We luisteren naar... Apeldoorn huldigt H.M. de Koningin Het Koninklijk Paleis op de Dam tot nieuw leven gewekt FINANCIEN HOE DE RESTAURATIE IS GEVORDERD Dampo geneest alle verkoudheden Dagfilm MARKTEN V- Restaurant DORRIUS ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1938 Feestcantate door 31 zangkoren HOOGERE SUBSIDIE NOODIG VOOR DE K.L.M. K.L.M.-VLIEGTUIGEN NIET MEER OVER PRAAG In verband met mobilisatie van Tsjecho-Slowakije NEDERLANDSCH NOVICIAAT NAAR ENGELAND Uitvoer van bollen naar Duitschland Geen verhooging van het contingent OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding veldboonen VERRUKKELIJKE, HOOGFIJNE CHOCOLAAD, Werk vordert nog tal van jaren Vierschaar en Burgerzaal Verdere zaken Centrale verwarming en electrisch licht Zondag 25 September Maandag 26 September VOETBAL Uitgesteld ^enc «n c. Sterf i f o 3? De koninklijke zomerresidentie in een sprookjesstad herschapen Binnen het kader der feestelijkheden, ter gelegenheid van het 40-jarig regee- ringsjubileum der Koningin, heeft de Ko ninklijke zomerresidentie vandaag onze Landsvrouwe haar hulde gebracht. Op tal van plaatsen zijn versieringen en il luminaties aangebracht, sierlijke eerepoorten overkoepelen kruispunten van wegen en tal van gebouwen, winkels en villa's baden' des avonds hun rijk gedecoreerde gevels en tuinen in een zee van licht. De tuinstad is in een sprookjesstad gemetamorphoseerd. Huis aan huis wapperen de nationale kleuren Bijzon dere zorg is besteed aan de tien kilometer lange route, welke H. M. de Koningin tijdens den rijtoer zou volgen. Reeds vroeg in den ochtend heerschte er een enorme drukte. Duizenden bezoekers zijn per trein of per autobus naar Apeldoorn gekomen, om getuige te zijn van dezen feestelijken dag. Een der glanspunten van den ochtend was de aubade voor H. M. de Koningin op het paleis Het Loo, welke om 10 uur aanving. Door 31 plaatselijke zangkoren, tezamen 1200 zangers en zangeressen, is onder leiding van den dirigent Felix Kwast en met mede werking van het harmonie-orkest „Apeldoorn" de jubileum-cantate van J. Pelser gezongen. Op het bordes luisterde H. M. die bij haar verschijnen door de duizenden belangstellen den buiten het paleishek met enthousiast ge juich werd begroet naar de muzikale hulde op den bassecour voor het paleis. Onthulling fontein Om 12 uur had op het Emmaplein de ont hulling plaats van een fontein, aangeboden door de pl. afd. van „De Princevlag", met mede werking van de burgerij. Namens de plaat selijke afdeeling heeft de heer mr. J. A. M. van Oorschot de fontein, welke ter herinne ring aan het 40-jarig regeeringsjubileum is opgericht, aan het gemeentebestuur overge dragen. Namens het gemeentebestuur legde de bur gemeester, jhr. dr. C. Q. C. Quarles van Ufford een krans bij het monument. Tijdens de ochtenduren werd nog aan de leerlingen der lagere scholen een schoolfeest aangeboden, waarbij ruim 6.700 schoolkinderen op tractaties werden onthaald. N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN i LA CARTE Overal is geld voor, behalve voor de luchtvaart" „Ik blijf optimistisch!" Dit was de over- heerschende gedachte, welke den heer Ples- man op de jongste persconferentie bezielde, ondanks de moeilijkheden, welke de K.L.M. in de naaste toekomst tegemoet gaat. „Overal is geld voor te vinden, behalve voor de luchtvaart. Ik ben verheugd, dat de Spoorwegen een meevaller hebben van ne gen millicen. Wij hebben, steeds met de zelfde subsidie, een steeds grooter luchtnet opgebouwd. Het aandeel der subsidie in de totale inkomsten der K.L.M. is slechts 6 pCt. Wij zijn daarmee de best rendeeren- de luchtvaartmaatschappij in Europa." De heer Plesman doelde hierbij op de pogin gen door de K.L.M. aangewend om voor 1939 een hcogere subsidie te verkrijgen, welke po gingen tot heden afgestuit zijn op de houding der regeering. Op de Waterstaatsbegrooting voor 1939 komt, zooals