Het Fransch-Britsche beraad Hedenavond spreekt Hitier Hitler's eischen aan Praag Wilson op weg naar Berlijn Heden werden de discussies tusschen de Fransche en Britsche ministers in Downingstreet voortgezet Generaal Gamelin naar Londen WANDGEDIERTE Mussolini houdt een rede mm- movezet „SINT PETRUS" Roosevelt doet een beroep TEKST VAN DUITSCHE MEMORANDUM Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 26 SEPTEMBER 1938 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering Stadieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21398 Over het algemeen oordeelt men te Londen de Duitsche eischen voor onaannemelijk Sympathie voor Praag neemt steeds toe De stemming te Londen Om 8.20 uur zal hij een rede hou den, die door alle Duitsche zenders wordt uit gezonden Europeesch dictator Ontevredenheid in Duitschland? De toegevoegde landkaart „Neen!" van Praag verwacht Fa. H. v. LOON Tel. 23037 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De Duce weigert in een Europee schen oorlog te gelooven Met een persoonlijke mededeeling van Chamberlain aan Hitier Generaal Krejci Het Weer VLOOTBEWEGING MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 26 Sept. De Fransche ministers Daladier en Bonnet, die Zaterdag de Britsche uitnoodiging hebben aanvaard om naar Londen te komen tot een verdere bespreking van den internationalen toestand, zijn Zondagavond om 18.52 uur te Croydon per vliegtuig gearriveerd. Om 21.21 uur kwamen zij in Downingstreet aan. Deze besprekingen duurden voort tot middernacht en toen begaven de Brit sche ministers zich in conferentie. Hierna werd opnieuw met de Fransche mi nisters overlegd, doch om 1 uur werd besloten de discussies tot hedenmorgen tien uur te verdagen. Onafgebroken was er reeds den geheelen Zondag in Londen beraadslaagd over de si tuatie, ontstaan door de nieuwe eischen van Duitschland. Zondagmorgen kwam het Brit sche kabinet bijeen tot 1 uur; er volgde een pauze voor de lunch, gedurende welke de pre mier op Buckingham Palace den koning op de hoogte bracht. 's Middags vergaderde het kabinet opnieuw totdat in den avond de Fransche ministers aankwamen. Voor het vertrek van Daladier en Bonnet naar Londen, kwam het Fransche kabinet nog bijeen. Deze kabinetsraad eindigde om 16.50 uur, Waarna Sarraut het volgende communiqué heeft Voorgelezen: „De kabinetsraad heeft kennis genomen van de uiteenzettingen van Daladier en Bonnet over het memorandum, dat Hitier aan Chamberlain ter hand gesteld heeft. De raad heeft eenstem mig de verklaringen goedgekeurd, die Daladier en Bonnet aan de Britsche regeering zullen gaan overbrengen". Van de zitting van den kabinetsraad hebben Daladier en Bonnet zich onmiddellijk naar Le Bourget begeven, vanwaar zij om 17.40 per Vliegtuig naar Londen zijn vertrokken. Bij zijn aankomst op Croydon verklaarde Da ladier op vragen der journalisten glimlachend: „In Europa moeten wij altijd blijven hopen". De Fransche ambassade te Londen ver klaart, dat ook generaal Gamelin, de chef van den Franschen generalen staf, zich van daag per vliegtuig naar Londen begeeft om zich bij de Fransche delegatie te voegen. Onze correspondent te Londen seinde ons hedenmorgen: Sedert Juli 1914 zijn gedurende geen crisis Zulke onafzienbare menschenmassa's in White hall samengestroomd als gisteravond laat. Aan vankelijk was de stemming rustig en gemoede lijk, maar het kwam tot wanordelijkheden, toen om kwart over tien uur eenige honderden fas- cisten-betoogers kwamen opdagen en begonnen te schreeuwen van „Engelschen moeten alleen Voor Engeland vechten" en „Weg met de Jo den". Een geweldige politiemacht was op de been en ontruimde Whitehall, dat eerst te midder nacht weer werd opengesteld. Toen om 9.20 uur hedenmorgen de Fransche ministers in