UIT DEN OMTREK DINSDAG 27 SEPTEMBER 1938 BEVERWIJK Belangstelling voor onze Universiteit Markante rede van prof. dr. Molkenboer O.P. BURGERLIJKE STAND GEMEENTERAAD VER GADERT Begrooting wordt aangeboden VERKOOP GROND Vorming van een fonds voor algemeenen stadsaanleg Verhuur gemeenteland Gemeentelijke huishoud- en industrieschool HEEMSTEDE HILLEGOM SANTPOORT VOETBAL ConcordiaV.D.O. 21 KENNEMERS—E.D.O. 1—2 PurmersteinKinheim 22 HENGELSPORT „Tusschen het riet" DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND Theorie eindspel ZEILEN Haarlemsche Zeilvereeniging ÏJMUIDEN R. K. VOLKSBOND AFD. VELSEN Henri de Greeve komt Indische vorsten bezoeken IJmuiden Scherpe daling der haringprijzen Noorsch natuur-ijs Ongeval Haringlading slechts gedeeltelijk gelost De „Serf Flower" door de Engel- sche regeering niet vrijgegeven R. K. Vrouwenbond K.R.O.-studio voor bezoek SCHAKEN „DE ROCHADE" Kampioen van Haarlem en Omstreken ZANDVOORT Gemeenteraad van Halfweg Vergunning voor de N.V. Perse- vero" om te bouwen aan het Liewegje ZAANDAM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN In een propaganda-vergadering, georgani seerd door het comité „Katholiek Bever wijk", in samenwerking met het St. Rad- boudcomité, heeft de Hooggel. Pater Prof. Dr. B. M. Molkenboer, uit Nijmegen, gister avond een redevoering gehouden, waarin hij op markante wijze de geweldige beteekenis van de Katholieke Universiteit voor katho liek Nederland heeft uiteengezet. Prof Molkenboer herinnerde er allereerst aan, dat de geestdrift, waarmede de stichting van onze universiteit als een historische daad werd begroet, langzamerhand plaats heeft gemaakt voor een zekere indolentie. De opbrengst der jaarcollecten is geleidelijk teruggeloopen en die opbrengst is juist de barometer, waarop wij de belangstelling voor onze Katholieke inrichting van Hooger onderwijs kunnen aflezen. Het is echter van het allergrootste belang, dat ieder doordrongen wordt en blijft van de beteekenis van deze universiteit voor katholiek Nederland. Er is voor dit gebrek aan belangstelling wel een oorzaak aan te wijzen. Nog te veel zijn er, tot wie het begrip universiteit niet voldoende spreekt, om er liefde en belangstelling voor te hebben. Neem het missiewerk b.v. Wanneer de mis sionaris spreekt heeft hij het hart en het oor van het katholieke volk in al zijn geledingen. Men geeft, ondanks crisis en malaise en niet één katholiek, die het hart op de rechte plaats heeft, zal achter blijven. Eenvoudig, omdat zij de missie-idee begrijpen en aanvoelen. En toch, evenals het katholieke volk de missiegedachte voorstaat, zoo zal het ook in de toekomst de universiteit verstaan en er op dezelfde wijze op reageeren. Hoe staat het katholieke volk nu tegenover zijn universiteit. Velen staan er. figuurlijk ge sproken. nog ver af, omdat zij het woord in hun gedachtensfeer nog nimmer noodig hebben gehad. Zij meenen er niets mee te maken te hebben, omdat zij zelf of hun familieleden er nimmer een college zullen volgen! Dat is na tuurlijk een misverstand, hetwelk wij uit de we reld kunnen helpen, door het aankweeken van historisch besef, het begrip, hoe wij genieten en bezitten onze vrijheid, waardoor het Katholieke leven zich ontplooien en uitleven kan. Maar wij hebben dat waarachtig niet voor niets gekre gen. Het is ons toegevoegd door het zweet en het bloed van onze voorvaderen. De geschiedenis van Nederland, die sommigen bij de 16e eeuw laten beginnen, vangt aan op het oogenblik, dat Vader Willibrord naar ons land oversteekt en hier 'n schoonen en bloeien- den tuin van onze Moederkerk schiep. In ste den en dorpen staan nog de eeuwenoude kerken als steenen getuigen, die ons toonen, dat de kern,, in .die steden, en dorpen een- Katholieke kerk*is geweest; at zijn ze sedert dien in andere henden overgaan:. Want nadat Willibrord en zijn gróotë navol gers een heerlijke beschavingsgeschiedenis ge schreven hadden, kwam de storm uit het Oos ten, de Hervorming, die schrikkelijke gevolgen heeft gehad en den grootschen boom van Ka tholieke cultuur in zijn wortels schokte. Na een doodenslaap, die eeuwen duurde, ook al, omdat de Katholieken langen tijd door het „denkende deel der natie" met den nek werden aangezien, ontstond