In 2 Vidag naar Indië De Defensie- begrooting New-Yorksche Beurs HET TERUGTREKKEN DER VRIJWILLIGERS faillissementen VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1938 Troepenverscheping uit Spanje naar Noord-Afrika Alcoy gebombardeerd Fransche Kamers niet bijeen Daladier spreekt geruchten over oneenigheid in kabinet tegen In 1941, wanneer de D.C. 4's in dienst worden gesteld K.L.M.-toestel tot landen gedwongen Na onderzoek hebben de Duitsche autoriteiten het vrijgegeven Tweede vervangende kruiser Landmacht Vliegvelden Bewapening van handels schepen MAASTUNNELWERKEN VORDEREN Drie nieuwe caissons op stapel Gedrukte stemming. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 22 September Clearingkoersen Boternoteering Brand gesticht als vriendendienst De bevoordeelde staat wegens medeplichtigheid terecht V» 6% H% STOOMVAARTLIJNEN WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - - - - BURGOS, 23 Sept. (Havas.) Het besluit der regeering te Barcelona tot het terugtrekken van alle buitenlandsche vrijwilligers heeft in het dooj: Franco beheerschte Spanje sensatie ge wekt. In leidende politieke kringen heeft het besluit veel indruk gemaakt. Eenerzijds be merkt men hier ongerustheid, omdat in het te rugtrekken een handige en stoutmoedige ma noeuvre wordt gezien, die ten doel heeft ge bruik te maken van de internationale situatie, omdat de vredesfactoren schijnen te zullen overwinnen. Anderzijds is er een gevoel van hoop waar te nemen, omdat men in het be sluit het bewijs ziet, dat de regeering aan het einde van haar krachten is. Een hooggeplaatst functionaris te Burgos gaf als zijn meening te kennen, dat de geste van Negrin niemand zal bedriegen. De oorlog kan slechts eindigen door onvoorwaardelijke overgave van den vijand. Tien rechtsche vliegtuigen hebben gis termiddag een groot aantal bommen laten vallen op Alcoy, een plaats op 45 OI. ten Noorden van Alicante. Het aantal slachtoffers is aanzienlijk. Dit is de tweede keer, dat Alcoy gebom bardeerd is. Meer dan 6000 man troepen van generaal Franco zijn sinds Zondag uit Algeciras naar Ceuta vertrokken, aan boord van twee groote transportschepen. Ook vandaag worden nog troepen verscheept, bovendien zijn mortieren, machinegeweren, granaten en munitie ge transporteerd. Er wordt medegedeeld, dat de grens tusschen Tetoean en Tangcr sinds 18 September geslo ten is, terwijl geruchten in omloop zijn, dat te Ceuta groote opwinding heerscht. PARIJS, 22 Sept. (Havas) Daladier heeft vanochtend de ministers Compinchi (Marine) en Marchandeau (Financiën) en den president eer radicaal-socialistische kamerfractie, Chiche- ry, ontvangen. De vertegenwoordigers van de „Délégation des Gauches'' hebben vanmiddag een onderhoud met Minister-President Daladier gehad. Op een desbetreffende vraag heeft Daladier verklaard op het oogenblik niet voornemens te zijn de Kamers bijeen te roepen. Daladier heeft vanavond tegenover de pers verklaard: „Men heeft het gerucht verspreid, dat eenige leden der regeering hun ontslag zou den hebben genomen. Ik heb deze leden ge sproken. ik moet u zeggen, dat dat gerucht valsch is." Bij zijn aankomst in Indië heeft de onder directeur van de K.L.M., de heer Martin, medegedeeld, dat het eerst uitvoerbare, en waarschijnlijk ook inderdaad doorgevoerde, groote plan van de K.L.M. op de Indië-route zal zijn de in dienststelling van de D.C.-4 in 1941. Hierdoor zal het mogelijk zijn den afstand Holland-Indië in twee en een halven dag af te leggen. Het denkbeeld om ineens door te vliegen van Colombo naar Sabang is, volgens den heer Martin, momenteel alleen een object van con versatie, aangezien geen van de twee genoemde plaatsen daartoe ingerichte vliegvelden bezitten. De heer Martin zette aanstonds zijn reis voort naar Australië, terwijl de heeren Duynstee en Van Goor tot 15 October in Nederlandsch-Indië blijven en geen bezoek aan Australië zullen brengen. Zij zullen in Indië de postverhoudingen bestudeeren, waartoe zij o.a. een vergadering der inspec teurs van de P.T.T. zullen bijwonen. De geheele tournee is geregeld door het hoofd van den dienst der P.T.T. in Indië, ir. Hil- len. De beide hooge P.T.T.