Hitier zal wachten tot 1 October HET FOREIGN OFFICE SPREEKT KLARE TAAL Een boodschap van Benesj aan president Moscicki Dan zal het Duitsche leger, desnoods met geweld, de Sudeten-Duitsche gebieden bezetten Definitieve eisch Frankrijk, Engeland en Rusland zullen Tsjecho-Slowakije zeker steunen bij een niet-uitgelokten aanval Wilson bij den Führer Het heden Jan Masaryk over de rede van Hitier STAAT VAN BELEG IS WEER UITGEBREID DE LANDSVERDEDIGING IN BELGIË nieuws van DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 27 SEPT. 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21399 De laatste territoriale verlangens in Europa, die Hitier niet zal prijsgeven „De beslissing thans aan Benesj" Het memorandum De militaire maatregelen in Europa TEGEN PRIJSOPDRIJVING IN ENGELAND LONDEN, 26 Sept. (Reuter). Vanwege het Foreign Office is de volgende officieele ver klaring gepubliceerd: In officieele kringen wordt verklaard, dat Chamberlain de vorige week heeft getracht met den Duitschen Rijkskanselier een vreed zame oplossing voor het Tsjecho-Slowaak sche vraagstuk te vinden. Het is nog steeds mogelijk, dit door onderhandelingen te doen. In den Duitschen eisch inzake overdracht van de Sudeten-Duitsche gebieden is reeds toege stemd door de Fransche, Britsche en Tsjecho- Slowaaksche regeeringen. Indien echter ondanks alle pogingen, die door den Britschen minister-president zijn aangewend, door Duitschland een aanval wordt gedaan op Tsjecho-Slowakije, moet het onmiddellijk gevolg zijn, dat Frankrijk verplicht zal zijn, laatstgenoemd land te hulp te komen en Engeland en de Sovjet-Unie zullen Frankrijk zeker steunen. Het is niet te laat om deze groote tragedie te doen eindigen en voor de volken van alle landen om aan te dringen op een regeling door vrije onderhandeling. Het Weerjiiiiiiii!iiiii!ijiijiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiini^ Een beroep van Chamberlain op Hitier tot behoud van den vrede Het Duitsche plan onaanvaardbaar ln Tsjecho-Slowakije was het gisteren vrij rustig Steeds meer Poolsche vluchtelingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor «to kleine annonces „Omroeoers" vte de rubriek BERLIJN, 26 September (ANP) In zijn hedenavond in het sportpaleis te Eerlijn ge houden redevoering begon de Duitsche Rijks kanselier met te constateeren, dat hij thans sprak voor het geheele Duitsche volk, zooals in de dagen van strijd. Het vraagstuk, dat op het oogenblik de wereld bezig houdt, is niet Tsjecho- Slowakije, doch „de heer Benesj". Het doel van de Duitsche buitenlandsche politiek is volgens Hitier het volgende: Het Duitsche volk wil geen andere volken onderdrukken, het wil geen andere volken onder zich zien, het wil op zijn eigen wijze zalig worden, de anderen moeten het op hunne wijze doen. De buitenlandsche po litiek moet het volk dienen, het bewaren en voor zijn bestaan in het krijt treden. Spreker herinnerde vervolgens aan het ver drag van Versailles en wees erop, dat Duitsch- land thans weer groot en sterk is, en dat het dit alleen dankt aan zijn eigen kracht. Het Duitsche volk koestert geen haat tegen andere landen. Zij zijn niet verantwoordelijk De verantwoordelijkheid draagt slechts een kleine groep internationale gelukzoekers, die er tiet voor terugschrikken geheele volken in dienst te stellen van hun eigen belangen. Hitier somde vervolgens de voorstellen op, die hij gedaan heeft, om tot een internationale ont wapening te komen. Na twee jaar steeds afgewezen te zijn, gaf hij het bevel de Duitsche weermacht op te bouwen, en thans is een leger gereed, zooals de wereld nog niet heeft gezien. Milliarden zijn hiervoor Uitgegeven. Het leger is met de meest moderne wapenen uitgerust. Verder zeide hij. dat Duitschland en Frankrijk twee groote mogendheden zijn, die beide willen leven en werken, en zij kunnen dit goed doen. wanneer zij samenwerken. Hij bood zijn hand aan Engeland. Wat Polen betreft, verklaarde Hitier, dat zulk een land steeds een toegang tot de zee moet hebben. Verder verklaarde hij alleen voor de Duitschers te spreken, hoewel hy natuurlijk Voelt voor de Slowaken, Hongaren en Polen. Ook zeide Hitler, dat