bureaux voor redactie en administratie, Praag wenscht arbitrage a N De Rijksbegrooting 1939 Imredy en Kanya bij Hitier De regeering kan zich niet vereenigen mët de Londensche voorstellen, die zonder haar zijn opgesteld Londen en Parijs dringen ten sterkste op aanvaarding aan De tijd dringt Chamberlain naar Godesberg Het nieuws van heden VEREENIGDE katholieke pers Een tekort van 62 millioen wordt gedekt door een nieuwe Inkomsten- en Winst belasting, geheven aan de bron DE KATHOLIEKE KERK IN OOSTENRIJK Polen laat zich gelden I HEERKENS THIJSSEN Co WOENSDAG 21 SEPT. 1938 - OCHTENDBLAD NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 2IVi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21389 PRAAG, 20 Sept. Hedenavond is te Londen en Parijs het antwoord der Tsjecho-Slowaak- sche regeering op de Londensche voorstellen overhandigd. In haar antwoordnota heeft de Tsjecho-Slo- waaksche regeering, volgens Reuter, eenig voorbehoud gemaakt en het denkbeeld ge opperd, het tusschen Duitschland en Tsje- cho-Slowakije bestaande arbitrageverdrag van 1926 toe te passen. Volgens Havas geeft het antwoord te ken nen, dat het Praagsche kabinet zich met de Fransch-Britsche voorstellen, die zonder zijn toestemming zijn opgesteld, niet kan veree nigen. Derhalve wordt verlangd, dat het conflict tusschen Tsjecho-Slow akije en Duitschland overeenkomstig het tusschen beide landen bestaande verdrag van 1926 aan arbitrage wordt onderworpen, en dat de regeeringen te Londen en Parijs de kwestie opnieuw in 'studie nemen. H.M. de Koningin bij het uitspreken van de Troonrede Britsche en Fransche gezanten begaven zich opnieuw naar Hodza Ministerraad te Praag bijeen Donderdagmiddag worden de besprekingen met Hitier voortgezet Vermindering van enkele andere lasten De beide Hongaarsche ministers bespraken met den Führer den toestand in Tsjecho- Slowakije Eischen van Hongarije zijn onwrikbaar Onderhandelingen tusschen Kard. Innitze. en de nat.-soc. autori teiten mislukt Poolsche ambassadeur bij Hitier DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Een oplossing in Tsjecho-Slowakije zonder Polen is gedoemd te falen Hongarije aan Duitsch- lands zijde? Het Weeriiiiiiiiiiiiiii!iiiiiijiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiniii| I Brand- en Bedrijfsverzekering j NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor Ie kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek llllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillll Men hoopt nog, dat de Tsjecho- Slowaaksche regeerders ten slotte het Fransch-Britsche plan zullen aan vaarden teneinde het voortbestaan Van den Tsjecho-Slowaakschen staat te waarborgen en den vrede te be svaren. De politieke ministers blijven ove rigens te Praag vergaderen. Vooralsnog is de reis van Cham berlain niet afgezegd. Reuter verneemt, dat de Britsche en de Fransche gezant te Praag in structie hebben gekregen, zoo moge lijk nog vanavond een bezoek te brengen aan den Tsjecho-Slowaak schen minister van Buitenlandsche Zaken, teneinde er bij de Tsjecho- Slowaaksche regeering op aan te dringen, de Fransch-Britsche voor stellen te aanvaarden, daar de tijd dringt. Na de overhandiging van de nota van de Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft de ÏVansche gezant te Praag om 8 uur van avond opnieuw een bezoek aan Hodza ge bracht. Om 9 uur begaf de Engelsche ge zant zich eveneens naar den minister-pre sident. Vanavond zou de ministerraad opnieuw bijeenkomen. Alle ministers hebben order gekregen, om, in afwachting van instruc ties, thuis te blijven. blaar Reuter meldt, kan aangenomen worden, Chamberlain, toen hij zijn vertrek naar E*°desberg aankondigde, reeds kennis had geno- ;beh van de