Drie kampioenen beginnen met een nederlaag Ook Portsmouth bengelt aan Everton's zegekar la MmfmA lv VOLENDAM STRUIKELDE IN UTRECHT RECORD-ZEGE VAN DE VILLA DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN EUROPA V DE RESULTATEN KAMPIOENSCHAPPEN VOOR DAMES J- ""Y MAANDAG 19 SEPTEMBER 1938 UIT HET KATHOLIEKE KAMP H*B.C. en V.V.H. konden het op eigen veld niet tot een overwinning brengen V.V.A. stelt teleur S.J.C. had het niet gemakkelijk Maar op het laatst gaf O.G. er de brui aan *°mt. slIÜlfll H.B.C.'s eerste match een nederlaag Een dapper volhoudend Spartaan won verdiend Uitstekende prestatie van T.Y.B.B. Leonidas moet in Rotterdam een punt afstaan De landskampioenen geslagen H.M.S. wint met 40 VOETBAL IN ENGELAND Chelsea verspeelt door een draw tegen Birmingham zijn tweede plaats Arsenal herstelt zich Arsenal uit de impasse? Een sport gedaald De Meer wint bij G.V.O. Helvert scoort in de laatste minuten het winnende doelpunt Tweede divisie ATHLETIEK Wedstrijden om den titel voor dames en heer en gelijk? In 1942 zou de K.NAU. gastvrouwe zijn Excelsior start met een draw Tot tweemaal toe maakte D.H.L. gelijk Alleen N.E.A. vormde een elftal En won daarom verdiend van W ilskracht E.M.M. slaat V.V.A. Een verdiend succes oost jf Uitstekende prestaties van onze vertegenwoord igsters Recordverbeteringen UIT DE SPORTWERELD OH^ De eerste competitie-Zondag op het voetbalveld! Zij is alweer voorbij deze blijmoedige ouverture, maar haar sporen heeft zij achter gelaten voor het verdere verloop van den ikamp op een eere-titel. Want er zijn verschillende verrassingen gevallen, zooals de nederlaag van WH tegen Laura, die van Volendam tegen HMS, de zege van Spartaan in Heemstede op HBC behaaldkortom reeds den eersten dag is bewaarheid ge worden, wat wij in onze voorbeschou wingen van het seizoen 1938-1939 enkele malen schreven: dat de groote bekoring van het voetbalspel ge legen is in zijn populairste eigen schapzijn wisselvalligheid. We noemden in Zuid I reeds de nederlaag Welke V. V. H. op den eersten competitiedag te slikken kreeg. Tenslotte is het geen verrassing, Wanneer ook een kampioen de kous eens op den kop krijgt, maar dat Laura den Heerlenaren op eigen veld een of meer punten zou gaan ontne men, hadden we toch zeker niet kunnen ver- Wachten'. De 31 nederlaag van de kampioens club is overigens eeij waarborg, dat Zuid I ook dit jaar aan spanning en afwisseling geen ge brek zal hebben. De overige wedstrijden verlie pen alle ongeveer volgens de verwachtingen; het werd in alle gevallen een overwinning voor de thuisclub. Voor de vermelding daarvan ver- Wijzen wij naar de uitslagen. Ook in II was een ietwat onverwachte uit slag; de nederlaag, welke R.K.T.V.V. op eigen terrein tegen Treffers leed. Cijfers als 30 be wijzen wel, dat de Tilburgers niet zoo heel veel in te brengen hadden. Maar verder is hier Weinig dat de verwondering kan wekken. Kol- Ping had het tegen Venl. Boys gemakkelijker dan Wij dachten, maar de overwinningen van Bra- bantia en Wilhelmina- zijn volkomen regelmatig. Eendracht deed goed werk, door Best Vooruit in eigen huis klop te geven. Het Oosten is van schokkende voetbalgebeur tenissen verstoken gebleven, althans wanneer men de groote zege van Vosta op Lob. Boys