er langzamerhand nieuw leven. Man nen van providentie traden op en toonden zich herauten, die tot nieuwe activiteit oproepen. Mannen als Le Sage ten Broek, die blind was, doch met het oog van zijn hart en verstand zag in de klare waarheid Gods en die voorzag wat er voor de Katholieken te doen viel. Als man nen Gods kwamen ze aangetreden, zooals de onvergetelijke Schaepman, die met de kracht van zijn geluid maar ook met het militante van zijn denkbeelden, de zielen doordrong en bewust maakte van het recht van vrijheid voor Katho liek Nederland. De eerw. spr. schetste vervolgens den weder opbouw van het Katholicisme, hoe na den te rugkeer der bisschoppen het kerkelijk leven werd georganiseerd en gelden.werden bijeengebracht en kerken gebouwd, waarvan wij thans overal de naar den hemel gerichte spitsen ontwaren. Wjj menschen van vandaag moeten bedenken, hoe dit alles gebouwd is, hoe kloosters, scholen en ziekenhuizen werden gesticht, hoe onze partij en pers ontstond en hoe het organisatieleven om zich heengreep. Zóó sterk kon het Katholicisme zich ontplooien en naar buiten treden, dat wij het hoogtepunt bereikten van onze vrijheidsont wikkeling, waarvoor onze Koningin zelfs per soonlijk opkomt. Dat is onze historische ontwik keling. Het is het niet te weerhouden en zich overal uitende groeiproces van den levenden boom. Op ieder terrein hebben wij ons ontwikkeld.... behalve op het terrein der wetenschap. We zijn voor achterlijk versleten. We kunnen dat natuurlijk niet verdragen, maar een klein beetje waarheid zit er toch in. We hebben de deugd van eenvoud beoefend en hoewel spr. deze bij Uitstek christelijke deugd niet wilde aantasten, moest hij er toch aan herinneren, dat Christus gezegd heeft: weest eenvoudig als de duif en slim als de slang! Wij kunnen niet anders dan eischen, dat onze jeugd op de onderwijsinrichtingen een overtuigde principieele levensbeschouwing wordt voorgehouden. En dat beteekent, dat de invloed van de Universiteit van onbere kenbare grootheid is. Niemand kan zeggen dat hij met de univer siteit niets van noode heeft: dokters, advocaten, leeraren, het zijn de producten van de univer siteit, waar wij voortdurend, ook in de intiem ste oogenbliken van ons leven, mee te doen hebben. De wetenschap is als de sneeuw, die op den alpentop schittert, onbereikbaar. Maar zij komt tot ons, langs spleten en watervallen en dringt door tot in de diepste diepte van het dal, waar de landman zijn kruik vult, om zijn dorst te laven. Zóó schitteren, als besneeuwde Alpen toppen, de katheders van de Katholieke Univer siteit, vanwaar de wetenschap neervloeit, langs generaties tot in de diepste reten en spleten van de samenleving. De Katholieke Universiteit is een centrale van licht, kracht en warmte. Maar wij hebben deze schatten niet in onze handen gekregen om er zorgeloos voor te zijn, maar om ze met winst en rente aan het nageslacht door te ge ven. De universiteit is daarvoor het bolwerk. Wanneer zij straks volledig is, opent zij voor ons het perspectief, dat wij op ieder gebied ge schikte mannen zullen hebben, die stuwdammen zullen zijn tegen de stroomingen, welke ons ka tholieke leven dreigen weg te vagen. Dèf is de opgave van onze universiteit. Daarvoor kunnen en moeten wij allemaal warm loopen. Haar ge dachte is geen andere dan uitbreiding van het Evangelie, maar dan onder ons eigen volk. Onze practische belangstelling moet blijken door middel van de jaarlijksche bijdragen. Tien cent van iederen Katholiek, dat is de basis waarop de universiteit is opgetrokken. Echter is de opbrengst der laatste jaren tot beneden vijf cent gezakt. Wanneer het zóó doorgaat dreigt een crisis en zou de vraag gesteld moeten wor den, of de inrichting niet beter gesloten kan worden. Dat zou echter een enorme schande en schaamte zijn voor de Nederlandsche Katholie ken. Wanneer de anti-revolutionnairen hun vrije universiteit in stand kunnen houden, dan kunnen wij het toch zeker. In een kernachtige peroratie spoorde prof. Molkenboer alle Katholieken aan, om naar ver mogen aan dit apostolische werk bij te dragen. Met de zinspreuk der Universiteit: „In den naam van God, vooruit!" eindigde hij zijn rede, die door een daverend applaus gevolgd werd. De