DE TROONREDE Praag aanvaardt het advies van Londen en Parijs De toestand in T sjecho-Slowakije Het nieuws van heden Horthy vandaag naar Hitler? DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS f DINSDAG 20 SEPTEMBER 1938 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE. NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor jflaarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND» EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE NX DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21388 I: Hedenmiddag ie half iwee heefi H.M. de Koningin in plechtige ziiiing hei nieuwe zittingsjaar van de Siaien-Generaal geopend. H.M. heefi hierbij de volgende rede uiigesproken- Censuur op de kranten in Tsjecho-Slowakije Roosevelt ontvangt Jouhaux Secretaris-Generaal van het Fransche vakverbond Protest der regeering van Mandsjoekwo TW-M& «m" Deze vormlooze massa is het overblijfsel van een A.P.C.-tankwagen, welke Maan dag op den onbewaakten overweg te Berkum nabij Zwolle door een sneltrein werd gegrepen en in brand vloog Het Weer ZWARE STORM Een kijkje in het Masaryk-stadion nabij Praag, waar talrijke vluchtelingen uit het Sudeten-Duitsche gebied zijn ondergebracht PRAAG, 20 Sept. (Reuter). Van gezag hebbende zijde wordt vernomen, datdeTsje- cho-Slowaaksche regeering besloten heeft, de Britsch-Fransche aanbevelingen te aan vaarden, doch een meer concrete toelichting wenscht, teneinde tot in bijzonderheden te kunnen antwoorden. De vergadering van het kabinet eindigde vannacht om kwart voor een. De voornaam ste overweging, welke bij de beraadslagingen heeft gegolden, was het vaste voornemen een oorlog en bloedvergieten te vermijden. Nog steeds stijgt het aantal vluch telingen; Tsjechen ontruimen het grensgebied Controle op het post verkeer Autonomie voor de Slowaken? Oorlog vrij zeker vermeden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN MAY0NN AI5E TACR i en5aladejauj Het defensie-program- ma der Ver. Staten Twee buitenlanders gearresteerd Juweelendiefstal op een Kanaalboot NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Inget. mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één é5 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor '<io kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ■Ili Leden der Staten-Generaal, Bij den aanvang van het zittingsjaar, tot hervat ting uwer werkzaamheden, gevoel Ik allereerst behoefte uitdrukking te geven aan Mijne ge voelens van diepe erkentelijkheid voor de in de afge- loopen weken uit alle lagen van mijn volk ontvangen bewijzen van gehechtheid aan Mij en Mijn huis. De herinnering daaraan zal bij Mij onvergetelijk zijn. Kon ik ten vorigen jare in Uw midden gewagen van hoop op verbetering in den economischen toestand des lands, de gang van zaken sinds dat tijdstip heeft deze hoop niet in vervulling doen gaan. Wel is de werkloos heid sinds dat tijdstip nog eenigszins afgenomen, maar over het algemeen zijn de economische vooruitzichten minder gunstig dan destijds het geval was. Deze toestand plaatst de regeering opnieuw voor de vraag wat gedaan kan worden tot verlevendiging van het bedrijfsleven en de daarmede saamhangende werkgelegenheid voor groote groepen vJh ons volk. Met het oog hierop zullen bijzondere voorzieningen worden getroffen ter bevordering van den uitvoer onzer producten, terwijl voor bepaalde bedrijven tariefmaatregelen van matig beschermenden aard in voorbereiding zijn. Ook zal aan de verdere ontplooiing onzer nationale nijverheid en aan de belangen der scheepvaart bij voortduring aandacht worden ge schonken. Mag worden gehoopt, dat van deze voorzieningen een gunstige invloed op de werkgelegenheid zal uit gaan, daarnevens zal worden voortgegaan met het treffen van bijzondere maatregelen tot bestrijding der werkloosheid. Inzonderheid zal belangrijke uitbreiding worden gegeven aan de uitvoering van die werken, welke bijdragen tot verhooging van het voortbren- gingsvermogen van den bodem en daardoor leiden tot het ontstaan van blijvende werkgelegenheid. De verdere uitvoering van de drooglegging van den Noord-Oostpolder en de voorbereiding van de overige inpolderingen in het IJselmeer zullen krachtig worden voortgezet. Teneinde remmende invloeden op de uitvoering van werken tot bestrijding der