hiet daartoe wil rekenen. De cijfers 5—0 be wijzen in ieder geval, dat het de Enschedesche club in de kampioenscompetitie uitstekend be vallen is en dat men er zoo mogelijk gaarne een jaartje aan zou willen vastknoopen. Quick Won thuis niet onverwacht van N. E. O. maar Seer goed is wel de prestatie van V. D. Z., dat Altior in eigen huis met 40 kraakte. Ook de 4—2 overwinning van Vogido bij Achilles be haald, is een begin dat er wezen mag. Volendam geklopt! Dat is wel cte mare welke Als een der belangrijkste van dezen dag mag Worden aangemerkt. En ook de manier waarop Is sprekend genoeg. Met 40 moesten de lands kampioenen in Utrecht de meerderheid van H. kf.S. erkennen, dat zich door deze zege en vooral door de kwaliteit daarvan, weer tot een der ern stigste gegadigden voor den eeretitel heeft op gewerkt. Maar dit is hier niet het eenige. Ver- Direct na den aftrap ontwikkelt zich 'n aan trekkelijk spel, waarbij SJC het sterkst domi neert vooral de halflinie, met Hoogervorst aan het hoofd, speelt een prima partij voetbal. De Onze Gezellenvoorhoede doet verschillen de aardige dingen, doch zeker hedenmiddag °htbrak de doorzetter in die linie, want ver scheidene goede kansen gingen verloren. Het eerste succes komt van den kant van ®JC, wanneer, bij een goede doorbraak, De **cus door Groenewoud van dichtbij wordt ge casseerd (0—1). Ha een half uur spelen komt de gelijkmaker, Wanneer de bal in het doelgebied wordt ge kaatst en Eke met een tam, maar onhoud- aar schot den bal in het doel plaatst (1i). De vreugde van dit doelpunt is nauwelijks bedaard, of SJC weet alweer zijn voorsprong terUg te nemen, wanneer v. d. Berg van verren ^stand een hard schot inzendt, dat De Reus Verrast (12). Met dezen stand komt rust. De tweede helft vangt aan met een sterk bHensief der Gezellen, die schijnbaar niet voor molens zijn een nederlaag zonder meer te hemen en slechts ondoordacht spel voor het oJc-doel is oorzaak, dat de gelijkmaker niet Een hard schot van v. d. Berg weet De Reus h°S juist op de doellijn te bemachtigen, doch he scheidsrechter geeft het doelpunt, onder hef-. '8 geprotesteer van de OG-ers. Dnze Gezellen is thans een geslagen ploeg, scoort dan nog eenmaal en een zoo pittig begonnen wedstrijd gaat op het laatst nog uit een nachtkaars. rassend zijn evenzeer de overwinningen van De Meer en N. E. A. resp. bij G. V. O. en Wils kracht behaald. V.VA. deed zijn goede voorne mens, welke het toch zeker heeft, weinig eer aan, door E. M. M. de zege te gunnen. Ook West II had zijn surprise. H. B. C. kon het ook niet tot een overwinning brengen. Hier was het Spartaan, dat roet in het eten gooide. De Rotterdammers leverden in Heemstede zoo danig partij, dat de gastheeren hun de beide punten moesten laten. Het verschil was wel niet groot (23), maar de knikkers zijn toch naai de Maasstad! Onze Gezellen heeft het tegen S. J. C. niet kunnen bolwerken. De Noordwij- kers kwamen naar Haarlem, zagen en overwon nen daar met duidelijke cijfers. T.Y.B.B. begon zeer verdienstelijk tegen Leonidas, in Rotterdam met een 11 gelijk spel. Ook Excelsior en D. H. L. deelden broederlijk de punten. In den eersten wedstrijd van het nieuwe seizoen heeft H. B. C. zich zeker niet van haar beste zijde laten zien. Voor een overgroot deel van den tijd domineerden de Rotterdammers en het mag voor H. B. C. een geluk heeten, dat de voorhoede van Spartaan zeer onproductief was, anders had de nederlaag zeker grooter geWeest. H. B. C. wordt direct op eigen helft terugge drongen, waar vooral de beide backs weten op te ruimen, doch daar spil Kortekaas zeer zwak speelt en De Geer te veel wordt vrijgelaten, blijft Spartaan druk op het H. B. C.