D We luisteren naar... FINANCIEN MIJNWERKERSDRAMA TE HEERLEN Een interview met Hitier Dagfilm MAANDAG 19 SEPTEMBER 1938 Prinses Juliana gaat vooruit Nog vermoeid tengevolge van de hooge koorts in de eerste dagen Katholiekendag voor het Bossche bisdom „Arbeid voor ons volk is actie voor God" MOTOR VAN DIESELTREIN IN BRAND GEVLOGEN Trein had slechts geringe vertraging NED. VISSCHERS OP DUITSCHE TRAWLERS Ontvangen hun gezinnen te weinig loon? OPENING STATEN GENERAAL De komst van de Koningin in de Residentie Radio-uitzending NED. ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Schade tengevolge van de inter nationale spanning IS IR. DE WIT NOG IN LEVEN? Stappen der Nederlandsche regeering INBRAAK IN PANDHUIS Voor 20.000 aan juweelen vermist Twee mannen bij een steekpartij zeer ernstig gewond DE POOLSCHE VLIEGERS VERTROKKEN KERKDIEF OP HEETERDAAD BETRAPT INDRINGER NEERGESCHOTEN •van VALKENBURG DRAIS -ZACHT VAN SMAAK-PRIJS 70 ct MR. D. G. W. SPITZEN Benoemd tot secretaris-generaal van Waterstaat ZWEEDSCHE TARWE-OOGST Recordhoogte verwacht JONGEN VERDRONKEN Eervol ontslag dr. Beekman Notarieel examen Te dicht aan den waterkant gekomen DE KINDERVERLAMMING TE ROTTERDAM e optimist is een beter hervormer dan de pessimist. „De Tsjechische kwestie moet eens en voor al worden opgelost" Praag wenscht geraad pleegd te worden MARKTEN Dinsdag 20 September e- 478ste STAATSLOTERIJ Men meldt ons van officieele zijde, dat de gezondheidstoestand van Prinses Juliana steeds vooruitgaande is. Toch gevoelt H. K. H. zich tengevolge van de hooge koorts in de eerste dagen der ziekte nog vermoeid. De behandelende geneesheer acht het waar schijnlijk dat het vertrek naar Soest dijk deze week zal kunnen geschieden. Gedurende de eerstvolgende weken zal H. K. H. ook dan nog grootere inspanningen moeten Vermijden. Zondag is te Nijmegen de vijftiende Ka tholiekendag gehouden van het bisdom Den Bosch, waaraan door ongeveer tienduizend Katholieken, vertegenwoordigers van ver- eenigingen en bonden uit dit diocees is deelgenomen en waar het onderwerp behan deld werd „Arbeid voor ons volk is actie voor God. Des morgens om half elf heeft Z.H.Exc. Mgr. A. F. Diepen een pontificale H. Mis opgedragen op het wedrenterrein, welke plechtigheid door een onafzienbaar groote menigte werd bijge woond. De wisselende gezangen werden uitge voerd door het koor der Fraters Minderbroeders van het klooster Alverna te Wychen. De vaste gezangen werden beurtelings gezongen door het koor en door alle aanwezigen. Het geheel stond or.der leiding van pater dr. Eliseus Bruning O.F.M. Om twaalf uur werden de verschillende af- deelingsvergaderingen gehouden, waar eenige sprekers het woord hebben gevoerd. Na deze bij eenkomsten defileerden de deelnemers voor de autoriteiten, die met dit doel zich hadden op gesteld voor de aula maior aan den Bijleveldt- singel. Hier waren om. aanwezig mgr. Diepen, de commissaris van de Koningin in de provin cie Noord-Brabant, jhr. mr. dr. A. van Rijcke- vorsel, verschillende kanunniken, de deken van Nijmegen, professoren van de R.K. Universiteit, leden van Ged. Staten van Noord-Brabant en van het gemeentebestuur van Nijmegen. De stoet, waarin de vaandels en vlaggen werden meegedragen van de vereenigingen en bonden van het Bossche Diocees, trok na het défilé naar het wedrenterrein, waar de sluitingsverga dering en het korte Lof plaats hadden. Hier sprak om vier uur prof. dr. G. Brom, voorzittèr van het uitvoerend comité een kort openingswoord ter inleiding van den eerw. heer H. de Greeve, die een rede hield. Deze spr. ont wikkelde de volgende drie stellingen: Er zijn er, die de actie voor God koud laat en die er geen motief in kunnen vinden om de ramp der werk loosheid te bestrijden: ten tweede: er zijn er, die de werkloosheid van anderen koud laat, als zi) er zelf maar niet van te lijden hebben; en als -berde stelling: alleen de combinatie van de twee tegenovergestelde strevingen is in staat 't werkloosheidsprobleem op te lossen. Op de hem eigen vurige en overtuigende wijze heeft deze spreker de door hem