bekend, weer hetzelfde subsidiebedrag voor als in de afgeloopen jaren, n.l. 547.800. Zooals wij reeds vroeger mede deelden, is dit onvoldoende voor de K.L.M. om haar tot heden gevolgde en door de regeering gesanctionneerde expansiepolitiek voort te zet ten. Indien de K.L.M. met deze geringe subsi die als sluitpost haar programma voor 1939 moet opstellen, zal dit ertoe leiden, dat 300 man personeel ontslagen moet worden. Doch de heer Plesman blijft optimistisch en heeft alle hoop, dat een nieuwe regeling getrof fen zal worden, waardoor de Nederlandsche luchtvaart gespaard zal blijven voor dergelijke harde en ingrijpende maatregelen. Niet alleen zouden hierdoor honderden gezinnen getroffen worden, doch de K.L.M. zou belangrijke Euro- peesche lijnen moeten afsnijden en het binnen- landsch luchtverkeer wellicht geheel moeten •top 2etten. Het zal iedereen onmiddellijk dui delijk zijn, wat dergelijke maatregelen zouden beteekenen voor de internationale positie van het Nederiandsch luchtverkeer. In verband met den toestand in Tsjecho-Slo- wakije en het aldaar uitgevaardigde mobilisatie bevel, waarbij alle burgerluchtverkeer boven Tsjecho-Slowaaksch grondgebied wordt verbo den, heeft de KJL.M. besloten, met ingang van Zaterdag 24 September de luchtverbinding Lon den—RotterdamWeenenBoedapest, de z.g. Biauwe-Donau-expresse, weliswaar te handha ven, doch voorloopig de tusschenlanding te doen vervallen, zcxxiat niet over #Tsjecho-Slo- waaksch grondgebied behoeft te worden ge vlogen. gelegd voor een klooster der Paters van het Te Leicester (Engeland) is de eerste steen Allerheiligste Sacrament, waarheen in den loop van het volgende jaar het Noviciaat van de Nederlandsche provincie zal worden overge bracht. De plechtigheid werd verricht door Z. H. Exc. Mgr. Mc. Multy, Bisschop van Not tingham, die daarna in de noodkerk een plech tig Lof celebreerde en zeer waardeerende woor den sprak over de Congregatie van het H. Sacrament, over haar Stichter, den Zaligen P. Eymard, en over de twee pioniers van deze nieuwe stichting, de Paters Kaas en Baudouin. Na de plechtigheid was er een drukbezochte teceptie, waarbij velen uit de parochie en uit de stad hun sympathie kwamen betuigen. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door den Heogeerw. pater dr. L. H. Warmerdam, Pro vinciaal Overste van de Nederlandsche Pro vincie der Paters van het Allerheiligste Sacra ment. Op het adres van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur aan den Raad van Ministers, waarin verruiming van het Duitsche contingent bloembollen werd ge vraagd, heeft de Minister van Economische Zaken geantwoord, dat de beperkte beta lingsmiddelen, welke voor den export van Nederlandsche producten naar dat land beschikbaar zijn, niet toelaten het bedrag voor den uitvoer van bloembollen naar Duitschland te verhoogen. Het Weekblad v. Bloembollencultuur noemt dit bericht een koud waterstraal, daar algemeen werd aangenomen, dat reeds voor het vierde kwartaal het contingent aanmerkelijk zou wor den verhoogd. Het vraagt zich af of de belan gen van den bloembollenhandel bij den export naar Duitschland niet verwaarloosd worden. De verontwaardiging hierover zou slechts kunnen worden weggenomen door een ophartige bloot legging van den stand van zaken van de zijde der Regeering, waaruit zou blijken, dat het vak niet onbillijk is behandeld. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, welke voldoen aan de kwa- liteitseischen en in het tijdvak 19 t/m. 24 Sep tember 1938 zijn gedenatureerd door telers of handelaren, f 1.75 per 100 K.G. zal bedragen. 