Kwakzalverij van de ergste soort Tschecho-Slowakei Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper' voor 80.000 gezinnen j Parijs voorbereid op het ergste GEZONDEN TOT ZIEKEN GESUGGEREERD HOE DUITSCHLAND TSJECHO-SLOWAKIJE ZIET BRITSCHE PARLEMENT WOENSDAG BIJEEN MAATREGELEN IN ENGELAND Verklaring van Churchill ^nnnmraiiiiiiiiinnnninumuimjiininimmuiiiiiniiiijiHiiHniniiiiuiiinniiinnniifiiniinnimiiinuiiHnii^ DINSDAG 27 SEPTEMBER 1938 Zitbaden in sinaasappelschil extract moesten helpen tegen suikerziekte, vetziekte en andere kwalen Vier maanden geëischt De as VeenendaalIJmuiden Een bijzondere diagnose Gevaarlijke suggestie Nomotta-modeshow Nationaliteiten in der Deutsches Reich te mr- m W taatrsu^ Deutsches U n g a r n Reich Rumönien U n g a r n In de geheele Duiische pers werd dezer dagen bovensiaande kaari gepubliceerd, die door een Duiisch. persagenischap ook buiien Duiischland is verspreid. Er is reden om aan ie nemen, dai de kaari, gevoegd bij Hitler's memorandum aan Praag als grondslag van de Duiische eischen, mei bovenstaand document meerendeels overeenkomt. Merkwaardig zijn de beide corridors door'iTsjechischgebied ZAANDAM Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag) LONDEN, 26 Sept. (Reuter). Het Engelsche parlement is tegen Woens dag 28 September bijeengeroepen. De zedenmisdrijven te Oss Tegen M. v. Z. in hooger beroep twee jaar geëischt 1600 IN EEN JAMPOT Werklooze vrijgesproken iGedeeltelijk gecorrigeerd) Reeds vele burgers hebben Parijs en de groote steden verlaten en zijn naar veiliger oorden geëvacueerd Ontheffing winkelsluiting Pater Strijbosch jubileert Leerlingen van het Missiehuis be zorgden hem een onver- getelijken middag Men behoefde geen deskundige te zijn, om Gedeeltelijke mobilisatie Verdere uitbreiding Te Gibraltar Een duidelijke actie zou nog een catastrophe afwenden Spoorwegongeluk bij Barcelona Vijftig dooden te# met elkander in botsing geweest. Er zijn n1» cï1'" GEEN STAKING MEER lN FRANKRIJK niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiniuiii STAD Een oude juffrouw, die ons onwillekeurig deed denken aan de booze toovenares uit het sprookje van Hans en Grietjp, wandelde Maandagmorgen de zittingzaal van den Haarlemschen kantonrechter binnen. Juist is deze vergelijking eigen lijk niet. De 58.jarige grijze juffrouw uit IJmuiden, die zich gehuld had in een lange wijde cape en de urenlange zitting docr een mysterieus stilzwijgen bewaarde, was kwaadaardiger geweest. Zij had niet al leen het vertrouwen beschaamd van de menschen, die tot Ifaar kwamen, zij had bovendien menschen, die niet tot haar kwamen, door suggestie onder haar machts cirkel gehracht. En voor beide categorieën had dat verlies van gezondheid en in een enkel geval bijna verlies van het leven beteekend. Het mag dan onwaarschijnlijk en ongeloofe- lijk klinken, dat kwakzalverij in ons beschaafde Nederland nog kan bloeien, de tientallen ver oordeelingen door het gansche land bewijzen het maar al te duidelijk. Gebruik maken van dc goedgeloovigheid der menschen, van het bij geloof van eenvoudige menschen vooral, schijnt nog immer en met succes mogelijk te zijn. Tot in het belachelijke zelfs. Wie kan er nu gene zing van suikerziekte verwachten van zitbaden in water, waarin een sinaasappelschillen-ex tract is opgelost? Toch worden dergelijke krankzinnigheden nog als zoete koek geslikt en, wat vooral funest is, duur betaald. >irf - t De juffrouw uit IJmuiden had op verschil lende tijdstippen in dit jaar te Veenendaal on bevoegd de geneeskunde uitgeoefend. Dat was ontdekt door een wachtmeester van de mare chaussee, die een onderzoek had ingesteld en van vier gevallen genoeg bewijsmateriaal in handen wist te krijgen voor een vervolging. Hij verklaarde gisterenmorgen, dat het aan tal gevallen misschien vele malen vermenigvul digd zou kunnen worden, doch de zwijgzaam heid van de Veenendaalsche bevolking maakte het hem