Downingstreet aankwamen zong een groot deel der menigte de Marsaillaise. Dit is voor zoover wij weten de eerste spontane pro-Fransche betooging, die gedurende de cri sis plaats gehad heeft. Gisteren en eer-gisteren hebben ontelbare duizenden menschen gasmaskers gepast. In bioscopen en andere openbare gebouwen wordt sinds Zaterdag het publiek aangemaand, zich haar den post te begeven voor het aanpassen tier gasmaskers. Dezelfde aanmaning is gisteren in de meeste katholieke en andere kerken van den preek stoel af tot de kerkbezoekers gericht. Nog voor de tekst van Hitler's memorandum gepubliceerd was. kende het publiek dezen reeds in hoofdzaak en sedert Zondagmorgen had de bijna algemeene overtuiging post gevat, dat zij onaannemelijk waren en op dezen grondslag tie vrede onmogelijk bewaard kon blijven. Deze overtuiging werd aangemoedigd door commentaren, welke klaarblijkelijk geïnspireerd borden „van bevoegde zijde", zonder dat deze er nota van nemen en directe verantwoorde lijkheid voor dragen. Niet alleen het geduld van het publiek, maar ook dat in regeeringskringen begint Uitgeput te raken. In Whitehall heerscht een niet geringe Verontwaardiging, omdat Hitier alle pogin gen van Chamberlain beantwoord heeft met hem te maken tot een overbrenger van dic tatoriale voorstellen, die volkomen onaan- hemelijk zijn. De Britsche premier Neville Chamberlain bestudeert de landkaart, welke Hitier hem heeft overhandigd en waarop de gebieden staan aangeteekend, welke Tsjecho- Slowakije aan Duitschlan d zal moeten afstaan BERLIJN, 26 Sept. (D. N. B.) Minister Goebbels heeft bekend gemaakt, dat heden avond in het Sportpaleis te Berlijn een groo- te volksbijeenkomst zal worden gehouden, die door alle Duitsche zenders zal worden uitgezonden. Op deze bijeenkomst, die om acht uur Duitsehen tijd (8.20 uur Nederl. tijd) aam- vangt, zal Hitier het woord voeren. De rede, die Hitier zal houden, zal, naar de Duitsche radio verklaart, „een historische ma nifestatie op een „historisch uur" zijn. Goeb bels mobiliseert alle partijorganisaties, opdat iedereen naar Hitier kan luisteren. Op straat zullen luidsprekers worden opgesteld, waardoor het publiek de rede zal kunnen volgen. In Frankrijk zijn omvangrijke militaire v oorzorgsmaatregelen genomen. Vele sol daten- zijn naar het grensgebièd gezonden Leden van het Sudeten-Duitsche vrij korps houden aan de DuitschTsjecho- Slowaaksche grens de wacht Thans acht men het hier niet onmogelijk, dat de Duitsche leiders zich van deze stemming be wust zijn en dat de toespraak, die Hitier heden avond houden zal, vooral beoogt de geestdrift opnieuw aan te wakkeren. Optimisten hebben eenige hoou, dat Hitier zal terugkomen van het standpunt van Godes berg en dat hij dat van Berchtesgaden in hoofd zaak aanvaarden zal, aldus alles krijgend wat hij verlangen kan en tevens poseerend als red der van den Europeeschen vrede. Over het algemeen gelooft men evenwel, dat de zeer talrijke berichten omtrent gebrek aan geestdrift en zelfs omtrent moedeloosheid onder het Duitsche volk. met het noodige voorbehoud opgenomen moeten worden. Het besluit der Roemeensche en Joego-Siavi- sche regeeringen Tsjecho-Slowakije zoonoodig bij te staan, kwam voor Londen niet geheel on verwacht, maar werd toch welkom geheeten als een der secundaire factoren, die het behcud van den vrede kunnen bevorderen. Het is nog niet duidelijk, welke beteekenis gehecht moet worden aan de overkomst van den Franschen opperbevelhebber generaal Gamelin naar Londen. Aangezien Daladier minister van Oorlog is, acht men het mogelijk, dat hij hierheen ont boden is om met den minister overleg te plegen. Verzekerd wordt, dat de regeering in het bijzonder aanstoot neemt aan één zin in Hitler's nota wegens den arroganten