-ambtenaren vlogen door naar Bandoeng. Ten aanzien van zijn bezoek aan Australië /erklaarde de heer Martin nog, dat de door trekking van de K.L.M.-lijn daarheen uitslui tend een aangelegenheid is der regeering, waar over hij zich geenszins wenschte uit te laten. Een extra-vliegtuig van de K.L.M., dat ge charterd was door een Nederlander, die zich in groote haast van Praag naar Nederland wilde begeven, is Woensdag, naar de Telegraaf mee deelt, toen het vliegtuig zich. boven Duitsch grondgebied bevond, door de Duitsche autori teiten genoodzaakt te landen. De K.L.M.-piloot heeft daarop de machine volgens orders der Duitsche autoriteiten te Leipzig doen landen, waar men een onderzoek heeft ingesteld naar de papieren en de inzit tenden. Toen bleek dat de machine door een Nederlander was gehuurd en diens papieren overigens in orde bleken, hebben de Duitsche autoriteiten de machine weer vrijgegeven, welke hierop haar weg naar Nederland heeft kunnen vervolgen. Blijkbaar waren de Duitsche autori teiten van meening, dat het toestel een beken den Cechoslowaak vervoerde. Op den gereg'elden dienst der K.L.M. tusschen Praag en Rotterdam, welke eveneens over Duitschland vliegt zonder tusschenlanding, heeft men tot heden geen enkele moeilijkheid van de ziide der Duitsche autoriteiten ondervonden. (Vervólg) Wat de kanonneerboot betreft, is het mogelijk geweest, den bouw daarvan op te nemen in het programma, dat uit het gemiddelde bedrag van 17,5 millioen ten laste van den gewonen dienst wordt gefinancieerd. Het werd evenwel verant woord geacht, den bouw van dit schip nog niet aanstonds te doen aanvragen, zoodat de hiertoe benoodigde gelden op deze begrooting nog niet voorkomen, doch naar de minister zich voor stelt ten laste van een volgende begrooting zullen worden gebracht. Teneinde over het overige hierboven genoem de materieel zoo spoedig mogelijk te kunnen be schikken, worden hiervoor gelden op den kapi- taaldienst aangevraagd. Met den bouw en de uitrusting daarvan zal naar raming rond twin tig millioen gulden gemoeid zijn, waarvan op deze begrooting een eer ste termijn van 10,8 millioen gulden is uitgetrokken. Tengevolge van de maatregelen, die in ver band met de bescherming van den invoer hier te lande noodig zijn en waartoe in de eerste plaats een deel van den hier genoemden aan bouw behoort, zullen de jaarlijksche exploitatie kosten der Koninklijke Marine stijgen met een bedrag van rond 2 millioen. Voorts is op den kapitaaldienst een eerste termijn van zes millioen gulden gebracht voor een tweeden vervan- genden kruiser. Gelet op de ontwikkeling der in ternationale" verhoudingen is de re geering bij nadere overweging tot de overtuiging gekomen, dat het niet verantwoord moet worden geacht langer te wachten met het doen aan bouwen van een vervangenden krui ser voor Hr. Ms. „Java". Volgens den aanvankelijken opzet zou deze vervanging ten laste van den gewonen dienst worden gebracht, waartoe voor het eerst in het jaar 1942 een termijn zou worden aangevraagd. In het aanbouwschema, den gewonen dienst betreffende, was vóór 1942 geen ruimte om daarin termijnen voor den tweeden vervangen den kruiser op te nemen zonder overschrij ding van het hooger genoemde gemiddelde be drag van 17.5 millioen per jaar. Nu het nood zakelijk wordt geacht thans ook den tweeden vervangenden kruiser op stapel te zetten, ten einde zoo spoedig mogelijk het zeer beperkte aantal kruisers, dat onze scheepsmacht telt, geheel uit moderne eenheden te doen bestaan, is het aangewezen, den bouw te doen geschie den ten laste van den kapitaaldienst. Bij de beslissing omtrent deze vervroegde vervanging is mede van invloed geweest de volgende omstandigheid: Het zal mogelijk zijn den bouw van dezen tweeden kruiser te zamen met dien, waarvoor op de be grooting 1938 een eerste termijn is uitge trokken, te doen geschieden, hetgeen de bouwkosten belangrijk