Waarom had Chamberlain zooveel haast? BERLIJN IS „GEVECHTSKLAAR Sportieve cocktail d; EEN ULTIMATUM VAN BERCHTESGADEN Fransch kabinet verdeeld? r <"I DE GROOTE VRAAG: WAT DOEN DE TSJECHEN? VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1938 BU1TENLANDSCH OVERZICHT Engeland is nog niet gereed va" be \v\o9 Daladier en Bonnet stelden hun collega's voor een voldongen feit Bulgarije erkent Franco Algemeene dienstplicht in Argentinië Ondank is 's werelds loon Goedgeefsche metselaar bleek al zijn geschenken gestolen te hebben Het Derde Rijk schijnt Tsjecho- Slowakije van den aardbol te willen wegvagen Ondraaglijke spanning Met een gangetje van tien K.M. per minuut! Langzaam maar zeker dringt een en ander door omtrent' de waarheid betreffende de dramatische periode in Europa's ge schiedenis, welke een week geleden, toen Chamberlain naar Berchtesgaden vertrok, in haar jongste stadium trad. Het Britsche publiek is verbijsterd, aldus schrijft onze Londensche correspondent, en Zelfs dit is maar een heel zwak woord. Eener- Zijds neemt men, vooral onder de volksklassen, een verbolgenheid waar, welke ondanks het nationale flegma met eenige moeite onder drukt wordt, maar die zich uit zoo vaak in bioscopen Chamberlain's bezoek aan Berchtes gaden in beeld gebracht wordt; anderzijds stelt men zich met de grootste ongerustheid de vraag: waarom heeft Chamberlain aldus ge handeld? Om tot eiken prijs oorlog te voor komen zoo luidt het eenvoudigste antwoord. Maar geen regeering van een groot en mach tig land voorkomt oorlog tot eiken prijs, en het minder eenvoudige, doch in zoo hooge mate verontrustende antwoord luidt dus: i,Chamberlain heeft tot iederen prijs oorlog trillen voorkomen, omdat hij redenen heeft om aan te nemen, dat Engeland, ondanks ai tvat ons omtrent zijn reusachtige bewapening Verzekerd is, onvoldoende voorbereid is op een oorlog." Een uitbarsting vermijden uit zuivere vre delievendheid, en in weerwil van het feit, dat een land zich sterk genoeg voelt om, zij het ha langen en harden strijd, de overwinning te behalen, dat kan mooi en lofwaardig zijn; maar tot eiken prijs een uitbarsting vermijden omdat een land van den eersten rang zich niet sterk genoeg voelt, dat is gevaarlijk, en heeft fen verpletterende uitwerking op het volk. Er is, sinds Chamberlain's terugkeer uit Berchtesgaden, één factor geweest, welke het Volk in het bijzonder geënerveerd heeft, en wel üe bliksemsnelle haast, welke de eerste minister tuaakte met het opdringen van Hitler's voor- haamste eischen, vastgelegd in het Engelsch- Fransche plan, aan Tsjecho-Slowakjje. Men begreep deze haast niet. Men geloofde toen nog, dat er een plebisciet gehouden zou Worden. Op het Foreign Office werd te kennen gegeven, dat dit pas na eenige maanden zou kunnep plaats hebben, aangezien eerst de rust in hek Sudetenland zou moeten terugkeeren. Wat deed het ertoe, of Praag (onder de pres sie van Londen en Parijs) en Berlijn het eeni ge dagen eerder of later met elkaar eens wer den over de beginselen, welke toegepast zouden Worden bij de „overdracht" van het Sude tenland aan Hitier? In Engeland meende men vóór Zondag nog ëenigszins naïef, dat deze crisis beoordeeld kon worden naar den ouden, algemeen-aan vaarden standaard. Het goede humeur, waar mee Chamberlain uit Duitschiand terugkeer de, de glimlach, waarmee hij te Heston de Vliegmachine verliet, schenen de hoop te wet tigen dat hij Hitier niet geheel onredelijk ge- Vonden had. De groote waarschijnlijkheid dat hij binnen enkele dagen naar Duitschiand zou terugkeeren, wees er naar men meende bp, dat 'n zekere grondslag tot overeenstemming te Berchtesgaden