s Paul Godwin-Orkest BREEMEN GOLDSCHMEDING KATHOLICKCN VO LTOOIT UW GIGGN UNIVGRSITGIT Haarlem, 19 Sept. HOORT Kort en volledig MAANDAG 19 SEPTEMBER 1938 NOG TOT 1 OCTOBER KUNT U BIJ ONS UW BRANDSTOFFEN TECEN ZOMERPRIJZEN BESTELLEN UAN HAARLEM telef 10070 HEEMSTEDE telef 29280 Onrust R. K. VOLKSBOND CURSUS LEEKEN APOSTOLAAT Boete en Eerherstel MET „HAERLEM" NAAR ROTTERDAM BIJ ONS EENS DE NIEUWE TOE STELLEN VAN TELEFUNKEN EN PHILIPS OFF. SERVICE STATION GROOTE MARKT 8, HAARLEM HET BIECHTGEHEIM Opvoering door het Groot Ned. Volkstooneel RADIO-CENTRALE Dinsdag 20 September GEHEIMZINNIG GEVAL Tumult aan de Jan Gijzenvaart „LUDAMUS" IN DEN STADSSCHOUWBURG DE JAARFEESTEN VAN DEN R.K. VOLKSBOND AANRIJDING TE AERDENHOUT MANUFACTURENBREVET BURGERLIJKE STAND STADSSCHOUWBURG „Delila" Bestemt UW Woensdagavond tot bijwoning van het BOETE-LOF in de kathedrale kerk Aanvang 8.15 uur. - Predicatie door den welbekenden kanselredenaar, den zeereerw. heer rector H. Drost Fantasieën over manen Bestaan er nog andere satellieten van de aarde? AGENDA Bioscopen 20 September Bioscopen Frank Capra docet Bescheidenheid leeren STAD Het Algem. Weekblad voor Bloembollencul tuur vestigt de aandacht op den verlammen- flen invloed, dien de gespannen internatio nale verhoudingen op het voor deze streek zoo belangrijke bloembollenvak uitoefenen. Vooral baar waar men exporthandel als beroep be- °efent, beteekent de vraag oorlog of vrede zoo Seweldig veel. De internationale, dikwijls rech te zakenverbindingen van een vak als den bol- 'enhandel kunnen een ongunstig antwoord op bie vraag niet verdragen. Reeds onzekerheid de vrede zal worden bewaard, werkt verlam mend en verstorend. Alle ondernemingslust *'ordt gekortwiekt en benadeeld. Ook als er maar oorlogsgevaar dreigt is dat reeds een na- beei voor het vak. Deze nu treft het bloembol- 'ehvak aan het begin van de pakkerij van de Nabestellingen. Het vakblad hoopt, dat de spanningen zich snel zullen oplossen. Wij leven inderdaad in een moeilijken, ang stogen tijd. Bij al de misère van internationa- 'e economische moeilijkheden komen nu Nog de spanningen van den dreigenden oorlog. ^Taar niet alleen zakenmenschen worden er boor aangegrepen, ook de gewone burger heeft bat gevoel van op een vulcaan te leven. Er zijn er zelfs, die reeds aan het hamsteren zijn ge lagen. Wij zouden by allen ernst, dien de alge mene toestand vraagt, willen waarschuwen togen dergelijke onbedachtzaamheden. Intus- !;chen schijnen er zelfs winkeliers te zijn, die bun klanten tot voorraad vorming aanzetten, ^en late zich door dergelijke praatjes niet van No wijs .brengen. Zeker is het, dat als de win kelier wist, dat er te eeniger tijd gebrek aan tots zou komen, hij zelf voorraden zou opslaan 6N die niet zou afstaan aan zijn klanten. Een koed geordende naastenliefde begint nog al- Njd bij zich zelf. Bovendien is het de vraag de hamsteraars veel genoegen van hun be- ^Üf zullen beleven. De regeering heeft reeds kruimen tijd haar maatregelen genomen om °P mogelijke eventualiteiten voorbereid te tlJN, zoodat iedereen met vertrouwen en een gerust hart de naaste gebeurtenissen kan te- kobioet zien. Een goedgeslaagd Triduum Het triduum van den R.K. Volksbond is dan jNsteravond met een plechtig Lof besloten en j6n wij er direct aan toevoegen, het is bui tgewoon goed geslaagd. De opkomst had be- r en grooter kunnen zijn, maar de kern van ®N R.K, Volksbond was toch aanwezig. He leider van het triduum, de zeereerw. zeer geleerde heer dr. A. A. Olierook heeft in een Njetal avonden behandeld: de genade van het jpöof, de waarde van het geloof en de mid- ®len om het geloof te beleven. Zondagmorgen om zeven uur werd in de