Voorloopig resultaat van het overleg te Londen G Mussolini geeft slechts één oplossing: volksstemmingen a DE WAARDE VAN UW LEVENSWERK i lllttt UI §r IJl m m EEN RAADGEVING AAN PRAAG ITALIË AAN DE ZIJDE VAN DUITSCHLAND Kerkelijk leven MAANDAG 19 SEPTEMBER 1938 PRINS BERNHARD GESLAAGD Rijlessen te Amersfoort ten einde JÈÊSW wmm BUITENLANDSCH OVERZICHT Zal Renesj toegeven? VOOR DE PlüP Dobbelmann.... lekker, man! R.K. Nat. Vereeniging voor slechthoorenden Oprichtingsvergadering te U trecht Het eventueele conflict moet in ieder geval worden ge localiseerd" De campagne van Moskou Maastricht eert den H. Lambertus Groote processie neemt te Luik zijn reliek in ontvangst FATHER F. KOPERDRAAD f Oud-missionaris van Madras plotseling heengegaan Rector F. Frank f Directeur van het vrouwelijk jeugdwerk in het Aartsbisdom BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem iemand kan twee heeren dienen. Alle heeren moeten God dienen. Het is de plicht, het recht en het geluk van den mensch te arbeiden. Dat in da huidige wereld millioenen dien plicht niet kunnen vervullen, dat recht niet kun nen uitoefenen en dat geluk niet mogen smaken, vormt een schreeuwende aanklacht tegen deze „verlicht" geheeten twintigste eeuw, die in méér dan een opzicht donkerder is dan de vaak klakkeloos duister gescholden middeleeuwen. De v*aarde van den door den mensch tijdens zijn leven verrichten arbeid bestaat uit verschillende elementen, n.l. bo vennatuurlijke en natuurlijke, terwijl de na tuurlijke weer onderverdeeld kunnen worden in productieve en geldswaardige. De dokter, die een zieke het leven redt in den geest van God te willen dienen met de gave, welke hij van Hem ontvangen heeft, en van opoffe ringsgezinde naastenliefde, verzamelt rijke verdienste voor den hemel. Hij produceert echter ook een natuurlijke waarde, nJ. het behoud van een menschenleven en tenslotte ontvangt hij een honorarium als prijs voor de» door hem gepraesteerde zorgen en arbeid. De volledige waarde van zulken doktersarbeid te schatten is niet mogelijk, omdat die waar de goeddeels ligt in een orde, waar cijfers als stoffelijke merkteekenen hun waarde verlie zen, maar wanneer men zich uitsluitend tot het bedrag van zijn honorarium bepaalt, kan men een becijfering maken van de gelds waarde van zijn beroep. Deze geldswaarde der verschillende beroepen heeft beteekenis voor de levensverzekeraars als basis voor de berekening van de verzekeringspremie. In de „Verzekeringsbode" troffen wij een interessant artikel aan over de berekening van de gelds waarde van verschillende beroepen, gemaakt door Prof. H. F. Clark, professor in de na tionale economie van de New Yorksche Co lumbia Universiteit. Om tot nieuwe, unifor me, vergelijkbare formules te komen voor deze berekening, gaat hij uit van het vol gende theoretische geval. Een jonge, zoo juist gevestigde arts komt bij een bankier en doet dezen het voorstel alle inkomsten, welke hij als dokter door de uitoefening van zijn prac- tijk zal ontvangen, aanstonds en by voorbaat met een vast te stellen kapitaal te vereffenen. Hij neemt dus om zoo te zeggen een hypo theek op zijn toekomstige beroepsinkomsten, op de geldelijke opbrengst van zijn levens arbeid. Daartegenover verplicht hij zich alle die inkomsten af te dragen aan den bankier. Hoe groot is nu het kapitaal dat de bankier op het onderpand van 's doktere levenswerk heeft uit te keeren? By deze berekening