De Mariavaart langs de Maas "AKKERTJE ZEE-APOSTOLAAT ONDER SCHOTSE DER STERRE Kerkelijk leven VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1938 Van Limburgs naar Haarlems Maria-Bisschop Een broederschap van het gebed Actie door den zeeman Actie voor den zeeman Een leger van bidders Pater Borromaeus in Indië Groote belangstelling voor zijn reis ZAKELIJKE BELASTING OP HET BEDRIJF Opnieuw afschaffing bepleit VALSCHE RIJWIELMERKEN Een leemte in onze wetgeving Verkeersfonds Bouw van bruggen over de groote rivieren BANGE OOGENBLIKKEN IN EEN AUTO Nachtelijke ontmoeting met een reuzenslang nabij Perboengan Vierde kantonrechter te 's Gravenhage Landbouw-Crisisfonds Raming voordeelig slot 1938 f 4 millioen; voor 1939 f 4Y2 millioen ruim Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Let op 't AKKER-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Onderzeeboot O 19 te water gelaten Zij kan ook dienst doen als mijnenlegger Eenige bijzonderheden Nieuwe instelling op de Marine werf te Amsterdam Mond- en klauwzeer- instituut MOLENAAR'S FABRIEKEN TE WESTZAAN Viering van het gouden jubileum DE K.N.I.L.M. Prins Bernhard in Veenendaal Ook de tweede oefening der Lichte Brigade bijgewoond BURGEMEESTERSVACATURE TE ROTTERDAM Benoeming van mr. L. Einthoven te wachten? Tweede Kamer 18 October bijeen BENOEMINGEN In het bisdom Roermond AUDIËNTIE AARTSBISSCHOP Van 7 tot 9 October zal de „Sterre der Zee" op een gepavoiseerd jacht varen van Maastricht naar Rotterdam. In de stille basiliek van O. L. Vrouw te Maastricht staat Maria's miraculeuze beeltenis; eeuwen lang knielt daar 'n volk en vereert Maria onder den titel: „Sterre der Zee." Te midden van de handelsdrukte staat hooger op langs de Maas een groot, riant huis, dat ook den»naam draagt „Sterre der Zee." Het ligt aan het knooppunt van het land- en zeevaardersleven: het Willems plein te Rotterdam. Het is het katholieke zeemanstehuis. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens heeft er nog niet zoo heel lang geleden de Maas trichtenaren op gewezen: „Uw bidweg moet staan in het teeken van het wereldapostolaat. Daar moet niet alleen bescherming van Maas tricht, maar de redding van de wereld afge beden worden." Op het Willemsplein te Rotterdam komt het katholicisme in contact met de wereldbevol king der zeevaarders: open, wijd en onbegrensd als de zee. Ware deze wereld voor Christus gewonnen, dan was daarmee een macht door de Kerk veroverd, die werkt als een gist op alle nationaliteiten. Maar de zeevaartwereld tot een katholiek bolwerk te maken, daar staan, geen menschenhanden naar, dat moet Gods- Werk worden. En om onfeilbaar zeker deze ge naden over dit onbegonnen werk te verkrijgen, Wendde zich het Apostolaat ter Zee tot Maria, de Sterre der Zee. Is het niet duidelijk, dat Mgr. Lemmens en de havenaalmoezenier van Rotterdam, pater A. van Rixtel S.C.J., elkaar moesten ontmoe ten en tot de conclusie komen: De Sterre der Zee van Maastricht wil haar wereldtaak ver- Vullen in het Apostolaat ter Zee? Daarom hebben de Maastrichtenaren een exacte copie van hun miraculeuze beeltenis doen vervaardigen door hun kunstenaar J. Hack voor het Apostolaat ter Zee in Rot terdam en twee kleinere copieën voor Am sterdam en IJmuiden. Dit beeld zal, zooals wij reeds mededeelden, op den avond van het Rozenkransfeest, 7 Oct., door Z. H. Exc. Mgr. dr. J. Lemmens tijdens een pontificaal Lof, plechtig gewijd worden en daarna fees telijk overgebracht van de basiliek naar de Maas. Een sierlijk jacht zal deze zeevaar ders-madonna naar Rotterdam brengen, waar het ontvangen en door een ander groot Maria-vereerder: Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, in het kapelletje der zeelieden geïnstalleerd wordt. Deze daad is het symbool van Maria's zen ding, als de Sterre der Zee. Zij zal het uit gangspunt worden van een hernieuwde en sterkere katholieke actie, onder, door en voor de zeelieden, een oproep aan alle Maria vereer ders tot een breede en intensieve gebedsactie als ruggestun en bevruchting van de