St. jtefkerk een H. Mis opgedragen met algem. g1 Communie der leden, waaronder de gezan- ®6h Werden uitgevoerd door de R.K. Mannen- jNhgvereeniging „St. Caecilia", directeur de heer ax, wat onder het communiceeren der leden ,eN diepen indruk maakte. Na het zingen van t lied „Dat Jezus leev'werd de kerkelijke thtigheid besloten en ging men naar het te 3°uw ,,St. Bavo" om den inwendig-en mensch Versterken. Een feestelijk ontbijt stond reeds 'aar. Ook bij het ontbijt zong „St. Caecilia" d6ei' verdienstelijk eenige nummers, wat een NNbkbaar applaus ontlokte en op hoogen prijs !ferct gesteld. Na het ontbijt hield de voor- j'tter, de heer J. Ph. H. Castricum, een geest- giftige toespraak, wees op de behandelde stof aN den Zeereerw. leider van het triduum en aN ernstigen toestand waarin wij leven en de ?tQote taak welke ons dezen winter weer te achten staat en vroegi de medewerking van 6 aanwezigen. De toestand van onze arbei- ®rs is niet van dien aard, dat hij rooskleurig i^Noemd mag worden. Wij hebben een achter gang te boeken van sociale maatregelen. La- teN wij trachten dezen in de komende tijden in 6 balen door een gezonden opbouw. «Aolgend jaar bestaat de R.K. Volksbond, afd. rn innt< T of-or> Uiii Hlf fooct rr,nnv> He, aarlem, 50 jaar. Laten wij dit feest gaan "ren met een geestelijke beleving der leden deze op een hooger peil brengen. Na dank ff bebben gebracht aan hen die medegewerkt vebben tot het slagen van het triduum en het .6rzorgen van het ontbijt, werd deze bijeen- h tNst gesloten met het gezamenlijk zingen van ff' „Strijdlied" en „Aan U, o Koning der Nwen" -eN Zeereerw. Zeergeleerden heer dr. Olierook, es avonds had in de St. Jozefkerk het slui- 'Sslof plaats, dat gecelebreerd werd door N Zeereerw. Zeergeleerden heer dr. Olierook, bj. e ook de predicatie hield over de belofte, q bet H. Doopsel gedaan, om het Heilig J'oof te belijden en te beleven. Tot slot zong -• eN nog „Aan U, o Koningi der Eeuwen", waar- e dit goedgeslaagde triduum werd besloten. Wc*n verzoekt ons mecie te deelen. dat deze Ier hdo cursussen van bet leekenapostolaat we- beginnen en wel de nieuwe cursus op Dins dag 20 September om half 9 in het gebouw der St. Elisabeth-vereeniging, Jansstraat 49, en de vervolgcursus op Woensdag 21 September in het vereenigingsgebouw der St. Joseph-parochie op het Bagijnhof. Het bestuur hoopt, dat vele katholieken den nieuwen cursus zullen gaan volgen en wij mee- nen dat aan deze verwachting wel zal worden voldaan. Meer en meer begint onder ons Katho lieken gelukkig het besef levendig te worden, dat wij ook als leeken een apostolaat kunnen ver vullen. Hiertoe is echter een goede scholing noodzakelijk en deze wordt in den cursus van het Leekenapostolaat overvloedig geboden. Pontificaal Lof in de Kathedraal Met dankbare instemming zullen de geloovi- gen van Haarlem gisterenochtend van den kan sel de mededeeling vernomen hebben, dat op Woensdagavond a.s. te kwart na acht in onze kathedrale kerk een pontificaal Lof gecelebreerd zal worden, een Boete-lof en tevens een Lof van Eerherstel. Zwaar drukt de beproeving op ons volk, alom heerscht pijnlijke onzekerheid, crisis en werk loosheid zijn geworden tot een weergalooze ramp voor honderdduizenden en met ieder uur dreigt een nieuwe verschrikking: oorlogsgerucht vervult den aether, en als God den volkeren niet genadig is, zal er over Europa losbreken een rampspoed, zooals de menschheid er nog géén gekend heeft. In den nood en den angst der tijden is het een der diepst-menschelijke behoeften te bid den; „de profundis clamavi ad te, Domine", zoo luidt het deemoedig smeekend psalmgebed, en het gebed verlicht onze nooden en ang sten, vertrouwen als wij