Kamer van Koophandel 1 Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen „Thalia" VESTIGINGSWET IN PRAKTIJK Horthy in Oost- Pruisen WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1938 Zakelijke bedrijfsbelasting en het nut van de bevrachtingscom missie voor Haarlem besproken Te veel vreemdelingen zakenmenschen Vreemdelingen IJ sbestrijding Cursussen Vestigingswet De Uitverkoopwet De zakelijke belasting Bevrachtingscommissie Vliegveld DEKEN SONDAAL OPENT CURSUS LEEKEN APOSTOLAAT Haarlemsche Motet- en Madrigaal- vereeniging Jongetje overreden ARRONDISSEMENTS-RECHT- BANK TE HAARLEM Faillissementen uitgesproken op Dinsdag 20 September 1938 R. K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Lijst van nieuwe aanwinsten Inschrijving voor den dienstplicht Vergadering Agenten van Arbeidsbemiddeling HONKBAL Honkbalver. „Hercules" HENGELSPORT V. C. 't Karpertje R.K.V.C. „De Forel" WANDELSPORT Wandelsportvereeniging „Jan Passtoors" ST. GREGORIUSDAG Mgr. Huibers eere-voorzitter De spoorlijn Rusland— T s jecho-Slowakije Roemenië heeft het aantal arbeiders dat aan de lijn werkt vermeerderd Mussolini's toespraak te Udine ,,Wy geven er de voorkeur aan dat men ons vreest Twee sneltreinen in botsing (Berichten reeds ge-plaatst in een deef onzer vorige oplaag) DENATURATIE VAN ROGG& MARKTNIEUtfJ. HiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiuHifliil STAD De Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken hield gisterenavond een openbare vergadering, onder voorzitterschap van den heer J. J. Swens, die allereerst even stilstond bij het jubileum van H. M. de Koningin. Wij hebben gezien met hoeveel vreugde en enthousiasme dit jubileum in elke stad, in elk dorp, in geheel het land is gevierd, wij hebben kunnen constateeren hoe inderdaad het ge- heele Nederlandsche volk zich één voelde in de huldiging van zijn Koningin. En k a n dit ook wel anders? Wanneer wij den toestand in ons land ver gelijken met dien in vele andere landen, in en buiten Europa, dan zal een ieder moeten toe geven, dat, hoe zwaar de tijden voor velen mo gen zijn, helaas, de algemeene toestand hier den toets dier vergelijking glansrijk kan doorstaan. En wanneer wij bedenken, welke moeilijke en uiterst dreigende momenten zich hebben voorgedaan in Harer Majesteits 40-jarige re- geeringsperiode, momenten, welker dreigingen niet in vervulling zijn gegaan, afgewend als zij werden door een vast en beleidvol staatsman schap, dan kunnen wij niet anders dan diep ontzag hebben en met groote dankbaarheid ver vuld zijn voor de van groote wijsheid en diep inzicht getuigende wijze, waarop Koningin Wil- helmina gedurende die 40 jaren Hare hooge taak heeft vervuld. Innig hopen wij dan ook, dat het Hare Ma jesteit gegeven mcge zijn nog tal van jaren te regeeren over een volk van welks trouw en aanhankelijkheid Zij in deze dagen een zoo ondubbelzinnig blijk heeft ontvangen. Spr. las daarna den brief met gelukwenschen voor en het antwoord, dat daarop van den par ticulieren secretaris van H.M. de Koningin is ontvangen. Vervolgens wenschte de voorzitter den heeren W. J. B. v. Liemt, oud-voorzitter, en H. J. L. Klein Schiphorst, voorzitter van het Kleinbe drijf, geluk Wiet hun onderscheiding. De Kamer applaudisseerde. De leden en plaatsvervangende leden der Be vrachtingscommissie werden herkozen. Tot leden der commissie voor openbaar mid delbaar handelsonderwijs te Aalsmeer werden benoemd de heeren C. H. Nuyt en W. M. v. d Zwaard, aldaar. Bij de ingekomen stukken was een aantal beschikkingen betreffende vergunning voor het uitoefenen van een bedrijf aan vreemdelingen. De heer BRINKMAN meende, dat er teveel vreemdelingen zaksn gaan doen in ons land. Terwijl we hier een vestigingswet hebben, zijn er zelfs winkeliers bij. Is er een mogelijkheid om den minister te laten weten, dat er minder