Generaal Sirovy vormt een nieuw kabinet De bespreking te Godesberg Versterking van onze vloot KALMTE HEERSCHT TE PRAAG Bezetting van het Sudetengebied DE EISCHEN DER POLEN EN HONGA REN MEDEDEELINGEN IN DE DEFENSIEBEGROOTING De orkaan in de Ver. Staten Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE» NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 2IVi ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 23 SEPT. 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21393 Naar verluidt zullen de Slowaak- sche partijleiders aan de regeering deelnemen Krofta blijft minister van Buitenl. Zaken Weer een radio-oproep der regeering Engelscïie vrouwen vertrekken ▼ar:*#* ij Het Weer hui De Duitsche troepen zouden reeds heden binnentrekken MINISTER VAN BUUREN MET VERLOF an Tsjechische zoowel als van Poolsche en Hongaarsche zijde worden troepen naar de grens gedirigeerd Verklaring van lord Winterton Meer dan drie uur confereerden Hitler en Chamberlain in hotel Dreesen Heden voortzetting der onderhandelingen Reeds meer dan 300 dooden Uitbreiding der marine hier te lande zoowel als in Indië is noodzakelijk Aanbouw vervangenden kruiser Zeemacht Ook Indië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek PRAAG, 22 Sept. (Reuter). Generaal Sirovy, inspecteur-generaal van het leger, heeft de opdracht tot het vormen eener nieuwe regeering aanvaard, en is er volgens latere be richten in geslaagd een nieuw kabinet samen te stellen. De. samenstelling der nieuwe Tsjecho-Slo- Waaksche regeering luidt als volgt: Minister-president en Oorlog: Generaal Sirovy. Financiën: Kallfuss. Buitenlandsche Zaken: Krofta. Binnenlandsche Zaken: Cerny. Volksgezondheid; Dr. MendI, hoogleeraar aan üe medische faculteit te Praag. Ministers zonder portefeuille zijn; Vavreka, minister van propaganda in het afgetreden kabinet, Zenkei, burgemeester van Praag, en Boekowsky. Te Praag is het kalm. De ministercrisis had een normaal verloop. Voortdurend werden door Öe radio mededeelingen gedaan. De bevolking werd aangeraden de kalmte te bewaren, welke zij tot nu toe heeft betoond. Bij de betoogingen heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Nergens werd de orde Verstoord. De in het buitenland verspreide berichten over een communistische omwenteling zijn van allen grond ontbloot. Vanmiddag heeft generaal Sirovy wederom een toespraak gehouden tot de menigte, waarin bij verklaarde „Het leger staat vastberaden, de grenzen wor sen streng bewaakt en de natie kan zich op baar leger verlaten." De mogelijkheid bestaat, dat drie militairen bf de regeering zullen worden opgenomen, welke öan in feite een verkapte militaire dictatuur Sou worden. Tijdens de radiotoespraak van den burge meester van Praag, Zenkei, zeide deze: „Wij rijn in dit moeilijk oogenblik verlaten, wij moe ien ook niet nog elkander in den steek laten. IVij zullen krachtig zijn, wanneer wij onzen vÜanden geen enkel voorwendsel verschaffen °m te beweren, dat ons volk verdeeld is." De radio-omroep heeft vanmiddag om half één een oproep verspreid waarin wordt ver klaard: De nieuwe taken, die op ons worden Belegd, eischen, dat de natie wordt vertegen woordigd bij de onderhandelingen, die geopend Sullen worden door haar meest bekwame poli tieke vertegenwoordigers en ambtenaren. De regeering der republiek, aan welke de Plicht werd opgelegd zich te onderwerpen aan een „dictaat" der Westersche mogendheden, beeft reeds gisteren besloten haar ontslag aan te bieden aan President Benesj. De regeering beeft dit besluit genomen, wetende, dat het op bit oogenblik van groote Europeesche spanning hoodig is, dat onze natie haar krachten con centreert om haar groote traditie voort te zet ten. Daarom vraagt de demissionnaire regeering, bat een nieuw kabinet zal worden