stellen in hartelijk en oprecht gebed. Aangekondigd is een Boete-lof: de mensch heid zelf toch is de schuldige, dat er zooveel beproeving, ook over ons volk, is gekomen; aller wegen vertoont zich de godsdienstige en zede lijke inzinking, de verwijdering van God, en ons past een boete-bede, om in ootmoed onze schuld te erkennen, om de wrekende hand Gods, die zoo zwaar op ons volk drukt, af te wenden; Ons past een smeekend „miserere", een nood kreet tot God, tot Wien héél de menschheid zich moest verheffen om uitkomst in haar be nauwenis. Doch instede daarvan congresseeren er in Lon den de god-loozen, als wilden zij den Hemel verzoeken en God tarten, Hem uitdagen tot nog feller tuchtiging van Zijn volk. Zwaar is de beleediging, Gode in deze stonde aangedaan, en zoo zal het Boete-lof voor de ka tholieken van Haarlem tevens een acte van eerherstel beteekenen. Uit innigen drang naar boetepleging en aan bieding van eerherstel zullen de geloovigen van Haarlem a.s. Woensdagavond ongetwijfeld in dichte drommen naar de Kathedraal opgaan, om barmhartigheid af te smeeken: „Domine, exaudi vocem meam". Naar wij vernemen zal Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, het boete-lof bijwonen en zal de predicatie gehouden worden door den zeereerwaarden heer Rector H. Drost, den bekenden kanselredenaar. Morgen zullen wij nog nadere bijzonderheden laten volgen. Het bezoek van „Haerlem" aan de Goudsche Glazen had een groot en goed succes en dat bracht Bestuurderen van „Haerlem" er toe, zijn leden ook naar het museum Boymans te Rotter dam te noodigen. Een kleine zestig waren dan ook tegen half twee Zaterdag jl. in de stations hal samengekomen. Een extra tram bracht het gezelschap van Station Delftsche Poort tot na bij dit moderne, grootsche en groote Rotter- damsche museum, waar zoo men weet in een serie zalen een tentoonstelling van meesterwer ken uit vier eeuwen wordt gehouden tot: half October. Waar wij indertijd het museum be schreven en vóór de opening een Kunstbeschou wing gaven, zullen we over het moderne gebouw en den rijken schat der tentoonstelling uit eigen en andere musea en van particulieren niet spreken. VRAAGT ONZE SPECIALE CONDITIES De Haarlemmers werden in twee groepen ge splitst en bezichtigden de tentoonstellings nummers onder leiding van twee kunsthistorici, die duizend en een bijzonderheden mededeelden en op honderden dingen wezen. Wel mogen we zeker mededeelen, dat de Haarlemsche School een bijzonderen blik van ons kreeg en we stam verwantschap en overeenkomst met onze Haar lemsche schilderijen opmerkten. Ruim ly uur werd zoo gedwaald door de lange reeks zalen en toen keerden velen om streeks vijf uur terug, maar ook bleven velen nog wat in de Maasstad hangen. Vol was men over de Halzen, die men gezien had. Reeds in zijn jeugdwerk, hier vertoond, toonde Frans Hals zich een grootmeester in dop. De populaire voorstelling van „Het Biecht geheim", gisterenavond door het Groot Neder- landsch Volkstooneel voor een zeer goed gevul de Gemeentelijke Concertzaal gegeven, is een succes geworden. Niet alleen, dat de belang stelling belangrijk grooter was dan anders op dergelijke concertgebouw-tooneel-avonden, doch het publiek wist het krachtig gespeelde drama op waarde te schatten, en een na leder bedrijf lang aangehouden applaus bewees, dat die schatting niet aan den lagen kant was. In „Het Biechtgeheim" heeft de schrijver. Dirk Janse, het zieleconflict willen uitbeelden van een priester, die zijn eigen broer onschul dig veroordeeld ziet en den waren moordenaar kent, doch niet zijn naam mag noemen, om dat deze zijn misdaad in de biecht beleden heeft. En hij heeft het conflict uitgebeeld op een aangrijpende en juist gevoelde manier, met al zijn bekoringen van een knielend smeekende moeder en een eervergeten schurk, die de moordenaar was en aan wien toch niets ver loren zou gaan. De vertolking met Willem Goossens in dé hoofdrol van priester, was sterk en doorvoeld. De blinde moeder was zuiver, de vader robuust en krachtig. Ook van de andere rollen werden zonder uitzondering door de vertolkers bezielde figuren gemaakt. Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs, 10.50 Keulen, 11.20 Parijs Radio, 12.05 Radio PTT N., 12.20 Parijs Radio, 1.20 Brussel Ned., 1.30 Brus sel Fr., 2.20 Londen Reg., 4.20 Keulen, 520 Brus sel Ned., 6.50 Brussel Fr., 7.20 Keulen, 8.20 Londen Reg., 9.20 Keulen, 10.20 Brussel Ned., 10.30 Erussel Fr., 10.50 Keulen. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 12.05 Droitwich, 12.35 Londen Reg., 2.20 Droitwich. Programma 5. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaien. Dajos Bela: 1. Hochzeitszug in Liiliput, 2. Puppe und Hampelmann, 3. Was Blumen traumen, 4. Tee bei Maikafer, 5. Der Rose Hochzeitstag, 6. Polospiele, 7. Marionet ten Brautzung. Gino Bordin: 1. Night in the desert, 2. The blue Bird, 3. In Vienna one night, 4. Flowery Path. Wiener Bohème orkest: 1. Uber Land und Meer, 2. Matinata, 3. Das ist Johann Strauss, 4. Poranek, 5. Weaner Madlen. 6. El Turia. 8.0012.00 Diversen. Zondagochtend werd de anders zoo rustige stilte te Santpoort-Station wreed verstoord. Fan tastische geruchten over zelfmoorden en ver- drinkings-gevallen deden de ronde. Drijvende schoenen in de Jan Gijzenvaart, politie met dreggen en burgers met harken gewapend, waren oorzaak van deze geheimzinnigheid, die nog niet opgelost is. Toen een kerkganger zich uit de vroegmis huiswaarts begaf, ontdekte hij in de Jan Gijzen vaart een rijwiel, dat gedeeltelijk boven water uitstak. Bij nader onderzoek bleek het een hee- renfiets te zijn. Daar een ongeluk werd ge vreesd, waarschuwde men de politie, die weldra ten tooneele verscheen, gewapend met een dreg. Na enkele manipulaties met de dreg, kwamen tot aller schrik plotseling twee schoenen boven dryven. Weer werd de dreg uitgeworpen, nu in de richting van de schoenen. De omstaanders werden nog bleeker! Daar zou de oplossing ko men. Na een zwaren trek en onder doodsche stilte van de vele nieuwsgierigen, haalde de po litie wéér een rijwiel op, nu een damesfiets. Ver der bleken de geruchten over de verdrinkings- gevallen gelukkig ongegrond en keerde de rust spoedig terug. Over de herkomst van de rijwielen, die ver moedelijk vandiefstal afkomstig zijn, tast de politie echter nog in het duister. Met de comedie „Chateau de Bersac" van Ben van Eysselsteyn heeft de katholieke Too- neelvereeniging „Ludamus" gisterenavond in den Stadsschouwburg het seizoen geopend. Van deze opvoering zullen we de uitvoerige bespreking in ons ochtendblad publiceeren. KOMT VRIJDAG IN HAARLEM! De dienst van Openbare Werken heeft een proef laten nemen ten aanzien van verfraaiing van het viaduct tusschen Schoterbrug en Kenaupark. Men weet, dat ter plaatse binnenkort, een geheel nieuwe verkeersoplossing zal worden uitgewerkt. Hierboven de ommantelde ijzeren kolommen, die uitverkoren werden voor de proefnemingHet ziet er heel wat beter uit De jaarfeesten van den R.K. Volksbond zullen dit jaar plaats vinden in de maand October en wel Dinsdag 4, Donderdag 6, Zondag 9, Dins dag 11, Donderdag 13, Dinsdag 18, Donderdag 20, Zondag 23 en Dinsdag 25 October, telkens des avonds acht uur. De Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" (ge mengd tooneel) zal deze avonden weer verzor gen met een blijspel in vier bedrijven van Justus van M'aurik, getiteld „Janus Tulp". De regie is in handen van den heer Herman Moerkerk. Muziek-arrangementen worden verzorgd door Jan Nibbering met zijn orkest. Het is een mooi volksstuk dat in den geest van de leden van den Volksbond zal vallen en zeker 9 volle zalen zal trekken! Zaterdagmiddag had bij den Viersprong te Aerdenhout een aanrijding plaats. Een vracht auto, bestuurd door den heer G. uit Heemstede kwam met een luxe-auto, welke bestuurd werd door mej. K. S. uit Lelden, (doordat zij den ver- eischten voorrang niet verleende) in botsing Beide wagens werden beschadigd en tegen mej. K. S. uit Leiden werd proces-verbaal opge maakt. Men meldt ons, dat de officieele opening van den cursus voor het manufacturenbrevet, uit gaande van den R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden en de R. K. Vereeni- ging van Patroons in het Manufacturenvak niet, zooals gemeld vanavond in een der zalen van Brinkman zal aanvangen, doch morgen, 20 September, des avonds te half negen. Geboren 16 Sept: A. Rab—Posthuma, doch ter; J. Kortenoevenv. Tol, zoon; M. J. Nieu- wendijkZwetsloot, dochter; Takv. Opstal, dochter; B. M. v. Kempen—Scholten, dochter; 14 Sept.; G. A. M. Schnitger—Bos, zoon; 17 .Sept.; M. V. AntonisseE:eller, zoon; 18 Sept.; E. E. J. OutSchmidt, dochter; G. M. Witkamp v. Dam, zoon; E. H. BuijsHölscher, zoon; 19 Sept.: L. M. Verdam—Sieraad, dochter; A. VerhaarBernsen, dochter. Overleden 17 Sept.: S. 4 j., dochter van J. W. v. d. Putten, Vooruitgangstraat; J. C. Pollé Keijzer, 75 jaar, Witte Heerenstraat; T. Rozen- hartHogetoorn, 67 jaar, Z.B. Spaarne; J. C. Keur, 85 jaar, Gerrit v. Heesstraat. Dit is een Delila tusschen aanhalingsteekens, en inderdaad toont de houding van Marianne wel een groot verschil met die van haar bij- belsche voorgangster, al weet zij evenzeer haar Samson onschadelijk te maken. In dit menschelijke, ten deele tragische en ten deele humoristische geval van den gewiek- sten Hongaarschen tooneelschrijver Franz Mol nar, wordt de Samson voorgesteld door Virag, een zelfbewusten restauranthouder. Na een rus tig huwelijksleven van tien jaren verliest hij zijn hoofd, meer dan zijn. hart, aan de kleine vamp Ilonka, die in het bezit van Virag's dik spaarbankboekje een mooie toekomst ziet en daar een sulligen jongen verloofde als Berényi wel voor opofferen wil. Het zal tot een schei ding komen, want Virag raakt volkomen in de sensueele betoovering van het slimme katje ver strikt en de werklooze en futlooze Berényi legt weinig gewicht in de schaal. Evenwel: Marianne Is niet alleen een lief hebbende, maar ook een tactische vrouw, die de situatie volkomen door heeft. Zij bemachtigt de aanlokkelijke banksom en maakt er den ver laten jonkman gelukkig mee, waardoor Virag vctpr Ilonka alle bekoring verliest. En dan komt alles natuurlijk op z'n pootjes terecht. Het geval Is erg doorzichtig en niet bijster origineel, maar Molnar heeft er een aardig spsl van gemaakt, waarin gewone tooneeltrucs af wisselen met fijr> bedachte en goed uitgewerkte scènes. Toch zouden de drie bedrijven niet ge boeid hebben, had het Nederlandsche Tooneel een minder voortreffelijke opvoering geleverd. Met Louis de Bree als de verdwaasde minnaar, Fientje de la Mar als zijn verstandige vrouw, Myra Ward als de sluwe Ilonka en Piet Rienks als de huilerige jongeman zonder vooruitzich ten, stond er een viertal op de planken, dat aan de simpele situatie een dieper relief gaf. En dan zorgde de buffetknecht van Anton Roe mer voor een populaire, komische noot. Naast de twee eerstgenoemde, beproefde krachten in geraffineerd fijn samenspel, viel de zooveel jongere Myra Ward op door haar vlotte typee ring en sterke mimiek. Voor een „openingsvoorstelling" en een voor velen eerste kennismaking met het nieuwe ge zelschap van den Amsterdamschen Stads schouwburg, zou een spel van meer beteekenis beter op zijn plaats zijn geweest. Maar nu A. Defresne als fijnzinnig regisseur er alles uit haalde wat er in zat, mochten we toch dank baar zijn voor deze vertooning, die aan vol wassenen een plezierigen avond verschaft. H. B. V. d. a Het blijft steeds merkwaardig, na te gaan, hoe de menschheid zich in den loop der eeuwen een inzicht heeft weten te ver werven in het verband tusschen de zon, onze aarde en de andere planeten en hoe uit de oor spronkelijk naïeve opvattingen, voortvloeiend uit de directe waarneming, zich langzamerhand een afgerond wetenschappelijk stelsel heeft weten te ontwikkelen. Theorieën werden opgebouwd en met ijver verkondigd, om later door de we tenschappelijke wereld weer verworpen te wor den. Nieuwe hypothesen kwamen op en namen de plaats van de oude in. Zoo groeide een sys teem, dat wij gevoeglijk het systeem van de officieele wetenschap zouden kunnen noemen. Op een terrein, dat zoo uitgestrekt is als het onderhavige, bleef echter voldoende ruimte over voor allerlei meer of minder sensationeele en gewaagde, of meer of minder fantastische theorieën en speculaties. Inderdaad zijn er zul ke in den loop der jaren dan ook verschillende verkondigd, en alle behooren zij min of meer tot den zelfkant der officieele wetenschap. Het is wel eens interessant om zoo eens rond te neuzen in de rommelkamer der wetenschap. Het ligt voor de hand dat wij er vogels van verschillend allooi en diverse pluimage zullen aantreffen. Naast allerlei rariteiten, stammend uit het brein van hardnekkige non-conformis ten en singuliere betweters, wien het dikwijls zoowel aan de broodnoodige kennis als vak wetenschap ontbreekt, zoodat zij werkelijk met het meest verbazingwekkende gemak over alle moeilijkheden weten te „zegevieren" of hun argumenten en speculaties op occulte gronden baseeren, treft men ook veronderstellingen en theorieën aan van een beter soort, die echter dikwijls aan gewaagdheid ook niets te wenschen overlaten. Een typisch voorbeeld hiervan levert de ver onderstelling, dat onze aarde, naast haar ouden wachter, de maan, nog 'n anderen, 'n tweeden satelliet zou bezitten en misschien zelfs nog wel 'n derden. De maan zou dus niet het eenige hemellichaam zijn dat de aarde op haar tocht door het wereldruim vergezelt, alleenhier op de wereld merken wij er niets van. Zoo op het eerste gezicht moet het zeer boud lijken, met een dergelijke bewering aan te ko men. Wanneer men gaat werken met hemelli chamen, waarvan niets te merken valt, zoo is men geneigd te zeggen is het hek van den dam en is het aantal mogelijkheden legio. En tóch vond deze hypothese een verdediger in het wetenschappelijke kamp. In het tijdschrift „Die Globe" van 7 Fe bruari 1898 werd het denkbeeld van een aardsch manenstelsel het eerst wetenschappelijk uitge werkt door den Duitschen astronoom Dr. Wal- temath. Hij kwam namelijk beweren, dat van deze onzichtbare manen wèl eens iets te mer ken valt! Deze bewering was stoutmoedig genoeg om niet al te flegmatisch aangelegde naturen in opstand te brengen. Men schreef 1898 en wie had ooit die tweede maan gezien? Wat waren dan de argumenten van Dr. Waltemath? Onze astronoom had de lijst van uit de kro nieken bekende zonsverduisteringen uit vroe ger eeuwen nagegaan en had daaronder ver schillende aangetroffen, waarvan hem bleek, dat er op die bepaalde dagen onmogelijk een zon s-verduistering in den waren zin des woords dat is een over de zonneschijf heen schuiven van de maanschijf kan hebben plaats gehad. Opgaven, die op denzelfden dag