cJïaan's R.K. Politieke School in Haarlem Haarlem, 27 Sept. o tie zoo IJzersterke Klif** Dansacademie MARTIN. 15 October èia Ran ar tag an cJiaan San. (Bronjas tr. 12 9 DINSDAG 27 SEPTEMBER 1938 De Zakelijke Bedrijfs belasting TIEN JAAR „ST. RAPHAEL' De viering van het 2de lustrum op 5 October DIENSTREGELING DER SPOORWEGEN Wijzigingen in deze omgeving Wijziging dienstregeling Buslijnen N.Z.H. VOETGANGERS EN VEILIG VERKEER ENGLISH ASSOCIATION Programma voor het komende seizoen Programma Radio-Centrale „Haarlem door de lens Fotowedstrijd en tentoonstelling HERWONNEN LEVENS KRACHT De Jubileum-loterij HAARL. MOTET- EN MADRI- GAAL-VEREENIGING Zij is ontstaan uit het verlangen naar méér staatkundige scho ling en hebben zich ge steld naast de politieke Propagandaclubs 30 Woensdagavonden vrij houden! Aanvang Seizoen 1938/39 v SCHAGCHELSTRAAT 29 - haarlem Tot behoud van de Bakenessergracht Adressen aan den Gemeenteraad Ook Heemschut adresseert A CONTANT PRIJZEN De Kleedingverkoopcentrale „THALIA" brengt een KOSTELIJKEN AVOND AGENDA Bioscopen 28 September Bioscopen Vrijdag is de laaisie dag, dai PERQUIN U leveren mag brandstof iegen zomerprijzen Bel hem op! zooals de wijzen. ScRooltrui en Sportkousen geBreiè van óoen Bij die knapen wonóeren. Vakkundig onèerrieRt Provinciale Staten KATH. GRAFISCHE BOND STAD Der traditie getrouw heeft de Haarlemsche Kamer van Koophandel zich weer tot het col lege van B. en W. van Haarlem gewend met het verzoek de Zakelijke Belasting op het be drijf af te schaffen of tot vermindering daar van over te gaan. Sinds 1922 doet zij dat regel matig tevergeefs en men moet bewondering heb ben voor haar uithoudingsvermogen, dat zich maar niet laat ontmoedigen. Een ieder is overtuigd, dat de heffing van deze belasting onbillijk is en aan Haarlem groote schade toebrengt. De belasting berust niet, zooals het adres van de Kamer terecht opmerkt, op het beginsel dat in den regel voor zakelijke belastingen geldt. Hier ontbreekt zelfs de belastingbron, waarvan de belasting in billijkheid mag worden geheven en waaruit zij kan worden betaald. Zelfs wanneer een bedrijf verlies maakt, moet het deze belasting opbrengen. Toen de belasting werd ingevoerd, was het een tijd van hoogconjunctuur. Er werd door verschillende bedrijven veel geld verdiend en de gemeente zag haar uitgaven met sprongen stijgen. Het gemeentebestuur vond het billijk, dat de winstmakende bedrijven en vooral het Rijk, dat hier vele publiekrechtelijke en semi- publiekrechtelijke instellingen heeft, zooals P.T.T., belastingdiensten, Centrale Werkplaats enz. een gedeelte van de hoogere uitgaven, welke de gemeente zich voor de arbeidersbe volking getroostte, voor hun rekening namen. Helaas, het blééf niet goed gaan. De tijden werden slechter; er werden door de particuliere bedrijven geen winsten, althans weinig winst meer gemaakt; sommige leden zelfs verliezen en gingen failliet. De zakelijke bedrijfsbelasting bleef bestaan. Nu het geen weeldebelasting meer kan wor den genoemd, springt de onbillijkheid er van scherp naar voren. Intusschen komt de gemeente steeds dieper in den put te zitten en wordt het steeds moei lijker afstand te doen van de ongeveer tachtig mille per jaar welke de zakelijke bedrijfsbelas ting opbrengt. En toch, zoo ooit een belasting medewerkt om den omvang der werkloosheid ongunstig te beïnvloeden, dan is het wel de Zakelijke Be lasting op het Bedrijf. Het zou daarom toch waarlijk aanbeveling Verdienen, dat het gemeentebestuur van Haar lem blijk zou geven van zijn goeden wil en b.v. door een kleine verlichting voor het volgend jaar, in uitzicht stelde, dat geleidelijk tot af schaffing zal worden overgegaan. Het zou de uitbreiding van industrieën en de vestiging van nieuwe aanmoedigen en voor de Haarlemsche Kamer van Koophandel een ver diend antwoord zijn op haar onophoudelijk kloppen. Op 5 October a.s. herdenkt de afdeeling Haar lem II (Trampersoneel) van