THEE dl doe» je goed Maakt Uook kans? TREKKING DER VERLOTING VOOR Straatverlichting electrisch of met gas? js per lot 1.- Van der Linden's Bakkerijen ffl] Donderdag 6 October a.s. te 20 uur HET CONTRACT MET HET P.E.N. Om te watertanden.. WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1938 Vooral ook de architect heeft werk, jdat hem voor 100 opeischt Geest en lichaam raken eens ver moeid! Dan komt het „doode punt"! THEE HELPT HEM HIEROVER HEEN! Monter en opgefrischt kan hij weer uren voort. Inderdaad: „Van Thee knap je op!" "JiJ"ENSCHEN, die scheppend werk -'-verrichten en bovendien nog per soneel moeten leiden, hebben dringend behoefte aan een gezonden stimulans. Een geurige kop Thee geeft nieuwe energie, verheldert den geest en ver kwikt het lichaam. Het drinken van Thee is een genot en komt Uw werk ten goede - mits goed gezet! 500 Prijzen en 200 Aanmoedigingsprijzen Postgiro-nummer der Haarlemsche vereen, ter bestrijding der T.B.C. 119600 (Verloting goedgekeurd bij Min. besluit van 9 Juni '38, No. 1184) RAAD VAN VELSEN Slechts enkele gemeenten moeten de lasten dragen van de str oomlevering Beslissing aangehouden Geen schadeloosstelling Woningbouw in Velsen-Noord De straatverlichting Fiets vlaggetjes O VER VEEN BEVERWIJK MISSIEWEEK DEKENAAT BEVERWIJK 22—30 October 1938 HEEMSTEDE SANTPOORT VELSEN-NOORD R. K. SCHAAKCLUB AVOND-VAKTEEKEN- EN SCHILDERSCHOOL R.K. Fabrieksarbeiders VOGELENZANG IJMUIDEN ALS HARING VERDWIJNT.... Zoo'n versch broodje uit Van der Linden's Bakke rijen om te watertan den, zóó geurig, zóó sma kelijk, zóó goudbruin..... BAKENESSERGRACHT 71 TEL. 13882 - HAARLEM R.K. Volksuniversiteit Opgelegd R.K. Vrouwenbond Schadepost Naar Kaapstad vertrokken RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN PÜBClCATIE VAN HEmHEE.PROPAGANDABUREAU<SAMSTERDAMI BREDERODEDUIN In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Velsen werden de be grootingen van 1938 aangeboden. Vooruitloopende op de nota, welke de begroo ting zal vergezellen, deelen B. en W. mede, dat het verkrijgen van een sluitende gemeentebe- grooting zeer veel zorgen heeft gebaard. In dit verband zouden B. en W. niet voorstellen, de begrooting in de afdeellngen te doen behan delen. Op verzoek van den heer Vermeulen werd den raad evenwel gelegenheid gegeven zich uit te spreken. Met 7 stemmen tegen werd beslo ten de begrooting wél in de afdeelingen te doen behandelen. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. de winkelsluitingsverordening aan te vullen met een bepaling, die gelegenheid opent op Zondagen gelegenheid te geven tot den verkoop van bloemen bij di ingangen der be graafplaatsen, vroeg de heer VAN HEIJST, rekening te houden met de bloemenzaken. De heer EIKELBOOM (A.R.) verklaarde, dat zijn fractie tegen dit voorstel zal stemmen, om dat zij hierin een uitbreiding ziet van den straathandel op Zondag. De VOORZITTER antwoordde, dat deze zaak naar billijkheid zal worden behandeld. Het voorstel werd hierna aangenomen, met de stem men van de Anti Rev. fractie tegen. Nadat verschillende onderwijsvergoedlngen waren verhandeld, vroegen B. en W. machti ging de woning Ratelstraat 60 te IJmuiden te doen afbreken en den vrijkomenden grond als bouwterrein te verkoopen. Besloten werd voorts de gasverordening aan te vullen met de volgende bepaling: „Indien een verbruiker van gas over den muntmeter overgaat of is overgegaan tot het gebruik van electriciteit» voor kookdoeleinden, doch de gelegenheid tot gasverbruik wil behou den, zal een vergoeding van f 0.25 per maand verschuldigd zijn voor meterhuur, tenzij het gasverbruik in een geheel jaar 100 M3..of meer bedraagt." B, en W. stelden voor afwijzend te be schikken op het verzoek van N. en J. Mudde, te