zoowel 'n zon- als een maaneclips vermelden, spreken zichzelf tegen, want dit is een onmo gelijkheid. Men kan zich nu op het standpunt stellen: er is op die data niets gebeurd. Maar men kan ook redeneeren: er is wel iets gebeurd, doch het was duidelijk geen zonsverduistering. Een schiften en bestudeeren van deze data voerde Dr. Waltemath tot de conclusie, dat tenminste op 6 Juni 1761, 19 Nov. 1762, 3 Mei 1764 en 11 Juni 1855 onbekende hemellichamen de zonne schijf moeten gepasseerd zijn. Een merkwaar dige ontdekking was, dat de tusschenliggende perioden alle veelvouden zijn van 177 dagen. Dit wees op een hemellichaam, dat een syno- dischen omlooptijd bezat van 177 dagen en dat op bepaalde tijden, precies als de maan, de zonneschijf verduistert. Een dergelijk lichaam kan alleen maar een satelliet zijn en Dr. Wal temath was van oordeel, dat wij hier werke- lyk met zoo'n satelliet van de aarde te maken hebben. Hij kon zich zelfs op een waarneming beroepen. Een zekere Gowey toch beweerde, dat hij op 4 September 1879 te Lewisburg, Ohio, een satelliet waargenomen had. De beweringen van Dr. Waltemath werden door de astronomische wereld niet bepaald en thousiast ontvangen. Hoewel er theoretisch op zijn speculaties niets aan te merken valt en het feit van een manen-stelsel geenszins on denkbaar is ook de planeet Jupiter bijvoor beeld bezit zulk een manenstelsel was zij toch zoo vrij zijn conclusies in twijfel te trek ken. Zijn uitgangspunt, de historische gegevens, konden geen genade vinden in het oog der critici: men meende redenen te hebben aan hunne juistheid te twijfelen en men nam de vrijheid hem in te deelen in de rubriek war hoofden. Door zoo'n kleinigheid liet Dr. Waltemath zich echter niet uit het veld slaan en hij be antwoordde zooveel miskennning dapper met 'n nieuwe publicatie over een door hem gevonden derde maan! Aan diens bestaan histori sche data hadden hem ook weer op dit spoor gebracht viel volgens hem niet te twijfelen, daar hij zelf deze derde maan tweemaal aan den hemel gezien had. De eerste maal was dit geschied op 6 October 1897 te Hamburg des avonds omtrent 10 uur. Een ander maal te Wiesbaden op 4 Februari 1898. Op dit laatste moment, zoo vertelde Dr. Waltemath, waren te Wiesbaden, terwijl onze „traditioneele maan" zich onder den horizon bevond, twee manen zichtbaar en dat waren de door hem gevonden satellieten. Gedachtig het oude adagium „Eén getuige, geen getuige", haastte hij zich te vermelden, dat twaalf andere personen het merkwaardige verschijnsel ook hadden waargenomen. Onder hen bevond zich ook de postdirecteur Ziegler. Waltemath had zich zelfs aan zijn schrijftafel gezet om den omloopstijd van den satelliet te berekenen en daarvoor gevonden 354 dagen. Wat er van zij, de wetenschappelijke wereld, hoezeer ook overtuigd van de mogelijkheid van het bestaan van meerdere manen om onze aarde, wilde er niet aan. En zoo behoort het geloof aan het bestaan van verschillende aarde- manen een geloof dat in verschillende ge bieden en in verschillende tyden levendig was tot den inventaris van de rommelkamer der wetenschap, H. v. M. Gebouw St. Bavo: R. K. Oratoriumver., 8 uur; Haarlems Zanggenot, 7 uur; R. K. Bevol kingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: Ned. Tooneel (.Delila"), 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Huysen: Expositie Kunstfoto's. Domi, Oveneen: Kon. Ned. My. voor Tuin bouw en Plantkunde. Cinema Palace: Olympiade-film, 2 uur, 8.15 uur. Rembrandt: Groot Schandaal. 2.30, 1 uur, 9.15 uur. Moviac: Doorloopend uurfilmprogramma. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia 8 uur; Rechts kundig Bureau 8 uur; Bestuur Tram 8 uur. Stadsschouwbur: Ned. Ver. v. Huisvrouwen, Voordrachten Mevr. Couperus 2.30 U./5.30 u. Kunstzaal Huysen: Expositie. Kunstzaal de Bois: Expositie 9 uur/5 uur. Cinema Palace: Olympiade-film, 2 uur, 8.15 uur. Rembrandt: Groot Schandaal, 2.30, 7 uur, 9.15 uur. Moviac: Doorloopend uurfilmprogramma. „MET VUUR SPELEN" beteekent: licht zinnig handelen. KOLENHANDEL KRUL zal nooit met vuur spelen, want het gaat om het vertrouwen van zijn cliënteele KRUL LEVERT BRANDSTOFFEN VAN DE BESTE KWALITEIT! Stationsterr. Overveen, Tel. 23517; Huis Tel. 28724 Tot leeraar in de klassieke talen in vasten dienst aan het R. K. Lyceum voor meisjes te Den Haag is benoemd drs. W. S. J. Klooster man, alhier. Drs. Kloosterman was reeds 3 li jaar als tijdelijk leeraar werkzaam aan bovengenoemd Lyceum. Aan de j.l. Zondag gehouden bedevaart van Maviavereenigingen en Kruisverbonden in Noord-Holland naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo een godsdienstige oefening die onder leiding van den Z.Eerw. Pater Aug. de Hart O.F.M. uitstekend slaagde werd ook door de Haarlemsche R. K. Drankbestrijding deelgeno men. Zij kwam uit met een aantal van 24 pel grims, hetgeen zeer bevredigend mag heeten, en deze waren allen hoogst voldaan over den schoonen dag. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 20 September, 's avonds van 8!i9Vi uur, door den heer George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga g kl. t., J. S. Bach; 2. O Mensch, bewein dein Sünde gross, J. S. Bach; 3. Vierde Sonate, F. Mendelssohn-Bartholdy; 4. Ave Maria von Arcadelt, Fr. Liszt; 5. Improvi sation, S. Karg-Elert; 6. Hallelujah!, G. F. Han del (op verzoek). Gisterenavond tusschen zeven uur en midder nacht is, tijdens de afwezigheid der bewoners, een inbraak gepleegd in een huis aan de Over- tonstraat. Waarschijnlijk heeft de inbreker zich toegang verschaft door middel van een valschen sleutel, terwijl hij het perceel (no. 6) verlaten heeft door de keukendeur. Er worden 150. en twee belasctingplaatjes vermist. De politie zoekt den dader. Frank Capra, een der begaafdste en verstan digste filmregisseurs, die Hollywood rijk is, heeft een artikel geschreven, dat de Kath. Filmpost in het Utrechtsch Dagblad aantrof en waarin hij opmerkelijke en behartigenswaardige woorden over de filmerij en de industrie vertelde. Het komt te weinig voor, dat er bezadigde en van crltischen zin getuigende woorden in Hollywood gesproken worden om hier de slotpassage van het artikel niet te citeeren. Capra besluit dan zijn beschouwingen aldus: ,,Wij moeten ervoor oppassen, dat we de films niet overdreven belangrijk gaan vinden, want juist filmsterren hebben veel bescheidenheid van noode. Films immers zijn zelden blijvend be roemd geworden. Als regel zijn ze amusement, dat vandaag leeft, maar morgen al dood blijkt te zijn. En dus is er weinig, dat een garantie vormt voor het egoïsme van sterren of regis seurs. Behalve de meesterwerken van Chaplin en Disney heeft Hollywood tot nu toe weinig ge leverd, dat op één lijn kan staan met de mees terwerken van oudere kunstvormen. Er komen veel talenten te voorschyn, maar weinig ge nieën. En als we dat realiseeren, zijn we veilig voor ons zelf. Wanneer enkele honderden men- schen in een bioscoop een film mooi vinden en dat oordeel komt in duizenden bioscoopzalen op dezelfde manier tot uiting, dan is dat alleen nog maar een bewys, dat een algemeene snaar geraakt is. Dat is alles wat we weten. En in de meeste gevallen is dat ook alles waar we naar streven: we vinden een interessante idee voor een draaiboek zorgen voor een goede rolbe zetting en blijven voor de rest onszelf...."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5