samengesteld bit vertegenwoordigers van alle elementen der batie, zoomede uit erkende deskundigen, die in staat zijn den staat te consolideeren in de ern-, Stige crisis van Midden-Europa. Tevens werd een oproep gericht tot de leiders ber Sokols in de meeste Boheemsche districten °m zich in de verschillende localiteiten te ver zamelen, waar orders zullen worden gegeven °Ver de leiding en de organisatie. De vertegenwoordigers der Slowaaksche volkspartij zijn met spoed van Bratislawa naar Praag vertrokken, waar zij des mid dags op het bureau van den Minister- President ontvangen werden. In gezagheb bende kringen wordt verklaard, dat uit de laatste verklaringen der Slowaaksche partij leiders blijkt, dat zij aan de regeering zullen deelnemen. Te Praag wordt verklaard, dat de berichten, welke melding maken van machtsoverneming door Sudeten-Duitschers binnen de taalgrens onjuist zijn. Men maakt slechts melding van eenige in cidenten te Bozidaz, waar Sudeten-Duitschers het douanekantoor hebben bezet en te Eger, waar zij het postkantoor hebben bezet en het Tsjechische personeel hebben verjaagd. Eenige soortgelijke gevallen hebben zich voorgedaan in andere plaatsen, doch de Tsjecho-Slowaak- sche autoriteiten in het Sudeten-Duitsche ge bied verklaren den toestand geheel meester te zijn. Een speciale correspondent van Reuter meldt uit Eger, dat de Tsjechen zonder bloedvergie ten het land van Eger hebben ontruimd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt echter uit Schoemberg, dat het bij Liebenau gistermiddag tot een ernstigen strijd is gekomen tusschen Tsjechische soldaten en gendarmen en Sude ten-Duitschers. Bij dit gevecht werden twintig personen door schoten gewond. Aan beide zijden zijn dooden gevallen. Een gewonde Tsjech is door de Sudeten-Duitschers naar een ziekenhuis overgebracht. Te 15 uur is de volgende radio-oproep uit gevaardigd: „De crisis, waarin wij ons bevin den, is begonnen met druk van buiten. Die druk woog onmiddellijk zwaar, vooral op de rand gebieden van onzen staat. Op het staatsgebied zijn de staatsorganen den toestand meester. Het staatsgezag zal volkomen gehandhaafd worden. Overal, waar opstandelingen administratieve gebouwen, postkantoren en douane-kantoren bezet hebben, zijn zij of worden zij verwijderd." De oproep waarschuwt de bevolking verdei tegen valsche berichten in het buitenland. „Wij vestigen uw aandacht op deze elementen van buitenlandsche propaganda en verzoeken u al degenen, die onrustverwekkende berichten ver spreiden, aan te geven." Ten slotte werd tegengesproken, dat Marien- bad door buitenlandsche elementen bezet zou zijn. Uit Engeland is een vliegtuig naar Praag gezonden, waarmede de vrouwen van de ambtenaren der Britsche legatie naar Lon den zullen vertrekken. Het hotel op den Petersberg tegenover Godesberg aan den Rijn gelegen, waar Chamberlain gedurende zijn besprekingen met Hitier verblijf houdt VERWACHTING: Matige tot krachtigen, Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, aanvankelijk nevelig tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. VERDERE VOORUITZICHTENOnzeker. |f 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind Donderdagavond te 20.35 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". Onze Parijsche correspondent seint ons Don derdagavond: Naar verluidt, zullen morgen, Vrijdag, de Duit sche troepen over een diepte van 14 K.M. het Sudeten-Duitsche gebied bezetten. Dit besluit is te Godesberg genomen in overeenstemming met de Britsche regeering. De Tsjechische auto riteiten zouden reeds het gebied verlaten heb ben. Hierna zal worden overgegaan tot uitwis seling van bevolking in de gemengde gebieden. Naar wij vernemen is de minister van Water staat voor eenige weken met verlof naar het buitenland