werkloosheid zooveel mogelijk uit den weg te ruimen, zullen voorstellen van wetgevenden aard U eerlang bereiken. De werkloosheid onder de jeugd heeft de bijzon dere aandacht der Regeering. Maatregelen tot krach tiger bestrijding worden voorbereid. Tot voldoening stemt, dat in deze bewogen tijden de betrekkingen van Nederland tot de andere mogend heden haar vriendschappelijk karakter onveranderd hebben mogen behouden. De Regeering blijft er op bedacht, de positie van Nederland door onze even zorgvuldig als bestendig gevolgde politiek van zelf standigheid te bevestigen en te versterken. Daartoe blijft de verdere uitvoering der voorgenomen maat regelen tot versterking van 's lands weermacht onont beerlijk. De toestand van de openbare financiën blijft in zeer bijzondere mate zorg vereischen en noopt mits dien tot een zoo groot mogelijke beperking der uit gaven. Dit is te meer geboden, omdat de offers, welke in de huidige omstandigheden gebracht moeten worden voor de defensie, alsmede die, welke nu reeds ge durende een reeks van jaren gevorderd worden voor de bestrijding der werkloosheid en de leniging van haar gevolgen, zeer zware eischen aan de publieke kassen stellen. Grooter offers zullen echter nog noodig zijn om in deze voor ons volksbestaan zoo eminente belangen op de juiste wijze te blijven voorzien. Voorstellen, welke er op gericht zijn het geheele volk zooveel mogelijk in deze nationale offers te doen deelen, zullen nu in dit zittingsjaar worden aangeboden. Het ligt in het voornemen hiermede gepaard te doen gaan voorstellen tot belastingherziening, teneinde een meer rechtvaardige verdeeling van den druk te ver krijgen en de in bepaalde belastingen gelegen belem meringen tegen verruiming van de werkgelegenheid zooveel mogelijk weg te nemen. In verband met het feit, dat de wijzigingen in de economische verhoudingen op het gebied van den landbouw meer en meer van blijvenden aard blijken te zijn, is het gewenscht, dat aan de genomen maat regelen een organisatie ten grondslag wordt gelegd, waarbij in het bijzonder gelet zal worden op de hand having der bij het landbouwbedrijfsleven behoorende eigen verantwoordelijkheid. Blijft Curasao zich verheugen in een gestadige ont wikkeling en vertoont de financieele toestand van Suriname een lichte verbetering, de in het vorig jaar ingetreden terugval in de conjunctuur heeft niet nage laten een ongunstigen invloed uit te oefenen op den algemeenen economischen en financieelen toestand van Nederlandsch-Indië. Hoewel een voorzichtig financieel beleid terug houding eischt bij het beramen van maatregelen met geldelijke gevolgen, zal niettemin worden voortgegaan met het streven naar verbreeding van de economische basis des lands. De doelmatige inrichting van de verdediging van Nederlandsch-Indië te land en ter zee, welke van de schatkist zware offers eischt, heeft de voortdurende aandacht der Regeering. Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toe wijding waarmede leger en vloot, zoomede de ambte naren in burgerlijken dienst, in het geheele koninkrijk hunne taak vervullen. Ook in het komende zittingsjaar zal weer veel arbeid en toewijding van Regeering en Staten-Generaal worden gevorderd. In het vertrouwen, dat die arbeid verricht zal kunnen worden in hartelijke samenwerking en met de innige bede, dat de Almachtige God ons allen de noodige kracht en wijsheid schenke, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. LONDEN, 20 Sept. (Reuter) Uit diplo matieke kringen wordt vernomen, dat ad miraal Horthy zich heden naar Berchtes- gadcn zou hebben begeven voor een ont moeting met Hitier. De Duitsche autoriteiten spreken dit bericht échter ten stelligste tegen. In buitenlandsche kringen te Berlijn acht men deze reis echter in Verband met den internationalen toestand niet °nrnogelijk. PRAAG, 20 September (Havas). Krachtens uitzonderingsmaatregelen, waartoe de Tsje- cho-siowaaksche regeering besloten heeft, ^'erd met ingang van gisteravond de preven tieve censuur toegepast op alle bladen, die daartoe hun nummer voor het verschijnen aan censuur moeten voorleggen. Washington, 20 sept. (Havas). Roose- elt heeft gistermiddag Jouhaux, den secreta- ^elt heeft ris-generaal van de C. G. T., het Fransche vak verbond, ontvangen. Na afloop van de audiëntie