Santpoort, om toekenning van een vergoe ding wegens schade aan de gewassen door het onttrekken van water aan den bodem ten be hoeve van den bouw van 'n rioolwaterpompsta tion. De heer HEEREMANS bestreed de meening van B. en W., dat de oorzaak geweten moet worden aan onvoldoenden neerslag. Volgens spr. is de schade veroorzaakt doordat geduren de 3 maanden de pompen dag en nacht het water hebben weggehaald. Spr. verzocht een deskundig onderzoek te doen instellen naar de Oorzaak en de schade, welke adressanten gele den hebben. Hij was overtuigd, dat de water onttrekking de oorzaak was. De onderhavige gronden hebben nog nooit van droogte te lij den gehad. Wethouder DUNNEBIER antwoordde dat reeds een bij uitstek deskundig onderzoek is ingesteld, zij het dan op een ander terrein. Van de zijde der gemeente is meer dan voldaan aan de verlangens der betrokkenen en zij waren tevreden over de genomen maatregelen. De heer HEEREMANS bleek echter nog niet tevreden te zijn en wilde een voorstel indienen om schadevergoeding toe te kennen. De VOORZITTER merkte evenwel op, dat adressanten tevreden waren over de door de gemeente genomen maatregelen. Dan gaat het niet aan achteraf nog weer om schadever goeding te vragen, temeer niet, daar de oor zaak zich thans niet meer laat constateeren. Wethouder NIJSSEN wees er nog op, dat het zeer moeilijk uit te maken is, door welke oor zaak schade berokkend is. Hierna werd overeenkomstig het advies van B. en W. besloten. Nadat enkele zaken van minder belang waren behandeld, kwam in behandeling het verzoek van de N.V. „De Meerweide" om medewerking voor het in exploitatie brengen van gronden ten Oosten van den Wijkerstraatweg te Velsen Noord De N.V. wil daar een reeks woningen bouwen. B. en W. hadden tegen inwiliging. onder be paalde voorwaarden, geen bezwaar. Ojn. zal de N.V. aan de gemeente ruim 15.000.moeten betalen als aandeel in de kosten voor de wer ken voor algemeenen stadsaanleg. De heeren ZALM en VERMEULEN infor meerden naar de totstandkoming van den ver bindingsweg, welken het rijk zal aanleggen en die toegang zal geven tot de in exploitatie te brengen en reeds in exploitatie gebrachte ter reinen. Die toegang is nu nog zeer primitief. Zij kregen van wethouder DUNNEBIER ten antwoord, dat het vaststaat, dat deze weg er komt. Wanneer is echter nog niet bekend. Dat zal wel met de tunnel verband houden. De heer VAN HEIJST oefende scherpe cri- tiek uit op de vereffeningsverordening en wilde weten hoe het mogelijk is, dat bouw-exploitan- ten zoo verschillend moeten bijdragen in de kosten van stads- en wykaanleg. Hij noemde bedragen van f 2.80 per M2. voor gesloten en f 4.75 per M2. voor half open bebouwing. Dat leek hem absurd. De wethouder wenschte daarop echter geen antwoord te geven. De verordening was niet aan de orde. Overigens Is de berekening geschied volgens denzelfden maatstaf, zooals die In de verordening is vastgelegd. Conform het advies van B. en W. werd hier na besloten. Aan de orde kwam daarna het voorstel van B. en W. met het P. E. N. een nieuwe over eenkomst aan te gaan inzake de straatverlich ting. De nieuwe overeenkomst heeft niet in al le deelen de instemming van het college, maar B. en W. meenden toch te moeten advlseeren haar te aanvaarden. De heer METZ hing een beeld op van de ontstemming, die de concept-overeenkomst, zooals die door het P.E.N. aan de gemeente is voorgelegd, in de betrokken raadscommissie had teweeggebracht. Werd de overeenkomst zóó aanvaard, dan kan de gemeente er nooit meer af, tenzij zij f 90.000 aan de provincie betaalt, plus het in de leidingen geïnvesteerde kapitaal. Men had den indruk, dat de gemeente by den neus genoden werd. Er is over gedacht maar liever gasverlichting toe