lager doet zijn. Deze kunnen voor het tweede schip in plaats van 20 millioen op ongeveer f 18.5 millioen worden geraamd. Eveneens is op den kapitaaldienst alsnog een bedrag van 2.655.000 uitgetrokken voor den bouw van 6 groote zeeverkenners, uit welk bedrag deze bouw geheel kan worden bekostigd. Daartoe moest worden overgegaan, omdat een gelijk aantal oudere vliegtuigen spoedig aan den dienst zal ontvallen, veel eerder dan bij het ontwerpen van het bouwplan werd verwacht. Bij de raming van het in de Memorie van Toelichting bij het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet genoemde bedrag van 22.000.000 voor voorzieningen in de kazernee ring, kon uiteraard niet ten volle worden re kening gehouden met de uiteindelijke vredes organisatie, vermits op dat tijdstip nog niet met zekerheid kon worden vastgesteld, hoe deze organisatie zou worden. Sindsdien hebben zich verschillende om standigheden voorgedaan, welke oorzaak zijn, dat met het geraamde bedrag niet geheel zal kunnen worden volstaan. Zoo is het, bij de nadere uitwerking van de toekomstige vredesorganisatie, noodzakelijk ge bleken over te gaan tot de vorming van 4, in plaats van zooals aanvankelijk in uitzicht was genomen 2 regimenten motorartillerie. Voorts brengt de voorziening in de kazernee- ring der luchtdoelartillerie meer kosten met zich mede, dan aanvankelijk op goede gronden mocht worden verwacht. Het is n.l. komen vast te staan, dat bij ves tiging van een garnizoen luchtdoelartillerie te Amsterdam hetwelk zonder groote kosten mogelijk geweest zou zijn de militaire be langen en die der burgerluchtvaart zoodanig met elkander in strijd zouden komen, dat hier van moest worden afgezien. Als gevolg daarvan was het noodzakelijk een ander garnizoen te kiezen. Ook is het, in verband met de genomen maat regelen ten aanzien van de grensbeveiliging, noodzakelijk gebleken 3 nieuwe compagnieën motordienst op te richten. Door omstandigheden buiten den wil van den minister kon niet worden overgegaan tot aan koop van het vliegveld Waalhaven en een ander bestaand burgervliegveld, zoodat de aan leg van meer nieuwe vliegvelden dan aanvan kelijk in het voornemen heeft gelegen, ter hand moet worden genomen. Voorts zullen, bij nadere overweging, de aan de nieuw aan te leggen vliegvelden te stellen eischen o.m. voor wat de afmetingen betreft hooger moeten worden gesteld, dan oorspron kelijk werd vermeend, zulks in verband met de toegenomen en nog steeds toenemende gewich ten en landingssnelheden der moderne vlieg tuigen. Voorts wordt een bedrag van 400.000 aangevraagd, dat grootendeels is bestemd ter voorbereiding van de bewapening van enkele handelsschepen, die in oorlogstijd voor de beveiliging van onzen overzee- schen invoer tegen aanvallen uit de lucht kunnen optreden. De noodzaak om hiertoe te geraken is een gevolg van ervaringen der laatste jaren, waarbij in herinnering mag worden gebracht, dat bij sommige vreemde marines z.g. „luchtvegers" in dienst zijn gesteld o.m. voor de bescherming van con- vooien. Het ligt in het voornemen om in 1939 en vol gende jaren de dienstplichtigen van drie lich tingen, niet bestemd voor de grenstroepen, voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te doen komen. De aan de herhalingsoefeningen verbonden kosten worden geraamd op ƒ1.504.030. De uitgaven voor de bescherming van Curasao eischen een bedrag van ƒ603.016. Bij het maandelijksch bezoek aan de Maas- tunnelwerken te Rotterdam is gebleken, dat in den bouwput aan de Heyschehaven weer drie nieuwe tunnelstukken op stapel zijn gezet, die omstreeks Maart zoover gereed zullen zijn, dat ze evenals hun voorgangers naar de Waalhaven kunnen worden versleept. De drie tunnelelementen in de Waalhaven worden thans verder betonneerd met behulp van een drijvende betonfabriek, welke met een transportbaan, in den vorm van een laadbrug, werkt, zoodat elke plaats van het tunnelstuk gemakkelijk bereikt kan worden. Op den rechteroever is de werkkamer onder het ventilatiegebouw, dat tot op de