de vriendschappelijke houding van Italië nooit vergeten zal worden en indien ooit Italië in een dergelijke positie zou komen, dan zal Duitschland te hulp sneller». Ten aanzien van Tsjecho-Slowakije zeide hij: „Dit is de laatste territoriale eisch, dien ik stel in Europa, doch ik zal dezen niet prijsgeven." In scherpe bewoordingen laakte Hitier de „terreur" waaraan de Duitschers hebben bloot gestaan. De heer Benesj, aldus spreker, was vastbesloten het Deutschtum eenvoudig gelei delijk uit te roeien en hij heeft dit op zekere hoogte bereikt. Men maakte er geen geheim van, dat de Tsjeeho-Slowaaksche staat er toe voorbe stemd was, zoo noodig, tegen Duitschland in het veld te worden gebracht. Van dezen staat bedient zich thans het bolsjewisme als van een toegangspoort. Deze staat, die slechts een minderheid als regeeting bezit, dwingt de nationaliteiten deel te nemen aan een politiek, die haar eens er toe leidt op de eigen broeders te moeten schieten. Ik heb tegenover den heer Chamberlain on dubbelzinnig te kennen gegeven, wat wjjj thans sis eenige mogelijkheid eener oplossing be schouwen. Thans heeft Engeland, en Frankrijk heeft zich c a ar bij aangesloten, aan Tsjecho-Slowakije den eenig mogelijken eisch gesteld: het Duit sche gebied eindelijk vrij te laten en aan Duitschland af te staan. Benesj vond een uit weg. Hij gaf toe: deze gebieden moeten worden afgestaan. En wat deed hij: niet het gebied stond hii af. doch de Duitschers drijft hij thans Uit. Thans geloof ik, dat het tijdstip gekomen is. om het eens goed te zeggen. Benesj heeft zeven inillioen Tsjechen, doch hier staat een volk van hieer dan 75 millioen. Ik heb thans een memorandum met een laatste en definitief Duitsch voor stel aan de Britsche regeering ter be schikking gesteld. De inhoud van dit Voorstel is zeer eenvoudig: elk ge bied, dat naar het volk Duitsch is, en naar zijn wil tot Duitschland wil be- hooren, komt thans aan Duitschland, en wel direct. Ik heb thans hier de grens gekozen, die, op grond van het sedert tientallen jaren beschik bare materiaal over de verdeeling der volken en talen in Tsjecho-Slowakije, rechtvaardig is. Ik heb van te voren vastgesteld, dit gebied wordt onder de Duitsche souvereiniteit ge plaatst, daar het feitelijk in elk geval door Duitschers bewoond wordt. De definitieve vast stelling van de grens laat. ik over aan den wil van de zich daar bevindende volksgenooten, d.w.z. ik heb vastgelegd, dat ondanks alles in dit gebied een volksstemming moet worden ge houden, en opdat niemand kan zeggen, dat het niet billijk kan toegaan, heb ik het Saarstatuut van het Saar-plebisciet als basis voor deze volksstemming gekozen. Ik zeide aldus Hitler tot. Chamberlain: „Wanneer ge bepaald wilt, dat slechts in eenige omstreden gebieden gestemd wordt mijnent wege. In elk geval dan aan deze en aan gene zijde van de grens. Ik was ook bereid, de stem ming door internationale commissies te laten controleeren. Ik was bereid, de vaststelling van de grens over te laten aan een Duitsch-Tsjechi- sche commissie of door een internationale com missie. Ik was voorts bereid, tijdens deze volks stemming zelfs de troepen terug te trekken, en ik heb mij thans bereid verklaard voor dezen tyd het Britsche legioen van oud-strijders uit te noodigen, dat mij het aanbod heeft gedaan, zich naar deze gebieden te begeven en daar de orde en rust te handhaven. En ik was bereid er in toe te stemmen, dat dan een internatio nale commissie de definitieve grens vaststelt, ik was bereid alle modaliteiten over te laten aan een uit Duitschers en Tsjechen bestaande commissie. Thana komen twee mannen tegenover elkaar te staan; ginder Benesj en ik hier. Toen Benesj tijdens den grooten volkerenstrijd door de wereld zwalkte, heb ik als fatsoenlijk Duitsch soldaat mijn plicht gedaan. En thans sta ik tegenover dezen man weer als de soldaat van mijn volk. Ik ben mr. Chamberlain dankbaar voor al zijn bemoeiingen. Ik heb hem verzekerd, dat het Duitsche volk niets anders wil dan vrede, alleen, dat ik niet de grens van ons geduld kan overschrijden. Ik heb hem verder verzekerd, dat op het oogenblik, waarop Tsjecho-Slowakije