actie, ge voerd door het Apostolaat ter Zee. Want het werk gaat boven menschenkrach- ten. Steeds breeder wordt het terrein, waarop bet Apostolaat werkzaam moet zijn. Reeds 'ang werkt het Apostolaat ter Zee in de Ne- derlandsche havens met hulp van een groot °orps leeken. De heeren bezoeken de schepen van alle na tionaliteiten, waar katholieken aan boord kun- ben zijn, om hen uit te noodigen als vrienden hl de familie ten huze van den zeemansfoyer. De dames bezoeken de zeemansfamilies, zoodat Vader of zoon, blij terugkeerend na zijn moei zaam zwerven over den Oceaan, ook in een koed godsdienstige familie op verhaal kan ko- dien. Ook bezoeken de dames met buitenge woon fijne attentie de vreemde zeelieden, die in ®^n der ziekenhuizen eenzaam liggen rond te 2>en, als aan alle andere bedden de familie een °Pwekkend bezoek komt brengen. Eveneens zorgt de familiekring voor graag gelezen lectuur wat is huiselijker dan dat de zeeman in dezen bring bij een kop koffie de courant in eigen taal kan lezen? En, als hij uitvaart, kan hij ztin boek uit de bibliotheek mee krijgen als ccn beschavenden vriend in eenzame uren. Wat een wonder, dat zóó de priester, de va- ber van de groote familie, volop gelegenheid beeft met den zeeman in contact te komen en zÜn bovennatuurlijk leven te ontplooien of te herstellen! Uit dezen familiekring groeit noodzakelijk ®cn tweede vorm van Katholieke Actie, als de leeman, gewonnen door de bewezen weldaad en ba de ontdekking van 't ideaal, dat den fami- bekring bindt en doet bloeien, datzelfde ideaal: '■de zeeman aan Christus onder de bescherming vdn Maria" tot het zijne maakt. Aan dezen vorm van Katholieke Actie wordt gestalte ge- beven in het „Zeevaardersgilde van de Sterre ber zee." De zeeman zal dan op de eerste plaats dit beaat op zich zelf toepassen en dit is de hiinlmum eisch om te worden opgenomen in 't bilde. Hij zal zichzelf en zijn verloofde, of Vouw en kinderen onder de beschermende straling der Sterre stellen en Haar beeltenis ?b zijn kajuit, of in het vooronder tegen zijn bedwand punaisen. En Maria zal dan zeker bij hem de plaats innemen van zijn afwezige moe- der. Maar dan zal dit ideaal van den familie rang ook wel breeder uit gaan staan en de leeman actief worden om ook de andere zee heden tot Christus te brengen. Dan komt er y1 het gilde een kern van puike katholieke Zeelieden, die door fijne beschaving, doorgron dige geloofskennis en diep doorleefd gebed, de katholieke apostelen worden aan boord van de Schepen. De vorming van deze kernleden zal ^Waar vallen en een geduldproef zijn van de kijde der vormende priesters, maar ze is nood- abelijk! Eens te meer 'n reden om alles te .crwachten van Maria, de smeekende almacht U Haar almachtig Kind. Naast deze actie onder en dóór de zeelie den groeide ook weer spontaan of liever uit Cen nijpende noodzakelijkheid een sociaal- katholieke actievorm vóór de zeelieden en bet is Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen met zÜn klaren werkelijkheidszin, die 't Apos tolaat ter Zee in deze onderneming heeft Aangemoedigd en voortgestuwd. Een gezond godsdienstig leven is in norma le omstandigheden onmogelijk, als er geen echt menschelijk familiaal en sociaal leven aan ten grondslag ligt. Welnu: de sociaal-economische verhoudingen, zooals familieverlof, behuizing aan boord, ontspanningsgelegenheden enz., zijn veelal diep beneden het peil van het mensch- waardige; lijnrecht tegen de katholieke begin selen van rechtvaardigheid en liefde. De zeeman voelt die onrechtvaardigheden zwaar aan, omdat hij geen of weinig afwisseling kent en het hem herhaaldelijk dwars zit. Dit sluit den zeeman af van den priester, tenzij hij voelt, dat die priester hem begrijpt en heel zijn positie zal gebruiken om hem te helpen. De priester dient deze nooden te kennen, hij moet de algemeene beginselen van rechtvaardigheid en liefde specialiseeren op de scheepvaart, hij moet deze beginselen prediken. Hiertoe moest een speciale Katholieke Actie geschapen wor den, die in Rotterdam is ontstaan onder den naam „Studiekring Sterre der Zee". Reeds is als resultaat van dezen studiekring een boek aan het groeien „over den toestand der zee lieden". Dit boek zal de noodklok luiden, maar hopelijk ook een mentaliteit scheppen zoowel bij de burgerbevolking als in de reederskringen, die een saneering van den socialen toestand mogelijk maakt. Zoo alleen kunnen wij weer den katholieken geest doen doordringen in de particuliere scheepvaartondernemingen, in na tionale wetgeving en internationale conventies op dit gebied. Maar wat beteekenen al deze acties zonder Gods genaden? 