vereischte diepte was gezakt, volgestort met beton. Er zit np onder dit groote gebouw een betonfundatie van vijf meter dikte, rustend op de zandlaag. De brugkraan, welke bij den bouw der cais- sonfundeering van dit ventilatiegebouw heeft dienst gedaan, is nu aan de overzijde van de rivier bezig bij het betonneeren van den pneu- matischen caisson aldaar. Want ook op den linkeroever komt een ventilatiegebouw van de zelfde gigantische afmetingen als op den rech teroever. Naast het ventilatiegebouw op den rechter oever is men nu begonnen met de ontgraving voor de roltrapschacht, welke voetgangers en fietsers in den tunnel zal afleveren, ongeveer daar waar het riviergedeelte begint. Het tun neldak van het landgcdeelte op den rechter oever is over een flinken afstand gereed. Op den linkeroever zijn twee Franki-heistel- lingen opgesteld, die de palen, welke de fun datie onder het gesloten tunneldeel op dien oever moeten vormen, thans met ononderbroken regelmaat den grond inslaan. NEW YORK, 22 Sept. (Part.) De onvoorwaar delijke aanvaarding door de Tsjechische regee ring van de Engelsch-Fransche voorstellen, waarop de New Yorksche beurs gisteren aan vankelijk zoo vast gestemd was, heeft geen blij vende stimulans gevormd. Trouwens reeds gis teren viel in het laatste deel van den beurstijd een zekere aarzeling waar te nemen en heden opende de markt zelfs in een bepaald flauwe stemming. De politieke ontwikkeling in Europa was daarvan ook nu weer de voornaamste oor zaak. Deze blijkt nog geenszins verbeterd te zijn; integendeel is de agitatie voor zelfbeschikking en gebiedsafstand in Centraal Europa zoozeer toe genomen, dat nieuwe complicaties zeker niet onmogelijk zijn, zoodat het begrijpelijk is, dat nieuwe terughouding is ontstaan, vooral daar men er ook nog niet zoo zeker van is, dat het tweede onderhoud tusschen Chamberlain en Hitier dezen nieuwen storm zal kunnen bezwe ren. Het aanbod was aanzienlijk in omvang toegenomen en vond bij de opening een zoo zwakke tegenpartij, dat de koersen over de ge heele linie op lager peil kwamen, terwijl de „marketleaders" zelfs zeer aanzienlijke verlie zen leden, die tot 2 dollar toe bedroegen. De omzetten waren over het algemeen echter niet groot, hoewel in enkele der voornaamste fond sen, zooals Chrysler, bij de eerste transacties flinke posten werden omgezet. Na de opening ontwikkelde zich een onregelmatige koersbewe- ging, waarbij de meeste fondsen echter nog ver der terugliepen, doch de handel bleef van kleine afmetingen. Het aanbod werd geleidelijk aan minder. In het eerste uur werden niet meer dan 190.000 shares afgedaan. In het tweede uur werd weer eenige steun geboden, hetgeen tot een lichte stijging, uitgaande van staal- en automo bielfondsen, leidde, doch de markt bleef een onzeker voorkomen behouden en slechts een gering deel van de aanvankelijke verliezen werd ingehaald. De omzetten gaven trouwens prac- tisch geen uitbreiding te zien. In het tweede uur bedroeg de omzet 60.000 shares. In het verdere verloop had de handel niet veel te beteekenen en rangeerden de koersen binnen nauwe grenzen, waarbij aanvankelijk nog even de opwaartsche beweging werd gevolgd, die spoedig daarop moest plaats maken voor een langzame afbrokkeling. Tegen het einde van den beurshandel echter viel voor eenige fond sensoorten een kleine opleving te registreeren, die echter niet kon voorkomen, dat over de ge heele linie een koersverlies moest worden gele den, dat voor zeer veel fondsen pl.m. 1 dollar bedroeg. U.S. Steels verloor 1 en Bethlehem Steels 13/8 dollar. Het verlies voor Republic Steel bedroeg bijna 1 punt, terwijl National Steels zich boven de vorige slotprijzen konden stellen. Koper- en mijnwaarden werden mede ongunstig beïnvloed door de flauwere stemming voor diverse metalen. Amer. Smelting, Anacon da en Kennecott zakten resp. V/t, 1 en 1 punt in. Voorts waren nog zwak Chrysler, die 1 Allied Chemical, die 2 7/8 punt in reactie ver keerden, terwijl van de kunstzij de-aandeelen ook (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips Unilever Anaconda H. V. A. U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Tidewater Shell Union 329%328 225 139%—138% 24 7/1624 5/8 457 V,456 42%—421/8 42% 12 7/8—1213/16 226 915/16 10 7/8 Van 4.30—5.00 uur Kon. Olie Philips Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Tidewater Shell Union 328% 224—223 40% 24 S/16—24 3/8 42 42 12%—12 7/8 226—225% 9 7/8 10 7/8 Koersen voor stortingen op 23 September tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken ƒ74.08, lires ƒ9.63. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 77 cent per kg. De officieele Deensche boternoteering is Don derdag vastgesteld op 243 kronen of 97 cent per kg. In den nacht van 23 op 24 Mei 1934 is brand uitgebroken in de parapluie-fabriek „Pluvius' te Leiden. Aanvankelijk koesterde men geen argwaan, dat er iets aan dezen brand niet in orde was. Vier jaar later evenwel vervoegde zich bfj de politie een vrouw, die verklaarde, dat haai echtgenoot, met wien zij op dat tijd stip een echtscheidings-procedure voerde, den brand had gesticht en dat de directeur van de fabriek, de 44-jarige F. J. S., hem tot deze brandstichting had uitgelokt. De echtgenoot, zekere G., werd gearresteerd, bekende volledig en had zich onlangs voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Hij werd tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ook de directeur werd vervolgd, evenwel niet wegens uitlokking of medeplichtigheid, daar de brandstichter van zijn eerste uitgebreide ver klaringen omtrent de medeplichtigheid van den directeur hoe langer hoe meer terugnam, zoo dat er hoogstens zou kunnen komen vast te staan, dat de directeur van het voornemen to> brandstichting op de hoogte was. Wegens art. 136, W. van Str., het verzwij gen van de wetenschap, dat een strafbaar fer* zou worden gepleegd, heeft ook de directeur zich te verantwoorden gehad en bij verstek is hij tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. Tegen dit vonnis teekende hij verzet aan en Donderdag werd deze zaak opnieuw voor de Haagsche rechtbank behandeld. S. bleef pertinent ontkennen, dat hij iets met den brand te maken heeft gehad. Als eerste getuige werd gehoord de reeds ver oordeelde brandstichter G., die begon met mede te deelen, hoe hij de fabriek in brand heeft gestoken. President: „Hebt u den brand gesticht in overleg met S.?" Getuige: „Neen edelachtbare." President: „U hebt het ook S. niet van te voren gezegd?" Getuige: „Ook niet." Verdediger mr. Huygens: „Waarom stichtte u dan den brand?" Getuige: „Ik dacht, dat S. daar wel voordeel van zou hebben en dan zou ik later misschien geld van hem kunnen leenen." Mr. Huygens: „Een soort vriendendienst dus." Aan zijn vrouw heeft getuige wèl het. voorne men van den brand meegedeeld, ook, dat dat gebeurde in overleg met S. Daar had hij echter een verklaring voor. Als hij zijn vrouw niet vertelde, dat S. in het com plot was, zou zij naar S. toegaan om haar man van het vreeselijke plan af te houden. Naar getuige mededeelde, heeft hij vier jaar lang in een hel geleefd. Zijn vrouw dreigde steeds hem te verraden. „Nu eindelijk", zoo riep hij uit, „nu ik in de gevangeniszit, voel ik mij veilig en word ik weer heelemaal mijzelf." Als tweede getuige werd de vrouw gehoord, een kleine nerveuze gestalte, in het zwart ge kleed. Volgens haar is haar gewezen man niet slecht, doch hij stond geheel onder invloed van S. „G. is nu gestraft, hém moet u nu ook straf fen", riep ze, op S. wijzend. Voorts vertelde ze, dat haar man den avond van den brand bij haar is gekomen en gezegd heeft, dat hij graag naar den voetbalwedstrijd in Milaan ging. Maar daarvoor was veel geld noodig. Uit den brand wilde hij dat geld halen Haar man verzocht haar, krantenknipsels over oen brand naar Milaan te sturen. Ook bleek, dat S. directeur is geworden van de S-tax, een onderneming, waarbij getuige G.. zijn vrouw en zijn schoonmoeder ook geïnteres seerd waren. Verdachte: „Als u mij toch zoo een slecht mensch vindt, waarom hebt u