te passen, maar toen B. en W. nog enkele verbeteringen wisten te bedingen, zooals de gelegenheid om de leidin gen In eigendom te verkrijgen, had spr. ge meend de overeenkomst te moeten aanvaarden, als zijnde van twee kwaden de beste. De heer HOMBURG noemde de onderhande lingen over deze zaak zeer stroef. Het was eigenlijk zóó, dat de één voorschreef en de ander (In casu de gemeente) maar had te aanvaarden. De nieuwe overeenkomst levert f 7000.voordeel op, maar spr. zette daar een vraagteeken achter. De verlichting is in onze gemeente zeer onvoldoende. Gasverlichting zou heel wat beter voldoen. Het in de leidingen geïnvesteerde kapitaal groeit voortdurend en wordt straks een groot bezwaar. Daarbij zit de gemeente er voor altijd aan vast en dat achtte spr. het grootste be zwaar. Wanneer een particulier met een dergelij ke overeenkomst was gekomen, zou spr. hem bij den nek nemen en de deur uitzet ten. Dat kunnen we by een overheidsbedrijf niet toepassen. Het Is een zeer ongunstige overeen komst en spr. vroeg zich af, of de raad den moed zal hebben haar te aanvaarden. Spr. zelf zou er tegen stemmen. De heer STARK wees er op, dat de provincie met de gemeenten een uniform contract sluit. Zij kan niet allerlei uitzonderingen maken. Vel sen heeft intusschen inderdaad eenig succes bereikt. Het voordeel voor de gemeente kan be steed worden voor verbetering der verlichting. De heer HEEREMANS vond de machtskwes tie, welke hier naar voren komt, onaangenaam. De directeur van het gasbedryf heeft berekend, dat we van hetzelfde geld, dat wij nu aan het P.E.N. betalen, met gas een 100 pet. betere ver lichting kunnen hebben. Spr. zou tegen stem men. De heer VERMEULEN zegt dat we nog gas verlichting kunnen kiezen. Wordt de overeen komst echter aanvaard, dan is de kans om over deze zaak een vrye beslissing te nemen voor goed verkeken. De mogelijkheid bestaat echter, dat, wanneer de gemeente de overeenkomst niet wil aanvaarden, zy daartoe door de provincie gedwongen kan worden, die dan gebruik zou maken van haar macht, welke haar voor dit doel niet is gegeven. Vooralsnog geloofde spr. daar niet aan en hij wilde dan ook van het standpunt uitgaan, dat de provincie zóó iets niet zal doen. Maar dan hebben wij ook de volle vrijheid om gasverlichting te nemen. Wan neer Velsen, dat toch op zijn financiën moet passen, kan aantoonen, dat gas voordeeliger is, dan zullen Ged. Staten het niet beletten, zich op eigen wijze te ontplooien. En tenslotte staat ons dan nog hooger beroep ter beschik king. De tegenwoordige verlichting is voor Velsen duur en zal duur blijven. In dit verband herin nerde spr. aan de wordingsgeschiedenis van het provinciaal bedryf, Millioenen zijn hier verknoeid. De elec triciteit heeft kapitalen gekost, waarvoor wy 45 cent per K.W. moeten betalen om de schade goed te maken, die anderen ge maakt hadden. Wethouder VISSER: In den oorlogstijd moest overal electriciteit gebracht worden. Er was geen ander licht! De heer VERMEULEN: de electriciteit is er gebracht op een economisch volkomen onver- antwoordelyke wyze. Voortgaande zeide spr. dat die geschiedenis nu achter den rug is. Maar wat niet achter den rug is, is, dat de lasten van de electriciteitsvoorziening in onrendabele gebieden op een stuk of wat gemeenten gelegd zijn. Twee en zestig pro cent draagt daar niet aan bij (Amsterdam, Zaandam, Haarlem, Heemstede). Amsterdam heeft goedkoop licht en laat bo vendien nog eenige millioenen winst, op de elec triciteit gemaakt, in de gemeentekas vloeien. Wij echter betalen een hoogen prijs, omdat wij de lasten van anderen moeten betalen. Wij moeten ons nu vrij maken, aldus spr. Dat is een belang voor onze gemeente. Anders is de kans verkeken. Straatverlichting met