opgezette stellingen ont wikkeld, waarna hij tot de volgende practische conclusie kwam: Ons volk moet ruimer geven. Vooral op dit laatste ging spr. nog even nader in en wees op de noodzaak om het handwerk te steunen. De moderne aalmoes moet niet meer bestaan uit geld, maar uit werk. Tot slot wees spr. op de noodzakelijkheid, dat ook het geld, opgehaald en verzameld door de liefdadige ver eenigingen, zou moeten besteed worden veel meer om werk te geven dan aan het geven van aalmoezen. Na deze rede werd het H. Sacrament in plech tige processie door mgr. Diepen naar het op 't terrein opgeslagen altaar gedragen, waarna een pontificaal Lof volgde. Tot slot heeft mgr. de geloovigen van zijn diocees toegesproken, waar bij hij zijn voldoening uitte over dezen Katho liekendag en de hoop uitsprak, dat deze dag vruchten moge dragen in de meest nabije toe komst. Zondagmiddag omstreeks half vijf is op het traject EindhovenWeert een der motoren van den uit drie wagons bestaanden dieseltrein Am sterdam—Maastricht ter hoogte van Maarheeze bij Weert in brand gevlogen. De bestuurder bemerkte dit bijtijds en bracht den trein tot stilstand. Men heeft den brand spoedig kunnen blus- schen met de in den trein aanwezige apparaten, waarna de wagon is losgekoppeld. De passagiers bewaarden hun kalmte en stap ten onmiddellijk over in de andere twee wa gons. De trein had slechts geringe vertraging. De beschadigde wagon is naar Weert vervoerd, waar deskundigen een onderzoek naar de oor zaak van den brand zullen instellen. Men schrijft ons uit Egmond aan Zee: Wederom zijn vorige week vijftig visschers uit ons land naar Duitschland vertrokken, om ter vischvangst te gaan op de Duitsche trawlers. Er waren dan totaal reeds 242 visschers uit 14 verschillende Nederlandsche gemeenten op de Duitsche trawlervloot. Gezien het groote aantal werklooze visschers, verwondert deze animo voor de Duitsche traw lervaart niet, te meer waar het den menschen zeer gemakkelijk wordt gemaakt. De gezinnen der werkloozen worden namelijk nog twee we ken na vertrek gesteund. De werkloozen zelf krijgen de noodige hulp voor aanschaffing van bedrijfskleeding, reizen in Nederland voor re kening van het Rijk en de gemeente van her komst, in Duitschland voor rekening der Duit sche regeering en ontvangen een gratis pas poort. Hier staat echter tegenover, dat de verdien sten niet zoo hoog zijn, als aanvankelijk werd gemeend. In tegenstelling met de verwachtingen blijkt het loon eerder lager dan hooger te zijn dan op de IJmuider trawlers, vooral doordat op het loon een groot percentage wordt inge houden voor loonbelasting e.d. Zoodoende zijn de verwachtingen ten aanzien van het gedeelte van het loon, dat aan de gezinnen wordt over gemaakt, wel zeer teleurgesteld. Dit gedeelte bedraagt 85 pCt. Men verwachtte dat dit onge veer f 30 a f 35 per week zou beloopen. Hoewel nu het overmaken via de clearing wel veel vlotter gaat dan in'het begin, blijft het bedrag teleur stellend. Voor de gezinnen blijkt slechts een be drag per week beschikbaar te komen, dat va rieert van f 17.50 tot f 21.60. Daar deze toestand nu reeds eenige maanden bestaat en voor niemand meer overgemaakt wordt, hoe groot de besommingen ook zijn, zijn reeds eenige malen pogingen aangewend om te onderzoeken, waar het resteerende loon, dat ve len ongetwijfeld verdiend hebben, blijft. Suc ces is daarmede tot heden echter niet bereikt. De reeders geven voor, dat de visschers nogal geld hebben opgenomen voor aanschaffing van bedrijfskleeding. Dit is echter weinig aanneme lijk, dajir allen goed uitgerust zijn vertrokken. Voorts zouden de menschen hun geld „verju- beld" hebben, hetgeen voor enkelen misschien waarheid mag-bevatten, maar voor allen geheel onaannemelijk is. Wijzer is men intusschen met dit alles nog niet geworden. Teneinde nu eindelijk eens klaar heid in dezen te verschaffen, is dezer dagen dr. Kretsch van den rijksdienst naar Duitsch land vertrokken om een grondig onderzoek in te stellen en tevens een vlottere uitbetaling te bewerkstelligen. Naar wij vernemen wordt