B Sombere klanken uit Londen IDOZAN helpt POSITIEVE BEGINSELEN De positie van Canada Uit Vaticaanstad CHAMBERLAIN ZIET GEEN UITWEG BRITSCHE PERS PRIJST CHAMBERLAIN Kerkelijk leven WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1938 EMIGRATIE NAAR Z.-AFRIKA Nieuw motorschip „Prins Bernhard" Door Haarlemsche Scheepsbouw- Mijovergedragen aan Vaar- tuigendienst Suriname Rheumatische pijnen Het Poolsche antwoord aan Praag OPNAME RIJSTVOORRADEN DUITSCHERS WENSCHEN BRITSCHE NATIONALITEIT ZWAAR BEWOLKT WEER h 1 x KAPPERSZAKEN IN DEN HAAG BU1TENLANDSCH OVERZICHT Europa in den ban der bajonetten Vergadering inspecteurs P.T.T. Waardeering voor zijn sobere en ontroerende rede Instemming in Frankrijk Het gaat niet meer om de Sudeten-Duitschers Berlijn verwijst naar Praag UITVAART PATER D'AQUIN S.J. Fr. B. VAN LEEUWEN O.F.M. T PATER J. HOLTUS S.J. Zooals men in ons blad heeft kun nen lezen, is prof. mr. A. C. Jose- phus Jitta uit den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond getreden. Voor den professor en voor den Vrijzinnig-Demo- cratischen Bond is deze gebeurtenis belangrijker dan voor ons, vooral nu hij te kennen heeft gegeven, het voor nemen te koesteren, geen actieve rol meer in het politieke leven te spelen. Van meer belang ook voor ons zijn de motieven, welke hem tot dit besluit hebben gebracht en welke hij ift een aan mr. P. J. Oud gericht en in de „Vrijzinnig Democraat" afgedrukt schrijven uiteen heeft gezet. De eenige reden, waarom hij de banden met de Vrijz.-Dem. Partij verbroken heeft, is, dat hij de beginselen dier partij in zeer belangrijke opzichten niet meer deelt. „In verschillende opzichten", aldus schrijft prof. mr. A. C. Josephus Jitta o.a., „kan ik mij nog wel „vrij zinnig" en „democraat" noemen, maar niet zonder reserve en juist niet in den zin, dien men in de krin gen van den V. D. Bond aan die be grippen hecht. Het begrip „vrijzin nig" is mij naar mijn tegenwoordig inzicht te negatief en het woord „de mocraat" te formeel geworden. Belangrijker is de positieve basis van Iemands politieke beginselen, dan de simpele verklaring, dat hij eerbied heeft voor de overtuiging van anderen. Een regeering in het belang van het volk kan onder be paalde omstandigheden beter zijn dan een regeering, die niets meer pretendeert te zijn dan een regee ring door het volk. Het is nuttiger, dat een volk goed geregeerd wordt, dan dat het zich zelf, misschien op slechte wijze, regeert. De beginse len, op grond waarvan geregeerd wordt, zijn belangrijker, dan de vraag, wie regeert. In dezen tijd komt het meer dan ooit op de be ginselen aan. Basis van wat wij beiden „demo cratie" noemen efi van politieke or ganisatie moet naar mijn tegen woordig inzicht zijn de aanwezig heid van een bepaalde, positieve religieuze overtuiging. Ik ontken allerminst, dat die bij sommigen in den V. D. Bond ik had bijna ge schreven „bij ons" aanwezig is, met name bij U, maar die aanwe zigheid wordt niet als essentieel be schouwd. Integendeel. Het is zelfs essentieel, dat die religieuze over tuiging niet essentieel is". Wij kunnen de motieven van prof. mr. Josephus Jitta zeer goed begrijpen. Ook wij zijn van meening, dat de positieve basis van iemands politieke beginselen be langrijker is dan de simpele verkla ring, dat hij eerbied heeft voor dé overtuiging van anderen, en wij stem men volkomen met hem in, dat in de zen tijd het meer dan ooit op de be- gtnselen aankomt. Vandaar dan ook, dat wij ijveren voor een positief Chris telijke politiek, niet alleen echter in be ginsel maar ook in de practijk. En een der meest dwingende eischen van zulk een principieele en practische positief Christelijke politiek is een tot het uiterst mogelijke ingespannen strijd tegen de catastrophale werkloosheid, haar oorzaken en haar gevolgen. Dit is een eisch niet enkel van Christelijke naastenliefde, maar ook van de meest elementaire Christelijke sociale recht