hoofdtrekken van het Tsjecho-sio- aaksche antwoord. politieke kringen te Londen wordt de om- ^atidigheid, dat de reis van Chamberlain naar °desberg 24 uur is uitgesteld, toegeschreven den wenseh, de onderhandelingen met raag voort te zetten alvorens de Britsche pre- Hitier opnieuw ontmoet. In de omgeving van Whitehall geeft men he- T'^avond toe, dat de regeering thans de be- ^bikklng heeft over een uittreksel van het ant- °0l'd, dat te Praag aan den Britschen gezant overhandigd. De volledige tekst is pas zoo 'St op het Foreign Office ontvangen en wordt ahs ontcijferd. e erkende Engelsche nieuwsbureaux maken bun berichten omtrent de eerste indrukken LONDEN, 20 Sept. (Reuter). Of ficieel wordt medegedeeld, dat Chamberlain en Hitier besloten heb ben, de te Berchtesgaden begonnen besprekingen Donderdagmiddag 3 uur te Godesberg te hervatten. Vernomen wordt, dat Chamberlain wederom vergezeld zal zijn van Horace Wilson en Strang. ran de Tsjecho-Slowaaksche nota melding van hoogst ernstige bezwaren tegen de procedure, die men had uitgedacht voor de regeling van het Sudeten-Duitsche vraagstukPraag zou, r.aar men zegt, het denkbeeld hebben geopperd, dat het Haagsche Hof in het conflict arbitreert. Deze aanduidingen kunnen evenwel niet defi nitief geacht worden, daar zij nog niet beves tigd zijn. Het uitstellen van Chamberlain's reis bewijst evenwel, dat het antwoord van Fraag niet vervat is in bewoordingen, die Hitier algemeene voldoening zouden kun nen schenken. Morgenochtend zal Chamberlain bespre kingen voeren met de voornaamste leiders der ministerieele departementen. Verleden jaar diende Minister de Wilde de Rijksbegrooting in met een tekort van 13.6 millioen. Op de begrooting voor het jaar 1939 zijn de uitgaven met 41.2 millioen verhoogd, terwijl de inkomsten 87.8 millioen lager worden geraamd. Het totale tekort bedraagt dus ƒ142.600.000 De lagere raming der inkomsten vindt haar oorzaak in het afloopen van een aantal belastingen bij den aanvang of in den loop van het komende jaar. Worden deze belastingen onver anderd gecontinueerd, dan wordt het tekort verminderd met ƒ114.500.000 Door het niet storten van een deel van de op- brengst der Omzetbelasting in de Sociale Ver- zekeringsfondsen, verminderen de uitgaven met 2.500.000 Het tekort wordt dus kleiner: ƒ117.000.000 En komt te staan op 25.600.000 De Minister meent echter, dat niet kan worden voortgegaan met het afschuiven van allerlei verplichtingen naar den kapi- taaldienst of naar lateren datum. Het we rkloosheidssubsidiefonds mag niet meer dienen om noodlijdende gemeenten in hun tekorten bij te springen. De daartoe uitgetrokken gelden moeten ten laste van de gewone begrooting vallen. Zij bedragen 21.600.000 Ook mag naar de meening van den Minister de storting van de apnuiteiten voor het Spoorwegpensioenfonds niet meer stopgezet blijven. Dat scheelt 9.000.000 Zoodat het reëele tekort zal bedragen 56.200.000 Bovendien stelt de regeering zich voor ten behoeve van de saneering der gemeentefinanciën nog extra uit te trekken5.000.000 Uiteindelijk beloopt dus het tekort 61.200.000 Minister de Wilde stelt zich voor dit tekort te dekken door een nieuwe Inkomsten- en Winstbelasting, in dien geest, dat van loonen, renten, huren en winsten een heffing aan de bron van 2 pet. en bovendien* voor rechtspersonen van 8 pet. op de winst, zal worden geheven. Daarvan verwacht hij een meerdere inkomste van 90.000.000 Rechtstreeksche tegemoetkoming aan de groote gezinnen, accijnsverlaging en herziening van de tarieven van vermogens belasting, verdedigingsbelasting-l en personeele belasting zullen dit bedrag verminderen met 40.000.000 j|j Resteert een netto meer-opbrengst van 50.000.000 |j Waarbij nog