H.M. de Koningin morgenochtend in de residentie verwacht in verband met de opening van de Staten- Generaal. Evenals vorige jaren zullen Dinsdag de plech tigheden bij de opening van de Staten-Gene- raal, met als hoogtepunt de door H. M. de Ko ningin uit te spreken Troonrede, over de drie Nederlandsche radiozenders worden uitgezon den. De reportage wordt verzorgd door den K.R.O. en de A. V- R- O. voor Nederland en door de Phohi voor Nederlandsch-Indië en Neder- landsch-West-Indië, zij vangt aan te 12.30 uur en zal te ongeveer 14 uur geëindigd zijn. De verslaggevers staan opgesteld bij het Koninklijk paleis aan het Noordeinde, op het Lange Voor hout en op het Binnenhof. Ten behoeve van de overzeesche gebieden zal de uitzending bovendien geschieden door de rijkszenders PCK 16.3 M. met enkel- zijband en door PCV 16.6 M. met tweezijdige beam. De Phohi zendt uit op de golflengten 16.88 M. ei 13.97 M. Voor Curasao en Suriname zal een herhaling van de uitzending worden verzorgd op 21 Sep tember van 1.202 uur door de rijkszenders PDV op 24.8 M. en PDK op 28.8 M. en door de Phohi op 31.28 M. De in verschillende plaatsen in Duitschland opgetreden kinderverlamming en de als gevolg daarvan genomen afsluitings-maatregelen in dat land maken het voor het Nationaal Comité tot steun aan den Nederlandschen Bond in Duitsch land onmogelijk, den voorgenomen tocht oor 110 Nederlandsche kinderen uit Duitschland ter gelegenheid van de opening der Staten-Gene- raal te laten doorgaan. Tijdens de vergadering van den kring Dren the van R. K. Werkliedenvereenigingen, die Zondag te Coevorden gehouden werd, hebben arbeiders, die in Duitschland werken en eiken avond naar hun woningen terugkeeren, aan het bestuur verzocht ter kennis van het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond te brengen, dat zij groote schade ondervinden van de 'nternatio- nale moeilijkheden. Zij ontvangen een derde van hun loon in Duitsche marken. Tot heden kon den zij er ongeveer in slagen om die marken voor 33 cent om te zetten, zoodat de door hen verdiende marken gemiddeld een waarde hadden van 59 cent. Zij ontvangen twee marken in Ne- derlandsch geld, ongeveer 72 cent, is f 1.44 en een mark Duitsch geld is 33 cent, te samen dus f 1.77 of 59 cent per mark. Thans echter kan men in de grensplaatsen de Duitsche marken vrijwel niet meer kwijt, omdat de winkeliers be zwaar hebben deze als betaalmiddel aan te nemen. Men heeft op verscheidene plaatsen de laatste week maar 15 cent ontvangen, zoodat deze moeilijkheden een loonsverlaging van ruim 10 pet. beteekeneh voor de betrokken arbeiders. Het bestuur heeft medegedeeld, dat het, wan neer deze toestand blijft aanhouden deze aan gelegenheid via het R. K. Werkliedenverbond ter kennis van de regeering zal brengen, aange zien de loonen niet zoodanig zijn dat de betrok ken arbeiders een loonsverlaging van 10 pet. wel kunnen dragen. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken zal naar de Telegraaf verneemt, stappen doen, ten einde zoo mogelijk opheldering te brengen in het mysterie betreffende den Nederlandschen Ingenieur De Wit, die naar Siberië werd ver bannen en daar zou zijn overleden. Men hoopt althans te weten te komen, of ir. De Wit wel of niet in het ballingsoord is overleden. MAGELANG, 19 Sept. (Aneta). Zondag ont dekte de beheerder van het pandhuis Mage- lang-Zuid, dat daar in den nacht van Zaterdag op Zondag was ingebroken. De inbreker had zich toegang verschaft langs het dak. Hij heeft zich blijkbaar in het pandhuis verdekt weten op te stellen en de waakzaamheid van den waker weten te ontgaan. Voor minstens f 20.000 aan panden, bestaande uit juweelen, zijn ver mist. Gisterenavond en hedenmorgen zijn alle auto's uit Magelang aangehouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn tijdens een twist twee mijnwerkers uit Heerlerheide zwaar gewond. In een café aan de Willemsstraat te Heerlen ontstond ruzie, welke op straat uitgevochten werd. De mijnwerker A. V. bracht R. ernstige messteken toe in arm, rug en gezicht. De mijn werker v. d. W., die tusschen