vaardigheid. Krachtdadige werkloos heidsbestrijding werd niet ten onrech te of slechts oratorisch onlangs door Katholieken Katholieke Actie en Actie voor God genoemd. De erkenning, dat basis van democratie en politieke orga nisatie een bepaalde, positieve religieu ze overtuiging dient te zijn, wordt door ons volkomen onderschreven. Een de mocratie en een politieke organisatie, die positieve religieuze overtuiging als niet ter zake doende terzijde wil schui ven, verdient niet door ons verdedigd en begeerd te worden. En het is inder daad nuttiger, dat een volk goed gere geerd wordt, dan dat het zichzelf op slechte wijze regeert, ook al zou deze slechte wijze door het volk zelf wor den verlangd. De eenige democratie, die het dan ook in deze woelige tijden zal kunnen en blijven uithouden, is een democratie, die steunt op positief reli gieuze beginselen en deze beginselen ook zoo volledig mogelijk in practijk brengt. Naar aanleiding van de in den laats ten tijd ontvangen aanvragen deelt het secretariaat der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche vereeniging mede, dat de berichten over gunstige kansen voor verpleegsters in Zuld-Afrika slechts be doeld zijn voor gediplomeerden-diploma A., al- gemeene ziekenverpleging en niet slaan op krankzinnigenverpleegsters of kraamverpleeg sters. Verplegers hebben evenmin kans. Nederlanders die in Zuid-Afrika hun studie aan een universiteit willen voortzetten, dienen te bedenken dat de formaliteiten noodig voor het verkrijgen van toelating in de Unie en aan de universiteiten veel tijd vorderen. Hoewel de colleges eerst in Maart beginnen, mag men niet rekenen op tijd te zijn wanneer niet vóór 1 November de voorbereidende stap pen zijn gedaan. Nadere inlichtingen verstrekt het secretariaat der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche vereeni ging, Keizersgracht 141, Amsterdam C. edenk in uren van beproeving en smart, dat ied're mensch wel iets te boeten heeft en het leed zal lichter te dragen worden. Na een geslaagden proeftocht is heden het door de N. V. Haarlemsche Scheepsbouw-Mij. gebouwd motorschip „Prins Bernhard" overge nomen door den opdrachtgever, de semi-officieele N. V. Gemengd Bedrijf Vaartuigendienst Su riname. Het fraaie scheepje, dat bestemd is voor vracht- en passagiersvervoer langs de kust van Suriname en naar de Fransche Antillen-eilan- den, heeft een laadvermogen van 715 ton, ls 50,4 meter lang, 8.07 meter breed en 3 meter hol. Het wordt voortbewogen door een 450 p.k. Krom hout Dieselmotor, die het schip een snelheid van ruim 10 mijl per uur kan geven. Het is geheel electrisch uitgerust, met vier electrische laad- lieren, een electrischen kaapstand, electrische ankerlier en electrische stuurmachine, alsmede een electrische koelkast. Daarvoor bevinden zich aan boord twee dy namo's van 23 K.W. elk, en een dynamo van 4 K.W., welke eveneens door Kromhoutmotoren worden aangedreven. Het schip biedt ruimte aan 17 officieren en manschappen en heeft drie tweepersoons hutten voor in totaal zes passagiers. Er zijn douchecel len aan boord en er is een zeer comfortabele, met satijn- en coromandelhout betimmerde salon, waar aan den wand het portret prijkt van Prins Bernhard, in de uniform van luitenant ter-zee eerste klasse, naar wien het schip ge noemd is. Aan dek is een ruimte waar honderd koeien geplaatst kunnen worden, want het schip zal in vele gevallen ook vee moeten vervoeren. Met behulp van een z.g. regen leiding zal het vee, wanneer het tropische klimaat dat gewenscht maakt, natgesproeid kunnen worden. Voorts is het schip erop berekend, in vaten verpakte benzine te vervoeren, met het oog waarop speciale voorzieningen zijn ge troffen. De tocht van heden was tevens bedoeld als technische proefvaart en werd medegemaakt door den heer M. C. Koning, oud-directeur van de N. V. Stoomvaart Mij. „Nederland", president commissaris van de N.V. Gemengd Bedrijf Vaar