hoogeerw. heer P. J. Simons, deken van Beverwijk, die ook het begroetingswoord had gesproken, dankte aan het slot prof. Molken boer met hartelijke woorden. Een dubbel mannenkwartet, onder leiding van den heer Lou Tervoort, zong aan het begin en het slot van den avond enkele liederen en zorg de daarmede voor een zeer mooie muzikale om lijsting, welke op hoogen prijs werd gesteld. Ondertrouwd: J. B. C. van Zutphen en Th. Kemper; J. A. Molenkamp en H. M. Braser; L. F. Bos en M. E. van Egmond; W. Hoogewerf en M. Marx. Getrouwd: C. Oostewaal en J. Griekspoor; J. P. Velserboer en C. E. M. de Wildt; C. D. B. Diepgrond en H. Franck. Geboren: A. H. StroomerBesteman, doch ter; A. M. GeldermansNiesten, zoon; G. van den BoorenJansen, zoon C. J. Smitvan Otterloo, dochter; A. Kruithohvan der Meer, zoon; T. MaenhoutBos, dochter; A. M. Schel visWewers, zoon; M. S. MarxSelderbeek, zoon. De raad der gemeente houdt een openbare vergadering op Maandag 3 October a.s., des avonds te half 8, ter behandeling van de vol gende agendapunten: 1. Aanbieding gemeentebegrooting 1939. 2. Nadere behandeling van het voorstel tot het huren van het perceel Breestraat 112 ten behoeve van het gasbedrijf. 3. Opheffing der gestelde zekerheid van den ontvanger der voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin 4. Reorganisatie van den gemeentelijken rei nigingsdienst-. 5. Verkoop van een perceel bouwterrein aan den Romerkerkweg. 6. Verhuur van een weiland aan den Velser- weg. 7. Voorstel inzake de huur van de fitters- woning te Heemskerk. 8. Benoeming personeel aan de Gemeente lijke Huishoud- en Industrieschool. 9. Goedkeuring van de rekeningen van de opgeheven burgerlijke instellingen van welda digheid en der rekening van het gasthuis of oude mannen- en vrouwenhuis te Wijk aan Zee. 10. Mededeelingen en ingekomen stukken. B. en W. stellen den raad voor aan A. Nol ten te verkoopen een perceel bouwterrein aan den Romerkerkweg ter grootte van ongeveer 236 M2., tegen den prijs van f 7.50 per M2. Het College deelt hierbij mede, dat van dit bedrag een gedeelte moet worden afgezonderd voor de vorming van een fonds voor algemee nen stadsaanleg. In dit fonds moet door be langhebbenden een bijdrage worden gestort in de kosten van doorbraken, enz. in het be staande stadsgedeelte, die noodig zijn om een behoorlijke exploitatie van bouwterreinen vol gens het uitbreidingsplan te verzekeren. Deze bijdrage zal gemiddeld ongeveer f 1— per M2. moeten bedragen. Het ligt in het voornemen van B. en W. om binnenkort daaromtrent voorstellen bij den raad in te dienen. B. en W. stellen den raad voor het weiland aan den Velserweg te verhuren aan de wedu we van den overleden huurder tgen een jaar- lijkschen huurprijs van f 50. Voor de benoeming tot leerares aan de ge meentelijke huishoud- en industrieschool in de vakken van voortgezet lager onderwijs, wordt door B. en W. voorgedragen mevr. J. M. Son- neveltvan Mensch. Jaarvergadering Reddingbrigade. Maan dagavond hield de afd. Heemstede van den Ne- derlandschen bond tot redding van drenkelingen een zeer druk bezochte jaarvergadering in café restaurant v. d. Heuvel. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer L. C. Baud, bijzonder welkom de hee- ren dr D. Hubert en dr. J. J. v. Luin. Kij sprak den wensch uit, dat ook in de toekomst de belangstelling, en dan in het bijzonder die voor de oefeningen en cursussen zou mogen toene men. Medegedeeld werd, dat er plannen zijn bij het bestuur om voor de jongeren in Heemstede boven 10 jaar gelegenheid te geven zich te oefenen in reddend zwemmen, om zoo voor de toekomst goede krachten te recruteeren. Hier voor kar. men zich aanmelden bij het bestuur. Vervolgens wérd medegedeeld, dat de ver volgcursus E.H.B.O., die staat onder leiding van den mtdischen adviseur Dr. D. Hubert, zal aan vangen op 3 November a.s. De voorzitter deed een beroep op alle leden om deel te nemen. Het jaarverslag van den penningmeester gaf een kleinen terugslag in de financiën. Het batig saldo liep terug van f 46.87 tot f 34.64. De in komsten bedroegen f 279.58 en de uitgaven f 291.31. In het Sportfondsenbad waren 1364 baden genomen, tegen 1725 in het vorige jaar. Het 18e jaarverslag van den se^etarls was meer