den R. K. Bond Voor Spoor- en Trampersoneel „St. Raphael" haar 10-jarig bestaan. Dit heuglijke feit zal feestelijk herdacht worden. Allereerst beginnen de leden den dag met de gebruikelijke algemeene H. Communie in de St. Josephkerk aan de «Jansstraat, 's morgens om 8 uur. Daarna zullen de leden aanzitten aan een gemeenschappelijk ontbijt in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. Ook de kinderen van de leden der jubileeren- de vereeniging zijn niet vergeten. In Hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat Verzorgt „De Graal" om half 3 een kinderma- tinée, met muzikale medewerking van het en semble Jan Nibbering. Des avonds wordt de dag op waardige wijze besloten. De voorzitter, de heer Geers, die 20 jaar aan de vereeniging, ook voor haar zelfstan digheid, was verbonden en de penningmeester, die zijn 2de lustrum in deze functie viert, zullen Worden gehuldigd voor hun verdiensten en o.m. Worden toegesproken door den heer Koster uit Utrecht, hoofdbestuurslid van den bond. Verder zal de avond opgeluisterd worden door het Haarl. Klein Cabaret. De feestelijkheden en de huldiging vinden eveneens in „De Leeuwerik" Plaats. In aansluiting op hetgeen in ons ochtend blad uitvoerig over de nieuwe dienstregeling der Spoorwegen werd vermeld, 'aten wij hier hog volgen de veranderingen, die voor deze om geving van belang zijn: Trein 38.48 Leiden (v. 18.43)—Haarlem (a. 19.15) wordt doorgevoerd haar Amsterdam C.S. (a, 19.32). Trein 400 Am sterdam C.S.Hoek van Holland wordt 28 mi- huten vroeger gesteld en vertrekt van Amster dam C.S. te 21.09, van Den Haag H.S. te 21.57 en komt te Hoek van Holland aan te 22.32. üaardoor kan trein 3849 Haarlem (v. 21.11) Uen Haag niet gehandhaafd blijven en wordt deze trein 29 minuten vervroegd, Haarlem v. 20.32. Teneinde tegemoet te komen aan de door de forensen geuite bezwaren over de treinverbin dingen rond Amsterdam zullen de volgende treinen gaan stoppen: Te Heemstede—Aerdenhout: trein 1021, Haar lem v. 8.14, HeemstedeAerdenhout a. 8.18 en °P Zaterdagen trein 1081, Amsterdam C.S. v. f4.00, Heemstede—Aerdenhout a 14.20. Te' Vogelenzang—Bennebroek trein 1008, Vogelenzang—B. v. 6.51, Amsterdam C.S. a. 7-15 Te Castricum: trein 2411, Amsterdam C.S. v. 8.04, Castricum a 8.33, trein 2417, Amsterdam C-S. v. 9.04, Castricum a 9.33, trein 2439 Amster dam C.S. v. 13.04, Castricum a. 13.32. Te Heiloo trein 2411, Amsterdam C.S. v. 8.04 Heiloo 8.39; trein 2417, Amsterdam C.S. v. 9.04, heiloo a. 9.39; trein 2439, Amsterdam C.S. v. f3.04, Heiloo a. 13.38; trein 2465, Amsterdam C-S. v. 17.04, Heiloo a. 17.39; te Velsen Hoog ovens de treinen 2211, 2239 en 2283, van Haar lem vertrekkende resp. 8.04, 13.04 en 21.04 en de treinen 2236 en 2282; van Uitgeest vertrekkende resp. 12.06 en 20.06; te Koog Bloemwijk: trein 2497 Amsterdam C.S. v. 23.40. Ingelegd zijn de treinen 3530 Aalsmeer (v. 17.40)Amsterdam Haarlemmermeer (a. 18.06), 3533 Amsterdam Haarlemmermeer (a. 18.38) Aalsmeer (a. 19.02) en 3711 Amstelveen (v. 10.22)—Uithoorn (a. 10.38), in aansluiting te Amstelveen aan trein 3515 AmsterdamHaar- lemmeremeer v. 10.11. Met ingang van 2 October wordt de gewij zigde dienstregeling van de stadsbussen der Noord-Zuidhollandsche Tramwegmij. van kracht. Buslijn A, die nu loopt van Zandvoortsche- laan i.aar Stationsplein, zal dan de volgende route hebben: begin Rijnstraat, Heemstede, Heerenweg, Zandvoortschelaan. Een andere tak begint Joseph Israëlsplein, Heemstede, Rem- brandtlaan, Paulus Potterlaan, Molenaersplein, P. Aertszlaan, Heemst. Dreef, Adr. Pauwlaan, L. van Rozenburg, Zandvoortschelaan. Van daar uit gaat het: Leidschevaart, 1ste Emmastraat, Koninginneweg, Wilsonsplein, Wilhelminastraat, Zijlvest, Raaks, Ged. Oudegracht, Zijlstraat (dus niet zooals thans Nassaulaan, Nassau- plein), Gr. Markt, Jansstraat, Jansweg, Sta tionsplein, Staten Bolwerk, Schotersingel, Kle