tuigendienst Suriname, door den heer Copool- sen, directeur van dit bedrijf en den heer Ver- meyden, verder door den heer Van Dijk, directeur en ir. van Hecking Colenbrander, bedrijfsleider van de N.V. Haarlemsche Scheepsbouw Mij., wier driehonderdste schip de „Prins Bernhard" is. Van de overige opvarenden noemen we voorts nog' den heer van den Boom, inspecteur van de scheepvaart te Amsterdam en den heer J. Goedkoop, directeur der Kromhout Motoren Fa brieken. De „Prins Bernhard", die reeds voor de over dracht bemand was door de toekomstige be manning onder commando van kapitein B. van der Brug, vertrok tegen negen uur uit de sluizen van IJmuiden en zette, nadat voor de kust het compas was gecompenseerd, koers naar het lichtschip Haaks. Dit werd tegen half twee be reikt, waarna het terug in Zuid-Oostelijke rich ting ging. Op den terugweg werden met de machines verschillende manoevres uitgevoerd en werden de ankerspillen en de stuurinrichting geprobeerd, welke alle tot volle tevredenheid van de op drachtgevers bleken te functionneeren. Het schip bleek bovendien met een snelheid van meer dan elf mijl te loopen. Toen tegen kwart voor zes de „Prins Bern hard" voor de pieren van IJmuiden was geko men, verzamelden de aanwezigen zich op de brug, waarna de heer Koning namens het Gemengd Bedrjjf Vaartuigendienst Suriname het schip overnam, daarbij dank brengend aan den scheepsbouwer en aan allen, die aan den bouw van het schip hadden meegewerkt. Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. Onder een driewerf hoera werd de vlag van het gemengd bedrijf, een verticale oranjebaan en drie diagonale rood-wit- blauwe banen, geheschen. De heer van der Boom, inspecteur van de scheepvaart, wenschte reeders, scheepsbouwer en gezagvoerder geluk en sprak de overtuiging uit, dat de nieuwe aanwinst niet alleen van groote beteekenis zou zijn voor het Gemengd Bedrijf, maar ook een landsbelang zou zijn, dat aan zienlijk zal kunnen bijdragen tot de ontwikke ling van Suriname. Te ruim 6 uur was de „Prins Bernhard' te rug in de sluizen van IJmuiden. WARSCHAU, 28 Sept. (Havas.) Het Pool sche Telegraaf-agentschap deelt officieel mede, dat het antwoord van President Moscicki op het eigenhandige schrijven van Benesj naar Praag is gebracht in een speciaal vliegtuig, dat reeds is aangekomen. Het antwoord ging vergezeld van een nota der Poolsche regeering met een concreet ontwerp voor de regeling der vraag stukken. OTTAWA, 28 Sept. (Reuter) Mackenzie King heeft gisteravond, na een kabinetszitting, welke zeven uur heeft geduurd, verklaard: „De Canadeesche regeering blijft voortdurend de ernstige ontwikkeling van den Europeeschen toestand zoo nauwkeurig mogelijk volgen. De re geering is in volkomen overeenstemming met de door Chamberlain tot de wereld gerichte verkla ring." Hij voegde hieraan toe, dat Canada zich voor bereidt op iedere gebeurlijkheid en dat de re geering bereid is het parlement bijeen te roepen, indien de pogingen den vrede te bewaren, zou den falen. BATAVIA, 28 Sept. (Aneta). In de „Javasche Courant" is een gouvernementsbesluit versche nen, waarbij aan het Centraal Kantoor voor de Tusschen Oudewater en Gouda botsten t wee autobussen tegen elkaar op, bij welk ongeval vele gewonden te betreuren waren. De totaal vernielde wagen van Hoop's wilde-autobusdienst UtrechtDen Haag Statistiek wordt opgedragen, om, op den voet van de statistiekordonnantie 1934, gegevens te verzameleh betreffende de voorraden padi, ge pelde en ongepelde rijst in geheel Ned.