9 October komt de Sterre der Zee in Rotterdam. Zij zal helpen! Maar tege lijkertijd moeten wij allen tot Maria gaan bidden: uit liefde tot de Kerk en uit liefde tot de zeelieden. Uit sympathie voor het Godsrijk en den zee man wordt in Nederland een gebedsactie be gonnen in de Broederschap „de Sterre der Zee" om de Katholieke Actie onder, door en voor den zeeman te schragen en vruchtbaar te maken. Binnenkort worden de voornaamste statu ten gepubliceerd. Al diegenen, die een ware liefde hebben tot de H. Kerk, al degenen, die Maria de stralende ster van hun leven noemen, al degenen, die in katholieken broederschaps zin een warmegenegenheid koesteren voor den zeeman, kunnen lid worden van deze broeder schap. JAN PONSIOEN S.C.J. Haven-kapelaan De vorige week gaven wij uitvoerige bijzon derheden over de plechtige „Mariavaart" van Maastricht naar Rotterdam. In verband hier mede deelt men ons mede, dat het nog niet vaststaat of de Katholieke ministers bij de plechtige ontvangst van het Mariabeeld te Rotterdam aanwezig zullen zijn. BATAVIA, 23 September. (Aneta). Voorde microfoon van de Bataviaasche Radio Vereeni- ging is de bekende pater Borromaeus de Gree- ve O.F.M., die thans een reis maakt door Ne- derlandsch-Indië, door den heer Kerstens ge ïnterviewd. Pater Borromaeus zette hierin het doel van zijn reis uiteen, waarbij hij zich ook beschik baar stelt voor het spreken in niet-katholieke kringen. Hierdoor is de reeds groote belangstel ling voor deze tournee nog vergroot. Vooruitloopende op de mededeeling in. de millioenennota, dat de regeering op sommige onderdeelen van het belastingstelsel tot ver laging van den belastingdruk wil overgaan, teneinde op deze wijze de anti-sociale werking daarvan weg te nemen, heeft het Verbond van Nederlandsche Werkgevers er bereids opnieuw bij de regeering op aangedrongen, over te gaan tot afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelas ting. Deze belasting werkt, aldus het Verbond, rechtstreeks als een premie op het verleenen van ontslag en als een boete op tewerkstel ling van nieuwe arbeidskrachten. De onder nemer wordt aangeslagen naar het gemiddel de aantal arbeiders in zijn dienst en moet per arbeider een bedrag betalen van ten hoogste 12. Bij plaatselijke verordeningen wordt een en ander nader geregeld. Veelal wordt hierbij een progressief tarief toegepast, volgens het welk de ondernemingen, naar mate zij meer personeel in dienst hebben, niet alleen over een grooter aantal werknemers moeten beta len, maar ook een hooger bedrag per arbeider. Het Verbond acht het duidelijk, dat de grondslagen, waarop deze heffing berust, zich weinig verdragen met ernstige pogingen tot werkloosheidsbestrijding. Deze belasting heeft een anti-sociale werking. Het Verbond acht haar zoowel economisch als sociaal afkeurens waardig; zij treft vooral de arbeidsintensieve bedrijven, die met een groot personeel moeten werken en die toch al zwaarder belast worden dan de kapitaalintensieve bedrijven, in ver band met den grooteren omvang van hun ver plichtingen voor de sociale verzekering. Boven dien werkt zij zeer willekeurig, omdat zij in sommige gemeenten wel, in andere niet wordt geheven. Nu de millioenennota zoowel het rijks- als het gemeente-budget op reëele basis wil plaat sen, acht het Verbond van Nederlandsche Werkgevers het oogenblik gekomen, om deze vlek uit het belastingstelsel definitief te ver wijderen. Naar wij vernemen heeft het voortgezet on