gas zal zeker niet minder, maar wel veel beter zijn dan op het oogenblik. Spr. zou ook tegen de overeenkomst stemmen. Wethouder DUNNEBIER verklaarde in zijn antwoord allereerst, dat Ged. Staten in geen geval gebruik zullen maken van hun macht om de gemeente te dwingen. Van een dergelijke ver onderstelling mag de raad niet uitgaan. B. en W. hebben ook gedacht aan gasver lichting. Berekend Is dat electriciteit f 37.000 en gas f 40.000 zal kosten, waarin dan begrepen is afschrijving op de leidingen enz. Voor dit be drag zou men dan het dubbele kwantum licht hebben. Het college heeft tenslotte toch gemeend de electriciteit te moeten behouden. Gas zou een stap achteruit beteekenen; ln leder weggetje waar een lichtpunt is, zou een gasleiding ge legd moeten worden. B. en W. zyn er in geslaagd nog een be langrijk voordeel te behalen. Wanneer de over eenkomst wordt aangegaan zit de gemeente er inderdaad aan vast, maar na 10 jaar wordt het voordeel zóó groot, dat we zeker in staat zullen zyn de electrische verlichting op hetzelfde peil te houden als gasverlichting. Bovendien is de gemeente direct ln staat om de 40 Watt lampen door 60 Wattlampen te vervangen, het geen 50 pet. meer licht beteekent. Dat heeft B. en W. tenslotte doen besluiten de elec triciteit te behouden. De heer ROELSE stelde hierna voor de zaak aan te houden, teneinde den raad gelegen heid te geven van uitgebreider cyferma- teriaal kennis te nemen. Besloten werd het voorstel aan te houden. De heer BOSMAN had een reeks vragen ge steld over den gang van zaken bij de verbete ring van den Hagelingerweg. Wethouder Dun- nebier zette de oorzaken uiteen, die tot ver- kooping geleid hadden, waarna de heer Bos man aandrong op ln een overleg by dergelijke werken. Een verzoek om adhaesiebetuiging van het advies inzake de verlaging in den leerlingen- school wilden B. en W. voor kennisgeving aan nemen. Verschillende leden verzetten zich daartegen. De heer MEIJER betoogde, dat B. en W. zich toch Wel met het advies kunnen vereenigen Waarom leggen zij het dan naast zich neer? Het verzoek van den samenwerkende onder wijzersorganisaties moeten wy moreel steunen. Goed onderwys is van belang, vooral in een gemeente als de onze, waar de lagere school voor zeer velen het eenigste onderwys is. De VOORZITTER antwoordde, dat deze zaak uitsluitend de rijksregeering aan gaat. Niettemin besluit de raad by meerderheid van stemmen om ad-haesie te betuigen. De heer VAN HEIJST drong aan op het zoeken van objecten voor werkverschaffing. Wethouder VISSER antwoordde dat verschil lende objecten in voorbereiding zyn, die echter nog niet genoemd kunnen worden. Momenteel zijn, buiten de rioleering, 120 man tewerkgesteld, hetgeen meer is dan ooit tevoren. Speldjesdagen worden gehouden op één van de beide Missie-Zondagen. In de week vóór de Missieweek zullen tocmeel- voorsttllingen worden gegeven in de plaatsen Beverwijk, Velsen-Noord, Heemskerk, Castricum en Assen delft. Door leden van de St. Jozefsgezellenvereeni- gingeu uit het Dekenaat zal een Missie-tooneel- stuk worden opgevoerd met als titel: „De drie wijsheden van Vader Wang". In IJmuiden-Oost zullen de meisjes van Meer zicht een tooneelstuk opvoeren. Verder zullen tijdens de Missie-week zoo mo gelijk in alle plaatsen van het Dekenaat film lezingen worden gehouden en in enkele plaat sen een tooneelstukje worden opgevoerd voor de schoolgaande jeugd. Ook zullen er nog propaganda-fietstoehten worden georganiseerd voor bezoek aan de ten toonstelling, waarover later nog bijzonderheden zullen worden medegedeeld. Er kan voor de a.s. Missieweek niet voldoen de reclame worden gemaakt. Daarom heeft het hoofdcomité zich een aantal fietsvlaggetjes aangeschaft, in mooie kleuren en