verpark, Santpoorterstraat, Santpoorterplein, Molijnstraat, Kleverlaan, Iepenlaan, Dr. Dirk Bakkerlaan, Bloemendaalscheweg, Rustenbur- gerweg, Bosch en Duinplein, Sterrenboschlaan, Zomerzorglaan, eindpunt. De terugweg gaat door dezelfde straten, uit gezonderd het stukje van den Schotersingel tot de Gr Markt, dat terug over de volgende stra ten voert: Kennemerplein, Stationsplein, Kruis weg, Kruisstraat, Smedestraat, Gr. Markt. De twee takken in Heemstede worden door den eersten en derden bus gereden. Rijdt de eerste e.v. ZandvoortschelaanRijnstraat, dan rijdt de tweede ZandvoortschelaanJ. Israëlsplein en de derde weer Rijnstraat enz. Buslijn B, thans rijdend van Turfmarkt over Stationsplein naar Overveen en Zandvoort, be gint van 2 October af op de O. Groenmarkt bij de Damstraat en rijdt dan de volgende route: Spekstraat, Gr. Houtstraat, Gr. Markt, Jans- straav Jansweg, Stationsplein, Staten Bolwerk, Schotersingel, Verspronckweg, Korte Ver- spronckweg, Adr. Stoopplein, Julianalaan, Zee weg. Terug over Tetterodeweg, Bloemendaal scheweg, Julianalaan enz. met dezelfde wijzi ging tusschen Schotersingel en Gr. Markt als buslijn A. De dienst op Zandvoort blijft dezelfde (loopt alleen in de zomermaanden). Buslijn C, thans Bloemendaal met Overveen, Ramplaankwartier verbindend, zal dan over de volgende route rijden: Stationsplein, Rozen straat, Kenaupark, Nassaupleln, Nassaulaan, Ged. Oudegracht, Raaks, Zijlsingel, Zijlweg, Korte Zijlweg, Ramplaan (Overveen), eindpunt. Terug dezelfde route. Vandaag, de eerste der drie Verkeersdagen, georganiseerd door den Bond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer, hebben de voetgangers hun lesje gehad. Extra-agenten in drukke straten, zooals Groote Houtstraat en Barteljorisstraat, wezen de voetgangers vriendelijk op eventueele fouten. Vooral het links houden op de toch al zoo smalle trottoirs van de winkelstraten had. hun aandacht, terwijl ook bij de verkeerslich ten menige wenk aan onvoorzichtige voetgan gers werd gegeven. En dan werden er op vrijwel alle drukke pun ten van de stad, aan uitgangen en fabrieken en van scholen, verkeerskrantjes en pamfletjes uitgereikt, morgen zijn de wielrijders aan de beurt. Gisterenavond hield de „English Association" haar bestuursvergadering in het gebouw van den Protestantenbond te Haarlem. Mej. Land bracht het finacieel verslag uit. Aangezien wederom verschillende leden voor het lidmaatschap hebben bedankt, zijn de financieele resultaten niet zoo gunstig. Het valt dan ook te betwijfelen, of de afd. Haarlem het volgend jaar haar bestaans recht zal kunnen blijven handhaven, het welk zeer te betreuren zou zijn. In plaats van vijf lezingen zal de afd. zich dit jaar waarschijnlijk tot vier lezingen moeten beperken. De secretaresse, mej. C. Brants, die vele jaren zich met 't secretariaat heeft belast, heeft aan het bestuur bericht, dat zy zeer tot haar leed wezen deze functie niet langer kan waarnemen. In haar plaats wordt mevr. D. Tadema door het bestuur gekozen, die zich dit seizoen gaarne met het secretariaat zal belasten. Programma Mrs. Cecil Chesterton: The english penal system for women, of Famous women of mo dern times. Het hoofdbestuur zal hierover een beslissing nemen. Mr. Tilman: Leider van de Mount Everest Expeditie 1938. Lezing met lichtbeelden. Mr. Sloane Palmer: De heer Palmer draagt scènes voor uit allerlei bekende tooneelstukken en beeldt daarbij de verschillende rollen uit. David Hardman: M.A.L.L.D. of Christ's Col lege-Cambridge University. Modem english writers and dramatists. Mr. Charles Morrell: Some sporting remini- scenses. Deze lezing zal wegens de slechte financieele omstandigheden waarschijnlijk niet worden ge houden. De data zullen nader worden bekend gemaakt. WOENSDAG 28 SEPTEMBER Programma 1: Hilversum II. Programma: 2: Hilversum I. Programma 3: 8.00 Keulen; 10.50 Parijs Radio; 12.05 Radio P.T.T. Nord; 2.20 Keulen; 3.20 London Regional; 4.20 Keulen; 5.20 Parijs Ra dio; 7.35 Keulen; 10.20 Brussel (Ned.); 10.50 Weenen. Programma 4: 8.00 Brussel (Ned.); 9.20 Diver sen of Gramofoonplaten; 10.35 London Regio- nlléén bl1 nal; 12.10 Droitwich; 2.20 London Regional; 3.10 Droitwich; 7.05 London Regional; 7.40 Droitwich; 8.20 London Regional; 9.00 Boeda pest of Diversen; 9.15 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Opera en operette. 