gelegd was, en dat Chamber- 'ain daar niet vruchteloos aan Hitier te ver- Waan gegeven had, dat Engeland niet onver schillig kon blijven toezien, indien Duitschiand ®en aanval deed op Tsjecho-Slowakije, en de integriteit van Frankrijk bedreigde. Wel verbaasde men zich erover, dat in de Volgende dagen de Duitsche pers haar aanval- ien op Praag nog verscherpte; dat inlijving Winder plebisciet, en tenslotte zelfs algeheele slooping van de Tsjechische Republiek ge- C'Scht werd; ook ergerde men zich eraan, dat hei lijn herhaaldelijk op bulderenden toon te kennen gaf, dat het geen dag langer zou kun nen wachten, maar men hechtte natuurlijk meer aan het tusschen Chamberlain en Hitier kepieegde overleg dan aan het gebulder der ^Uitsche pers, die, wel-is-waar, „geïnspireerd" is, maar welker taak het veeleer scheen te zijn "Stemming" dan politiek te maken. Zaterdag werd het Britsche publiek er ge leidelijk op voorbereid, dat Chamberlain te Berchtesgaden gecapituleerd had; Zon dag, toen de Fransche ministers met hun britsche collega's te Londen beraadslaagden, begon men in te zien, hoe volmaakt die capi tulatie geweest was. Het is onmogelijk in het kort den indruk ^eer te geven, dien deze ontdekking op de ëroote massa van het Britsche publiek maak te De meeningen over de vraag, of Chamber- 'ain Tsjecho-Slowakije „verraden" had, konden v«rdeeld zijn; zelfs onder die meerderheid, die ^et haar sympathieën geheel aan de zijde Van Praag stond, moeten er zeer velen geweest xÜn, die meenden, dat, oorlog tot iederen prijs, dus ook ten koste van Tsjecho-Slowakije's bestaan als democratische staat in midden k'üropa, vermeden moest worden. Het stand punt was misschien niet edelmoedig, maar 't «'as menschelijk. Doch voor de Engelschen gold nog een an- tcre overweging. Het was deze, dat zonder ?ehigen twijfel Engeland zelf diep vernederd ^as; dat het niet in staat geweest was zijn landpunt ook maar eenigszins te doen gelden, Öat het toegegeven had aan Hitler's eischen op *°°danige wijze, dat niet alleen het bestaan van Tiecho-Slowakije, maar het prestige van Gr.- Httannië diep ondermijnd was. ®h zelfs toen men dit ten volle ging inzien, begreep men nog niet, waarom Chamberlain zulk een koortsachtige haast maakte; waarom hij te Praag een pressie liet uitoefenen, die in strijd was met het meest elementaire diploma tieke fatsoen; waarom hij zelfs niets deed om de pil voor de Tsjechen ook maar eenigszins te vergulden. Hij scheen geen ander doel meer te hebben dan, in samenwerking met Frank rijk, dat geen andere keus had dan aan Enge- lands zijde te staan, de hem te Berchtesgaden door Hitier gestelde voorwaarden aan Tsjecho- Slowakije te dicteeren, en zich daarna naar Godesberg te spoeden. Waarom? Wij kunnen het met bijna vol maakte stelligheid zeggen. Toen Chamberlain de vorige week glimlachend uit Berchtesgaden terugkeerde, was hij in het bezit van een Duitsch ultimatum. Het was geen geschreven document, maar Hitler had hem op de stelligste wijze aan het verstand gebracht, dat, indien Chamberlain hem niet deze week nog de inwil liging van zijn eischen door Tsjecho-Slowakije kon voorleggen, de Duitsche troepen het Sude tenland zouden binnenrukken. Dit zou het begin zijn van den grooten Euro- peeschen oorlog. Frankrijk zou zijn Tsjechischen bondgenoot te hulp moeten snellen; Rusland eveneens, en Engeland was dan in zijn eigen belang genoodzaakt Frankrijk bij te staan. Dit ultimatum, zorgvuldig geheim gehouden voor het Engelsche volk, bracht Chamberlain mee uit Berchtesgaden. Bij hem stond het vast, dat alles en alles gedaan moest worden om Praag tot volmaakte onderwerping te dwingen. Met