De katholieke filmactie B p, Prijsverlaging 1 Montage STAD vanaf heden nol E~N' HALve liter HULSTKAMP ZEER OUDE GENEVER MAANDAG 26 SEPTEMBER 1938 BRITSCHE PARLEMENT WOENSDAG BIJEEN ECHTE WALES- ANTHRACIET ROODM' - zVVARTHERK FL. 3.25 PER LITER ^IK; FL. 1-7 5 PER HAL UW T PRIJSVERLAGING Ja, met -I- de oude Hulstkamp traditie voor oogen wil ik mijn oude en nieuwe vrienden dienen en laten profiteer en, en daarom loop ik vooruit op een langverbeide accijns verlaging. Langen tijd hebben wij moeten wachten op deze, zoo noodzakelijke, accijnsverlaginghelaas het wachten blijft nog vergeefs. Toch wil ik niet langer dralen en heb daarom besloten mijn oude gen ever aanzienlijk in prijs te verlagen, in de hoop, dat de Regeering mijn besluit zal bezegelen. Hulstkamp heeft zich vele vrienden gemaakt moge deze stap ertoe medewerken het aantal nog meer uit te breiden. Vraag altijd en overalthuis, aan de bittertafel of bij Uw slijter- naar de van ouds bekende en populaire Hulstkamp /U2SU2Ï cn^ slechts KAPELAAN J. TH. v. d. BEEK Benoemd in de St. Liduinaparochie LIEFDADIGHEIDSPREDIKATIE Verkeerspuzzle ter gelegenheid van de verkeersdagen Kind te water GELUKKIG WERD NIEMAND „BEKROOND" VERKEERSONGEVALLEN Vereeniging Gruno BURGERLIJKE STAND I - 1 i ÖEDLW K. iMsiküfnf* vEurt£***vlK HULSTKW ft Wanneer we hieronder de „montage" van de Kath. Filmactie zullen schetsen, d.w.z. eenige hoofdlijnen zullen aangeven, waarlangs en waarbinnen zich die opbouw zal hebben te bewegen, dan is het geenszins de bedoeling van den lijntrekker, dat het bekende gezegde van Balazs: „Es gibt nichts Subjektiveres als das Objektiv", hierbij uit het oog wordt verloren. Evenmin als de objectiviteit van de cameralens de subjectieve instelling van den filmer beïnvloedt, evenmin waarborgt de klaarblijkelijke objectiviteit van doel en middelen een objectieven kijk op nut en ge bruik ervan. Een oratio pro domo? Wellicht. De breede doelstelling van de katholieke filmactie omvat de bewuste bevordering Van het genieten, beoordeelen en maken Van goede films. Zij is tevreden als de groote massa de goede film weet te waar- deeren op zedelijke en redelijke, filmische gronden. Een selectie levert haar vervolgens materiaal voor het opleiden van een groep bewuste critici; een nog straffere selectie zal haar ten slotte personen leveren, die de hoop wettigen, na voldoende studie en oefening tot het vervaardigen van goede films in staat te zijn. Van den kant der lei ding mag men dus verwachten, dat zij alle materiaal zal leveren, dat voor de volledige Vorming van elk der groepen noodig is, zoo- Wel wat aangaat de personen, die leiding en voorlichting moeten verstrekken, als wat betreft studie- en propagandamateriaal. Van den kant der geleiden mag men daar tegenover minstens belangstelling en ver trouwen eischen. Het probleem wordt dus, elk van de drie 'groepen een andere, aan gepaste opleiding te verschaffen. De zeer uitzonderlijke positie, die de laatste groep, die der toekomstige filmers, inneemt, schijnt ons te wettigen, hun belangen, juist in zoo verre zij producenten zijn, een oogenblik Voorbij te gaan. Daar alzoo de kwestie van het maken, het dóen een oogenblik geëlimineerd is, blijft slechts die van het genieten, waardeeren en theoretiseeren over. De beide eerste groepen komen daarin overeen, dat hun voornaamste werkzaam heid die van het studeeren, het zien