het vraag stuk oplost, d.w.z. de Tsjechen de geschillen met hun andere minderheden geregeld hebben, en wel op vreedzame wijze en niet door onder drukking, ik in een Tsjechischen staat geen belang meer stel. En dat wordt- hem gega randeerd. Alleen wil ik nog voor het Duitsche volk verklaren, dat met betrekking tot het Sudeten-Duitsche vraagstuk mijn geduld thans ten einde is. Ik heb Benesj een voorstel gedaan. Het is niets anders dan de verwezenlijking van datgene, wat hij zelf beloofd heeft. Hij heeft het thans in zijn handvrede of oorlog Hij zal óf dit aanbod thans aanvaarden en den Duitschers eindelijk de vrijheid geven, óf wij zullen deze vrijheid zelf gaan halen. Wij zijn vastbesloten, aldus besloot Hitier. Benesj mag thans kiezen. - v's-~w Ook België heeft militaire voorzorgsmaatregelen genomen. In allerijl weraen de troepen geconsigneerd en gemotoriseerde afdeelingen naar de grenzen gezonden Na lof te hebben gebracht aan de bewon derenswaardige Duitsche cultuur, waarin hij was grootgebracht, heeft Jan Masaryk, de Tsjecho-Slowaaksche gezant te Londen, met betrekking tot Hitler's redevoering aan Reuter verklaard De rede, die ik vanavond heb gehoord, is zoo ongeloofelijk onbeschaamd en schok kend, dat ik trotsch ben op het besluit van mijn regeering om een krachtige houding aan te nemen tegen de verwekkers van een mentaliteit, die tracht de Europeesche cul tuur te vernietigen. LONDEN, 26 Sept. (Havas). Op verzoek van het departement, belast met het opstellen van plannen tot ravitailleering in Oorlogstijd, heeft de „London provision exchange" medegedeeld, dat de prijzen van levensmiddelen, zooals ham. boter, spek, margarine enz. voor een tijdvak van veertien dagen op hun huidig niveau moe ten blijven. Ook de vrouwen in Tsjecho-Slowakije helpen toegangswegen mee aan het versperren der 1 Verwachting: j| Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, in het Zuidwesten meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen met kans op onweer, iets koeler, Ei S in het Noordoosten gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering 5 in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Onzeker. BERLIJN, 26 Sept. (Reuter). Sir Horace Wilson is vanmiddag om 3 uur 35 (vijf minuten voor vieren Amsterd. tijd) op bet vliegveld Tempelhof aangekomen. De Lobby-correspondent van Reuter meent te weten, dat Chamberlains boodschap aan Hitier de verklaring bevat, dat het Duitsche pian volkomen onaanvaardbaar is. Op Hitier wordt een beroep gedaan te bewijzen, dat hij een vreedzame regeling wenscht door er in toe te stemmen, de bijzonderheden van de gebiedsoverdracht rechtstreeks met de Tsjechen te. bespré ken. Tenslotte wordt in de boodschap opgemerlu dat onderhandeling meer dan oorlog in over eenstemming is met wat, naar men meent te weten, het Duitsche standpunt is, n.l. dat de geschilpunten slechts betrekking hebben op de procedure. Tezamen met den Britschen ambassadeur Henderson en Kirkpatrick kwam Sir Horace Wilson even voor vijf uur op de rijkskanselarij aan. Bij den Fuehrer bevonden zich tevens Von Ribbentrop, de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken en Meissner, de secre taris van Adolf Hitler. Na zijn onderhoud met den Fuehrer heeft Sir Horace Wilson te 17.40 uur de rijkskan selarij verlaten. Morgen zal hij per vliegtuig naar Londen terugkeeren, met het antwoord van Adolf Hitler op het schrijven van Chamberlain. Van officieuze Duitsche zijde wordt gemeld, dat men er in politieke kringen op wijst, dat de argumenten van Praag op zeer ondubbel zinnige wijze de toegestane cessie van het Sudeten-Duitsche gebied in twijfel willen doen trekken. Er wordt hier nogmaals op gewezen, aldus de officieuze kringen, dat de Duitsche voorstel len definitief zijn. Over de kwestie oorlog of vrede zal Praag beslissen. WARSCHAU, 26 Sept. (Reuter). Vanoch tend is te Warschau een bijzondere bood schapper aangekomen met een persoon lijken brief van Benesj voor president Mos cicki. De gezant van Tsjecho-Slowakije heeft dezen brief vanmiddag in een bijzondere audiëntie overhandigd. De Tsjechische staatsomroep heeft vanmid dag het volgend