is als rendement van het kapitaal 4 pCt. aangenomen. Het aantal der jaren gedurende welke het beroep uitgeoefend zal worden, speelt een hoofdrol; het doorsnee-aantal arbeidsjaren per beroep moest dus eerst berekend worden. Prof. Clark heeft 16 verschillende beroepen op hun opbrengst-waarde onderzocht. Daar bij komt hy tot de volgende resultaten: Gemiddeld te verwachten op- brengst gedurende Beroep Aantal ar de geheele beidsjaren arbeidsperiode dollar Geneeskunde 42 108.000 Recht 43 105.000 Tandartseny 45 95.400 Techniek (Ingenieurs) 43 95300 Architectuur 43 82.500 Hooger onderwijs 44 69.300 Hygiëne 45 51.000 Journalistiek 46 41.500 Geestelykheid 44 41.000 Bibliotheekwezen 46 35.000 Middelbaar onderwijs 45 29.700 Geschoolde arbeid 44 28.600 Ziekenverpleging 40 23.300 Ongeschoolde arbeid 44 15300 Landbouw 51 12.500 Handarbeid 51 10.400 Aan deze berekeningen liggen lange stu- dies, in Amerika en Europa gemaakt, ten gronde. De verschillen tusschen de onder scheidene beroepen zyn groot. Clark is de niet onbestreden gebleven meening toegedaan dat van een hooger standpunt bezien, het inkomen is te beschouwen als een goede maatstaf voor de sociale beteekenis welke aan de beroepen is toe te kennen. Deze meening zou alleen dan juist zyn, indien de prijs betaald voor verschillende beroepsver richtingen ook wezenlijk het sociale nut, door die verrichtingen gesticht, dekte, maar hoe vaak, of liever Hoe zelden, is dat wezenlijk het geval? Amerikaansche levensverzekeringmaat- schappyen beschouwen deze statistiek als een waardevolle basis voor het schatten van het toekomstige beroepsinkomen en van het ge middeld aantal arbeidsjaren voor een man, die een verzekering wenscht te sluiten. Voor zulke exacte en inlichtende gegevens sujn de levensverzekeraars altijd dankbaar, want zij helpen de agenten aan waardevol materieel ter bevordering van de acquisitie. Voor ons hebben zy waarde omdat zij een zü het ook geenszins exact, toch concreet beeld geven van de geldswaarde van ver schillende beroepen en van de vernederende financieele onwaarde of waardeloosheid van het leven van millioenen werkloozen, dat echter in bovennatuurlijken zin gelukkig van onschatbare waarde kan zyn. Met eenige feestelijkheid is Zaterdag te Amersfoort in de Rijschool het afscheid van de cursisten gevierd. Onder degenen, die eindexamen deden, be vond zich n.l. ook Z. K. H. Prins Bemhard. Het examen bestond om. uit dressuurproeven en een rallye-paper. Dat geldt ook voor jams. De verrukkelijke vruchtensmaak van Zwanenberg's jams is een vreug de voor hen. die juist de vruchten zélf willen proeven. Frisch komt het fruit uit den boomgaard. Frisch wordt 't door Zwanenberg verwerkt. Frisch komt het als Zwanenberg's jams op tafel. Probeert ook eens deze jamsi aardbeien, kersen, frambozen- jja/ bessen, frambozen en bessen. -r - i Het ziet er naar uit, dat Londen en Parijs voor de Duitsche bedreiging met geweld geca pituleerd zijn; de goede raad, dien Praags vrienden naar de fraaie stad in Ebhemen zen den, komt practisch neer op een volledige in williging van de Duitsche eischen. Na de uren van hevige spanning in het afgeloopen week einde zal allerwegen de hoop, dat de Europee- sche vrede bewaard blijft, opleven. De gebeurtenissen van de afgeloopen 48 uren hebben anders genoeg onrustbarende berich ten gebracht. Terwijl te Londen druk gecon fereerd en overwogen werd, dacht de Duitsche pers er