derzoek inzake de nagemaakte transfers van de „Magneef'-Rijwielenfabriek te Weesp er toe geleid, dat de Haagsche recherche niet minder dan 120 vervalschte merken in beslag heeft ge nomen. Ook heeft zij twee rijwielen, waaraan valsche transfers bevestigd waren, in handen weten te krijgen, waarvan de herkomst kon worden nagegaan. Voorts heeft het uitgebreid onderzoek aan getoond, dat J. v. B. te Utrecht zich indertijd heeft bezig gehouden met het vervaardigen van valsche rijwielmerken. Nadat de Amster- damsche recherche dit had ontdekt, is v B. hiermede niet voortgegaan. Het opmerkelijke is nu, dat in de Nederlandsche wetgeving een leemte schuilt aldus deelde men ons te be- voegder plaatse mede waardoor het vervaar digen van valsche rijwiel-transfers niet ge straft kan worden. Art. 220 van het Wetboek van Strafrecht zegt n.l.: „Hij, die opzettelijk valsche, vervalschte of wederrechtelijk ver vaardigde zegels, teekenen of merken, of de voorwerpen waaraan zij wederrechtelijk verbon den zijn, gebruikt, verkoopt, te koop aanbiedt, aflevert, ten verkoop in voorraad heeft of bin nen het rijk in Europa invoert, als waren die zegels, teekenen of merken echt en onvervalscht en niet wederrechtelijk vervaardigd of weder rechtelijk aan de voorwerpen verbonden, wordt gestraft met dezelfde straffen als in de artt. 216—219 zijn bepaald, naar de daar gemaakte onderscheidingen." Hieruit blijkt dus duidelijk, dat alle hande lingen met valsche merken wél strafbaar zijn gesteld, maar de vervaardiging niet. Waar echter degene, die valsche merken ver vaardigd heeft, deze toch onvermijdelijk ook te eeniger tijd zal moeten afleveren, zou aldus onze deskundige zegsman wellicht op dien grond alsnog kunnen worden opgetreden, aan de hand van het bepaalde in art. 220 W.v.S.. tegen dengene die verklaard heeft, valsche transfers te hebben vervaardigd. Uit den toelichtenden staat tot de begrooting van het Verkeersfonds blijkt nog, dat uit het op den kapitaalsdienst uitgetrokken bedrag voor den bouw van bruggen over de groote rivieren o.a. zal worden besteed: 3 millioen gulden voor de vaste oeververbinding te Rotterdam; 1 mil lioen gulden voor den tunnel te Velsen, f 170.000 voor de brug over de Oude Maas te Dordrecht, f 660.000 voor de brug over de Noord te Hen- drik-Ido-Ambacht, f 750.000 voor de brug over de Boven-Merwede te Gorinchem en f 450.000 voor de brug over den Hollandschen IJssel te Krimpen. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat het noodig wordt geoordeeld, de veerverbindfng over het Zype tusschen Anna Jacoba en Zijpe zoo danig te verbeteren, dat het geregeld overzetten van automobielen verzekerd kan worden geacht. De Deli Courant vertelt een avontuurlijken autorit van de heeren Ruytenschild en Berger van de onderneming Bah Djambi. Teen men voor half twee 's nachts Perboen gan was gepasseerd, zag men aan den kant van den weg, ter hoogte van de moerassen, een groot donker kluwen liggen. Men reed langzaam, en toen het kluwen was gepasseerd, zag men het zich ontrollen en over den v.'cg kruipen. Het bleek een heel groote slang te zijn, die op de loer lag. Het beest lag schuins over den weg, het was langer dan de weg breed is. De heer Berger was zoo verstandig om uit den auto een gesloten wagen te stappen en op de slang af te gaan. Twee schoten werden op het beest gelost, doch schenen het niet te hebben geraakt. Het beest richtte zijn kop weer op den weg. De heer Berger vond het toen het beste maar weer in den auto te stappen. Intusschen wilde het dier voor den tweeden keer den weg, thans in tegengestelde richting dan den eersten keer, oversteken. Dit zag de heer Berger en hij zette den auto op achteruit. Een oogenblik later was het voor de inzittenden alsof de wagen over een balk reed. Toen de auto over de slang was gereden, richtte het beest zich op, waar bij men den kop te zien kreeg, welke zoo groot was .als een klapper. Nu reed de auto vooruit en voor de tweede maal werd over de slang gereden. Het scheen, dat de auto ritjes over zijn lichaam het beest niet deer den, want na de tweede kennismaking met den auto gleed de slang in de moerassen weg. Een kleine honderd meter verder ontmoette de auto een fietser, die met zijn vrouw op den bagagedrager naar Perboengan reed. Volgens den heer Berger de inzittenden in den auto bevestigden dit was de slang zeker 7 y, meter lang. H.V.A.