's-Gravenhage, 2S Sept. 1938. door fijnproevers ten zeerste gewaardeerd Rdsnaamzec^UES Eerste deel van groosche en in grijpende arbeid heeft zijn beslag gekregen Omtrent de restauratiewerkzaamheden van het Koninklijk Paleis op den Dam, is, wat het inwendige van het historische bouwwerk betreft, tot dusverre weinig of niets bekend gemaakt. Nu het eerste gedeelte van dezen groot- schen en ingrijpenden arbeid zijn beslag ge kregen heeft samenvallende met de vie ring van het Regeeringsjubiieum van H. M. de Koningin achtte men thans het tijd stip gekomen, om de in overeenstemming met het bijzondere karakter van het ge bouw betrachte zwijgzaamheid te verbre ken en hetgeen tot nu toe tot stand is ge bracht te toonen. Men zal zich herinneren, dat het aanvanke lijk in het voornemen lag om eerst de buiten restauratie reeds in 1913 begonnen af te werken, alvorens de binnenrestauratie ter hand te nemen. Doch tegen het einde van 1937 na derden eerstgenoemde werkzaamheden een punt, waarop buiten- en binnenrestauratie gin gen samenhangen en daarmede werd ook het herstel van het inwendige aan de orde gesteld. De belangrijkste vernieuwingen der buiten restauratie omvatten, naar men weet, herstell ingen aan de natuursteenen gevels, de frontons en de daarop geplaatste bronzen beelden, het reconstrueeren van de door Jacob van Campen ontworpen ramen, de inkorting van het balcon aan de voorzijde en het wederom openen der poorten van de buitenga! erii. Wat nu het interieur betreft, was in den loop van deze en de vorige eeuw het gebouw reeds eenigermate aangetast aan de eischen eener Vorstelijke huisvesting, maar de toe stand was op velerlei gebied toch uiterst primitief en vooral brandgevaarlijk geble ven. In het bijzonder konden centrale ver warming en electrische verlichting niet lan ger ontbeerd worden. De binnenrestauratie kreeg dus een twee ledig doel: het zoo goed mogelijk bewoon baar maken van het paleis en een herstel van de monumentale grootheid. Bij - de binnenrestauratie is men uitgegaan van de gedachte, dat het inwendige-zooveel mo gelijk in ouden staat diende te worden her steld en dat men zich te onthouden had van imitatie. Hoewel bij de verbouwing onder Lo- dewijk Napoleon het karakter van Jacob van Campens schepping op vele wijzen werd aange tast, mag men den vreemden heerscher of wel den stadsbouwer Ziesenis, die de opdrachten van den vorst moest uievoeren, dankbaar zijn, daar men het meest-waardevolle in tact heeft gelaten. Dit geldt in de eerste plaats voor het prachtige beeldhouwwerk van den Vlaming Quellijn, dat volkomen onaangetast gebleven is. Ook de schilderstukken bevinden zich door gaans in goeden staat, op enkele na, die nood zakelijk verdoekt moeten worden. Maar de hoofdzaak is, dat men toentertijd niets heeft afgebroken, alleen gecamoufleerd, zoodat het meest essentieele van het bouwwerk, door het verwijderen van schotten en betimmeringen, weer in volle glorie te voorschijn kon komen. Overigens vond men in oude boekwerken en in de archieven voldoende aanwijzingen om zich een denkbeeld van den ouden toestand te vormen, terwijl tenslotte eenige belangrijke ontdekkingen werden gedaan. Zoo trof men eenige exemplaren van de oorspronkelijke, dikke eiken houten deuren aan en bleken zware bronzen toegangsdeu ren tot de vierschaar bewaard te zijn. Aan de zijde van de Paleisstraat trof men ech ter een later aangebrachten muur twee oude, zeventiende eeuwsche ramen aan, ter wijl ook nog een raam werd gevonden met in de achttiende eeuw aangebrachte houten roeden, naar aanleiding waarvan de roe- denverdeeling van de oorspronkelijke ramen kon worden vastgesteld. Benedenverdieping Wanneer men het Paleis, zooals gebruikelijk, aan de zijde van den N. Z. Voorburgwal be treedt, komt men in een der nog niet gerestau reerde groote galerijen op den beganen grond, zoodat men een goede vergelijking kan maken met de galerijen, langs de Damzijde en de bin nenplaatsen, die reeds onderhanden genomen zijn. De oude galerijen waren sombere ruimten, welker gewelven schuil gingen onder een dikke laag stuc en verf, terwijl langs de wanden quasi-marmeren lambriseeringen waren aange bracht. De gerestaureerde galerijen nu zijn