mij dan ge vraagd, directeur van de S-tax te worden?" Getuige: „Dat heb ik niet gedaan. U heeft er mij en mijn moeder heelemaal mee geruï neerd." Nadat eenige getuigen zijn gehoord, die het verloop van den brand mededeelden, bracht de verdediging nog drie getuigen naar voren. Een boekhouder kwam verklaren, dat de we ken vóói den brand niet slecht gingen en dat de brand geen financieel voordeel heeft opge leverd Ook twee employe's vertelden, dat de fabriek in dien tijd goed ging. De officier van Justitie, jhr. mr. Van Asch van Wijck, zeide in zijn requisitoir, dat hij er van overtuigd is, dat verdachte op de hoogte is geweest van de brandstichting. Het is men- schelijkerwijs gesproken onmogelijk, dat iemand, wiens fabriek men uit „vriendschap" in brand steekt, er zelf niets van weet. Ook het bewijs is er, gezien de verklaringen van G. bij den rechter-commissarls en de ver klaring van zijn gewezen vrouw. Spr. vorderde bevestiging van het verstek-vonnis (zes maan den gevangenisstraf). De verdediger, mr. M. H. Huygens, hield een uitvoerig pleidooi en concludeerde tot vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 6 October. Du Pont bijna 2 dollar inboetten. Van de pe- troleumwaarden stelden Phillips Oil en Stan dard Oil zich resp. 11/8 en VA punt beneden het vorig slot. Amer. Celanese, Goodyear, Ame rican Can en Westinghouse zakten 1 a VA punt in. Warenhuisfondsen, luchtvaartwaarden, equip- mentshares, tabakken en aandeelen in tele- graafmaatschappijen waren aan den gedrukten kant. De omzetten gaven een beduidende ver mindering te zien en bereikten slechts een to taal van 470.000 shares. 22 Slotkoersen Sept. Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Amer. Rolling Mills Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore fif Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5% Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Centra) Intern. Harvester Intern. Nickel intern. Tel. Tel Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-.I. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wooiworth Bunding ex dividend. 4- nieuwe aandeelen Gedaan en laten, t 21 20 177% 180 178 95% 97 953/4 23% 24% 233/4 16°/i. 17% 17% 453/4 47 46% 141 1411/4 141 84 843/4 84V4 8 Vl 9% 87/s 32% 33% 33% 32 32% 33 7 73/s 73/s 56 573/8 571/4 53/4 6 6 81 84 7/s 82 28% 291/4 29 27% 28% 281/4 70 713/4 70% 6% 6% 6% 25% 257/8 25% 29 29% 29% 32 311/4 30% 23% 23% 23 16 2 17 16% 43 433/s 43% 131% 133 133 170 171% 171% 7 71/4 7% 40 403/s 40% 45 463/g 45% 26 27 26% 8% 83/4 8% 10% 103/4 IOI/4 59V4 59% 591/4 48% 48% 48% 8% 8% 8 40% 413/4 413/g 1 17/a 13/4 1% 45% 45% 461/4 22% 231/4 23 121/4 12% 12% 16% 167/g 161/4 17 15 3/4 18% 149 150 154 18 18% 18% 38% 39% 39 ^V4 52 523/4 28 29 277/s 69% M3/4 6% 703/g 70% 15% 15% 13% 133/g 133/g 15% 16% 15% 11% 113/4 11% 7 7 7% 517/g 533/8 53% 12% 13 12% 85 85% 85% 25V4 25% 25% 2% 2% 23/g 5% 43% 44% 43% 563/8 573/8 56% 15% 163/g 16 100% 101% 101% 44 453/8 45% ex coupon. bieden. NEW YORK, 22 Sept. Slotkoersen Sept. 22 20 19 Brussel 16.87V4 1686. 16.89 Rome 5.261/4 5.261/4 5.26% Bern 22.66% 22.65% 22.57 Madrid Oslo 24.20 24-22 24.15 A'dam 53.963/4 54.03% 53.86% Londen 4-81.3(8 4.814f 4.80 iV Parijs 2.693/4 2.701/4 2.69% Berlijn 40.00 40,02% 40.01 NEW YORK, 22 Sept. 22 Sept. 21 Sept. 22 Sept. 21 Sept. Suiker Juli Jan. 201-2.02 1.99-200 Sept. 2.032.01Mrt. 2.03-C4 2.03-04 Nov. 1.99-- 1.98Mei 2.07-09 2.05-06 Dec. 1.97 99 1.96-98 Sept.2.09-11 2.08-10 Katoen Oct 7,90 Dec. Jan. 7.94 7.95' Koffie (Rio - Nieuw Sept. 4.60 Dec. 4.48 Mrt. 4.54- Mei 4.57- Juli 4,60 Dec. Rubber Standaard Sept 16.34- - Oct. 16.35- - Dec. 16.42 Jan. 16.46 22 Sept. Tin Loco 7,95 Mrt. 7.98- - 8,03-- 8.00 - Mei 7.92 7.98 8.01-- Juli 7.92 7.96 contract) (Santos) 4.50 Sept. 6.64- 6 69 4.53 Dec. 6.72-73 6.81- 4.55 Mrt. 6.81-82 6.91 4.58 Mei 6.85 6,95-- 4,61-62 Juli 6.88- - 6.96 Dec. 43.40 22 Sept. Tarwe Sept 63%-Vf Dec. 64 Mei 65%-% Mais Sept. 51 -- Dec. 49% Mei 51 - - Reuzel Oct 7.77% Sept 7.671/2 16.32Mrt. 16,5216.57-- 16.33- Mei 16.5716.62-f 