en hooren, zal zijn. Zij verschillen wellicht slechts gradueel van elkaar, echter in zoo sterke mate, dat zij niet onder een hoedje, in casu onder één intellectueel doceer-peil zijn te vangen. In concreto: zoowel de stu die van de filmhistorie, van de auteurs en scholen eventueel, als het volgen van film- Voorstellingen en de gegeven uitleg zullen bij elk der groepen anders ingesteld moe ten zijn. Ziehier in de kern de groote moei lijkheid, waarvoor de redactie van een offi cieel orgaan voor de kath. filmactie steeds zal staan. Want wie zal het juiste peil be palen? Nog afgezien van de vraag of een ^gemiddelde wel bestaanbaar is. Een gemid delde, dat kool en geit zal sparen, bewerkt Wellicht, dat beide partijen zich bekocht gaan gevoelen. Een van beide uitschakelen zou een oplossing zijn, die regelrecht in strijd is met de doelstelling van de Katho lieke Filmactie, die immers bedoelt zoowel een massa-apostolaat te zijn als intellec- tueele kringen te interesseeren in zake film. Nu meene men niet, dat het in onze be doeling ligt, een oordeel uit te spreken over den tegenwoordigen gang van zaken, al lijkt het ons niet voorbarig te beweren, dat wij, na een kleine twee jaren ervaring, meer gunstige dan ongunstige factoren meenen te kunnen constateeren. Veeleer is het slechts onze opzet aan te geven, dat er nog vraagstukken op te lossen overblijven in de overtuiging, dat wat wij hier aangeven niet direct een openbaring genoemd behoeft te Worden, iets, wat een journalist van een Limburgsche kath. krant blijkbaar wél meent, gezien '6 mans unfaire tirade over den huidigen opzet van „Katholiek Film front". Wij wenschen slechts de beoordee ling van de prestaties van de leiding in objectiever banen te leiden door te wijzen op de groote dosis stuurmanskunst waar over de verantwoordelijke personen moeten beschikken om beide klippen, nml. een rein intellectualisme en evenzeer een zielloos gebazel langs de film, steeds weer opnieuw te omzeilen. En omdat in feite een tijd schrift het meest hechte communicatiemid del is tusschen leiders en leden, wordt de redactie-voering ervan van het hoogste belang voor de geheele filmactie. En ten slotte moet men bedenken, dat óók het instandhouden van meerdere tijdschriften Zijn groote nadeelen heeft, nadeelen, waar tegen de voordeelen van betere aanpassing en schifting waarschijnlijk niet zullen op- Wegen. „Ne Jupiter quidem omnibus." De serieuze opleiding van het publiek eischt verder op de eerste plaats het ontwikkelen van de filmgevoelig heid, het opbouwen van een visueele cul tuur. En welk middel is daartoe beter ge- ejtrend dan het filmzien-zelf? Ongetwijfeld heeft men kennis te nemen van auteurs en historie, van technische ontwikkeling en Schoolvorming onder de regisseurs, van theorie en visie. Maar vóór alles moet toch het zien het beleven staan. Bij het gebruik van dit middel, dit voornaam ste middel misschien, ter bereiking van het doel der kath. filmactie doen zich veel geringere bezwaren gevoelen, °md^ ee^ schifting veel lichter zal zijn door te Voeren Op de eerste plaats wat aan- taf en soort van de te vergmen V/erken aangaat. Wie m breedeen kring belangstelling en begrip voor goede filmkunst wil wekken, kan veilig als demon stratiemateriaal werken als Pabsts „Kame ïadschaft" of Fröhlichs „Madeben in Uni form" kiezen.Voor den selecteren kring WU™ ®r een zoo