-employé's, vooral die op de nieuwe ontginningen werken, ontmoeten op hun weg dikw'ijls slangen. Een slang van 4meter, dat is een kleintje, dat met rust gelaten wordt, doch een van zes meter is de moeite van het vangen waard. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen der regeering te 's Gravenhage een vierden kan tonrechter te benoemen. „Deze rose hoed staat prachtig bij Uw bleeke teint, mevrouw „Ik ben heelemaal niet bleek, maar geschrokken van de prijs is de kleur verschoten! Aan de Memorie van Toelichting is het vol gende ontleend: De marktprijzen van de crisisproducten zijn thans nog allerminst gestabiliseerd en de toe komst blijft zeer vele onzekerheden bieden. Aan de vereenvoudiging der crisismaatregelen acht de minister groote voordeelen verbonden en zijn streven blijft er op gericht deze, waar mogelijk, door te voeren, ook ten einde de aan den handel opgelegde belemmeringen zooveel mogelijk te verminderen. De prijsdaling van tal van producten geduren de den laatsten tijd doet verwachten, dat de crisismaatregelen voorloopig nog niet gemist zul len enkunnen worden. Integendeel, blijft deze beweging aanhouden, dan zullen wellicht hef- fingsverhoogingen en wederinvoering van steun maatregelen tot het onvermijdelijke gaan be- hooren. De daling van de zetmeelprijzen maakte het reeds noodzakelijk de zetmeelheffing te verhoo- gen, terwijl in verband met de slechte vlasprij- zen voor den oogst 1938 bereids een nieuwe steunregeling is ingevoerd. De minister blijft er naar streven de over name van verschillende regelingen door de be- drijfsgenooten te bevorderen. De regeling voor de consumptiemelk door de bedrijfsgenooten in het z.g. wettelijk gebied, zoomede in verschillen de andere streken des lands, heeft sedertdien haar beslag gekregen, terwijl over de andere genoemde regelingen overleg met de betrok ken organisatie gevoerd wordt. Het voordeelig slot van den gewonen dienst 1938, dat aanvankelijk op 2.000.000 geraamd was, wordt voornamelijk als gevolg van de gunstige uitkomsten van 1937 thans op 4.000.000 geraamd, hetgeen ook in 't on derhavige ontwerp is opgenomen. Het voor deelig slot van den dienst 1939 wordt op ƒ4.598.000 geraamd. De minister is van meening, dat het met het cog op de onzekere positie en de dalende ten- denz van de prijzen noodzakelijk is een derge- Donderdagmiddag even over 4 uur is van een der hellingen van de Machinefabriek en Scheepswerf Wilton-Feijenoord te Schie dam te water gelaten de voor de Konink lijke Nederlandsche Marine daar gebouwde onderzeeboot O 19, die tevens dienst kan doen als mijnenlegger. Er was voor deze plechtigheid bijzonder veel belangstelling. Wij merkten onder de aanwe zigen o.m. op vice-admiraal A. Vos, hoofd van de afdeeling materiaal zeemacht bij het depar tement van Defensie, mr, dr. F. L. K. van Haa- ren, burgemeester van Schiedam, kapitein ter zee titulair D. J. baron van Lynden, chef van het bureau torpedo- en mijnenmateriaal, kolonel D. W. Kwak, chef van het bureau stoomvaart dienst, hoofdingenieur G. 't Hooft, chef van het bureau scheepvaart, ir. W. F. Pot, chef van het bureau electriciteit van het departement van Defensie, hoofdingenieur van de Marine G. de Rooy, kolonel H. F. M. A. von Frytag Drabbe, inspecteur van het korps mariniers en overste F. Lugt, commandant van de afdeeling Rotter dam van dat corps, kapitein ter zee J. H. van den Berg, commandant van den onderzeedienst te Den Helder en schout bij nacht b.d. J. Bosma. Tevens waren aanwezig de aangewezen com mandant van de te water gelaten onderzeeboot, luitenant ter zee le klasse K. van Dongen en diens echtgenoote mevrouw A. Th. M. van Don genRuth, die de doopplechtigheid zou ver richten. Het