onmogelijk er meer aan te brengen. De juffrouw kwakzalverde niet alleen bij menschen, die aan een of andere kwaal le den, zij suggereerde ook gezonden, dat zij lijdende waren aan een maag-, blaas-, nier- of andere kwaal. Met het voor haar gun stige resultaat, dat de omzet kruiden en zalfjes en sinaasappelschillen-extract steeds grooter werd. De tweede van de negen getuigen was een 67-jarige boer uit Veenendaal, die iets aan de oogen had en genezing dacht te vinden bij de spookachtige juffrouw. Hij kreeg een zalfje van haar, dat des morgens en des avonds op en in de oogen gewreven moest worden, het geen hij trouw gedaan had. Baat had hij er echter niet bij gevonden. En een fabrieksarbeider uit hetzelfde dorp kwam in naam van zijn vrouw, die nog ziek te bad lag, vertellen, dat ook zij door verd. „on derzocht'' was geworden. Jarenlang had zijn vrouw zonder resultaat gedokterd. Toen kregen zij den tip om de IJmuidensche eens raad te vragen. Er kwamen pillen en kruiden en poe ders voor zitbaden, die naar sinaasappelschil len roken en het water rood kleurden. Maar ais je een paar minuten in dat roode fruitbad gezeten had, werd het water weer helder. Deze wondere poeders kostten t 1.50 a 2. De geneesmiddelen kwamen thuis door mid del van een tusschenpersoon. Eenmaal was de kwakzalfster op bezoek geweest. „Gunst, mensch, je hebt weinig suiker in je lijf," had ze toen geroepen. En daar had het echtpaar het mee moeten doen. Ook een 68-jarige juffrouw had een tip ge had van den tusschenpersoon. Ze leed aan sui kerziekte en had iets tegen dokters. De kwakzalfster was persoonlijk bij haar op bezoek geweest, hetgeen een groote eer was. Haar was toen duidelijk gemaakt, dat zij niet aan suikerziekte leed, maar aan een vetziekte. „JÜ moet fruit en paardenvleesch eten en veel bruine suiker. En natuurlijk veelvuldige zitbaden," was haar advies geweest. En de juffrouw, die het dieet van den dokter niet had willen opvolgen, at paar denvleesch en bruine suiker en ging van tijd tot tijd in de sinaasappelschillenlucht zitten. Maar desondanks was ze niet beter geworden. Wel zieker. Toen zei de juffrouw uit IJmuiden, dat zij geen vetziekte had maar een griepje. En weer volgden pillen en extracten en zalfjes. Maar het slachtoffer werd steeds zieker. Zoo erg zelfs, dat haar schoonzoon in den nacht met 'n auto en in gezelschap van 'n tusschenpersoon naar IJmuiden was gereden om een nieuwen voorraad krulden, zalfjes, poeders en druppel tjes in te slaan. Die druppeltjes, had de juffrouw gezegd, zul len je weer jong maken, mensch.'En dat had heel aanlokkelijk geklonken. Een tijdje later had het slachtoffer op ster- ven gelegen. De kinderen waren al gewaar schuwd. En toen eindelijk was men zoo ver standig geweest een dokter te waarschuwen. Dank zij diens behandeling was ze nu weer ge zond. Zoo gezond, dat ze de verre reis had kunnen maken om tegen de juffrouw te getui gen. Dr. de Waard, die de getuige behandeld had, verklaarde, dat vooral het bovenmatig consu- meeren van bruine suiker fataal was geweest. Een schoonzoon van de vorige getuige de zelfde, die de nachtelijke reis naar IJmuiden had gemaakt was met zijn vrouw bij zijn schoonmoeder op bezoek geweest op den mid dag, dat de IJmuidensche juffrouw tot de con clusie was gekomen, dat het niet suikerziekte maar een vetziekte was, waaraan zijn schoon moeder leed. Zij waren gekomen als belangstellenden en weggegaan als patiënten. De kwakzalf ster had zijn vrouw, die in verwachting was, wijsgemaakt, dat haar kind blind ge boren zou worden, althans zijn leven lang slechte oogen zou hebben. Daar was maar één middel tegen: zitbaden in sinaasappel schillen-extract. En zij had de vrouw zoo onder suggestie weten te brengen, dat deze zitbaden nam en poeders kocht en tevens nog fleschjes met een rood vocht, dat zij van tijd tot tijd moest innemen. Het hoeft geen betoog, dat het kind vol komen normaal en heel gezond was, toen het ter wereld kwam. De tusschenpersoon was een 38-jarige dienst bode uit Rhenen, wier moeder door verdachte, naar zij zijde met succes was behandeld. Aanvankelijk ontkende zij alles, maar toen de kantonrechter, mr. Bijl de Vree, haar dreigde met hechtenis als zij niet de waarheid sprak, gaf zij dan toe, wel eens reclame voor de juf frouw gemaakt te hebben. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. v. d. Valk Bouman eischte voor elk der vier feiten een maand hechtenis. De reputatie van verdachte is zeer slecht. Sedert 1925 wordt zij reeds vervolgd. Veiligheidshalve had zij haar terrein van IJmuiden naar Veenendaal ver legd. Zij heeft gespeeld met menschenlevens en spr. betreurde de zwijgzaamheid der Vee- nendalers, die anders een steentje hadden kun nen bijdragen om dit gevaarlijk individu on schadelijk te maken. Mr. H. J. Pot, de verdediger, legde er den nadruk op, dat verd. geen financieel voordeel van haar practijken. heeft gehad. En daar zij volgens spr. de kwakzalverij niet als bedrijf heeft uitgeoefend, concludeerde hij tot ontslag van rechtsvervolging. Over 14 dagen zal de kantonrechter schrifte lijk vonnis wijzen. De groote zaal van Concordia" was Maandag middag nagenoeg geheel gevuld met dames, die nu eens niet naar de film kwamen kijken op 'n wit doek, maar naar een levende film: manne- ouins, die diverse fraaie smaakvolle mantels, blouses, pullovers, enz. droegen, alle met het predicaat „Nomotta". „Kleeren maken den man" verklaart een be nend Hollandsch spreekwoord, maar datzelfde passen de vrouwen ook op zichzelf toe en bo vendien het omgekeerde: de vrouw maakt kleeren, is ook geldig. Tenminste, voor dit laatste ijvert de Nomotta-fabriek, welke een speciale wol in den handel brengt, immuun voor den grooten vijand van de spaarzame huisvrouw, de mot. De titel Nomotta zegt het al. De winter met zijn lange avonden is de ti'd voor het zelf vervaardigen van kleeding- stukken. En wat er zooal zelfgemaakt kan wor den toonde de show. De mannequins liepen af en aan, steeds met wat anders in kleur, in vorm, in versiering en bestemming. Aan het applaus te oordeelen, vielen vooral contrastee- rende kleuren in den smaak. Een prachtig donkerrood costuum wijn rood is de modetint voor den herfst wisselde hl met een wit vest, voorzien van roode revers en manchetten of een Hongaarsche blouse, grijs met rood en blauw, het borduursel met 1 inm breinaalden vervaardigd. Roode noppen op een blauwe pullover, een wit jakje met blauw borduurwerk en sterretjes, een vest met vlechtpatroon en afgezet met zakjes, kortom er was een groote verscheidenheid en varia tie. Vooral de ski-ensembles je voelt het houder worden als je ze ziet, grapte de geesti ge conferencier, de heer P. Duval kregen de interesse en de aardige en charmante Tiroler pakjes verwierven luiden bijval. Maar ook de Schotsch-geruite jurken, zeer geslaagd van vorm |n kleur, maakten furore. Ze worden volgens een speciaal procédé van de Nomotta met de hand uit één enkelen, afwisselend ge- kleurden draad gemaakt, een groot gemak bij roeger vergeleken, toen men verschillende dra den moest gebruiken. Merkwaardig waren twee vesten, waarvan de mouwen onderling verwisseld konden wor den en dan pastte het geheel weer bij elkaar. Na de thee mochten ook de leden van het muziekensemble, dat de show opluisterde, als mannequin optreden, n.l. om een huisjasje en pullovers voor heeren te toonen. De confe rencier maakte intusschen de afwezige weder helften der wel aanwezige dames „lekker" door deze laatsten aan te sporen dergelijke kleedingstukken als St. Nicolaaspresentje voor hun man of verloofde te breien. SDEN Hoort» t L «Un fbrtm n, ""s' Jltentmrf li rrnRf. ftriber* nsbrrt rtMrna.'t ibiM. M, SUUf Aen» ■rr Ttch«ch«n Deutsche Gemlscht Sle waken sprachig Trcrtrfenau rrqumM/roTT! /Ye/H-a/d* JAgrmtrf rovcten 'ibrunrt HP Oeuticttrfdof jv/nrprtera REGENSBURG /taichoo a- - V 0 ^-TijWtj oW" 0«UHto Bmii PASS.AU oi-e fmtrvf-Jaa om aSKvjav PRESSBURG'j^ K. J. M. V.