verklaarde Jou haux, dat Roosevelt bereid scheen de zaak van den vrede te steunen, doch dat hjj dit niet kon doen, zonder dat de democratieën nader hadden verklaard in hoeverre zij bereid zijn hun bij drage tot deze taak te leveren. Met betrekking tot het voorstel van den na- tionalen raad der Britsche arbeiderspartij tot het bijeenroepen van een conferentie, verklaar de Jouhaux voor deelneming van de C. G. T. te zijn. HSINKING, 20 Sept. (Domei). De regee ring van Mandsjoekwo heeft vandaag 'n krach tig protest ingediend bij de Sovjet-regeering tegen de overschrijding van de grens van Mandsjoekwo nabij Mandsjoeli door Sovjet- Russische cavaleristen. H Hoogste barometerstand 770.3 te Sodankyla Laagste barometerstand 741.4 te Reykjavik g H VERWACHTING: Meest matige, Zuid- |j oostelijke tot Zuidelijken wind, gedeelte- M Hjk bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk L tijdelijk regen in het Zuidwesten, in het Noordoosten weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. S Zon op v.m. 6.38 onder n.m. 7.03 uur. Licht op n.m. 7.33. Maan op v.m. 12.59 onder n.m. 4.30. Nieuwe Maan 23 Sept. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BUENOS AIRES, 20 September (D.N.B.). De stad en de provincie Buenos Aires zijn gisteren door een hevigen storm geteisterd. Veertien per sonen werden in hun slaap door instortende muren gedood. DRESDEN, 20 September (DNB). Het aantal Sudeten-Duitsche vluch telingen in de vluchtelingenkampen bedroeg heden in totaal 102.000. Nog steeds duurt de vluchtelingen stroom voort. Sudeten-Duitsche vluchtelingen, die Maan dag de Duitsche grens zijn overgekomen, be richten, dat de Tsjechen de Sudeten-Duitsche grensgebieden beginnen te ontruimen. De Tsjechen verklaarden echter, dat zij, alvorens terug te trekken, het geheele land in puin zouden leggen. Aldus meldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat hieraan nog verschillende uitlatingen van vluchtelingen toevoegt, o.a. dat in de boschgebleden tusschen Meiersgruen en Tillenberg door auto's groote vaten benzine en petroleum zijn afgeladen, teneinde eventueel het geheele bosch in brand te steken. Op alle stations tusschen Hof en Waldsassen houdt de stroom van vluchtelingen aan. Voorts meldt het DNB, dat te Warnsdoif gisteren de electrische stroom is afgesneden, om te verhinderen, dat men naar de Sudeten- Duitsche betooging te Dresden zou luisteren. De P.T.T. alhier heeft het briefverkeer naar het buitenland aanmerkelijk beperkt. Brieven moeten open verzonden worden. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau hebben Sovjet-Russische zenders gisteravond getracht de uitzending der Sudeten-Duitsche betooging te Dresden via alle Duitsche zenders onmoge lijk te maken. In verschillende streken traden dientengevolge sterke storingen op. Uit Warschau meldt DNB, dat de beide laatste dagen talrijke vluchtelingen van Slo- waaksche en Hongaarsche nationaliteit over de Poolsch-Tsjechische grens op Poolsch gebied zijn gekomen. Na de bestuursvergadering van de Slowaak- sche volkspartij te Bratislawa zijn de afge vaardigden Tissi, Sojol en Sivek naar Praag vertrokken. Heden zullen zij een onderhoud hebben met president Eenesj over de oplossing van de Slowaaksche kwestie. Welingelichte kringen zijn van meening, dat een overeenkomst tot stand zal komen betreffende autonomie, zoodat de Slowaak sche volkspartij tot de regeering zou toe treden. Vanochtend werd te Praag vernomen, dat net in hes voornemen ligt der regeering van Tsje cho-Slowakije, welke vandaag opnieuw bijeen komt, een nota te zenden aan Groot Brittannie en Frankrijk, waarin in beginsel de aanbeve vaard als basis van onderhandelingen, doch op zekere punten nadere inlichtingen worden ge vraagd. LONDEN, 20 Sept. (Reuter). In haar commentaar op het Britsch-Fransche plan schrijft de „Times": Indien de voorgestelde wijzigingen der vredesverdragen thans met algemeene instemming ten uitvoer zouden worden gebracht, zou daarmede duidelijk worden aangetoond en versterkt het begin sel van het voltrekken' eener wijziging zon der geweldpleging. Men kan zeggen, dat hierop bijna zonder uitzondering de ge heele toekomstige ontwikkeling der be schaving berust, want wijzigingen tusschen bepaalde landen zullen stellig komen. In dit geval mag men hopen, dat