-Indië. LONDEN, 28 Sept. (Havas.) Vanochtend werd medegedeeld, dat een groot aantal te Londen wonende Duitschers zich tot het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft gewend met het doel de Britsche nationaliteit te verkrijgen. Blijkens de weerbeschouwingen wordt een wat koelere nacht met plaatselijken ochtend mist verwacht. Morgen overdag zal het meest zwaar bewolkt zonder regen van beteekenis zijn. De wind zal zwak tot matig uit Zuid-Oost tot Zuid-West draaien. ^7od liefhebben is geen kwestie I van woorden, maar van daden. Koning Faroek van Egypte heeft een reis gemaakt door het woestijngebied aan de Lybische grens. Hij ontving van de bevolking véle geschenken Onze Romeinsche correspondent schrijft: In een schrijven van zijn staatssecretaris, kar dinaal Pacelli, heeft Z. H. de Paus Zijn aposto- lischen zegen geschonken aan de 16de Canadee sche sociale studieweek, welke in deze dagen te Sherbrooke gehouden wordt. Het thema der studieweek is de bescherming van de maat schappij en speciaal van den arbeidersstand tegen het communistische gevaar. In verband hiermede betoogt genoemd schrijven, dat voor het lot der naties en der individuen, voor de religie, de moraliteit, de beschaving en de een voudige mensc.helijkheid niets zoo zeer te vree zen valt als het communisme, welks leerstel lingen de fundeeringen zelf van de samenleving ondermijnen en de vernietiging beoogen van alle geestelijke waarde, de vrijheid van den mensch, zijn persoonlijkheid en zijn meest on betwistbare rechten niet uitgezonderd. Het laatste nr. van de „Acta Apostolicae Se- dis" bevat een lijst van gebeden, welke Z. H. de Paus met aflaten heeft verrijkt en die veran dering brengen in de rubrieken van Brevier en Missaal. Bij decreet van de H. Congregatie voor bui tengewone kerkelijke aangelegenheden is de apostolische delegatie van de Antillen opgehe ven. Jamaica en Engelsch Honduras kwamen onder de apostolische nuntiatuur van Cuba en het eiland Porto Rico en de Kleine Antillen, met uitzondering evenwel van Barbados en de eilan den van Venezuela, onder de apostolische nun tiatuur van Haiti en San Domingo. De Haagsche kappers hadden een beroep ge daan op de Kroon teneinde het raadsbesluit, waarbij de sluiting op Dinsdagmiddag verplich tend werd gesteld, ongedaan te doen maken. Dit beroep is, naar het Vaderland verneemt, afgewezen, zoodat de sluiting op Dinsdag be paald blijft. Geen opgezweepte massa juichte den Brit- schen premier overwinningskreten toe, toen deze gisteravond van zijn stille werkkamer aan Downingstreet uit aan de mil- lioenen luisteraars, die voor hun luidspreker zaten, een boodschap bracht, die diepen indruk maakte door den inhoud en door den ernstigen toon, waarop zij werd uitgesproken. De „man des vredes", zooals de grijze staatsman zich noemde, en zonder eenige hoovaardij kin noe men, stond voor de dreiging van een verschrik- keljjken oorlog, en hij zag, voor het oogenblik althans, geen uitweg. Het was geen phrase, toen Neville Chamberlain deze situatie een nacht merrie noemde. De flegmatieke Engelschman bleek te beschikken over fantasie daaruit vooral moet hij de kracht geput hebben, om bovenmenschelijke pogingen In het w^rk te stel len, teneinde den vrede te bewaren. Uit de brie ven, die hi) van tallooze zijden ontving, was voor hem opgerezen het werkelijke beeld van wat anderen zich mogelijk als een eervollen en nobelen krijg voorstellen: het beeld van den doem en ellende, waarin millloenen in Europa en misschien daarbuiten gestort zullen worden. De Britsche premier herinnerde aan wat hij voor het behoud van den vrede gedaan heeft: Zijn vliegtochten „heen en weer boven Europa", het succes van een overeenstemming inzake de beginselen, en den nieuwen twist, die dreigender dan ooit dreigt uit te breken over de tenuit voerlegging van een plan, dat den vrede zou waarborgen. Geen woord van verbittering kwam over zijn lippen, toen hij memoreerde, hoe de Duitache rijkskanselier telkens grooter conces sies eischte; hij noemde die houding slechts onredelijk. Doch aan het einde van zijn rede stelde Chamberlain een alternatief, waarbij hij de verantwoordelijkheden aanwees. De Britsche gentleman voelde sympathie voor den kleinen staat, die door een grooten buurman dreigt te Worden overweldigd, doch zijn gevoel voor ver