-nieuws Dinsdagavond a.s. om negen uur in Hotel Reitsma houdt Pater H. van Oosterum C.S.S.R. uit Amsterdam een causerie over het onderwerp „De Vrijmetselarij". Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft gistr in hooger beroep behandeld de zaak te gen M. van Z.. industrieel te Oss, verdacht van zedendelicten, die door de rechtbank veroor deeld was tot 2 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Het hof eischte bevestiging van dit vonnis. Uitspraak over veertien dagen. Bij een werkloos sleepbootkapitein te Dordrecht werd op zekeren dag in een jam potje een bedrag van 1600 gevonden. Hij zei- de hier echter niets van af te weten, daar zijn vrouw altijd zijn financieele belangen behar tigde. De rechtbank in Dordrecht sprak hem vrij, welk vonnis het Haagsche gerechtshof in hoo ger beroep bevestigde. Onze correspondent te Parijs telefoneerde ons gisteravond. De stemming, welke zich de laatste dagen geleidelijk aan van de Fransche hoofdstad heeft meester gemaakt, had hedenmiddag het punt bereikt, waarop men zeggen kan, dat zij waarlijk volkomen voorbereid is op het ergste. De uitvoeringsmaatregelen, welke door de autoriteiten zijn getroffen, om ook materieel voorbereid te zijn op de eventualiteiten, en waarvan het publiek of uit de bladen en door de radio kennis heeft gekregen, of welker ten uitvoerlegging het met het eigen oog kon vol gen, hebben hiertoe uiteraard niet weinig bij gedragen. De geruchten, welke Zaterdagavond liepen, als zou de regeering besloten hebben ook de reservisten in het bezit van witte mobilisatie boekjes nummers drie, vier en vijf op te roepen, zijn niet bevestigd geworden. Het is niettemin een feit, dat zoowel gisteren als vandaag nog onafgebroken tal van reservisten van het Gare de l'Est zijn vertrokken. In mindere mate kan men hetzelfde constateeren aan het Gare du Nord. Grooten indruk heeft op het publiek ook ge maakt hetgeen de bladen vandaag te lezen gaven over den omvang, welken de militaire maatregelen in het Oosten en Noord-Oosten des lands hebben aangenomen. In tal van plaatsen moet de evacuatie van de burgerbevolking, welke door de autoriteiten was aangeraden, reeds zeer ver zijn voortge schreden, zoo te Straatsburg, Nancy en Metz. Ook te Parijs is de zoogenaamde „vrije evacuatie" reeds begonnen. Deze vrije B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de door de firma Wisbrun At Liffmann op 28 September 1938 in het perceel Groote Houtstraat 2527 te houden modeshow ingevolge de Winkelsluitingswet ontheffing heb ben verleend van de bepaling van die wet in dier voege, dat de winkel in dat perceel op bo- vengenoemden datum tot des namiddags tien uur voor het publiek mag geopend blijven, met dien verstande echter, dat na des namiddags acht uur geen goederen worden verkocht of mede genomen. Gisteren vierde Pater F. Strijbosch op fees telijke wijze zijn 40-jarig professiefeest. Werd gistermorgen deze feestdag ingezet met een door den Jubilaris opgedragen plechtige Hoogmis, waarna receptie, gistermiddag culmi neerde de feeststemming in 'n min of meer intiem onder-onsje van alle leerlingen, paters en broe ders van het Missiehuis in de keurig versierde recreatiezaal. Toen allen gezeten waren zette de harmonie zonder-naam een harmonie, samengesteld uit leerlingen van het Missiehuis den marsch „Loudspeaker" in. De zeer goed bezette har monie produceerde een geluid, „Loudspeaker" waardig. De Harmonie speelde daarna nog „Op naar 't Park" waarna zij van de planken verdween Zij stond onder leiding van Pater de Bruyn. De plaats van de harmonie werd ingenomen door het strijkorkest de jongens van Drie huis blijken muzikaal te zijn onder leiding van pater dr. van Doornik, dat allereerst het Duet van Mendelssohn en daarna Abendlied van Schumann en Jugendlust van Seibold ten gehoore bracht. te