-doel uit oefenen. Sporadisch komen de H. B. C.'ers over de helft en als na zulk een geval Toledo heeft overgeschoten, krijgt De Geer, die geheel vrij gelaten is, den bal, plaatst naar den vrijstaanden v.. Dongen, die voor Spartaan de score opent, 1—0. Het is Martin, die na een uur schermutseling onhoudbaar Venrooy weet te passeeren. I1. Na .rust even een opleving bij H. B. C., doch nu toonen de backs Vlij en Pols, gesteund door hun spil Koot, wat zij waard zijn. Na 5 min. mist Vinke, De Geer bemachtigt den bal en met een vliegend schot heeft Spar taan weer de leiding. (12). Vinke krijgt weer last van zijn knie, waar door de linkervleugel van Spartaan nog meer vrij spel krijgt en uit een der vele voorzetten van v. d. Geer kopt A. Mentink, die iets vlug ger bij den bal is dan De Nijs, den bal in het verlaten doel. 13. Spartaan speelt dan een gewonnen spel, hoe wel H. B. C. het nog niet geheel opgeeft. To ledo krijgt een goede kans, als T. Mentink mist, doch hij schiet hoog over. Uit een corner schiet Martin naast, terwijl v. d. Linden voor doel, als hij een schietkans heeft, vastgehouden wordt, hetgeen de referee blijkbaar ontgaat Na een half uur verlaat Vinke het veld, en met 10 man spelend is elk verband zoek. Doch als 5 min. later Bierman zijn plaats in neemt, gaat het Jets beter. Nadat v. Dongen 2 M. voor doel nog kans gezien heeft den bal over te wippen, gaat H. B. C. ten aanval. Ten slotte is het v. d. Linden, die den stand op 23 brengt. In de nog resteerende 3 minuten weet Spar taan zijn voorsprong te behouden, zoodat de Rotterdammers op verdiende wijze beide pun tjes verovert. Een Haarlemsche attaque in den te Heemstede gespeelden wedstrijd H.B.C.- Spartaan, welke door de afdeelingskampioenen met 32 werd verloren De blauw-witten deelen direct de lakens uit, maar al spoedig neemt T.Y.B.B. het spel ge heel in handen, waarbij de Rotterdamsche de fensie, met v. d. Mijn aan het hoofd, zeer solide is. De combinatie klopt bij1 de bezoekers dikwijls heel goed, terwijl het bij de thuisclub van de halflinie en vleugel moet komen. Bij T. Y. B. B. excelleert Smit in de defensie, maar als een misverstand ontstaat, scoort v. Deurzen onhoudbaar (10). Na eenige goede saves van v. d. Mijn komt de rust. Na de thee nemen de bezoekers het blauw witte doel weer onder schot. De verdediging van de thuisclub maakt enkele blunders, die niet afgestraft worden. Leonidas wijzigt de opstelling en Ciolina gaat midvoor spelen. Direct krijgt hij een pracht kans voor open doel, maar mist hopeloos. De T.Y.B.B.