche gebied heeft Jaksch, leider van de Duitsche sociaal-democratische partij, verklaard, dat de Tsjecho-SIowaaksche autori teiten krachtig genoeg zijn om de orde te hand haven. „Aan de onlusten," aldus Jaksch, „wordt slechts deelgenomen door jongelieden tusschen 17 en 25 jaar; de rest der bevolking, zelfs de Henleinisten, houd£ zich afzijdig. Ongetwijfeld zouden de Henleinisten niet langer de meerder heid hebben, indien de rust zou terugkeeren. De toestand is als volgt; öf de Henleinisten zullen den staat verwoesten, öf de staat zal de Sudeten-Duitsche partij voor goed vernietigen. Alles is afhankelijk van de hulp, die Duitsch land zal verleenen aan het Tsjecho-SIowaaksche filiaal der nationaal-socialistische partij". In gezaghebbende Hongaarsche kringen te Budapest is men van meening, dat Tsjecho- Slowakije zich aan een groot ongeluk zou bloot stellen, indien het verschil zou maken tusschen de nationaliteiten. Deze meening wordt te krach tiger uitgesproken, daar volgens mededeelingen uit Duitsche politieke en diplomatieke kringen men daar een volledig begrip zou toonen voor de eischen der Hongaarsche minderheid. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Verwachting: Meest matige, In het Noorden toenemende, Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, half of zwaar be- wolkt tot betrokken, weinig of geen regen. Later in het Westen en Noorden toene- mende kans op regen, vooral in het Oos- ten en Zuiden koude nacht, overdag iets zachter. Verdere vooruitzichten: Half tot zwaar bewolkt, met later eenige kans op lichten regen, zachter. Arthur Balfour is dood, de consequenties van zijn in 1917 uitgevaardigde „declaration" doen zich in Palestina nog steeds ge voelen. Eenige opnamen uit dit zwaar getroffen land: Brandende en door bommen verwoeste hui zen; onder: goed bewa pende Arabische ruiterij LONDEN, 16 Sept. (Reuter) De Britsche minister-president Cham berlain is te 17.29 uur per vliegtuig op Heston aangekomen. Chamberlain verklaarde: „Ik ben vroeger dan verwacht werd teruggekomen na een reis, die, als ik niet zoo vee? zorg had gehad, buitenge woon aangenaam zou zijn geweest. Ik heb gis termiddag een lang gesprek met Hitier gehad. Het was een openhartig, maar vriendschappe lijk onderhoud en ik heb thans het voldane ge voel, dat wij een volledig begrip hebben van elkanders opvattingen. U verwacht natuurlijk niet van mij, dat ik thans spreek over de moge lijke resultaten. Ik ga thans met mijn collega's besprekingen voeren en ik raad u aan geen voorbarige verslagen over de besprekingen te aanvaarden, die niet uit gezaghebbende bron komen. Later, misschien over enkele dagen, zal ik een nieuw onderhoud met Hitier hebben. Hitier zeide mij, dat het dezen keer zijn be doeling was mij halverwege tegemoet te ko- BELGIE „Hitier zal mij halverwege tegemoetkomen," zeide Chamberlain bij zijn terugkeer in Engeland. Daarom zal het volgend onderhoud te Godesberg aan den Rijn gehouden worden. Zouden deze woorden ook in figuurlijken zin bedoeld zijn? men. (Deze woorden verwekten bij de omstan ders vroolijkheid en instemming). De heer Hitier, aldus vervolgde Chamberlain, wenscht een oud man zoo'n lange reis voor de tweede maal te besparen." De korte toespraak van Chamberlain werd met instemming begroet. De Duitsche zaakgelastigde, die den pre mier was komen verwelkomen, zeide: „Ik hoop, dat u den indruk hebt, succes te heb ben gehad. In ieder geval hebt u de harten van mijn landgenooten veroverd." Chamberlain en Halifax begaven zich daarna per auto naar Downingstreet. Bij aankomst te Heston werd Chamberlain een brief van den Koning overhandigd, die per specialen koerier naar het vliegveld was gebracht. Lord Runciman, die een minuut eerder op het vliegveld Croydon was aangekomen, zag bleek, toen hij uit het vliegtuig stapte. Hij was ver gezeld van Gwatkin. Hij zeide niet te weten, wanneer hij zou terugkeeren en geen inlichtin gen over den toestand te kunnen geven. „De toestand is zeer moeilijk," zeide Lord Runciman, „alles ligt in Gods hand." Voor zijn vertrek uit Tsjecho-Slowakije heeft Runciman op het vliegveld Ruzin nog een inter view toegestaan aan den vertegenwoordiger van Havas, waarin hij verklaarde: „Ik