1. Carmen Fantasie. 2. Fragmenten uit „Der Vogelhandier". 3. La Traviata. 4. Offenbachiana. 5. Querschnitt durch „Mignon". 6. Kind du kannst tanzen. 7. Ouverture Egmont. 8. Dollarwalzer. 9. Die Perlenfischer. S.0012.00 Diversen. Thahs zijn de voorbereidingen voor de op initiatief van „Haarlems Bloei" te houden foto tentoonstelling en wedstrijd zoover gevorderd, dat al vast staat, dat deze tentoonstelling in Februari a.s. zal kunnen worden gehouden. De beide Amateur Fotografenvereenigingen de „Kennemer Fotokring" en de „Haarlemsche Amateur-Fotografenvereeniging" zullen de tech nische leiding van de tentoonstelling op zich ne men, terwijl „Haarlems Bloei" zal zorgen voor de propagandistische verzorging van het geheel. De wedstrijd zal opengesteld zijn voor alle Nederlandsche Amateur Fotografen Vereenigin gen, welke zullen kunnen inzenden in de A Seniores- en B Juniores-klassen. De Juniores-klassen staan alleen open voor hen, die nog niet bij een vorigen wedstrijd een bekroning hebben behaald. Er zal ook een afdeeling Historische Foto's aan deze tentoonstelling verbonden zijn, terwijl enkele zeer belangrijke inzendingen buiten mededinging zullen worden aangekocht. Nadere bijzonderheden omtrent deze tentoon stelling zullen binnenkort bekend worden ge maakt. Herwonnen Levenskracht kondigt een jubi leum-loterij aan, als bekroning van haar zil veren jubileumjaar. 120.000 loten moeten vóór 14 December verkocht zijn. Uitstel der trekking is uitgesloten. Gij kent het mooie doel, door de opbrengst van deze loterij kunnen nieuwe tuberculose patiënten, die op de zeer lange wachtlijst staan, verpleegd worden. Wilt gij een kans wagen in deze loterij, ziet dan eens naar de aantrekkelijke prijzen. De 15 jubileum-prijzen zijn: 5 Rome-reizen van '10 dagen; 5 huwelijksuitzetten van 125 stuks; 5 Ariëns-beelden. Andere prijzen zijn: rijwielen, stofzuigers, haarden, gouden horloges etc., in totaal 1200. Het plaatselijk comité verwacht, dat binnen enkele weken de loten zullen zijn uitverkocht, want zoo'n pracht-loterij heeft „Herwonnen Levenskracht" nog nooit aangeboden. Verdere gegevens zoeke men in de adverten ties. A.s. Maandag, 3 Oct. geeft genoemde vereeni ging een concert in de Groote Kerk. Voor nadere bijzonderheden zie men de adver tentie in dit blad. Nog drinken wij met volle teugen het herfst- fijne licht van de gouden zon, nog denken ve len aan het daverende strand, aan de heuve lige, bloeiende heide en het blinkende veld, waarvan zij dezen zomer hebben kunnen genie ten, maar reeds nadert de winter met zijn sluier van somberheid, met zijn gierende stor men, met zijn melancholie en zijn overpeinzin gen, met zijn rust en ingekeerdheid, met zijn gelegenheid om nieuwe kracht en levensdrang te verzamelen. Ook in het gewone en in het maatschappelijke leven. Moge de a.s. winter, in tegenstelling met het geknars van oorlogstanks en het motorgeronk van oorlogsmachines, dat nu angstwekkend de wereld van ons denken verlamt, moge de a.s. winter rustig zijn en ons, Katholieken, gelegen heid geven tot de wereld te zeggen, wat wij haar te zeggen hebben; het geweer op te poet sen om het te zetten aan den voet; onze man schappen te tellen en te mobiliseeren; ons klaar te maken voor den strijd, dien wij zullen móéten strijden, willen wij niet zelf bestreden worden en door anderen weggevaagd. In de hoop en de verwachting, dat de ver dwazing van de wereld er nu nog niet in slagen zal onzen aardbodem te veranderen in een soort vroolijke keuken, waarin alles kort en klein wordt geslagen en wij een