-aanvallen blijven gevaarlijk, maar steeds daagt er redding op. Tenslotte smaakt Kluiskens het genoegen gelijk te maken (11). De ontmoeting gaat tenslotte uit als de be faamde nachtkaars. Men herinnert zich uit het vorig seizoen, dat Volendam landskampioen werd, maar ook dat H. M. S. in de gewone competitie langen tijd medegegadigde was voor de eerste plaats in de afdeeling. Ten slotte moesten de Zuilenaren echter de vlag strijken en de eer aan Volendam laten. Dat is mede voor hen een reden geweest, om zich danig op de nu aangevangen competitie voor te bereiden, en gezien het eerste resultaat, is deze voorbereiding niet zonder vrucht ge bleven. De H. M. S.-ers hadden een sterk gewijzigde opstelling, welke zeer zeker aan de productivi teit ten goede zal komen. Van Volendam, dat met een invaller voor Veerman moest spelen, kreeg men aanvankelijk den indruk, dat men vrij zeker was van de overwinning, maar het bleek spoedig, dat men zich had vergist en men moest zelfs alle krach- De Engelsche voetbalcompetitie is nau welijks zes weken oud, of reeds is de span ning, de onmisbare factor bij elk voetbal- gebeuren, weer in groote mate aanwezig. De verrassingen van het vorig jaar zijn er ook nu weer, al zijn ze er dan ook in an deren vorm. Al zijn het dan ook andere supporters die om hun favorieten kunnen juichen, anderen ook, die met angst en vreeze eiken nieuwen wedstrijd van hun elftal tegemoet zien. Everton is de verrassing van het seizoen. Het is me dan ook een gebeurtenis in de Engelsche league; na zes wedstrijden nog ongeslagen op kop en dat met een doelgemiddelde van 17 tegen 3! Ook Zaterdag was het een gloriedag voor de club die plotseling Weer populair is in Engeland. Portsmouth mag dan het vorig jaar een weinig sterken indruk hebben gemaakt, dit seizoen draaide het zaakje toch best en in dat licht bezien is de 51-zege van de leiders een triomf van groot kaliber. Maar beter nog waren de cijfers van Aston Villa, dat het roemruchte Brentford van vorige jaren met 50 klopte en zich daardoor op de vijfde plaats nestelde. De Manchester-club heeft zich wel spoedig aan de oude sfeer aangepast. Ook op Highbury zet men eindelijk weer eens een vroolijk gezicht. Arsenal heeft weer eens een zege behaald. En nu mogen de cijfers 10 den schijn wekken, dat het toch maar een matige prestatie is, maar ook in dit 'geval geldt de goede Hollandsche spreekwijze; „schijn be driegt...." Die 10-zege werd namelijk be haald bij de Wolverhampton thuis. De Wolvers hadden dit seizoen weliswaar pas één overwin ning op hun naam staan, maar geslagen waren zij toch nog niet en dat Arsenal dit kunststukje heeft volbracht, is een feit, dat Allison en de zijnen weer goeden moed geeft op een glorieus Arsenal-seizoen, met een hernieuwd kampioen schap als de bekroning. Maar zoover zijn we nog niet. Eerst moeten gevaarlijke tegenstanders uit den w'eg als Everton, Aston Villa, Charlton enChelsea. Ja Chelsea, ondanks het feit dat de blues een kleinen misstap begingen. Tweemaal hadden de vaste klanten van Stampford Bridge reden tot juichen, toen de voorhoede van Londens hoogst geplaatste club den oud-internationaal Hibbs in het Birmingham-doel passeerde. Maar evenzoo- vele malen moest de huidige internationale doelman Woodley een voltreffer uit zijn netten halen. Dit gelijk spel kostte Chelsea's tweede plaats op de ranglijst, want Derby County, dat ook dit jaar tot de „runners up" behoort, wist uit zijn meer gespeelden wedstrijd twee punten te distilleeren en daardoor de Londenaars voor- loopig naar de derde