kunnen constateeren, dat de verschillende stukken ongetwijfeld den toets der critiek kon den doorstaan. Harry Grol memoreerde de groote feesten, die verleden jaar ter eere van den Prins der Nederlandsche dichters, Vondel, zijn gehou den, maar vond het op dezen dag meer passend den lievelingsdichter van den jubilaris, den „schoolmeester" te herdenken. Hij deed dit dan ook, door enkele van diens beroemde „gedich ten", n.l. de leeuw, het kalf en de Romeinsche Historie te citeeren, die onder de begrijpelijke hilariteit van alle aanwezigen aanhoord werden. Het zangkoor der kiemen, d:w.z. het zangkoor van de kleinere jongens, die nog niet „den baard" in hun keel hebben, droeg hierna onder leiding van pater de Bruyn zeer verdienstelijk een aan tal liederen voor. In muzikale vogelvlucht gingen de jongens toen, over het leven van Pater Strijbosch, waarna het groote koor, bestaande' uit bijna alle leerlingen van het Missiehuis, enkele Fransche en Duitsche liederen zong. Alles bij elkaar een verbazend muzikale en gezellige middag, dien pater Strijbosch zijn leven lang niet zal kunnen vergeten. En als de wen- schen van zijn jongens in vervulling zullen gaan, dan heeft de jubilaris nog aardig wat jaartjes te goed. Na den feestmiddag celebreerde hij een plech tig Lof met assistentie van twee paters Do centen. Deze welverzorgde dag werd besloten met een tweetal luchtige tooneelstukjes: „Het ge vangen kaboutertje", in twee bedrijven en den één-acter „De vloek van de gravin". Als pater Strijbosch een onyergetelijken dag heeft meegemaakt, heeft hij dit voor een groot deel te danken aan de paters instructeurs van de jongens en op de tweede plaats aan de jongens zelf. evacuatie bestaat daarin, dat wie thans reeds de stad verlaten kan en wil ook hier hebben de autoriteiten zulks reeds aangemoedigd zich naar het door hen zelf uitgekozen veiligst geachte oord in de provincie begeven. De spoorwegen hebben, ten einde den stroom dezer vrije evacuatie te kunnen verwerken, van af Zaterdag reeds tal van extra-treinen inge legd. Bovendien bewogen zich Zaterdag en Zon dag op de wegen, welke van Parijs af het Wes ten en Zuiden de provincie invoeren, onafge broken files auto's van particulieren. De vrije evacuatie onderscheidt zich van de georganiseerde evacuatie, bij welke laatste de geëvacueerden naar hen door de autoriteiten aangewezen evacuatie-centra gedirigeerd wor den. De plannen hiervoor liggen klaar, zoodat met hun tenuitvoerlegging ieder oogenblik begonnen kan worden. Een snel uitgevoerdë evacuatie der burgerbe volking is voor Parijs temeer geboden, daar in het systeem der passieve defensie een schrome lijke achterstand bestaat, welken de gasmasker- fabricatie nog heeft in te halen. Aan de burgerbevolking, die in geval van oor log tenslotte toch in Parijs zal achterblijven, zullen, zoodra 'n verdere toespitsing van het con flict dit vereischt, de regels, waaraan zij zich te eeigener en anderer beveiliging tegen lucht aanvallen heeft te houden, bekend worden ge maakt door middel van op tal van punten aan te plakken affiches en door middel van luid sprekers. Door de radio en door middel van de bladen heeft de commissie, welke belast is met de organisatie der passieve defensie overigens de aandacht gevestigd op de desbetreffende in structieve brochure, welke op alle commissaria ten van politie kosteloos aan ieder wordt uitge reikt. Het alarmsignaal in geval van luchtraids op Parijs zal worden gegeven door 75 op de daken aangebrachte sirenes in de stad zelf en 80 in de banlieu, benevens door de 300 politie- en brandmelders, welke zich langs de straten be vinden. Het aantal schuilkelders kelders waarin de Parijsche bevolking zich op het alarm signaal in veiligheid moet brengen be draagt momenteel 43.000. In deze kelders zijn vandaag de vrij simpele inrichtingen aangebracht, welke ze ook gasvrij moeten maken. Ook zijn de ondergrondsche Métro-stations, die