stelligheid kunnen wij thans zeggen, dat hij niet dan met de grootste moeite erin geslaagd is het kabinet tot zijn standpunt over te halen; dat Zaterdag verschei dene ministers dreigden ontslag te nemen, maar dat tenslotte de uiterlijke eendracht gehand haafd werd. Te Londen wist men, dat de Fransche minis ter Bonnet niet ongeneigd was Tsjecho-Slowa kije in den steek te laten. Uren gingen voorbij, jbvuW- J5& st"® alvorens Parijs ingelicht werd omtrent de re sultaten van Berchtesgaden. Had de- Fransche regeering zich niet in beginsel met Chamber lain's houding vereenigd, dan zouden vele leden van het Britsche kabinet afgetreden zijn. Maar te Parijs liet Chamberlain op de nadrukkelijk- ste wijze verklaren, dat hulp aan Frankrijk en Tsjecho-Slowakije alleen dan verleend kon worden, indien laatstgenoemd land overweldigd werd, nadat het een door Engeland goedge keurde regeling aangenomen had. En Engeland had de door Hitier te Berchtes gaden geëischte regeling aangenomen. Frankrijk had dus te kiezen tusschen zijn bondgenootschap met Tsjecho-Slowakije en zijn Entente met Engeland. Na de besprekingen tus schen de Fransche en Britsche ministers te Londen werd datgene, wat in werkelijkheid een ultimatum was, gezonden aan Praag. Had Duitschiand dit ultimatum zelf gezon den, dat zou Praag het verworpen hebben; auto matisch zou Duitschiand het Sudetenland bin nengetrokken zijn, en Frankrijk had krachtens zijn bondsverplichtingen Praag te hulp moe ten komen. Onmiddellijk hierop zou ook Enge land met Duitschiand in oorlog geweest zijn. Vandaar dat Chamberlain besloten had, dat niet Duitschiand, maar Engeland en Frankrijk het ultimatum zouden versturen. Hiertoe was, naar ons met stelligheid verzekerd was, reeds te Berchtesgaden besloten. In de zes dagen, die achter ons liggen, voerde Chamberlain punt voor punt de orders van Hitier uit. Het kritieke oogenblik kwam, toen Maandag de eischen gesteld werden aan Tsje cho-Slowakije. Zü moesten niet alleen snel, zij moesten onvoorwaardelijk aangenomen worden, want Chamberlain wist, dat als hij niet deze week naar Godesberg ging, de Duitschers naar Praag zouden gaan. Dit alles werd door sommigen vermoed, door anderen als onmogelijk beschouwd. Thans weet men het met bijna volmaakte stelligheid. Dat hij handelde onder den druk van een ultima tum, heeft Chamberlain strikt geheim gehou den, ofschoon het de alles-beheerschende factor geweest is. De reactie op de openbare meening in Engeland zelf had, vóór Tsjecho-Slowakije Vier honderd en vijftig Fransche arbeiders brengen in nationale kleederdracht op uitnoodiging van dr. Ley thans een bezoek aan Duitschiand toegegeven had, noodlottig kunnen worden. Wederom is Chamberlain naar Duitschiand vertrokken. Een week geleden werd hij gehul digd gelijk zelden een staatsman vóór hem; thans vertrekt hij onder een algemeen gemor, waaraan slechts de voorstanders van isolatie en de onvoorwaardelijke vrienden van Nazi- Duitschland niet deelnemen. Zelfs de „Daily Telegraph", het blad, dat de regeering steeds trouw is, kan zich niet tot eenig enthousiasme voor Chamberlain opvoeren. Zij hoopt, dat de Tsjechische regeling te Godesberg gemaakt zal worden tot het begin eener algemeene pacifica tie, maar in de bitterste bewoordingen laat zij zich uit over Duitschiand, en onder de conser vatieven begint groote ontevredenheid op te steken, want zoo dezen al niets geven om Tsje cho-Slowakije, zij geven toch zeer veel om En geland. Zal Chamberlain intusschen te Godes berg Duitschiand thans tevreden kunnen stel len? De geruchten omtrent een oneenigheid in het Fransche kabinet over de houding, door den premier