niet aan, eenige tegemoetkoming aan den dag te leggen. Henlein kwam met een formeelen oproep tot het Sudeten-Duitsche Vrijwilligerscorps, waar. in hij met zooveel woorden bevestigde, dat op Duitsch gebied een militaire formatie bestaat, gevormd uit burgers "van den Tsjecho-Slowaak- schen staat, en tegen dien staat gericht. De Duitsche autoriteiten, die in de laatste dagen het woord „volkenrecht" herhaaldelijk, zij het op zonderlinge manier, hanteerden, schenen te gen deze volkenrechtelijk vreemde manier van doen niet de minste bezwaren te hebben en juichten een demonstratie van dit vrijwilligers korps op hun grondgebied te Dresden zelfs toe, terwyl zy het den Tsjechen blykbaar zeer kwalijk namen, dat dezen aan hun gren zen de noodige voorzorgsmaatregelen namen. Ten overvloede werden in Duitschland, bij wijze van represaillemaatregel, Tsjecho-Slo- waaksche onderdanen gearresteerd; ook by deze gelegenheid beriep Berlijn zich op het volkenrecht, dat het schynt te willen inter preteeren als rassenrecht. De geleerden zullen hier een gereede aanleiding kunnen vinden tot het schrijven van verhandelingen over dit nieuwe gezichtspunt. Geruststellend intusschen waren al deze berichten niet bepaald; Mus solini deed van zijn kant een poging, die mis schien bedoeld was als ophelderend, doch die het tegenovergestelde bereikte. Zijn eisch in zake het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk was een plebisciet, en zelfs niet één, maar vele. Dit voorstel was althans in zooverre constructief, dat het op afdoende wyze de byi legde aan den wortel van alle kwaad; doch Berlijn had teveel haast, dan dat het met zulk een uiteraard langzame procedure accoord kon gaan. Mocht het tot een ideologisch conflict ko men, zoo betoogde de Duce, dan had Italië zyn plaats in het conflict reeds bepaald voor zichtigheidshalve echter wees hij die plaats niet overduidelijk aan. Eenzelfde standpunt nam Mussolini aan inzake het Jodenvraagstuk: hy hield zich, zooais men dat pleegt te noemen, „op de vlakte". Evenals met zijn open brief aan Lord Runciman, kwam de duce evenwel te laat; te Londen wenschte men blijk- baar de kwestie zonder hem op te los sen. Tot laat in den Zondagavond deli bereerden daar de Britsche ministers met hun Fransche collega's over wat Daladier het „Duitsche ultimatum" noemde; eerst in den nacht werd bekend, waartoe zij besloten schy- nen te hebben; voor dit ultimatum te wijken. De vredesbetoogers te Londen, die Zondag hun krijgslustige bedoelingen voor de Tsjecho- Slowaaksche legatie en voor Downingstreet niet onder stoelen of banken staken, krijgen dus principieel hun zin; of dit hun lief is, is een vraag, die wij hier niet zullen beantwoorden. Ook te Parijs zullen velen zulk een beslissing als een koude douche over zich voelen gaan; Zondagmorgen nog roerde de „Figaro" het ge voelige punt: de Duitsche hegemonie in Euro pa, aan als het punt waarom het eigeniyk ging. Ook Daladier gaat thans een roerige periode in het Fransche parlement tegemoet. Dat Berlijn het advies aan Praag toejuicht, is begrijpeiyk: de Wilhelmstrasse ziet zyn eischen practisch volledig ingewilligd. Is het toeval, dat hedenmorgen officieel werd aan gekondigd, dat de Duitsche Minister van Eco nomische Zaken, Funk, na zijn bezoek aan Turkye een reis gaat maken naar de hoofd- steden in den Balkan, die thans practisch voor het Duitsche streven open ligt? Wie met gemengde