om de soliditeit hunner gewelven volkomen bomvrij worden geacht, in gereedheid gebracht. Een begin van uitvoering is ook gemaakt met het aanleggen van een soort loopgraven in de stadsparken, welke een vrij zekere bescherming zullen verleenen tegen bom- en granaatscher ven, maar niet tegen gassen, zoodat hun ge bruik voorbehouden zal blijven aan met gas maskers toegeruste personen. Tevens kon men vandaag op tal van punten in de stad arbeiders de laatste hand zien leggen aan een speciale verlichting, welke m geval van oorlog de normale verlichting zal gaan vervan gen. Het zijn heel zwakke van boven afge schermde en niet weerkaatsende lichtpunten, blauw gekleurd, op de kruispunten en pleinen der stad aangebracht. In tal van straten en op tal van pleinen brandt zij reeds proef. Zij maakt een vrij si- nisteren indruk. Vroeg in den morgen is ook de brandweer er op uitgetogen om overal de alarmsignalen te verifieeren. Het is begrijpelijk, dat al deze voorbereidin gen op de bevolking een diepen indruk hebben gemaakt. LONDEN, 26 Sept. (Reuter) Minister Hore Belisha heeft heden de officieren en manschap pen van de eenheden der luchtverdediging en kustverdediging onder de wapenen geroepen. Hij legde er den nadruk op, dat dit een voor zorgsmaatregel is en geheel verschillend van een algemeene mobilisatie, waarbij het geheele ter ritoriale leger onder de wapenen zou worden geroepen. De minister van luchtvaart heeft opdracht gegeven al het personeel van de defensieve een heden van de hulpeenheden der luchtmacht, hierbij inbegrepen het personeel van de hulp escadrilles jachtvliegtuigen en ballonversperrin- gen, te mobiliseeren. De bombardementseenheden van hulp lucht macht zijn op het oogenblik nog niet gemobili seerd. GIBRALTAR, 26 Sept. (Havas). De Britsche marine-autoriteiten te Gibraltar hebben de zelfde voorzorgsmaatregelen genomen als voor de homefleet zijn genomen. Officieren, onder officieren en manschappen mogen de basis to'- nader order niet verlaten. Verder is een duizendtal vreemdelingen veJ' zocht het gebied zoo spoedig mogelijk te ver laten. De autoriteiten hebben een beroep Se' daan op vrijwilligers van 40 tot 55 jaar voor de passieve verdediging. LONDEN, 26 Sept. (Reuter) In een van ochtend uitgegeven verklaring zegt Chur chill; „Een plechtige waarschuwing moest aan de Duitsche regeering worden gegeven in een gemeenschappelijke of gelijktijdig® nota der regeeringen van Groot Brittannië, Frankrijk en Rusland, dat een inval Tsjecho-Slowakije in dit tijdsgewricht moet worden opgevat als oorlogsdaad tegen deze mogendheden De bewoordingen der nota zouden moete'1 worden medegedeeld aan alle neutrale lander1' waarvan sommige misschien overwegen, wat zullen doen, en in het bijzonder aan de regee ring der Vereenigde Staten. Zelfs op het laatste oogenblik zou een duidelijke en vastberaden actie een cata strophe, waarin wij worden meegesleept kunnen afwenden. Niet alleen de rijksregee" ring, maar ook het Duitsche volk heeft cr recht op te weten, welk standpunt wÜ allen innemen. Indien de regeering en het volk der Veree' AQ nigde Staten spreken over het heil van wereld is het nu tijd en hoog tijd, willen woorden van eenig nut zijn. Het zou inderdaad een tragedie worden, 111 dien deze laatste poging niet zou worden oT>' dernomen op de eenige manier, waarop z<3 doeltreffend zou kunnen zijn om de mensc*1' heid van het martelaarschap te redden." BARCELONA, 26 Sept. (Havas). In den geloopen nacht zijn by Gelida, op 30 K.Id. Westen van Barcelona, twee reizigerstre toe vijftig dooden en 200 gewonden. Het luk schijnt veroorzaakt te zijn door zicht, wegens den hevigen regen. onSe' sie' ar- PARIJS, 26 Sept. (Havas). De Fransche beidersklasse legt eenstemmig haar eische zwijgen op. Vanochtend staakte in niemand meer, terwijl naar schatting de v week nog 160.000 stakers rondliepen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4