en zijn minister van Buitenlandsche Zaken inzake het Tsjecho-Slowaaksche vraag stuk ingenomen, zijn, zooals gemeld, door Dala dier uitdrukkelijk tegengesproken. Die geruch ten, welke een vast omlijnden vorm hadden aangenomen, spraken ervan, dat Daladier en Bonnet thans een verdrag met Tsjecho-Slo wakije van onwaarde verklaarden, dai zij nog enkele weken geleden nadrukkelijk ten volle hadden bekrachtigd. Vijf van de Fransche mi nisters, die zich aldus voor een voldongen feit geplaatst zagen, weigerden dit te accepteeren, en slechts de overweging, dat het landsbelang hun aanblijven eischte, kon hen ertoe brengen hun ontslag niet te nemen. De Parijsche correspondent van de N. Rott. Crt. meldt dienaangaande nog: Het is niet aan twijfel onderhevig', of het Fransche kabinet was niet eenstemmig ten op zichte van de jegens Tsjecho-Slowakije gevolg de gedragslijn. Hoewel eenige leden tegen Bon net stelling namen, konden ze tegelijkertijd toch niet aan dit meeningsverschil uiting geven. De minister van Buitenlandsche Zaken had hen voor een uitgemaakte zaak gesteld, door in de laatste oogenblikken, toen de regeering te Praag nog weifelde en naar men zegt, hoopte op een ommekeer te Parijs als gevolg van een minis - têrieeie crisis, te laten mededeelen, dat zij verder niet op de medewerking van Frankrijk behoefde te rekenen, als zij niet terstond zwichtte. Bonnet moet daarmee een belofte ge schonden hebben. Een zoo belangrijke stap had door alle ministers goedgekeurd moeten zijn, die dan hadden moeten uitmaken of er aanleiding- bestond het bestaande verdrag m werking te stellen. In plaats daarvan werd het gerucht verspreid, dat behalve Engeland de Sovjet-Unie niet bereid was een militaire actie van Frankrijk ten gunste van Tsjecho-Slowakije te steunen. Litwinof heeft te Genève dit gerucht ontze nuwd. SOFIA, 23 Sept. (Havas). Bulgarije heeft het bewind van Franco officieel erkend. De regeering heeft een communiqué gepubliceerd, >s' ->.C, ■is De zaal in hotel Dreesen te Bad Godesbergwaar de besprekingen tusschen Hitier en Chamberlain worden gehouden waarin gezegd wordt: „Tusschen beide regee ringen is een overeenkomst gesloten, die be paalt, dat de landen bij elkander vertegen woordigd zullen zijn door agenten, die dezelf de rechten zullen hebben als de chefs der di plomatieke missies." BUENOS AIRES, 22 Sept. (Havas) De Ar- gentijnsche regeering heeft een wetsontwerp in gediend, waarbij het actieve leger en de reserve direct afhankelijk van de regeering worden ge maakt en waarbij voor het geval van oorlog de algemeene militaire dienstplicht wordt inge steld voor mannen van 18 en voor 'vrouwen var 16 jaar af, zonder leeftijdsgrens naar boven. De gemeentepolitie te Helmond heeft Donder dag den metselaar J. M. v. d. B., werkzaam bij de N.V. Raymakers en Co.'s Textielfabrieken al daar en wonende te Beek en Donk, gearresteerd. Gebleken is, dat deze man in den loop der laat ste vijf jaar zich herhaaldelijk aan diefstal van tafelkleedjes, gordijnstoffen, japonstoffen, ka toen, schorten, beddetijken enz. heeft schuldig gemaakt. Een gedeelte hiervan werd bij een onderzoek in zijn woning i» beslag genomen, deels verwerkt, deels onverwerkt. Ook kwam vast te staan, dat de gearresteerde metselaar ver schillende familieleden nu en dan „lapjes" ten geschenke gaf, welke vrijgevigheid tenslotte tot zijn aanhouding heeft geleid. Van den B. is te Helmond ingesloten en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. I n den strijd tegen het communisme is sociale rechtvaardigheid het sterk ste wapen. (Van onzen Berlijnschen correspondent) De Duitsche pers en de Duitsche radio heb ben