plaats te verwijzen. Maar ook deze plaats is gunstig voor een gevaarlijke sprong, al gelooven wij voorloopig nog maar liever niet'in het wonder! De stand is nu; De uitslagen luiden: Aston VillaBrentford 5—0 Bolton WanderersLiverpool 31 Charlton AthleticLeicester City 10 ChelseaBirmingham 22 Everton—Portsmouth 51 Grimsby Town—Derby County 1—1 ten inspannen, om een nog grootere nederlaag te ontgaan. In den aanvang wisten de elftallen zich zoo ongeveer in evenwicht te houden, al waren de aanvallen van H. M. S. wel iets gevaarlijker. De Hosson schoot uit een strafschop tegen de lat, Koning schoot aan de andere zijde eenige malen over, en Hettinga wist een elfmeter- schop niet te benutten, evenmin als De Hosson. De rust ging in met blanken stand. Na de rust waren de doelpunten wat goed- kooper. Hettinga wist, na een goed opgezetten aanval, deze te bekronen met een schot dat doel trof. (1—0). Twee minuutjes later was het R. Budel, die op fraaie wijze er 20 van maakte. Vele malen probeerden de Volendammers tot succes te geraken, doch het lukte niet. Een elf- meterschop, aan H. M. S. toegekend, wist de Volendammer-doelman te stoppen, doch toen Hettinga er eveneens een moest nemen, werd het daaruit 30. En alsof dit nog niet genoeg was, kwam er nog een elfmeterschop bij, waar uit het door Hettinga 40 werd. Daar bleef het bij. Het is G. V. O. niet gelukt den eersten thuis wedstrijd te winnen, ofschoon eerst in de laatste minuten de winnende goal werd gemaakt door Helvert, met een kalm schot, waarnaar keeper Molenaar grandioos misgreep. Geleidelijk komt De Meer iets in de meerder heid, doch voor doel ontbreekt ook hier het juiste schot, terwijl keeper Molenaar voorloopig weet stand te houden. Wanneer Koper den bal krijgt toegespeeld en dezen keurig vrij maakt, lost hij een formidabel schot, dat keeper Sweering echter prachtig keert, 'n Buitengewone save, waarvan even later keeper Molenaar een getrouwe copie geeft, wanneer hij eenzelfden kogel van Kuijpers te verwerken krijgt. Ten slotte moet hij zwichten voor een kopbal van Van der Woude, die een goed genomen corner van Kloosterman in een doelpunt omzet, 01. De vreugde is echter van korten duur, want vrij spoedig geeft Koper één van zijn fraaie voorzetten naar Berkhout, die op zijn beurt Van Gelderen in de gelegenheid stelt, den gelijkmaker te scoren, 11. Na de rust heeft G. eenige zeer goede mo menten en een prachtig staaltje samenspel tusschen Koper, Ris en Berkhout brengt wel niet het gewenschte resultaat, maar wel eenige benauwde oogenblikken voor keeper Sweering. Nadat niemand meer verandering in den Huddersfield TownLeeds United 01 Preston NorthendMiddlesbrough 31 Stoke CityManchester United 11 SunderlandBlackpool 12 Wolverhampton WanderersArsenal 01 De stand is nu: Everton 6 6 0 0 17—3 12 Derby C. 7 4 2 1 8—7 10 Chelsea 6 3 2 1 11—5 8 Liverpool 6 4 0 2 86 8 Aston V. 6 3 1 2 12—8 7 Bolton W. 6 3 1 2 10—9 7 Leeds U. 6 3 1 2 7—6 7 Charlton A. 6 3 0 3 8—7 6 Preston N.E. 6 3 0 3 9—8 6 Middlesbrough 6 2 2 2 10—10 6 Sunderland 6 2 2 2 6—6 6 Wolverh. W. 6 1 4 1 5—5 6 Portsmouth 6 3 0 3 9—10 6 Grimsby T. 6 2 2 2 6—8 6 Leicester C. 7 2 2 3 7—10 6 Arsenal 6 2 1 3 6—6 5 Stoke C. 6 1 3 2 9—12 5 Brentford 5 2 0 3 4—9 4 Manchester U. 6 1 2 2 8—9 