met de let ters „Almitento". Zij deed dit met een twee ledig doel. Op de eerste plaats uit een oogpunt van propaganda. Ieder wielryder siere zijn fiets met dit mooie vlaggetje, waarvan een zekere bekoring uitgaat en dat anderen zal doen vragen, wat is „Almi tento". Op de tweede plaats helpt ieder die zich zoo'n vlaggetje aanschaft aan de bestryding der onkosten mede. De kostprijs Is n.l. 20 cent. Auto-ongeval. Dinsdagmorgen half 12 had op den Tetterodeweg een auto-ongeval plaats met twee auto's, die kort achter elkaar ln de richting van den Bloemendaalscheweg reden; de voorste auto stopte op een moment onver wachts, zoodat de achter aankomende auto te gen den voorop rijdenden aanreed. De bestuur der v. E. kwam met het hoofd tegen de voor ruit terecht, waardoor- hij zich vrij ernstig be zeerde; Dr. Heijmans heeft de wonde gehecht De auto werd licht beschadigd. Ter bestryding van de kosten van de Missie week wordt in bijna iedere gemeente van het Dekenaat een loterij gehouden ten bate van de Missieweek, met goedkeuring van de betrokken gemeentebesturen. De hoofdprys voor iedere verloting bestaat uit een heeren- en damesry- wiel. Ir. de gemeenten waar geen verloting wordt gehouden zal een speldjesdag worden ge organiseerd. Aangezien in ieder Dekenaat een Missieweek slechts eenmaal in de 10 jaar wordt gehouden, vertrouwt het hoofdcomité, dat zoowel loten als speldjes vlot zullen worden gekocht. Vanaf heden zullen de loten ten verkoop worden aangeboden door leden van de Kath. Jeugdbeweging. Burgerlijke Stand. Geboren: E. Timmer manVerzaal, z. G. van Deutekomvan den Hoof z. C. M. J. Knijnenburgvan der Velde d. E. A. M. WinklerDeelissen d. J. Maartense— Klootwijk z. Ondertrouwd: R. van Schaik en J. E. Aal- bersberg. Gehuwd: Ch. Lugt en A. Koppelman. J. C. Prins en S. G. Labeur. L. M. J. van der Weiden en J. M. C. Opdam. Overleden: W. Gorter, m., 84 jaar. H. A. M. Lijnkamp, vr., 9 mnd. Weer oliebollendagen Op a.s. Vrijdag 30 September en Zaterdag 1 October zullen hier in Heemstede weer evenals het vorige jaar olie bollen verkocht worden waarvan de opbrengst zal dienen om zwakke kinderen van elk gods dienstige richting' eenige weken in winterver- pleging uit te zenden naar sanatoria en rust huizen. Had vroeger voor dit doel een speldjes verkoop plaats, nu zullen aan de huizen zak jes met oliebollen aangeboden worden, terwijl men ze ook zelf kan betrekken aan de tent. die weer geplaatst wordt op het terreintje aan de Raadhuisstraat naast de wasscherlj der firma Reinierse en wie ze „warm thuis gebracht" wil hebben, beile even op: mevr. Waldkötter tel. 23006, Heemstede. Mogen velen van de oliebollen smullen, opdat het comité tot uitzending van zwakke kinderen een groot „batig saldo" ten deel valle, wat dan ten goede zal komen aan onze eigen bleek neusjes. Onschoolsche samenkomsten. Evenals het vorige jaar organiseert de R.K. Speeltuinveree- niging „Kindervreugd" ook dezen winter on schoolsche samenkomsten, welke zullen aanvan gen op 2 November a.s. en duren tot 1 April 1939. Voor de meisjes op Woensdagmiddag van 24 ur en voor de jongens op Zaterdagmiddag van 24 uur. De meisjes zullen bezig gehouden worden met borduren, haken en breien, de jon gens met figuurzagen, rondschrijven, celotex en kartonwerk. De lessen zullen gegeven worden in het Gymnastieklokaal van de St. Augustinus- school aan de Molenwerfslaan. Daar aan een en ander groote kosten zyn ver bonden, o.a. zaalhuur, licht en warmte en aan schafing van materiaal zal naar de grootte van de gezinsdeelname een kleine vergoeding ge- eischt worden, voor n i e t-leden der speeltuin vereniging, die ook kunnen deelnemen, is deze vergoeding iets hooger gesteld. Tentoonstelling „Maak zelf". De commissie