vertrek op verzoek van Chamberlain naar Londen. Na zijn bespreking te Berchtesgaden heeft Chamber lain mij gevraagd met spoed bij hem te komen. Voor het oogenblik is het mij onmogelijk, wat dan ook, hieraan toe te voegen." „Komt u te Praag terug?" „Ik hoop wel er terug te komen, maar of en wanneer dat zoo zal zijn, kan ik u onmogelijk zeggen. Alles zal afhangen van de loopende in ternationale onderhandelingen." „Wat zijn uw indrukken bij het einde van uw verblijf te Praag?" „Zij waren soms goed, soms slecht, doch de goede winnen het van de slechte." Onmiddellijk na zijn aankomst is Cham berlain zijn besprekingen met Halifax, Si mon en Hoare begonnen. Bij de besprekingen in Downingstreet waren ook- Cadogan en Van Sittart aanwezig. Run ciman kwam te 18 uur in Downingstreet. Om 19.45 verliet hij Downingstreet weer en tien minuten later vertrokken ook Hoare en Van Sittart. Halifax begaf zich toen irn ge zelschap van Cadogan naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat geen officieele mededeeling over het resultaat van Chamberlains reis zal worden verstrekt dan na den kabinetsraad van morgen. De Ko ning heeft Chamberlain vanavond in audiëntie ontvangen. De minister-president heeft een vol ledig verslag over zijn reis uitgebracht. Even voor elven is Chamberlain van zijn audiëntie bij den Koning in Downingstreet te ruggekeerd. Hij zag er buitengewoon opgewekt uit. Reuter verneemt, dat de premier de beide dagen buitengewoon goed doorstaan heeft en geen ongemakken heeft ondervonden. De Maharadja van Bikaner in Britsch- Indië, die over bijna tien millioen menschen regeert, heeft den Britschen onderkoning een telegram doen toekomen, waarin hij al zijn hulpbronnen en zijn leger ter beschik king van den Koning van Engeland stelt, voor het geval Engeland in een oorlog wordt gewikkeld. Onze correspondent te Parijs seint ons Vrij dagavond: Vanmorgen om acht uur heeft de Aarts bisschop van Parijs, Z.Em. Kardinaal Ver- dier, in de basiliek Sacré Coeur een H. Mis opgedragen voor den vrede, welke werd bij gewoond door een groote menigte. Vanavond heeft de Kardinaal een „Vredesboodschap" gepubliceerd, waarin hij het volk aanspoort tot het vormen van een hechte eenheid in zake het christelijke en Fransche ideaal. De Kardinaal maant voorts aan tot het vol harden in kalmte, waarvan hij verklaarde nog pas getuige te zijn geweest in de om geving van Metz, waar in allen eenvoud en stilte de evacuatie der burgerbevolking werd voorbereid en de verdediging door de troepen werd georganiseerd. De stemming onder het Fransche publiek is er een van afwachting. Men leeft tusschen hoop en vrees in een spanning, waarvan iedereen aan neemt, dat zij niet veel langer meer mag duren zonder „ongezond" te worden. Afwachten is ook het parool in de kringen van hen, die door beroep of ambt zich van dich terbij met de dingen te bemoeien hebben. Men verkeert t.a.v. datgene, wat tusschen Hitier en Chamberlain op den Obersalzberg besproken en geconcludeerd werd, in het onzekere. In een entrefilet spoort de „Temps" aan, geen geloof te hechten aan eenig nieuws, hetzij aan genaam, hetzij zeer ernstig, indien dit nieuws niet spoedig door feiten wordt bevestigd. Onder deze reserve, die wij tot de onze maken, meenen wij te moeten berichten, dat in journalistieke en politieke kringen overgeheld wordt tot de meening, als zou Hitler Chamberlain te verstaan hebben gegeven, dat hij voortaan slechts ge noegen zou nemen met de aanhechting zonder meer van het door de Sudeten-Duitschers be woonde gebied aan het Duitsche rijk, hetgeen ook door het bekende manifest van Henlein werd geproclameerd. Het voorstel, dat Chamberjain in zijn zak had, toen hij te Londen opsteeg en dat de goed keuring bevatte, zoowel van Engeland als Frankrijk, van een onder internationale con trole te houden plebisciet, zou dus dank zij de merkwaardige Duitsche „tactiek" al weer ver ouderd zijn geweest, toen Chamberlain te Berch tesgaden aankwam. Vandaar ook, dat de En- gelsche premier zijn bezoek vroeger moest af breken om de nieuwe situatie te bespreken met zijn collega's en de Fransche regeering. Voor het vallen van den nacht wordt de be slissing verwacht van een bezoek van Daladier