ont daan van alles, wat er in den loop der jaren op is aangebracht. De gewelven zijn wit-blin- kend en worden gemarkeerd door rozetten, wel ke volgens de oude modellen zijn vernieuwd. Een prachtig efect maakt ook de nieuwe vloer, welke bestaat uit witte en grijze marmerblok ken, afgewisseld door roodgrijze Zweedsche zandsteen. Een interessante bijzonderheid hier bij is, dat deze zandsteen afkomstig is uit een groeve, welke hoogst waarschijnlijk ook ten tijde van Jacob van Campen, het materiaal voor de vloeren in het Paleis heeft geleverd. Men trof namelijk op de oude stukken zandsteen fossiel-afdrukken aan, welke eveneens voorko men op het nieuwe materiaal. Bij het zoeken naar die groeve, ging men uit van de redenec- ring, dat men in de zeventiende eeuw dezen zandsteen niet uit het binnenland van Zweden kon halen, zoodat men een ondezoek in de steengroeven langs de kust instelde, met het verheugend resultaat, dat men het materiaal met dezelfde kenmerken aantrof. Een van de fraaiste resultaten der restau ratie is bereikt bij den vierschaar, die ten tijde van Lodewijk Napoleon dienst deed als kapel en die, op het beeldhouwwerk na, schromelijk was verknoeid. Ook hier ging alles schuil onder een dikke laag stuc en verf. Thans is alles in den ouden staat te ruggebracht, waarbij de twee pilasterstel lingen van geschilderd zandsteen, weer in hun vroegere schoonheid, een waardigen achtergrond vormen van de forsche gebeeld houwde figuren. Rechts achter den Vierschaar bevindt zich de hoofdtrap, langs welke de Koningin het Paleis betreedt en verlaat, en die leidt naar de hoofdverdieping, die beheerscht wordt door dè majestueuze Burgerzaal, welker restau ratie wel de duidelijkste taal spreekt. Deze burgerzaal toch met haar galerijen be hoort ontegenzeggelijk tot een der allerschoon ste concepties, die ooit zijn tot stand gebracht. Onder koning Lodewijk Napoleon was echter door de plaatsing van een twaalftal houten schotten de architectonische werking voor een groot gedeelte verloren gegaan. Tien jaar ge leden was de burgerzaal reeds voor een deel ge restaureerd, doch de schotten zijn eerst thans op last van H.M. de Koningin verwijderd, zoo dat de ruimte-ontwikkeling tot haar volle recht kan komen. Een bijzonder probleem vormde de verlichting. Hoe mooi het effect daarvan ook was. achtte men het ongewenscht de oude olieverlichting, die tal van ongemakken met zich meebracht, te handhaven. Vooral ook nu in de nieuwe verhou dingen de luchtstroomingen waren toegenomen. De zes origineele empirekronen werden op ver nuftige wijze geëlectrificeerd, terwijl op de kronlijst langs de wanden een speciale indirecte Philipsverlichting is aangebracht. Deze combi natie heeft in alle opzichten voldaan. Aan den kant van de Paleisstraat, waar zich op deze verdieping de oude „secretarije" be vond, worden op het oogenblik de vertrekken in gereedheid gebracht, welke in de toekomst voor het Prinselijk Paar zijn bestemd. Wat nu de voornaamste, aan de Damzijde ge legen zalen betreft, ook daar zijn min of meer ingrijpende veranderingen aangebracht. De in de vorige eeuw aangebrachte stofbekleeding der wanden werd weggenomen en de architectuur in den ouden vorm hersteld, terwijl ook 't mar mer der vloeren zooveel mogelijk werd bloot gelegd. Vooral de vroegere burgemeesterskamer heeft een onherkenbare metamorphose onder gaan. De wanden zijn vernieuwd, de oude deu ren hersteld, een nieuwe steenen vloer werd ge legd en de groote muuropening in de vierschaar, waardoor de burgemeesters van hun kamer uit de rechtszittingen konden volgen, is ook weer vrij gekomen en toont een van de mooiste door kijken in het gebouw. Ook de balconkamer is terdege opgeknapt. Het behangselpapier heeft voor een houtbetimme ring plaats gemaakt, terwijl de oude steenen vloer is teruggevonden. In de z.g. Mozeszaal met het groote schilderstuk van de Wit is het acht- tiende-eeuwsche