toestemming moet worden gegeven? De VOORZITTER merkte op, dat het getal zeker niet grooter is dan vroeger. Nu worden de vergunningen echter openbaar. De secretaris, jhr. dr. J. C. Mollerus, zeide, dat de vergunningen hoofdzakelijk slaan op het terrazzo- en kleedingbedrijf. Officieel heeft de Kamer er weinig mee te maken. Een zekere rem is er echter zeker en er zullen dozijnen weige ringen verzonden zijn. Daar na de oprichting van het ijsbestrij- dingsfonds in 1934 geen uitgaven zijn gedaan voor Ijsbestrijding, is in het afgeloopen jaar aan de verschillende bedrijven geen bijdrage verzocht, zoodat het saldo 740 blijft. De Ka mer keurde dit rapport van de Commissie van verkeer en vervoer goed. In verband met de vestigingswet is in het afgeloopen seizoen alleen een cursus Zweedsch georganiseerd. Negen personen namen er aan deel. De cursus kostte de Kamer 1.45. Vooi de leerlingen van het vorige jaar wordt een vervolgcursus georganiseerd. Negen personen hebben zich reeds opgegeven. Bij voldoende deelname zal ook wederom een nieuwe cursus Zweedsch beginnen. Uit het verslag van de werkzaamheden der commissie ingevolge de vestigingswet Klein bedrijf (van September 1937 tot Septembei 1938) tippen wij aan: De commissie belast met het uitvoeren van de vestigingswet trad eerst op 1 Februari 1938 op. Toen verviel de sperre- geling voor het slagersbedrijf. De commissie bestond uit de heeren: H. J. L. Klein Schip horst, voorzitter, J. v. d. Burg, G. Deddens, B. W. Lasschuit. H. H. Meijer, G. J. W. Mathot en P. J. M. van Tetering, leden. De taak dezer heeren breidde zich êteeds uit. Tot 1 September 1938 waren ingediend voor net slagersbedrijf 6 aanvragen tot over name van een bestaande zaak (5 toegewezen) 1 aanvraag om als beheerder te mogen optre den (toegewezen,) terwijl aanvragen voor ves tiging niet voorkwamen; voor het bakkersbe drijf 1 aanvrage en toewijzing tot overname van een zaak; voor het broodslijtersbedrijf 2 aanvragen en toewijzing tot overname van een zaak en i aanvrage om als beheerder te kun nen optreden met een voorloopige toewijzing. Daar bij een officieele aanvrage in Den Haag 10— leges verschuldigd is, heeft de commis sie vele aanvragen tegen kunnen nouden, uit sluitend om den aanvragers het geld te be sparen. Alles in die gevallen, waar redelijke kans op toewijzing bestaat, wordt aangeraden e«n rWinit-jow aanvraag in te dienen Hoeveel arbeid de Vestigingswet voor de Kamer meebrengt, moge blijken uit het feit, dat de desbetreffende ambtenaar met het voor-onderzoek en het geven van inlichtingen speciaal belast, gedurende het verslagjaar blij kens zijn aanteekeningen 289 personen terzake van de Vestigingswet heeft te woord gestaan. Telt men hierbij de tallooze aan het loket ge- gegeven informaties op en de gevallen, dis door secretaris en adjunct-secretaris behan deld zijn, dar, krijgt men een indruk van dp omvangrijke werkzaamheden, door de Kamei terzake der Vestigingswet verricht. Het geringe aantal vestigingen, dat in de periode, waarin de Commissie de aanvragen beoordeelde, voorkwam is toe te schrijven aan het feit, dat eensdeels velen zich nog onmid dellijk voor de afkondiging der wet hebben ge vestigd, anderdeels aan de omstandigheid, dat de beunhazen uit de betrokken bedrijven ver dwenen zijn en thans alleen nog de econo misch verantwoorde normale vestigingen plaats hebben. Enkele, organisaties van belanghebbenden trachtten invloed te krijgen op de beslissingen der Commissie, doordat zij een adviseerende stem wenschten te hebben in de vergaderin gen. Waar dit Wettelijk is uitgesloten en ook overigens de Commissie niet gewenscht voor kwam, zijn dergelijke verzoeken van de hand gewezen. De S.W.O. (Samenwerkende Organisaties in den vleeschhandel en slagerij) kon dat eerst niet inzien, maar nu begrijpt zij haar positie ten opzichte van de