gevoelens dezen afloop van de Londensche besprekingen zullen ver nemen zijn op de eerste plaats Polen en Hon- garye. Beide hebben zy, rekenend op een ca pitulatie, geëischt, dat ook hün minderheden in Tsjecho-Slowakye recht zou worden, gedaan Of zy, by de teleurstelling, die deze beslissing voor hen meebrengt, thans bereid zullen zyn tot het verleenen van de verhoopte garanties, is twyfelachtiger dan ooit. aranties dit woord moet voor Benesj en de zynen een wrangen klank hebben. In zyn radiorede van Zondag heeft de Tsjecho-Slowaaksche premier aangekondigd, dat van een plebisciet geen sprake kan zijn, en dat de Tsjechen, desnoods alléén, hun gren zen zullen verdedigen. Hij sprak het niet uit by zijn argumenteering, doch het eenige ar gument, waarop de Tsjechen by hun vasthou- den aan de huidige grenzen steunen, is de for tenlinie, die met opoffering van millioenen ge bouwd werd, en welks doorbreking, met di plomatie of met geweld, hun staat weerloos maakt. Onverbeterlijke tacticus, speculeerde Benesj op de scheur, die de ontbinding van de Sudeten-Duitsche partij in de Sudeten-Duit sche massa bracht; hy hoopte aldus Berlijn het recht, zich in de Tsjecho-Slowaaksche kwestie te mengen, te ontnemen. Edoch „de oude Vos heeft verloren" zeide Mussolini, en het ziet er naar uit, dat hy gelijk heeft. Misschien met de Slowaken en de Roethenen, staan de Tsjechen thans alleen. Zal Praag, thans zijn schouders ophalend voor garanties, overgaan tot een wanhoops daad en zijn grenzen alleen verdedigen? Het conflict is dan „gelocaliseerd" tenzij Sovjet- Rusland zich bewust wordt van zijn dreigend isolement, en zich aan het verdrag houdt. Veel kans is daar echter niet op: de anti-komin- ternbond zou hier ongetwijfeld zijn werk gaan verrichten. Officieel zyn intusschen de eerste berichten over de resultaten van de gisteren te Londen gehouden besprekingen nog niet en men zal dus goed doen zijn oordeel voorloopig op te schorten. „De Daily Telegraph" constateerde een Frannch-Britsche overeenstemming tot een vreedzame oplossing van de Tsjecho-Slowaak sche kwestie, daaraan toevoegend, dat men hoopt op een regeling op breeder basis in het belang van den Europeesclien vrede. Dit opent wijdere en betere perspectieven; het plan stelt een oplossing van het geheele minderhedenvraagstuk in centraal Europa in het vooruitzicht. Daarmee zou de bron van eindelooze onrust in dit deel van Europa voor goed opgedroogd zyn; een tevreden gesteld, sterk Polen, en een Hongarije, dat zich einde lijk recht gedaan zou zien, kunnen er dan geen bezwaar meer tegen hebben, een uiterlyk ver zwakt, doch innerlijk gezuiverd en versterkt Tsjecho-Slowakije te garandeeren. Daarbij zouden alle partyen in Europa hun voordeel doen; niet het minst de kleine mogendheden, welker door geweld geschokt vertrouwen door toepassing van het recht zou wederkeeren. Het pian om tot oprichting te komen van een "nationale vereeniging, die alle katholieke slecht hoorenden omvat, heeft Zondag in Utrecht zyn beslag gekregen. In een speciaal daarvoor belegde vergadering heeft de heer H. Terlingen, voorzitter van de R. K. vereeniging voor slechthoorenden „St. Antonius van Padua" (Utrecht) de noodzake lijkheid en het nut aangetoond om te komen tot een nationalen band tusschen de op dit gebied reeds bestaande R. K. vereenigingen. Het bestuur van de Amsterdamsche vereeni ging „Pius X" was niet aanwezig, daar dit be stuur in