houdingen deed hem weigeren de belangen van een imperium aan die sympathie op te offeren. Het wordt te Londen evenwel steeds meer dui delijk, dat de twist niet gaat over een randge bied, doch dat achter dezen twist imperiale be doelingen verscholen liggen, waaraan de Brit sche belangen wél gelijkwaardig zijn. Vandaar de ernst van zijn woorden. Uit hetgeen de Fransche en Britsche bladen vermelden over de voorstellen van Londen en Parijs eenerzijds, en de eischen van Hitier, ver vat in het memorandum van Godesberg, ander zijds, blijkt vrij duidelijk, dat Praag terecht beducht is voor een vernietiging jan de Tsjecho- Slowaaksche republiek, wanneer de Duitsche eischen worden ingewilligd. Niet alleen wordt een bezetting verlangd van een grooter gebied, dan Waarin aanvankelijk was voorzien, doch bovendien zou de nieuWe staat in een econo misch zoo afhankelijke positie komen te ver- keeren, dat hij met den ondergang wordt be dreigd. Tegen die bedreiging zou hij zich dan zelfs niet meer gewapend teweer kunnen stellen, daar de volledige overgave van de aangelegde versterkingen Tsjecho-Slowakije weerloos zou maken tegen een Duitsche overmacht. Overigens, men spreekt thans nog van een Tsjecho-Slowakije doch bleek uit de rede, die de Duitsche rijkskanselier Maandag te Berlijn hield, niet dat hij daar mede nog nauweHjks rekening hield? Hij sprak slechts van Tsjechen, die het met de andere minderheden op vreedzame wijze eens moesten worden. Welke beteekenis heeft zijn belofte om trent een „laatsten territorialen eisch in Europa" nog, wanneer thans Italië op zijn beurt opkomt voor de Hongaarsche eischen, en Hitier zijn be lofte van hulp aan den asgenoot gaat inlossen? Waren de garanties, die hij tenslotte wel aan den nieuwen staat wilde geven, geen garanties voor een staat, die van nem volkomen afhan kelijk wordt, en waar overheen zijn macht ge makkelijk zal kunnen reiken naar het begeerde Oosten? Ziet de Fransche generale staf in een sterk Tsjecho-Slowakije een militair bolWsrk tegen het agressieve Derde Rijk. ook daarop zin speelde Hitler in zijn rede het Britsche Im perium ziet in een sterk Tsjecho-Slowakije een economisch bolwerk tegen het streven naar een Duitsch imperium, waarbij imperiale belangen tegenover elkaar komen te staan. Bij zulk een conflict schrompelen de eischen van Polen en Hongarije ineen tot onbelangrijke territoriale geschillen, die langs den gebruikelijken diplo- matieken weg vrij gemakkelijk tot oplossing kunnen' gebracht worden. Dat Warschau en Boedapest juist dit moment uitzochten om hun verlangens te uiten, kan men staatsïfiankunst noemen of Iets anders het is hun zaak. Ai is Frankrijk diep verontwaardigd over den bondgenoot, die zijn herstel In niet geringen mate aan de Fransche hulp te danken had, en die thans het voor Frankrijk gevaarlijkste uur uitkoos om zijn eischen te stellen, en in de kaart te spelen van den eens gemeenschappe- lijken tegenstander. Ging dè strijd echter alleen maar om impe riale belangen van twee groote mogendheden, de wereld zou met koele belangstelling kunnen toezien, aan welke zijde de gunstige uitslag zal vallen. Doch parallel met dien strijd loopt een strijd over waarden, zonder welke de Britsche premier het leven van een volk waardeloos noemde. Chamberlain noemde die: de vrijheid. Tegen het Britsche Imperium nu zijn, op zeer officieele plaatsen, verdachtmakingen geuit te dien opzichte, doch niemand, die een redelijk oordeel over de feiten wil vormen, zal kunnen zeggen, dat Engeland, zfeker in deze tijden, de volkeren, waarover het heerscht, op tegen de borst stuitende wijze onderdrukt. Van de an dere partij zou men dit niet onvoorwaardelijk kuhnen zeggen. Wij zijn geen vrienden van gru- welberichten, doch er zijn constataties van on aantastbare zijde gedaan, die ernstig te denken geven. Wij bedoelen de encycliek „Mit brennen- der Sorge", en de uitspraken van Z. H. den Paus over de rassenleer. Voor het overige zul len wü zwijgen. Dit argument van Chamberlain brengt bij voorbaat allen, die het wel meenen, bij een eventueel conflict althans moreel aan zijn zijde. BANDOENG, 28 Sept. (Aneta). Voor behan deling van zaken, den algemeenen dienst be treffende, hield het hoofd van den P. T. T.