was even over Vier uur, toen mevrouw Van Dongen het oranje-lint doorknipte, waar door de gebruikelijke flesch champagne tegen de scheepshuls in scherven sloeg en reeds terwijl zij zeide: „O 19, ik vertrouw u toe aan uw ele ment", begon de onderzeeboot te glijden. Al snel ler gleed de boot van de helling, waarop zij gebouwd was, af en onder luid gejuich van de vele aanwezigen en het geloei der sirenes en fluiten der in den omtrek liggende schepen gleed de nieuwste aanwinst der Nederlandsche Ma rine in haar element. Na de plechtigheid werd den genoodigden in het directiegebouw een thee aangeboden. De O 19 is een zeer bijzonder schip, omdat het van een geheel nieuw type is, waaraan de nieuwste vindingen zijn toegepast, zoodat men de boot ongetwijfeld kan beschouwen als een der beste, die de wereldzeeën zal bevaren. Nieuw is b.v., dat de O 19 kan optreden als mijnenlegger. Een Installatie is n.l. aangebracht, waardoor de boot, onder water varend, mijnen kan leggen. Daartoe kan een mijnenlading van 40 stuks worden meegevoerd. Voorts valt op de zeer sterke machine-installatie, gebouwd dooi de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen, die de boot boven water een snelheid geeft van circa 20 mijl per uur. Voor het onder water varen zijn twee electro-motoren gebouwd door de firma Smit en Co. te Slikkerveer, die een snel heid van circa 9 mijl per uur toestaan. De lengte over alles bedraagt 81 Meter; de water verplaatsing boven water is 970 ton, terwijl de duikdiepte 100 Meter bedraagt. De bewapening- bestaat uit 8 torpedo-lan- ceerbuizen voor 53 c.M.-torpedo's. Aan dek staan een kanon van 8.8 c.M. en 2 mitrailleurs van 40 m.m. In November zullen de technische proeftoch ten van het schip beginnen. Binnen zes maan den hoopt men de O 19 in dienst te kunnen stellen. Het zusterschip van de 019, de 020, zal over eenige maanden te water worden gelaten, waarna belde booten, naar Indië zullen ver trekken. Naar wij vernemen zal het Veeartsenij- kundig Instituut, dat gevestigd is in eenige lokaliteiten van de Rijksseruminrichting aan de Prof. Poelslaan te Rotterdam, bin nenkort worden verplaatst naar de terrei nen van de voormalige Rijks-marinewerf te Amsterdam. Reeds geruimen tijd werd gezocht naar een betere huisvesting van dit instituut, dat tevens een belangrijke uitbreiding diende te onder gaan om het ook geschikt te maken voor het doen van proefnemingen met grootere dieren. Het huidige laboratorium maakte het zeer moei lijk om ziektegevallen waarmede geëxperimen teerd werd, voldoende te localiseeren en het is zelfs reeds voorgekomen dat daardoor besmet tingen werden overgebracht op ander in het gebouw verzorgd kleinvee. De uitbreiding, welke het instituut zal ondergaan, zal tevens dienstbaar worden gemaakt om de laboratoria in te richten voor het onderzoek naar het zoo gevreesde mond- en klauwzeer, welke ziekte jaarlijks talrijke slachtoffers maakt en onder onzen vaderlandschen veestapel groote schade veroorzaakt, In verband hiermede zal de naam van het instituut worden gewijzigd in Mond- en Klauwzeer-instituut. De gebouwen, waarin deze instelling zal wor den ondergebracht, maken deel uit van de be staande gebouwen op de Marinewerf te Am sterdam en daardoor kunnen de kosten van de verplaatsing dan ook betrekkelijk laag zijn. De werkzaamheden zullen door het Rijk worden uitgevoerd met steun van het werkfonds. De kosten worden geraamd op f 190.000. Daar op dezelfde terreinen ook de nieuwe la boratoria van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart zullen komen, zal de Amsterdamsche Marinewerf een centrum van zeer belangrijke laboratoria worden. lijke reserve van ca. ƒ4.500.000 ter beschikking te houden. De geheele dienst van het fonds sluit met eer nadeelig saldo van 382.000, bestaande uit eer, voordeelig slot van den gewonen dienst van 4598.000 en een nadeelig slot van den kapi- taaldienst van ƒ4.980.000. Wijl familieomstandigheden niet toelieten aan het jubileum van Molenaars meelfabrieken te Westzaan een feestelijk karakter