verband met den tydelijken aard der functies, afwijzend stond tegenover de beslis singen, te nemen inzake de oprichting van een nationale vereeniging. De voorzitter wees er o.m. op, dat wil men voor alle katholieke slechthoorenden van Ne derland iets bereiken, zooals „arbeidsbemidde ling, onderwijs aan S.H., cursussen in liplezen en andere voorname middelen om de R.K.S.H. metterdaad in het katholieke, cultureele en so ciale leven te kunnen betrekken", een gezamen- iyk optreden naar buiten een dwingende nood zaak is. De eerste jaren zal datgene wat wij kunnen bieden, aldus spr., slechts bescheiden zijn, maar hopelijk zal de toekomst van de R. K. Ver eeniging een grootsche zijn, en zal zy omvat- TRIËST, 19 Sept. (Havas). In zyn met belangstelling tegemoetgeziene rede heeft Mussolini verklaard, dat de eenige oplos sing voor het Tsjecho-Slowaaksche vraag stuk ligt in het houden van volksstemmin gen. De gebeurtenissen, aldus Mussolini, kunnen een snel tempo krijgen en het karakter van een lawine aannemen. Er moet derhalve snel gehandeld worden. We laten hieronder de belangrykste passages uit de rede van den Duce volgen: „Er zyn in het leven der volken momenten, aldus Mussolini, waarin de mannen, die hen leiden, niet mogen terugschrikken voor hun verantwoordelykheid, doch deze in vollen om vang moeten aanvaarden. Dat wat ik u thans zeg, wordt niet alleen door de politiek van de as RomeBerlijn gedicteerd, doch slechts door de gevoelens van vriendschap die ons verbinden met de Hongaren, de Polen en andere nationa liteiten in den staat, welken men den mozaïek- staat nummer twee zou kunnen noemen. Wat ik u zeg, wordt gedicteerd door myn verant woordelijkheidsgevoel, dat ik niet zoo zeer Ita- liaansch dan veeleer Europeesch zou willen noe men. Wanneer de door de geschiedenis gestelde problemen een graad van stormachtige com plicaties hebben bereikt, dringt zich de meest eenvoudige, meest logische en meest radicale oplossing op. Tegenover het probleem, dat in deze dagen de wereld in ademlooze spanning houdt, heeft de oplossing slechts een naam: volks stemmingen. Volksstemmingen voor alle nationaliteiten, die in dien staat zyn ge dwongen, welke 't groote Tsjecho-Slowakye had moeten worden en zich thans in zijn geheele organische onhoudbaarheid open baart. Doch er moet nog iets anders worden gezegd, n.l. dat op een bepaald oogenblik de gebeurtenissen den razenden loop van een lawine aannemen. Daarom moet men snel handelen, wanneer men verwarring en com plicaties wil vermyden. De Engelsche minister-president, die zich als vredesbode van Londen naar München begaf, moet begrepen hebben, dat men snel moet handelen, omdat ieder uitstel niet aan de oplossing ten goede komt, doch bepaald zal leiden tot de onheilspellende botsing. De oplossing der kwestie begint reeds, ondanks de campagne van Moskou, in de harten der Europeesche volken een plaats in te nemen. Wy wenschen, in deze laatste uren, dat een vreed zame oplossing wordt bereikt. wy wenschen dat, wanneer zy niet mogelyk is, het eventueele conflict wordt begrensd en gelocaliseerd. Wanneer dat echter niet zou gebeuren en voor of tegen Praag een opmarsch van een universeel karakter zou komen, dan moet men weten, dat Italië zijn stelling reeds heeft betrokken. Volgens Havas heeft Mussolini ook nog over de Joden gesproken en in dat verband verzekerd, dat hij de noodige maatregelen zou nemen. Hij noemt