rustigen winter te gemoet gaan, willen wij hier de aandacht van onze lezers en lezeressen vragen voor de R.K. Politieke school tot welker oprichting in Haar lem het bestuur van de gemeentelijke Cen trale der R.K. Staatspartij heeft besloten. Die politieke scholen voorzien in een waar lijk gevoelde behoefte. Vandaar dan ook, dat hun opgang en bloei, sinds in Limburg de eerste gedachte er over werd gelanceerd, groot en merkwaardig is. Herinnerd mag b.v. worden, dat daar in den afgeloopen winter de scholen als paddestoelen uit den grond- rezen. In Venlo telde de school 110 leerlingen, in Horst 90, Heerlen 90, Sittard 75, terwijl ook het Gooi een kleine honderd leerlingen had. Zij zijn ontstaan uit het verlangen naar méér staatkundige scholing en hebben zich gesteld naast de politieke propagandaclubs, waarvan zij nochtans duidelijk gescheiden zijn. De propagandac'lub houdt zich op de eerste plaats bezig met de practische propaganda: de politieke school stelt de vorming en ontwikkeling op den voorgrond. Op de lesroosters en leerplannen der verschil lende scholen vindt men in hoofdzaak leervak ken: staatsinrichting,, sociologie, economie, ge schiedenis en beginselen der politieke partijen, in het bijzonder van de R.K. Staatspartij. Het behoeft wel niet te verwonderen, dat het op politiek gebied zoo actieve Haarlem geen ja ren heeft gewacht met deze nieuwigheid, waar zooveel goeds in stak, over te nemen. In de vergadering van de gemeentelijke cen trale der R.K. Staatspartij Haarlem, welke op 6 Maart van dit jaar gehouden werd, werd reeds een voorstel ingediend om tot de oprich ting van een R.K. Politieke School voor Haar lem en Omstreken te komen. Het idee werd met sympathie ontvangen, maar de moeilijkheid was, dat de financieele conse quenties niet te overzien waren. Intusschen werd het voorstel ernstig in be raad gehouden en reeds op 19 April kwam de voorzitter, de heer dr. Koot, met het voorstel een commissie van voorbereiding te benoemen om de plannen te ontwerpen, teneinde in het najaar te kunnen beginnen. In de commissie werden benoemd de heeren J. van Son, A. J. Burdorf en, namens het be stuur, de heer H. O. H. Knötschke. Deze com missie pleegde overleg met den zeereerw. heer Jac. van Erp, overste van het Missiehuis te iN.V. Uren voor Inschrijving en Besprekingen: dagelijks van 11-12, 2-5 en 7-9 uur. TELEFOON 10806 AMSTERDAM - HAARLEM - HILVERSUM - BUSSUM Het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap heeft een adres van den volgenden inhoud aan den gemeenteraad van Haarlem gezonden. Kennis genomen hebbende van de voordracht van Burgemeester en Wethouders Uwer ge meente tot het dempen van de Bakenesser- gracht, neemt het bestuur van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap de vrijheid als zijn gevoelens uit te spreken, dat het het aannemen van deze voordracht in hooge mate zoude be treuren. Zulk een deel als de oude Bakenessergracht voor het ver in het buitenland vermaarde ste denschoon uwer oude stad uitmaakt, mag naar zijn vaste overtuiging niet prijs gegeven worden terwille van een incidenteele werkverschaffing, waarvoor zonder twijfel ook elders objecten te vinden zijn. Uw Raad moge zich herinneren dat deze gracht sedert de 14de eeuw Haarlem siert en de eenig overgeblevene burgwal uit dien tijd is. Door demping verwijnt niet alleen het water, maar ook verliest de bebouwing, waaronder nog vele huizen het 17de eeuwsch voorkomen heb ben behouden, een groot deel van zijn histori sche en aesthetische bekoring. Wetende hoevele steden thans deerlijk betreuren wat een vorig geslacht door demping bedierf, meent het be stuur van het Koninklijk Oudheidkundig Ge nootschap een ernstige waarschuwing te mogen doen hooren terwille van het behoud van een Haarlemsch kultuurbezit. De Bond Heemschut heeft aan den gemeente raad het volgende adres gezonden: Met ontsteltenis vernam ons bestuur dat bij uw college plannen bestaan