Vestigingswet ten volle. Met de plaatselijke afdeeling van de Neder landsche Bakkerij-Commissie werd dezelfde samenwerking verkregen. Dezer dagen verwacht de Kamer van die zijde een volledige lijst van alle in haar rayon bestaande bakkers en brood- verkoopers, waardoor de Kamer vermoedelijk de eerste Kamer van Koophandel en Fabrie ken zal zijn, die een volledige registratie van alle onder de Vestigingswet vallende onderne mingen, voor één branche geheel heeft voltooid. Aan de slagers zal een soortgelijke opgaaf ge vraagd worden. Met de politie werd inzake de Vestigingswet in volle harmonie samengewerkt. Herhaaldelijk werden van Weerskanten inlich tingen gevraagd en verschaft. Tegen verschil lende personen werd proces-verbaal opgemaak' en eenige bedrijven werden gesloten. Ook de commissie terzake regeling uitver- koopen en opruimingen in het winkelbedrijf bracht verslag uit over de periode 1 Januari '38 1 September '38. Er werden 46 aanvragen in gediend, waarvan 22 verleend werden voor op ruimingen, 14 voor uitverkoopen, 1 verlenging uitverkoop en 3 gedeeltelijke uitverkoopen. Vier aanvragen werden ingetrokken: twee aanvragen voor opruimingen werden geweigerd. De commissie bezocht voor de eerste maal 52 firma's en 33 voor controle en nadere inlich tingen; 17 schriftelijke beslissingen werden ge nomen. De rapporteur schrijft: Nog steeds blijft onduidlijke redactie van de wet vele moeilijk heden opleveren. Evenals ieder jaar besloot de Kamer van Koophandel en Fabrieken ook thans weer een adres te zenden aan B. en W. van Haarlem, teneinde verlaging of afschaffing der zakelijke belasting op het bedrijf te verkrijgen. Bij de bekende argumenten wordt thans nog de vol gende gevoegd: Bij de plannen, w'elke bestaan tot uitbreiding der industrieele mogelijkheden en gezien ook de groote wenschelijkheid om niets na te laten de heerschende werkloosheid zooveel mogelijk te bestrijden, is vermindering dezer heffing gebiedende eisch. Thans in de gemeente geves tigde bedrijven kunnen bij een eventueele ver plaatsing zeker mede als factor laten gelden of er al dan niet aan deze belasting moet ge offerd worden. De Kamer verzoekt met deze opmerkingen bij het opmaken der gemeentebe- grooting 1939 wel rekening te willen houden. De heer DUFOUR diende een amendement in, maar het kon niet doordringen tot de pers tafel. De heer HOOY meende, dat de argumenten niet bijzonder nieuw zijn. Dé 89.000die deze belasting opbrengt, komt slechts van een klein aantal grootbedrijven. Kan de Kamer niet eens met cijfers komen, omtrent de industrieën, die Haarlem hebben overgeslagen, omdat er de za kelijke bedrijfsbelasting is? Tenslotte wees spr. op de troonrede, waarin gezegd wordt, dat be lasting, die voor de industrie belemmerend werkt, verdwijnen moet. De VOORZITTER antwoordde, dat een en quête, zooals door den heer Hooy bedoeld, op groote moeilijkheden zal stuiten. De heer BEKKERS wees er op, dat een groot deel van de belasting wordt opgebracht door spoor en post. Het is niet fraai, dat het eene overheidsbedrijf het andere belast. De Kamer vereenigde zich met een toevoe ging in het adres, waarin naar de Troonrede verwezen wordt. De Kamer besloot aan den minister van Wa terstaat een schrijven te zenden teneinde de be vrachtingscommissie te Haarlem te behouden. In de toelichting wordt de wenschelijkheid van een heid in deze materie erkent, maar er wordt op gewezen, dat het niet juist is, dat het vervoer te water van geheel verschillend karakter, in één district tezamen wordt getrokken en dus door één commissie zal moeten worden beoor deeld. In dat verband denkt onze Kamer aan de mogelijkheid, dat het vervoer vanuit het district Haarlem door eenzelfde commissie zou worden geregeld als het vervoer vanuit de haven Am sterdam. In het gebied onzer Kamer is de binnen scheepvaart in het bijzonder