vertrokken. Nabij Menard in Texas heeft een meteoor steen de aarde geraakt en een diep gat in den grond geboord Warschau, 22 Sept. (Pat) De „Kurjer °ranny" dringt aan op volledige oplossing van ;§t geheele Tsjecho- Slowaaksche vraagstuk, §hcler welke, zegt het blad, de vrede in dit eri van Europa niet kan worden verzekerd. Sehalve de Duitsche eischen moeten ook alle §l'Zoeken van Polen en Hongarije worden in- Srifilligd, anders zullen Polen en Hongarije den slecho-Slbwaakschen staat geen waarborg ver enen. Dit een inspectie aan de grens van Tsje- cho-Slowakije en Hongarije en uit gesprek en met de bewoners van de grensdistricten kan worden opgemaakt, dat de Tsjechen de Öoor Hongarije opgeëischte gebieden niet Zbnder strijd zullen afstaan. Aan de Tsjechi- Sche zijde van de grens heerscht een groote Militaire bedrijvigheid. treinen vervoeren yeel materiaal. Des nachts wordt het geronk van vliegtuigen verno men, welke, naar de autoriteiten verklaren, een nieuwen grensweg fotografeeren. Onder de be volking heerscht groote ongerustheid, en de spanning wordt verhoogd door het feit, dat vele gezinnen over twee landen verdeeld zijn, de ouders b.v. in Tsjecho Slowakije wonen en de volwassen zoons eenige kilometers verder, doch in Hongarije. De Hongaarsche grensverdediging trekt niet zoo sterk de aandacht, hoewel ook op .Hongaarsch gebied troepenbewegingen plaats vinden. Naar uit Teschen in Polen wordt gemeld, zijn verscheidene eenheden van het Poolsche leger, in het bijzonder artillerie, naar de grens gedirigeerd. Volgens betrouwbare schattingen zouden ten minste twee divi sies aan de Poolsch-Tsjechisehe grens gecon centreerd zijn. Het gewone garnizoen van Teschen bestaat uit een regiment infanterie. De Poolsch-Tsjechische stad Teschen wordt door de rivier de Olza en de grens, waarvan Polen herziening vraagt, in tweeën gedeeld. Sedert Tsjecho Slowakije de Fransch-Britsche voorstellen heeft aanvaard en heeft toegestemd in de cessie van het Sudetenland aan Duitsch- land is de opwinding grooter geworden, te meer daar het gemeentebestuur van het Poolsche stadsdeel sinds gisteren oproepen tot de bevol king richt, waarin deze wordt uitgenoodigd zich gereed te houden om verscheiden eenheden van het Poolsche leger, die van de manoeuvres terug- keeren, te begroeten. De aankomst dezer troepenafdeelingen was eerst op gisteravond vastgesteld en vervolgens op vanmiddag. Zij is echter uitgesteld tot mor gen. Het gerucht gaat, dat niet alle eenheden be- hooren tot het plaatselijke garnizoen van Teschen. Dit geeft aanleiding tot tal van ver onderstellingen. Vanochtend om elf uur is een regiment In fanterie van Teschen op het Poolsche station aangekomen. Het zal echter pas morgenoch tend worden ontvangen. Tal van organisatles-oud-strijders, de ver- eenigii.g van insurgenten uit Opper-Siliezië, de oud-strijders uit het Foolsche en Fransche leger enz., allen in uniform, wachten sinds gisteren op het rijkelijk versierde marktplein op de aankomst der Poolsche regimenten. Reuter meldt uit Londen, dat Lord Winter ton, de kanselier van het graafschap Lancaster, sprekende te Horsham, heeft gezegd, dat het ongelukkig is dat sinds het bezoek van den premier aan Duitschland twee aan Tsjecho- Slowakije grenzende landen en een groot deel der Duitsche pers voorstellen hebben ingediend, welke ver uitgaan boven en niets te doen heb ben met de Sudeten-Duitsche kwestie. Winterton vervolgde: Deze landen en de bla den moeten zich niets wijsmaken. Er is geen enkele grond voor het geloof, dat de Britsche regeering in eenig opzicht deze voorstellen zou begunstigen, GODESBERG, 22 September (D. N. B.) Minister-President Chamberlain is met zijn medewerkers en in gezelschap van den chef van het protocol, Von Doernberg, te 16 uur in