Tsjecho-Slowakije van den aardbol weggevaagd. Zij noemen den naam niet meer en spreken van Hussietenhorden, gepeu pel en janhagel om nog krassere uitdrukkin gen maar te verzwijgen wanneer zij het Tsje chische volk bedoelen. Regeering en autoritei ten worden niet meer. erkend. Woorden als re geering, president, kabinet, minister, enzoo- voorts worden in de kranten tusschen aanha- lingsteekens geplaatst, terwijl de radio ze van het epitheton „zoogenaamd" voorziet. Ook het leger weigert men langer als een geregelden troep te beschouwen. Men spreekt van soldateska, bloedhonden, in uniform gesto ken roode moordbenden, kortom van een mui tende, plunderende, brandende, moordende en schendende horde, die niet meer reageert op de bevelen van een generalen staf, doch zich over geeft aan de instincten, die joodsch-commu- nistische agitatoren aanwakkeren. De geheele Duitsche voorlichting is er op het oogenblik op gericht Tsjecho-Slowakije af te schilderen als een tweede Rood-Spanje. Alleen spreekt men nog niet van een sowjetbewind in Praag, doch dit zal wel niet lang meer duren, daar president Benesj en het kabinet-Hodza reeds lang' voor machteloos zijn verklaard en de eigenlijke macht meer en meer wordt toege schreven aan Russische officieren en civiele raddraaiers, alsmede hun Tsjechischen aan hang. (Deze verwachting heeft zich intusschen be waarheid. De jongste edities der Duitsche bla den melden, dat na den val der regeering- Hodza de bolsjewisten de eigenlijke macht in handen hebben. Generaal Sirovy, die als voor zitter eener militaire dictatuur genoemd wordt, heet een aanhanger der sowjets). Het Duitsche volk wordt in ademlooze span ning gehouden. Van 's morgens vroeg tot in den nacht verschijnen de kranten in ontelbare extra-edities. Steeds grooter en dreigender wor den de koppen, die de halve voorpagina be slaan; steeds alarmeerender de kolommen en kolommen nieuws, waaruit geen mensch wijs kan worden, daar de officieele berichten teza men met de waarnemingen van informators, die een dicht net over het Sudeten-Duitsche gebied spannen, en de fantastische verhalen van vluchtelingen en overloopers tot een onontwar- baren chaos dooreengemengd worden. De radio stort dagelijks schier ononderbroken een zond vloed van „Sondermeldungen" uit over de hoofden der luisteraars, die op straat bij de luidsprekers staan, die thuis de conversatie onderbreken om te hooren hoe het er mee staat en die zelfs in restaurants en café's de muziek het zwijgen opleggen om de radio te laten in schakelen. Niemand wordt er ongeduldig, ook al herhaalt de stem in den luidspreker dozijnen tijdingen, welke men reeds in de krant gelezen heeft. Overigens, dat voorlezen wij zouden haast zeggen: dat declameeren van berichten is ook een boel interessanter dan het uitspellen van de sensationeelst opgemaakte krant. De speaker draagt uitstekend voor. Er is afwisse lend verbeten woede en innige ontroering, rouw en triomf in zijn stem. Soms spreekt hij vlug en luid, dan weer fluistert hij triest slepend. Op elke droeve mare volgt een pooze van plech tig zwijgen. En wat de omroeper alleen maar beschrijven kan, wordt bij tijd en wijle ook rea listisch opgevoerd. Hoorberichten doen de luis teraars het aankomen der treinen met vluch telingen beleven, leiden hen rond in de kampen der uit Tsjecho-Slowakije gevluchte volksge- nooten; er komen Sudeten voor de microfoon, die verhalen ophangen, waarop men van alles en nog wat kan aanmerken, doch waaraan men de verdienste niet ontzeggen kan van uiterst sug gestief te zijn en diep op het gemoed der mas sa in te werken. Intusschen kan men niet anders dan ontzag heb ben