te geven, is Donderdag het 50-jarig bestaan in intiemen kring gevierd. Te dien einde had in het kantoorgebouw een samenkomst plaats van de directie met het vol tallig personeel. Na een woord van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van de overleden leden der directie en van verschillende mede werkers, heeft de directeur de heer K. Swart Gz. een overzicht van de ontwikkeling van het bedrijf gegeven gedurende de 50 jaar van zijn bestaan. Wat de leiding van de zaak betreft voor de naaste toekomst deelde de heer Swart mede, dat tot directeuren zijn benoemd de heeren Ir. P. Molenaar Mz. en J. J. Swart, terwijl spreker zelf de benoeming had ontvangen tot president-di recteur. Voorts verrastte de spreker de leden van het personeel met de mededeling, dat allen als feestgave een geschenk onder enveloppe zouden ontvangen. De heer G. Espeet bood hierop namens de gezamenlijke aandeelhouders een schrijfbureau aan. Hierop hebben de beide jonge directeuren, die de derde generatie MolenaarSwarts uitmaken, het woord gevoerd. Ten slotte heeft de chef, de heer J. Bergers, namens 't personeel hartelijke woorden van ge- lukwensch gesproken en namens allen aan de directie een gebrandschilderd raam aangeboden ter plaatsing in het nieuw te bouwen kantoor. Het raam, dat ontworpen is door den schilder W. Klerk van Westzaan, geeft een voorstelling van het verleden, uitgebeeld door den molen „de Duinmeijer", waarin het bedrijf begonnen is, een kind dat met Molenaar's Kindermeel wordt gevoed en de fabriek in de tegenwoordige gedaante. In de Donderdag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Koninklijke Nederlandsch-Indische Lucht vaart Maatschappij werden de balans en verlies- en winstrekening over het jaar 1937 goedge keurd. De volgens rooster aftredende leden van den raad van commissarissen, de heeren A. F. Bron sing, Herbert Cremer en P. W. Janssen, werden als zoodanig herkozen. De heer J. D. Brand legde in verband met zijn aftreden als directeur der Koninklijke Pa- ketvaart Maatschappij zijn mandaat als com missaris neer, terwijl in diens plaats werd be noemd de heer J. W. B. Everts, directeur der Koninklijke Paketvaart Maatschappij. Het vol gens rooster aftredende lid van den raad van bestuur, de heer E. Enthoven, werd als zoo danig herkozen. In de vacature van bestuurslid, ontstaan door het overlijden van het lid van den raad van bestuur, den heer J. M. Telders, werd benoemd dr. ir. J. A. Ringers, oud-directeur-generaal van den Rijkswaterstaat thans directeur der Nederlandsch-Indische Spoorweg Maatschappij. Z.K.H. Prins Bernhard is ook heden bij de tweede oefening van de Lichte Brigade te Vee nendaal aanwezig geweest, welke vanmorgen om elf uur begon en tot Zaterdagmiddag twaalf urn- duurt. De Prins was wederom vergezeld van zijn ad judant, kapitein De Roo van Alderwerelt, en vertoefde onder groot enthousiasme van de in woners van Veenendaal enkele oogenblikken bij den commandopost van het tweede bataljon van het 34ste Regiment Infanterie. Dit bataljon is ingedeeld bij de roode partij en heeft de op dracht om de blauwe partij aan te vallen. De Prins begaf zich naar het punt, waar het treffen zal plaats vinden. In verband met de vacature van burgemees ter van Rotterdam, ontstaan door het overlij den van Mr. Droogleever Fortuyn, worden in de Maasstad enkele namen genoemd van per sonen, die voor dit ambt in aanmerking zou den komen. Zoo hoorden wij o.m. de namen van den burgemeester van Batavia, Mr. Voorneman en van den burgemeester van Enschede, den heer J. G. Rückert. Bevestiging dezer geruch ten was uiteraard niet te krijgen, doch wij meenen te mogen aannemen, dat voor de be noeming ernstig in aanmerking zou komen de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, mr. L. Einthoven. Bevestiging van dit bericht kon den wij evenmin verkrijgen. De Tweede Kamer is thans in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 Oc tober om 1 uur. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bis schop van Roermond, heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de Weleerw. Heeren: H. H. Willemsen als pas toor te Buggenum; P. J. H. Frenken als pastoor te Bunde; M. W. H. Roebroeck als pastoor te Schimmert; H. J. H. Steinbusch als pastoor te Wylre en heeft benoemd tot pastoor te: Buggenum, den Weleerw. Heer H. L. J. Mooren; Bun- de, den Weleerw. Heer M. G. H. Stassen; Griendtsveen, den Weleerw. Heer W. H. M. Janssen; Posterholt, den Weleerw. Heer M. A. H. Durlinger; Ransdaal, den Weleerw. Heer F. W. C. H. Kremer; Schimmert, den Weleerw. Heer A. H. E. Lemmens; Schulder, den Wel eerw. Heer J. H. Ramaekers; Siebengewald, den Weleerw. Heer V. E. J. Asselbergs; Wylre, den Weleerw. Heer J. J. Schulpen; tot rector te: Grubbenvorst (Ursulinen) dén Weleerw. Heer H. G. M. J. Janssen; Heerleh (Broeders v. d. H. Jozef) den Weleerw. Heer H. J. M. Krijn; Heibloem, den Weleerw. Heer W. M. A. Hillebrandt; Koningslust, den Weleerw. Heer M. J. F. Arts; Roermond, (O. L. Vr. Mun sterkerk) den Weleerw. Heer A. M. G. Delsing; Schinnen, (Klooster Immaculata Conceptio) den Weleerw. Heer R. J. A. Geurts; Steyl, (St. Jo- sephklooster) den Weleerw. Heer Th. E. Absil; Stokershorst, den Weleerw. Heer A. H. Adams (priester van het Seminarie)Venlo, (Mgr. Mutsaersoord) den Weleerw. Heer J. J. A. Huys- mans (priester van het Seminarie)Venlo, (Zie kenhuis) den Weleerw. Heer W. L. A. Wage- mans; tot conrector te Sittard, (Ziekenhuis) den Weleerw. Heer W. J. Ritten; tot hulp-aalmoezenier van Sociale Werken te Venlo, den Weleerwr Heer P. A. H. Loonen; tot Ieeraar te Maasricht, R. K. Gymnasium den Weleerw. Heer Drs. R. Salomons; Roermond, Bissch. Kweekschool, den Weleerw. Heer A. C. C. Verheggen (priester van het Seminarie; tot kapelaan te: Brunssum, den Weleerw. Heer V. Debets; Grathem, den Weleerw. Heer C. A. J. in t Ven; Heerlerbaan, den Weleerw. Heer J. J. Sohl; Herkenbosch, den Weleerw. Heer M. A. P. E. v. d. Bosch; Lottum, den Weleerw. Heer M. J. P. v. Lierop; Lutterade, den Wel eerw. Heer G. H. van Helden; Maasbree, den Weleerw. Heer L. M. A. Versterren; Meerssen, den Weleerw. Heer J. J. H. Voncken; Munster- geleen, den Weleerw. Heer W. J. H. Schulpen; Oud-Vroenhoven, den Weleerw. Heer W. A. Wolf; Roermond, Kathedraal, den Weleerw. Heer P. P. M. J. Geraets; Spekhblzerheide, den Weleerw. Heer H. J. Wetzeler; Tegelen, H. Hart, den Welieerw. Heer G. A. J. Cremers; Tegelen, H. Hart, den Weleerw. Heer G. H. H. Herm- kens; Venlo, O. L. Vr. den Weleerw. Heer L. H. L, Rutten; Weert, H. Mart., den Weleerw. Heer F. J. M. Neuss; Weert, H. Jos., den Wel eerw. Heer W. J. G. Coenen; Amby, den Wel eerw. Heer P. F. M. A. H. v. d. Broek; Bergen, den Weleerw. Heer A. A. R. H. Corbey; Heyen, den Weleerw. Heer F. J. v. d. Haghen; Horn, den weleerw. Heer H. L. J. Janssen; Horst, den Weleerw. Heer A. J. H. Geurts; Hulsberg, den Weleerw. Heer J. L. M. de Saive; Leunen, den Weleerw. Heer Th. W. J. Driessen; Leveroy, den Weleerw. Heer H. C. A. Verheggen; Limmel, den Weleerw. Heer L. M. J. H. Claessens; Linden- heuvel, den Weleerw. Heer H. R. Mains; Neder- weert, den Weleerw. Heer J. W. H. Janssens; Nuth; den Weleerw. Heer J. J. Clerx; Otter- sum, den Weleerw. Heer P. R. E. J. Miedema; Roermond, H. Hart, den Weleerw. Heer P. J. J. Pennings; Schinveld, den Weleerw. Heer M. H. J. A. Schrijnemakers; Valkenburg, den Wel eerw. Heer w. B. j. Horsmans; Vijlen, den Wel eerw. Heer H. J. Nobis; tot assistent te: Heerlen, Mgr. Savelberghuis, den Weleerw. Heer J. Th. M. H. Abels; Heer len, Ziekenhuis, den Weleerw. Heer J. R. Roth- krans; Mook, den Weleerw. Heer M. G. A. Lit- jens. De laatste twintig priesters van het Se minarie; tot aalmoezenier der werklooze arbeiders Limburg: den Weleerw. Heer K. W. H. A. Roncken, aalmoezenier te Venlo; tot geestelijk leider der R. K. Onderwijzers in Limburg: den Weleerw. Heer F. H. Mans, rec tor te Heythuysen. Zijne Hoogwaardige Excellentie, de Aarts bisschop van Utrecht, zal de volgende week alleen Maandag en Donderdag audiëntie ver leenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 13