tot demping van de Bakenessergracht. Met klem meenen wij uw college te moeten ontraden tot demping van de Bakenessergracht te besluiten, omdat hierdoor een belangrijk deel van de schoonheid van de oude en fraaie stad Haarlem onherstelbaar verloren zal gaan. Inderdaad biedt de Bakenessergracht bezwa ren van smalle kaden en verontreinigd water. Wat het laatste punt betreft leert de ervaring dat bij aanleg van een rioleering dit euvel ver dwijnt waarvoor Amsterdam ten voorbeeld kan dienen'. Wat de smalle kaden betreft is onge twijfeld verbetering te verkrijgen bij vernieu wing van de kademuren, die dringend herstel ling behoeven en waarvan de uitvoering een goede werkverschaffing is, evenals het reinigen vande gracht. Wij vestigen de aandacht op de tallooze voor beelden in oude Hollandsche steden waar, in een tijd toen op het behoud der schoonheid weinig acht geslagen werd, en toen grachten werden gedempt, niet bevredigende stadsgezich ten werden verkregen door overdadig breede straten, waarbij de bestaande bebouwing in een verkeerde verhouding is gekomen tot de breedte van den weg en waarbij door de vioe- gere hellingen naar de bruggen de huizen ten deele te hoog', ten deele te laag kwamen ten opzichte van den weg. In enkele gevallen werd de demping van een gracht -geëischt voor het doorgaand verkeer. Dit is echter voor de Bakenessergracht van geen waarde. Het teloor gaan van het water in het Hol landsche stadsgezicht is steeds een verlies aan schoonheid geweest. De schoonheid der oude Hollandsche steden is niet het eigendom van het thans levende ge slacht waarmede naar willekeur mag worden gehandeld, doch het onvervreemdbaar bezit dat bewaard dient te worden om in volle waardig heid te worden overgedragen aan opvolgende geslachten en tijden. Om bovenvermelde redenen verzoekt ons be stuur uw college niet te besluiten tot demping van de Bakenessergracht, doch tot vernieuwing van de kademuren met verbreeding van de kaden en reiniging van de gracht. en toch vanaf 1.- p. week. Dat vindt U alléén nij SCHAGCHELSTRAAT 19 C naast Slater's Verfhandel TELEF. 17273 Driehuis en den heer mr. F. Vorstman, leeraar van het R.K. Lyceum te Haarlem. Deze beide he-eren verklaarden zich bereid aan de Politieke School de volgende vakken te doceeren: le. Staatsinrichting van Nederland en de overzee- sche gewesten; 2e. Geschiedenis en beginselen der R.K. Staatspartij; 3e. Geschiedenis en be ginselen der andere partijen. Voorts sociologie. Het gevolg van een en ander is nu, dat er op Woensdag 12 October een cursus zal aan vangen. Er zal op dertig achtereenvolgende Woensdag avonden gedurende tweemaal vijftig minuten les worden gegeven in het gebouw van de St. Elisabethvereeniging aan de Jansstraat. De kosten aan honoraria van docenten, zaalhuur, verwarming, licht enz. wil het bestuur bestrij den door een lesgeld van 15 cent per week met een inschrijfgeld van 25 ct., terwijl voor het aanschaffen van een boek nog f 1.50 moet wor den betaald. Uit deze korte mededeelingen blijkt, dat de Politieke School gedegen kennis wil trachten bij te brengen en den leerlingen ook wil leeren denken en spreken. De Politieke School zal een volledig overzicht geven van de inrichting van den Staat en van de leer der maatschappij, terwijl overtuigend de redelijkheid van de Katholieke levens- en we reldbeschouwing zal worden aangetoond. Over de plaats, welke de Politieke School in de inrichting der Katholieke Staatspartij in neemt, schreef het orgaan der Partij, dat zij staat naast de propagandaclub. doch ónder de Kern. De Politieke School beoogt te geven een ele mentaire. wil men theoretische kennis in eenige vakken, die in nauwe betrekking staan tot „de politiek", terwijl de Kern de verzamelplaats is van hen, die, toegerust met bovenbedoelde ele mentaire kennis, in onderlinge gedachtenwisse- ling tot een dieper inzicht in de groote staat kundige problemen en tot een meer uitgebreide