groote schat aan materiaal ter beschikking, dat slechts moeilijkheden van °tganisatorischen en financieelen aard zul- len blijven dwingen een keuze te maken, kfen meene niet, dat wij het woord ••slechts" gebruikten, omdat wij zouden bieenen, dat de vermelde bezwaren gering bioeten worden geacht; integendeel: wie den Sang van zaken heeft meegemaakt in de oude filmliga en de latere filmkringen of studiegroepen, weet, dat groote financieele offers worden vereischt om een regelmatige, zelfs bescheiden exploitatie mogelijk te maken. Waar 'tegenover blijft staan, dat het waarschijnlijk aan belangstelling, althans na doelmatig-gevoerde propaganda, niet zal ontbreken, nóch van den kant der nieuwe lingen, nóch van de zijde der „old-timers". De eerstgenoemden toch kunnen overtuigd worden, dat ook de stomme-filmkunst reden van bestaan heeft, de laatsten zullen de eersten zijn om nogmaals hun „klassieken" te gaan zien, nu wellicht met beter inzicht en bezadigder oordeel gewapend dan in de bewogen perioden van „uitkijk"- en „capi"- experimenten. En hiermee meenen wij een tweede groote taak te hebben aangegeven voor de K.F.A., overigens in het volle be wustzijn, dat aangéven heel wat gemakke lijker is dan aanpakken envolbrengen. Maar ten slotte zijn de moeilijkheden er slechts om overwonnen te worden en een slecht leider is hij, die zonder vertrouwen op welslagen en zonder optimisme wil aan vangen. Dan blijft er nog het probleem van de studie. Het lijkt toch minstens een zeer moeilijke opgave zich een juist inzicht in filmzaken te moeten ver werven zonder een grondige en gedegen studie te kunnen maken van het reeds ge presteerde op dit gebied. Wat voor den pianist de noodige en voortdurend-herhaal- de vingeroefeningen zijn, dat moeten voor den serieuzen filmbelangstellende de theo retische en praktische oefeningen van een Euttmann, een Richter, een Fischinger zijn. Om nog maar te zwijgen van de groote meesters der stomme-speelfilmkunst: Mur- nau, Dupont, Feyder, Chaplin (de opsom ming zij, om niet langdradig te worden, voor de vuist en onvolledig) en van de Russische meesters der documentaire: Eisenstein, Pudowkin, Turin en Dowsjenko. Enom deze grooten te kunnen waar deeren in hun prestaties, zal men daarnaast juist de mindere goden in hun probeersels moeten aanschouwen. (Eggeling bijv. en Leger of Schuitema). Weliswaar wordt de kunstenaar „geboren en niet gemaakt", maar als de Schepper in Zijn wijsheid iemand de gave schenkt, dan wil dat in het geheel niet zeggen, dat hij hem daarmede dispenseert van alle studie van hetgeen anderen, met soortgelijke gaven toegerust, vóór hem reeds door moeizaam werken tot stand brachten. Integendeel: ieder kunste naar heeft zijn plaats in de historie en heeft derhalve rekening te houden met de traditie, al wil dat niet zeggen, dat hij niet daarop moet voortbouwen naar zijn eigen inzichten, en juist diegenen, die het sterkst tegen de traditie waren gekant, haar het meest verachtten en ertegen reageerden, leverden in hun werk het beste bewijs, hoe zeer zij er mede waren vergroeid- Allen zijn ten slotte voor een goed deel in hun werk product van de milieu-factoren, die in hun tijd optraden en zich deden gelden. De o r i g i n e e 1 e kunstenaar moet nog wor den geboren. Het is daarom, dat een bestu deering van de richtingen, de scholen en visies in de historie van de een-halve-eeuw- oude