4 Blackpool 5 1 1 3 5—9 3 Huddersfield T. 7 1 1 5 5—10 3 Birmingham 7 1 1 5 7—14 3 In de tweede divisie is Sheffield Wednesday door een nederlaag tegen Chesterfield van kop Verdrongen. Aan de leiding staat nu Blackburn Rovers, dat tegen Blackpool een daverende 40-zege behaalde en het Londensche Fulhare, dat echter tegen Swansea Town door een gelijk spel een veer moest laten. De uitslagen luiden: BradfordBlackburn Rovers 04 BurnleyWestbromwich Albion 0—3 ChesterfieldSheffield Wednesday 31 Manchester CityMillwall 16 Plymouth ArgyleLuton Town 4l Sheffield UnitedNorwich City 40 SouthamptonNottingham Forest 22 Swansea TownFulham 11 Tottenham HotspurNewcastle United 10 Tranmere RoversBury 30 Westham UnitedCoventry City 41 De stand aan den kop is nu: Blackburn R. 6 5 0 1 15—6 10 Fulham 7 4 2 1 9—5 10 Sheffield W. 6 4 1 1 14—8 9 West Bromw. A. 7 4 0 3 19—15 8 Burnley 7 3 2 2 9—9 8 In de buitenlandsche en de Nederlandsche pers heeft een bericht gecirculeerd, dat de Europeesche athletiekkampioenschappen voor 1942 zouden zijn toegewezen aan Polen. Wij kunnen dit bericht uit de beste bron tegen spreken. Er is door de I. A. A. F. nog geenerlei beslissing genomen omtrent de toewijzing van de eerstvolgende Europeesche kampioenschap pen. Wel staat vast, dat zoowel Zweden als Polen solliciteeren en als derde reflectant Nederland een zeer goede kans maakt. Het ligt, naar wij vernemen, in de bedoeling in den ver volge de dames- en heerenkampioenschappen gecombineerd te doen houden, in afwijking van den tot op heden gevolgden regel, waarbij beide wedstrijden in afzonderlijke landen werden ge organiseerd. stand verwachtte, kreeg Helvert den bal toege speeld en bezorgde met een tam schot, dat keeper Molenaar te licht taxeerde, zijn club de overwinning. Er wordt direct een hoog tempo ingezet. De verjongde Excelsior-aanval is direct zeer be weeglijk. Daardoor golft het spel snel van doel tot doel en vrij spoedig weet Dries uit een pass van Nuberg onhoudbaar te scoren. (10). De strijd blijft interessant met beide doelen beurtelings in gevaar, totdat de Excelsior- doelman een fout begaat, Alsemgeest kalm voor zet en Saraber gemakkelijk scoort. (11). Na de thee gaat de strijd weer gelijk op. Alsemgeest wordt danig op de proef gesteld en houdt zich kranig, maar wanneer W. Hölscher keurig voorzet, kogelt Dries onhoudbaar in (2—1). D. H. L. wordt nu sterker. De zwart-witte defensie met stopper spil weert zich geducht. Uit een corner kopt C. Alsemgeest naar voren en -Lansbergen schiet onhoudbaar in het net (22). De minder tal rijke Excelsior-aanvallen blijven een doorloo pend gevaar. Een doelpunt van D. H. L. wordt nog geannuleerd; het einde komt met onveran- derden stand. De thuisclub verschijnt met eenige invallers. De gasten hebben er al direct zin in en met snelle, open aanvallen bestoken zij het Wils- kracht-doel, waarin de Kruyf druk werk heeft en eenige malen uitstekend redding brengt. De Wilskracht-aanvallen hebben in deze pe riode niet veel om het lijf en kunnen gemak kelijk gekeerd worden. Uit een corner van rechts maken de Ouderkerkers er 01 van. Zij blijven sterker en als na eenige minuten weer een corner genomen is, ligt no. 2 in de touwen. Wat de blauw-witten ook probeeren, de voor hoede is niet in staat een doelpunt te maken. Na de thee gaat het spel wat meer gelijk op, doch alleen N. E. A. vormt een elftal. Geleidelijk verkrijgt de thuisclub eenig over wicht doch weet dit niet in doelpunten uit te drukken, mede doordat Wijfjes en de N. E. A.