hotel Dreesen aangekomen. De Fuehrer ontving zijn gast aan den in gang van het hotel en leidde hem naar de op de eerste verdieping gelegen conferentiekamer. Daarna werden de op den Obersalzberg begon nen besprekingen tusschen Hitler en Chamber lain hervat. Naar vernomen wordt, waren aanvankelijk bij het onderhoud tusschen Hitler en Chamberlain slechts tegenwoordig dr. Schmidt van het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken en legatiesecretaris Kirkpatrik van de Britsche ambassade te Berlijn, resp. als tolk en voor het opnemen van het protocol. Tegen 18.30 uur begaven Chamberlain en Hitier zich naar een beneden gelegen spreek kamer, waar het onderhoud werd voortgezet in tegenwoordigheid van minister Van Ribbentrop. Buiten het hotel, dat in een ruimen kring is afgezet, stonden duizenden te wachten, Na drie uur en een kwartier waren de besprekingen van dezen dag ge ëindigd. Het was toen ongeveer 19.15 uur. Chamberlain keerde hier op naar den Petersberg terug in ge zelschap van den chef van het pro tocol. Hitler nam in de hal afscheid van zijn gast, terwijl Von Ribbentrop den Britschen Minister- President tot diens auto begeleidde. Toen de de auto vertrok, werd door de S.S.-mannen een roffel geslagen. De besprekingen tusschen Chamberlain en Hitier worden morgen voortgezet. De toegang tot hotel Dreesen is ten strengste verboden, zelfs voor de Duitsche en de inter nationale pers. Deze regeling doet het vermoeden rijzen, dat de beide staatslieden eerst tot overeenstemming willen geraken over de beginselen van hun actie en daarna de zorg voor de uitwerking der be sluiten aan hun deskundigen willen overlaten. In Duitsche kringen geeft men algemeen toe, dat de onderhandelingen morgen ge sloten kunnen worden. NEW YORK, 22 Sept. (Havas) Ten ge volge van den orkaan zijn, voor zoover thans bekend meer dan 300 personen ge dood en eenige duizenden gewond. Zeven honderd visscherschepen en vele andere vaartuigen zijn gezonken. Eenige honderden huizen zijn weggevaagd. Vijfentwintighon derd man en honderd kustwachten zijn ge mobiliseerd om hulpposten in te richten. De schade, in de staten New York, Connec ticut, Massaehussets, Rhode Island, New Hamp shire, Vermont, door den orkaan aangericht, wordt op verscheidene millioenen dollars geschat. Men kan nog niet nauwkeurig zeggen hoeveel menschen gewond zijn en hoeveel personen dak loos zijn geworden. Buiten de politie en de mi litairen zijn duizenden menschen gemobiliseerd voor het reddingswerk. De orkaan heeft zijn weg vervolgd naar Canada, waar aanzienlijke scha de wordt gemeld uit de provincies Ontario en Quebec. Door overstroomingen staat een groot gebied in de dalen van Connecticut en Hudson onder water, Aan de Memorie van Toelichting tot de Defensiebegrooting is het vol gende ontleend: De begrooting van den gewonen dienst 1939 wordt aangeboden met een eindcijfer, dat f 24.498.932 hoo- ger is dan dat van het dienstjaar 1 938. Ter verklaring van deze verhooging wordt het volgende aangeteekend: Zooals nader uiteengezet in de Memorie van Toelichting, behoorende bij het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet, beloopen de uitgaven, welke uit de maatregelen betref fende de vergrooting van het contingent en de verlenging van den eersten oefeningstij d voort vloeien, een bedrag van rond f 17.5 millioen. Voorts is in het kader van het aanbouwplan voor de zeemacht jaarlijks gemiddeld een be drag van 1.5 millioen meer benoodigd dan op de begrooting voor 1938 voor dit doel was uit getrokken, terwijl de kosten voor exploitatie e.d. van de weermacht naar schatting uiteinde lijk met rond f 15.8 millioen zullen stijgen. De invoering van een nieuwe kostenverdeeling voor de zeemacht, voor zoover niet in de De fensiebegrooting 1938 tot