optimistisch. In de wedstrijden, waaraan door leden is deelgenomen, zijn vele successen be haald. Aan den begincursus E.H.B.O. werd door 46 leden deelgenomen. Voor het eerst in de ge schiedenis is deze brigade erkend als E.H.B.O. en zijn op drukke dagen posten betrokken. Dank wordt in dit verslag gebracht aan het gemeentebestuur voor de subsidie en het be schikbaar stellen van een schoollokaal voor den cursus E.H.B.O., aan de vereeniglng „Het Witte Kruis" voor de subsidie en aan het bestuur der zwemvijvers voor de gelegenheid tot gratis oefenen. De wintercampagne zal voor een groot deel bestaan in den vervolgcursus, terwijl de oefen- avonden in het Sportfondsenbad ongewijzigd zijn. Besloten werd vooral om den onderlingen band tc versterken, dezen winter een gezelligen avond te organiseeren. Mede werd de viering van het 20-jarig bestaan besproken in September 1939. Het plan is over wogen om bij deze gelegenheid aan B. en W. toestemming te vragen voor het houden van een groote verloting. In de vacature, ontstaan door het bedanken van mej J. de Jong, werd als bestuurslid ge kozen de heer H. Dekker. Onder dankzegging voor zijn beheer, wordt den penningmeester décharge verleend. Als le den der kascommissie worden benoemd de "da mes mevr. Taverne en mevr. De Jong. Bij de rondvraag werd den medischen advi seur dr. Hubert en het bestuur dank gebracht voor het vele werk, voor de vereeniglng verricht en stelde een lid voor, als cadeau aan het be stuur bii de viering van het 20-jarig bestaan een aantal donateurs te werven. Dr. v. Luyn wees m verband met den critieken toestand in Europa op de a.s. luchtbeschermlngsoeieningen in den vorm van gascursussen, die spoedig ge houden worden. Tenslotte werd den heer R. Abrahams hulde gebracht voor den moed, om in Februari bij het auto-ongeval in de Leidsche vaart het koude water te trotseeren om het slachtoffer, ook ai was dit dan al vrijwel zeker overleden, nog uit haar netelige positie te redden. Nadat aan mevr. v. d. Kracht nog het di ploma voor gekleed zwemmen was overhandigd, en een zeilcano „een geschenk aan de brigade' was verloot, sloot de voorzitter deze vergadering R. K. Speeltuinvereniging Woensdagmid dag zal de bekende teekenaar, de heer Jan Wiegman de kinderen der speeltuinvereeniging „Kindervreugd" eenigeri tijd gezellig bezig trachten te houden met teekenen, waarbij aan sluiten aardige verhalen en liedjes. Bij ongunstig weer zal dit geschieden in het gebouwtje van den speeltuin. Ook de ouders zijn welkom. Diefstal. Door de politie van Heemstede zijn, ter zake diefstal van lood en een bronzen beeld aangehouden: C. S., A. A. v. R. en D. C. D., allen wonende te Haarlem. Het beeld is in beslag genomen en de da ders zijn ter beschikking gesteld van den offi cier van Justitie te Haarlem. St. Jos. Gezellen Tot vice-praeses der St. Joseph-Gezellen alhier (vacature Kap. J. Voor- twist) is benoemd de Weleerw. heer P. J- Botelier, kapelaan der St. Martinuskerk. Zon dagavond werd de nieuwbenoemde door den Zeereerw. heer Köstar geïnstalleerd in het Ver- eenigingsgebouw. Kostelooze inenting Woensdagmiddag tus- schen half 4 en 4 uur bestaat in de Gemeen teschool gelegenheid tot kosteloos inenten en herinenten. Bouwen Door den architect W. Kuitems alhier is aan de fa. C. J. Janssen en Zn. alhier opgedragen het bouwen van 2 woonhuizen aan Loosterweg II voor rekening van de heeren H. C. van Duinhoven en J. van Maris. Provinciaal Ziekenhuis Aan het verslag 1937 over het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort, ontleenen wij het volgertde: Onder leiding van den Provincialen Water staat werd in het afgeloopen jaar een begin gemaakt met den bouw van de nieuwe zuster- verblijven, waardoor een zeer groote verbetering tot stand komt. Niet alleen de zusterverblijven zijn verbeterd, maar voor de toepassing der arbeidstherapie Is een groote verbetering ontstaan door de gereed koming van de werkplaats voor matrassen makers, die tevens twee lokalen bevat, waarin vrouwelijke patiënten met werkzaamheden wor den beziggehouden. Weer daalden de verpleegkosten. Z ij bedroe gen voor 1937 f 856.36 per patiënt per jaar. In 1932 was dit f 1047.49, in 1933 f 1023.35, in 1934 f 961.24, in 1935 f 901.