beide wilde komen, kreeg eveneens eenige steken in den rug, die hem werden toegebracht door W. G. R. en van der W. zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Htu> toestand was hedenochtend zeer ernstig. De dader A. V. kon direct worden gearres teerd. De andere dader, W. G. uit Schaesberg is voortvluchtig. Zondagochtend tien uur zijn volgens program ma van Ypenburg vertrokken de Poolsche vlie gers, leden van de Warschauer aeroclub en enkele minuten later zag men de toestellen in dezelfde keurige volgorde, zooals zij Donderdag op Ypenburg aankwamen, in de richting Brus sel verdwijnen bij prachtigen zonneschijn. De Poolsche gezant, dr. W. Babinski, kwam zijn kranigen lanagenooten nog eens ae hand ten afscheid schudden. Verder waren aanwe zig de heeren Srocynski, persattaché van de Poolsche legatie, J. Montauban van Swijndregt en Schmidt Crans. De Poolsche vliegers werden begeleid door den heer en mevr. P. A. Wemink Jr., die met de Polen in hun eigen toestel naar Brussel vlogen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een rechercheur van politie, die zich in de sacristie der St. Laurentiuskerk te Kerkrade verdekt had opgesteld, op heeterdaad betrapt den 18-jarigen werklooze J. W. bij een kerk- inbraak. De jonge delinquent had met een sleutel de buitendeur van de sacristie geopend. Daarna nam hij een offerblok, dat zich in de sacristie bevond, mee naar den kelder en haalde met een mes het geld uit de gleuf. W. is ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Al ongeveer een jaar lang werden deze nachtelijke diefstallen gepleegd. Het bedrag, dat W. zich heeft toegeëigend, wordt op 4 a 500 gulden geschat. KOETA RADJA, 19 Sept. (Aneta.) In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een Gajoer, met een speer gewapend, getracht her kampement Blang Kedjeren binnen te drin gen. Bij een aanval op een schildwacht schoot laatstgenoemde den indringer neer. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari 1939 aan den secretaris-generaal van het departe ment van Waterstaat, mr. G. van der Meulen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, met dankbetuiging voor de hem gedurende een lange reeks van jaren aan den lande bewezen gewichtige diensten en benoemd tot secretaris-generaal van dat departement mr. D. G. W. Spitzen, thans administrateur bij het departement van Binnenlandsche Zaken. De nieuwe secretaris-generaal van het de partement van Waterstaat is 18 Maart 1896 te Wageningen geboren. In Den Haag doorliep hij het gymnasium en te Leiden studeerde hij rech ten. Na zijn studie was hij gedurende eenige jaren werkzaam bij het voormalige departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Sinds 1932 is mr. Spitzen administrateur, chef der afdeeling Binnenlandsch Bestuur, van het departement van Binnenlandsche Zaken. De heer Spitzen is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de Orde van Oranje Nassau. Volgens de door het Zweedsche statistische bureau gepubliceerde cijfers zal de tarwe-oogst dit jaar in Zweden een nieuwe recordhoogte bereiken. De opbrengst wordt geschat op 690.000 ton tegen 579.000 ton in het vorige jaar. De oogst van winterrogge zal waarschijnlijk 10.000 ton lager zijn en ongeveer 390.000 ton bedragen tegen 399.000 ton in 1937. De hooi-opbrengst wordt geraamd op 5.950.000 ton of ongeveer 100.000 ton minder dan in het vorige jaar. i De bekende ir. dr. E. H. M. Beekman, leeraar in de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool te Delft, sedert 1 September 1907, heeft eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. DEN HAAG. Geslaagd voor deel II: de hee ren P. Hofsteenga te Bellingwolde en T. C. Akkerman te Den Haag. De notarieele examens zijn hiermede geëin digd. Zaterdagmiddag is aan de Binckhorsthaven te Den Haag de tienjarige J. J. Th. R., wonen de aan de Noordoplderkade, te water geraakt en verdronken. De knaap was daar met een vriendje aan het wandelen en had zich on danks de waarschuwing van zijn kameraad te dicht aan den waterkant begeven, met het ge volg, dat hij in de haven