voor 't organisatietalent, dat in twee weken tijds het vraagstuk der Sudeten van een kwestie tot een casus belli maakte, dat door geen com promis meer de wereld uitgeholpen kan worden. Zelfs al zou Hitier de Sudeten willen laten val len, dan zou hij dit niet meer kunnen, daar het Duitsche volk een definitieve oplossing eischt. Zeker, men wil nog steeds geen oorlog. Men hoopt van harte, dat het zoover niet komen zal. Maar als het moét.Als het zon der geweld niet gaat.... Wij herhalen, dat een dergelijk organisatietalent alleen maar met ontzag vervult en niet met eerbied, nog minder met bewondering. Het bewijs isi immers geleverd, dat machtsmiddelen als pers en radio in staat zijn om allen goeden voornemens en allen droe ven ervaringen ten spijt binnen korten tijd een Volk zoo op te zweepen tegen een ander volk, dat elke andere oplossing dan die van het brutale geweld onmogelijk wordt. De tijding, dat het kabinet-Hodza' is af getreden, werd met vreugde begroet. De radio bracht het bericht het eerst. Korten tijd later werd het door de bladen be kend gemaakt. De omnibussen gaven uitdruk king aan de algemeene vreugde door haken kruisvlaggetjes uit te steken. Dit voorbeeld vond echter geen navolging. Nergens wappert er een vlag in den wind. Het ziet er naar uit, dat het oprukken van het Sudeten-Duitsche „Freikorps" en het over nemen van de politiemacht in sommige Tsjechi sche gebiedsdeelen door Sudeten-Duitschers de schier ondraaglijk geworden spanning eer deed toe- dan afnemen. Wij bevonden ons, juist toen algemeen bekend begon te worden, welk een wending de zaken plotseling genomen hadden, toevallig in de omgeving der Berlijnsche luchthaven Tempel hof. Het verkeer werd daar voortdurend onder broken door lange rijen legerauto's, afgeladen met soldaten, geschut en zoeklichten. Op de enorme gebouwen, welke het vliegveld omgeven en die grootendeels nog niet eens voltooid zijn, werd overal luchtafweergeschut in stelling ge bracht. Ordonnances op motorfietsen raasden af en aan. Van alle kanten kwamen vliegtuigen aanzetten, waaraan ook de leek wel zien kon, dat ze geen deel uitmaakten van de burgerlijke luchtvaart. Het zou dwaas zijn, uit dit alles op te maken, dat het nu hard tegen hard zal gaan. Dergelijke conclusies trokken ook de menschen niet, die zwijgend stonden toe te zien bij al die bedrij vigheid. Het zijn slechts voorzorgsmaatregelen, zooals ook de groote plakkaten op de muren van Berlijn, die iederen volksgenoot op het hart drukken, dat het zijn plicht is, voor zich en de zijnen oogenblikkelijk een volksgasmasker aan te schaffen, slechts voorzorgsmaatregelen zijn. Men kan niet weten, waartoe de Tsjechen in een wanhopige bui in staat zijn! Maar toch stemt het wel even nadenkend, wanneer men Berlijn om zoo te zeggen „gevechtsklaar" ziet maken. Tot nu toe leek het allemaal nog zoo ver weg, ook al hielden de kranten niet op te verzekeren, dat een modern bombardementsvliegtuig slechts veertig minuten noodig heeft om van de Tsjechische grens naar de Duitsche hoofdstad te vliegen Het is en blijft de groote vraag: Wat zullen de Tsjechen nu doen? De Duitsche bladen bevatten dagelijks heele reeksen van gebouwen, dorpen, steden zelfs, die ondermijnd zijn en opgeblazen zullen worden, zoodra ze onhoudbaar worden. Wereldberoemde badplaatsen als Karlsbad en Mariënbad zouden vallen onder het gebied, waar steeds volgens de Duitsche pers de Tsjechen gedreigd heb ben, geen steen op den anderen te zullen laten. Een geweldige stuwdam is met ecrasiet geladen. Zou het hier tot een ontploffing komen, dan is een catastrofale overstrooming onvermijdelijk, die zich niet alleen over