- keeper in goede conditie zijn. Langzamerhand verstrijkt de tijd, totdat eenige minuten voor het einde Busch een duel met Wijfjes wint, en afgeeft aan zijn rechtsbinnen die v. Holderen in staat stelt onhoudbaar tegen te scoren, 21. Nog even zetten de gastheeren alles op alles, doch zonder resultaat. N. E. A. won verdiend. De eerste wedstrijd van het seizoen heeft EMM een overwinning gebracht. Bij EMM zien we oude bekenden terug en met jonge krachten aangevuld, is het een geheel, dat zich nog wel zal laten gelden. EMM trapt af en meteen gaat het op het VVA-doel af, waar talrijke schoten, echter zon der resultaat, worden gelost. WA laat zich nu ook niet onbetuigd en de EMM-keeper wordt aan den tand gevoeld. Dat gaat hem goed af en de venijnige schoten van den rechtsbinnen en midvoor worden safe op gevangen. Tenslotte een algemeen opdringen van EMM en na wat heen en weer getrap, weet de linksbinnen den WA-keeper te passeeren. EMM blijft in den aanval, waarvan tal van cor ners het gevolg zijn, die, hoewel goed genomen, door ingrijpen der achterhoede niet tot doel punten leiden. Na rust wederom hetzelfde snel op en neer gaande spel. By een scrimmage voor het Am- sterdamsche doel, waarbij de keeper had gemist, wist een back den bal nog juist van de doellijn te trappen. Dit bleek echter uitstel van executie, met een geweldige knal tegen den onderkant van de bovenlat springt de bal achter den kee per, 20 voor EMM. WA doet er een schepje op, terwijl de buiten- spelval met succes wordt opgezet. Een klein misverstand in de EMM-verdediging geeft de kans, en de WA linksbuiten benut die thans, 21. Van beide zijden wordt heftig verder ge streden, met EMM iets sterker, maar doelpun ten bleven verder uit. ZUID 1 KerkradeKimbria 2—0 Sittardsche BoysR.K.O.N.S 30 R.K.N.A.C.Waubach 4—3 V.V.H.—Laura 1—3 ValkenburgPalemig 4~-3 ZUID II BrabantiaS.V.B. 3—1 KolpingVenl. Boys 3--0 Best VooruitEendracht 01 R.K.T.V.V.—Treffers 0—3 WïlhelminaMulo5—4 4 ItiorV.D.Z QuickN.E.O VostaLob. Boys AchillesVogido WEST I E.M.M.—V.V-A. G.V.O.De Meer WilskrachtN.E.A. H.M.S.Volendam WEST II ExcelsiorD.H.L H.B.C.Spartaan LeonidasT.Y.B.B. Onze GezellenS.J.C. 0-4 3—1 5—0 2—4 2—1 1—2 1—2 4—0 2—2 2-3 1—1 1—4 De belangstelling voor athletiek in Duitschland overtreft alle Europeesche re cords. Een tweedaagsche landenwedstrijd in Berlijn trekt 150.000 kijkers en zelfs dit damestoumooi lokte meer dan 25.000 Ween- sche toeschouwers rond het groene ovaal rond het „Praterstadion", een getal, waar mede overigens de damesathletiek nergens ter wereld verwend wordt. Eten der besten van den dag was opnieuw Fanny Koen. Door een gedecideerde overwin ning in haar serie (25 seconden) voor mej. Chal mers (Engeland) plaatste zij zich in de finale en schakelde daardoor drie concurrenten, de Duitsche Voigt, de Poolsche Kaluzowa en de Belgische van Rossum definitief uit. De eindstrijd bracht een herhaling van de 100 meter: opnieuw een weergaloos geloopen race van Stella Walasiewicz, die in 23,8 