komt een vermeerdering van inkomsten door ver hooging der invoerrechten van 5.000.000 EE Zoodat met een inkomstenvermeerdering van 55.000.000 het grootste deel van dit tekort is gedekt. ver- van van Zooals wij reeds in een deel van onze vorige oplage berichtten, hebben de Hongaarsche minister-president Imredy en de minister van Buitenlandsche Zaken von Kanya Dinsdag voor een bespreking met den Führer op den Obersalzberg bij Berchtesgaden toefd. Aan deze besprekingen heeft Duitsche zijde ook rijksminister Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop deelgenomen. Verder waren aanwezig de chef van den Hongaarschen generalen staf, ge neraal Keresztes-Fischer en staats secretaris Fataky. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau zijn hier bij de onhoudbare toestanden in Tsjecho-Slo wakije besproken. Terwijl de Fuehrer een uit eenzetting gaf van de Duitsche vraagstukken, spraken de Hongaarsche ministers uitvoerig over de eveneens onwrikbare eischen van het geheele Hongaarsche volk tot het verkrijgen van zelfbeschikking voor de onderdrukte volksge- nooten in Tsjecho-Slowakije. De Hongaarsche bezoekers kwamen Dinsdag morgen tegen half elf per vliegtuig op het vlieg veld Einring, bij Freilassing, aan. Tegen elf uur waren zij op den Obersalzberg, waar zij als gasten van den Fuehrer aanzaten aan het middagmaal. In den loop van den middag zijn Imredy en von Kanya weer per vliegtuig naar Boedapest teruggekeerd. Dit onderhoud tusschen Hitier en de Hon gaarsche ministers was zoowel in Duitschland als in Hongarije streng geheim gehouden, tot dat de beide Hongaren weer van Berchtesgaden waren vertrokken. In Duitsche politieke krin gen toont men zich zeer gereserveerd ten aan zien van de resultaten der besprekingen, doch het is vrij duidelijk, dat zij betrekking hebben gehad op de Tsjecho-Slowaaksche crisis en de houding van Hongarije. Men meent in zekere kringen te weten, dat Hongarije geen zuiveren gebiedsafstand zou eischen, doch een plebisciet, gevolgd door auto nomie in het kader van den Tsjecho-Slowaak schen staat. Men kon niet te weten komen, oi de Hongaren een dergelijk standpunt inderdaad hebben uiteengezet. Men verneemt, dat Imredy en Von Kanya zich in het vliegtuig van Hitier zelf naar Berchtesgaden hebben begeven, op uitnoodi- ging van den rijkskanselier, die daartoe be sloten zou hebben na een onderhoud tusschen Goering en den Hongaarschen Rijksbestuur der. De Hongaarsche regeering, die reeds steun van Italië en Polen heeft toegezegd gekregen schijnt dus thans over Duitsche hulp te onder handelen. Horthy zou zich nog in Oost-Pruisen bevin den, waar hij in gezelschap van Goering jaagt. WEENEN, 20 Sept (Reuter). De onder handelingen tusschen Kardinaal Innitzer en de nationaal-socialistische autoriteiten zijn mislukt. Een kerkelijk hoogwaardigheidsbekleeder deel de Reuter mede, dat de Kerk in Oostenrijk alles heeft gedaan om tot overeenstemmine te ko men, doch de huwelijkswetgeving, de inbeslag neming van kerkelijken eigendom en de ophef fing van Katholieke scholen toonen aan. dat verdere onderhandelingen thans geen kans op slagen bieden. Kardinaal Innitzer verklaart m een decreet, dat de Katholieke Kerk weigert de z.g. „unie voor den godsdienstvrede", een orga nisatie van priesters met nationaal-socialisti sche sympathieën, te erkennen. In een herder lijk schrijven van de bisschoppen, dat in ae meeste kerken is voorgelezen, protesteert men tegen zekere maatregelen en wordt het stand punt der Kerk uiteengezet. BERCHTESGADEN, 20 Sept. (D. N. B.) De Fuehrer en rijkskanselier heeft in aanwezig heid van Von Ribbentrop den Poolschen am bassadeur ontvangen. RIJKSBEGROOTING 3939 MET TOE LICHTENDE NOTA INGEDIEND. Praag kan