viel. Een voorbijgan ger trachtte zoo spoedig mogelijk den jeugdigen drenkeling te redden, doch zakte daarbij zelf in de modder weg en moest zijn poging opgeven, terwijl hij zelf met moeite door een anderen voorbijganger op het droge kon worden getrok ken. Sinds Zaterdag is er te Rotterdam een nieuw geval van kinderverlamming aangegeven. Het betreft een meisje van drie jaar. LONDEN, 19 Sept. (Havas). Ward Price meldt uit Bercntesgaden aan de „Daily Mail", dat Hitier hem een interview heeft toegestaan, waarin hij, na zich gekant te hebben tegen den wil der Tsjechen, die zich verzetten tegen een volksstemming, omdat de grondwet daar in niet voorziet, verklaarde: „Ik ben over tuigd van den ernst en den goeden wil van Chamberlain". De Tsjechische aangelegenheid moet eens voor al en thans worden beëindigd. Het was het bestaan van Tsjecho-Slowa- kije, de bondgenoot van Sovjet Rusland, voor uitgeschoven in het hart van Duitschland, dat mij verplichtte een groote Duitsche lucht macht te scheppen, hetgeen Frankrijk en later Groot-Brittannië er toe bracht ook hun luchtvloten uit te breiden". Hitier vervolgt dan: „Indien na den oor log een machtig Duitschland zou hebben be slaan, was het voor de Tsjechen nooit moge lijk geweest de Sudeten te onderdrukken. Zoo dra Duitschland zijn kracht had hernomen, konden de Sudeten-Duitschers beginnen met zich te verdedigen". Indien Henlein gearresteerd wordt, zal ikzelf leider der Sudeten-Duitschers wor den en ik zal dan tevreden zijn te zien, hoe lang Benesj dan nog voort zal kunnen gaan met zijn decreten te publiceeren. Ik hoop, dat hij tegen mij geen arrestatiebe vel zal uitvaardigen". LONDEN, 19 Sept. Tijdens de FranSeh- Britsche besprekingen in Downingstreet heeft, naar Reuter verneemt, de Tsjecho- Slowaaksche regeering door bemiddeling van den Tsjecho-Slowaakschen gezant, Masa- ryk, aan de Britsche en Fransche ministers schriftelijk laten weten, dat zij aanneemt, dat zij, alvorens besluiten worden genomen, zal worden geraadpleegd. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft hieraan toegevoegd, dat zij geen verantwoor delijkheid op zich kan nemen voor beslissin gen, welke buiten haar om zijn genomen. -8 HILVERSUM I, 1875 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Paedagogische causerie. 11.30 AVRO-Amusementsorkest. 12.30 Reportage uit Den Haag en Troon rede door H. M. de Koningin. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Omroeporkest. 3.00 Declamatie. 3.25 Zang met pianobegeleiding. 3.55 Gramofoonmuziek. 4.00 Pianovoordracht. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderuurtje, 5.30 Omroeporkest. 6.30 Causerie: „De strijd om de vrijheid in onze dagen". 7.00 Gramofoonmuziek. 7.30 Orgel en zang. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Herhaling Troonrede. 8.30 Taptoe. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.30 Radiotooneel. 10.00 AVRO-Dansorkest. 10.30 Causerie over de Mlllloenennota. 11.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 en 415.5 M. KRO-U itzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. Om 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Troonrede door H. M. de Koningin en Reportage van het Binnenhof. 2.00 Voor de vrouw, 3.00 Gramofoonmuziek. 5.10 Dc KRO-Melodisten en solist. 5 456.05 Gelukwenschen. 6.10 Vervolg concert. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „De laatste dagen van een kustland". 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.10 Herhaling Troonrede. 8.30 Taptoe. 9.00 Causerie over de nieuwe mlllloenen nota. 9.20 StedelUk orkest van Maastricht. 10.00 KRO-Orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys en solist. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Het Schwiller-stryksextet. 12.05 Orgelspel. 12.35 Nieuws uit de Dominions. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.20 Declamatie 1.40 Gramofoonmuziek. 2.20 Het BBC-Wels-orkest en solist. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.40 Falkman en zyn Apache-orkest. 4.20 Eric Kershaw en zijn gitaarensemble. 