karakter thans hersteld. Er bevinden zich thans twee groote schouwen te genover elkaar. De troonzaal, aan de zijde van den N. Z. Voorburgwal, zal slechts weinig veranderingen ondergaan. Een technisch buitengewoon moeilijk onder deel van de restauratie was het uitvoeren van een installatie voor centrale verwarming. In hoofdzaak bestaat de installatie uit een warm watervoorziening door middel van radiotoren, maar ten einde deze verwarmingslichamen in de Burgerzaal en de voornaamste zalen op de hoofdverdieping te vermijden, wordt hier de verwarming verkregen door het inblazen van warme lucht, waarbij circulatie van de !ucht, en tevens ventilatie door de toevoeging van vers cite lucht volgens de nieuwste technische vindingen wordt bereikt. De ketels en centrale regelkamers konden in de kelders worden ondergebracht en we laan de zijde van de Paleisstraat, waar vroe- ger het goud van de wisselbank geborgen werd. Aangezien tot voor korten tijd in het Paleis nog slechts enkele vertrekken van electrisch licht waren voorzien, was ook de electrificatie van het geheele gebouw een bijzonder omvang rijk werk. Van hetgeen verder tot heden aan het inwendige werd verbouwd, zij nog vermeld, dat aan den kant van de Paleisstraat alle hou ten balklagen, vloeren en wanden door brand vrij materiaal werden vervangen. Gedeeltelijk is dit' ook reeds aan de Damzijde geschied. Bij de verdere restauratie, waarmede nog eenige jaren gemoeid zullen zijn, zal men er naar streven om met het behoud van al datgene, hetwelk het gebouw zijn karakter, zijn waardigheid en zijn schoonheid gaf, een goed verlicht interieur en, wat bewoon baarheid betreft, een geheel te verkrijgen, hetwelk de tegenwoordige inzichten en wen- schen daaromtrent vrij dicht benadert. Zoo werd een der schoonste en gaafst© monumenten van Nederlandsche .bouwkunst, het meest representatieve bouwwerk tevers, na jaren van sluimerend bestaan, tot nieuw leven gewekt. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat geen ge volg kan worden gegeven aan het aanvankelijke voornemen, het Paleis na de dagen van het Regeeringsjubiieum voor het publiek ter bezich tiging open te stellen, aangezien in verband met de ontvangst van Koning Leopold van Bel gië, in November a.s., nog verschillende werk zaamheden moeten worden verricht. (Ongecorrigeerd.) bij groot en klein, snel en radicaal. Groote doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten HILVERSUM I, 1875 RL 9.00—10.00 VARA. 12.00—2.15 AVRO. 3.45 AVRO, 5.00—6.45 VARA. 8.0012.00 AVRO. 9.00 Berichten. Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Causerie „Van Staat en Maatschap pij". 12.05 Filmpraatje. 12.30 AVRO-Amusementsorkest. 1.15 Gramofoonmuziek. 1.30 Causerie „Het Inlandsche gezin op Java". 1.50 Mannen- en Vrouwenkoor en solist 3.45 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang en orgel. 4.50 Sportnieuws A.N.P. 5.05 VARA-orkest. 5.30 Kinderuurtje. 6.00 Sportuitzending. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 VARA-orkest. 8.00 Berichten ANP. 8.20 AVRO-Vaudevllle-orkest en soliste. 9.00 Radiotooneel. 9.15 Radiojournaal. 9.30 AVRO-Musette-ensemble en soliste. 10.00 Vervolg van 9.00. 10.05 Omroeporkest en solisten. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 en 415.5 M. 8.30 KRO 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.05 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30'H. Mis met zang. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Nederd. Herv. dienst. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Boekbespreking. 1.45 Vragenbeantwoordlng. 2.30 Afscheid van de Paters-Missionarissen van het H. Hart. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Gewijde muziek. 5.20 Ger. Kerkdienst. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie „Nieuwe tijd nieuwe 8.10 Berichten ANP. 8.30 KRO-Melodisten en solist 8.50 Pianoduo Han Beuker en Wouter Denqs. 