ingesteld op den afvoer van de producten der groote industrieën. Hierdoor heeft deze scheepvaart een uitgespro ken industrieel karakter, hetwelk meer en meer geaccentueerd wordt door de voortdurende uit breiding der hier gevestigde industrieele be drijven. Aangezien voor Amsterdam de havenbelangen domineeren, valt te vreezen, dat bij een even tueel e samenvoeging van de districten der Be vrachtingscommissies Haarlem en Amsterdam, de belangen van dit gebied achtergesteld zullen worden bij deze havenbelangen. Het adres gaat voort: Naar onze meening verdient het dan ook veeleer aanbeveling tot samentrekking over te gaan van gebieden, van waaruit het vervoer te water een zelfde karak ter vertoont, waarbij onze Kamer denkt aan het vervoer vanuit de districten Alkmaar en Leiden. Mocht het in het voornemen liggen de gren zen te wijzigen van het gebied der Bevrach tingscommissie te Haarlem hetgeen onze Ka mer ernstig zou betreuren dan zou het h. i. aanbeveling verdienen om aan het gebied der. Haarlemsche Commissie toe te voegen, dat der beide genoemde Commissies, welker voortbestaan alleen reeds wegens de geringe beteekenis van het vervoer te water aldaar toch wel ernstig bedreigd zal worden door de beoogde samenvoeging. Men vergete niet, dat de Bevrachtingscommis sie te Haarlem behoort tot de zeer weinige com missies, welke er in geslagd zijn door een uiteist sober beheer voortdurend een batig saldo op haar rekening over te houden. Was de Haarlem sche Commissie in de jaren 1934 en 1935 de ne gende in rangorde wat betreft het aantal be vrachte tonnen, voor de jaren 1936 en 1937 neemt zij de zesde plaats in. Toevoeging van de districten Alkmaar en Leiden, (welke in 1937 resp. slechts 76.000 en 43.000 tonnen hebben bevracht) zou er toe lei den, dat de overeenkomstige belangen dezer drie districten in één commissie zouden zijn onder gebracht. De Kamer verzoekt den Minister tenslotte met hare zienswijze wel rekening te willen houden. Op de agenda stond een punt „bespreking nota inzake centraal vliegveld". Deze kon ge voeglijk vervallen, in verband met de jongste publicaties van de regeering. Bij de rondvraag vroeg de heer MEIJER te willen onderzoeken, waarom aan het postkan toor te Velsen-Noord geen omzet-zegels te ver krijgen zijn. De heer KLEIN SCHIPHORST dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gericht bij ge legenheid van zijn onderscheiding. De vergadering werd-daarna gesloten. Gisterenavond werd in het gebouw der St. Elisabethvereeniging aan de Jansstraat dooi den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem, de nieuwe cursus Van het leeken- apostolaat geopend. De Deken zette eerst uiteen, dat wij, katholie ken, in dezen tijd een groote taak hebben te verrichten als leekenapostelen. Maar om die taak te kunnen vervullen is het noodig, dat wij onderlegd zijn op godsdienstig-bijbelkundig en sociaal gebied. Niemand kan geven wat hij niet heeft. De hoogeerw. spr. hoopte, dat de cursisten trouwe cursisten zullen zijn. De avonden zijn ongetwijfeld interessant. Langzaam ziet men het gebouw van kennis op velerlei gebied groeien. Men krijgt een anderen blik op het godsdienstig leven, men beleeft het dieper; men krijgt ook een beter inzicht in de moeilijkheden van den Bijbel. De moderne wereld doet im mers bijna niet anders dan het katholieke ge loof bestrijden op moeilijkheden uit het oude testament? Om hun aanvallen te kunnen weer leggen is het nuttig zoo niet noodzakelijk de cursussen, die onder de eminente leiding van pater Strijbosch staan, te volgen. Daarnaast putten onze vijanden veelal hun aanvallen uit de geschiedenis der Kerk. Zij komen zelfs met feiten voor den dag. Maai men moet die feiten kunnen zien in het licht van hun tijd, in het licht ook van de mensche- lijke zwakheid. Daarom zijn de cursussen van pater Strijbosch in