zich niet vereenigen met het Londensche voorstel en stelt arbitrage voor; Londen en Parijs dringen op aan vaarding aan. Chamberlain zal Donderdagavond de besprekingen met Hitier te Godesberg voortzetten. De Hongaarsche ministers Imredy en Von Kanya bespraken met Hitier den toestand in Tsjecho-Slowakije. Roemenië vermeerdert het aantal arbei ders werkzaam aan den spoorweg Rus landT sj echo-Slowakij e. Poolsche bladen waarschuwen tegen een oplossing in Tsjecho-Slowakije, die met Polen geen rekening houdt. Mr. J. R. H. van Schaik nummer een op de nominatie voor het voorzitterschap der Tweede Kamer. De eerste vergaderingen van de Eerste en de Tweede Kamer in het nieuwe zittingjaar. Besprekingen zijn in Den Haag gevoerd over den aanleg van onoverdekte loop graven. Doodelijk ongeval op onbewaakten overweg te Gilze-Rijen. New-Yorksche beurs: stemming vast. WARSCHAU, 20 Sept. (PAT) In een door het Poolsche ministerie van Buitenlandsche Zaken geïnspireerd artikel waarschuwt de Kurjer Poranny tegen een herhaling van fouten en verkeerde methoden, welke hebben geleid tot den tegenwoordigen toestand en in de toekomst dezelfde consequenties zouden kunnen te weeg brengen. In de jaren 1919 en 1920 heeft men Midden Europa behandeld als koloniaal gebied, De opneming van 3 millioen Sudeten-Duitschers in Tsjecho-Slowakije leidde tot de ontploffing, waarvan wij getuige zijn. De conferentie van Spa in 1920 bekommerde zich niet om de rech ten der Poolsche bevolking in Teschen om weer bij den Poolschen staat te komen. Het stelsel faalde na 20 jaren. Opnieuw willen Parijs en Londen dit deel van Europa behandelen als een soort ko lonie, welker behoeften niet worden mede- geteld als element voor een oplossing. Indien men zijn toevlucht neemt tot deze me thoden, die gefaald hebben en Europa aan een ernstigen schok bloot stellen, zal het resultaat hetzelfde zijn, doch minder lang op zich laten wachten. Wie zou onderstellen, aldus besluit het blad, dat Polen zich zou laten gebruiken als instru ment voor een politiek, welke niet in overeen stemming met Polen zou zijn tot stand geko men, moet weten, dat hij zich ernstig vergist en de gevolgen van zijn dwaling zal betalen. Het blad schrijft voorts, dat „geen enkele macht meer in staat is een samenvoeging te verhinderen van de Poolsche gebieden in Teschen met het moederland en dit onafhan kelijk van den vorm, welke gegeven zal worden aan de definitieve oplossing van 't Tsjechisch- Duitsche conflict. BERLIJN, 20 Sept. (Havas) Omtrent de DuitschHongaarsche besprekingen, die van daag te Berchtesgaden zijn gevoerd, heeft men reden om aan te nemen, dat Hongarije ronduit rie vraag is voorgelegd, wat de houding van dit land zou zijn, ingeval Duitschland „gedwongen zou zijn tot een militair ingrijpen in Tsjecho- Slowakije". Het schijnt, dat men van Duitschen kant in ondubbelzinnige bewoordingen te ken nen heeft gegeven, dat „hij, die niets waagt, niets wint." Alles schijnt er op te wijzen, dat de Hongaarsche staatslieden besloten hebben om „indien de noodzakelijkheid zich mocht voor doen" aan de zijde van Duitschland te staan. Verwachting: Meest matige Zuidooste- Hjke tot Zuidwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk tij- §E delijk regen in het Zuidwesten, in het EE Noordoosten weinig of geen regen, zelfde temperatuur. EE Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. illllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllli^ Minimum ASSURANTIEBEZORGERS VAN INDUSTRIEELE RISICO'S DAMRAK 60 AMSTERDAM TeL 45014 45016 niiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiMiiiiiiiiiMiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiu*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1