— en in 1936 f 878.25. Bij de samenstelling der exploitatierekening bleek de Provinciale bijdrage, begroot op f 215000.—, verhoogd te moeten worden op f 221615.81, tegenover f 159178.25 in 1936. Het resultaat van de arbeidstherapie mag alleszins bevredigend genoemd worden. Concordia opende het seizoen op eigen grond tegen een nieuweling uit haar klas, n.l. V.D.O. uit Uithoorn. Bij V.D.O. blijkt de linksbuiten zeer snel te zijn. Eerst gaat na 'n snellen ren zijn schot nog juist naast, dOch dit blijkt slechts uitstel, want als de uittrap niet voldoende weggewerkt wordt, komt V.D.O. terug, waarbij de 1. back en keeper elkaar even niet goed begrijpen, waar door de l.back in het verlaten doel plaatst 01. Concordia wordt iets sterker, doch voor doel is het steeds juist naast en tegen het houtwerk, totdat Aarts hoog voorzet en het ronde ding na eenig gewirwar door André langs den V.D.O.-keeper gewerkt wordt. 11. Als Concordia aan het woord is, scoort v. d. Hulst fraai, doch de scheidsrechter constateert buitenspel. Een goeden voorzet schiet André in, de V.D.O-keeper kan niet wegwerken en Aarts geeft Concordia de leiding 2—1. Met VD.O. sterk in den aanval komt het einde. Na feilen strijd heeft E.D.O. de punten mee naar Haarlem genomen, alhoewel een gelijk spel zeer zeker verdiend voor de thuisclub zou zijn geweest. Voor de rust nam E.D.O. de leiding, toen de Kennemer-doelman was uitgeloopen en de backs vergaten in te grijpen, waardoor de bal tergend langzaam in 't doel rolde. Spoedig wist Horeman echter via den paal gelijk te maken, 11. Na de rust ging het spel snel van doel tot doel. De Kennemers hadden geen greintje ge luk, want verschillende fraaie konballen van Veenstra, Steeman en Boom werden met moeite tot corner verwerkt. Doch ook E.D.O. zit niet stil. Schijvenaar is mid-voor gaan speler, en doet individueel prachtig werk. Het is Timmer mans die een voorzet van Spek in 't Kennemers- doel kopt, 12. Na een zwaren wedstrijd is Kinheim erin ge slaagd althans één punt mee naar huis te ne men. Voör half-time waren de Velsenaren de meerderen van de hardwerkende Purmerstein- ploeg. Reeds in de eerste 5 minuten waren een tweetal haast niet te missen kansen verloren gegaan. Langzamerhand begon ook Purmerstein ■er beter in te komen ,doch de Kinheim-achter- hoede met keeper Druijven aan 't hoofd speelde een goede partij en sloeg alle aanvallen reso luut af. Na 20 minuten een snelle aanval van den Kinheim-rechtervieugel. Raaymakers zet voor en Ellen scoort het eerste doelpunt. 01. Na de thee blijkt spoedig dat Purmerstein er een flink schepje heeft opgegooid. Het duurt niet lang of de mid-voor heeft gelijk gemaakt, 11, en als korten tijd hierna Kuijpers blijft staan voor buitenspel, maakt de snelle midvoor er 21 van. Kinheim zet de tanden op elkaar en laat zich door de forsche Purmerstein-ploeg niet van de wijs brengen. Als Kinheim even buiten het strafschopgebied een vrijen trap krijgt te ne men, schiet Groeneveld hard en laag in 't uiterste hoekje, 22. De Kinheim-achterhoede komt eveneens voor moeilijke problemen te staoan, doch vooral Stals en Druijven houden stand, zoodat het 22 blijft. eindspel, waarvan zeer te genieten viel. Zeer veel standen kwamen op het demonstratiebord, waarvan meerdere oogenschijnlijk remise. Tot slot gaf de heer Jacobs een aardig eind spel op, waar hij simultaneerend tegenspeelde. De heer Bosse dankte namens allen voor het vele leerzame, vooral voor de jongeren. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar laatsten kaswedstrijd op bovenmaatsche baars in de Ringvaart tusschen Hillegom en Lisse. Een kleine honderd leden namen hieraan deel. Voor dezen wedstrijd waren 22 mooie prijzen beschikbaar gesteld, welke geheel zijn vervischt. Het uitreiken der prijzen zal geschieden op Dinsdag 4 October in het gebouw het „Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt 20. Op Zondag 23 October wordt een onderlinge snoekwedstrijd gehouden waar al veel deelne mers voor zijn. De eerste der drie te geven eindspel-theorie avonden, uitgeschreven door den bond, vond plaats in de St. Jansburgt te Haarlem en mocht zich in een zeer groote belangstelling verheu gen. Zoo goed als van alle vereenigingen zagen w'ij deelnemers, sommigen