kerkelijke en Bijbelsche ge schiedenis en in godsdienst van zoo groot be lang. Pater van der Vrande zal een dosis sociale kennis bijdragen, zoodat het mogelijk zal zijn een socialist, een communist van repliek te die nen en den medeburgers te wijzen op hetgeen Pausen als Leo XIII en Pius XI leerden. In de afgeloopen jaren hebben de cur sussen veel succes gehad. En als in deze tij den ons R.K. volk zich trouw houdt en sterk, dan is dat voor een niet gering ge deelte te danken aan de honderden cursis ten van het leekenapostolaat, die evenzoo- vele verschansingen waren tegen de boos heid. U kunt dat ook worden, onder de lei ding van de twee paters, die dit werk geheel ter liefde Gods verrichten. De Deken wenschte tenslotte, dat de cursus 1938 later zal kunnen worden opgeteekend als de mooiste, die ooit gegeven werd. De cursussen worden gegeven iederen Dins dagavond in het gebouw der St. Elisabethver eeniging aan de Jansstraat 41. De Vervolgcursus voor gevorderden en propagandisten wordt des Woensdags gehouden in het Vereenigingsgebouw op het Begijnhof achter de St. Josephkerk. Vanavond wordt de eerste cursus gegeven. De Haarlemsche Motet- en Madrigaalvereeni- ging zal op Maandag 3 October a.s., een concert geven in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, waarvan de opbrengst geheel ten bate komt van de nieuw te bouwen kliniek van „Bethesda Sarepta". De entreeprijs van dit concert is ge steld op 0.50, rechten inbegrepen. Er heeft zich voor dezen avond een comité van aanbeveling gevormd, waarin o.a. dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem, als voorzitter heeft zitting genomen. Mej. D. van Daalen, Verspronckweg 16, tel. 16650, giro 17119, is secretaresse-penningmeesteresse van het comité, waarin vele vooraanstaanden uit deze omgeving zitting namen. Gisterenmiddag om even half een sprong de zevenjarige W. A. M. T., wonende aan de Rol landslaan te Haarlem op een langzaam rijden den vrachtauto, die vanuit een doodloopend pad kwam en in de richting Rollandslaan reed. Op een zeker moment is het knaapje van den wa gen gevallen en onder het rechter-achterwiel geraakt. Een dokter liet hem naar de Maria- stichting vervoeren, waar hij drie minuten na aankomst aan zijn verwondigen is overleden. Het zware wiel was n.l. over zijn buik gegaan. Zondag 25 en Maandag 26 September geeft „Thalia" haar eerste donateursavonden van dit seizoen in den Stadsschouwburg. Opgevoerd wordt het' bekende werk van Ernst Albert, getiteld „Prinses Lizi". Dit buitengewoon geestig blijspel werd vertaald door Emma Morel. Door een wederzijdsch bedrog ontstaat er een dubbele persoonsverwisseling, waaruit tal van grappige situaties voortvloeien, die zeker de toeschouwers zullen boeien en een avond van genot en vreugde zullen verschaffen. Niets is immers meer in staat de toeschouwers te ver maken dan de wetenschap, dat ook prinsen en prinsessen van een grapje houden en de intriges van diplomater. in de war. dreigen te sturen. „Thalia" koos met opzet dit vroolijke werk, om dat zij het seizoen met frisschen, fleurigen kost wil inzetten. Er wacht „Thalia" n.l. een druk seizoen. Op Maandag 14, Dinsdag 15 en Donderdag 16 November zullen reeds de jaarlijksche Kien- avonden plaats hebben in den Haarl. Kegel bond. Zondag 15 en Maandag 16 Januari 1939 wordt de tweede serie donateurs-avonden gehouden in den Stadsschouwburg. Dan staat er vóór de vasten, op Zaterdag 11 Februari 1939, een groote Carnavals-avond op het programma, welke gegeven wordt in de Concertzaal. Deze avond zal zeker de belang stelling van geheel Kath. Haarlem trekken. Het zal een avond van uitbundige vreugde worden, waarin „Prins Carnaval" met zijn dolle grap pen ieder zal vermaken. Indien men de toe stemming van de autoriteiten kan verkrijgen, zal „Prins Carnaval" met een open rijtuig, bespan nen met zes