uitdrukking gebracht zal naar raming jaarlijks bovendien nog een hoogere uitgave vorderen van gemiddeld pl.m. een half millioen. De stijging van het eindcijfer van den ge- vronen dienst 1939 is ruimschoots gebleven be neden het totaal van de hierboven genoemde bedragen, hetgeen een gevolg is van de omstan digheid, dat de uiteindelijke stijging der ex ploitatie-uitgaven zich uiteraard geleidelijk zaj voltrekken. Aan de toelichting tot den kapitaaldienst wordt het volgende ontleend: In verband met de omstandigheid, dat op art. 219 bedragen zijn gebracht voor een aantal schepen en vliegtuigen, die in den oorspronke- lijken opzet van den uit den kapitaaldienst te financieren aanbouw niet voorkwamen, hetgeen tot gevolge zal hebben, dat de aanvankelijk ge raamde kapitaalsuitgaven zullen worden ovex- schreden, wordt het volgende opgemerkt. In de Memorie van Toelichting voor het dienstjaar 1938 werd een overzicht gegeven van het materieel, waaruit, naar het oordeel van den minister, de staatsmarine zou moeten be staan. Daarbij werd het standpunt ingenomen dat Nederland bij een West-Europeesrh gewa pend conflict neutraal zou blijven, of, wanneer het onverhoopt in dat conflict betrokken mocht worden, zou kunnen volstaan met het afsluiten van de toegangswegen uit zee met door scheeps- en kustartillerie verdedigde mij nversperringen terwijl de hier te lande aanwezige ondeizeeboo- ten het actieve element in de kustverdediging zouden vormen en een voortdurende bedreiging moeten zijn voor vijandelijke schepen, welke onze kust, met het voornemen van een landing of een beschieting, zouden naderen. Bij de behandeling van de Defensiebegrooting voor het dienstjaar 1938 is in dit verband echtei reeds met een enkel woord ter sprake geko men het groote belang, dat gelegen is in he> treffen van de noodige maritieme maatregelen tot het beveiligen van den invoer van voedsel en grondstoffen over zee, wanneer de omstan digheden daartoe leiden. De verdere overweging van dit vraagstuk, ten nauwste samenhangen de met de economische en industrieele verde digingsvoorbereiding, heeft de overtuiging ge schonken, dat voor de bedoelde handelsbescher ming eenige uitbreiding van het materieel, dat volgens de bestaande plannen in Nederland aanwezig zal zijn, noodzakelijk is. Dat mate rieel zal aldus dienen te worden gekozen, dal het tevens voorziet in een noodig geachte ver sterking van de passieve en actieve kustverde diging. In die uitbreiding zal een belangrijke plaats kunnen worden ingenomen door twee wapens, welke in den jongsten tijd een sta dium van ontwikkeling hebben bereikt, dat het mogelijk maakt voor in verhouding geringe kosten een aanzienlijke versterking van de maritieme strijdkrachten te verkrijgen, nX de motorboottorpedo en het torpedowatervlieg tuig. Teneinde het geschetste doel te kunnen bereiken, zal aldus het re sultaat van grondige bestudeering boven hetgeen volgens de reeds be staande aanbouwplannen beschikbaar zal komen, een versterking van de lichte strijdkrachten noodig zijn met een 1 1 -tal motortorpedobooten, 1 0 torpedowatervliegtuigen en een zes tal lichte convoyeurs, tevens ingericht voor mijnenvegen, terwijl bovendien één kanonneerboot als reserve voor de 6 onmisbaar moet worden geacht. Doch niet alleen de vloot in Nederland, ook het in Nederlandsch-Indië gestationneerde deel van de Staatsmarine eischt nog eenige bijzon dere voorzieningen, ten deele als gevolg van de gewijzigde internationale omstandigheden. Reeds lang had zich bij gecombineerde oefe ningen in afgelegen deelen van den archipel en vooral ook gedurende perioden van verhoogde activiteit der zeemacht als gevolg van bijzonde re spanning in de internationaal-politieke ver houdingen, de behoefte doen gevoelen aan eigen tankschepen, bij