4.40 Het Philip Whiteway-ensemble. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Leslie Bridgewater-kwintet. 6.20 Berichten. 6.50 Orgel en zang. 7.30 BBC-Harmonie-orkest. 8.20 Radiofilm. 9.20 Sydney Lipten en zyn Band. 10.00 Berichten. 10.25 Gramofoonmuziek. 10.55 BBC-orkest. 11.35 Michael Flome en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. *8.109.20 en 10.10 Gramofoonmuziek. 12.40 Het W. Cantrelle-orkest. 2.25 Gramofoonmuziek. 3.05 Zang. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Pianovoordracht. 4.35 Zang. 5.20 Het R. Eilis-orkest. 6.20 Planovoordracht. 6.35 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Het Merckel-Trio. 9.5011.50 Radiotooneel. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.30 en 8.50 Rheinische Landesorkest. 12.20 Omroeporkest. 2.30 Populair concert. 4.20 Omroeporkest en solist. 6.35 Zang en piano, 7.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Gevarieerd concert. 12.203.20 NS-Toonkunstenaarsorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 323 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdansorkest en gramofoonmu ziek. 1.30 Omroepsalonorkest. 1.50—2.20, 5.20, 6.20 en 7.20 Gramofoon muziek. 8.20, 9.20 en 10.30—11.20 A. Felleman's orkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Orgelspel. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.00 Vioolvoordracht. 8.20 Radiotooneel. 9.05 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Versterkt Omroepkamerkoor en -or kest m. m. v. solisten. 9.35 Omroeporkest. 10.20 Berichten. 10.50 Hoorn en piano. 11.05 Berichten. 11.20 Gramofoonmuziek. 1.15 Tijdsein. 1.262.20 Nachtconcert. AMSTERDAM, 19 Sept. Aardappelmarkt. N.H Eigenheimers 1.902.10, N.H. blauwe en bonte Eigenh. 2.102.30, Andijker blauwe en bonte 2.10 2.30, Duinzand 2.502.80, Drentsche zand 2.10 2.40, Zeeuwsche Bintjes 22.10, idem bonte en blauwe 2.502.70, idem Eigenh. 22.10, idem blauwe en bonte Eigenh. 2.202.40, idem Poters 1.702.10. alles per H.L. Aanvoer 195000 kg. AMSTERDAM, 19 Sept. Veemarkt. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 301 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kw. 7278, 2e kw. 6068, 3e kw. 50—58 per kg. slachtgewicht. 30 melk- en kalfkoeien 200270 per stuk, 63 vette kalveren, 2e kw. 5364, 3e kw. 4454 per k.g. levend gewicht. 76 Nuchtere kalve ren 712 per stuk, 48 schapen en lammeren 1521 per stuk. 423 varkens: vleeschvarkens, wegende van 9110 kg. 6465, enkele hooger. zware varkens 6365, vette varkens 6061 per kg. Slachtgewicht. 4 paarden. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: runderen zeer matige aanvoer, stugge handel, prijzen hooger; vette kalveren matige aanvoer, handel redely k, hoogere pry- zen; nuchtere kalveren korte aanvoer, prijzen Iets lager; schapen weinig aanvoer, pry zen la ger; varkens mindere aanvoer, handel kalm, prijzen onveranderd. ALKMAAR, 19 Sept. Veemarkt. 3 paarden, handel redelijk. 89 vette koeien 150275. 43 Graskalveren 2444, vette kalveren 6095, vet te kalveren per kg. 0.700.95. 53 Nucht. kalv. slacht per stuk 6—17. 38 vette schapen 1724 343 vette varkens zw. p. kg. 0.510.54. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Sept. 16000 kg. Roode kool 1.402.40, 7500 kg. Gele kool 1.201.80, 21000 kg. Uien 22.20, grove 2.30 2.50, drielingen 1.60—1.80, nep 4.70—5.20, 3000 kg. Peen 1.60—2.50, 1200 kg. Bieten 2.60—2.80, 2900 stuks Bloemkool: I 7.9011.20, II 1.50— 2.80, 4250 kg. aardappelen; Eigenheimers 2.60 2.70, Blauwe Eigenh. 2.802.90, 92000 kg. vroe ge Witte kool 0.901, 380 kg. Slaboonen 11.70 17.40. HOORN, 17 Sept. Veemarkt. 21 biggen 18.00— 20, 3 lammeren 10.0012. Handel goed. LEIDEN, 17 Sept. Botermarkt. Prima fabrleks- boter (contr.) 1.42, prima boerenboter 1.321.43 per kg Aanvoer 540 kg. Handel matig. LEIDEN. Turfmarkt van 1217 Sept. Geen aanvoer. Prijzen lange turf 7.008 per 1000 fit. NOORDSCHARWOUDE, 19 Sept. 2300 kg. Deensche Witte kool 2.00, 3600 kg. Uien 1.70 2.30, grove 2.60, drielingen 1.902, nep 5.30, 1300 kg. Peen 2—2.10, kleine Peen 1.00, 1700 kg. aardappelen: Ronde Due 1.50, Blauwe Eigenh. 