zelfs waren er met meer dan tien. Nadat de heer Jacobs eenige aardige openin gen had laten zien, ging hij direct over tot het Een groot aantal leden had aan den oproep voor deelname aan den sluitings-admiraaltocht der H.Z.V. gevolg gegeven, zoodat omstreeks 12 uur op Zondag j.l. vele zeilbooten In keurige volgorde achter den voorzitter, die als „admi raal" voorop ging, over Mooie Nel en Spaarne voeren. En dit begunstigd door buitengewoon fraai weer, dat nog geen idee gaf, dat het al weer eenige dagen herfst is. Al is dan het seizoen „officieel" gesloten, on getwijfeld zullen velen nog bij gunstig weer van de mooie watersport willen genieten, totdat het tijdstip komt, waarop de booten in de win terberging zullen worden opgeborgen, tot het volgend voorjaar. De Centrale R. K. Propaganda Club vangt Zondag 2 October a.s. haar winterprogram aan met èen propaganda-avond in het St. Fidelis- gebouw aan den Zeeweg. Daar als spreker op dezen avond zal optreden de zeereerw. heer Henri de Greeve, behoeft deze avond zeker geen nadere aanbeveling. Maandagmorgen bezochten eenige nog in ons land vertoevende Indische vorsten IJmuiden. Per motorboot bezochten zij o.m. de diverse ha vens, hoogovens en vischhallen. Gisteren waren niet minder dan 9000 manden haring aangevoerd. Mede door het feit, dat door den internationalen tpestand geen haring naar Tsjecho-Slowakije en Polen werd geëxporteerd, moest deze enorme hoeveelheid vrijwel alleen door het binnenland verwerkt werden. De goede kwaliteit bracht ca. f 1.50 per kist op, terwijl de minder goede kwaliteit 7080 cent per kist op bracht. Vermoedelijk zullen diverse trawlharingbooten weer voor de Noordzeevisscherij uitvaren. Het Noorsche motorschip „Bim" arriveerde gisteren weer in de Visschershaven met een la ding natuurijs voor de Verkoop-Centrale. Door een groep vischlossers werden gisteren morgen eenige planken opeengestapeld. Plotse ling echter kantelde de stapel en kreeg de ca. 60-jarige arbeider J. v. Os de planken op zijn been met gevolg, dat hij dit brak. Na door een lid van het Roode Kruis en door dr. Rutten voorloopig behandeld te zijn, werd het slacht offer per ziekenauto naar het St. Anthonius Ziekenhuis vervoerd. Gistermorgen zijn zoowel van de Delft als van de Erin de restanten van de haringvang sten geveild. Door de slechte prijzen besloot de reederij het lossen te staken, zoodat dit gedeelte nu verkocht is. Naar wij vernemen heeft de reederij Wed. S. I. Groen vanuit Engeland het bericht ontvan gen, dat de door haar dezer dagen aangekochte stoomtrawler „Serf Flower" door de Engelsche regeering, in verband met den- internationalen toestand, niét is vrijgegeven. Morgenavond wordt in het St. Fidelisgebouw aan den Zeeweg een ledenvergadering gehouden vcor leden van den R.K. Vrouwenbond. Onder auspiciën van de R.K. Propagandaclub afd. IJmuiden-West wordt Zondag 2 October a.s. een bezoek gebracht aan de nieuwe K.R.O studio. Zij die zich reeds opgaven, krijgen nog nader bericht. Opgave voor deeneming kan nog geschieden bij den heer P. Botman, Oranje straat. Onlangs streden in de finale om het club- kampioenschap van Haarlem en omstreken de pas gepromoveerde tweede klasser N.H.S.B. „De Rochade" en H.S.G., dat in de hoofdklasse van den Kon. Ned. Schaakbond uitkomt. De voor- loopige uitslag was 14 V211A ln het voordeel van ,.De Rochade", terwijl vier partijen afge broken werden. Hierin is nu ook een beslissing gekomen, zoodat de einduitslag 1614 gewor den is, waarmede „De Rochade" voor een jaar houdster is van den wisselbeker. Zeker een prachtig succes voor deze jonge vereeniging, waarbij vooral de overwinning op H.S.G., dat in haar meer dan veertigjarig be staan nog nooit door een Haarlemsche vereeni ging was geslagen, een opmerkelijke prestatie genoemd mag worden. Een duinwandeling gemaakt? Zondagavond omstreeks half elf werd de aandacht van een surveilleerènden agent getrokken door een man, die zich op verdachte wijze nabij de woningen aan het einde van de Brederodestraat ophield. Deze persoon, die zeer ontwijkende antwoorden gaf en geen enkel papier bij zich droeg, waaruit zijn identiteit kon blijken, werd overgebracht naar het politiebureau. Een informatie bij de Haagsche politie ingewonnen, omdat