huishoudelijke Voorlichting te Heemstede, uit gaande van het departement van Sociale Za ken, houdt te Heemstede van 29 October tot en met 1 Nov. a.s. in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg een tentoonstelling onder den naam „Maak zelf" in samenwerking met het comité tot het verleenen van ontwikkeling en ontspanning van werkloozen te Heemstede. Uit genoemde commissie is een uitvoerend co mité samengesteld, terwijl de burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. v. Doorn zich bereid heeft verklaard het Eereyoorzitterschap te aan vaarden. Het comité bestaat uit de navolgende personen den heer N. Vos, voorzitter, mevr. I. Droog- Deckers vice-voorzitster, mevr. C. yerlooi- Oskam, v. Merlenlaan 3. Secretaresse: mevr. A. Hettema van Verschuer. Penningmeesteresse: mevr. A. de Wildev. Amstel. Zuster v. d. Schoot en de heeren ir. W. J. A. Duynstee, C. Jacobs, C. A. M. Jonckbloedt, N. J. Nyman, S. Rykes, W. Bulten en N. J. v. d. Linden, leden. Burgerlijke stand. 23 Sept. 1938. Geboren: C. M. J. Knynenburg-v. d. Velde d.; G. v. Deu tekom- v. d. Hooff z.; E. Timmerman-Verzaal z. Ondertrouwd: G. H. Douma en G. Trap. Getrouwd: J. C. Prins en S. G. Labeur; Ch. Lugt en A. Koppelman. O'/erieden: W. Gorter 84 j. wed. Eindpunt autobusdienst verplaatst. Met ingang van 1 October zal het eindpunt van den autobus SantpooetBloemendaal—Haarlem, thans aan de W. de Zwijgerlaan, verlegd wor den naar het plein voor de R.K. kerk alhier. Met voldoening zal dit bericht door vele Santpoorters worden gelezen, omdat daardoor ook Santpoort-station en Bloemendaal per auto bus bereikbaar zijn vanuit Santpoort-dorp. In de jaarvergadering van de R.K. Schaak club „D. D. O." besprak de voorzitter in zijn openingswoord het opgewekte clubleven onder de leden. Uit het verslag van den secretaris vernamen wij dat er mooie successen behaald zijn in de bondswedstrijden. Ook dat men biyde is met de schaakklokken. Eveneens hebben de personeele kampioenschappen een gunstig resultaat opge leverd. Er schuilen goede krachten in onze vereeniging. Het verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. de Bruijn als penningmeester herkozen. In de plaats van den heer H. v. d. Plas, niet herkiesbaar, koos de vergadering C. Th. van Zijl. Natuurlijk is het streven gericht op uitbrei ding van het ledental. Er zijn nog vele R.K. schakers die als lid kunnen toetreden. Zy wor den op de clubavonden verwacht, welke eiken Woensdagavond in het R.K. Vereenigingsge bouw plaats hebben. Nog kan men inlichtingen vragen by den heer A. Lieuwes, Prlncestr. 1 Velzen N. of bij den heer C. Th. van Zijl, Regulierstr. 20 Beverwijk. Bovengenoemde cursus vangt aan op Maandag 3 October a.s. Onderwijs wordt gegeven in lijn-, projectie-, bouw- en werktuigkundig teekenen, alsmede in decoratie-, hout-, marmer- en re clameschilderen. De lessen worden gegeven op Maandag en Vrijdag van 7 tot 9 uur in de R.K. Jongens school, Corverslaan te Velsen-Noord. Gelegenheid tot aanmelding van leerlingen bij de heeren H. Hamers, Duinwycklaan 31a, Beverwijk, H. J. Rozemeyer, Groenelaan 54, Beverwijk en G. Meesters, Wijkerstraatweg 64, Velsen-Noord. Ledenvergadering op Vrijdag 30 September, 's avonds om kwart voor acht in het R.K. Ver eenigingsgebouw. In verband met het samenstellen van het winterprogramma is aller opkomst dringend noodzakelijk. Auto gebotst. Dinsdagmiddag te half twee had bp de Margrietenlaan te Vogelenzang een auto-botsing plaats; de chauffeur van een autobus, die den dienst onderhoudt tusschen Noordwyk en Haarlem, wilde een paard niet wagen voorbyrijden; toen dit byna gebeurd was, kwam van tegenovergestelde richting, n.l. van De Zilk, een 6-wielige auto, beladen met steenen. De bestuurder ervan zag het gevaar aanko men en haalde zooveel mogelijk uit, tengevolge waarvan de vrachtauto langs 'n boom schuur de en vervolgens in den berm van 'n sloot weg zakte; de auto, die met 8 ton steenen beladen was, brak bijna doormidden. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats; het verkeer was gerulmen tijd gestremd en moest over den Doodweg geleid worden. Niet alleen kan het afzetgebied voor haring goeddeels verdwijnen, doch ook de haring zelf kan verdwynen. Dit vernamen wy dezer dagen van een schipper van een haringtrawler. Deze ridders van de golven weten in den loop der jaren wel waar zy hun visch moeten zoeken. Zy kunnen een ieder vertellen waar en wan neer de haring „trekt". Dezer dagen ging een schipper weer uit naar een gebied waar hij steeds met veel succes had gevlscht. Doch op deze reis moest hy ervaren, dat de haring dit jaar in dat gebied in het geheel niet meer was te vinden. Geleerden hebben soortgelijke vraag stukken reeds meer behandeld en na onderzoek bleek dat zulks gewooniyk lag aan een achter uitgang in het fosfaatgehalte van het trekwa- ter. De haring leeft voor een groot deel van een plantaardig voedsel z.g. plankton. Zoodra dit voedsel verdwijnt zoeken de scholen andere ge bieden op. Men heeft reeds proeven genomen om langs kunstmatigen weg het fosfaatgehalte op te voeren. Maar voor hoever zulks succes zal blijken te hebben, zal de praktijk nog moeten uitwyzen. By het begin van het 2e leerjaar der R. K. Volksuniversitieit, heeft het bestuur besloten dit nieuwe cursusjaar op min of meer feesteiyke wyze in te zetten. Op Donderdag 29 Sept. a.s. zal in gebouw „De Griffioen" aan de Tromp straat des avonds half acht een feestvergadering worden gehouden. De stoomtrawler „Corrie" IJm. 21 is, naar wij vernemen wegens de slechte bedryfsresultaten opgelegd. Ook de Voorwaarts IJm. 83 is voor groote reparatie doeleinden voorloopig uit de vaart genomen. - Naar men ons meldt zal niet hedenavond doch morgenavond half acht de ledenvergadering worden gehouden van den. RK. Vrouwenbond in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. De agenda vermeldt o.m. een lezing van Pater Fru- mentius over het onderwerp „De Katholieke vrouw en de Missie", dit in verband met de Mis sieweek welke in het dekenaat Beverwyk van 2330 October wordt gehouden. De bestuurder van een driewieler raakte op den hoek OranjestraatKanaalstraat de macht over zijn stuur kwyt waardoor zijn negotie, be staande uit petroleum, zoutzuur en ammoniak, over de straat werd geslingerd. Gelukkig werS niemand door deze vloeistoffen getroffen en is het bij dezen schadepost voor den handelaar ge bleven. Gisteravond lag een der sleepbooten van V- Smit's internationalen sleepdienst met 'n bag germolen in de sluizen. Het bleek, dat dit ge vaarte naar Kaapstad moest worden getrans porteerd. IJMUIDEN, 28 Sept. Versche vlsch. Tarbot 68 84 cent, Tong 0.95—1.15, Heilbot 0.78—1.16 per kg. Griet 22.0036, groote Schol 32.0033, middel Schol 22.0029, Zetschol 28.00, kleine Schol 5.90 14, Schar 1.657.10, Tongschar 20.0023, groote Roode Poon 33.00, middel roode Poon 24.0026, kleine roode Poon 11.0026, kleine middel Schel- visch 10.50—19, kleine Schelvlsch 3.0010, groote Gullen 16—17.50, kleine Gullen 5.50—14, Wijting 2.604.30, Makreel 1.4010, versche Haring O-70 —3.70 per 50 kg. Kabeljauw 37.00—70 per 125 kg Leng 8890 cent, Koolvisch 2075 cent per stuk. van de heden aangekomen TRAWLERS Foolzee IJm. 77 530 manden 2820.Adelante IJm. 19 620 manden 2120.—, Petten IJm. 49 110 manden 3160.Maria van Hattem IJm. 1 72ö manden 1960.Prinses Beatrix IJm, 117 800 manden 1760.Gloria IJm. 37 780 manden 8370.—Jenny Elsa IJm. 88 120 manden 1370.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2