gemis waarvan de beweeglijk heid der vloot zeer wordt belemmerd. Weliswaar zal het in tijden van oorlog of oorlogsgevaar door vordering mogelijk zijn de beschikking over enkele particuliere tankbooten te verkrijgen, doch hiermede kan eenigen tijd gemoeid zijn. Ten einde reeds in tijd van vrede in de behoef te te kunnen voorzien en om bij het uitbreken van een gewapend conflict in het Verre Oosten paraat te zijn, wordt het noodzakelijk geacht, dat de vloot in Nederlandsch-Indië de beschik king krijgt over ten minste één tankschip. Voorts vereischen, ten gevolge van de strategische voorbereidingen in de omgeving van Nederlandsch-Indië, door andere mo gendheden getroffen, enkele eilandengroe pen en gebiedsdeelen in de toekomst meer dan gewone waakzaamheid onzerzijds. De kans toch op neutraliteitsschendingen in het onverhoopte geval van een oorlog In Oost- Azië, is daardoor toegenomen, zoodat een voortdurende en nauwkeurige controle op sommige gebiedsdeelen aan de peripherie van den Archipel noodzakelijk moet worden geacht. Te dien einde zullen eenig licht, snelvarend materieel met voldoende offensieve kracht en enkele vliegtuiggroepen reeds in vredestijd in die gebiedsdeelen moeten worden gestationneerd. Hierdoor ware tevens te bereiken, dat op doel treffender wijze dan tot nu toe mogelijk was, toezicht kan worden uitgeoefend op visscherij door buitenlandsche vaartuigen, waardoor wel licht herhaling van zich reeds voorgedaan heb bende betreurenswaardige incidenten zou kun nen worden voorkomen Voor de hierboven be doelde bewaking en controle zou kunnen wor den volstaan met 8 motortorpedobooten en 4 groepen a 3 torpedowatervliegtuigen. Resumeerende worden dus in ver band met de bijzondere hierboven omschreven doeleinden, doch geheel blijvende binnen het kader van een klein-materieel vloot, extra noodig geacht: 1 9 motortorpedobooten, 22 torpedowatervliegtuigen, 6 convoyeurs, tevens mijnenvegers, 1 kanonneerboot, I tankschip. (Voor vervolg zie pag. 2) Te Praag is door Generaal Sirovy een nieuw kabinet gevormd. Krofta blijft mi nister van Buitenlandsche Zaken, terwijl Sirovy minister van Oorlog wordt. Ruim drie uur confereerden Hitier en Chamberlain te Godesberg; morgen voortzetting der besprekingen. Militaire bedrijvigheid aan de Tsjechisch- Poolsche en Tsjechisch-Hongaarsche grenzen. De orkaan in de Ver. Staten zou reeds meer dan driehonderd slachtoffers ge maakt hebben. De begrootingen van Defensie en Sociale Zeiken voor 1939. Voortgezette oefeningen van de Lichte Brigade. Drie nieuwe caissons op stapel gezet voor den tunnelbouw te Rotterdam. in 1941 zal op de Indië-route de D.C. 4 in dienst worden gesteld. Tegen ontrouwen penningmeester, die duizenden guldens verduisterde, is drie jaar gevangenisstraf geëischt. Tegen een werkloozen onderwijzer uit Hilversum is wegens het plegen van in braken tien maanden gevangenisstraf ge- eischt en ter beschikking stelling van de regeering. New-Yorksche beurs: gedrukte stemming. Luchtkasteelen Misgun den droomers hun lucht kasteelen niet: ze zijn er gelukkig mee en evengoed als voor minder bedeelden de illusie betreffende de honderdduizend een wekenlange troost en opbeuring is, evengoed is een luchtkasteel'een waardevol bezit voor hen die er een kunnen tooveren. In- tusschen doen de droomers goed de wereld niet te veel met hun lucht kasteelen vol te bouwen doch reke ning te houden met de nuchtere wer kelijkheid die een werkelijk bewoon baar eenvoudig huis en het dagelijk- sche brood eischt. Illusies prachtig! se vermooien een anders dor be staan. Maar rekening houden met de soms harde werkelijkheid is daarbij allernoodigst om de wereld bewoon baar te maken. Met wat mooie frasen komen we er niet!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1