paarden, van het station worden gehaald. Alles zal nader in een advertentie bin nenkort worden medegedeeld. „Thalia" zal het seizoen besluiten op Zondag 23 en Maandag 24 April 1939 met haar laatste donateursavonden in den Stadsschouwburg. A. M. Aleven. winkelier in hulsvlijtartikelen wonende te Zandvoort, Kerkstraat 7. Curatrice mej. mr. M. J. Kluitman te Haarlem. L. E, Neele, timmerman en aannemer, wo nende te Haarlem, Schoterweg 64 rood. Curator mr. J. A. B. Sanders te Beverwijk. A. Goavliet, kruidenier, wonende te Vijfhui zen, Haarlemmermeer, Spieringweg. Curatrice mevr. mr. E. A. J. Scheltema-Conradi te Haar lem. J. Vastenouw, handelaar in begonia's etc., wonende te Hillegom, Weeresteynstraat 58a. Cu rator mr. J. van der Vegt te Haarlem. Rechter-commissaris in deze faillissementen mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: A. B. Kres, brood- en banketbakker, wonende te Santpoort, gem. Velsen, Kenterinklaan 44. Curator mr. G. E. Mellema te Haarlem. H. ae Lugt, fotograaf, wonende te Haarlem, Wilhelminastraat 35. Curator mr. J. H. van Gelderen te Haarlem. De Vennootschap o.d. firma Jan Koome en Zoon, gevestigd te Krommenie. Curatrice mej. mr. E. Gouda te Haarlem. Cornelis Koome, lid der firma Jan Koome en Zn., wonende te Wormerveer, Vaardijk 15. Cu ratrice mej. mr. E. Gouda te Haarlem. Jan Koome Sr., lid der fa. Jan Koome en Zn., wonende te Krommenie, Wilhelminastraat 44. Curatrice mej. mr. E. Gouda te Haarlem. Op grond van verzet werden vernietigd de faillissementen van: De firma van Soest en de Vries, gevestigd te Zaandam, Ventje 15. Curator mr. L. G. van Dam te Haarlem. A. van Soest, aannemer, wonende te Zaan dam, Zuiddijk 131. Curator mr. L. G. van Dam te Haarlem. G. de Vries, aannemer, wonende te Zaandam, Ventje 15. Curator mr. L. G. van Dam te Haar lem. Door het verbindend worden der uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van H. G. de Carpentier, melkslijter, wonende te Koog aan de Zaan. Sluisstraat 42 Curator mr. D. de Jong te Haarlem. Studieboeken: De Katholieke Encyclopaedie, deel 22. G. Buschan, Kulturgeschichte Japans. J. Burckardt, Rubens. E. Strong, Rome antique. F. Bayard, L'art de reconnaitre les gravures. A. Revesz, Byzantynsche kunst in Italië. G. K. Chesterton. Wat mankeert de wereld? j. Salsman, De biecht. C. Bende, Het bestuursgezag in de Katholieke Kerk. A. Spamer. Das kleine Andachtsbild. H. Henstenberg, Katholieke ascese. Chr. Dawson, De schepping van Europa. A. Vosmaer, Het wonderboek der electriciteit. I. Gomme, The making of London. W. Victor, A Shakespeare phonology. J. L. Roget, Thesaurus of English words. A. Beekman, Egmonds heden en verleden. Geschiedenis van Vlaanderen, deel III. p. de Kruif, Strijders voor het leven. Ch. Kunstier, Watteau. p. Colin, Brueghel le vieux, plemp van Duiveland, Journalistiek in Neder land. Romans W. van Riesen, Een oud-Nederlandsche bur gemeestersdochter. D. Kramer, Karakters en gebeurtenissen. N. Moretti, Het huis van het heilig bloed. S. Undset, Het brandend braambosch. H. Carossa, Le docteur Gion. j. de la Varende, Le centaure de Dieu. E. van Hemelsdonck, Dorp in de hei. N. J. Leskow, De betooverde pelgrim. Th. van Tichelen, Het haantje op den toren, p. Gibbs, Volken van een stam. j. Bocholtz, De komedie komt. A. Gatti, Roman in der Ehe. T. Tersansky, Gaszi Hazepeper. De uitleen der leeszaal is dagelijks geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 5. Ook 's avonds van 7 tot 9. Maandags is de leeszaal 's morgens gesloten. De burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat in October 1938 voor den dienstplicht moe ten worden ingeschreven personen, die geboren zijn in 1920. Aan de Utrechtsche Universiteit heeft zich vorige week 'n 15-jarige jongen als student laten inschrijven. Hierboven een foto van het begaafde