9.00 Vervolg concert. 9.30 Vervolg pianoduetten. 9.45 Gramofoonmuziek 10.00 KRO-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.00 Esperantolezing. DROITWICH, 1500 M. 12.20 Hartley's sextet. 12.50 Arthur Dulay-kwintet. 1.20 BBC-Northern-orkest, 2.20 Clarilyn-sextet. 3.05 Rich. Crean-orkest. 4.05 Carillonbespeling. 4.20 Zie Hilversum I. 4.50 Octet. 5.40 Grlller strijkkwartet. 6.35 Orkestconcert. 7.05 Tango-orkest. 7.508.15 Uit Canada: Populair concert. 10.25 Zang. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Planovoordracht. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelconcert. 12.40 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.35 Pascal-orkest. 3.20 Accordeonvoordracht. 4.05 Zang. 5.20 G. Laurent-orkest. 7.50 Zang. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 8.50 Symphonieconcert m. m. y, solist. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Dansmuziek. KEULEN, 456 M 8.50 Kastert-kwartet. 9.35 Populair programma. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.35 Koor en solisten. 12.20 Symphonie-orkest en solisten. 2.20 Populair concert. 4.20 Orkest, koor en solist. 6.20 Literair-muzikaal programma. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Orkest en solisten. 10.50 Mannenkwartet, kleinorkest en sol. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.20 Vroolijk programma. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Salonorkest. 1.50 en 2.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Symphonie-orkest en solist. 4.20 en 630 De Melomanen. 6.35 Salonorkest en soliste. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Salonorkest. 8.20 Bonte Avond. 9.20 Vervolg Bonte Avond. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 RL 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Sarba-orkest. 10.50 Zang. 11.05 Musette-ensemble. 11.35 Pianovoordracht. 11.50 Ed. Loiseau-orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.30 Vervolg concert. 2.20 en 2.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Kleinorkest 5.20, 5.40 en 6.00 Dansorkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.40 Zang. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 Cabaretprogramma. 10.30 Orkest en Vocaal Trio. 11,20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest. 10.50 Saxofoon en piano. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroeporkest. HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 „Fantasia". 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Berichten. 12.45 VARA-Orkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Declamatie. 3.30 „Esmeralda". 5.05 Gramofoonpiaten. 5.30 VARA-orkest. 6.30 Muzikale causerie. 7.10 „Een wereldreis op de kortegolf" causerie. 7.30 Viool en plano 8.00 SOS-berichten, Berichten ANP. 8.15 U. Sted. Orchest en soliste. 10.15 Gramofoonpiaten 10.30 Berichten ANP. 10.35 Zang en orgel. 11.05 Dansmuziek. HILVERSUM II, 301.5 en 415.5 RL NCRV-Uitzending 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. Lectuur. 11.30 Gramofoonpiaten. 12.00 Berichten. 12.30 „All Rourid"-sextet. 2.00 Schooluitzending. 2.35 Gramofoonpiaten. 3.00 „Voor tuinliefhebbers". 3.40 Gramofoonpiaten 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonpiaten. 5.15 Kinderuur. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuur". 7.00 Berichten. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, SOS-berichten. 8.15 Apollo-kwintet. 9.30 Causerie over muziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Orgelconcert. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonpiaten. DROITWICH, 1500 RL 11.25 Sopraan en bariton. 12.10 Gramofoonpiaten. 12.45 Orgelconcert. 1.20 Dansmuziek. 1.50 Harptrio. 3.20 Art. Salisbury's orkest. 4.15 Jack Wilson's kwintet. 4.50 Gramofoonpiaten. 5.20 Zangvoordracht. 5.35 Westminster Players. 6.45 Zang en orgel. 