16.48-f JuU 16.67-* 16.66-f 16.55 21 Sept. 22 Sept. 21 Sept. 43.65 ieinujn 43.50 43.75 CHICAGO, 22 Sept. 21 Sept. 22 Sept. 21 Sept. Haver 62%-% - -iJl 25%-— 25l/g 63 - 627/8 Dec. 25 25%-- 64%- Mel 26% 25%- 50 487/8- 01%-" 7,75 7.62% Rogge Sept. 44i/4 Dec. 43% - Mei 4c y4 Dec, Jan. 7,85 7.95 42% 42%-- 44 o 7.80 7,90 22 Sept. 21 Sept Tarwe Oct. 62 6 Dec. 61%- 60% Mei 65 - 63% Rogge Oct. 40%- 387/g Dec. 40% - 393/8 Mei 42%- 41%- Haver Oct. 26 3/4- 28 Mei 2 7 7/8 27% gedaan en laten t. g nominaal WINNIPEG, 22 Sept. 22 Sept 21 Sept. Gerst 36 54%- Dec. 3c7/854% Mei 37%36%- Lijnzaad Oct. 135 134 Dec. 134 J33 Dec. 29%- 28% - bieden BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 21 Sept., Vida, m.8-> Christinehamn; Bellatrix, s., Gefle; Monica, m.s-i Duinkerken (voor Zaandam): Astra, s., Rig® (voor Zaandam): Ajax, s., Rotterdam. 22 Sept., Hempo, m.s., Shoreliam (voor Vel- .sen); Lowlck, s., Newcastle; Novatie. m.s., Lou den; Svenor, tank, Grangemouth; Pan Gothiai tank, Aruba. Vertrokken 21 Sept., Cabo, m.s., Londen; Afie- na, m.s„ Gdynia; Drossel, s., Antwerpen; Mousse le Moyec, s., Antwerpen; Amstelland. s., Ham burg. 22 Sept., Audacity, tank. Hull; Cerinthus. tans, Liverpool; Medee, s., Rotterdam. Aangekomen 22 Sept., City of Waterford, s.. Antwerpen; Mercurius, s., idem (voor Velsen): IJstroom, m.s., Hull; Diana, s., Bremen. Vertrokken 22 Sept., Ransdorp, m.s., Oxelo- sund. Aangekomen 22 Sept., Dalegarth Force, s„ Swansea; Mersey, s., Goole; Hontestroom, s" Londen. Vertrokken 22 Sept., Mercurius, s„ Christiah- sund; Ransdorp, m.s., Stockholm; Mary Pessor. s., Aarhuus; Aurora, s., Vio via Rotterdam; Tri ton, s„ Algiers via Rotterdam; Oberon, s„ Jaff® via Rotterdam; Ousel, s., Liverpool; Ganym'd'S s„ Tunis via Rotterdam; Europe, tank, Dubt'h AMSTERDAM. aangekomen 21 Sept., Vid® Christinehamn, inklaren, Steiger H. A. L., Wa genborg; Bellatrix, Gefle, ledig, Petroleumh®' ven, Ned. Bevr. kantoor. 22 Sept., Ajax (Duitsche), Rotterdam, stuk goed, De Ruyterkade, Van Es Van Ommeren. Lowiek, Newcastle, stukgoed, en steenkolen Handelskade, Verg. Cargadoorskantoor; Novati® Londen, cement, Steiger H. A. L.. Wagenborg- Sventor, Grangemouth, creosoot. Petroleumha ven, Buys Co; Pan Cothia, Aruba, petroleum- benzine en gasolie, Petroleumhaven. A. P. C. Aangekomen 22 Sept., City of Waterford. Ant werpen, stukgoed, Handelskade, Van Es Fan Ommeren; Zwaantiena, Danzig, inklaren, ste/^ ger H. A. L„ Wagenborg; IJstroom, Huil. stuk goed, Handelskade. Holl. Stoomboot Mij: Diana, Bremen, stukgoed en hout, De Ruyterkade. Van Es en Van Ommeren; Mersey, Goole. stukgoed en steenkolen, Handelskade, Gebr. Scheuer, Dalegarth Force, Swansea, steenkolen. Hoofdka naal Oost, Ned. Bevr. kantoor; Hontestroom, Londen, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoombocw Mij. KON. HOLL. STOOMBOOT MIJ. MARS. 22 Sept. van Mesina naar Palermo, ORION, 22 Sept. van Setubal te Genua. AURORA, 22 Sept. van Amsterdam via Rotter dam naar Vigo. TRITON, 22 Sept. van Amsterdam via Rotter dam naar Algiers. NEREUS, 22 Sept. van Amsterdam via Rotter dam naar Passages. OBERON, 22 Sept. van Amsterdam via Rotter dam naar Jaffa. GANYMEDES, 22 Sept. van Amsterdam via Rotterdam naar Tunis. PYGMALION, 21 Sept. van Piraeus te Caia- mata. ALKMAAR, uitreis, 20 Sept. te Valparaiso. MAARN. 20 Sept. van Arica naar Mollendo. DEUCALION, 21 Sept. van Bourgas naar Varna» FAUNA, 21 Sept. van Messina naar Palermo, JUNO, 21 Sept. van Thessaloniki naar IstaB* boul. ORESTES. 21 Sept. van n.m. 8 uur van Ham burg naar Antwerpen. RHEA, 21 Sept. n.m. 3 uur van Palermo w Lissabon. a STELLA, 21 Sept. n.m. 6 uur 30 van Hamburg naar Amsterdam. TITUS, Middl. Zee naar Amsterdam, pass. Sept. n.m. Gibraltar. VENUS, 21 Sept. van Bari naar Amsterdam. MIJ. NEDERLAND POELAU BRAS, uitreis, 22 Sept. van Suez. CHR. HUYGENS, uitreis, 22 Sept. te Genua. POELA BRAS, uitreis, 21 Sept. te Port Said. TAWALI, thuisreis. 21 Sept. van Singapore. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, 22 Sept. *®E Amsterdam te Batavia. ROT. LLOYD DEMPO, thuisreis, 22 Sept. van Tanger. SIBAJAK, uitreis, 22 Sept. te Southampton. GAROET, uitreis, pass. 21 Sept. Ouessant. SIANTAR, uitreis, 22 Sept. van Suez. KOTA BAROE, thuisreis, pass. 22 Sept. OueS* sant. KOTA AGOENG, 22 Sept. v.m. 7 uur v®° Hamburg naar Bremen. KOTA RADJA, 21 Sept. van Rotterdam n»®1 Java. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—O-AZIE LIJN MEERKERK, 22 Sept. van Antwerpen te Ham burg. ZUIDERKERK, thuisreis, 21 Sept. van Sing®" pore. MIJ. OCEAAN MARON, Amsterdam naar Java. 21 Sept. vaC Suez ROTTERDAM—Z.-AMERIK A LIJN ALUTTra, 21 Sept. van Rotterdam naar Ham burg. ALPHERAT, thuisreis, 20 Sept. van Rio Janeiro. KON. HOLL. LLOYD WESTLAND, 21 Sept. van Amsterdam te Aires. ZAANLAND, thuisreis, 20 Sept. te Santos. KON. PAKETVAART MM. BUYS. 20 Sept. van Singapore naar Mahe- TASMAN, 20 Sept. van Batavia naar Sydney; NIEUW-ZEELAND, 21 Sept. van Sydney n»»1 Singapore. TEGELBERG. 21 Sept. van Kosichang te tntf ban. HOLLAND—AMERIKA LIJN BINNENDIJK, 20 Sept. van Boston te Three Rivera. BILDERDIJK, uitreis 20 Sept. te Tampico. NIEUW-AMSTERDAM, Rotterdam naar York, was 21 Sept. n.m. 1000 mijlen van Ambro»" lichtschip. EDAM, 21 Sept. n.m. van Rotterdam naar V0" York. JAVA—NEW YORK LIJN TABIAN, 20 Sept. van Boston te New Orlean»' SCHEEPSBOUW De N.V. Zaanlandsche Scheepsbouw Mij Czaar Peter te Zaandam. heeft van binnen landsche zijde opdracht gekregen vor den bon van een motorschip, groot ca. 420 ton, d.w. *4 schip zal worden voorzien van een Kromh°u Dieselmotor, met een capaciteit van 300 P.K. pit ster* Opgegeven door V. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Uitgesproken 21 Sept.: J. C. Aalders, rijwielhersteller. Ai" sterdam, Marco Polostraat 2 III. R.c. mr. P- 5, Smits, curator mr. P. J. Rutgers V. d. Loe1 Weteringschans 135, Amsterdam. t„ Z Herman Theodoor Dijks, gemeente-ambtj,( naar, Amsterdam, Scheldestraat 99 I. R.c. i111"' H. Smits, curator mr. J. Alexander, Van Baer straat 24, Amsterdam. c0 P. Reinders, schilder, Amsterdam, M®' r Polostraat 196 I. R.c. mr. P. H. Smits, cura mr. J. W. Harbers, Amsterdam, Prinsengra® 460. jgji Mevr. L. Seylfers, handelende onder firmanaam „Frankolit", Amsterdam, We term6, schans 111. R.c. mr. P. H. Smits, curator C. C. van Valkenburg, Spulstraat 198, Am® dam. .p. J. van Soelen, Diemen, Stammerdijk R.c. mr. P. H. Smits, curator mr. N. Okma, rengracht 357, Amsterdam. ,f W. A. Jansen (Wilhelmus Albertus), weZ,(. te Dordrecht, Brouwersdijk 173 zwart. R.c. J. Bentfort van Valkenburg, Curator mr. J- W. Burger te Dordrecht. J. van Vliet, scheepsbouwer, Hendrik-l Ambacht. R.c. mr. J. Bentfort van Valkenb" curator mr. J. A. W. Burger te Dordrecht. tef Coöp. Verg. „De Unie van Verzekerden behartiging hunner belangen bij de Verz® raars" U. A„ Den Bosch, Kerkstraat 40, v-h' Utrecht. R.c. mr. J. W. M. Schroder, curator L. J. 't Hooft. Den Bosch. ej>- Louisa A J. Teurlinckx, bulten gein® schap gehuwd met W. P. A. Fortman, koopvr0 Eindhoven, Rechtestraat 43. R.c. mr. J. w'ee®' Schröder, cur. mej. mr. Corry v. d. Duna Eindhoven. at»' Wilhelmus Hoogaars, verver te Uden. F.ef, tionsstraat 64 a. R.c. mr. J. W. M. Schr curator mr. A. A. Swane, Den Bosch. o0f- J- S Jacobs, schoenwinkelier. Utrecht, straat 30. R.c. mr. C. Veen, curator mr. M. Gerlings te Utrecht. H- let' - -- w ,-e® Nalatenschap van R. W. van Beek, in rijwiel- en motorhandelaar te Amersfoort. je mr. C. Veen, curator mr. W. Baron Ro®' Amersfoort. cepv P. van Rijthoven, architect, Soestdijk 6ctif. Soest. Korte Bergstraat 7. R.c. mr. C. Veen, mr. M. H. de Boer, te Utrecht. outt®11 Klaas Doppenberg, winkelbediende, cd1"' Wijk C. 122. R.c. mr. A. J. M. van Heyst» mr. W. G. van Meer, Harderwijk Opgeheven wegens gebrek aan actief: 7 Sept: R. Kop, Utrecht. Venn. o. d. fa. Jan Koome Zoon, menie. .^e Corn. Koome, lid der firma Jan Ko° Zn., Wormerveer. e c® Jan Koome Sr., lid der firma Jan Ko01 Zn., Krommenie. A. B. Kres, Santpoort. H. de Lugt, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2