- dienst in Ned.-Indië een bijeenkomst met de inspecteurs, waarbij ook die uit de buitenge westen aanwezig waren. Dit is de eerste maal sedert 1935, dat een dergelijke vergadering is belegd. Intusschen liggen er nog drie dagen tusschen de pogingen, die vandaag alsnog in het werk gesteld worden, en de tijdlimiet van het Godesberger ultimatum. Inderdaad weten wij, dat Chamberlain alles in het werk heeft gesteld, wat een man kan doen, om dezen twist bij te leg.- gen. Zijn pogingen, om door persoonlijk con tact met Hitier een oplossing van dit conflict te bereiken, zijn mislukt door de tenslotte on aanvaardbaar geworden eischen van den Duit- schen rijkskanselier. Misschien zoo dacht men, was dit een gewoon geval van overvragen, en het Foreign Office deed duidelijk bekend ma ken, dat twijfel over de militaire macht, die achter de Londensche voorstellen stond, ver derfelijk zou zijn. Het antwoord daarop was een door semi-officieele Berlijnsche kringen geïn spireerd communiqué, waarin de Fransch-Britsch- Russische hulp aan een aangevallen Tsjecho- Slowakije toch weer in twijfel getrokken werd. Daftrbij had Hitier zich inmiddels voor het Duitsche publiek vastgelegd in een rede, waarin hij weliswaar eenige concessies scheen te doen. doch waarvan de constructieve waarde steeds geringer geacht wordt. Chamberlain zond daar op nogmaals een persoonlijk schrijven aan den Führer, waarin hij zelfs Britsche garanties aan bood; het rapport, dat Horace Wilson gisteren uit Berlijn medebracht, wees wederom conces sies van Duitschland af. Vandaag komt het Britsche parlement bijeen waarin ook Chamberlain zich misschien voor een wrevelig gestemde vergadering zal moeten vastleggen. Toch schijnt het Britsche kabinet nog een laatste poging te willen wagen. Middelerwijl komt Europa steeds meer in den ban van de bajonetten. Parijs gaat met ont stellende regelmaat door met het nemen van steeds uitgebreidere „voorzorgsmaatregelen"; thans is ook de Britsche vloot in een toestand gebracht, die van een mobilisatie weinig ver schilt. De kleine staten nemen geen risico, en treffen eveneens hun voorbereidingen. Zal Hit- Ier inderdaad antwoorden met mobilisatie? Op het uur, dat wij dit schrijven, is dit nog een vraag De laatste pogingen, door Londen, Parijs en Washington ondernomen of nog te ondernamen, worden vergezeld door onze hoop en onze vurige gebeden. Doch wij hebben niet de pretentie wijzer te willen zijn dan de minister-president van Engeland, die niet meer ziet „wat hij op het oogenblik nog verder voor nuttigs zou kun nen doen op den weg van bemiddeling." LONDEN, 28 Sept. (Reuter). De commen taren in de Engelsche bladen bewijzen, hoe eenstemmig en van ganscher harte de uit drukking van dankbaarheid van pers en pu- pliek is, jegens Chamberlain voor zijn on vermoeide pogingen den vrede te bewaren, voornamelijk door zijn verklaring van gis termorgen en zijn ontroerende radiorede voering van gisteravond. Niet beducht voor critiek en laster, heeft hij alles in het werk gesteld om den vrede te ver zekeren. Deze popingen hebben den volmondi- gen steun ontvangen van alle mannen en vrou wen die van goeden wil zijn en het verstand gebruiken. De „Times" schrijft: Niemand kan nog we ten, of de heldhaftige pogingen van Chamber lain bekroond zullen worden met het eenige succes dat een billijke beloning voor hem vormt, n.l. het behoud van den werelvrede. De „Times" besluit: Chamberlain heeft bij Hitier een persoon lijk vertrouwen gewekt, dat de Fllhrer geen enkelen anderen democratischen staatsman heeft geschonken. Een vertrouwen, dat on getwijfeld gegrondvest is op