sec. met vijf meters voorsprong haar tweeden Europee- schen kampioenstitel in twee dagen veroverde. Mej. Koen lootte de slechtst denkbare n.l. de fi de, de buitenbaan, doch plaatste zich niettemin opnieuw achter Kaethe Krauss, die een nieuw Duitsch record vestigde, als derde, voor Ehrl (Duitschland) en de beide Engelschen Saun ders en Brown, in een tijd van 24.9 sec. Op het discuswerpen faalde mej. Niesink. Gi- sela Mauermayer, wereldrecordhoudster, won, zooals verwacht werd, en zooals zij wilde met 44.80 meter den eersten prijs en den titel. Onze hoogspringster, mej. van Balen Blanken uit Anna Paulowna, was de groote en aange name verrassing. Zij haalde eerst vlot de 1.50 meter, maar toen hokte het even. Tweemaal werd de lat op 1.55 meter door haar afgewor pen, tezamen met de Duitsche Zu Solms. Bei den bereikten echter deze prestatie bij hun derde poging. Bij de volgende hoogte, 1.58 me ter, herhaalde dit zich getrouw. Opnieuw lukte het echter bij de derde poging, waardoor onze landgenoote zich in den eindstrijd plaatste. Ver volgens werd de lat op 1.61 meter gelegd. De eerste poging mislukte, in tegenstelling met de drie andere finalisten, die allen aanstonds slaagden. Ook de tweede poging der Nederland sche faalde. Nog eenmaal concentreerde mej. van Balen Blanken zich energiek: een koene be- heerschte afzet, en onder klaterent applaus was de hoogte van 1.61 meter en daarmede ten min ste een vierde prijs bereikt. Onverstoorbaar werd de lat verhoogd tot 1.64 meter. Reeds met den tweeden sprong verrichtte mej. van Balen Blanken de beste prestatie, welke ooit een Ne derlandsche hoogspringster verricht heeft. Het oude Nederlandsche record stond sedert 12 Juni 1936 op naam van mej. Gisols met een hoogte van 1.623 meter. Mej. Ratjen haalde de 1.67 meter, waarmede zij dus het nieuwe wereldrecord, dat zy de vo rige week had gevestigd, evenaarde. De andere dames sprongen de eerste maal allen de lat af. Een tweede wereldrecordpoging volgde. Tever geefs, alle drie concurrenten faalden, zoodat het aantal foute sprongen de beslissing zou moeten brengen. Reglementair bleek onze landgenoote derde. Dora Ratjen ging onder doodsche stilte van de 25.000 toeschouwers na het behalen harer overwinning nog door. Eenmaal tracht te zij, tevergeefs, de 1.70 meter te bereiken. Opnieuw spurt zij naar de lat, doch voor zy de lucht in kan zweven, geeft zij het al op. Nog eenmaal probeerde het dappere, acht tienjarige meisje uit Bremen, en onder on eindig gejuich, dat tot ver in het Wiener- wald hoorbaar moet zijn geweest, slaagde „die Dora": 1.70 meter, nieuw Europeesch en nieuw wereldrecord. Vermelding verdient alleen nog, dat de onver - mydelijke teleurstellingen ook ditmaal niet uit bleven. Nu was o.a. Engeland de dupe, doordat de snelle Britsche estafetteploeg wegens foutief overgeven moest worden gediskwalificeerd. De Duitsche ploeg behaalde hier den Europeesoben titel. Het speerwerpen werd een drievoudig succes voor Duitschland. Lisa Gelius won en de dames Pastoor en Krüger werden tweede én derde. In het landenklassement heeft Duitschland door het winnen van zes van de negen Euro peesche titels, meer punten behaald dan alle andere landen tezamen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9