toon. De zin is de volgende; „De Duitsche regeering is bereid een ple bisciet in deze gebieden toe te staan." Uit deze laatste woorden blijkt, naar men in regeeringskringen zegt, dat Hitier zich reeds tot Europeesch dictator opgeworpen heeft en dat het onmogelijk is, met hem te onder handelen, zoolang de omstandigheden zoo blijven. Voor het eerst sedert den aanvang der crisis heeft men ook van officieele zijde openlijk uiting gegeven aan verontwaardi ging. Men kan er niet meer aan twijfelen, dat, terwijl eerst een groot deel der openbare meening onverschillig stond tegenover Tsjecho-Slowakije, thans de sympathieën voor dat land bijna algemeen zijn. Alleen de fascisten, die ouder alle omstan digheden voor het Duitsche standpunt opko men en eenige andere kleine groepen, deelen deze gevoelens niet. Ondertusschen neemt men thans een gevaarlijke neiging waar, Duitsch land te onderschatten. Intusschen wordt van bevoegde zijde ver klaard, dat de Britsche ministers, toen zij gisteravond beraadslaagden de beschikking had den over tal van betrouwbare inlichtingen, waar- Uit bleek, dat het Duitsche publiek, hetwelk ten volle achter de eischen van Berchtesgaden stond, thans toenemende verontwaardiging toont, om dat de Duitsche regeering het land in een nooöe- loozen oorlog dreigt te storten. Deze inlichtingen zouden de gisteren gehouden beraadslagingen te Londen eveneens beïnvloed hebben. WASHINGTON, 26 Sept. (Havas). President Roosevelt heeft hedenmor gen telegrammen gestuurd aan Hitier, Benesj, Frankrijk en Engeland, waar in hij een beroep op hen doet, om den vrede te bewaren. Het telegram lindde: „In naam van de 130 millioen inwoners van de Vereenigde Staten en in naam der mensch- heid doe ik een dringend beroep op u, de onder handelingen niet af te breken maar een vreed zame, eerlijke en opbouwende oplossing van de moeilijkheden te betrachten. Ik herhaal, dat zoo lang de onde:handelingen voortduren, het meeningsverschil nog kan worden bijgelegd. Als zij eenmaal afgebroken zijn, is de redelijkheid /erbannen en doet de kracht zich gelden. En "acht brengt geen beslissing die het toekom- 'ige welzijn der menschheid zal ten gevolge •ebben." Verder schilderde het telegram het vreese- ;ke beeld van den: oorlog, die millioenen man nen en vrouwen van elk land zou eischen, en i vernietiging van maat schappelijke stelsels ten gevolge zou hebben. Roosevelt voegde er aan toe, dat ook het Amerikaansche volk voor het feit geplaatst :s .'an zulk een ramp ^enigermate kan ontgaan. Verder zegt hij, dat de traditioneele politiek van de Vereenigde Staten altijd de bevordering van een vreedzame oplossing van internationale geschillen is geweest. Hijverklaart er van overtuigd te zijn, dat er geen probleem is, al is het nog zoo moeilijk en dringend, dat niet billijk door redelijkheid beter dan door geweld kan worden opgelost. Roosevelt liet door Cordell Huil eveneens een telegram aan Chamberlain en Daladier zenden. Hull en Roosevelt werkten gisteren den ge heelen dag aan het telegram, en men zegt in officieele kringen dat de situatie zoo ernstig was, dat President Roosevelt niet langer wilde wachten met zijn vredesoproep. LONDEN, 26 Sept. De tekst van het Duitsche memorandum aan Praag, waarin de Duitsche eischen tot in bijzonderheden zijn vastgelegd, is gisteren bekend geworden. Naar Reuter van betrouwbare zijde verneemt zijn de hoofdpunten van Hitler's eischen, zooals deze door be middeling van Chamberlain aan de Tsjecho-SIowaaksche regeering zijn voorgelegd, de volgende: 1. Terugtrekking van alle Tsjechi sche strijdkrachten, politie, gendar merie, douanebeambten en grens wachten uit de te ontruimen gebie den, zooals deze uiteengezet zijn op de bij het memorandum gevoegde landkaart. Dit gebied moet op 1 October aan Duitschland worden overgedragen. 