hen, die beweren dat Italië op dit gebied gehoorzaamt aan buitenlandsche inblazingen, „armen van geest", want, aldus Mussolini, „Het wereldhebraïsme was zestien jaar lang voor ons een hardnekkige vijand." Mussolini heeft van den Hongaarschen pre mier een telegram ontvangen, waarin deze zegt: „Ik zeg uw excellentie van ganscher harte dank voor de woorden, die gij te Triest hebt willen spreken ten behoeve der Hongaarsche minder heden in Tsjecho-Slowakye. De zitting van de Staten-G ener aal is Zaterdagmiddag door 'den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer H. van Boeijen officieel gesloten ten alle R. K. slechthoorenden van Nederland. De vereeniging wil alle katholieke slechthooren den betrekken in het volle katholieke leven. Spr. bracht hulde aan de pioniers, die reeds veel voorbereidend werk hebben verricht. Na het openingswoord werden de concept statuten en het huishoudelijk reglement be sproken en na enkele wijzigingen goedgekeurd De Ned. Vereeniging voor R. K. Slechthooren den „St, Liduina", werd daarna officieel opge richt. „Een Nieuw Geluid", tot nu toe het Haagsche Orgaan, werd als nationaal orgaan overgeno men en zal aan de leden en donateurs gratis verstrekt worden vanwege het hoofdbestuur. Tot hoofdredacteur werd benoemd de heer W. de Voort uit Den Haag, die tot op heden het Haagsche Orgaan had geredigeerd. Bij de bestuursverkiezing werd tot bondsvoor zitter gekozen, de heer H. Terlingen uit Utrecht, tot secretaresse mej. N. van Schaik, Utrecht, tot penningmeesteresse mevr. Zwierzina en tot verdere bestuursleden de heeren M. Quadekker, Den Haag, P. Dreessen Rotterdam en. A. A. Snoeck, Rotterdam, terwijl de hoofdredacteur van „Een nieuw geluid" automatisch zitting heeft in het hoofdbestuur. Tot slot sprak rector Venings de nieuwe ver eeniging toe en wenschte haar het beste voor de toekomst. Zy aie lid wenschen te worden van deze Ned. Vereeniging voor R. K. Slechthoorenden, of die met het streven van deze vereeniging sympa- thïseeren en dit willen steunen, gelieven hun naam op te geven aan het secretariaat: mej N. van Schaijk, Chopinstraat 19, Utrecht. Met groote plechtigheid hebben Zondag de katholieken van Maastricht een groote reliek van hun schutspatroon, den H. Lambertus overgebracht van Luik naar Maastricht. Aan het eind van de zevende eeuw stierf hij als bisschop van Maastricht, zijn geboortestad, den marteldood. Hij werd vermoord te Luik. In het begin der achtste eeuw werd zijn gebeente opgegraven en naar Luik overgebracht. Daar is het gebleven tot in onze dagen. Met toestemming van Z. H. Exc. Mgr. Kerk- hofs, den bisschop van Luik, is Zondag een groote reliek van den heilige in processie naar Maastricht overgebracht. Tweeduizend pelgrims kwamen Zondagmid dag om 5 uur aan de kathedraal van Luik aan om de reliek van den Heilige in ontvangst te nemen. De bisschop van Luik heeft op de trappen van de kathedraal, omringd door het kapittel, de Nederlandsche pelgrims ontvangen. Aan het hoofd van den stoet, waarin een muziekkorps meeliep, en welke met de vlaggen en rijk ge- costumeerde groepen een kleurrijk geheel vorm de, liepen mgr. G. Lemmens, bisschop van Roer mond, en mgr. Wouters, deken van de St. Ser- vaas en uit traditie kanunnik van de kathe draal van Luik. Onder gezang geschiedde de plechtige over handiging der relieken. Tegen 6 uur heeft de stoet Luik verlaten om naar Maastricht terug te keeren, waar groote feestelykheden zyn ge organiseerd. Zondagmiddag is in het St. Joseph- rustoord „Vrijland" by Arnhem van de missionarissen van Mill-Hill plotseling overleden father F. Koperdraad, oud missionaris van Madras (Britsch-Indië). Omstreeks half vyf uur Zondagmiddag werd father Koperdraad plotseling onwel. Hoewel eenige priesters en een zuster-verpleegster ter-- stond bystand verleenden, overleed father Koperdraad binnen enkele minuten. Hij bereikte den leeftijd van 56 jaar. Father Koperdraad, die in Noorden (Z.