de Tsjecho- Slowaaksche regeering inziet, dat een uit eindelijke winst van meer belang is dan een onmiddellijke opoffering. De van Praag gevraagde opofferingen zijn enorm, schrijft de „Petit Parisien", maar zijn de rampen, waarmede het bedreigd wordt nog niet veel grooter? Onze vertegenwoordigers heb ben uit Londen, waar zij, gebonden door de omstandigheden, de Fransche fierheid niet zoo hoog konden doen weerklinken als zij gewild hadden, de best mogelijke resultaten meege bracht. Belast met een geduchte verantwoor ding, waarbij oorlog op het spel stond, waren zij bezorgd om het behoud van den vrede, het welzijn van hun land en het Tsjechische be lang. Blum schrijft in de Populaire": De ge volgen van het accoord van Londen zullen zich ver in Europa en Frankrijk doen ge voelen. Waarschijnlijk is een oorlog ver meden, maar ik die nooit opgehouden heb voor den vrede te werken, kan er niet ver heugd om zijn. Onder het opschrift „Vreedzame scheiding" herinnert de diplomatieke medewerker van de .Foersenzeitung" aan de scheiding tusschen Noorwegen en Zweden op 23 Sept. 1905. Het blad schrijft: Wat de Noren toen bewoog ge bruik te maken van hun zelfbeschikkingsrecht, was een bescheiden mate van tegenstrijdig heden in vergelijking met hetgeen den Sudeten- Duitschers de samenleving met de Tsjechen m denzelfden staat onmogelijk maakt. De 3.5 millioen Sudeten-Duitschers, sterker in aantal dan de inwoners van het huidige Noorwegen, kunnen niet op een dergelijk begrip en inzicht van den Tsjechischen bondgenoot rekenen als de Noren bij de Zweden. Wat hen echter dwingt een samenleving te beëindigen, waarin nog slechts de ketenen van haat en geweld een vaste rol spelen, geeft hun kreet om zelfbe schikking een honderdmaal krachtiger recht vaardiging dan den bescheiden redenen welke de Noren vervullen. De Engelsch-Frahsche beslissing wordt in de Amerikaansche pers in krachtige bewoordingen veroordeeld. De „New York Times" verklaart, dat dit het einde is van het geheele veiligheidsstelsel, dat in de ver dragen van na den oorlog was op gebouwd. De ,,New York Herald Tribune" schrijft, dat de beide groote democratieën Tsjecho- Slowakije niet alleen op het altaar hebben ge plaatst, doch het ook bevolen hebben zelfmoord lingen der beide mogendheden worden aan-1 te plegen. PRAAG AANVAARDT HET ADVIES VAN ENGELAND EN FRANKRIJK. De Hongaarsche Rijksbestuurder ad miraal Horthy zou heden een bezoek ge bracht hebben aan Hitier. Plechtige opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De Troonrede. Pater C. Went S.C.J. benoemd tot rec tor Van het jeugdwerkloozenkamp „Dra kenburg" te Baarn. Nieuw licht in de strafzaak tegen den geschorsten politie-agent te Weesp. LOS ANGELOS, 20 Sept. (Havas). Op een propagandavergadering voor de landsverdedi ging is het woord gevoerd door den ondermi nister van Oorlog Johnson, die verklaarde, dat de eerste schrede naar verwezenlijking van het defensieprogramma diende te zijn het met den meesten spoed produceeren van alles, wat noo dig is voor zes maanden oorlog. Het is, naar hij zeide, de bedoeling, dat het leger voor 1940 beschikt over 2300 nieuwe vliegtuigen van alle typen met de noodige deskundigen voor be sturing en onderhoud. Hij besloot met te zeg gen, dat het land gereed dient te zyn „niet voor agressie, doch voor zijn verdediging." BERLIJN, 20 September. (Reuter). Op de gisteravond gehouden vergadering der Sudeten- Duitsche partij te Dresden, zijn twee buiten landsche journalisten, t.w. Kenneth Anderson, een correspondent van Reuter, en Meivin Whiteleather, correspondent van de Associated Press of America, in hechtenis genomen en ge durende vijf kwartier vastgehouden. Men ge looft, dat hun arrestatie op een misverstand be rust. BOULOGNE SUR MER, 20 September. (Havas). Op een boot tusschen Folkestone en Boulogne is een koffertje, inhoudende voor bijna drie millioen francs aan juweelen en sieraden, welke een rijke Engelsche dame toebehoorden, op geheimzinnige wijze verdwenen. De zich aan boord bevindende Engelsche en Fransche poli tiebeambten hebben een onderzoek ingesteld, dat evenwel tot dusver nog geen resultaat heeft opgeleverd. 1 V vv i uuiiü'inif.n 11 f i/P? Stand op Dinsdag 1 uur n.m. 757.6 Vorige stand 758.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1