7.20 Jay Wjlpur's Band. 8.05 Pianosoli, 8.20 BBC-Symphonie-orkest en solisten 10,40 Strijkkwartet en solisten. 11.35 Beit Firman's orkest. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 9.00, 10.10, 11.40 en 12.35 Gramofoon muziek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonpiaten. 3.20 Zang. 4.20 Zang. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.20 Giardlno-orkest. 7.20 Pianovoordracht. 7135 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 8.50 Nat. Orkest en Raugelkoor. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 8.50 Schrammelensemble en accordeon trio. 12.50 Nedersaksenorkest en solist. 2.30 Populair concert. 4.20 Amusementsorkest. 7.20 Amusementsprogramma. 9.50 Bariton en piano. 10.35 Gramofoonpiaten. 10.50 Amusementsorkest. BRUSSEL, 322 en 484 RL 322 M. 12.20 Gramofoonpiaten. 12.50 en 1.30 Kleinorkest. 1.50, 5.20 en 6.50 Gramofoonpiaten. 7.50 Omroepdansorkest. 8.20 Omroepkleinorkest. 9.20 en 10.30 Nat. orkest en soliste. 10.50 Jazzmuziek. 484 M. 12.20 Salonorkest. 12.50 Gramofoonpiaten. 1.30 Vervolg concert. 1.50 Gramofoonpiaten. 5.20 en 6.00 Salonorkest. 6,35 Orgelconcert. 7.35 Gramofoonpiaten. 8.20 Orkest en solisten. 9.35 Orkest, koor en solisten, 10)30 Gramofoonpjaten. DEUTSCHLANDSENDER, 8.30 Pianovoordracht. 10.50 Blaaskwartet. 11.20 Leipzlger Omroeporkest. 1571 M. Op 'de Londensche goudmarkt was de vraag niet overstelpend, aangezien 679.000 aan goud werd omgezet. De goudprijs steeg nochtans met 7 d. tot 144/6. De goud-invoer van da Vereen. Staten bedroeg in de week per 16 September 130.91 mill, en ivas 100 mill, grooter dan in de voorafgaande iveek. Gisteren werden voorbereidingen gemaakt voor verscheping van 1.20 mill, uit Engeland en 505.000 uit Nederland. De Britsche regeering heeft het plan, in geval van oorlog, onmiddellijk een bureau in te stellen van verzekering van goederen tegen oorlogsrisico. De rubberprijs te Londen daalde met 1/16 d. tot 8 d. Men raamt een daling der En- gelsche voorraden in deze week van 350 ton. In navolging van de Carnegie Illinois Steel Corp. heeft de Jones and Lauglin Steel de basisprijzen van alle staalproducten on veranderd gelaten voor het vierde kwar taal. Voor spoorwegmateriaal werden echter de prijzen met 3 per ton verlaagd. Het koperverbruik in de Vereen. Staten bedroeg in Augustus 52.112 ton en de af leveringen aan de verbruikers 48.071 ton', de voorraden zijn hierdoor met 4.041 ton gedaald. In Juli daalde de voorraad met 5.387 ton. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Donderdag 2.17 mill, lb., tegen 1.59 mill. lb. Woensdag j.l. Men verwachtdat de koper- prijs, die thans 10dollarcent per lb. be draagt, zal worden verlaagd. De Chrysler Corp. heeft de prijzen voor de nieuwe Plymouth-modellen met slechts 2 tot $15 verlaagd. De Graham Paige Motor kondigde verlagingen aan van 7 tot 11 pet. De automobielverkoop en in de Vereen. Staten bedroegen in Augustus 90.484 wa gens, tegen 141.437in Juli en 394.330 auto's in Augustus 1937. In de eerste acht maan den 1.435.795 tegen 3.621.596 wagens in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De automobielproductie in de Vereen. Staten en Canada in deze week wordt op 20.390 wagens geraamd, tegen 16.100 in de vorige week en 28.030 wagens in de overeen komstige iveek van het vorig jaar. Bij tien fabrieken is de productie van de nieuvie modellen in vollen gang. De Amerikaansche ivag onverlading en zijn in de week per 10 September ten opzichte van de voorafgaande week met 91.200 tot 660.100 wagons gestegen en ten opzichte van de overeenkomstige week van het vorig jaar met 45.200 wagons gedaald. Het aan tal in de week per 10 September is het hoogste sedert 13 November 1937. wy vernemen nader, dat in de eerste klasse Zuid de wedstrüden R.K.O.N.S.—V.V.H. en S.V.B.