Tsjechisch, doch ook over Duitsch gebied zal uitstrekken. Een der laatste jobstijdingen van de Duitsche radio luidt, dat een vernuftige combinatie van ont plofbare vloeistoffen en electrische kabels is aangebracht, waarmee men heel de ontzaglijke wouden van Noord-Bohemen in vlammen kan doen opgaan. Ook de kolen- en ertsmijnen wor den met verwoesting bedreigd. Wat zullen de Tsjechen doen? Men zoekt sterkte in de officieele Duitsche bedreiging, dat dergelijke daden van geweld in het Sudeten-Duitsche gebied onherroepelijk ge volgd zouden worden door een strafexpeditie. De man van de straat twijfelt er niet aan, of zijn regeering zou eventueel de daad bij het woord voegen en den Tsjechen voor eens en voor altijd inpeperen, dat er met het Derde Rijk niet valt te spotten. Maar aan den anderen kant overweegt hij, dat een mogelijke vernie ling niet zou worden goed gemaakt door ook in Praag den boel kort en klein te slaan. Officieel en officieus weigert men te Ber lijn van eenige genoegdoening blijk te geven, nu het Derde Rijk de vervulling zijner wenschen zoo dicht genaderd is. Inte gendeel, men kent nu ten opzichte van Praag geen genade meer en gaat meedoogenloos ver der en verder in zijn eischen. Het is nog maar eenige dagen geleden, dat men met het Sudeten-Duitsche gebied rijkelijk tevreden geweest zou zijn. Thans eischt men meer. Voor het eerst zeggen de kranten recht streeks, wat zij tot nu toe nauwelijks durfden bedoelen, namelijk dat Tsjecho-Slowakije hee- lemaal verdwijnen moet. Er wordt hier zelfs niet bij vermeld) dat men den Tsjechen het zuiver Tsjechische deel van de republiek wil laten. De afscheiding van alle andere volksgroepen wordt noodzakelijk genoemd. Het spreekt vanzelf, dat hier geen andere dan zuiver „völkische" overwegingen ter sprake worden gebracht. Niemand spreekt er over, dat het Sudeten-Duitsche gebied, behalve drie mil- lioen volksgenooten, ook nog kostbare ertsen en onuitputtelijke houtvoorraden bevat, waarom 't Derde Rijk verlegen is als om brood. Niemand ook spreekt er over, dat Duitschiand na het verdwijnen van Tsjecho-Slowakije bevrijd zou zijn van de belangrijkste schakel in de keten Moskou—Parijs. Op de zoutvlakten van Bonneville is de laatste weken een felle strijd gestreden tusschen twee Britsche snelheidsduivels, die elkander het ab solute snelheidsrecord te land betwisten. Captain George Eyston is naar de glinste rende zoutvlakten gekomen met zijn „Thunder bolt", die een 5000 P.K. sterken motor herbergde en waaraan dusdanige technische vernieuwin gen waren aangebracht, dat de captain er van overtuigd was, dat hij het wereldrecord, dat op zijn naam stond met 501 KM., belangrijk zou verbeteren.... Hij zou de 536 K.M. halen! En captain George begon de training, gelijk met zijn landgenoot John Cobb, een Brooklyn- ster, die zich als ideaal gesteld heeft om de snel ste man ter wereld te zijn. Cobb heeft zijn Railton bemand met twee Napier-motoren, elk van 1250 P.K. en een 75 gallon tank met ijs voor de afkoeling van de motoren. Aanvankelijk werkte de regen alle pogingen tegen en was zelfs een behoorlijke training uit gesloten, doch toen de zoutvlakten glinsterden in het gouden zonlicht, werden de paar dui zend krachtige paarden van stal gehaald en kon het feest beginnen. Het liep captain George niet mee. Bij zijn training begin Augustus, werd hij in zijn cock pit door gassen bedwelmd, maar het liep won derlijk goed af. Captaiij Eyston heeft trouwens in zijn rennersloopbaan, welke onmiddellijk na den oorlog begon, meerdere malen het gevaar onder de oogen moeten zien. Zoo vloog zijn wa gen eens in brand toen hij een gangetje had van 