2.50, 128900 kg. vroege Witte kool 0.901, 2400 kg. Slaboonen 14.10—17.50, 191000 kg. pootaard- appelen; eerstelingen 28/35 A 4.80; B 4.40; eer stelingen 35/55 A 4.20; B 4.00; evergood 35/55 A 4.30; B 4.10. OUDEWATER, 19 Sept. Kaasmarkt. Aanvoer 61 bartiien, 2745 stuks, wegende 13725 kg. Ie soort met Riiksmerk 24.00—27, 2e soort met Rljksmerk 22.0024, zware met Rijksmerk tot 28.00. Han- Cl°ROTTERDAM, 19 Sept. Veemarkt. Aan voer in totaal 1506 stuks, t.w.: 446 vette run deren, 226 vette kalveren, 17 nuchtere kalve ren, 435 schapen en lammeren, 372 varkens. Pry'zen per kg. Vette koeien le kw. 72, 2e kw. 62 3e kw. 42—53, vette ossen le kw. 70, 2e_kw. 60* 3e kw. 44—54, vette kalveren le kw. 9», ze kw. 85, 3e kw. 60—70, varkens (levend gewicht) le kw. 56, 2e kw. 55, 3e kw. 54, schapen le kw. 45 2e kw. 35. 3e kw. 30, lammeren le kw. 50, 2e kw. 45. 3e kw. 40. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 25, 2e kw. 20, 3e kw. 17, lammeren ie kw. 16, 2e kw. 13, 3e kw. 10. Overzicht. Vette koeien en ossen: aanvoer korter, handel redelijk, prijzen iets hooger, pri ma koe 76 ct., prima os 72 ct., vette kalveren, aanvoer Iets ruimer, handel vasthoudend, prij zen van vorige week nauweiyks te handhaven, prima tot 1.05, varkens: aanvoer veel kleiner, handel vlug, prijzen aanmerkelyk hooger. Een party schapen voor export verkocht. ROTTERDAM, 19 Sept. Aardappelen. Bnel- sche Eigenheimers 1.601.80, Zeeuwsche Eigen heimers 1.40—1.60, Idem blauwe 2.20—2.40, Klei ne Eigenheimers 1.201-40, bintjes 1.5O--L70 per H.L., zandaardappelen 3.504, idem Kleine 2.50—3 per 100 Kg. Aanvoer redeiyK Handel kalm. ROTTERDAM, 19 Sept. Vlasmarkt. Aan gevoerd werd: 1100 kg. blauw, schoon 65 72 ct., 4200 kg. Hollandsch geel 65—72 ct. per kg. Er biyft goede vraag; de pry zen zyn vast ge stemd. Alles werd verkocht. In Nederlandsch-Indië werd van 1 Januari tot 17 September j.l. 665.971 tons J avasuiker verkocht. Van oogst 1938 en vorige oogsten is nog 6.399 tons te verkoopen. De raming van oogst 1938 bedroeg 1.391.226 tons. To taal is nog te verkoopen 731.654 tons. Korff's Cacao- en Chocoladefabrieken keeren een dividend uit van f 24. De Cultuur Mij. „Tjikapoendoeng" keert over het boekjaar 1938 een interim-dividend uit van 8 pet. per aandeel en f 125 (N.C.) per winstaandeel. De Nederlandsche Maatschappij voor Ha venwerken ontving een opdracht, betref fende het uitvoeren van baggerwerk, tot verbetering der haven van Devenport op Tasmania, met welk werk geruimen tijd zal gemoeid zijn. Het Handelsblad verneemt, dat bij het beleggingsfront aangesloten instellingen hebben beraadslaagd over de voorwaarden tot deelneming aan nieuwe uitgiften, ten einde hierin eenige wijziging te brengen- Daar men vreesde, dat debiteuren van 3Vi pet. leeningen zouden trachten deze in 3'A pet. uitgiften te converteeren, heeft men gemeend den eisch te moeten stellen, dat de rentevoet inplaats van 3'A pet., als tot nu toe, 3Vi pet. zal bedragen voor leeningen niet een looptijd van ten hoogste 40 jaren van gemeenten en waterschappen, wil aan de voorwaarden tot inschrijving van leden van het beleggingsfront, wat de rente be treft, zijn voldaan. Evenwel zou tevens de koers van uitgifte moeten worden verhoogd en wel van 100 pet. tot 101 pet. Het wordt zeker geacht, dat hieromtrent een definitief besluit zal worden genomen. De staalproductie wordt in 't Pittsburgh- district in het begin der week op 36 pet. der capaciteit geraamd, tegen 35 pet. de vorige week en in het Young stown-district op 47 pet. tegen 42 pet. Te New York wordt geloofd, dat de bin nenlandsche koperprijs tot 0.11 per lb. zal stijgen, voordat aan de vraag wordt voldaan. Een aantal bevoegde New Yorksche beurshandelaren zijn van opvatting, dat de o.andeelen-koersen in dit jaar zullen stij gen, al zou een oorlog uitbreken. Hét Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.918.92A vslot 8.92'A), de Dollar op 1.85—1.85A (1.86), de Frank op 5.00—5.01 (5.00Vz), de Belga op 31.3531.40 (31.4iy2) en de Zwitsersche Frank op 41,87 '/2—41.92 'A (41.93). De Nivas verkocht 354 tons superieure suiker en 101 tons bruine suiker voor con sumptie en 8007 tons superieur voor export (Niet officieel) 5de klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 19 September 1938 Hooge Prijzen 1000.