kennis van de actueele politieke vraagstukken wenschen te geraken. In het eerste instituut dus een algemeene theoretische fundeering, in het tweede een uit gebreider en dieper gaande zelfontwikkeling. Het lesrooster zal gelegenheid geven voor de behandeling van enkele voorname staatsrechter lijke problemen; vraagstukken van gemeente recht en gemeentepolitiek; de sociale wetgeving in ruimen zin; de verhouding van Kerk tot Staat; de beginselen van geschiedenis der poli tieke partijen; de grondslagen der staathuis houdkunde. Alzoo: een uitstekend, leerzaam en belang wekkend'programma Wij bevelen het volgen van dien cursus warm aan. De gunst, ons door Gods Voorzienigheid ge schonken, in het. christelijk regime van den Ne- derlandschen Staat, wordt nog door te weinigen begrepen. Wie echter een vergelijking maakt tusschen ons land en andere landen, b.v. met Rusland, Duitschland, Italië of Frankrijk, ziet duidelijk, dat het verschil er is. In te zien en te begrijpen wannéér zoo'n koersverandering in het besturen van een Staat plaats grijpt, ligt niet altijd direct in het bevat tingsvermogen van iedereen, zeker niet van het groote publiek. Hoevelen b.v. zijn in staat ge weest direct in te zien tot welke veranderingen het Nazi-regiem in Duitschland aanleiding zou geven; hoe de verhouding tusschen Kerk en Staat het laten regeeren van de nationaal- socialistische staatsopvattingen zou omslaan in bestrijding. Het groote publiek heeft gewoonlijk maar oog en hart voor wetten en verordeningen, waarvan het de uitwerking direct aan den lijve voelt en meet niet zelden de waarde van een regeerings- stelsel alleen maar af naar zijn dadelijk be lang. In de Politieke School zal men de richtlijnen leeren kennen, waarlangs een goed geordende Staat moet worden gegrondvest; de oorzaken van de verwording van een samenleving en de wetten, die de genezing bespoedigen. En dat alles zal voor de leerlingen, die onze R.K. Politieke School bezoeken, geen loutere theorie zijn, waar zij later niets aan hebben. Want wij. Katholieken, eischen het recht op ons aandeel te nemen in het bestuur van de wereld; wij mogen, wij willen dat niet meer al leen aan de vijanden van Christus overlaten; wij hebben evenveel, wij hebben méér recht, om de zaken in handen te nemen dan zij. Maar dan is het ook billijk, dat wij weten waar het om gaat. Dat niet alleen eenige lei ders, eenige vertrouwenslieden onderlegd zijn in de leer, maar dat de wetenschap daarvan zoo vee] mogelijk gemeengoed wordt. Daarvoor dient de R.K. Politieke School. Wie de lessen van de R.K. Politieke School zal volgen, zal ontwaren, dat hij een bron van Voortdurende voldoening heeft aangeboord! Iedere wetenschap verhoogt ons geluk. Van de door ons vermelde, bijna algemeen bestaande gewoonte der tooneelvereenigingen om het seizoen te openen met een blijspel, is ook door het R. K. Haarlemsch Gemengd Tooneel „Thalia" niet afgeweken. „Prinses Lizi" werd hier opgevoerd. De inhoud van een stuk draait wederom om persoonsverwisseling, een thema, dat voor blij spelen dikwijls wordt gebruikt en waarbij het dan van de kundigheid van den auteur afhangt of zijn spel inderdaad „blij" stemt. Deze laat ste eigenschap kan aan dit stuk niet worden ontzegd het was jammer, dat de regisseur zich niet méér de moeite had getroost om de taal hier en daar een wat moderner karakter te geven uitvoerige bespiegelingen over na tuur en jeugd, voorgedragen in sentimenteele bewoordingen kan het moderne publiek en feitelijk de spelers evenmin niet verteren. De intrigue verplaatst ons naar een houtvesterij, waar de prinses in haar jeugd dikwijls onbe zorgde dagen heeft doorgebracht. Daar zal ze voor het eerst den haar „toegewezen" gemaal ontmoeten. Om nog korten tijd de illusie te hebben van onbezorgd geluk, laat ze de dochter van den opperhoutvester haar plaats innemen. Het toeval wil echter, dat de jonge erfprins een zelfde streek uithaalt en