de betrok kene verklaarde zijn domicilie in Den Haag te hebben, had als resultaat, dat bekend werd, dat hij sinds eenige weken was opgenomen in het Sint Bavo-gesticht te Noordwijkerhout. Vervol gens bleek bij navraag aan deze inrichting, dat hÜ daaruit was ontsnapt In den nacht van Zon dag op Maandag is hij door eenige verplegers per auto weder naar het gesticht teruggebracht. R. K. Middenstandsvereeniging De R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", afdee- iing Zandvoort heeft 'n algemeene ledenverga dering belegd tegen Dinsdag 4 October 1938 des avonds te kwart over acht uur in het patro naatsgebouw. Deze eerste vergadering in het winterseizoen wordt bezocht door alle leden, die begrijpen, dat de eerste vergadering als een der voornaamste geldt. De nieuwe geestelijke adviseur, kapelaan ten Henge zal als zoodanig worden geïnstalleerd. Kruisvaart. Zondagmiddag verzamelden zich gegadigden en ouders van daartoe in aan merking komende kinderen in de groote zaal van het patronaatsgebouw, waar kapelaan J. A. M. ten Hengel, de nieuwe directeur van de Kruisvaart, na opening met den Kruisvaart- groet, de aanwezigen welkom heette en hierna op zeer onderhoudende wijze uiteenzette waar om de R. K. jongens van 1417 jaar zich be- hooren te scharen onder de banier van de Kruis vaart. De groote decadentie van dezen tijd maakt het noodzakelijk, dat de ouderlijke op voeding wordt aangevuld met een degelijke vor ming, Ook op andere gronden is het nuttig dit werk voor de jeugd te steunen. Nadat de direc teur had verklaard welk organisatieverband en welke afdeelingen de Kruisvaart heeft, zooals het ban-, club- en ringverband, sprak zijneerw. over de noodzakelijke samenwerking tusschen ouders en directeur. Besloten werd meteen maar te beginnen en zoo zal reeds a.s. Donder dagavond een aanvang worden gemaakt met een banavond voor degenen, dife zich opgaven. Alle aanwezige jongens lieten zich inschrijven. Donderdag worden zij verwacht na het Lof. Het ligt in de bedoeling' als onderdeel van de Kruis vaart op te richten een hout- en figuurzaagclub, die onder goede leiding veel tot stand kan bren gen. De hiertoe aangezochte leiders hebben zich reeds bereid verklaard en nader zal worden medegedeeld, wanneer deze eerste houtzaag- avond wordt gehouden. Zaterdagmorgen kwam de raad der gemeente Halfweg in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester L. H. Simons. De heer de Rooij (SD.A.P.) was afwezig. Alvorens over te gaan tot behandeling van de agenda, sprak de voorzitter een rede uit, waarin hij hulde bracht aan H. M. de Konin gin. Bij de ingekomen stukken bevindt zich een verzoek van de samenwerkende- onderwijzers organisaties om adhaesie te betuigen aan haar adres aan den Minister van Algemeene Zaken betreffende verlaging van de leerlingenschaal. Ten aanzien hiervan geven B. en W. als hun meening te kennen, dat, aangezien de salaris sen der onderwijzers door het Rijk worden betaald, het bezwaar ontmoet van gemeente wege aan dit adres adhaesie te betuigen, nu de gemeente niet over gegevens beschikt om te beoordeelen, of verlaging der leerlingenschaal voor het Rijk financieel mogelijk is. Het verzoek wordt voor kennisgeving aan genomen. Voorts worden bij de behandeling der inge komen stukken aan den Raad aangeboden de verschillende rekeningen over het dienstjaar 1937. Vervolgens kwam in behandeling het voor stel tot het aangaan van een geldleening van f 17.000.voor de bestrating van den Zuid Schalkwijkerweg. De Voorzitter deelt mede, dat de kosten van deze bestrating de raming met rond f 3000. overtreffen, hetgeen in hoofdzaak een gevolg is van de hoogere uitgaven wegens arbeidsloonen. De heer TABAK prijst het, dat de overschrij ding in de loonen zit, aangezien velen hiermede gebaat zijn geweest. De heer BIESHEUVEL vraagt, of er nog an dere redenen zijn voor deze overschrijding, waarop de Voorzitter antwoordt, dat beschoei ingen zijn gemaakt, welke veel geld hebben ge kost. Voorts is ook getracht de bochten te ver flauwen, terwijl verder in verband met ziekte van den stratenmaker der gemeente nagenoeg voor het geheele werk een aparte stratenmaker aangenomen moest worden. Na deze toelichting wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Bij