100 mijl per uur. Hij heeft het er levend afge bracht, maar het kostte hem toch drie maanden ziekenhuis! Maar snelheidsduivels zijn niet voor een klein geruchtje vervaard. Eyston's meening is, dat de mensch er steeds naar gestreefd heeft zijn medemensch te overtroeven en de snelheid is, naar zijn meening, het meest aan trekkelijke middel om zijn veroveringslust bot te vieren. Er moesten er meer zijn, die er zoo over den ken! Intusschen zag het er naar uit, dat Eyston door pech achtervolgd zou worden. U moet we ten, dat de organisatie van zoo'n recordpoging een lieve duit kost en er heel wat bij komt kij ken. In totaal vinden er 75 man emplooi bij, daar zijn 25 man, die de speciale tijdopneem- apparaten bedienen, apparaten vervaardigd naar een speciale Amerikaansche vinding, die op de honderdste seconde reageeren! Daar is verder de telefoondienst langs het af te leggen parcours, en de hulpdienst, dokter, verpleegsters e.d., die evenmin mogen ontbreken. Op 24 Augustus stapte Eyston in zijn wagen. Hij overtrof zijn eigen verwachting en schoot met een gemiddelde uursnelheid van 558 K.M. met zijn Thunderbolt over de glinsterende baan. De vliegtuigen der fotographen, die hem tracht ten te volgen, liet hij achter zich! Maarzijn record kon niet worden erkend, want op den terugweg hadden de officieele tijd-contróle-ap- paraten dienst geweigerd. Eyston nam den tegenslag nogal gemoedelijk op en drie dagen later, op 27 Aug., kroop hij weer in zijn cockpit en bereikte nu een gemid delde uursnelheid van 556.010 K.M., waardoor hij dus zijn eigen wereldrecord belangrijk had verbeterd. Maar nu was het de beurt aan zijn belager. De achtendertig-jarige John Cobb stapte op 15 September in zijn Napier Railton enhij was dol verheugd zich de snelste man van de wereld te kunnen noemen, want zijn gemiddelde uur snelheid bedroeg niet minder dan563.592 K.M.! John Cobb zou echter slechts 24 uur op zijn snelheidstroon zetelen, want reeds den volgen den dag deed de onttroonde snelheidskoning Eyston met succes een nieuwen aanval. En hij bereikte de fantastische gemiddelde uursnelheid van 575.347 K.M.! Realiseert u het zich even, dat beteekent een snelheid per minuut van ongeveer 9.6 K.M. Een snelheid dus, die u in één minuut van Haarlem naar Zandvoort brengt! En John Cobb, die de eerste was om Eyston geluk te wenschen, is er nog van overtuigd, dat hij den snelheidstroon opnieuw zal bestijgen. Hij heeft n.l. verklaard niet te zullen rusten voor hij de643 K.M. heeft gehaald. Intusschen moet men den dag nooit prijzen voor het avond is. Deskundigen zijn het er over eens, dat een poging tot een grootere snelheid als welke nu behaald is, gevaren met zich mee zou brengen. En veronderstel, dat men met een gangetje van lö K.M. per minuut een lek bandje krijgt! Er is nog een recordjacht met succes be kroond. Sir Malcolm Campbell heeft met zijn omge- bouwden Blue Bird pogingen gedaan zijn eigen absolute snelheidsrecord te water op het Meer van Genève te verbeteren. Zijn pogingen faal den en toen heeft hij zijn blauwen vogel ingepakt en naar het Hallwilermeer bij Zurich gezonden, waar hij Zaterdag zijn poging bekroond zag. Maar het is nog geen 575 K.M. Zijn oude record was 208.040 K.M. en hij bracht dit op 210.078. Deskundigen beweren, dat hij de 240 kan halen, maar Sir Campbell gaat voorzichtig te werk en neemt geen risico. Inmiddels is men in Engeland bezig met den bouw van een nieuwe boot en het laat geen twijfel, of het volgend jaar zal ook Sir Camp bell weer van zich doen hooren. MIXER e optimist is een beter hervormer J dan de pessimist

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9