zijn adjudant voor prins laat doorgaan. Hieruit vloeien inderdaad vermakelijke tafereelen voort, die aan het slot tot niet minder dan drie verlovingen voeren, waaraan we de opmerking zouden willen vast- knoopen: bijna te veel van het goede. Bij een terugblik overweegt de herinnering aan een verzorgde voorstelling, die getuigde van energie en veel goeden wil. De dames wonnen het in prestaties verre van de heeren en dit onevenwichtig verschijnsel was op meerdere oogenblikken duidelijk merkbaar. De rollen van erfprins en adjudant werden gespeeld door de heeren Leo v. d. Voort v. d. Kleij en Kees Sens. Beiden bleven beneden de middelmaat, wekten een nerveuzen indruk en toonden geen be- heersching in woord en gebaar. Piet Loerakker als boschwachter „kwam niet los" en bleef té Gebouw St. Bavo St. Caecilia, 8 uur Bestuur Bloemisten, 8 uur Bestuur Transport, 8 uur Bestuur Meubelmakers, 8 uur Rechtskundig Advies, 8 uur Afdracht Grafischen Bond, 8 uur. Concertgebouw: H.A.W.E.T. Tentoonstelling geopend n.m. 15 uur, n.m. 710.30, cabaret n.m. 812 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Huysen: Expositie Kunstfoto's. Groote Kerk: Orgelconcert, 8.159.15 uur. Frans Hals; On verbreekbare banden, 2.30, 7 en ,11.15 uur. Cinema Palace: 2e Deel Olympiadefilm, 2 en 8.15 uur. Rembrandt: Veldslag in New-York, 2.30, 7 en 9.75 uur. Luxor Sound Theater; Test Pilot, 2.30, 7 en 9.15 uflr. MoviacDoorloopend Uurfilmprogramma. Gebouw St. Bavo: Werkplaatspersoneel 8 uur, Fabrieksarbeiders 8 uur, Proza 8 uur, Slagers 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie van 95 uur. Kunstzaal Huysen: Expositie Kunstfoto's. Hotel Roozendaal: Ledenvergadering Reddings brigade Overveen. Frans Hals: Onverbreekbare banden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: 2e Deel Olympiadefilm, 2 en 8.15 uur. Rembrandt: Veldslag in New-York, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Test Pilot, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend Uurfilmprogramma. veel de schuchtere jonge man. De rol van opperhoutvester daarentegen was bij Cor Was- senberg in uitstekende handen hij vergoedde door zijn optreden wat aan de andere manne lijke spelers ontbrak. Onder de dames schitterde Rie Koning als de maltenterige grootmeesteres, die schier top zwaar wordt van hofétiquette en diplomatie en bij den geringsten schok van streek raakt. Hou ding en kleeding waren onberispelijk we hadden ons geen betere grootmeesteres kunnen wenschen; wellicht kan mejuffrouw Koning in de toekomst haar stem wat krachtiger laten klinken; ze was op sommige oogenblikken on verstaanbaar. De rol van prinses Elizabeth, ge naamd Lizi, de hoofdrol dus werd door mevrouw v. Leeuwen-Houben onberispelijk ge speeld. Coby Dingerdis „raasde" als de snib bige huishoudster over het tooneel en deze taak was haar volkomen toevertrouwd. We kre gen den indruk, dat ze slechts in haar element was, wanneer ze kon uitvaren, vooral tegen den boschwachter waarachter, zooals aan het slot bleek, de liefde school! Willy Visser als de dochter van den opperhoutvester was een aar dige verschijning, doch acteerde matig het zelfde gold voor Gré Schagen als kamenier. Vanzelfsprekend amuseerde het talrijke pu bliek zich op dezen tweeden avond in den Stads schouwburg uitstekend. „Thalia" verdiende het applaus, dat meermalen weerklonk. PIETER VAN DER VALK De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten maakt bekend, dat bij zijn besluit van heden tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland is benoemd verklaard; de heer L. Harms te Zaandam, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. Gravestein. De leden van bovengenoemde organisatie worden er van in kennis gesteld, dat heden avond bij de maandelijksche afdracht van 8 uur tot half 1# in het gebouw St. Bavo, tevens zal uitbetaald worden de resitutie voor de groote gezinnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5