2. Het ontruimde gebied moet in zijn tegenwoordigen toestand worden overgedragen, d.w.z. zonder dat de militaire, economische of verkeersin- richtingen, met inbegrip van de grondoïganisatie van den luchtdienst en alle radiostations, vernield of on bruikbaar gemaakt zijn. Het rollend materieel van het spoorwegnet in het gebied moet in onbeschadigden staat worden overgedragen. De Duitsche regeering gaat ermede accoord, dat een gevolmachtigde vertegenwoordiger van de Tsjecho-SIowaaksche regeering en het Tsjecho-SIowaaksche leger wordt toegevoegd aan het hoofdkwartier van de Duitsche mili taire strijdkrachten, om de bijzonderheden van de wijze van uitvoering der evacuatie te re gelen. 3. De Tsjecho-SIowaaksche regeering moet onmiddellijk alle Sudeten-Duitschers die waar dan ook op het gebied van den Tsjecho-Slo- waakschen staat dienst doen bij de militaire strijdkrachten of bij de politie, ontslaan en toe staan. huiswaarts te keeren. 4. De Tsjecho-SIowaaksche regeering moet alle politieke gevangenen van Duitsch ras vrij laten. 5. De Duitsche regeering is bereid toe te staan, dat voor 25- November uiterlijk een volksstemming wordt gehouden in nog nader vast te stel len gebieden. Veranderingen in de nieuwe grens, voort vloeiende uit de volksstemming, moeten door een Duitsch-Tsjechische of een internationale commissie worden geregeld. De volksstemming zelf moet gesehieden onder toezicht van een internationale commissie. Gedurende de volksstemming moeten beide partijen haar militaire strijdkrachten uit de ge bieden terugtrekken. 6. Duitschland stelt voor, dat een gezagheb bende Duitsch-Tsjechische commissie wordt in gesteld, voor de regeling van alle verdere de tails. De beteekenis van het Duitsche memorandum blijkt pas uit de kaart, die eraan toegevoegd is. Deze kaart bewijst namelijk, dat de nieuwe Duitsche eischen oneindig ver uitgaan boven eisch tot inlijving bij Duitschland van alle ge bieden met een Duitsche meerderheid, die Hit- Ier te Berchtesgaden had gesteld. Hitier verlangt thans ook een volksstemming voor de gebieden, waar het Duitsche element niet noemenswaardig vertegenwoordigd is. Dit is bijvoorbeeld het ge val met de gebieden tusschen Opau en Ostrau in Moravië, het geheele gebied rond Olmutz, de grenzen aan de Sudeten-Duitsche gebieden ten Noorden yan de Elbe en die rond Brno (Bruenn) De gevolgen van annexatie dezer nieuwe gebie den zou beteekenen, dat practisch een Duitsche muur wordt opgericht tusschen Moravië en Bo- hemen, die slechts met elkaar in verbinding zou den staan door een corridor van 25 tot 30 K.M. zonder spoorweg. Zondag heeft de Tsjechische gezant te Lon den, Jan Masaryk, een antwoord van Praag te Londen overhandigd. Naar het Tsjecho-SIowaaksche persbureau meldt, doet dit antwoord de tusschen de Fransch-Engelsche voorstellen en het Hitier- memorandum bestaande verschillen uitkomen. 1. De Fransch-Engeische voorstellen bevatten slechts een idee, waarvan de modaliteiten door een neutrale commissie moeten worden vastge steld. Hitier wenscht zijn plan zelf te verwezenlijken, op de wijze, zooais hij dat wenscht en dit op de kaart aangeeft en preciseert. 2. De Fransch-Engelsche voorstellen voorza gen slechts dat de Tsjechen geen enkel gebied zouden ontruimen, zoolang de internationale commissie geen besluit zou hebben ,enomen. Hitier daarentegen eischt dat de Tsjechen, die het gebied, dat hij voor den eersten October zou willen bezetten, zouden willen verlaten, al hun goederen en bezittingen zouden achterlaten. Het antwoord legt er verder den nadruk op, dat wat Hitier eischt in werkelijkheid niet een regeling van het vraagstuk der Sudeten-Duit schers is, doch de bezetting van militaire en strategische punten in Tsjecho-Slowakije. Het Tsjecho-SIowaaksche kabinet was diep in den nacht nog bezig met de opstel ling van het antwoord op het Hitler-mc- morandum. In officieele Tsjechische kringen te Genève verwacht men, dat de regeering te Praag nog den Engelschen en Franschen ministers zal doen weten, dat zij er niet in kan toe stemmen zich te onderwerpen aan de in het memorandum van Hitier gestelde voor waarden, met name voor zoover betreft het afstand doen van de vestingwerken, zonder waarborgen van de zijde van Duitsch land. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT no. 116 - HAARLEM Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen De Britsch-Fransche discussies te Londen werden vandaag voortgezet. Praag verdedigt het bevel tot mobilisa tie; Chamberlain wilde de nieuwe Duit sche voorstellen niet aanbevelen. De tekst van het Duitsche memoran dum aan Praag gepubliceerd. Hedenavond om 8.20 uur houdt Hitier een radiorede, die door alle Duitsche zenders wordt uitgezonden. Rede van Mussolini te Vicenza. Roosevelt doet een beroep op de mo gendheden om den vrede te bewaren. Ernstig verkeersongeval onder Moer gestel. Benoemingen in het bisdom Haarlem. VICENZA 26 Sept. (Havas). Mussolini heeft gisteren te Vicenza een korte toespraak gehouden, waarin hij <j>. m. zeide: „Sedert gisteren is voor Europa een week van af wachten en hartstocht aangebroken. Over de geheele wereld wordt thans erkend, dat in de vredesverdragen fouten zijn begaan. Doch wat doet men ingeval van een fout? Haar herstellen. Zoo „errare humanum est", volharden in de fout is duivelsch. Thans wil men niet slechts de fout, die men gemaakt heeft door Tsjecho-Slowakije overma tig op te blazen, niet herstellen, doch men wil deze fout handhaven en de volken van Europa zouden daarom tegen elkaar ten strijde moeten trekken. Evenwel, zoolang ik geen bewijs heb ge zien van het tegendeel, geloof ik niet, dat zooiets zou kunnen gebeuren, hetgeen een der meest tragische paradoxen in de ge schiedenis der menschheid zou zijn. Tot dusver, zoo vervolgde Mussolini, heeft Italië geen militaire maatregelen genomen. Doch als de anderen doorgaan *net reservisten onder de wapenen te roepen en naar de grenzen te zenden, en als er vlootconcentraties zullen zijn, zal niemand er zich over kunnen verwonderen, als Italië eveneens maatregelen neemt. LONDEN, 26 Sept. (Reuter). Chamberlain heeft vanochtend de be sprekingen met de Fransche minis ters voortgezet en met volledige goedkeuring van Daladier en Bonnet besloten een persoonlijke mededee ling aan Hitier te doen. Sir Horace Wilson is te dien einde vanochtend naar. Berlijn vertrokken. Om tien minuten over twaalf hebben de Fransche ministers Downingstreet veriaten. Zü keeren onmiddellijk naar Parijs terug. PRAAG 26 Sept. (Ceteka.) Benesj heeft den chef van den generalen staf, generaal Krejci, tot opperbevelhebber der Tsjecho-SIowaaksche strijdkrachten benoemd. MONTEVIDEO, 26 Sept. (Havas.) De Brit sche kruisers „Exeter" en „Ajax", die te Rio de la Plato waren -aangekomen en te Monte video zouden binnenloopen zijn plotseling naar den Atlantischen Oceaan vertrokken. illllllllllllllllllilllllilllllllllllMIIIIIIIIIIIIlg VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, in het Westen meest zwaar bewolkt, in het Oos- jË ten gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tempc- ratuur. Hoogste barometerstand 774.6 te Kovno (Littauen) en Tartu (Rusland) Laagste barometerstand 745.9 E te Seydisfjord H Zon op 6.52 - onder 6.49 - Licht op 7.19 E Maan op v.m. 10.7 onder nam. 7.41 E E 1 October E. K. njlllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll X V V I IIII h n 1 Stand op Maandag 1 uur n.m.: 767.8 Vorige stand: 760.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1