communiqué verspreid. In de grensstreken blijft de toestand onveranderd. De autoriteiten handhaven de orde. Niettemin blij ven afdeelingen van het Sudeten-Duitsche vrij corps, komende uit Duitschland en voorzien van geweren, machinegeweren en granaten van Duit schen oorsprong, voortgaan aanvallen te doen op wachtposten en douanekantoren. Men meldt, dat verschillende Tsjecho-Slo waaksche burgers met geweld naar Duitschland werden overgebracht. De staat van beleg is nog uitgebreid tot het district Plana nabij Marienbad. De officieele Tsjechische radio heeft vanmid dag te een uur enkele berichten van den Duit schen radio-omroep tegengesproken. Volgens de Duitsche radio zouden bij Warmsdorf Tsjechi sche soldaten gevangen zijn genomen en zouden zij dumdum-kogels bij zich hebben gehad, waar uit hun bruut optreden tegen de ontwapende bevolking zou blijken. De Tsjechische autori teiten verklaren, dat geen Tsjechische soldaten gevangen zijn genomen en al zou dit het geval zijn geweest, dan kan men nog geen dumdum- kogels op hen hebben gevonden. Bovendien is de ontwapende bevolking, voor Duitsche mili taire doeleinden, voorzien van geweren, mitrail leurs, handgranaten en ecranit. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken van Amerika heeft mededeeling ontvangen, dat de Duitsch-Tsjechische grens aan Duitsche zijde is gesloten. Amerikaansche staatsburgers zijn aan de grens tegengehouden en waren gedwongen n.aar Praag terug te keeren. Het ministerie heeft de Amerikaansche ambassade te Berlijn opgedragen zoo spoe dig mogelijk een regeling te treffen, dat deze Amerikanen over Duitsch gebied de zee kun nen bereiken. Verder wordt medegedeeld, dat maatrege len worden genomen om tachtig Amerikaan sche onderdanen, die Duitsche visa voor Parijs hebben, de grens te laten passeeren. Zij werden gisteren bij Eger tegengehouden. Uit Cieszyn wordt gemeld, dat steeds meer Poplsphe vluchtelingen uit Tsjecho-Slowakije op Poolsch gebied aankomen. Verder wordt gemeld, dat de Poolsche afgevaardigde in het parlement van Tsjecho-Slowakije, dr. Wolff, door de Tsje chische politie wordt bewaakt. BRUSSEL, 26 Sept. (Havas). Minister-presi dent Spaak heeft met den minister van Lands verdediging, generaal Denis, de maatregelen be sproken, welke eventueel genomen zouden moe ten worden tot bescherming van de veiligheid van het land. Een beslissing is nog niet ge nomen. In zijn rede in het Sportpaleis te Berlijn eischte Hitier, dat de Tsjechen de Sude ten-Duitsche gebieden zullen ontruimen vóór 1 Oct. a.s. Frankrijk, Engeland en de Sovjet-Unie hebben Tsjecho-Slowakije hun steun toe gezegd in geval van een niet uitgelokten aanval. In Parijs worden maatregelen genomen voor bescherming der stad. Velen trek ken naar de provincie. In Engeland zijn voorl.oopig voor veer tien dagen de prijzen vastgesteld der meest noodzakelijke levensmiddelen. In Den Haag worden maatregelen geno men ter bescherming van de burgerbe volking tegen luchtaanvallen. Pachtwet treedt 1 November in werking De nieuwe dienstregeling van de Neder- landsche Spoorwegen. Staking bij de werkverschaffing te Aarle- Rixtel. Twee ernstig gewonden bij auto-ongeluk te Renswoude. Beurs van New York: Stemming flauw. De basis Ergerlijk is bijwijlen de onberede neerde stemming van onwetende heethoofden: „sla er maar op los, deze of die mag niet te veel praats krijgen." Men kan van meening ver schillen over recht en onrecht, over herstel van recht en de wijze waarop. Doch men moet nooit de wereld ver giftigen met een tendenz welke bloe dige daden uitvloeisel doet worden van een gekweekte stemming. Wij kunnen in ons land weliswaar geen gewicht in de schaal werpen voor het Europeesch gebeuren, maar we kun nen wel onder eigen volk zorgen het juist begrip te doen heerschen dat niet sympathie of antipathie van on beredeneerde heethoofden, maar het vurig gebed der tienduizenden, het welk genade over een wereld doet neerdalen, de basis van ons redenee ren en handelen zij. I Y VLUu\unmuiiHiin;;/;//7 Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: Vorige stand: 767.8 767.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1