—Kolping zijn uitgesteld. VTTTTTTTTYTYTTTTYYYTTTTYYTYTYTYTYTTTTTTTTTTTTT AMSTERDAM, 24 Sept. Visch. Aangevoerd dool 7 motorbotters benevens consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruy terkade, Amsterdam. Besomming der botters 17.00—198. Handschol 10.50—13.50, kleine Schol 9.00—12, Schar 1.40—3 per kist. Groote Tongen 1.16, middel Tongen 1.281.34, kleine Tongen 1.12 per kg. Snoekbaars 1214 cent, Baars 1» 13 cent per pond. Uit de hand verkocht op he buitenterrein: Aai 1330 cent per pond. Versch® Bokking 0.501, Harder Bokking 0.501 per 1°° stuks. Garnalen 1.603 per kistje van 15 K8' Makreel 612 cent per pond. ALKMAAR, 23 Sept. Graan- en Zaadmarkt Aangevoerd werden in totaal 1845 H.L., als- 9 voertarwe 67.50, 35 rogge 88.50, 306 ger®„ 7—7.25 en 7.50—8.50, 522 haver 6.25—6.80, 22» boonen: paardenboonen 99.50, bruine boon®" 2528.50, citroenboonen 25.0031. cluivenboor.cn 910.50, witte boonen 29.0030, tuinboonen 15.0» —20. 1 divers. 65 karwijzaad 2020.50, 5 blauW' maanzaad 24.50, 652 erwten: groene kleine D', 12, groene groote 20.0022, grauwe 15.003«> vale 1221.50, platte vale 26.0030. Per 100 kg- Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Sept. Aange voerd: 48000 Kg. roode kool f 1.10—2.00; 33000 Kg. gele kool f 11.20; 20000 Kg. uien f 1-60"""* 2.20, grove uien f 2.302.50, drieling f 1.60L80' nep f 5.10—5.40; 4100 Kg. peen f 2.10—2.50; 9000 Kg. bieten f 1.20—1.80; 1670 stuks bloem kool f 2.904.60, idem 2e soort f 1.50; 3600 Kï' blauwe eigenheimers 2.603.00; 135.000 vroege witte kool f 0.901.10; 300 Kg. ramme nas f 1.802.00; 860 Kg. slaboonen f 10.8013.41» LEIDEN, 23 Sept. Veemarkt. Aanvoer: 177 rU% deren, 147 kalveren, 679 schapen, 369 varken 5 stieren, 55 kalf- en melkkoeien 180.00275, t® melijk. 31 varekoeien 140.00—180. 86 vette osse" en koelen 180.00—270 p. stuk, 50—76 ct. per *jr schoon gewicht, stroef. 23 graskalveren 20.00—% matig. 14 vette kalveren 80.00120 per stuk, p 100 cent per kg. schoon gewicht, matig. 4 nuchtere kalveren 5.0010, matig. 250 vette sC pen 16.0024, matig. 429 weideschapen 14.00—' matig. 162 mestvarkens 13.0036, zeer matig. -Lp( biggen 712.50, zeer matig. 11 zeugen 45.00— zeer matig. LEIDEN, 23 Sept. Kaasmarkt. 68 partijen sche kaas: le soort 26.5028.50, 2e soort 24 26. 16 partijen Leidsche kaas) le soort 25.50 2e soort. 24.0025. Per 50 kg. Handel matig- aO ZWOLLE, 24 Sept. And. 1.20—2.40. Nat. Sla °'p. 1.60. Netmel. 1421. Bloemkool 5.001'.^ Bleekseld. 4.20. Komk. 1.00—1.80. Or. mei. 3.0% 21.00 per 100 stuks. Seld. 1.700.60. B. biet 2- —1.40. Peen 3.10—4.20. Rab. 3.10 per 100 And. 2.00—3.10. B. peen 3.60—3.80. Biet 3»"0, 4.10. Dubb. 17.00—22.00. Enk. stok 20.00—22% Gr. kool 2.50—5.00. Post. 3.00—2.00. Prei 3 6%. 5.10. Roode kool 4.90—3.30. Snijb. 15.00—1»% Spin. 6.30—2.20. Spekb. 11.70—10.80. Tom. 4»" 4.60. Wasp. 2.90—1.40 per-100 kilo. UTRECHT, 24 Sept. Veemarkt .Totaal a»n=® voerd 2070 stuks vee, w.o. 350 koeien. S^eïe f 0.270.30 per pond, matige handel, PT^Z„c onveranderd; slachtkoeien 2e soort f 0.32 idem 3e soort f 0.280.32 per pond, redeliJ handel, prijzen iets oploopend; vaarzen f Ln 220; melkkoeien f 170260, kalf koeien f 180% L varekoeien f 140200 per stuk, zeer lm j„ handel, prijzen onveranderd; 320 magere veren f 5090 met doorl redelijke handel levend gedrukte handel, alles met dezelfde Pr zen; 365 nuchtere kalveren f 6—9, trage h» del, prijzen lager; 330 magere varkens f 24— j schrammen f 1724; 440 biggen f 12„r- matige handel, prijzen iets hooger voor de v kens; 85 magere schapen f 16—26, handel W prijzen onveranderd; 180 weidelammeren f 16 per stuk, handel kalm, prijzen iets Kleinhandel: 300 Kg. boter f 1.56; 160 kaas f 0.50—0.70 per Kg.; 25000 eieren f 4%6o, per 100 stuks; 150 mud aardappelen f l 80 mud appelen f 625, 60 mud peren f öoor to ^rt. to •jatigc 1 h<. 'Sprir,,: tii jv^et 28 per mud. Pluimvee: kippen f 0.50—0.80; eenden i 0.60 per stuk; duiven f 0.401.50 Pcr P0 jonge hennen f 0.901.50; jonge hanen 0.80 per stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6