— 6112 7154 17712 17919 430.— 1255 9758 11028 14999 200 3723 5686 7482 11539 12066 14602 16682 17199 21350 1002193 3899 7358 9060 10339 14231 1716® 17670 18657 21689 Prijzen van 70. 1052 1104 1306 1324 1330 1642 1812 2001 2194 2246 2364 2400 2402 2549 2574 2612 2706 2753 2828 2964 3030 3125 3242 3514 3626 3652 3883 4036 4172 4268 4508 469® 5092 5394 5436 5516 5524 5684 5706 5747 6041 6133 6141 6460 6504 6510 6798 6950 7188 7340 7369 7376 7662 7699 7764 7795 7873 7948 8158 8274 8547 8588 8621 8653 8713 8818 8910 8970 8987 9294 9548 9989 10124 10179 10182 10190 10197 10269 10335 10405 10412 10616 10709 10747 10760 10809 11158 11122 11290 11434 11469 11599 11734 12092 12347 12589 12639 12647 12677 12801 12881 13366 13427 13593 13587 13631 13652 14057 14292 14374 14439 14464 14478 14719 14934 15040 15151 15280 15347 15383 15388 15448 15494 15631 15637 15653 15654 15706 1585* 15962 15966 16119 16450 16471 16835 17547 17571 18014 18101 18220 18272 18452 18468 18553 18663 18726 18818 18872 19021 19398 19409 19424 19489 19555 19619 19665 19826 19950 19956 19970 2001» 20037 20171 20267 20409 20445 20510 20763 20795 20843 21020 21050 21136 21319 21407 21413 21531 21557 21934 21989 Nieten 1272 1470 1721 2502 2807 3232 3565 3868 4339 4789 5032 5317 5581 577* 6153 6595 695® 7137 7625 7822 8000 8370 8762 9212 1017 1032 1062 1085 1097 1218 1247 1310 1362 1434 1435 1444 1465 1469 1484 1521 1528 1539 1546 1660 1679 1733 1781 1970 2064 2107 2311 2323 2507 2733 2756 2761 2780 2783 2787 2810 2831 2897 2951 2961 3064 3203 3248 3275 3341 3452 3466 3539 3544 3629 3740 3818 3835 3836 3846 3848 3909 3954 4029 4116 4159 4179 4209 4369 4507 4529 4576 4653 4725 4737 4865 4940 4941 4981 5011 5025 5026 5040 5071 5096 5099 5106 5250 5286 5397 5416 5431 5438 5442 5523 5576 5600 5660 5663 5695 5714 5746 5769 5784 5820 5833 5852 5912 5964 6049 6221 6323 6338 6468 6531 6537 6557 6658 6714 6721 6731 6851 6904 6906 6971 6775 7013 7053 7075 7079 7082 7158 7239 7266 7290 7427 7553 7559 7640 7665 7674 7756 7757 7769 7780 7837 7840 7885 7947 7971 7989 7996 8016 8155 8224 8234 8330 8352 8366 8430 8457 8563 8608 8633 8730 8761 8821 8886 8901 9055 9056 9059 9099 9222 9340 9362 9369 9388 9431 9452 9466 9482 9584 9603 9630 9650 9653 9763 9912 10010 10125 10141 10160 10310 10443 10451 10469 10470 10500 10605 10664 10776 10821 10827 10897 10900 10931 10937 11166 11181 11207 11234 11244 11251 11294 11316 11321 11439 11546 11616 11767 11892 11959 11967 11985 12028 12030 12032 12073 12102 12104 12114 12135 12257 12349 12380 12411 12439 12478 12493 12547 12595 12668 12718 12737 12762 12865 12965 13039 13057 13138 13178 13269 13383 13404 13473 13509 13594 13628 13640 13644 13649 13670 13699 13716 13728 13769 13786 13798 13817 13842 13896 13897 13908 13927 14009 14141 14174 14345 14349 14379 14467 14532 14537 14539 14592 14686 14691 14700 14751 14786 14812 14830 14938 14951 14979 14998 15032 15043 15182 15213 15259 15306 15309 15334 15386 97: 25 15895 15896 15903 15911 15928 16083 16129 1613^ 16136 16150 16171 16199 16246 16303 16374 164*1 16446 16490 16503 16642 16673 16676 16677 1668® 16689 16727 16882 16892 16913 16937 17106 17239 17342 17360 17380 17490 17497 17525 17594 1760* 17611 17635 17688 17716 17733 17737 17823 17887 17908 18089 18112 18128 18235 18317 1837* 18379 18528 18537 18559 18565 18579 18607 1863» 18701 18835 18869 18924 18978 19003 19104 1913» 19141 19161 19189 19274 19275 19314 19332 193®' 19448 19466 19506 19699 19735 19737 19776 198*» 19909 19932 19962 19971 19980 20002 20007 2001® 20243 20264 20299 20350 20384 20400 .20414 20»? 20467 20542 20543 20546 20565 20649 20681 207»» 20802 20833 20841 20899 20917 21002 21036 21 21120 21191 21275 21318 21321 21342 21392 2l*£ 21455 21470 21541 21542 21613 21625 21639 2l°°* 21744 21786 21800 21811 21890

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6