jongmcnsch Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter ge meentesecretarie (2e afdeeling) op 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11 en 12 October a.s., des voormiddags tus- schen 9 en 12 uur en des namiddags tusschen 2 en 4 uur. Onder voorzitterschap van den directeur der Districts-Arbeidsbeurs, den heer J. Vader, had op 19 September j.l. te Haarlem de negende jaar lijksche vergadering van agenten der arbeids bemiddeling in het district Haarlem plaats. In de morgenbijeenkomst, welke werd gehou den in het gebouw der Districts-Arbeidsbeurs, werd, na het verstrekken van eenige mededee- lingen van huishoudelijken aard en de behan deling van eenige door agenten gestelde vragen, door den voorzitter een inleiding gehouden over: Jeugdregistratie. In de namiddagvergadering in het gebouw Ro- senhaghe, sprak de heer A. B. Velthuisen, hoofd ambtenaar bij den rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling te 's Gra- venhage over: De controle op de werkloozenkas- sen in het bijzonder van de zijde der gemeente, en de heer Th. van Lier, eveneens hoofdamb tenaar aan genoemden Rijksdienst over: Ar beidsbemiddeling naar Duitschland. Deze namiddagvergadering was druk bezocht en werd, behalve door de agenten bijgewoond door den voorzitter der Commissie van Toezicht op de Gemeentelijke en Districts-Arbeidsbeurs, den heer W. J. B. van Liemt, wethouder der gemeente Haarlem en eenige leden dier commis sie, benevens door verschillende wethouders en secretarie-ambtenaren van gemeenten uit het district en directeuren van eenige districts- en gemeentelijke arbeidsbeurzen. Te Haarlem is opgericht de Honkbal-veree- niging „Hercules". Het bestuur is samengesteld uit: Voorzitter E. J. Kievit, Secretaris J. C, Duijm Sr.; Penningmeester P. de Wilde. Het Secretariaat is gevestigd Amsterd.vaart 78. Het terrein is gelegen aan den Muiderslotweg (VVH-terrein). Onder buitengewone belangstelling hield bo vengenoemde vereeniging haar eersten perso- neelen witvischwedstrijd in de Leidschevaart. Twee en negentig deelnemer,s stelden zich aan den waterkant op. De vangst was uitstekend te noemen, een totaal aantal van 1234 stuks werd verschalkt. De uitslag van den eersten wed strijd was als volgt: No. 1, 25 punten, werd de heer A. Weijers met de maten 32.8 (tevens winnaar draagmedailje) 24 p. H. Eland jr. 66 st; 23 p. A. v. d. Aar, 63 st; 22 p. R. v. Dijk 41 ,st; 21 p. R. v. d. Aar 40 st; 20 p. J. Apswoude 39 st; 19 p.. Th. Abs- woude 38 st.; 18 p. C. Brink 36 st.; 17 p. Steijn- man 34 st.; 16 p. J. Haaf 33 st,15 p. tweede maatvisch Scholte; 14 p. van der Vlugt en M Eland 32 st.; 13 p. C. v. d. Aar en B. Buits 31 ,st.; 12 p. T. Brands 30 st.; 11 p. H. v. d. Schoot en Zogmans 29 st.; 10 p. Hilbrink 27 st.; 9 p. Fennis 26 st.; 8 p. P. Lagerwey 23 st.; 7 p. Balk 22 st.; 6 p. Reimer en van der Zande 21 st.; 5 p. derde grootste 22 c.m. Tennis en 4 p. H. Nieuwenhuis 20 st.; 4 p. A. Ruighaver 20 St.; 3 p. Rondema 19 st.; 2 p. B. v. Steijn 18 st.; 1 p. Fr. van Steijn 17 st.; 1 p. H. Eland 17 st. Deze wedstrijd was een prachtige propagan da voor de vischsport in 't algemeen. Bovengenoemd college hield een wedstrijd op witvisch in de Amsterdamschevaart. Er werd 3 maal 1 uur gevischt. De vangst was zeer slecht. In totaal werden 57 stuks gevangen. De uitslag luidt als volgt: le pr. P. Hartman, grootste 25'/2 c.M., 8 st.; 2e pr. F. Hogeboom, meeste, 11 st.; 3e pr. N. Balk, 8 st; 4e pr. H. Koek, 7 st.; 5e pr. L. J. Duits, 6 st.; 6e pr. F. Huis in 't Veld, 6 st., 7 pr. P. Huis in 't Veld, 5 st.; 8e pr. H. J. Rijs, 4 st.; 9e pr. H. J. v. Os; 10e pr. F. Steggink. Twee leden van Jan Passtoors, de heeren P. J. v. Hooydonk en J. Swart, hebben deelgeno men aan de 70 K.M. nachtmarsch, georgani seerd door de Lange Afstand Tippelaars te Am sterdam. Het parcours liep van