de erkenning, dat het vermogen om leiding te geven niet tot de totalitaire staten beperkt blijft. De Parijsche pers is het in het algemeen met Chamberlain eens, dat de strekking van het internationale debat buiten het kader van Tsjecno-Slowakije uitgaat, nadat de groote mo- reele beginselen, die de betrekkingen in de we reld regelen, op het spel staan. Zij wil nog hopen, dat Hitier tegenover de kalmte, de vast beradenheid en de gematigdheid der democra tieën geen catastrophe zal ontketenen. In de „Epoque" schrijft De Kérillis: „Wie heeft niet begrepen, dat het gaat om de hege monie in Europa?" De „Figaro" zegt: „Men weigert nog te ge- looven, dat een zoo dringend beroep op het geweten van mannen, die volken leiden en be slissen over het lot van millioenen levens niet gehoord zal worden, en dat alles gedaan moet worden om te bereiken, dat het beroep alsnog gehoord wordt". In de „Populaire" schrijft Blum, dat het on mogelijk is, dat Hitier zich blijft verzetten tegen de laatste oproep van Chamberlain en Roose velt, waarvoor hij zelf het thema heeft gele' verd. Als men de wereld in Mn oorlog zou willen storten, wanneer het probleem in hoofd zaak ic geregeld en de overwinning is gekregen, zou daar een ware furie van trots en verwoes ting voor noodig zijn". De „Berliner Boersenzeitung" schrijft over de radioredevoering van minister-president Cham berlain: „Alle onrust van deze dagen is slechts te herleiden uit het feit, dat de Tsjechische re geering thans niet meer de belofte gestand doet, welke zij de vorige week heeft gegeven. Hier ligt de kern der orgen, welke de staatslieden bewegen. Wij zouden het juist achten, wanneer men vermaningen en smeekingen zou richten tot het Praagsche adres. Van Praag zijn ook in deze dagen alle pogingen uitgegaan de kalmee ring, bijlegging en overeenstemming in den geest van ware menschenrechten te saboteeren". (Ongecorrigeerd.) Dinsdag heeft de plechtige uitvaart van Pa ter Jos d'Aquin, in leven leeraar aan het St Aloysiüscollege te Den Haag, plaats gehad. De plechtige H. Mts werd opgedragen door den H- E, Pater Esser, provinciaal der paters Jezuïeten. In de kapel bevonden zich behalve de leer lingen van het college en zeer vele oud-leer lingen, o.m. Jhr. Ch. M. Verheijen, Opperstal meester van H. M. de Koningin; Mgr. AdolphO Todini, secretaris van de Pauselijke Internun- tiatuur; Monsieur P. Bechet, secretaris van de Fransche Legatie; Pastoor F. Beijsens S.J., uit Rotterdam; de heeren Stuyt en Sassen, namens de Amities Catholiques Franqaises. Des middags werd de overledene te Grave ter aarde besteld. In het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Venray is overleden de eerwaarde frater Bertwin van Leeuwen O.F.M. in den ouderdom van 22 jaa*» in het vijfde jaar van zijn religieus leven. De weleerw. pater J. Holtus S. J„ kapelaan der St. Petrus Canisiuskerk te Nijmegen, vice* praeses der Kath. Gezellenvereeniging, is ter gelegenheid van zijn koperen priesterfeest ge* huldigd. Twee eere-avonden werden gehouden door de St. Aloysiuscongregatie, waar de jubi" laris zoowel door de eongreganisten als door dfi ouders werd gehuldigd en met geschenken be* dacht. De Gezellen hebben een heelen dag be* steed om hun vice-praeses als echte Kolping* zonen hun erkentelijkheid te betuigen. Zoowe' de jongeren als de ouderen toonden hun groot® waardeering, ook in den vorm van feestgaven op den feestavond aangeboden. Bij de receptie in de pastorie betuigden jong en oud, rijk en arm hun dankbaarheid aan <len jubileerenden priester, die in Nijmegen groot® verdiensten heeft voor de geestelijke en soci»*® vorming van de rijpende mannelijke jeugd. Katholiek Nijmegen heeft bij het jubileUfn van pater J. Holtus op ondubbelzinnige wij!'® getoond, het werk van den socialen geestelijk®11 jeugdleider op hooge waarde te schatten. Heeft U geen büzonderen eetlust?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6