filmkunst zoo broodnoodig is, wil men t,en minste niet het gevaar loopen, met eieren na de markt te komen in de meening een ontdekking gedaan te hebben. Het lijkt mij, dat juist deze tendenz, de tendenz nml. van waardeerende en tot-leeren- bereidwillige studie, te zwak in ons midden leeft. Wij kunnen het zóó wel. De theore tische werken van Moussinac, van Bela Balazs, van Richter en Arnheim zijn den meesten onbekend, misschien zelfs al wat den naam alleen aangaat. En waarom zouden we hier de keurige werkjes van Ne- derlandsche origine overslaan, de keurige, instructieve opstellen uit de monografieën- reeks van Graadt van Roggen, waarin m.i. die van Hoyer, Koster, Ter Braak en, last not least, van den redacteur-zélf uitmun ten? Neen, zoolang al deze namen, hetzij op theoretisch, hetzij op practisch terrein ons niets of althans zeer weinig zeggen, blijft er voor de K.F.A. werk aan den win kel. Waarmee natuurlijk weer niet wil gezegd zijn, dat het slechts in de kennis van zooveel mogelijk namen en feiten zou zitten. Maar wie los van dit alles wil be ginnen zich het juiste inzicht te verwer ven, maakt een goede kans verkeerd uit te komen, en, voor zoover hij zich u i t, zich belachelijk te maken en de gansche actie te blameeren. Over een en ander ware nog veel te zeggen, maar het bestek van een krantenartikel gedoogt geen uitweidingen. Wat den kant van het film-maken betreft, meenen wij voor heden te mogen volstaan met een korte verwijzing naar vroegere publicaties in „De Tijd" en in het offici- eele orgaan. Te gelegener tijd hopen wij daarop nog uitvoeriger terug te ko men. In een slotbeschouwing hopen wij het „eeuwig misverstand" onder de aandacht van belangstellenden te brengen. Abdij van Berne, Heeswijk (N.-B.). E. B. VAN DER BURGHT, O.Praem. LONDEN, 26 Sepl. (Reuter). Het Engelsche parlement is tegen Woens dag 28 September bijeengeroepen. edenk in uren van beproeving en smart, dat ied're mensch wel iets te boeten heeft en het leed zal lichter te dragen worden. o. a. a 2.15 afmeting 20/35 a 1.90 afmeiing 12/20 per 70 KiG. WITTOP KONING Harmenjansweg 67 a - Tel. 16100 Haarlem NOG ENKELE DAGEN GELDIG Tot kapelaan van de St. Liduinaparochie te Haarlem (Noord) is benoemd de weleerw. heer J. Th. van der Beek, thans kapelaan van de St. Jozefparochie te Bennebroek. Vóór dien was de weleerw. heer v. d. Beek ka pelaan te Warmond, te Beverwijk, van waaruit hij wegens ziekte geruimen tijd de parochieele bedening moest onderbreken, en te Wester- Blokker. Vijf jaren lang was Z.Eerw. in verschillende plaatsen directeur der K.J.C.; voorts had hij de zorg voor de meisjes-jeugdbeweging, de meisjescongregatie en oefende hij het geestelijk adviseurschap over de sociale vereenigingen uit. Zondag 2 October houdt de Weleerw. Pater H. de Greeve in de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat, onder alle H.H. Missen een liefdadigheidspredikatie ten bate van de bezochte gezinnen van de con ferentie van den H. Vincentius. Met het oog op den grooten nood der tijden wordt de predikatie ten zeerste in aller mild dadigheid aanbevolen. In een der étalages van V. en D. zal ter gelegenheid van de a.s. verkeersdagen een ver keerspuzzle worden opgesteld, waarop verschil lende dagelijks voorkomende verkeerssituaties. Goede oplossers van deze puzzle, waarvoor in vullingsformulieren verkrijgbaar zullen worden