Amsterdam- Hembrug, Buitenhuizen, Spaarndam, Santpoort, Haarlem, Hillegom, Hoofddorp, sloten, Amster dam. De tocht werd in 11 '/2 uur volbracht, waar na als herinnering een lauwertakje werd ont vangen Mevr. Hooydonk was verzorgster. De St. Gregoriusvereeniging in het bisdom Haarlem heeft het plan opgevat om in den a.s. winter een St. Gregoriusdag te houden voor Amsterdam en omstreken. Op een tot dat doel gehouden voorbereiden de vergadering waren zoo goed als alle Am- sterdamsche kerkkoren vertegenwoordigd en duidelijk bleek, dat er voor een dergelijk zan gersfeest groote animo bestaat. Er werd een werkcomité gevormd, dat momenteel de plan nen in concreto bestudeert en zoo spoedig ma- gelijk over de verschillende details mededee- lingen zal doen. Reeds kan worden bekend gemaakt dat Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, die de kerkmuzikale actie bijzonder steunt, het eere-voorzitterschap van den Am- sterdamschen zangersdag heeft aanvaard. Het secretariaat van het uitvoerend comité i.s gevestigd bij den heer L. Heesen, Kromme Mijdrechtstraat 91 te Amsterdam. Gedeeltelijk gecorrigeerd) BOEKAREST, 20 Sept. (Reuter.) Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, heeft Roemenië het aantal arbeiders, werkende aan de strategische spoorlijn, welke Tsje- cho-Slowakije met Sovjet-Rusland over een bijna rechtstreekschen weg zou verbinden, in zijn gebied vermeerderd. Het plan werd opgevat toen Titoelescoe mi nister van Buitenlandsche Zaken was. Later werd officieel ontkend, dat Roemenië was over eengekomen Russischen troepen doorgang door zijn gebied te verleenen om Tsjecho-Slowakije in geval van oorlog te helpen. Officieele kringen ontkennen ook, dat de laat ste dagen vermoedelijk Russische vliegtuigen over Roemeensch gebied in de richting van Tsjecho-Slowakije gevlogen hebben. Inmiddels nemen de plaatselijke autoriteiten voorzorgs maatregelen. Bij een herdenking van oorlogsdooden ver klaarde koning Carol het volgende: „Mijn volk is op alles voorbereid. Ik weet, dat in moeilijke dagen niet alleen wapenen den strijd beslissen, maar ook de geestelijke moed en kracht." UDINE, 20 Sept. (Stefani). In den voor avond is Mussolini, begroet door het gebeier der klokken, in de stad Udine aangekomen- Staande op het balkon van het regeeringspa- ieis hield de duce een toespraak, waarin hil een schets gaf van de Italiaansche geschiede nis der laatste decenniën. Hij zeide: „Onze grenzen zijn beveiligd, wij hebben Libye her overd, wij hebben de diplomatieke kwesties ge liquideerd, die hangende waren gebleven; wil zijn machtig te land, ter zee en in de lucht. Wh geven er de voorkeur aan, dat men ons vreest" In de laatste zestien jaar, aldus zeide de Duce, hebben andere volken crises gekend, doch het Italiaansche volk heeft zijn kalmte nie' verloren, want twintig jaar strijd en een fas cistische revolutie hebben van de Italiaansche ziel een blok metaal gemaakt. Als het volk morgen weer voor een vuurproef zou worden geroepen zou het geen minuut aarzelen. Mus solini werd voortdurend luide toegejuicht. LOS ANGELES, 20 Sept. (Reuter.) Een trein uit Los Angeles is bij Tortula in botsing geko' men met een trein uit New-Orleans. Beide 1°' comotieven en verscheiden wagons sloegen oih- Er zijn zeven dooden en veertig gewonden. BERLIJN, 20 Sept. (Reuter) In door gaans goed ingelichte kringen wordt ver nomen, dat Rijksbestuurder Horthy reeds in Oost-Pruisen is aangekomen als gast van Goering, die hem heeft uitgenoodigd voor een jachtpartij. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat ngang van heden de gelegenheid w°rre opengesteld tot denaturatie van. rogge. Naóe bijzonderheden worden per publicatie beken gemaakt. 's-HERTOGENBOSCH, 20 Sept. N.V. Boter®^ Aanvoer 11025 kg. Hoogste prijs 1.41, laagste P 1.37, mlddelprijs 1.39 per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4