de behandeling van een voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening voor de financieele commissie herinnerde de heer TABAK er aan, dat enkele jaren geleden ge sproken is over het toekennen eener vergoeding aan de leden van deze commissie. Spreker zou thans de gelegenheid willen aangrijpen en in deze verordening willen bepalen, dat aan de le den een vergoeding kan worden toegekend. De VOORZITTER is van meening, dat de verordening het toekennen eener vergoeding niet verbiedt, waarom hij het niet noodig acht dit in de verordening op te nemen. Na eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Het voorstel van B. en W. om aan de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende goederen „Defra", gevestigd te Amsterdam, te verkoopen het zuidelijkste blok van het bouw terrein, gelegen tusschen de Minister Cort van der Lindenstraat en den Osdorperweg, groot 6140 M2., voor den prijs van f 4.50 per M2., wordt na bespreking- aangenomen. Bij besluit van B. en W. van 10 Augustus j.l. werd het verzoek van de N.V. „Persevero" te Haarlem om vergunning tot den bouw van 16 woningen aan het Liewegje geweigerd, omdat de weg, waaraan zal worden gebouwd, niet vol doet aan de voorschriften, welke de Raad ter uitvoering' van de Bouwverordening heeft ge steld. Wanneer het Liewegje op dien datum wei aan de gestelde eischen had voldaan, of al thans zekerheid bestond, dat de weg spoedig aan die eischen zou beantwoorden, had naar de meening van de meerderheid van het College van B. en W. de bouwaanvraag ingewilligd behooren te worden, omdat zij er overigens geen bedenkingen tegen had. Nu daags na het nemen van bovenvermelde beslissing de N.V. zich ten Raadhuize heeft vervoegd om aldaar het voor het in orde bren gen van het Liewegje benoodigde bedrag te deponeeren, is het bezwaar der meerderheid van B. en W. tegen afgifte der bouwverorde ning vervallen en adviseert zij den Raad de gevraagde vergunning alsnog te verleenen. Over dit voorstel ontstond een langdurige discussie. Wethouder van ESSEN verdedigt het stand punt van B. en W. De Voorzitter verdedigt ech ter zijn bezwaren tegen het alsnog verleenen van een vergunning. Tenslotte werd het voorstel van B. en W- in stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 2 stemmen, die van de heeren Biesheuvel en de Graaff. In verband hiermede deelt de Voorzitter aan den raad mede, dat hij dit besluit, als, zijnde naar zijn meening in strijd met de wet of het algemeen belang, aan de Kroon ter vernietiging zal voordragen en derhalve niet ten uitvoer zal brengen. Bij de rondvraag komt in behandeling een vraag van den heer VINK (R.K.) omtrent den slechten toestand van den Kerkweg. De voor zitter zegt, dat dit volgens den gemeente-oP" zichter te wijten is aan de langdurige droogte, waardoor geen materialen in den weg verwerkt kunnen worden. In den loop der volgende week zal deze zaak echter nader worden bekeken. De reis ging niet door. Als verdacht van rijwieldiefstal is door de rijksveldwacht een 17-jarig Zaandamsch meisje aangehouden. ZU had het damesrijwiel in de Oostzijde ontvreemd en was juist op weg naar Purmerend. Ruzif in de ouderlijke woning is hieraan niet vreemd- IJMUIDEN, 27 Sept. Verscho visch. Tarbot 60 90 cent, Tong 0.91—1.30, Heilbot 0.70—1.06 Pe' kg. Griet 14.00—27, Zetschol 11.00—19, klein® Schol 4.70—17.50, Schar 2.60—9, Poontjes 6.0"' mldclel Schelvisch 23.00, kleine middel Schelvis0" 11.0015, kleine Schelvisch 4.3013, groote G"" len 7.20—10.50, kleine Gullen 3.50—7.50, Wt)""! 1.503.70, Makreel 3.705.70, versche Haring °-j:n —2.10, groote Heek 35.0039, middel Heek 36." —38, kleine middel Heek 10.50—12.50, kleine 7.508 per 50 kg. Kabeljauw 37.0062 per kg. Vleet 1.36—2.50. Leng 0.90—1.05, KoolVls"" 2847 cent, Rog 1218.50 per stuk. Aangevoerd aan den afslag op 26 September- 6770 kisten versche haring. - 28 September: 843 kisten versche haring. van de heden aangekomen trawlers R. O. 15 Antje 270 manden 2630.K.W. 55 manden 1160.—, Delft IJm. 17 350 man0® 330.Erin IJm. 12 550 manden 900.Ga Duyvls IJm. 60 400 manden 2180.Zeelee IJm. 29 235 manden 2110.—. kotters E. 142 600.—; K.W. 125 300.—,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2