en Bonnet aan Londen. De commentaren zijn voor den leider van het Duitsche Rijk zeer hard. Men oordeelt, dat zijn tactiek getuigt van een zeldzame brutaliteit en gespeend is van iedere tegemoetkomendheid. Men behoeft slechts, aldus merkt men op, den loop der gebeurtenissen te resumeeren: Eerst vroegen de Sudeten-Duitschers de autonomie binnen het verband van den Tsjechischen staat. Op aandringen van Parijs en Londen werd deze autonomie den Sudeten-Duitschers practisch reeds, volgens een nieuw statuut, verleend. Toen verving Henlein de 8 punten van Karlsbad door een nieuw parool: zelfbestemming, waaruit dus volgt een plebisciet. En naar allen schijn stem den Londen en Parijs hiermede in. Chamberlain ging zulks persoonlijk aan Hitier meedeelen, maar toen hq in Duitsch land aankwam, was ook dit Hitier niet meer genoeg en eischte hij, evenals Henlein, an nexatie zonder meer. De tactiek van Berlijn is dus, dat het op iedere concessie antwoordt met het stellen van een nieuwen eisch, die alle voorgaande onderhan delingen van nul en geener waarde maakt. Hoewel men een vreedzame regeling van het geschil nog altijd een behoorlijke kans geeft, is men toch van gevoelen, dat dit alles grond is voor een zeer gerechtvaardigd scepticisme. Wij willen hierbij vermelden, zonder er veel waarde aan te hechten, dat zelfs door Italiaan- sche collega's deze tactiek niet gewaardeerd zou worden. Voorts wordt het optimisme ernstig getem perd door de onzekerheid, waarin men verkeert, of Praag wel voor den amicalen drang van Parijs en Londen zal bukken. Een zeer extremistische meening heerscht hieromtrent en wij deelen deze slechts curiosi- teitshalve mee. Men zegt n.l., dat Praag, indien het niet de medewerking krijgt van Engeland en Frankrijk, zich teweer zou stellen met de hulp van Rusland en de kleine Entente. De Tsjecho-SIowaaksche regeering geeft bevel tot ontbinding der Sudeten-Duit sche partijonzekerheid omtrent de ver blijfplaats van Henlein Chamberlain en Runciman te Londen teruggekeerd; de besprekingen op Dow ningstreet begonnen. Sudeten-Duitsche leiders manen hun volgelingen aan kalm te blijven. Vredesboodschap van Kardinaal Verdier Besprekingen te Washington. De Rijksmiddelen hebben over Augus tus f85.714 minder opgebracht dan de raming. Bestuurder van vrachtauto onder Vlagt- wedde tegen een boom verpletterd. Ontploffing op een Nederlandsch vracht schip te Rheinau; drie kinderen gewond. Pseudo-geestelijke te Heerlen gearres teerd. Stand der clearing met Duitschland per 1 6 September. Proeven op groote schaal met gedroogde suikerbieten als veevoeder. Beurs van New York: Koersen loopen weer terug. Er zijn menschen die o zoo bang zijn voor openbaarheid. Wat zullen de anderen er wel van zeggen? In dien er verschil van meening ergens isssstttsssttt. Alsof men iets kan bereiken door het gewelddadig te willen dempen! Laat de meeningen binnen behoorlijke grenzen tot uiting komen en laten de menschen hun hart kunnen luchten. Wees niet al te bang voor openbaarheid. Er roorden door onderonsjes te veel dingen be disseld die het licht der openbaar heid niet kunnen zien. Er dient daar om altijd zóó gehandeld te worden, dat het licht der openbaarheid er ge rust op kan vallen. Een rechtvaardige zaak verdraagt dat! Maar met grooten tact en wijsheid dient daarbij opge treden! Over de maand Augustus hebben de Rijksmiddelen f 35.683.036 opgebracht, hetgeen f 1.437.039 minder is dan over Augustus 1937 en f85.714 minder dan de raming. Over de eerste acht maanden van dil jaar was de opbrengst f 292.372.232. Dit is f2.419.586 meer dan over de eerste acht maanden van 1937, en f 6.222.232 meer dan acht twaalfden van de raming over 1938. BARCELONA, 16 Sept. (Havas). Tijdens een bombardement op Barcelona hedenoch tend zijn de Engelsche schepen „Powier" en „Caulake" getroffen. De brug van het eerste schip werd door een bom vernield, waarbij een opvarende gewond werd. Het bombardement op de stad heeft dertig menschen het leven gekost, terwijl veertien personen gewond wer den I V. V VV l luiMlllilllln li 1 j i j t 17 A//? Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 764JJ. ^'orige stand 769.5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1