-H.) is geboren, begon eerst op lateren leeftijd te studeeren, eerst by de Franciscanen te Megen en later te Roosendaal. Vervolgens vertrok hij, naar Mill- Hill, waar hij in 1911 priester werd gewijd. Van Mill-Hill vertrok hij naar Britsch-Indië, waar hij in de omgeving van Madras buitenge woon pionierswerk heeft verricht, vooral onder de paria's. Later heeft hij nog gewerkt te Bellary en tenslotte in de hoofdstad Madras zelf. Sedert 1935 was hy rustend missionaris op Vrijland. De overledene had een eenvoudig karakter en een grooten zielenijver. Zelfs nu nog was zyn liefste wensch naar zyn missie te kunnen terugkeeren. Zondagmorgen tegen zeven uur is te Gorssel in den ouderdom van 37 jaar overleden de wel eerwaarde heer F. A. Frank, rector van den „Oldenhof", aldaar, directeur van het vrouwe- lyk jeugdwerk in het aartsbisdom. Rector Frank was ongeveer twee weken ge leden in functie getreden. Franciscus Frank werd te Groenloo in 1901 geboren uit een gezin, dat 4 zoons schonk aan den priesterstand van het Aartsbisdom. Na het doorloopen van de seminaria te Kuilenburg en Rijsenburg werd hij in 1925 priester gewyd. Tot 1927 was hy kapelaan te Cothen (U.) en van 1927 tot 1932 gedurende vijf vruchtbare jaren, trad hij op als kapelaan van de Sint Vituspa- rochie te Hilversum. Na zes directeursjaren eerst te Utrecht en sinds kort te Gorsel, is hij thans overleden. Met hem is heengegaan een prettig mensch, blijmoedig, gevoelig en vol tact, een vroom priester van innerlyke devotie en vol zorg voor het opgedragen werk, waarvan het beste in stilte geschiedde. Met vaste hand leidend had directeur Frank de Katholieke actie van de vrouwe lijke jeugdbeweging als een zuiver kerkelijk doel voor oogen. In die jeugdbeweging be oefende hy de zielzorg in modernen, actuee- len zin, in nauwe verbinding met den gang van het werk in het leven der practyk. Menschkundig trad hy op en priesterlyk, zonder heerschersallure, blijde met een wenk van menschen met ervaring. Wylen directeur Frank heeft de katholieke jeugdvereeniging verschillende phasen zien doorloopen: van zielzorg voor vrouwelyk f&" brieks-> atelier- en kantoorpersoneel tot de veel meer en veel andere vormen van zielzorg om vattende katholieke actie voor de vrouwelijke jeugd. Uit de vereeniging zag hy een beweging groeien. Dinsdagavond om 5 uur zijn te Gorssel de Metten en Woensdag om 9.30 uur de Lauden. De plechtige uitvaart is dan om 10 uur. De teraardebestelling van directeur Frank zal Woensdag te Gorssel geschieden. Deputaties van de K. A. der vrouwelijke jeugd in het Aartsbisdom zullen bij de plech tige uitvaart en begrafenis aanwezig zyn. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Hem en Venhuizen: den weleerw. heer Th. N. M. M. Boonekamp en te De Cocksdorp: den weleerw. heer J. A. M. Bek kers, die kapelaan was te Schiedam (H. Li duina).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2