gesteld, hebben kans op een mooien prijs. Spelenderwijze is Zondagmiddag om half drie een vierjarig meisje in de Zomervaart gevallen. De heer H. C. v. Gog, een 22-jarige schilder, wonende aan de Amsterdamstraat 72, zag, dat het meisje op ongeveer 2 meter van den kant zinkende was. Hij sprong gekleed te water en kwam even later met het drenkelingetje weer op het droge. De kleine heeft volgens dokters verklaring geen letsel bekomen. Onder het viaduct Jansweg in de richting van het Bolwerk reed Zondagavond om half negen een tram, die een ander voorttrok, waar van' de beugel defect was. Waarschijnlijk is die defecte beugel in aanra king gekomen met de spandraden, die de lei- dingmasten met het net verbinden. Daardoor werd de paal eenigszins voorovergebogen. Het z.g. „kroonstuk", dat een gewicht heeft van 20 kilo, schoot los en viel op straat, echter ge lukkig zonder iemand te treffen. De tramdienst ondervond een half uur ver traging. Op den hoek v. d. HulststraatZuidpolder straat reed Zaterdagmiddag een 38-jarige wiel- rijdster, doordat zij geen voorrang verleende, tegen het achterwiel van een wielrijder op, waardoor zij kwam te vallen en haar rechterbeen brak. Na door den Ongevallen Dienst behandeld te zijn, werd zij per ziekenauto naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd. Een 71-jarige voetganger stak Zaterdagavond om 11 uur zonder op het verkeer te letten wei felend den Zijlweg over, in de omgeving van de Pieter Kiesstraat. Hij werd aangereden door een personenauto, viel en brak zijn rechteronder been, terwijl l}i) tevens een lichte wonde aan het hoofd bekwam. Na behandeld te zijn is hij per ziekenauto naar de Mariastichting overge bracht. Zaterdagavond werd in een der zalen van Brinkmann aan de Groote Markt het jubilèum- seizoen van de Vereeniging Gruno feestelijk ge opend. In de met Groninger wapenschilden versierde zaal genoten de talrijke aanwezigen van Gro ninger zang- en voordrachtskunst. Het hoogtepunt van den avond vormde de bekroning van het jubileumlied, waarvoor een prijsvraag was uitgeschreven. Voor de Groningers in Haarlem en Omstreken was het een zeer geslaagde avond en de mede werkenden gaven een goed voorproefje van wat ze Zaterdag 22 October op den Groninger caba retavond in de groote zaal van „de Leeuwerik" zullen presteeren. Geboren: 23 Sept. J. C. v. Looij-Droogtrop, z.; 23 Sept.: J. M. Meijer-v. Wort, d.; J. C. Linck- Willemsen, z.; 24 Sept.: J. J. Spruit-Blom, d.; G. M. Th. v. d. Kuijl-Bottelier, z.; A. B. Rien- stra-Lijnzaat, d.; H. Nieuwenhuis-ten Bolscher, z.; 24 W. v. Dijke-Butz, z.;' 25 Sept.: E. v. d. Voort-v. Tongeren, d.; J. L Em. W. v. Norde- Sikkema, d.; E. P. Postliuma-de Haas, d.; B. Besteman-Warmer, z.; 26 Sept.: A. Grootjen- Lijs, z-.; J. Heinsbergen-Timmermans, d. Overleden: 23 Sept.: H. Hooning, 39 j., Patri- archstr.; 23 Sept.: C. W. van de Veen, 41 j., Raadhuisstraat; 24 Sept. P. j. Delforge, 64 j.. Dr. Schaepmanstraat; 25 Sept.: H. J. Smit, 82 j., Hazepaterslaan. Wekel. Spreekwoord van Kolenhandel Krul. „HET IS GOED VUUR MAKEN VAN EEN ANDERMANS TURF", beteekent: „Royaal zijn van andermans geld". Wil men in de letterlijke beteekenis van het woord een goed vuur maken, dan moet men hiervoor BRANDSTOFFEN VAN KRUL gebruiken! Stafionsterr. Overveen, Tel. 33517; Huls Tel. 38734 «143 n pEBflAL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 7